Anti-Rev.-partij 75 jaar Rumoer rond het ontslag van maarschalk Juin Gaullisten en communisten verdedigen zijn houding Nachtelijke stormloop op Dien Bien Phoe Zware verliezen schrikken rode generaal niet af Zo is een explosie van de H-bo m I Vijf de Keukenhof5 vandaag officieel geopend Wie zijn hart met bloemen siert, verdient een lach van de goede aarde Als Rusland NATO-lid werd M Tot hoofd en hart NATO-RAAD HEEFT NOG GEEN BESLISSING GENOMEN Berucht Mau Mau- generaal5gedood Verwarde situatie Amersfoortse kei ondergedoken Wonder van een edele wedijver Fokker levert twee laatste Meteors af Deens verset tegen Nato-bases gestaakt Aprilfantasie van Shape-officieren Mme Besnard voor lopig vrijgelaten Compensatie voor huisbrand blijft Koninklijke geeft bonus van 20 pet. üee MORRIS iefmycu fiuy! Het weer FRANSE REGERING HEEFT HET ZWAAR TE VERDUREN VRIJDAG 2 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25954 Opperbevelhebber nog steeds op vrije voeten Onschuldige opschud ding in het Kapitool Duits grondwetsamendement Socialistisch protest bij Hof te Karlsruhe ?5 Finse regering dient ontslag in Nieuwe coalitie van socialisten en agrariërs Botsingen in de haven van New York Bewijzen spreken elkaar tegen Tot 31 Maart 1955 Franco onderscheidt mgrs. Montini en Tardini Suède Jasjes - Golfjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544 Dezer dagen herdenkt de Anti-Re- volutionnaire partij, de oudste politieke partij van ons land, het feit, dat zij vijf en zeventig jaar gele den werd opgericht. Het was op de derde April 1879 dat het beginselpro gram, door dr. A. Kuyper een jaar te voren opgesteld, in de eerste vergade ring van het Voorlopig Centraal Comité van Anti-Revolutionnaire Kiesvereni gingen, de eerste zogenaamde Deputa- tenvergadering, werd aanvaard en Kuy per als voorzitter werd gekozen. Het eigenlijke politieke partijwezen begon zich van die periode af langzaam te ontplooien, ofschoon reeds enkele de cennia te voren, namelijk in 1848, de constitutioneel-parlementaire staat was gevormd. De practische uitvoering van het parlementaire stelsel zou echter tot 1868 nog menig hevig politiek gevecht noodzakelijk maken. Abraham Kuyper, de geniale geweldenaar, de vurige Cal vinist, die in enkele jaren een politieke organisatie, een universiteit, een Kerk verband en een dagblad stichtte, zette zijn machtige schouders onder de Anti- Revolutionnaire partij. Geesteskind van die andere anti-revolutionnair Groen van Prinsterer die het Nederlandse volk had opgeroepen zich tegen de geest van de Franse revolutie van 1789 te verzet ten, drukte Kuyper weldra zijn mach tig stempel op de Nederlandse politiek, een politiek die zou uitlopen op een rechtse coalitie. Toch zou de dynami sche Kuyper spoedig in eigen kring op verzet stuiten. Jhr. de Savornin Loh- rnan, hoogleraar aan de Vrije Universi teit, die door Groen van Prinsterer met Kuyper in contact was gebracht en zich daarna had aangesloten bij de Anti-Rev.- naire partij, zou het eerste ernstige conflict krijgen met de stichter der par tij. een conflict, dat op een scheuring zou uitlopen. In naam ontstond het conflict over de kieswet-Tak. maar algemeen neemt men aan. dat de oorzaak van het conflict Veel dieper lag. Het drijven van Kuyper in een steeds nauwer wordende Calvi nistische richting lag Lobman, de schrij ver van Gezag en Vrijheid niet. Loh- rnan was een geleerde, een fijnzinnige, onafhankelijke geest, die de druk van een Kuyper moeilijk kon verdragen. Hij '■ei de kringen der Vrije Universiteit uan ook vaarwel en stichtte de Vrije Anti-Revolutionnaire partij, welke later 'ou opgaan in de Christelijk Historische Unie. De breuk is rooit meer geheeld, al zijn daartoe vaak pogingen aange kend. Lohman werd voor Kuypers „kleine luyden" een onbegrepen ver schijning. Als wij hier in vogelvlucht een stukje historie beschrijven uit de eerste periode van het be staan der Anti-Revolutionnaire partij, dan doen wij dit zeer bewust, omdat deze historie ook voor ons katholieke politieke leven van groot belang is ge weest. Naast de geniale geweldenaar Kuyper, de felle Calvinist, stond im- nters een andere ge-vel den aar, niet min- geniaal, de grondlegger van de la tere Katholieke Staatspartij, de priester dr. Schaepman. Was er in die dagen groter tegenstel ling denkbaar dan de Calvinist en een Rooms Katholiek priester? Het werden twee nationale vaderlandse figuren, beiden even dynamisch, beiden even onverzettelijk om hun wil door te zet ten, beiden voortdurend stuitend op fel verzet in eigen kring. Deze twee „rust- Verstoorders" in het politieke leven van die dagen vonden elkaar. Sinds 1880 zocht Schaepman in De Tijd contact te krijgen met de anti-revolutionnairen. Schaepman eiste, volgens Gerard Brom, ook de naam van anti-revolutionnair op; kij noemde Ons Noorden een katholiek ®ti anti-revolutionnair blad en beleed op 1 December 1882 in de Kamer zelfs „zijn katholieke en anti-revolutionnaire be ginselen". Schaepman kende het wan trouwen onder de katholieken voor zijn gewaagde experimenten. Maar Schaep- hian leerde de katholieken op kalmer toon over de Hervorming te spreken. Schaepman was ook de eerste katholiek °f tenminste de eerste priester, die de Protestanten gewoonlijk te horen kre gen. Zijn „proeve van een program'' Was waarschijnliik een navolging van Kuyper's boek „Ons program". De coa- utiegedachte liet hem niet los. De schoolkwestie, de gehele onderwijspoli tiek trouwens, dreef katholieken en anti-revolutionnairen tot elkaar. De Antithese: geloof of ongeloof zou jaren tang onze nationale politiek beheersen, tn 1925 komt er een breuk in de coalitie; het kabinet-Colijn viel, omdat de Ka- Jber de begroting van het gezantschap by het Vaticaan verwierp, de bekende aanvaarding van het amendement- Kersten. Kuyper, Colijn, Schouten, drie topfiguren uit de anti-revolutionnaire Partij, leiden ons in vijf en zeventig laren naar de recente historie. Colijn, star en stug, politicus van formaat, was ■herhaaldelijk minister-president. Hij werd slachtoffer in de oorlog van de ■Uuitse bezetters. In de tweede wereld oorlog hield een andere die-hard de geest van het verzet hoog; Schouten, voorzitter en leider der A.R. Na de oor- og was Schouten de aangewezen leider. JT.y kennen en gedenken met respect ti.'h houding in het conflict om Indo- hesië. Öe geest van de Anti-Revolution naire partij, zoals zij eens door s. Lohman is geformuleerd, is nog g®eds wakker: monarchaal, Oranje- v^jhd, strijdend voor het recht des s °ok tegenover de Kroon. En h6^rts handelend en strevend volgens S0„ Principe van de A.R. staatkunde: 0„ ereiniteit in eigen kring. Het zou topt ver voeren dit laatste begrip te het en aah het katholieke begrip van beid subsidiariteitsbeginsel. Feit is, dat chri^. begrippen stoelen op hetzelfde ges le.hdom, al gaat de wijsgerige exe- partii t in een Parallele richting. Beide Christ0 wortelen in het geloof aan velerwS- Hun samenwerking is op liek en terrein een zegen voor katho- weest Protestant en ons hele volk ge- Wereldoorï1 Wanneer na de tweede vaak uitep S beider wegen in politicis dit nog niet gegaan, dan betekent terrein rie at luist op velerlei ander bevruchtend8eSten elkaar niet r? !n is onzes in °p eikander inwerken. Er gaande in d» thans een verdieping dieper nf Wederzijdse waardering, die Politieke o ?en wil hoger ligt dan de nen er r> j staatkundige sfeer. Wij kun - De nni;r, slechts dankbaar voor zijn. Wat rm k immers is zo wisselvallig, liikt i„ een bepaald ogenblik onmogelijk Volknvn„soms een paar decennia later his is^? aanvaardbaar. De geschiede- Wii altijd een goede leermeesteres, citaat dezer dagen het volgende rinht .n yan, Groen van Prinsterer, ge- th=n„ katholieken van 1849, dat ouri weliswaar meer dan een eeuw niomlf' ™aar in velerlei opzicht nog zo uw als de dag van heden: (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De uiterst strenge maatregelen door de Franse regering in de zaak-Juin genomen, lokken veel commentaar, maar betrekkelijk weinig protesten uit. In de rechtse vleugel van het politieke leven en voornamelijk bij de oua- Gaullisten, de tegenwoordige U.R.A.S. en A.R.S., heerst wel de grootste ver ontwaardiging, doch deze wordt getemperd door het bewustzijn, dat zij zeil de grootste voorstanders zijn van een sterke staat. wordt de discussie volledig vertroebeld door de verschillende uitgangspunten Gisteravond is in de Nationale Verga dering getracht een groot debat uit te lokken door enkele zeer rechtse figu ren, o.a. generaal Koenig, die in hoofd zaak de regering verweten te weinig koelbloedigheid betracht te hebben en te snel te hebben gehandeld. Dit grote debat is echter uitgebleven. Voor de ene keer dat er nu inderdaad eens snel gehandeld wordt heeft de regering het nog even zwaar te verduren gehad. De minister-president heeft in details in de Kamer uiteengezet, gestaafd met brieven, hoe en waarom maarschalk Juin geweigerd heeft zich naar de op vatting van de regering, zijn superieu ren, te schikken. „Ik laat me niet be handelen als een korporaal", schreef Juin in een van zijn brieven. Minister-president Lanlel noemt het diep betreurenswaardig dat de regering genoopt is geweest een dergelijke maat regel te nemen. Tot grote verbazing van een ieder kwamen de communisten tij dens dit korte Kamerdebat de zo door hen verguisde maarschalk Juin verde digen tegen de regering. Als de E.D.G. maar op het spel staat is alles blijkbaar mogelijk in Frankrijk. Nu de Franse regering zo krachtig is opgetreden en Juin uit al zijn Franse functies ontzet is, is de vraag gerezen: wat zal de NATO doen? Maarschalk Juin heeft zich gisteren uit eigen be weging vervoegd bij zijn onmiddellij ke militaire chef in Atlantisch ver band, de geallieerde opperbevelhebber, generaal Gruenther. Een gesprek van een uur schijnt geen positief resultaat te hebben opgeleverd. Volgens niet be vestigde geruchten zou maarschalk Juin zijn ontslag zelf hebben ingediend. Indertijd is maarschalk Juin door ge neraal Gruenther benoemd in overleg met de Franse regering en zoals de minister van Defensie, de heer Pleven, gisteren in de Kamer bekend maakte, op zijn voorstel. De raad van perma nente vertegenwoordigers van de NATO heeft gisteren „het geval Juin" besproken, doch de beslissing uitge steld, daar hij niet op de hoogte was gebracht van het onderhoud Gruen- ther-Juin. Voor het overige heeft de raad van de NATO nogmaals nadruk kelijk herhaald dat de door de Atlan tische Raad gevolgde politiek bestaat in het verlenen van zo volledig moge lijke steun aan de E.D.G. en dienover eenkomstig instructies heeft gegeven aan zijn militaire bevelhebbers. Men spreekt over het algemeen als zijn verwachting uit dat deze Franse vertegenwoordiger ïn de geallieerde be velvoering. nu hij door de Franse rege ring gedesavoueerd is. moeilijk te hand haven zal zijn als opperbevelhebber van alle strijdkrachten in de centrale Euro pese rector. Zoals gewoonlijk in dit soort zaken van voor- en tegenstanders van deze zaak. De voorstanders roepen de duide lijke noodzaak in het hoogste gezag in de staat te doen eerbiedigen, de tegen standers spreken alleen over de straf die Juin is opgelegd wegens zijn anti- E.D.G.-houding. Merkwaardigerwijze zijn het doorgaans de vertegenwoordigers van de sterke staat-opvatting die geheel vergeten zijn dat hun grote bezwaren tegen de Duitse herbewapening juist ge grond zijn in hun angst in Duitsland een nieuw militair hoofdkwartier te zien herrijzen, waarin nieuwe Kesselrings, Von Manteuffels en andere hoge mili tairen zich weer met' de politiek zou den kunnen gaan bemoeien. Men kan moeilijk zien waarom m Frankrijk niet gevaarlijk zou zijn wat in Duitsland zo gevreesd wordt. Natio nalistische verblinding? Tjjdens een geregelde slag in het dis trict Fort Hall in Kenya tussen mili taire politie en 300 man van de Mau Mau is „gen. Cargo", de onverzettelijkste van alle terroristenleiders, gisteren ge sneuveld. Met de gevangenneming van „generaal China" die zijn doodvonnis gewijzigd zag, nadat hjj de toezegging had gedaan zijn medewerking te verle nen om de overgave der Mau-Mau's te bewerkstelligen en de dood van „generaal Cargo" is de terroristische ge meenschap van Kenya van zijn laatste leiders beroofd, hoewel de „opperbevel hebber" der Mau-Mau-terroristen, De- dan Kimathi, zich nog steeds op vrije voeten bevindt. Bjj het gevecht kwam ook een Europees politie-officier om het leven. (U.P.). Een jonge Amerikaanse toerist heeft gisteren grotg opschudding verwekt on der de leden van het Huis van Afgevaar digden, toen hij vanaf de plaats, waar een maand geleden drie Portoricanen de afgevaardigden onder vuur namen, een foto maakte met benulp van een flits lamp. De fotograaf, die deel uitmaakte van een groep toeristen, die het Kapi tool bezichtigde, werd onmiddellijk ge arresteerd. De film werd in beslag ge nomen. (AFP) De Franse artillerie in de belegerde vesting Dien Bien Phoe vuurde gister avond een groot aantal lichtgranaten af, om de infanterie een blik te gunnen op de nieuwe golven communistische opstandelingen, die door de Vietminh- generaal Giap in de aanval werden geworpen. Vroeger op de dag was er een korte stilstand in de gevechten geweest, omdat de rode bevelhebber tijd nodig had om nieuwe reserves aan te voeren. Als de Franse schattingen juist zijn, dan heeft Giap, sinds hij op 13 Maart zijn operaties tegen Dien Bien Phoe begon, tot gisteravond meer dan 20.000 man verloren aan doden, ge wonden en gevangenen. Zijn numeriek overwicht blijft echter bestaan. Gis teravond hadden zijn troepen drie voorposten aan de Oostzijde van de vesting op de Fransen veroverd. Franse officieren te Hanoi deelden mede, dat de strijd over het algemeen een verward karakter heeft gekregen, maar dat de voornaamste stellingen nog intact zijn. „Gij kunt een grote kracht uitoefenen, wanneer gij u voegt bij de ultra-vrijzin nigen; wanneer gij aldus, met plichtver zaking, ziet op uw onmiddellijk belang... Doch meent gij dat dit u op den duur voordelig zal zijn? Ik zou u kunnen vra gen, of dit samenwerken met uwe en onze vijand goede uitkomsten voor u opleveren zou. Het grote onderscheid is niet Rooms of on-Rooms, maar geloof of ongeloof. Wij hebben er allen belang bij, ons te verdedigen tegen de radicale theorieën van de tegenwoordige tijd, tegen de suprematie van de Staat. Laat ons gezamenlijk de theorieën van ver woesting, waardoor alle staten en ker ken bedreigd worden, bestrijden; vooral met te heftig tegen elkander opstaan. Wij verlangen toenadering met u op grond van drieërlei gemeenschap'; ge meenschap van onrecht, gemeenschap varffgeloof, gemeenschap van gevaar." Tot zover Groen van Prinsterer. Wie kan opnieuw in de toekomst schouwen. Aan de jubilerende Anti- lk onna're partij onze hartelijke Op het Amerikaanse ministerie van defensie werd gisteren verklaard, dat een aantal Amerikaanse bommenwer pers van het type B-26 is opgestegen van Japanse bases op weg naar Indo- China om daar aan de Franse lucht macht te worden overgedragen. Kolonel De Castries, de commandant van de vesting, die voorgedragen is voor bevordering tot generaal, heeft op dracht gegeven tot elke prijs te vermij den, dat het vliegveld in het centrum van de vesting in communistische han den valt. Reeds nu is het de vliegtuigen van de Franse luchtmacht niet gemakke lijk om op dat vliegveld te landen, aangezien het voortdurend onder een uiterst nauwkeurig vuur ligt van de communistische artillerie. Een aantal toestellen is door artillerie-granaten vernield. De zware druk van de rode artillerie is ook de reden, waarom kolonel De Castries de verdedigers van de drip voorposten bevel heeft gegeven zich te rug te trekken op de hoofdstelling. De Vietminh-troepen proberen op allerlei manieren de Franse stellingen binnen te dringen. Er heerste nogal wat opschudding in Amersfoort toen gisterochtend bleek dat 's nachts de Amersfoortse kei was weggehaald. Reeds verscheidene malen is in Amersfoort door militairen een aanslag op de kei gepleegd. Het „Kei comité" dat de Keifeesten, die in de zomer van dit jaar zullen worden ge vierd, voorbereidt, was dit gesol met Amersfoorts monument no. één een doorn in het oog. Daarom heeft het 's nachts, bevreesd voor eventuele Aprilgrappen, de kei naar een veilige plaats laten overbrengen. Toegezegd is dat de kei in Juli naar de oude plaats in het Plantsoen Zuid zal worden ge bracht. De socialistische oppositie in het West-Duitse parlement heeft gisteren een nieuwe zaak aanhangig gemaakt bij het Constitutionele Hof in Karls ruhe en wel een protest tegen het re cente amendement op de grondwet waarbjj de herbewapening wordt toe gestaan. Dit zou naar hun mening nietig zijn. Dit is de eerste foto van een H-bom-explosie, die de Ver. Staten voor publicatie vrijgeven. Zij geeft oen beeld van de eerste proef ontploffing in November 1952 in de Stille Oceaan, de rookontwikkeling kort na de explosie. De foto is op ongeveer 4000 m. hoogte genomen op ongeveer 80 km. afstand. Hedenmiddag is de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof weer geopend. De viering van het eerste lustrum van deze grootse bloemenshow kreeg wel een bijzonder officieel cachet door de aanwezigheid van ambas sadeurs, gezanten en andere vertegenwoordigers van vreemde landen. In zijn openingswoord betuigde de voorzitter van „Keukenhof", de heer T. M. H. van Waveren, zijn dank jegens mr. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, die de vijfde Keukenhof wilde openen. De heer Van Waveren meende echter eerst een misverstand weg te moeten nemen, toen hij zeide: „Keukenhof is niet geboren uit een vooropgesteld plan om reclame te maken of uit zakelijke overwegingen. Keukenhof is ontstaan uit ideale motieven, uit de drang om onze vakkennis van bollen en onze liefde voor bloemen in iets schoons te verwerkelijken. Dat het commerciële instinct van de vakgenoten bij de opbouw een rol heeft gespeeld, is een ge lukkige bijkomende omstandigheid, want dit is toch een dure liefhebberij. Keukenhof kan alleen gefinancierd worden als het aan zijn ideale doelstel ling beantwoordt en dus de zin voor schoonheid van de bezoekers bevredigd wordt, zodat de toegangspenningen, die de onkosten helpen dekken, gaarne betaald worden. Daarnaast zijn het de inzenders, die de aanleg van hun tuinen betalen; maar het belangrijkste, dat tot dit succes heeft geleid, is hun goede samenwerking." En hier is het wonder, zo ging spr. voort. In plaats van de felle economi sche strijd tot in de uiterste hoeken van de aarde, treedt op Keukenhof een edele wedijver tussen deze concurrenten naar voren: „wie de schoonste bloemen kan brengen". Ik heb eerst geloofd in de magie van deze plaats, waar nog de roem van Hol lands vrouwe, Jacoba van Beieren, tot daden zou aanzetten; maar op dit mo ment ben ik toch geneigd bij het in ternationale aspect van deze bijeen komst een ode aan de bloem te brengen, die niet alleen ons kooplui van vandaag van strijd tot broederlijke eensgezind heid heeft geleid, maar in grotere zin door de eeuwen heen vreugde voor de gehele mensheid heeft gebracht. Bloe men hebben romantische en culturele waarde; zij sieren tuinen, die onder de kunstuitingen van de wereld een voor name plaats innemen. De stijlen van tui nen door de eeuwen heen zijn de mijl palen, die het komen en gaan van cul turen hebben afgebakend. Dat wij bol- ler.mensen met bloemen de wereld zo veel vreugde brengen en een vak be oefenen dat zijn liefhebberij kan uiten in een culturele gebeurtenis als Keuken hof doch tegelijkertijd zulke grote com merciële mogelijkheden biedt, recht vaardigt de uitspraak, dat dit een geze gend vak is. Daarom hebben wjj het gewaagd om (Van onze verslaggever) Dinsdag a.s. zal de directie van de Fokkerfabrieken tijdens een officiële plechtigheid de laatste twee Gloster Me- teor-straaljagers overdragen aan de Nederlandse en Belgische regering. In totaal heeft Fokker driehonderd der tig Meteors voor de luchtmachten van België en Nederland gebouwd. Zoals bekend neemt Fokker binnenkort in samenwerking met andere fabrieken de productie ter hand van Hunter-straalja- gers, die eveneens gedeeltelijk voor de Nederlandse luchtmacht zijn bestemd. Van bevoegde zijde te Kopenhagen wordt medegedeeld, dat Denemarken zijn tegenstand tegen de bouw van twee luchtbases van de NATO op Deens grondgebied opgegeven heeft. Het werk, dat in het najaar was gestaakt, toen de nieuwe sociaal-democratische regering zich verzette tegen het denkbeeld van het stationneren van NATO-strijdkrach- ten op Deens gebied, zal hervat worden. Het betreft hier twee „secondaire" vliegbases: vliegvelden voor militair ge bruik gereed, doch zonder een admini stratief apparaat. Deze vliegvelden zul len op korte termijn in „primaire vliegvelden" veranderd kunnen worden. De bases liggen bij Tirstrup en Vandel, op Jutland. (Reuter). Het nieuwe Finse parlement, dat gis teren bijeengekomen is, heeft Kar! August Fagerholm, een socialistische oud-premier, als voorzitter herkozen. De eerste minister, Sakari Tuomioja, een partijloze, heeft het formele ontslag van zijn regering ingediend, die echter aan zal blijven totdat een nieuwe rege ring is gevormd. Verwacht wordt, dat dit een coalitie zal zijn van socialisten en agrariërs, de grootste partijen in het parlement. (Reuter). Waar nog geloof is in genade, is nog hoop bp vergeving. j de Keukenhof-vlag, die aan de ballon bevestigd is die Uwe Excellentie straks zal laten stijgen, van de leuze te voor zien: „Wie zjjn hart met bloemen siert, verdient een lach van de goede aarde". De gelukkige vinder van deze vlag zal een reiij naar de Keukenhof en gast vrijheid worden geboden. Bij ons is de gedachte opgekomen, om de vele vrienden in het buitenland, voor wie de jaarlijkse import van bloembollen een begrip is geworden, bij onze vreugde over de gebeurtenis van deze dag te betrekken. Hoe kun nen wij beter aan onze goede gedach ten uiting geven en onze leuze over de wereld verspreiden dan door een bloemenhulde te brengen aan dé Landsvrouwen van deze landen? Ik stel U voor, deze bloemen als symbool van ons diepste respect en aanhanke lijkheid, namens ons allen aan H. M. de Koningin aan te bieden. Het is mij een vreugde U te kunnen mededelen, dat op dit moment een zelfde bloe menhulde wordt aanboden aan de Landsvrouwen van twaalf landen op het Noordelijk Halfrond; deze bloemei: zijn door de KLM overgevlogen. Aan het slot bracht de heer Van Wa veren dank aan de velen personen, in stanties en concerns die hun mede werking aan deze tentoonstelling geven. Gezegend is een industrie, aldus zei minister Beyen in zijn toespraak, die er v an nature op uit ïs schoonheid te pro duceren en die aan geen enkel ander doel behoeft te denken. Gezegend, om dat, in haar dagelijks werk zij eindeloze zorg en geduld beloond ziet door een steeds grotere luister en verscheiden heid van haar product. Gezegend ook omdat wat zij biedt aan haar klanten over de gehele wereld alleen maar pure vreugde is. puur genot dikwijls troost Het helpt hen hun bestaan te voeren in groter tevredenheid en hun gedachten tot uitdrukking te brengen altijd slechts vriendelijk gedachten. Om deze reden menen wij Nederlan ders dat door onze bloemen in het bui tenland te verkopen, wij een voortdu rende boodschap van vriendschap uit zenden. Om die gedachte te symbolise ren zal ik zo straks een boodschap de lucht inzenden, een boodschap van good-will, die wellicht slechts door één persoon zal worden gevonden, maar die bedoeld is als een boodschap voor al len. Hierna liet de minister de ballon het luchtruim kiezen. In de New Yorkse haven is het giste ren tot een botsing gekomen tussen 20 politiemannen en posters van de sta kende „International Longshoremens As sociation", toen de posters een vracht auto met arbeiders van de „American Federation of Labor" trachtte tegen te houden. De rivalen wilden helpen bij het lossen van een Italiaans schip. De raad voor Nationale Arbeidsverhoudin gen heeft bewerkstelligd dat bij gerech telijke uitspraak bepaald is, dat op één plaats slechts 12 posters mogen staan. J~\ e New York Times zei gisteren i in een hoofdartikel, dat het Russische voorstel om lid te worden van de NATO, veel weg had van een April-mop, ook al was het stellig niet zo bedoeld. Het blad weidde uit over de Sovjet-plannen om de E. D. G., koste wat het wil, de ge nadeslag toe te dienen, maar enkele officieren van het geallieerde hoofd kwartier in Europa bleven vasthouden aan dat idee van een Aprilmop. Zij zagen wel iets in Molotov's jongste nota. En dit waren, volgens United Press, de redenen, die zij aanvoerden: 1. De commandant van de SHAPE, de Amerikaanse generaal Alfred M. Gruenther, komt aan het hoofd van het Rode Leger te staan. 2. De Verenigde Staten en hun 13 bondgenoten van de NATO kunnen in geval van oorlog militaire bases in de Sovjet-Unie oprichten. 3. Veldmaarschalk Viscount Montgo mery, hoofd van het opleidingsprogram der SHAPE, zal in zijn vermaarde Russische officiersuniform het Rode Leger in de Westelijke tactiek bekwa men. 4. De Russen zullen hun jaarlijkse militaire begroting aan de deskundi gen van de NATO voorleggen als on derdeel van het „jaarlijkse overzicht". 5. Officieren van de SHAPE gaan bases in de Sovjet-Unie inspecteren. 6. NATO-vliegvelden kunnen wor den aangelegd in de Oeral, in het Don-bekken of in Siberië. 7. De Middellandse Zee- en Atlanti sche vloten der NATO gaan manoeu vres houden in de Zwarte Zee en tn de Oostzee. 8. De Sovjet-Russische oorlogspro ductie wordt gestandaardiseerd naar Westelijk model. 9. Aan maarschalk Juin, die tn moeilijkheden is gekomen door zijn misprijzend oordeel over de E. D. G., zou een post in Siberië kunnen wor den gegeven. 10. De Verenigde Staten krijgen de gelegenheid een „off-shore"-order voor wodka te plaatsen. Marie Besnard, de 57-jarige weduwe, die verdacht wordt van vergiftiging van zes familieleden, is gisteren onder borg som vrijgelaten. Het gerechtshof van Bordeaux, dat twee-en-een-halve week geleden begon met de behandeling van haar proces, besloot een commissie van drie leden van de Franse academie van wetenschappen in te stellen voor een onderzoek naar het vele, elkaar tegen sprekende bewijsmateriaal, dat door deskundigen is ingediend. Marie Besnard, door haar vrienden ,,de goede vrouw van Laudun", door vele anderen „de zwarte weduwe" ge noemd, heeft reeds bijna vijf jaar in gevangenschap doorgebracht. Bij het nu verdaagde proces stond zij voor de tweede maal terecht, beschuldigd van vergiftiging van een aantal familie leden, o.w. naar echtgenoot en ouders, met arsenicum. Zij is vrijgelaten onder een borgstorting van 12.000 gld. (Reu ter A.F.P. U.P.). De Nederlandse regering heeft van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap machti ging gekregen het compensatiesysteem voor huisbrandkolen te handhaven tot 31 Maart 1955. Dit zal verhinderen, dat de prijzen voor huisbrandkolen zich aan passen aan de duurste ter voorziening van de Nederlandse markt noodzakelijke leveranties, hetgeen schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De Nederlandse regering zal iedere drie maanden aan de Hoge Autoriteit verslag moeten uitbrengen over de wer king van de compensatie-kas, die ge voed wordt door een heffing op de totale Nederlandse kolenproductie. Met aldus verkregen gelden worden de prijzen van ingevoerde huisbrandkolen verlaagd. De Koninklijke Nederlandsche Petro leum Mij. zal een bonus-aandeel van 20 pet. uitkeren uit de agio-reserve. De aandeelhouders zullen hierover derhalve geen inkomstenbelasting of dividendbe lasting behoeven te betalen. De nieuwe aandelen zullen delen in de winst vanaf 1 Januari 1954. Ook de Shell Transport and Trading heeft een uitkering van bonusaandelen uit de agio-reserve aangekondigd en wel van een nieuw aandeel op 5 oude aan delen, dus eveneens 20%. Bij gelegenheid van de 15de verjaar dag van het einde van de Spaanse burgeroorlog heeft generaal Franco de beide pauselijke pro-staatssecreta rissen, mgrs. Montini en Tardini, be noemd tot Grootkruis van de konink lijke orde van Carlos 111. Aavertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 (tot Zaterdagmorgen) Veel bewolking, met hier en daar wat motregen en plaatselijk, in hoofdzaak in het Westen van het land, mist. Overwegend matige Zuid westelijke wind. Zachter, vooral in de nacht, en ochtend. Zon: 6.12-19.16. Maan: 5.40-19.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1