MUSEUM-CINEAC: noviteit in Haarlem Reprise van feeëriek sprookje Frans Halsmuseum internationale Johannes-Passie van Bac voor Gordijnstoffen Uitvoering Kennemer Oratorium Vereniging nieuw n ig van zlz bestaan NEVER SHARP De lente nadert Piano-recital Johan Verster A. v. d. Bogaard 4000 bezoekers S.S.S. IN DRIEKAMP VRIJDAG 2 APRIL 1954 PAGINA 2 Uitslag sportprijsvraag Zijl weg 36-Tel. 18014-Haarlem HA A RLEMMERLIEDE ZANDVOORT JUBILARISSEN BIJ P.E.N, GEHULDIGD Burgerlijke Stand DE LENTE IS GEKOMEN Floresstr. 15, Tel. 16548 „Zatohaku" trekt Helicopter-prijsvraag HEEMSTEDE Grote Houtstraat Vereniging Nog geen beslissing genomen Zacht en tóch zo geurig Dat is Veertig jaar bij P.T.T. Hoofdemployé A. de Groot viert jubileum CADRE-KAMPIOEN- SCHAP 38/2 District Haarlem Advertentie (Zondag 28 Maart) Eerste prijs f 10: W. Rosenhart, Caste- leijnstraat 3, Haarlem, zes punten. Tweede prjjs f 7,50: F. J. de Groot, Tweede Loosterweg 128, Hillegom, zes punten. Derde prijs f 5: J. Ketelaar, Muider- slotweg 177 Rood, Haarlem, zes punten. Vierde prijs f 2,50: G. Bos, Rijksstraat weg 83, Heemskerk, vijï punten. Twee en twintig inzenders met vijf punten zijn uitgeloot. Een zeer selecte collectie gordijn stoffen, in vele artistieke figuraties en kleurencombinaties. .MODERNE WONINGINRICHTING' Nu de lente in aantocht is besteden de plantsoendiensten van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal grote zorg aan de plantsoenen en parken. De katjes hebben hun tijd weer ge had; de esdoorn is er al met zijn groene knoppen, terwijl de struik- kamperfoelie aan het uitlopen is. Zij zijn de voorlopers, die de lente in de natuur aankondigen. In de verschillende parken zullen Zondag waarschijnlijk de forsytia's in bloei staan. De schade, die de vorst heeft aangebracht, is vrij aanzienlijk. Vooral de heesters en de vaste plan ten, o.a. primula's, hebben het in de afgelopen winter, waarin te weinig sneeuw is gevallen, zwaar te ver duren gehad. Het is meer dan ooit zaak om van het prille groen af te blijven. Het is gemeenschapsgoed, waar ieder recht op heeft, en waarvan ieder kan ge nieten. Blijf er dus af! aria's zeer muzikaal, hoogst stijlvol en met heldere stem voor en de alt Bep MissetVan Andel zong met volle over tuiging haar voortdurend nogal laag lig gende aria's. In „Von dein Stricken" droeg haar mooi donker getimbreerd ge luid voldoende, ondanks de (zoals altijd), overheersende klank van de hobo. Met de aria „Es ist vollbracht". een van de schoonste en meest treffende momenten uit deze passie, bracht zij het auditorium onder diepe indruk. Anton de Beer speelde uiterst volg zaam de continuo-partij op het orgel. Wij hadden bij de recitatieven liever een clavecimbel gehoord. Op de duur doet de orgelklank wat monotoon aan. Over het algemeen genomen een uit voering, die de hoorders grote voldoening heeft geschonken. Hiervoor komt op de eerste plaats een woord van dank toe aan dirigent Halsema, die het ensemble met zekere hand leidde en de juiste passie-sfeer wist aan te brengen. O. K. De R. K. Sportver. S.H.S. heeft een bezinningsavond gehouden in voorberei ding van het eerste lustrum. Om onge veer half negen opende voorzitter Balm de avond. Hij heette allen hartelijk wel kom en vooral de vele sportvrienden, die deze avond bijwoonden, welke eens iets anders zou zijn dan Zondags op het groene veld, hetgeen de geestelijk adviseur, kapelaan J. Schoenmakers, na der uiteen zou zetten. Hij gaf daarna het woord aan de geestelijk adviseur. Deze schetste het feit, dat vijf jaar ge leden in Haarlemmerliede voor het eerst in de geschiedenis een R. K. Sport vereniging werd opgericht. En dit zal dan 2de Paasdag gevierd worden. De geestelijk adviseur gaf een duidelijke uiteenzetting van de sport in katholiek verband, waarin vooral naar voren kwam dat men gerust het lichaam mag verheerlijken, daar ook Christus op Pasen zijn lichaam verheerlijkte, als men ook de tegenovergestelde kant in het oog houdt, en dan zo nodig het li chaam versterft. Men moet trachten het juiste evenwicht te behouden. „Deze week sprak ik een jong lid van S.H.S., die vroeg mij: „kapelaan komt u ook?" Ik zei: als het de moeite waard is weL Ja kapelaan er is film. Ik hoop, aldus kapelaan Schoenmaker, dat u niet al leen gekomen bent voor de film, maar ook om uit deze avond en uit deze film iets mede te nemen voor uw later leven en voor de practijk!" Voorzitter Balm dankte de geestelijk adviseur voor zijn woorden en duidelijk betoog. Daarna werd de film „Vivere in Pace" vertoond met vooraf een sport- filmpje. In het Huis met de Sleutels te Heem stede gaf de, tot de oudere generatie behorende, pianist Johan Verster een recital. Deze pianist behoort tot de beste leerlingen van de indertijd grote Neder landse piano-virtuoos en componist Dirk Schafer. In aanmerking genomen dat Johan Verster zijn gezichtsvermogen mist. is het des te merkwaardiger dat zijn pianospel zich juist kenmerkt door gedecideerdheid, en een brede greep op de stof. In zijn gehele manier van piano spelen demonstreert zich verder een be nijdenswaardige musiceerdrift, die zich op smaakvolle wijze aanpast bij het mu zikale gegeven. Het zal intussen geen verwondering wekken, dat Johan Ver- ster's spel het best tot uitdrukking kwam in de muzikale reproducties uit het oeuvre van Dirk Schafer. Nu eens muntten deze uit door virtuose techniek, dan weer door zuivere poëtische pia- nistiek In de tot opening gespeelde sonate in d moll opus 31 no. 3 van Lud- wig van Beethoven, moesten wij even wennen aan de ietwat vlakke vleugel- toon. Het laatste deel dezer Sonate on derscheidde zich in het spel van Johan Verster, door dynamische kleurschakerin gen en muzikaal balancement van geest. Het virtuose element kwam het grootst tot uiting in de Sonate in bes kl. terts van de Russische componist A. Glazounow. Het werk zelf behelst geen grote oor spronkelijkheid maar sprak door de enorme virtuositeit en trefzekerheid waarmee Verster het speelde, zeer aan. Met twee Chopin toegiften, w,o. de Verster dit voortreffelijke en succesvolle zwarte toetsen Etude, besloot Johan recital. JAN .T.A AR VELD. „Wat moet er met de Index ge beuren?" Het Forum „beraadt zich" over deze boeken-aangele- genheid, welke toch een bepaalde attractie blijkt te bezitten. Wellicht hebben weinigen durven ver moeden, dat de Forum-avond, gisteren gehouden onder auspiciën der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Kroonzaal van Brinkmann, zo'n succes zou worden als gisteravond is gebleken. En de vele belangstellenden hebben er een paar niet alleen interessante maar ook pleizierige uurtjes mee beleefd, waardoor wij gaarne dit Boekenweek evenement met het praedicaat hoogte punt willen bestempelen. Het Forum dan, zoals het meer gezellig dan gewich tig achter de tafel zetelde, bestond uit mej. Ch. Vinkenburg, directrice van bovenvermelde leeszaal, en de heren P. Coebergh, boekverkoper, drs. B. Rijder, schrijver en leraar aan het Kennemer- lyceum. drs. H. L. Prenen, schrijver, cri ticus en leraar aan het Mendelcollege, en Nico Verhoeven, dichter en criticus. De regie was in handen van de voor zitter van de R. K. Leeszaal, drs. H. W. M. van Run. die wellicht ten over vloede de forum-leden publiek ten toon stelde, daarbij hoffelijk op hun kwalitei ten wijzend. Uit hoofde van een andere functie heeft de regisseur van de avond ons ontslagen van de algemeen gebruikelijke plicht om deze avond tot in de finesses te verslaan. Dat ware overigens ook een vrij onmogelijke taak, omdat de vragen veelzijdig waren en een nog veelzijdiger antwoord en zelfs interpretatie kregen. Maar het pleizierige van de avond be stond toch voornamelijk hierin, dat de vragen niet beperkt bleven tot het audi torium en de antwoorden niet het privi lege bleven van het forum. De wissel werking werd daardoor des te groter, discussies over en weer vormden een feest apart en een gezonde roerige sfeer maakte het geheel uitermate attractief. Een onderwerp b.v. als de bibliotheekjes in buurten en parochies bood ruime kansen om misverstanden op te roepen en weg te werken. Index en boekenwet blijken nog steeds een pikantfe aantrek kelijkheid te bezitten en waar gister avond dit onderwerp natuurlijk ter tafel werd gebracht, bestond er wel gelegen heid zich daaromtrent te oriënteren. Hoe verder de tijd vorderde, hoe geestdrifti ger auditorium en forum werden, de vragen uit de zaal werden recht op de man af gesteld en de dame, die kort en bondig de atonale dichtkunst aan de orde stelde, wond er geen doekjes om, dat zij die en passant ook aan de kaak stelde. De beantwoording van deze en andere vragen werd steeds in pais en vree aan vaard. niet uit hoffelijkheidsoverwegin gen, maar veeleer omdat van de zijde van het forum een bevredigend antwoord werd gelanceerd, dat meestal door de voorzitter op de hem eigen wijze en vrijmoedig werd gepreciseerd. Het werd aan ook wel zo interessant, dat er geen tijd overbleef voor de schrijvers om-uit hun werk voor te lezen. Harry Prenen maakte daarop een uitzondering, doch alleen omdat hij aan het begin van de avond genoteerd stond. Bij deze indruk van de Forum-avond moeten wij het laten. Zij echter nog wel vermeld, dat de voorzitter in zijn ope ningswoord met enkele pieuze zinnen de onlangs overleden mgr. J. J. Henne- man en Deken J. J. A. Kuilman her dacht, twee priesters, wier belangstelling voor de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek verder reikte dan tot een sympathiek medeleven. De heren M. Pluijmers en H. F. Ve- reschildt, beiden technisch opzichter A, herdachten Donderdag hun 25-jarig ju bileum in dienst van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. De jubilarissen werden gistermorgen op de hoogspan- ning-kabelnettenafdeling, waar zij werkzaam zijn, door hun collega's ont vangen en hartelijk toegesproken. Daar na volgde de ontvangst aoor de direc tie. Ir. J. den Boesterd sprak de fees telingen toe en overhandigde hun een geschenk onder couvert. Ook de voor zitter van de jubileumcommissie was aanwezig en sprak een gelukwens. 's Middags werd de heer Pluijmers verder thuis gehuldigd. De heer Van der Veen voerde het woord namens het jubileumfonds. De heer Vereschildt had 's avonds in Haarlem een zaaltje gehuurd en was daar verder het mid delpunt van een gezellig feest. De heer G. E. Noordhof was daar aanwezig uit naam van het jubileumfonds. Geboren; N. Poort-Schluter, z. C. J Krom-Eggers, z. J. M. Hermans-de Brou wer, z. B. M. van Leeuwen-Wicht, z. H. Horeman-van Oorschot, z. E. ter Haak-de Bonte, d. K. A. P. Dreijer-Koe- lemeijer, d. A. de Goede-Farber, d. Ondertrouwd: J. Ham en A. Schermer- horn. Getrouwd: A. M. Rijsdijk en J. van Braggen. F. A. Herscheit en S. W. Hae- nen, H. Tiekstra en Th. J. Post, P. War ren en B. Vrolijk, A. Hofmans en J. W. Lommerse. Overleden: N. Peek, 87 j„ Crayenester- laan; J. W. G. L. Smit, 78 j., Zuidpolder straat; K. de Haan, 60 j., Neptunesstraat; J. Bierboom, 83 j. Kempstraat. Advertentie Magneet, R.S., Burgers, Simplex. Alle modellen in diverse kleuren voorradig bij: Betaling in overleg. De ZATOHAKU, de middènstands- show „Zandvoort toont haar kunnen", is Donderdagavond gesloten. Gedu rende de drie avonden, dat de tentoon stelling geopend was, werd zij door ruim 4000 personen bezocht. Op som mige momenten was de toeloop zó groot, dat zich buiten Hotel Bouweg een rij van wachtende belangstellen den vormde. De verschillende stand houders zijn uiterst tevreden, zowel over de grote belangstelling als over de goede zaken, welke zij hebben kunnen doen. De commissie van mid- denstandsbelangen uit „De Hanze" kan met voldoening terugzien op het re sultaat van de maandenlange, met veel enthousiasme verrichte arbeid. Het hotel Bouwes te Zandvoort is hedennacht na de sluiting van de ZA TOHAKU met koortsachtige ijver door de standhouders ontruimd. De zalen van het hotel moesten namelijk on middellijk in orde worden gemaakt voor de heropeninj van het hotel, he denavond om 6 uur. Van heden af wordt er dagelijks een internationaal cabaretprogramma gegeven. De jubileumcommissie van de Zand- voortse gymnastiekvereniging „O. S. S." heeft de aanstaande landing van de eerste helicopter te Zandvoort be nut voor een inzamelingsacie. De he licopter zal op Zaterdag 10 April tus sen 2 en 4 uur te Zandvoort landen. Deelnemers aan de prijsvraag kunnen het precieze tijdstip van de landing raden. De eerste prijs is een olieverf schilderij, de tweede prijs geeft recht op een rondvlucht voor twee perso nen, de derde, vierde en vijfde prijs geven elk recht op een rondvlucht voor één persoon. Advertentie Problemen van propagandistische, or ganisatorische en zelfs verkeerstechni sche aard, maar toch alle liggend in het mercantiele vlak, hieden gister avond het bijzonder klein aantal leden van de Grote Houtstraat Vereniging, dat de 44e jaarvergadering bijwoonae in Hotel De Leeuwerik, langdurig bij een. Het belangrijkste punt van de agenda: de vaststelling van dé viering van het 45-jarig bestaan der vereniging, vroeg het meest de aandacht, maar le verde aan concrete aanwijzingen om trent de viering weinig anders op dan de vaststelling van de feestavond voor de leden zelf. Op 26 Juni, één dag na de eigenlijke juoileumdatum, zal men in „Dreelzicht" de bloemetjes buiten zetten. Ook het personeel wil men op de een of andere wijze laten delen in de feestelijkheden. Ten aanzien van het publiek, dat, zou men zeggen, tijdens de jubileumviering wel in ae eerste plaats met onderscheiding behandeld mag worden, kon de vergadering niet tot een gedragslijn komen, de vele sugges ties ten spijt. De voorzitter betreurde in zijn ope ningswoord de geringe opkomst en vroeg dringend om wat meer activiteit van de leden. Ook de s*xretaris liet in zijn verslagen woorden van critiek ho ren over de mate van samenwerking en saamhorigheid, zoals deze zich het laatste jaar soms gemanifesteerd had. De penningmeester meldde een batig saldo van f 4900 of f 1000 meer dan vo rig jaar. De periode van „Haarlem Lichtstad" had een verliespost van f 1300 i opgeleverd. Op verzoek werden een 2e secretaris en een 2e penningmeester be noemd, terwijl de aftredende bestuurs leden volgens statutaire bepalingen met stembriefjes werden herkozen. Wat nu te doen met de jubileumvie ring. Het bedrag, dat ter beschikking is, bedraagt f 6000. Er werd gesuggereerd: een reclame-optocht; uitgave van een baedeker, waarin alle winkels van de Grote Houtstraat staan vermeld; een actie met chèqueboekjes; een étalage wedstrijd en voorstellingen op de Grote Markt. Het ene voorstel lokte meer dis cussies uit dan het andere, maar het eind was toch, dat het bestuur maar besloot een reclamedeskundige in d» arm te nemen en met hem de zaak te bespreken. Het enige voorstel, dat erop gericht was de klant direct te bevoor delen (van een dame afkomstig!) luid de: verstrek bonnen aan klanten voor een gratis kop thee. De rondvraag bracht ook wat tongen los. De hoge electriciteits- en gastarie- ven lagen vele leden zwaar op de maag. Er werd zelfs gesproken over een ver lichtingsstaking van één week! Maar dat was zó maar 'n opwelling. Het zware transport door de Grote Houtstraat, vooral van militaire colonnes, achtten de aanwezigen eenstemmig zeer scha delijk voor de huizen. Men vroeg zich af of met name de militaire wagens niet een andere route zouden kunnen be rijden. Het bestuur zal dit probleem bij de betreffende instanties ter sprak» brengen, zo werd toegezegd. De instelling van' een koopavond za' door de middenstandscentrale van een afwijzend advies worden voorzien, deel de men van de bestuurstafel mede op een daartoe strekkende opmerking. Uit informaties van elders moet blijken, of een koopavond inderdaad in een be hoefte zal voorzien, zo meende de voor zitter. de opvallend goede Virginia sigaret. 20 voor 80 cent Alléénverkoop voor HAARLEM schat of onderkend. Men hoopte juist, dat hij de oplossing zou geven. Zijn voorliefde voor symmetrie kon echter door de meerderheid der commissie niet worden aanvaard, omdat deze een ge heel andere instelling heeft. De heer Tirion (V.V.D.) kon in de nota van het college geen enkele zake lijke argumentatie vinden tegen het besluit der commissie. Het eerste plan werd noch door de woningwet-, noch door de schoonheidscommissie aanvaard. Het werd te groot geacht en gaf ander zijds weinig mogelijkheid tot uitbrei ding. Spr. meende, dat B. en W. prestige verlies riskeren, omdat zij niet wel heb ben willen verstaan. Laat men nu eens goed formuleren wat men wil en hoe veel geld men wil uitgeven. Opnieuw verwonderde de voorzitter zich over gebrek aan voortvarendheid van de raad in het onderhavige geval. Er is in dc raad gezegd, dat de architect vrij moest blijven en toen deze met zijn plan kwam, begon de afbraak. Tijdens de bezetting en door de bouw van het openluchttheater was er sprake van ge meenschapszin, maar deze schone eigen schap ignoreert men nu. De tegenstand komt voornamelijk van twee ingenieurs, die vergeten, dat in de architectuur de architect de enige deskundige is. De heer Schulz (P.v.d.A.) zocht de verdeeldheid in de raad als gevolg van het starre vasthouden van B. en W. aan het oorspronkelijke plan. Wie is competent? De heer Fijen: Is het college wél com petent om te oordelen en is de raad dat niet? De voorzitter: Wij achten ons niet competent, maar volgen de architect, die ons door een zeer competente com missie is aangeraden. Wij hebben nu grond, geld en een architect, dat alles dwingt tot doorzetten. De heer de Jong Schouwenburg (C.H.): Als alle uitgesproken woorden evenzovele bouwstenen voor het raad huis waren, konden we de woningnood tegelijk opheffen. Spr. meende, in te genstelling tot de heer Pinxter, dat de architect in dit geval zeker een kun stenaar zou dienen te zijn. Spr. schaar de zich achter het voorstel van de heer Smidt van Gelder en merkte tot slot op, dat ir. De Rouville verschillende raadhuizen heeft gebouwd. De heer Vliegen: Welke dan wel? De voorzitter: Pijnacker, Zutphen, Wassenaar en straks Zeist. De heer Vliegen: Dat zijn hoofdzake lijk verbouwingen of uitbreidingen. De voorzitter: Wat is hier dan het ge val? Wethouder van Geluk besprak ten slotte de financiële kwestie. Plan II zal inderdaad goedkoper zijn, maar plan III (ir. Tirion) is, wat oppervlakte be treft, geenszins te bepalen. Na opnieuw enig voor en tegen van verschillende leden aanhoord te heb ben, ging de voorzitter tot stemming over met het bovengenoemde resultaat. Bij de rondvraag merkte de heer v. Holten (V.V.D.) op, dat men vergeten had de raadhuiscommissie voor haar vele werk te bedanken. GROTE HOUTSTRAAT 81 De heer A. A. de Groot, hoofdemployé bij de administratieve dienst der P.T.T. en chef van de afdeling aanleg en on derhoud te Haarlem, herdacht Donder dag het feit, dat hij veertig jaar in dienst is bij het P.T.T.-bedrijf. Het feest is op intieme wijze gevierd in de ver gaderkamer van de directeur, waar vrij wel allen, die in de loop der jaren onder leiding van de heer De Groot gewerkt hebben, aanwezig waren. De directeur, ir. J. M. de Vos, sprak de jubilaris har telijk toe en prees zijn vele verdiensten. De heer De Groot ontving van hem een gratificatie en een oorkonde. Het woord werd verder gevoerd door de heer W. v. d. Burg, chef van de buitendienst, en D. L. de Jonge, een van de kamerge noten van de jubilaris. Deze overhan digde de heer De Groot uit naam van alle aanwezigen een mooie tabakspot, uitgevoerd in Delfts blauw. Mevrouw De Groot werd een bloemenhulde be reid. De adjunct-administrateur de heer G. Rolff bracht zijn welgemeende geluk wensen over in een toespraakje. Gisteravond werd het Cadre-kam- pioenschap 38/2, dat onder leiding staat van de B.C. „Hof van Holland geopend. De voorzitter heette in zijn openings rede de aanwezigen hartelijk welkom, dankte het Districts Bestuur voor zijn aanwezigheid en sprak de wens uit, dat de deelnemers het spel om het spel zou den spelen. Het verloop van de partijen was als volgt: Philippo 244 27 25 9.03 Nobels 250 27 44 9-20 v. d. Linden 250 21 32 11.90 Karman 179 21 46 8.52 Baart 250 27 34 9.25 Philippo 225 27 41 8.33 Nobels 223 29 40 7.68 v. d. Linden 250 29 37 8.62 A.s. Zondag organiseert S.S.S. in haar eigen zaal een wedstrijd voor dames en meisjés tegen de Amsterdamse Dames clubs „Achilles" en F.L.O.S. Vorig jaar was S.S.S. op bezoek bij die club% in Amsterdam en veroverde toen de 2e prijs. De wedstrijd, waaraan 72 dames en meisjes deelnemen, bestaat uit ringen- en brugoefening en een paard- sprong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2