Prins Bernhard ontmoet min. Chavez uit Mexico Uitlevering van vijf Bredase vluchtelingen? Concertgebouworkest geeft 44 concerten in Amerika Den Haag wil weer een Koninklijk Paleis RUSSISCHE VOLKSDANSGROEP Avondvullend programma voor Nederlandse emigranten NAAR NEDERLAND West-Europese première Doublet Botersmokkelaar in arrest Hoge bezoekers op de Jaarbeurs <Ze ifedtè Van Beinum en Kubelik dirigeren f45.000 verduisterd Annexatieplannen Poging tot moord op echtgenote De Zwarte Hand" ontmaskerd In veertig uur naar Djakarta VRIJDAG 2 APRIL 1954 PAGINA 3 Serie boeken ten geschenke ontvangen Binnenkort beslissing Duitse rechtbanken Twee jaar gevangenisstraf geëist Bankbiljetten verbrand MAARMAAR! NOG Uw loikaari niei ingestuurd? Zend spoedig Uw kaart in voor de Nationale Paasloterij 1954 Acht jaar geëist Geen audiëntie Na voltooiing zenderpark Wereldomroep BRAND GESTICHT In voddenwasserij in Jisp Van tien meter hoogte naar beneden gevallen Toestand van slachtoffer is redelijk goed - i m*- mÊm?m *5 Rooki U half-zware shag? Veertienduizend kilometer: K.L.M. zet „Super Constellations" in Geknoei met duivenklok Verdachte mag geen duiven meer houden Misbruik gemaakt van Jioefijserverkeer (Van onze Utrechtse correspondent) Gisterochtend heeft Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. Voor de hoofdingang aan het Vreeburg werd de Prins, die ver gezeld was van zijn secretaris, ontvangen door het Jaarbeursbestuur, waarna Zijne Koninklijke Hoogheid een korte rondgang over de expositieruimten in de vaste gebouwen en hallen maakte. Het eerste bezoek gold de textiel- afdeling, waar de Prins werd ontvangen door de heer P. Fentener van Vlis- singen, voorzitter van de Stichting Textiel Jaarbeurs. Vervolgens werden nog verschillende stands bezichtigd, o.a. die van de firma D. Cohen Zoon uit Amsterdam, waar de hoge bezoeker met enige geschenken werd vereerd, waaronder een diplomatentas voor hemzelf bestemd, een damestas van nappa bestemd voor H. M. de Koningin en een viertal beursjes voor de Prinsesjes. beide landen zich mochten uitbreiden en Mexico aanstonds met een nog aan merkelijk grotere expositie op de Jaar beurs mocht verschijnen. „Mijn land" aldus de minister, „zal zich gelukkig achten door een intensief handelsver keer het zijne te mogen bijdragen tot de verdere ontwikkeling en bloei van de Nederlandse economie". Na een kort dankwoord door de Prins werd een rondgang over de Mexicaanse stand gemaakt, waarbij minister Chavez de vorstelijke bezoeker een pracht col lectie boekwerken aanbood, omvattende circa 800 exemplaren over geschiede nis en kunst van zijn land. Na afloop van deze plechtigheid bracht de Prins nog een bezoek aan de Jaarbeurster reinen aan de Croeselaan. Des na middags bracht de Prins een bezoek aan de rayondemonstraties in Café-Restau rant Esplanade. Terwijl, de Prins zich in de hogere regionen van de Jaarbeursgebouwen bevond, arriveerde 'n andere prominen te gast, namelijk de minister van Ver keer van Mexico, Z. Exc. ir. E. Chavez, die bij de ingang werd ontvangen door ?ijn Nederlandse collega's de ministers Kernkamp. Zijlstra en Witte alsmede door de Mexicaanse gezant dr. Manuel Chavez. De gezant was vergezeld door de heren E. Ayala en A. E. Izaguirre, tesp. president en directeur van de Mexicaanse Kamer van Koophandel. Het gezelschap begaf zich onmiddel lijk naar de Mexicaanse afdeling in het landenpaviljoen, waar enige minuten la ter ook Prins Bernhard binnentrad, Hier hield de Mexicaanse minister een kor te rede, waarin hij zijn vreugde uit sprak over het feit de Prins der Ne derlanden te mogen begroeten op het kleine stukje Mexicaanse grond in Ne derland, gevormd door de stand van *ijn land. Voorts verklaarde de minis ter dat het voor hem een groot genoe gen was dat zijn land voor het eerst hier op de Jaarbeurs was vertegen woordigd, zij het dan ook met een nog bescheiden inzending. De minister hoopte dat de handelsrelaties tussen Advertentie f Ripolin hel wereldmerk een waarborg voor goed schilderwerk Tijdens de rondgang over de Utrechtse Jaarbeurs toonde Prins Bernhard veel belangstelling voor de Mexi caanse afdeling de eerste Mexi caanse deelneming aan een Europese Jaarbeurs. Rechts: Z. K. H. Prins Bernhard, die belangstellend een in Mexico gekweekte vlassoort bekijkt en links de Mexicaanse minister Eduardo Chavez. Vier Duitse rechtbanken zullen in de eerstvolgende weken over de toelaat baarheid van een uitlevering van vijf van de zeven Bredase vluchtelingen moeten beslissen. In Dusseldorp zal het „Oberlandesge- richt" moeten uitmaken of de het eerst van al gegrepen oorlogsmisdadiger Fa- ber naar Nederland teruggevoerd zal kunnen worden. In Keulen wordt uit spraak gedaan voor de vluchteling Tousseul. In Hamm in het Roergebied zal het lot van Bicker moeten worden bezegeld en tenslotte zal in Celle in Noord-Duits- De organisatie van de tournee door de Verenigde Staten, óie het Concert gebouworkest in het komende najaar op uitnodiging van het „Columbia Ar tists Management" (het voornaamste Amerikaanse impresariaat) gaat on dernemen, begint thans vaste vormen aan te nemen Op 1 October zal het vol tallige orkest zich inschepen aan boord van de Rijndam; 15 December keert het met de speciaal daartoe gereserveerde Noordam te Rotterdam terug. In deze twee en een halve maand zullen er 44 concerten worden gege ven, waarbij niet alleen de millioe- nensteden als N. York, Detroit, Chi cago en Boston zullen worden bezocht, doch ook de hoofdsteden der verschil lende staten en de belangrijkste uni- versiteitssteden. In laatstgenoemde plaatsen komt het orkest op verzoek Van de Amerikaanse regering en het optreden geschiedt hier vooral om educatieve redenen. Eén concert zal Worden gegeven in Canada en wel in Toronto. Dit is het noordelijkste punt Van de tournee, die zich in zuidelijke richting uitstrekt tot New Orleans. De vaak zeer grote afstanden zullen hoofdzakelijk worden afgelegd met uiterst moderne Greyhound-bussen, hetgeen in dit geval de meest com fortabele manier van reizen schijnt te zijn. Om de orkestleden niet overma tig te vermoeien is het reisschema zo ontworpen dat de musici na zes con certen telkens een dag vrij hebben. Het orkest zal op de tournee beurte lings worden gedirigeerd door Eduard Van Beinum en Rafaël Kubelik. Beide 'rigenteri hebben aan de Amerikaanse "npresario drie verschillende program ma's voorgesteld, die tezamen een vier tal werken van hedendaagse Nederland- *e componisten omvatten. Speciaal in öe universiteitssteden bestaat er voor moderne muziek een levendige belang stelling. De programma's vermelden verder klassieke en romantische compo nisten, alsmede werken van Ravel, De bussy en Stravinsky. Er is naar ge- jJ^oor de Haarlemse rechtbank heeft cfecht gestaan de 56-jarige boekhouder- bwSsier K. v. L. uit Zaandam, die een u-tangrijk geldsbedrag verduisterd heeft. jjjV was reeds ruim veertig jaar in hst van een oliefabriek en door aller- a manipulaties (hij verkocht o.m. twee gelrts' waarvan hij de geïncasseerde stakfn niet boekte, maar in eigen zak ejpK) kon hij verschillende gelden te bov bate aanwenden. Hij beheerde 80_;en.d'en de boekhouding van de thans een ulge vroegere directeur en alles bij- "ad hij zich zo f 45.000 toegeëigend. ipe Jhan zag ten slotte geen uitkomst tie en Sing toen zichzelf bij de poli- aangeven. bant vde behandeling voor de recht te a ek wel, dat de boekhouder op zich K - voet had geleefd (hij schafte Werrt iJV' drie bromfietsen aan) en het hij H» hoogst kwalijk genomen, dat Via v=i verduistering ook had gepleegd *chte-r t .ln geschrifte, hetgeen hem In - laste werd gelegd, dat eer?!!-, requisitoir zeide de officier, Wiern -i3 er wel een somber beeld meende L.! mentaliteit van v. L. Hij met een oei men niet te doen had een uitoef ,ren misdadiger, maar met ficie" f™Proken 2wak karakter. De of- tvvee ieen gevangenisstraf van c Jaar met aftrek. ^erdeVestdreaiiger bepleitte een gecombi- streefd die werken te kiezen die zowel voor de dirigent als voor het orkest ka rakteristiek zijn. Gelijktijdig met de tournee zal een Amerikaanse uitgever een souvenir- boek laten verschijnen, waarin met fo to's en artikelen een beeld van ons land zal worden gegeven. Tevens zal dan in de V.S. een in Nederland ver vaardigd boekwerk worden verspreid dat is gewijd aan het culturele en eco nomische leven van Amsterdam. Dat het Amsterdamse orkest reeds thans in Amerika over een verheugen de dosis goodwill beschikt, is gebleken uit de steun die de organisatoren van deze tournee van verscheidene Ameri kaanse instanties mochten ontvangen. Waardevolle bemiddeling verleende ook de Nederlandse ambassade te Washing ton. Het mag als een gunstig voorteken worden beschouwd dat alle concerten reeds in Januari door de verschillende onderafdelingen van Columbia Artists waren geplaatst. land worden uitgemaakt wat met Po lak en Van der Neut zal gebeuren. De zesde vluchteling. De Jonge, werd in dertijd door de Britse politie reeds over de grens gezet, nadat een Duitse recht bank had besloten hem op vrije voeten te stellen. Nummer zeven tenslotte, Borgers, is nog altijd voortvluchtig en wacht kennelijk af welk lot zijn confra ters zullen ondergaan. De eerste vraag die de rechtbanken zullen hebben te beantwoorden, levert naar Nederlandse opvatting niet veel moeilijkheden op. Naar die opvatting kan immers moeilijk worden bewezen, dat de betreffende heren „van Duitse stam" zijn. aangezien zij geen Duitse grootouders hebben gehad, hetgeen zo als bekend, volgens Hitler's wetten be slissend is. Do rechtbanken kunnen zich echter niet tot deze uitspraak beper ken. Zij moeten ook onderzoeken of de heren het in de Duitse grondwet opge nomen recht op asyl kunnen doen gel den. Een Haagse dame heeft dezer dagen met eer. kartonnen doosje, waarin zich 150 gulden spaargeld bevond, de kachel aangemaakt. Haar man, die dit verlies bemerkte, riep de hulp in van de tech nische opsporingsdienst van de Haagse politie. Deze polidedeskundige.i hebben urenlang in de asla gecombineerd en ge deduceerd, maar het doosje bleek zo grondig verbrand te zijn, dat van de bankbiljetten, vijftien van tien gulden, geen spoor meer te bekennen was (Van onze Haagse redactie) „Het is waarlijk geen overdreven ver langen, dat in de stad, waar de regering haar zetel heeft, ook in een behoorlijke huisvesting van het Staatshoofd wordt voorzien. Ik geef daarom met klem ui ting aan de wens, dat degenen, die in deze uiterst belangrijke aangelegenheid hebben te beslissen, bereid zullen wor den gevonden de voorbereiding van de bouw van een nieuw Koninklijk Paleis in Den Haag met kracht aan te vatten". Aldus sprak Donderdagmorgen de bur gemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking in een rede, waarmee de al gemene beschouwingen op de ontwerp begroting voor 1954, werden afgasloten. „Er zijn personen, aldus vervolgde de burgemeester, die beweren, dat onze stad geen residentie meer is. Ik zou deze re denering echter willen bestrijden. Wel is Den Haag op dit ogenblik niet de plaats, waar de Koninklijke Familie woonachtig is, maar dat neemt niet weg, dat wü hopen, dat de tijd zal komen, waarin een waardig, nieuw Koninklijk Palels aan de inhoud van het woord „residentie" weer volledig recht zal doen." De voorberei dingen hiertoe zullen spoedig moeten worden genomen". Mr. Schokking wijdde vervolgens aan dacht aan het internationale karakter van Den Haag, een karakter dat echter maar ternauwernood door de Regering wordt erkend. „Zolang de Regering, al dus de burgemeester, niet ronduit de bijzondere plaats erkent, die Den Haag in, de rij der Nederlandse steden in neemt, d.w.z. geen doorbreking toelaat van normen voor de toewijzing van bouwvolume en in het algemeen niet een ruimere toeslag toestaat aan onze gem., die er uitsluitend op uit is, aan de Re gering zoveel mogelijk service te bieden, zolang kunnen wij niet op bevredigende wijze aan de bepaalde verlangens en eisen voldoen". Een derde belangrijk punt, 'dat de burgemeester aansneed, betreft de Haag se bouwgrond, welke binnen enkele ja ren zal zijn uitgeput. „De moeilijkheden, aldus de burgemeester, die hiermee ver- Advertentie (Postrekening 80.700 f. n. v. Secr. Landelijke Kath. Actie Heemstede) 12 HOOFDPRIJZEN, t. w. v. 7000—, 3000 1600 enz. enz. In totaal een waarde van f 30.000.— aan prijzen f Een kwartje per lot Lotkaarten nog gratis en franco verkrijgbaar: Postbus 2, Heemstede. Goedgek. bij Min. besch. van 10-2-'54, 2de Afd. A. No. L.O. 520/261A band houden, kunnen niet alle worden opgelost, door een regeling met de rand gemeenten. Daarom moeten ook andere oplossingen, in het bijzonder, die welke een grenswijziging beogen, onder het oog worden gezien." De burgemeester zegde toe, dat de Gemeenteraad binnen drie maanden over dit punt een prae- advies tegemoet kan zien. (Van onze correspondent) Op 7 October 1953 speelde zich in het rustige Moergestel een afschuwe lijk drama af, dat gisteren leidde tot een zitting van de Bredase rechtbank, waarin een gevangenisstraf van acht jaar werd geëist tegen de 34-jarige buschauffeur B. M. uit Moergestel, wegens poging tot moord op zijn echtgenote. Verd. had op de bewuste avond zijn vrouw, die aan tafel zat le lezen, on verhoeds met een bijl op het hoofd ge slagen. In bewusteloze toestand had hij zijn vrouw op een canapé gelegd, ben zine over de canapé en de vloer ge sprenkeld en toen het huis in brand ge stoken. Op de bovenverdieping sliepen drie kinderen, een kind van een jaar en twee kinderen van vijf en zes jaar op een kamertje, dat van buiten was afge sloten. De man verliet het brandende huis zonder zich om vrouw of kinderen nog verder te bekommeren. Poging tot moord, na kalm beraad en rustig overleg, achtte de officier van Justitie, mr. Bins, volledig bewezen. De zware eis maakte duidelijk indruk op de verdachte. Mr. Molkenboer uit Til burg. meende als verdediger, dat de voorbedachte rade niet vaststond en haalde enige arresten van de Hoge Raad Raad aan daaromtrent. De psychologi sche achtergrond schetste de verdediger door te wijzen op het feit dat de ver dachte uit het landelijke Moergestel op reis ging naar Rome, Monte Carlo, In terlaken en dergelijke centra, waar hij, los van de vertrouwde binding van zijn gezin, ontaarde. Omdat het gezin moge lijk nog gered kan worden door de verzoeningsgezinde houding van de echtgenote, vroeg pleiter een straf, wel ke mogelijkheden daartoe zal bieden Uitspraak 14 April. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Woensdag 7 April geen audiëntie verlenen. Advertentie (Van onze radioreiacteur) De v:ereldomroep heeft reden om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien na de beslissing van dc regering om aan het zenderpark twee 100 KW zenders toe te voegen, waardoor de stem van Nederland, hopelijk binnen afzienbare tijd, over de gehele wereld zal kunnen ge hoord worden. Het zenderarsenaal van de Wereldmoroep wordt geconcentreerd in Lo- pik; het nieuwe zender gebouw komt in de zomer van dit jaar gereed. Na voltooiing van het nieuwe zender park, zal de Wereldomroep dagelijks een avondvullend programma van twee en half d drie uur in het Nederlands voor emigranten gezinnen uitzenden dat vi&r A vijf maal per dag in verschillende wind richtingen zav worden uitgezonden. Twee zenders worden geheel voor deze uitzendingen bestemd. De beide andere zenders blijven beschikbaar voor de uit zendingen in vreemde talen, zo schrijft het bestuur van de Wereldomroep in het jaar verslag 195 S. Het plan om exportindustrieën in de ge legenheid te stellen via de Wereldom roep reclame te maken, is nog in studie. Zowel de Regering als een speciale o- verheidscommissie hebben hun instemming met deze exportreclame betuigd. De Wereldomroep staat niet afkerig tegen het verlangen van West-Indië naar een eigen kortegolfzender op Curagao wel ke ook als relayzender van de Wereldom roep belangrijke diensten zou kunnen Hoewel de komende wettelijke regeling van de positie van de Wereldomroep in de Radio wet met vreugde wordt begroet, is het bestuur toch niet geheel ingenomen met de voorgestelde opbouw van de We reldomroep. Met name acht men de voor gestelde samenstelling van het bestuur uit vertrouwensmannen van omroeporgani saties en regering een achteruitgang ver geleken bij de huidige methode, waarbij de bestuursleden als vrije mannen" wor den benoemd, uiteraard als representan ten van de belangrijkste stromingen in ons volk. Ook blijft de financiële rege ling (financiering van de Wereldomroep Het Russisch volksdanstheater „Ber- Bolsjoi-theater zijn naam. Het bleek jozka", dat begin volgende week een die avond ook verreweg het beste van tournée door West-Europa in Neder- alle Russische volksdansgroepen. Toen land begint, is een ontdekking van Nadezjdina daarop de opdracht kreeg 1 üdQ «TIP h/\+ «nrt nnvt nwini/MiK L 1948. Toen was het nog een amateur- groep uit de buurt van Kalinin. Het trok sterk de aandacht bij een festival van amateurkunst uit de Russische dor pen en werd deswege naar Moskou gehaald. De balletmeester N. Na dezjdina bemoeide er zich mee, ver rijkte het arsenaal der bewegingen en liet de groep optreden in clubs en cul tuurcentra. Toen daar reeds grote suc cessen waren behaald, verschenen de danseressen in het Bolsjoi-theater. Het eerste nummer oogstte dan al aan stonds een daverend succes. Dat eerste nummer was een volks dans, die begon met het liedje „Er stond een berkeboompje op het veld" Aa-: dat berkeboompje, Berjozka, ont leende de groep die avond in het een beroepsensemble samen te stellen, dat de oude en nieuwe Russische volksdansen zou kunnen uitvoeren, koos zij de beste krachten uit de ama- teurgroep en plaatste naast hen enkele jonge beroepsdanseressen. Het ope ningsnummer en de naam van het ge zelschap bleven „Het Berkeboompje" Het programma werd verder evenwel enigszins gewijzigd, zodat het niet al leen meer volksdansen uit de streek van Kalinin, maar uit heel Rusland bevat, ongeveer twintig in totaal. Het gezelschap, dat alleen uit vrou wen bestaat, telt ongeveer veertig le- den* Het brengt een eigen orkestje van vijf man harmonica's en balalaika's mee en twee zangeressen, die volks liederen zingen. De groep is Donderdag uit Moskou vertrokken per vliegtuig via Kiev, I wow en Praag. Zaterdagavond arri veert het gezelschap op Schiphol. Dinsdagavond geeft het zijn eerste voorstelling in Carré in Amsterdam, Over de tournée zijn reeds gerui me tijd besprekingen gevoerd, waar bij de Russische ambassade in Ne derland bemiddelend is opgetreden. De definitieve organisatie is echter op vrij korte termijn tot stand ge komen. Zaterdagmorgen j.l. heeft men, dank zij de grote bereidwillig heid van het departement van Bui tenlandse Zaken, de ongeveer vijf tig visa in slechts drie en een half uur gereed kunnen Krijgen, alhoe wel met de daarvoor benodigde for maliteiten normaliter zes weken ge moeid zijn. Nederland heeft nu de primeur voor West-Europa. De groep blijft hier tot 26 April en reist dan door naar En geland. Voorlopig zijn de voorstellin gen in ons land als volgt vastgesteld: 6, 7, 8 April Carré Amsterdam. 9 April Arnhem; 11 Bussum, 12 Haarlem, 13 Leiden, 14 Utrecht, 15 Leeuwarden, 1" Groningen, 18, 19 K en W Den Haag, 20 Rotterdam, 21 Den Haag, 23 Hilversum, 25 Rotterdam matinée. 10 December van het vorig jaar klonk in Jisp brandalarm en de eerste re actie van de opperwachtmeester V. was; „O, de fabriek van S. staat in brand". De man bleek gelijk te hebben, want er gingen reeds geruime tijd geruchten, dat de fabriek in brand gestoken zou worden. Voor de Haarlemse rechtbank heeft nu de 22-jarige chef-wasser T. wegens brandstichting terecht gestaan. De man wist, dat het met de fabriek vodden en jutewasserij slecht ging. Zijn baas, de 41-jarige S., had al eens gezegd: „Daar moet de brand maar in". T. was daarop niet ingegaan, maar ten slotte was het hem wel duidelijk geworden, dat zijn baas wilde, dat hij er de brand in stak. De voorbereidingen waren goed getroffen en nadat de baas vier weken lang op dit branderige thema had ge zinspeeld, gooide T. een brandende si garet in met brandbare vloeistof ge- drnkte vodden. De brand kon gelukkig worden beperkt, zodat twee aangren zende woonhuizen gespaard bleven. Uit het verhoor bleek wel, dat T. min of meer onder pressie stond van zijn baas, maar de officier achtte het aandeel van verdachte toch zeer groot. Hij eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Daarna moest ook S. zelf terecht staan wegens uitlokking en de vele vragen, die de verdediger stelde zowel aan S. als aan T. moest gedestilleerd worden dat er feitelijk van geen uit lokking sprake was geweest. Aanvan kelijk wilde men alles aan het toeval overlaten, maar dat liep niet zo vlot. De president merkte naar aanleiding daarvan op: „Het toeval moest u dus helpen, maar u bent tenslotte het toe val zelf gaan helpen". De officier achtte het ten laste geleg de bewezen en eiste een gevangenisstraf van drie jaar. Verdachte S. vroeg ten slotte clementie te betrachten ten op zichte van T. In beide zaken zal de rechtbank Don derdag 15 April uitspraak doen. (Van onze correspondent) Bij werkzaamheden in het nieuwe ke telhuis van het Provinciaal Electrisch Bedrijf te Groningen is een werkman, de 22-jarige R. V., van een ladder geval len, die op een hoogte van tien meter op een steiger was geplaatst. De man stortte naar beneden. De val werd en kele malen onderbroken door ijzeren balken. Het slachtoffer werd met ver wondingen aan het hoofd door de G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is redelijk goed. uit de luisterbijdragen) een wrijvingsvlak met de omroepverenigingen. Het inbrengen van 40 perc. der Ne derlandse programma's door de omroep organisaties kan de harmonische samen stelling der afzonderlijke uitzendingen in gevaar brengen. Zo gauw hieraan behoefte gevoeld wordt zal de Wereldomroep overgaan tot het vervaardigen van televisietranscripties ie de geest zoals thans reeds geschiedt met op de plaat vastgelegde programma's, welke naar omroeporganisaties in het bui tenland worden gestuurd. De Wereldomroep heeft bij de minis ter de plannen ingediend voor een om- roepgebouw in de zgn. Radiocity in Hil versum De huisvesting van de Wereld omroep is momenteel beneden peil. Advertentie f Neem voort. aanAgréCALVlT.De lekkere Ualktablettea met vitamine D3 <dne)' Vooral voor kleuters, kinderen, &.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, by apothekers en drogisten. Onbewust heeft een Groninger huis vader zijn al te fantasierijke zoon een geduchte afstraffing gegeven. Het be gon met een dreigbrief van „De Zwarte Hand". Toen de man 's morgens zijn fiets uit het schuurtje wilde halen vond hij een brief van „De Zwarte hand", waarin hem duidelijk te verstaan werd gegeven dat hij f25.in de fietstas moest ach terlaten, wanneer tenminste zijn leven hem lief was. Enkele dagen later her haalde deze bedreiging zich. De man zag er een kwajongensstreek in en ging er -mee naar de Kinderpolitie, niet ver moedend dat zijn eigen zoon een roi in deze historie speelde. Een paar dagen later klenk er eibar- melijk geschreeuw in de tuin. Buien snelden te hulp en troffen «en 16-jarige jongeman bewusteloos aan. 1 oen hij was bijgekomen, veiteide hij dat hij door een onbekende man was overvallen en bewusteloos geslagen. De politie stelde een onderzoek in en toen kwam al spoe dig het hoge woord er uit. De jonge man had deze overval geënsceneerd. Hij had zich zelf toegetakeld. De overval moest dienen om elke verdenking van zich af te wenden, want hij had de dreigbrieven geschreven, maar daarbij niet verwacht dat zijn vader naar de politie zou lopen. „De Zwarte Hand" was ontmaskerd QgBtLMAAfAf a If zware sh OttELMA## a If zware sh o De veertienduizend kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de K.L.M. zal met ingang van 10 April éénmaal per week worden afgelegd in veertig uur en éénmaal per week in negen en dertig uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constellations" zullen worden gemaakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. Woensdag hebben wij er melding van gemaakt dat de K.L.M. tijdens de be sprekingen in Djakarta de kwestie van de lijndienst op Djakarta ter sprake heeft gebracht. Indonesië heeft zich toen accoord verklaard met het twee maal per week inzetten van „Super Constellations". Zoals bekend vliegt de K.L.M. vijf keer per week naar Indonesië. Zaterdag 10 April zal de eerste „Super Constel lation" de reis naar Djakarta beginnen. Dit toestel zal 57 eerste klasse plaatsen hebben. Het vliegt via Genève, Beirut, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singa pore in negen en dertig uur naar Dja karta. Maandag 12 April zal de tweede „Super Connie" de vlucht naar Indo nesië beginnen. Dit toestel is ingericht met vijftien toeristen- en vijf en veertig eerste klasse plaatsen. Het vliegt via Rome, Cairo, Karachi, Calcutta, Bang kok en Singapore in veertig uur naar Djakarta. *"De overige drie diensten zullen wor den uitgevoerd met Constellations, waarvan twee geheel met eerste klasse plaatsen en één geheel met toeristen plaatsen (zestig) zijn ingericht. Herin nerd moge worden aan het feit dat in 1924 Van der Hoop, Van Weerden Poel man en Van der Broeke met de H- NACC voor de vlucht van Amsterdam naar Batavia vier en vijftig dagen nodig hadden, al was hieraan schuld de mo torstoring te Philippopel. (Van onze correspondent) De Groninger rechtbank veroordeelde gisteren de 46-jarige landarbeider J. N. te Blijham tot f 30 boete en één maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bijzondere bepaling dat hij zich niet meer met duiven of de duivensport mag inlaten. Verd. was lid van de Postduivenver eniging „De Vliegende Hollander" te Bellingwolde, die in Augustus van het vorige jaar een wedvlucht organiseerde. Verd. maakte voor zeven van zijn duiven snellere tijden door te knoeien aan de duivenklok. Het was de bedoe ling de zeven hoofdprijzen in de wacht te slepen, maar dit mislukte: de secre taris ontdekte het geknoei. De Officier van Justitie had een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar ge- eist. Sinds de watersnood is het veer Perk- polderKruiningen buïten gebruik ge steld. Teneinde het goederenverkeer met Zeeuwsch-Vlaanderen gaande te houden wordt door de handel gebruik gemaakt van het z.g. hoefijzerverkeer, wat er op neerkomt, dat goederen, be stemd voor genoemd gebied, uit Neder land via België worden ingevoerd. Smokkelaars hebben hierin een moge lijkheid gezïen ggld te verdienen, het geen weer eens is gebleken, toen ambte inspectie der invoerrechten en accijn zen te Terneuzen in Hulst een 4-tons bestelwagen te pakken kregen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de smokkelaars op een z.g. kustpas- poort. dat voor het hoefijzerverkeer ver eist is, in N,-Brabant 80 kisten met elk 50 kg boter hadden ingeladen en de bestelauto normaal door de douane had den laten verzegelen. In België werden de kisten gedeeltelijk verwisseld. Toen de Nederlandse douane in Hulst de vi sitatie verrichtte, bleken 45 kisten zaag sel te bevatten; 20 waren leeg en de ove rige 15 lagen, gevuld met boter voor een eventueel onderzoek, vooraan. Naar aanleiding van deze ontdekking werden naren van de ambulante dienst van de J enige personen in arrest gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3