Minister ALGE RA opent de Rijksweg Amsterdam—Utrecht A.N.W.B.-wegwijzer in nieuwe richting gedraaid JUICHT 38 i KING Vrouw gooit inbreker trap af K ru is woord raadse l Visserijvloot wordt gemoderniseerd Overheid garant voor 17.5 min. DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO II li WITTE I Strenge maatregelen gevraagd Heer des huizes vangt hem op Vlootplan voor tien jaar Streekplan Brielse Maas goedgekeurd r VRIJDAG 2 APRIL 1954 PAGINA 5 JÊtÊfÊÊIÊIÊÊÊKÊtKKKflÊi^h l Situatie in Z.-Celebes „Sumber" uit critiek op regeringsoptreden Fraude ontdekt bij Herwonnen Levenskracht Verduistering van 35 mille Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen verlengd De natuur is gul! 1I Alle respect voor U, mannen en vrouwen van het onderwijs! U hebt door Uw over- J volle klassen een taak. die wel het uiterste van U moet vergen. Maarhebt U er wel eens bi) stilgestaan, hoe U die taak in aanzienlijke mate kunt verlichten5 Kent U al uit eigen ervaring die wonderlijk- i veelzijdige werking van KING-peper- munt. die Uw ogenblikken van moeheid j en gespannenheid overbrugt? KING verfrist U, KING geeft U nieuwe ener- i gie. De beste gaven der Natuur zijn in j KING verenigd om U zó te „ontspan- nen", dat „overspanning' voorkomen wordt. Laat zóveel gulheid ook aan U s goed besteed zijn' PEPERMUNT 11 Examens door CLARENCE B. KELLAND Zaak'Anneke Beekman Bijbelsociëteit wendt zich tot mgr. Alfrink „Mijlpaal" contra „Royal" Wederzijdse vorderingen afgewezen Oplossing kruiswoord raadsel van Donderdag Middenstanders bij H. M. de Koningin „Bende van Bodegraven" berecht (Van onze verslaggever) Door de A.N.W.B.-wegwijzer, die tot dan toe ter hoogte van de nieuwe brug over de Amstel bij Amsterdam, voor de richting Utrecht naar de Berlage- brug had verwezen, naar de nieuwe brug toe te draaien, heeft Z.Exc. mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, gistermiddag even voor half Vier de nieuwe Rijksweg van Amsterdam naar Utrecht officieel voor het verkeer opengesteld. Hij werd bij deze symbolische handeling geassisteerd door de parmantige, vier-jarige kleinzoon Paul van de hoofdingenieur M. E. Rijperman, die een belangrijk aandeel had bij de totstandkoming van de Weg. Paultje overhandigde de minister het handvat, waarmede hij de weg wijzer kon draaien. Vervolgens trok de minister met vaardige hand het cijfer 38 zijnde de oude afstand naar Utrecht weg, waardoor het cijfer 33 km. zichtbaar werd. De Amsterdamse politiekapel zette onder leiding Van kapelmeester Pinkse een fikse mars in en de minister begaf zich in gezelschap van mr. A. de Roos, bij afwezigheid van mr. Arn. J. d'Ailly waar nemend burgemeester van Amsterdam en van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, i burgemeester van Utrecht, te voet over de brug. Vele honderden Amster- j dammers volgden hem en een file van bijna evenveel auto's wachtte, om de nieuwe brug in te kunnen wijden. Aan hoge masten op de rotonde aan de Amsterdamse zijde van de brug wapperden de hoofdstedelijke en de Utrecht se vlag broederlijk naast elkaar, vliegtuigen scheerden over de brug en alles kreeg daardoor, ondanks het gure en dreigende weer, een feestelijke aanblik. Gevolgd door honderdvijftig auto's en enige autobussen met genodigden heeft de minister een inspectietocht over de nieuwe weg gemaakt naar Utrecht. In de stoet reed een delegatie van arbeiders mee, die aan de nieuwe Weg hebben gewerkt. In Utrecht wachtte het grote gezelschap een ontvangst Van de zijde van het gemeentebestuur van de Domstad. Aan deze opening was een plecntige bijeenkomst in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam vooraf gegaan. Mr. J. Algera heeft daar een over zicht gegeven van de werkzaamheden en voorbereiding die noodzakelijk waren voor het totstandkomen van de nieuwe v;eg. De lengte van de nieuwe weg be draagt bijna 34 km., de route langs de oude rijksweg naar Utrecht is circa 8.5 -km. langer. De dienst verkeersonder- zoek van de Rijkswaterstaat heeft aan de hand van verkeerswaarnemingen in 1949 o.a. de voordelen becijferd, die voor het wegverkeer zijn weggelegd als deze weg van het rijkswegenplan wordt opengesteld. Op basis van de bestaande verkeersintensiteit geeft de nieuwe weg per jaar een besparing van ongeveer 10 millioen voertuigkilometers; ongeveer 2 millioen liter benzine; circa 450.000 uren of omstreeks 19.000 etmalen. De minister zeide ervan overtuigd te zijn dat de openstelling van deze nieuwe weg de toeneming van het verkeer nog meer zal stimuleren en ook nieuw verkeer zal doen ontstaan. „Deze ver korting van de weg te land sluit aan op de steeds toenemende snelheid van de weg door de lucht. Daardoor draagt ook deze weg ertoe hij dat ons land weer dichter met de buitenlandse lucht havens is verbonden. Tenslotte deelde hij mee, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, ter gelegenheid van de openstelling van deze nieuwe rijksweg te benoemen: tot officier in de orde van Oranje-Nassau: ir. M. E. Rijperman te 's-Gravenhage, Met de hulp van het parmantige, vier jarige kleinzoontje Paul van de hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, ir. M. E. Rijperman, heeft minister Al gera door het in de juiste richting draaien van de A.N.W.B.-wegwijzer de nieuwe weg AmsterdamUtrecht offi cieel geopend. „De regering schenkt grote aandacht *an de gebeurtenissen in Zuid-Celebes, teaar, zoals de vice-voorzitter van het Parlement, dr. Tambunan, meedeelde, 6.500 christenen in het district "lalili werden gedwongen tot de Islam °Ver te gaan", aldus heeft de Indonesi sche minister van Voorlichting, dr. Tobing, verklaard. Ook de Bond van Islamietische jonge- r®n heeft gereageerd op de mededelin gen van dr. Tambunan over deze aange legenheid. De voorzitter van het hoofd bestuur schaart zich volkomen achter oi". Tambunan in diens streven te be werkstelligen, dat de regering strenge teaatregelen tegen de terroristen zal oemen. 'n een commentaar op de verklarin- te.n van dr. Tambunan schreeft het te fjjakarta verschijnende dagblad „Sum- hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: P. de Wit te Utrecht, technisch hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat. Mr. A. de Roos namens de gemeente Amsterdamen Jhr. mr. C. J. A. de Ra nitz namens de gemeente Utrecht, put ten zich vervolgens uit in het uiten van hun erkentelijkheid en dankbaarheid over de totstandkoming van deze weg. Vervolgens begaven alle aanwezigen zich naar de Amstelbrug om de officiële opening bij te wonen. De stoet die zich daarna over de nieuwe weg in bewe ging zette, was vele honderden meters lang. Op alle plaatsen waar eenzame boerderijen of landarbeiderswomngen langs de weg staan, hadden de bewo- i ners zich opgesteld en velen verdrongen zich op de 28 viaducten om deze stoet, die zich als een slang voortbewoog te kunnen zien. In Utrecht hadden zich op het stadhuis een aan fier uitgedoste Ba tavieren en Romeinen verzameld, die de minister toespraken om hem ervan te overtuigen dat Utrecht het absolute mid delpunt van het land is. Of zij daarin geslaagd zijn, was onmogelijk van het absolut onbewogen gezicht van de mi nister af te lezen. Wel heeft de minister aan het slot van de feestelijke bijeenkomsten om de sfeer te zuiveren verklaard: „Ik mag aannemen dat U met dit alles zeker niet de bedoeling heeft gehad Utrecht tegenover Amsterdam te plaatsen. Ten overvloede dus kan ik hier stellen: Utrecht is en blijft het centrum van het land en Amsterdam is en blijft de hoofdstad. De nieuwe weg, die vandaag geopend is strekt niet alleen tot heil van Utrecht en Amsterdam alleen, maar van het ge hele vaderland". En met dit laatste kwam het nationale aspect van deze gebeurtenis weer naar voren dat tot dan toe in verdekte toespelingen op de rivaliteit tussen Utrecht en de hoofdstad een beetje uit het oog ver loren was. De Utrechtse recherche heeft Woens dag een gewezen employé van „Herwon nen Levenskracht" gearresteerd, ver dacht van verduistering van circa 35 mille. De man, die belast was met de administratie voor verplegingsgelden voor deze instelling, zou buiten zijn boek houding om gefingeerde stukken hebben uitgeschreven, waardoor hij het geld ten eigen bate kon aanwenden. Hangende het onderzoek wenst men geen nadere inlichtngen hieromtrent te verstrekken. De Noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen is tot 1 Juli 1955 verlengd in afwachting van een definitieve regeling. Advertentie hei beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking 22. Het zou me niets verwonderen," herhaalt de Noorman luid op nu, „als dit het werk is van Ragnar de Rode." Met grote passen begeeft hij zich naar de roerganger. Deze ziet tersluiks naar zijn koning, wiens ogen de rookzuilen blijven vasthouden. ,Het zou best eens een nieuwerwetse brandstapel kunnen zijn," mom pelt Orm diep in zijn keel. „Maar toch of een arme zeeman nu op die manier aan zijn eind komt kan ook niet schelen, want een eerlijk graf in de golven heb ik toch al uit mijn hoofd gezet." Met heldere stem beveelt Eric: „Blijft de kustlijn volgen." Dan wendt hij zich tot de zwartgallige roerganger: „We moeten de indruk vestigendat we hier niets gezien hebben en doorvaren tot we uit het gezichtsveld zijn." Wanneer de afstand groot genoeg is, wendt Orm het roer en kalm koersen zij nu een brede baai in. Links en rechts daarvan bevinden zich kleinere inhammen en weldra beveelt de Noorman, in een smalle, diepe inham aan land te gaan. Hoog en machtig verheffen de klippen zich rondom hen; de schaduwbeelden der zwaar be wapende krijgers spiegelen op de donkere rotsen. Eric beveelt de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, wanneer zij het hoogland betreden. Nog eenmaal spreekt hij met de bewakers van de schepen en dan gaat hij de krijgers voor. Het pad naar boven is moeilijk te betreden en na iedere vijf stappen staat de Noorman luisterend stil. Geen ander geluid dan dat der vogels dringt tot hen door; de haast onwezenlijke stilte doet de Noorman dubbel waakzaam zijn. Zwijgend vervolgen zij hun weg. Heftig op zijn sluike snor kauwend, slikt Orm zijn meest sombere gedachten terug Tot hij plotseling een schorre kreet slaakt en zich trillend aan de Noorman vast klemt. „Luister, luisterik hoor wat jammert hij klappertandend, „laten we teruggaan." Sidderend van angst kijkt hij de Noorman, die scherp luisterend is blijven staan, met heen en weer rollende ogen aan. Als uit de diepte dringt een vreemd, hol geluid tot hen door en nog voor de Noopnan iets heeft kunnen zeggen, komt zenuwachtig drenzend de stem van de morsige: „Heb ik het niet gezegd. Straks splijt de aarde open en val ik midden tussen de berggeesten, die natuur lijk wel een manier weten om een arme zeeman als ik ben aan aan zijn eind te helpen." ,JZwijg," fluistert de Noorman en luistert nogmaals scherp. Dan draait hij zich om naar de 'krijgers: „Daar kreunt een man spreeKi mj mei ae oewatcers van ae svnvyvn «sic u.un yuui. </w>. Het gebeurde Donderdagavond bij de familie T. aan de Burgemeester 's Ja- coblaan te Bussum. Omstreeks half elf ging mevrouw T., dïe met haar echtge noot de avond in de huiskamer had doorgebracht, naar boven om zich ter ruste te begeven. Op de overloop ge komen zag zij dat de deur van de kin derkamer. waar op dat moment een kind te slapen lag, op een kier stond. Dat kwam haar vreemd voor en zij duwde de deur verder open. Zij stond toen van aangezicht tot aangezicht te genover een man, die zijn schoenen had uitgetrokken en bezig was een paar rubber handschoenen aan te trekken. Gedurende enkele onderdelen van se conden keken inbreker en bewoonster elkaar aan. Toen kwamen beiden in actie De inbreker trachtte langs me vrouw heen te komen, wat hem ook lukte. Hij rende naar de trap en wilde naar beneden. Mevrouw, die zoals be grijpelijk beter bekend was op over loop en trap, liep haar achterstand in en bereikte de onbekende halverwege de trap. Dat was j.uist het moment dat de heer des huizes door het lawaai opge schrikt beneden aan de trap verscheen. Mevr T. wist de inbreker een derma te stevige zet te geven dat de man de cj-ap afviel. Mijnheer ving hem beneden op. Maar daarmee was het nog niet ge peurd. De inbreker werkte zich los en een korte wedloop door de woning be gon. Tenslotte moest de dief het onder spit delven en hielden de bewoners hem vast tot de politie kwam. Het bleek dat hij nog niets gestolen had. Hij was bin nengekomen door het keukenraam, waarvan hij een ruitje had verwijderd. Vervolgens was hij langs de kamer, waar de familie T. zat, naar boven ge wandeld. Even tevoren had hii zich be zig gehouden met het verwilderen van een ruitje uit een keukenraam elders in de laan. Het werd een strop, want het raam wilde niet open De man, de 33-jarige los arbeider J. v. d. C. uit Amsterdam, heeft de laatste dagen op verschillende plaatsen in Bussum ge opereerd, vaak in de avonduren en ter wijl de bewoners nog op waren. Aan de Albrechtlaan bestond zijn buit uit sieraden, die hij in het water gegooid heeft. De politie vond ze terug. Aan de Sweelincklaan had hij eveneens succes. Elders mislukten een paar pogingen. Ook in Naarden heeft hii een inbraak op zijn naam staan. Een aan de Nieuwe 's-Gravelandseweg te Bussum onder dezelfde omstandigheden verlopen in braak ontkent hii De regering heeft een aantal besluiten genomen met betrekking tot de verbe tering van de toestand in de zeevisserij, welke besluiten ter kennis van de Sta- ten-Generaal zijn gebracht in een nota van de ministers van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en van Finan ciën. Uitgangspunt voor de overwegin gen van de regering is geweest het rap port, dat de Commissie sanering zee visserij, de zgn. „commissie-Tinbergen" in Mei 1952 aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft uitgebracht. Met het oog op de on voldoende credietvoorziening in de vis serij, waardoor de zo nodige reconstruc tie van onze visserijvloot wordt tegen gehouden, zal de regering in de crediet- behoeften van de vloot tegemoetkomen met een garantie van 1714 millioen gul den. De voorgenomen credietverlening beoogt het bedrijf op een gezonde ba sis te brengen. De regering wïl naast de particuliere banken de Herstelban- ken inschakelen. Een z.g. „Visserij - bank", zoals1 de commissie-Tinbergen voorstelt zal niet worden opgericht. Een vlootplan voor tien jaar is op gesteld. dat voorziet in de bouw van nieuwe schepen, welke in het alge meen in de plaats van de te vervan gen schepen zullen treden. Van de loggervloot. welke bestaat uit 230 vaartuigen, zullen ïn de loop van de eerstvolgende 10 jaar ten hoogste 40 een heden door moderne, grotere schepen kunnen worden vervangen In de sector van de grote trawler- vloot kan worden volstaan met een vloot van 19 moderne vaartuigen voor de Noordzee, ongerekend de schepen, die eventueel aan de verre visserij deelne men. Binne het kader van het 10-jaren- plan kunnen 10 schepen worden ge bouwd.. I Ten behoeve van de kottervloot kun- j nen twintig nieuwe kotters worden ge- {bouwd. Aan een veertigtal IJsselmeer- vissers moet de gelegenheid worden ge boden een nieuw bestaan op de Noord zee op te bouwen. Hiertoe moet een veertigtal ÏJsselmeer-vaartuigen wor den vervangen door Noordzee-kotters, waarvan een twintigtal op korte ter mijn kan worden gebouwd. De ansjovis vissers in het Zuid-Westen van het land zullen in staat worden ge steld geschikte tweedehands vaartuigen ever te nemen. Het betreft een vervan ging van ongeveer honderd scheepjes. Voor het aanschaffen van nieuwe schepen zal als regel de reder of schip- per-eigenaar over tenminste 25% eigen middel moeten beschikken, terwijl hij bovendien 25% van de bouwsom als hypotheeair crediet (eerste hypotheek» van particuliere banken zal moeten aantrekken. De overblijvende credietbehoefte zal worden gedekt door een lening van de Herstelbank Op deze algemene regeling wordt een uitzondering gemaakt voor de vissers, die worden gedwongen hun oude visse rij op te geven (IJsselmeervissers)Zij zullen met allen in staat zijn 25% aan eigen middelen op te brengen, zodat zij de vervanging van hun oude vaartuig geheel met credieten moeten financie ren. De Herstelbank zal deze credietver lening geheel verzorgen, waarbij 25% als1 eerste hypotheek wordt verstrekt, ter wijl het1 restant voor driekwart door overheidsgarantie zal worden gedekt. Hetzelfde geldt gedeeltelijk voor de garnalenvisserii en de kleine kustvisse rij Het vlootplan zal maximaal kunnen leiden tot een investering van f 43.9 millioen, te weten f 12,5 millioen voor tien trawlers, f 20 millioen voor 40 log gers, f 4 millioen voor twintig kotters, f 5.4 millioen voor veertig kleine kotters en f 2 millioen voor honderd tweede her dat reeds eerder dergelijke be- 1 tehten door dr. Tambunan onder de ®andacht der regering zijn gebracht. De ''Sering beloofde maatregelen te zuilen ehien. „Gebleken is nu dat deze belof- n lege phrasen zijn geweest, dan wel c het optreden der regering op een teplcte mislukking is uitgelopen". ^„Sumber" noemt het de plicht van de Sering, overste Warouw, de comman- van Oost-Indonesië, verantwoorde- jj' te stellen voor de gebeurtenissen, beleid van Warouw is op niets uit- l0Pen, aldus het blad. ^AMSTERDAM (G.U.) Bevorderd tot doc- ln de wis- en nat. op proefschrift: trovo Ci?mPlexvorminS Pb aromatische ni- dam""bindingen" A. Bier, geb. te Amster dam Bev°rderd tot arts mevr. E. Ong— de K mei' c- Walter, mej. H. Kruik en 8ern„fren R- Hendrix, W. Essed', J. Pog- loo Ier. G- Houwink, H. de Mol v. Otter- dei- msterdam en Th Sparrius, Heemste- haép-arisexamen le ged. mej. H. Birken- A Hi E- Fransen, L. Klijn J. Schwantje, J. jplf-bfeld, A. van Hasselt, Amsterdam, Baar?e£ssen' Valkenswaard en J- Munnik hei ^^I^NGEN Doctoraal rechtsgeleerd- Assep Pleters, Groningen, M. Wijnholt, KadlniVtNÏEN Cand. psych. J. v. d. DEL'pTJmegen' p°l, 's-r—, Cand. civiel-ing. P. Koppen- 4. V. teVenhage; cand werktuigk. ingen. bouwk 'inir A Hilversum; cand. scheeps- vliegtuioh v°ssers, Leiden: cand. ftecht A m lng': v- v- Dalen, Dor- Graveni-,^Sansvelt' Rotterdam, G. Weijers, tegen.; j i,fe' mgenieursexamen civiel- {lieursexaVr,™6^™3' 's"Gravenhage; inge- f'tjens* Hm" e6tuigbouwk. ing.n.: T. l"Senieursexamm' Nederlof, Amsterdam; °egstgeest n ?r" mbninS. D. Schuurmans, st' H' Visser, Hilversum. (vert. uit het Amerikaans dooi H. DE GRAAFF) 54 „Juffrouw Villard," zei hij, „ik vrees dat ik weinig verstand heb van het le ven van vrouwen liever gezegd. Ik ben een van die mannen die opgaan in hun beroep en ik heb bijna nooit tijd gehad om ergens anders aan te denken. U hebt mij helemaal uit mijn gewone doen gebracht. Ik ben verbluft en mis schien ook wel een beetje bang. Mijn carrière betekent heel veel voor mij." Hij zweeg een ogenblik en keek een tikje benauwd. „Ik vind het niet pret tig dit te moeten zeggen, maar het moet me van het hart. Zo lang als ik twijfel aan uw oprechtheid, moet ik he laas weigeren mij met u te verbinden of me van u afhankelijk te stellen. Kunt u me verzekeren, juffrouw Villard, dat u ja, hoe moet ik het eigenlijk zeg- £en-'"-- Dat u eerlijk tegenover mij zult zijn. Dat u niet zo'n bloedzuiger, zo'n vampier ben, waarvan je wel eens leest?" „Alsjeblieft!" riep Hephzibah uit „Geef daar maar eens antwoord op!" Anneke verbleekte maar ze stak haar kin ferm vooruit. „Mijnheer Pease," zei ze „u hebt het recht die vraag te stellen, en ik ben niet beledigd. U hebt een bewijs ge vraagd dat geen enkele vrouw kan ge ven. Zoudt u het woord van eer accep teren van een heer, indien u reden had om aan zijn rechtschapenheid te twijfe len?" Hij dacht hierover een ogenblik na „Ja," zei hij toen. „Ik zou het woord van eer van een heer accepteren." „En bent u ook bereid het woord van eer van een dame te aanvaarden?" „Het erewoord van een dame," zei hij, „is nog heiliger dan dat van een heer." „In dat geval," zei Anneke plechtig, „geef ik u mijn woord van eer dat ik nog nooit mijn schoonheid op oneerbare wijze heb aangewend om een man te beïnvloeden. Ik heb nooit een oneerlij ke daad bedreven. Ik heb niemsnd be drogen. Ik behoef me niet te schamen." De jonge mijnbouwkundige zweeg enkele ogenblikken. Toen stond hij op en glimlachte, en Anneke's hart werd warm toen zij die glimlach zag. Met ouderwetse hoffelijkheid bracht hij haar vingers naar zijn lippen. „U hebt mij overtuigd compagnon", antwoordde hij plechtig. Anneke zuchtte; haar knieën knikten ze was geestelijk en lichamelijk uitge put. ..Dat is genoeg geweest voor vandaag.' zei ze. „We moeten nadenken en plan nen maken. Kom morgen terug, als u wilt." HOOFDSTUK 22 Morton Pease was in staat Anneke in te lichten over de financiële struc tuur van de Virgin Queen. Oorspronke lijk bestond het kapitaal van de onder neming uit een millioen dollar in tien duizend aandelen van honderd dollar Toen de mijn iedere maand tonnen erts produceerde, was de koers van de aan delen gestegen tot het fantastische be drag van tweeduizend dollar. Maar na de komst van het water, waardoor men gedwongen was geweest de mijn te sluiten, kon men op de beurs een aan deel Virgin kopen voor twintig dollar of minder. „Ik weet," zei Pease met nadruk, „dat er een ertslaag zit ter waarde van vijf tig of honderd millioen." „Maar waardeloos zolang het erts on bereikbaar is," zei Anneke. „Maar het is wel bereikbaar," hield hij vol. „Voor een half millioen kan mijn tunnel gebouwd worden. Wat is er op tegen dat bedrag uit te geven als je er meer dan het honderdvoudige in zilver voor terug kunt krijgen?" Tijdens de diverse malen dat hij An neke de hele zaak uiteengezet had, had zij begrepen dat Pease geen vorderin gen gemaakt had, omdat hem de weg versperd werd. Niemand had naar zijn olan willen luisteren, geld had hij niet kunnen krijgen doordat er machten aan het werk waren, die er belang bij hadden dat de Virgin Queen niet meer in exploitatie gebracht werd. En omdat de Union Mill and Mining Company, met steun van de Bank van Californië alle Comstock aandelen in handen had. moesten het deze twee lichamen zijn die de exploitatie in de weg stonden En zij waren zo machtig, dat het dwaasheid zou zijn het tegen hen op te nemen. Doch als er ooit een gunstige gelegenheid was geweest om een tegen actie te ondernemen, dan was het thans, nu Ralston het druk had met zijn diamantmijn en iedereen aan edel- tenen dacht. Het zou een veldslag worden die niet alleen gevoerd kon worden met haar geldmiddelen en handigheid. Er waren bondgenoten nodig. En wie in Californië zou die twee machtigen durven tarten? Bovendien wilde Anneke geen bondge noten zoeken als die tenminste te vinden waren voor ze precies wist hoe ze zelf zou handelen. Eerst diplo matie, daarna pas openlijke actie. Alvo rens zij tot onderhandelen kon over gaan moest zij eerst met de feiten op ta fel komen. „Vindt u het erg voor gek aangezien te worden, mijnheer Pease?" vroeg Anneke. „Het lijkt me niet leuk," zei hij ern stig. „Waar zou het trouwens goed voor zijn?" „Als je je tegenstander zo ver kunt krijgen dat hij je uitlacht," zei Anneke, „dan heb je de strijd al half gewonnen." „En wat moet ik dan doen om voor dalf gaar door te gaan?" „De Virgin Queen kopen," zei Anneke. „Maar ik heb geen geld." „Daar zorg ik voor," antwoordde zij. „Je kent de lijst van aandeelhouders. Ze zitten met hun aandelen in hun maag, en zé zullen blij zijn als ze nog iets van het zinkende schip kunnen redden. Koop geen aandelen op de beurs, tenzij het niet anders kan. Ga persoonlijk naar de aandeelhouders toe en koop on dershands. Het zal natuurlijk wel bekend worden, maar niet zo vlug, hoop ik. En in elk geval zullen ze u voor gek aan zien." „En wat moet ik met die aandelen doen als ik ze gekocht heb?" vroeg hij. „Op naam van H. Wattles laten schrij ven," zei Anneke. „Er zijn tienduizend aandelen. Ik wil er minstens eenenvijf tighonderd hebben en als het kan meer. Maar je moet snel te werk gaan. Voor dat de Union Mill and Mining Company wakker wordt moet ik zeggenschap over de Virgin Queen hebben." „Ik maak me volkomen van u afhan kelijk," zei Morton Pease, met een be zorgde trek op zijn gezicht. (Wordt vervolgd) hands vaartuigen. Deze f 43.9 millioen zal voor f 9.6 millioen uit eigen midde len, voor 11 millioen uit hypothecaire credieten van particuliere banken en voor f 23.3 millioen aan leningen van de Herstelbank bestaan. Van deze laatste zijn f 5.8 millioen voor eigen risico van de Herstelbank. terwijl voor f 17,5 mil lioen de overheid garant zal zijn. De bijbelsociëteit „Tenach en evan gelie" te Amsterdam, heeft zich 'met een openbare verklaring gewend tot Mgr B. J. Alfrink. Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, waarin zij o.a. meedeelt dat zij met grote verontrusting kennis heeft genomen van de laatste verklaring van het aartsbisdom te Utrecht betref fende het Joodse oorlogspleegkind An neke Beekman. In deze verklaring im mers wordt niet alleen eerr negatieve verhouding tussen Jodendom en Chris tendom verondersteld en gesuggereerd, maar bovendien voor 't „achtervolgen' en „opjagen" van dit weggevoerde Jood se meisje nu achteraf de Joodse ge meenschap, die zich beroepen kan op een beschikking van de Nederlandse rechter, aansprakelijk gesteld. ,De verklaring besluit aldus: „De bij belsociëteit heeft de behoefte uiting te geven aan haar gevoel van solidariteit met de door het aartsbisdom zo onrecht vaardig bejegende Joodse gemeenschap. Zij vraagt zich af, waarom in Neder land niet eenzelfde houding kan wor den gevonden ais in het analoge geval- Finaly in Frankrijk. Zij doet een be roep op degenen die 't daartoe zouden kunnen leiden dat alsnog aan deze smar telijke zaak in eenzelfde zin een einde kome." Met ongegrondverklaring van inge diende bezwaren heeft de Kroon het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 11 Maart 1952, hou dende vaststelling van het streekplan Brielse Maas, goedgekeurd. Gistermorgen heeft de Arnhemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak van de N.V. tot exploitatie van koffie huizen „Royal" te Arnhem, contra de Stichting nationale tentoonstelling „Mijl paal" te Arnhem. De wederzijdse vor deringen werden afgewezen. De voordering van de „Mijlpaal" strekte tot betaling van 10.000 gulden wegens royalty, die „Royal" aan de „Mijlpaal" zou moeten betalen. De rechtbank besliste dat de overeenkomst met betrekking tot deze royalty niet duidelijk is en dat het niet mogelijk is het geding uit te leggen. Daarom moet een lezing worden gekozen die het gunstigst is voor de debiteur, in dit geval is dat „Royal'.' De vordering van de „Mijlpaal" werd op die gronden af gewezen. De „Mijlpaal" werd in de pro ceskosten veroordeeld ten bedrage van 350 gulden. „Royal" vorderde van de „Mijlpaal" schadevergoeding omdat de „Mijlpaal" in gebreke zou zijn gebleven de ten toonstelling op voldoende attractieve wijze in te richten. De rechtbank is van oordeel, dat de „Mijlpaal" voor het aan gaan van de overeenkomst aan „Royal" geen toezegging heeft gedaan over de aard en inrichting van de tentoonstel ling. Bovendien blijkt niet dat de „Mijlpaal" bij de inrichting en exploi tatie van de tentoonstelling zodanig is te werk gegaan dat een massaal bezoek nooit kon worden verwacht. De vorde ring van „Royal" werd afgewezen. „Royal" werd veroordeeld in de proces kosten ten bedrage van 350 gulden. HORIZONTAAL: 1. schrede, 4. genotmiddel, 3. bediende, 11. rang in het leger, 12. mep, 14. losse naad, 16. stoet, 17. voorzetsel, 18. onder andere (afk.), 19. rivier in Italië, 21. schrijfbehoefte, 23. van het jaar, 25. voegwoord (Fr.). 26. vaartuig, 28. bloei- wijze. 30. haarlok, 32. overschot, 33. deel v.h. hoofd, 35. verlangt, 37. voer tuig, 38. beteuterd, 40. vis, 42. voorzet sel, 43. familielid, 44. zangstem, 45. rus tend predikant (afk.), 47. zijrivier v. d. Donau, 49. eikenschors, 51. pers. vnw„ 52. Eng. titel, 54. precies, 57. jongens naam, 59. toegankelijk, 61. familielid, 62. bericht, 63. vr. munt, 64. schijf. 66. lis tig, 68. godsdienst, 70. zoals de akten getuigen (lat.), 71. Verenigde Naties (afk.), 72. tandeloos zoogdier, 74. berg ruimte, 76. verstand, 78. lidwoord, 79. bridgeterm, 80. graveren, 81. land in Azië. VERTICAAL: 1. steeg, 2. bekende motorraces, 3. een heid van kracht (afk.), 4. oorlogstuig, 5. waterhoogte. 6. Eng. voorzetsel, 7. deel v. h. hoofd, 8. niet door twee deel baar, 9. bijwoord, 10. korensoort, 13. smalle reep stof, 15. slank, 20. voorzet sel, 21. onbep. vnw., 22. onbep. tel woord, 23. vogel, 24. pl. in Rusland, 25. pi. in Gelderland. 27. de lezer heil (lat.), 29. voorzetsel, 31. bolgewas, 32. pook, 33. toiletgerei, 34. schildersgerei, 36. vloer steen. 39. electr. geladen deeltje, 41. godin, 46. kleurling, 47. hetzelfde, 48. deel v. d. mond, 50. beschadiging, 51. op nieuw, 53. eerwaardige vader (lat.), 55. voorzetsel, 56. klamp, 58. goud (Fr.), 60. rekening, 62. deel v. h. hoofd, 63. zui velproduct, 65. vruchtbare plek. 67. deel v. e. bakkerij, 69. lekkernij, 73. pers. vnw. (Fr.), 74. afstandsmaat, 75. geheel de uwe (lat.), 76. zangnoot, 77. vogel product, 78. kindergroet. HORIZONTAAL: 1. slof, 4. cabine. 8. mok, 9. hobo. 10. om, 11. oude, 12. Lek, 13. drie, 14. hor, 15. traag, 17. big, 19. waan, 20. wit, 21. we, 22. eis, 23. hes, 24. keg, 25. R.L., 26 hel, 27. Bali. 28. wui, 29. rijmen, 30. kei, .31. fijn, 32. hobbelpaard. VERTICAAL: 1. smoutwerk, 2. lom, 3. O.K., 4. code, 5 Abe, 6. B.O., 7. neer, 9. huig, 11. Oran, 12. log, 13. daas. 14. hit, 16. rail, 17. bis, 18. begin, 20. wel, 21. weleer, 23. hei, 24. kam, 26. Huib. 27. bijna, 28. web, 29. rijp, 30. k.o., 3L fl. H. M. de Koningin heeft Woensdag ten Paleize Soestdijk vertegenwoordigers ontvangen van de middenstandsraad, het Economiseh-instituut voor de midden stand, de Ned. Middenstandsbank, de Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond en de Chr. Midden standsbond, ten einde zich naar aanlei ding van de Middenstandsnota 1954 le doen voorlichten over verschillende problemen, die daarmede verband hou den. De Haagse rechtbank heeft vonnis gewezen tegen leden van de familie S„ die de afgelopen jaren Bodegraven en omgeving terroriseerden, zich schuldig maakten aan geweldpleging, inbraak, diefstal enz. B. S. werd daarbij veroordeeld tot zes jaar met aftrek en voor drie over tredingen van de Vuurwapenwet tot twee hechtenisstraffen van veertien dagen en tot één van drie dagen. Eis: negen jaar en drie weken voor overtre ding der Vuurwapenwet. D. S. tot één jaar en zes maanden met aftrek. (Eis drie jaar). J. S. tot één jaar en drie maanden met aftrek. (Eis vier jaar met aftrek en twee maal een week voor overtreding van de Vuurwapenwet). S. A. S. tot twee jaar met aftrek. (Eis vijf jaar met aftrek). S. C. S. werd vrij gesproken. (Eis zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk en onder toezicht- stelling der reclassering) en M. van L. S. tot f30 sub. twaalf dagen hechte nis. (Eis f200 boete subs, veertig dagen hechtenis).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5