Geen verdere concessies aan Indische oorlogssla chtof f ers Kamer verwerpt de vijf moties Duitse grensboeren trekken Nederland binnen Waardering voor buitengewoon pensioen versetsslachtoffers Mannen zijn toch maar onberekenbaar Tussen neus en lippen BOTWINNIK STAAT BETER NA „WILDE'' STRIJD Traktatrechte Menschenrechte Nederlandse en Duitse autoriteiten sullen schuldigen vervolgen Zeven arrestaties verricht Ronde van Europa voor auto s Dr. Jan Thomee overleden Panamese expeditie van koning Leopold Drie zwemrecords verbeterd Achtste partij afgebroken Echtpaar wegens diefstal gearresteerd Vier meisjes gewond door vallende turnladder De sigaret met het grootste aantal vaste rokers f Strategische goederen aan China geleverd? BUSSINK'S DEVENTER KOEK Voetganger doodgereden Zeven maanden voor poging tot vergiftiging Wereldkampioenschap schaken s VRIJDAG 2 APRIL 1954 PAGINA 7 MEENK'S POEDERS In vergadering Tweede Kamer: Geldkistje met 5000 gulden Haagse juwelendiefstal Vijf medeplichtigen later op vrije voeten Bromfietsberijdster veroordeeld Al vele jaren lang een onveranderlijk kwaliteits-houvast in de lawine van nieuwe merken. Non-stop 13.500 km. Gatsonides neemt deel aan Tulpen-rallye Koortswerende tabletten h Om de Franse beker Nice wint met 30 van Bordeaux Vijfde testmatch Engelands kansen op zege gestegen (Van onze parlementaire redacteur) De vijf moties die in de Tweede Ka men waren ingediend bij de behande ling van het rapport van de Commissie Achterstallige Betalingen, hebben op de door de regering voorgestelde regeling geen invloed meer gehad. De Kamer heeft ze alle vijf verworpen, nadat de regering nog eens verklaard had, niet verder te kunnen gaan dan de reeds gedane concessies. Minister Luns heeft de moties een voor een besproken en de daarin vervatte suggesties een voor een radicaal verworpen. Zo radicaal, dat hij vijf keer de verklaring herhaal de: het spijt ons, maar wanneer de Ka mer de motie toch zou aannemen, dan zullen wij daaraan onzerzijds geen uit voering geven. Mr. de Graaf (KVP) trok daaruit de conclusie, dat het indienen van moties die geen effect zouden hebben, weinig zin had. Men kon er een demonstratie in zien, maar voor een demonstratie, die volkomen een slag in de lucht zou zijn, voelde hij niets. Daar zou dan nog bij komen, dat men de gegadigden blij zou maken met een dode mus. Het eni ge wat er voor de Kamer verder nog overbleef, zou zijn, dat zij de onvoor waardelijke eis zou stellen, dat de mo ties geëffectueerd zouden moeten wor den. De consequentie daarvan zou zijn, dat de regering eventueel ten val zou moeten worden gebracht. Dit laatste had hij echter in de redactie van de moties niet gelezen. Wilde men dat dus niet, dan ook geen demonstratie van machteloosheid. De KVP zou dus haar steun aan de moties niet geven. Daar mede waren de laatste pogingen de regeling voor de Indische slachtoffers nog meer tegemoetkomend te maken, feitelijk uitgeput. De kleine partijen, die de moties hadden ingediend, hebben deze echter niet in willen trekken. Zij wilden dan toch minstens deze demon stratie. Bij de stemming bleek, dat de CH met de KVP en de PvdA een front Advertentie speciaal legen KOORTS, KIESPIJN, HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN poeders vormde tegen de moties. AR, VVD, KNP, St. Ger. en de communisten schaarden zich aan de andere zijde en steunden de vijf moties. De stemming werd vergemakkelijkt door deze duide lijke formatie. Bij uitzondering werd bij zitten en opstaan in snel tempo over het lot van de vijf moties beslist. Aan het antwoord van de regering in tweede termijn nam ditmaal ook weer de minister van Financiën, de heer van de Kieft, deel. Hij ontken de, dat hij van de rede van de heer Hazenbosch (AR) een caricatuur zou hebben gemaakt, zoals deze hem had verweten en gebruikte, na de lof van de caricatuur in het algemeen te heb ben geprezen, later nog eens hetzelfde beeld, door de voorstelling van zaken van de heren Lemaire en van Dis een caricatuur te noemen. Deze beiden hadden n.l. gewezen op de 2 milliard, die bij de RTC-onderhandelingen aan Indonesië waren kwijtgescholden. De minister kreeg deze bal weer terugge kaatst van prof. Lemaire, die hem toe voegde, dat hij de betekenis van de ca ricatuur in de redeneerkunst nog in geen enkel boek over logica had te ruggevonden. De minister had n.l. bij zijn verhandeling over de culturele be tekenis van de caricatuur kennelijk over de caricatuur met de pen ge sproken, hetgeen de heer Hazenbosch geenszins bedoeld kon hebben. De heer Ritmeester (VVD) zette nogmaals uit een, dat het kwijtschelden van de 2 milliard toch zeker met de bedoeling was gebeurd, dat Indonesië zijn ver plichtingen dan ook na zou komen. Welnu, is dat uit de behandeling van de Indische oorlogsslachtoffers geble ken? Dat de moties door hem niet werden ingetrokken, motiveerde prof. Lemaire door op te merken, dat men daarbij dan toch in ieder geval kon vastleggen, hoe de Kame. haar eigen verantwoordelijk heid ziet. Er is een aparte verantwoor delijkheid van het parlement naast die van do regering. En mr. de Graaf, die de moties een demonstratie van on macht heeft genoemd, aldus prof. Le maire, vergeet, dat zij het nut hebben, dat de tekortkomingen in de regerings voorstellen er mee gepeild kunnen wor den. Te gelegener tijd kan dat nog wel eens te pas komen, b.v. by de behan deling van de begroting. Ook de heer Hazenbosch (AR) was van mening, dat men dit laatste mid del van demonstreren, het indienen van een motie, zich niet moest laten ontne men. Niet de Kamer is verantwoorde lijk, dat thans op basis van een motie gediscussieerd moet worden, maar de regering. De heer Stufkens (PvdA) zag in de moties eigenlijk verkapte amendemen ten en sprak van een „slag in de lucht". De heer van de Wetering (CH) zag het nut niet in, om nog voor de moties te stemmen. De nota is daarna voor ken nisgeving aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur) Op 27 Maart heeft zich een incident voorgedaan aan de NederlandsDuitse grens onder de gemeente Bergen in Limburg dat door de minister zonder portefeuille mr. Luns gisteiren in de Tweede Kamer als een uiterst brutale actie van particuliere aard is geken schetst, waar de Duitse overheid kenne lijk buiten staat. Een gezelschap van achttien Duitse grensboeren is met vier opgetuigde paarden, een wentelploeg en (Van onze parlementaire redacteur) Da Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van een wetsontvjerp, dat enkele be langrijke verbeteringen aanbrengt in de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 - 1945. De vier Kamerleden, die aan het woord kwamen, spraken allen hun te vredenheid uit over de wijze, waarop tot dusver het buitengewoon pensioen voor de slachtoffers van het verzet en hun nabestaanden heeft gewerkt. Toch waren er nog moeilijkheden en technische onvolkomenheden, waarin thans wordt voorzien. Zo wordt thans buiten twijfel gesteld, dat ook pen sioen kan worden toegekend aan deel nemers aan het verzet, die reeds een kwaal hadden voordat zij aan het il legaal werk gingen deelnemen en wier ziekte onder invloed daarvan is ver ergerd. Een andere kwestie is de re geling van het pensioen van een ver- zetsweduwe, die hertrouwt. Zij heeft voortaan recht op tweemaal het jaar bedrag van haar pensioen als afkoop som ineens, terwijl wanneer het huwe lijk wordt ontbonden het vroegere buitengewoon pensioen weder wordt toegekend. Een belangrijke wijziging is ook de herziening van de aftrek Van inkomsten. Voortaan wordt de eerste duizend gulden, indien deze uit arbeid is verkregen, niet meer afge trokken, evenmin als de eerste f 750 Uit vermogen. De heer Stapelkamp (A.R.) maakt in zijn beschouwing melding van een adres van de Nationale Federale Raad Van het voormalig Verzet, dat de aan dacht van de Kamer had gevestigd op de destijds bij amendement gedane Poging, voor weduwen met eigen in komsten aftrek hiervoor geheel on mogelijk te maken. Hij zou dit verlan gen redelijk hebben geacht wanneer bet geen buitengewoon pensioen was. Thans echter gaat het om een princi pieel andere opzet. De wet gaat uit Van het principe: handhaving of her stel binnen redelijke grenzen van net levenspeil van vóór de oorlog; de z.g. ..verzorgingsgedachte" dus en niet Van de gedachte, dat dit pensioen Uitgesteld loon zou zijn. Met hem was de heer Ritmeester (V.V.D.) van oordeel, dat de uitvoe ring van de wet reeds zeven jaar de volle instemming van de betrokkenen heeft gehad. Ook volgens hem kun nen cumulatie beperkende voor schriften niet worden gemist. Hij zou gaarne zien, dat het buitenge woon pensioen voor de oorlogs slachtoffers onder de zeelieden ook In hand ni werd gelegd van degenen, die met de uitvoering van de on derhavige wet zijn belast, n.l. de ■Buitengewone Pensioenraad. Bij de Zeelieden is de regeling heel wat minder bevredigend pe heer Scheps (P.v.d.A.) bracht de "«voerders hulde voor het werk in de gelopen jaren en de regering voor belangrijke wijziging, die zij alsnog (Van onze correspondent) iariv te Arnhem heeft de 36- echt„ ^PPer p. en diens 34-jarige Eenc 2° v- d. V. gearresteerd we- 500n ?iefstal van een geldkistje met Worm t ten nadele van hun medebe ken f ?evr- J- De daders, die intus- kaddp^\ kentenis hebben afgelegd, de J geldkistje weggenomen uit Jnevr nJenkast op de slaapkamer van voor een gering gedeelte Deze kleding en sieraden gekocht besla:» n met de rest van bet geld in MaS genomen. heeft aangebracht. Met name noemde hij ook de Stichting 19401945, die bij de uitvoering terecht is betrokken en bij de verzorging van de slachtof fers een al te ambtelijk karakter steeds heeft vermeden. Zo is een ge heel eigen vorm van verzorging ver kregen, die bestendigd moet blijven. De heer Scheps was van mening, dat critiek van communistische zijde op de behandeling van de z.g. „Noorder- licht"-groep, die vooral in Groningen illegaal gewerkt heeft, volkomen on gemotiveerd is. De uitlatingen van de heer Scheps, die met citaten werden geïllustreerd, brachten de communis ten in de Kamer in verzet. Op een interruptie van de heer Wagenaar moest de voorzitter zelfs ingrijpen en de gebezigde termen ontoelaatbaar verklaren. Zeven arrestaties heeft de Haagse recherche verricht bij de ontraadse ling van een juwelencomplot waarvan een Haagse juwelier het slachtoffer is geworden. Vijf der gearresteerden zijn na verhoren waarin zij bekenden me deplichtig te zijn, voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Blijkens ten overstaan van de politie afgelegde bekentenissen is de 43-jarige con cierge van de juwelierszaak J. J. F. de hoofdschuldige in deze affaire, waar bij ongeveer 5000 gulden aan geld, goud, juwelen, ringen en andere sie raden in twee jaar tijds werd gesto len. Deze concierge heeft kalm aan zijn slag geslagen. Zijn voornaamste mede werker was de 24-jarige goudsmid M. J. B., die een deel der gestolen voorwer pen heeft verwerkt. Andere goud smeden hebben ditzelfde op kleine schaal gedaan of sieraden en juwelen in bewaring genomen. Het zijn de 27- Jarige W. van der G..de 40-jarige J. B., de 38-jarige J. S., de 21-jarige A. M. en de 43-jarige Th. J. van der M. De laatstgenoemde twee werkten by dezelfde juwelierszaak als de concierge. Bij nasporingen is ongeveer tweederde deel van het gestolene in beslag geno men. De concierge en de goudsmid M. J. B. zijn voor de officier van justitie ge leid. (Van onze correspondent) Tijdens een gymnastiekles op de Christelijke U.L.O.-school in de Singel- straat te Groningen is een turnladder naar beneden gevallen. Vier meisjes werden daarbij gewond. Allen liepen een polsfractuur op en één hunner een lichte hersenschudding. Zij werden door de G.G.D. naar het Academisch Zieken huis gebracht. Een bromfietsberijdster, de 60-jarige mevrouw B. te Arnhem, is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot een boete van 150 gulden of 30 dagen. Haar was ten laste gelegd het veroor zaken van een verkeersongeval door roekeloos en onachtzaam rijden. De Procureur-generaal had behalve deze boete geëist dat zij drie jaar geen bromnets zou mogen berijden en voorts twee weken voorwaardelijke hechtenis. een cultivator over de grens getrokken. Zy droegen spaden en rieken, mitsga ders een spandoek waarop te lezen stond: „Traktatrechte Menschenrechte' Het gezelschap heeft een stuk bouw land dat in Nederlandse eigendom was overgegaan, bewerkt en ingezaaid en is weer vertrokken onder het motto: „Wy komen te zijner tyd terug om te oog sten". Er bevonden zich een verslagge ver en een persfotograaf by de groep. Voordat de in dit gebied, waar geen grensovergang is, patrouillerende dou ane-ambtenaar met versterking was te ruggekeerd, was het gezelschap reeds op Duits gebied verdwenen. Tot zover het relaas van de minister, die op vragen, over dit incident gesteld door het Kamerlid Droessen (KVP) nog antwoordde dat a'l het mogelijke zal worden gedaan om herhaling te voor komen. Volstrekt afdoende maatregelen daartegen zijn echter moeilijk te nemen. Voor stappen bij de regering van Bonn ziet de regering geen aanleiding. De Nederlandse zowel a'ls de Duitse autori teiten zullen tot vervolging van de schuldigen overgaan. Er zijn uitvoerige gegevens ter beschikking over protest- vergaderingen en demonstraties in Duitsland naar aanleiding van het in beslag nemen van zgn. grenslanderijen Deze schijnen tot nu toe, aldus de minis ter, van locale aard te zijn. Hij herhaal de in dit verband wat zijn ambtgenoot van Justitie onlangs in de Tweede Ka mer heeft gezegd, namelijk dat de in beslagneming van landerijen van Ne derlandse zijde moet worden gezien als een minieme compensatie van de aan Nederland toegebrachte schade onder de oorlog, die in totaal 25 milliard heeft bedragen, en dat Duitsers die terzake rechtsherstel zoeken, zich dienen te wenden tot hun eigen regering. De mi nister moest toegeven dat deze inciden ten er niet toe bijdragen de oplossing van soortgelijke problemen te verge makkelijken. We vernemen in dit verband nog, dat de kwestie van de grenslanderijen bin nenkort opnieuw in de West-Duitse bondsdag zal worden behandeld. De li berale partij heeft bij monde van haar afgevaardigde Dannemann aangekon digd, dat zij de regering er over wenst te interpelleren. Advertentie TURKIJE. Stafofficieren van Tur kije, Griekenland en Zuid-Slavië hebben overeenstemming bereikt bij besprekin gen, die gisteravond in Ankara zijn be sloten over gemeenschappelijke verde digingsmaatregelen tegen een mogelijke aanval. Als je denkt 'n vaste klant op 'n merk aan ze te hebben, vragen ze wéér wat anders. Waarom zoeken sommige mannen toch zo onrustig, naar hun sigarettenideaal Als ik kijk naar mijn vele klanten die al jarenlang niets anders willen dan King's Cross, dan zou ik zo zeggen dat ze eigenlijk niet langer h o e v e n te zoeken. King's Cross is toch niet voor niets al jarenlang de sigaret met het grootste aantal vaste rokers? Dat spreekt boekdelen! KING'S De internationale sportcommissie van de F.I.A. (int. automobiel federatie) zal zich in de bijeenkomst van 22 Juni te Parijs bezig houden met een Duits voor stel tot organisatie van een Ronde van Europa voor automobilisten. Het be treft hier een non-stop rit over 13.500 kilometer, die het karakter van een sterrit heeft, doch waarin geen klasse mentsproeven voorkomen. De deelnemers mogen in de hoofdstad van hun land starten en daar ook ein digen, maar ze zullen alle andere hoofd steden moeten aandoen. De verplichte route voor een Nederlandse deelnemer zou zijn Amsterdam, Bonn, Luxemburg, Bern. Wenen, Belgrado, Istanbul, Athe ne, Triëst, Rome, Monte Carlo, Madrid, Lissabon, Parijs, Brussel en terug naar Amsterdam. In de nacht van 7 op 8 April zal de Duitse ploeg Tietsch-Dobler met een 1500 cc Porsche te Hannover starten voor een proefrit over een traject van 13.500 kilometer en trachten een gemid delde van 60 km/u te halen. Dr. Jan Thomee, eenmaal een der meest populaire spelers van het Neder lands elftal, is op 67-jarige leeftijd te Delft overleden. Als lid van de Delftse voetbalclub „Concordia" speelde hü mee in zestien interland-wedstrijden en verwierf van wege zijn harde schot de bijnaam van „het kanon". Tot 1938 was hij voorzitter van „Con cordia" en werd bij zijn heengaan als zodanig benoemd tot ere-voorzitter. Vele jaren was hij ook medisch adviseur van het Nederlands elftal. Vanwege zijn grote verdiensten voor de voetbalsport was hem het bondsonderscheidings- teken van de K.N.V.B. uitgereikt. Gatsonides heeft met de Engelsman Foster ingeschreven met een Ford Anglia special voor de zesde interna tionale Tulpen rallye. Ondanks het feit, dat Gatsonides in de Millie Miglia, wel ke in de nacht van Zaterdag 1 op Zon dag 2 Mei te Brescia begint, uitkomt, stelde hij er prijs op tóch aan de Tul- penrallye deel te nemen. Hoewel de inschrüvingen voor de Tul- penrallye pas over enige tijd definitief sluiten, staat het thans reeds vast, dat de belangstelling, evenals vorige jaren, groot is. Niet in het minst van de zijde van de buitenlanders. Dat ook de deel neming kwalitatief zeer sterk valt te noemen moge" onder meer blijken uit het feit, dat uit België de inschrijving is binnengekomen van John Claes met Pierre Stassen, die met een Alfa Romeo Brussel als startplaats voor de rallye heeft gekozen. Voor de Rotterdamse rechtbank heb ben terecht gestaan de 45-jarige transi to-expert C. A. M. van W. en de 35- jarige exporteur A. A. K„ beiden uit Rotterdam. Zy werden er van verdacht in het jaar 1951 voor Amerika bestem de exportbrieven valseiyk te hebben opgemaakt, waardoor de V.S. ernstig zouden z«n benadeeld, aldus de dag vaarding. Het handelshuis K. uit Rotterdam wilde in de V.S. tabletten van een koortswerénd middel kopen om deze later weer te verkopen. Voor de invoer zijn echter exportvergunningen nodig van de Amerikaanse autoriteiten. K. en W. moesten daartoe een papier invullen, waarop stond waar de tabletten heen zouden gaan. Als plaats van bestemming zouden zij toen Antwerpen hebben in gevuld, terwijl ze in werkelijkheid naar de firma L. in Hongkong gingen. Voor Hongkong zouden ze geen vergunning hebben gekregen, omdat de tabletten vallen onder zogenaamde strategische goederen, die niet aan China mogen worden verkocht. De raadsman van Van W., mr. A. Boekwinkel, vroeg vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging, vooral omdat hij deze zaak zag als een interne Amerikaanse aangelegenheid, die hij het verlengstuk van McCarthy's slagschaduw noemde. Evenals de verde diger van K„ mr. G. de Bakker, be twistte hij de dagvaarding op juridische gronden. Advertentie blijft vers en mals Standbeeld Werd Rome indertijd gered door de ganzen van het Capitool, die met hun alarmerend gegachel de Romeinen waarschuwden, dat de Galliërs op komst waren, Freiburg is grote dank verschuldigd aan een eend. Deze eend wek te op 27 December 1944 de bewoners van de stads wijk bij de dierentuin door haar hevig gekwaak. De lucht bleek vol van onheil spellend vliegtuiggeronk. Overhaast vluchtte men naar de schuilkelders en enkele minuten later barstte er een bombarde ment los, dat de gehele wijk met de grond gelijk maakte. De eend had be ter gewerkt dan het lucht alarm, want dat had ver stek laten gaan. De bur gemeester van Freiburg heeft onlangs in het park, waar na het bombarde ment de eend, dodelijk ge wond, werd gevonden, een standbeeld voor de ver dienstelijke kwaker ont huld. Voorgevoel Vijf jaar geleden kocht een handelsreiziger te Schreveport in Louisiana, een grafsteen voor zich zelf, waarop hij het vol gende liet beitelen: „J. L. Hopcroft, geboren 24 Oct. 1866, overleden 25 Maart 1954." De steen heeft inmiddels zijn bestemming gekregen, want de handelsreiziger is een dag eerder dan hij conferentie als zijn me- blijkbaar voorzien had, ning uitsprak, dat de hui een natuurlijke dood ge- dige golf van anti-intel- storven, lectualisme in de V. S. aan het afnemen is, werd hem Eierhoofden gevraagd, waar het woord „eierhoojd" eigenlijk van- In Amerika worden in- daan kwam. Stevenson zei, tellectuelen wel eens dat hij dat niet wist, maar „eierhoofden" genoemd, deed het volgende voor- Toen Adlai Stevenson, de stel: „Eierhoofden der toe- democratische candidaat reld, verenigt u! U hebt bij de laatste presidents- niets te verliezen dan uw verkiezing, op een pers- dooiers." m Balboa is van verscheidene kanten vernomen, dat koning Leopolds expedi tie in Midden-Amerika geen verband houdt met natuur-historische onderzoe kingen, doch dat hij van plan is in de provincie Darien Panamain tegenge stelde richting de weg te volgen, die Balboa in 1513 aflegde op zijn tocht van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Maandag is de expeditie met een schip naar Darien vertrokken, met aan boord zeven ton uitrustingsstukken. De expeditie wordt o.m. meegemaakt door Maria Cruxent, hoofd van het natuur historisch museum van Venezuela, Hans Lutz, een fotograaf uit Tirol, verschei dene Kuna-Indianen en enige officieren van de Panamese nationale garde. Koning Leopold zou hopen de heuvel terug te vinden, vanwaar Balboa voor het eerst de Stille Oceaan aanschouw de en de plaats van de verdwenen stad Acla te bepalen, waar Balboa werd ont hoofd. (AFP). (Van onze correspondent) Op het kruispunt van de rijksweg DeventerApeldoorn en Wilpse Dijk, aan de voet van de grote IJsel- brug bij Deventer, is tijdens het over steken Donderdagmiddag de 79-jarige weduwnaar W. Otten uit Wilpse Dijk door een auto gegrepen en nagenoeg op slag gedood. De 69-jarige vrouw G. te H. te Deven ter is door het Arnhemse gerechtshof tot een gevangenisstraf van zeven maan den met aftrek conform de eis veroor deeld wegens poging tot doodslag. Zij had rattenvergif door het eten van haar man gemengd. Tijdens de Amerikaanse winterkam pioenschappen te New Haven heeft Dick Cleveland (V. S.) het wereldrecord 100 M. vrije slag verbeterd met niet min der dan 0.6 sec. Het oude record stond sedert 29 Juni 1948 met 55,4 sec. op naam van de Amerikaan Alan Ford. Cleveland, die tevens wereldrecordhou der is op de 100 yards vrije slag (49,2), legde de 100 M. thans af in 54,8 sec. Korte tijd later noteerde Oyakawa, de Olympische kampioen op de 100 meter rugslag een tijd van 1 min. 2,8 sec. Hij bleef hiermee een halve seconde pre cies onder het wereldrecord van de Fransman Bozon, die het op 26 De cember 1952 op 1.03.3 had gebracht. De ploeg van de New Haven Swim ming Club zwom hierna de 4 X 100 meter vrije slag estafette in 3 min. 44.4 sec., hetgeen een wereldrecordveTbete- ring betekende van maar liefst 3.5 sec. Het oude record stond met 3 min. 47.9 sec. sedert 19 Maart 1952 op naam van Yale Universiteit met de zwemmers Thoman, Scheff, Farnsworth en Reid. De wedstrijd NiceBordeaux voor de kwart-eindstrijd voor de Franse beker competitie, welke Zondag j.l. te Parijs na enkele ongeregeldheden (waarbij het elftal van Bordeaux voor enige tijd het veld verliet) en na verlenging in een gelijk spel, 11, eindigde, is in de Franse hoofdstad overgespeeld. Nice won met 30. De vier halve finalisten zijn: Marseil le, Sedan, Troyes en Nice. (Speciale berichtgeving) De achtste partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov is na de veertig ste zet afgebroken. Botwinnik speelde met wit en heeft thans 4Yz punt en 1 afg. partij. Smyslov 2Vt pnt en 1 afg. partij. Smyslov probeerde het in deze partij met een weinig gebruikelijke variant van de d4-opening, waarbij al spoedia de bekende paden werden verlaten. De partij kreeg een wild karakter. Om een gunstige opstelling voor zijn stukken te krijgen liet Smyslov een verzwakking van zijn damevleugel toe. Botwinnik be gon daartegen grote druk uit te oefenen, waaruit de winst van een pion voort vloeide. De uitdager wist deze pion juist bij de onderbreking te heroveren, maar de toen bereikte stelling is iets gunstiger voor de wereldkampioen. De analyse van de partij is: Damepkmspel. Wit: Botwinnik Zwart: Smyslov. 1. d2d4 d7—d5. Smyslov laat zijn geliefde Gruenfeld- Indisch in de steek, h" wil het nu zoals hierna blijkt met een weinig gebruikte verdediging proberen. 2. Pglf3 Lc8—f5. Zwart wil geen moeite hebben met het aan d4-openingen inhaerente probleem: de ontwikkeling van de dameloper, en brengt dit stuk daarom dadelijk naar buiten. 3. c2c4 e7e6. Gebruikelijk is 3c6 om aan de damelcper niet de kans te ontnemen eventueel voor verdediging van de dame- vleugel hulp te bieden 4. Ddlb3. De logische reactie op de verzwakking van de dameveugel door de afwezigheid van de loper. 4Pb8—c6. Een ontwikkelingszet, welke tevens verdedigend is. 5. Lel—d2 Op 5. Db7: zou niet Pa5 volgen wegens 6, Db5t, c6, 7. Da4, maar 5Pb4: 6. Pa3 (gedwongen) Tb8- 7. Da7: Ta8; 8. Db7, Ta3t; 9. ba3:, Pc2t. 5. d5xc4 Nu was 6. Db7: wel degelijk een drei ging 6. Db3xb7 Pg8—e7; 7. Db7—b5 Om ook na het te verwachten Tb8 het paard op c6 gebonden te houden. 7Ta8b88. Db5—a4 Pion c4 loopt niet weg. 8Tb8xb2; 9. Pbl—a3 Dd8—d7; 10 Pa3xc4 Tb2b8; 11. e2—e3 Pc6—b4. Dwingt tot dameruil, wegens Pc2t. 12. Da4xd7t Ke8xd7; 13. Ld2xd4 Ook deze ruil is noodzakelijk. '13Tb8xb4; 14. Pc4—e5t Hiermee vertraagt wit de ontwikkeling van de zwarte koningsvleugel, omdat 1 4Kd7e8 gedwongen is, ter bescherming van pion f7 15. Lfld3 Aldus elimineert wit het zwarte loper- paar. 1 5f7—f6; 16. Ld3xf5 Pe7xf5: 17. Pe5—d3 Tb4b6; 18. Kei—e2 In het eindspel staat de koning beter in het midden. 1 8Lf8a3; 19. Pf3—d2 Dreigt 20. Pc4. 1 9Pf5—d6; 20. Thl—bl. Met de dreiging Tb3 en zwart verliest een stuk. 20 Pd6c8. Zwart maakt ruimte voor zijn bedreig de loper. 21. Pd2—c4 Tb6xbl; 22. Talxbl La3- e7: 23. Tblb8 Ke8—d8 niet 23Kd7 wegens 24. Pe5t 1 fe5:; 25. Pe5:t Kd8 (d6>; 26. Pf7t. Op 23. f7 volgt 24. Pa5; 25. Pc6 en 26. Ta8. 24. a2a4 Thans kan op 24. Pa5. Kdl volgen 24Th8—e3 25. a4—a5 Kd8—d7; 26 a5a6 Le7—f8. Zwart is om een goede zet verlegen. 27. Tb8b7 Lf8—e7; 28. Pc4—aö Le7— d6; 29. e3e4 Ld6—f8; 30. f2—f3 Pc8—b6 Zwart geeft een pion om daarvoor de witte a-pion terug te krijgen 31. Tb7xa7 Te8—b8; 32. Pa5—b3 Pb6—a4. Zwart moet Pc5 verhinderen. 33. Ta7—b7 Tb8—a8; 34. a6—a7 Lf8—e7; 35 Ke2e3 Kd7—c8; 36. bP3—a5 Dreigt 37. Tb8t, Tb8:; 38. ab8dame:, Kb8:; 39. Pc6t en 40. Pe7:. 36Kc8d.737. g2—g3 Pa4—b6: 38. Pa5—b3 Kd7—c8; 39. Tb7—b8t Thans geeft wit zijn pion terug, omdat hij het eindspel voor wit gunstiger acht In de thans volgende phase zal de strijd zich afspelen op een vleugel en uit dien hoofde zijn de paarden sterker dan de loper. 39Ta8xb8; 40. a7xb8 damet c8xb8. Hier gaf Botwinnik zijn 41ste zet af. De onderbroken stelling luidt- Wit: (Botwinnik): Ke3, Pb3 en d3; pionnen d4. e4, f3, g3 en h2. Zwart: (Smyslov): Kb8, Le7, PbB, pionnen c7, e6, f6, g7 en h7. (Van onze cricketmedewerker) Aan het einde van de derde dag in de vijfde testmatch tussen West-Indië en Engeland te Kingston (Jamaica) luidde de stand: West-Indië: eerste in nings: 139, tweede innings 20 voor 0, Engeland: eerste innings: 414, waar door Engeland een voorsprong van 275 runs op de eerste innings veroverd heeft. In de tweede innings maakte West-Indië nog 20 voor nul. (Stollmey- er 12 en Holt 7), zodat de achterstand van West-Indië nog 255 runs bedraagt met alle tweede innings wickets in han den. Er staan nog drie speeldagen ter beschikking. De Engelse aanvoerder Len Hutton smaakte het genoegen een dubbele hon derd (205) te scoren. In totaal batte hij 9 uur. Het was zijn 19de testmatch hon derd, zijn 5de tegen West-Indië en de 122ste in zijn eerste klas cricketloop baan. Met wicket-keeper Evans (28) zette hij een stand van 108 runs voor het 6de wicket op en na de lunch, op 244 voor 5, waarvan Hutton 133, werd de West-Indische aanval, die nog steeds zonder fastbowler King was, volkomen overmeesterd. Tussen lunch en thee scoorden Hutton, Evans en Wardle 146 runs, waarvan 100 in 75 minuten! Di rect na de theepauze, op 390 voor 6, was Hutton uit, door McWatt achter wicket op Walcott gevangen. Hem werd een enorme ovatie gebracht. Nadat de lefthander Wardle voor een hardge- slagen 66, w. o. 1 zes, gevangen was op slowbowler Sobers, vielen spoedig de laatste vier wickets en was Engeland uit voor 414. De jeugdige Sobers had de mooie cijfers van 4 voor 75. West-In dië zal nu alle zeilen bij moeten zetten om Engeland nog de kans op een over winning te ontfutselen. De dag van gisteren was zowat de warmste die de ze zomer in Jamaica is voorgekomen! VERENIGDE STATEN. De Senaat heeft een wetsontwerp dat aan Hawai en Alaska de status van staat der V.S. wil verlenen, goedgekeurd en doorge zonden naar het Huis van Afgevaardig den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7