Slag om nadert Invasie in het koninkrijk Cambodja Dien Bien Phoe einde Generaal Hoyt Vandenberg overleden Ontwikkelen de Russen een stikstof bom? Zwitsers hoogleraar poogde het Rode Kruis in discrediet te brengen Prof. Bonnard wegens spionnage veroordeeld Weer een grensincident Saffieren bruiloft in Kaasland H O Tot hoofd Graham Greene over Indo-China Westers antwoord op Russische nota Rangeren in Good Old England Oud-stafchef der Amerik luchtmacht en hart Mening van Morrisonmaar geleerden geloven er niet veel van President Coty naar Nederland Havenstaking in N York afgelopen Naïef man krijgt voorwaardelijke straf Huisvesting: een wereldprobleem Duitser jaagt met riek knecht van Nederlandse pachter weg Deens ambassadeur door O.-Duitsland Zeventig jaar Johannes en Christien Prof. Lieftinck nu naar Syrië Het weer LUCHTMACHT LAATSTE HOOP VAN DE VERDEDIGERS J ZATERDAG 3 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25955 DE OORLOG IN INDO-CHINA Formele afwijzing, maar geen bruusk gebaar Eisenhower Maandag avond voor de radio Oostenrijk gelast bevrijdingsdag af Uit protest tegen de Russen Adpnis veroordeeld tot vijf jaar H Van 2124 Juli 180 millioen gezinnen onvoldoende onder dak Falcon Eg. linn. jassen 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel, 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De bloedige strijd om de belegerde vesting Dien Bien Phoe nadert nu snel de beslissing. Bij het begin van de slag beschikten de communisten over meer dan drie maal zoveel infanteristen als de Frans-Vietnamese verdedi gers. In het ongeveer zeventien kilometer lange dal, dat door de vesting Wordt beheerst, zijn nu evenwel naar Franse schattingen zoveel rebellen gesneuveld, dat de rode generaal Vo Nguyen Giap thans nog over tweemaal zoveel soldaten beschikt als kolonel De Castries. De communistische artil lerie verkeert in een veel gunstiger positie dan de Franse. Zij kan haar eigen opstellingen naar believen kiezen en weer verplaatsen, waardoor haar vuur aan accuratesse wint. Veel zal in de komende uren afhangen van de weers gesteldheid. Mocht de Franse luchtmacht niet in staat zijn de verdedigers bij te staan, dan zal het moeilijk zijn Dien Bien Phoe te behouden. Kolonel De Castries zal tot Zondag stand moeten houden, wil hij de krijgskans in zijn voordeel zien draaien. Als het ware vooruitlopend op de val van Dien Bien Phoe heeft generaal Giap voor het eerst een van zijn regelmatige divisies het koninkrijk Cambodja doen binnenvallen. De strijd om Dien Bien Phoe is 'n pres- tigeslag. Zonder acht te slaan op zijn verliezen stuurt de Vietminh-comman- dant. zelfmoordeenheden op de vesting af. Zij dragen explosieven mee om een weg te banen door de prikkeldraad versperringen rondom de vesting. Ach ter hen komen de stoottroepen. De Fran se artillerie schiet regelmatig met direc te richting d.w.z. op de vlakbij aan stormende opstandelingen. De rode ar tillerie daarentegen is in staat de mo dernste technische methoden te volgen. 2q schiet zij bv. met enkele granaten °P een bepaald punt in en brengt dan °P een dicht daarbij gelegen ander punt hitwerkingsvuur uit. Ongeveer tienduizend Vietminh-mili- tairen zijn er gistermorgen in geslaagd twee steunpunten ten N.-W. van de ves ting na een verbitterd handgemeen te Veroveren. Later zagen de verdedigers kans met behulp van tanks en kanon nen één van deze steunpunten te her- Winnen. Ten N.-O. van de vesting ligt een gebied, vanwaar 't mogelijk is het Voornaamste van de twee vliegvelden te controleren. De communisten hebben een derde ran dit gebied in handen. Op sommige punten staan zij weinig meer dan één kilometer van bet vliegveld. Terwijl de Vietminh-stormaanvallen on de Ooste lijke zijde van de vesting onverminderd doorgingen, opende Giap voor het eerst een aanval aan de Westelijke zijde van het dal. Volgens de communistische ge vangenen zijn er nu drie communisti sche divisies in het vuur gebracht. Het is duidelijk, dat generaal Vo Nguyen Giap op het ogenblik alles doet om een sprekend succes te boeken, mis schien zelfs om de Franse positie in In- do-China in het algemeen aan het wan kelen te brengen. Ruim duizend man Vietminhtroepen zijn het koninkrijk Cambodja uit Zuid-Laos binnengeval len. Naar verluidt zouden zij reeds ze- ventig kilometer zijn opgerukt. De Cambodjaanse legerleiding deelt mee, Pat het vijftig kilometer van de grens belegen Voeunsai door de opstandelin gen is bezet. Franse en Cambodjaanse r°epen zijn gisteravond in ijltempo aan gevoerd om een tegenoffensief in te Jatten. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja wordt van uur tot uur van "e toestand op de hoogte gehouden. t In het gebied aan de monding van de Rode Rivier is de guerilla-activiteit sLerk toegenomen. De infiltranten zijn jfier goed geoefend en hun sterkte na- hert de 100.000. Men vreest, dat als Dien ■Bien Phoe zou vallen deze guerilla's Jhet behulp van geregelde troepen zul len trachten Hanoi af te snijden. Giste ren hebben zij op de spoorlijn van Ha- J°i naar Haiphong twee treinen met belangrijke Amerikaanse voorraden a°en ontsporen. (ReuterUP), fes-- De vermaarde Engelse romanschrij ver en dramaturg Graham Greene, die in 1951 en 1952 in Indo-China is geweest, heeft opnieuw een bezoek gebracht aan dit land. Ons blad heeft de publicatie-rechten voor Nederland verworven van de twee uitvoerige reportages, die hij over zijn reis heeft gemaakt. Het eerste artikel publiceren wij vandaag, het tweede verschijnt volgende week. In zijn bekende compacte stijl schildert Greene in deze stukken de strijd van de troepen van de Franse Unie tegen de communistische Vietminh: een oorlog, die niet uitgevochten kan worden. Zijn visie op het probleem van het Vietnamese nationalisme is hoogst belangwekkend, en van Frankrijks merkwaardige bondge noten in Cochin-China geeft hij ons een bijzonder boeiend en verhelde rende beschrijving. De reportages werden geïllustreerd door Sacha van Beek-Gerdes. Een aardige foto van Graham Greene bij zijn bezoek aan een weeshuis te Hanoi (Indo-China), waarbij hij aan Pater Seitz de werking van zijn fotocamera uitlegt. Zie voor het eerste deel van zijn reportage over Indo-China pagina 9. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd dat afzon derlijke doch gelijkluidende antwoorden op het Russische voorstel om toetreding tot de N.A.T.O. te overwegen door de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk zullen worden gezonden. Besprekin gen over dit antwoord zullen in Parijs worden gehouden. De Westelijke mogendheden zullen Ruslands aanbod om zich bij de N.A.T.O. te voegen formeel van de hand wijzen, maar niettemin zullen zij de deur openhouden voor verdere onder handelingen inzake de wederkerige vei ligheid, zo voorspelde men gisteren in welingelichte kringen te Londen. Een zegsman van het Foreign Office verklaarde dat de bij de N.A.T.O. aan gesloten landen geraadpleegd zullen worden alvorens het officiële Weste lijke antwoord op het Russische aanbod wordt opgesteld. Ook de inzichten van bondskanselier Adenauer zullen ge vraagd worden. (ReuterA.F.P.U.P.). President Eisenhower zal Maandag avond een radiotoespraak houden over de „zorgen" van het Amerikaanse volk op buitenlands en binnenlands terrein, met inbegrip van de communistische activiteit in de V.S., aldus is gister avond te Washington medegedeeld. Herbert Brownell, de minister van Justitie, zal Vrijdag een radiotoespraak houden over een nieuwe wetgeving ter verdere bestrijding van „de communis tische samenzweringen" in de V.S. (Reuter) De Oostenrijkse regering heeft giste ren de jaarlijkse feestdag ter herden king van de bevrijding door de gealli eerden 13 April afgelast uit protest tegen de weigering van de Sovjet-Unie om een staatsverdrag met Oostenrijk te sluiten. Wel zullen, als gewoonlijk, die dag kransen worden gelegd bij de monu menten ter nagedachtenis van de geval lenen. (ReuterU.P.). De Amerikaan Harold J. Adonis, die een aantal maanden in Nederland ge vangen heeft gezeten en later vrijwillig naar de V.S. terugkeerde om zich te laten berechten, is wegens het ontdui ken van de betaling van inkomstenbe lasting ten bedrage van bijna 12.000 dol lar in 1948, tot vijf jaar veroordeeld. Door Vieftninh bezet Iffïfffl Guerilla's ©Hanoi Loearvg Prabang .«.O SI AM (THAILAND Pnompenh O TcT ©Salgó Indonesië Generaal Hoyt S. Vandenberg, tot Generaal Vandenberg begon zijn car- ,erleden. jaar Juni stafchef van de rière bij de luchtmacht onmiddellijk JUerikaanse luchtmacht, is gisterennadat hij in 1923 zijn graad aan de h het Walter Reed legerhospitaal te L ashington op 55-jarige leeftijd over- öen. zijn gezondheid was de laatste ren al slecht en hij heeft sinds Octo- van het vorig jaar te bed gelegen. rr^n<lenberg werd stafchef van de lucht- ffiht in 1948 als opvolger van generaal Spaatz. De Amerikaanse lucht- was na a^°°P van e borlog gereduceerd, maar onder hem be- liQ^e zij opnieuw een geweldige om- C0tl J maakte uit, dat Amerika zich zou tü; °ehtreren op het bouwen van vlieg- OVg 11 met ër°te actieradius, zodat men <*1 in de wereld zou kunnen toe- iïieifneraal Vandenberg is een afstam- zich iS Van Nederlandse kolonisten, die •Noordei^6 voriSe eeuw vestigden in het Vork, deel van de staat New berg werf grootvader, Aaron Vanden- Verhuisda in die staat geboren, maar Vader va ln 1878 naar Michigan- De ^andenher de generaal was Collins WVan"!'in Milwaukee directeur de reni.Kv,611 boekdrukkerijDe beken- ^enbere rf^einse senator Arthur Van der van u aanvankelijk een voorstan- later e^ Isolationisme was, maar ^verkelntif!aJp bet plan-Marshall tot van ziin *e maken, was een broer zyn vader. lVie sPeelt met de liefde, verspeelt haar. militaire academie van West Point had behaald. Hij nam deel aan het opstellen van de plannen voor de geallieerde lan dingen in Frankrijk in Juni '44. Tevoren had zijn Twaalfde Luchtmacht bescher ming verleend aan de geallieerde strijd krachten in Noord-Afrika. Generaal Vandenberg stond bekend om zijn moed. Hij nam deel als medepiloot, kanonnier of waarnemer aan bombardementen, die zijn onderdeel moest uitvoeren. Hij was lang, knap en slank en zag er nog jon gensachtig uit. (Reuter - UP). Herbert Morrison, voormalig minister van Buitenlandse Zaken in de Labour- regering, heeft in een toespraak te Wel lington in Midden-Engeland verklaard, dat de wereld de komst van de atoom bom en de waterstofbom heeft aan schouwd, maar dat thans, naar gezegd wordt, de Russen stikstofbommen ont wikkelen. Fenner Brockway, links Labour-parle- mentslid, zeide in Exeter in Zuid-West- Engeland, dat de waterstofbom naar het schijnt niet de laatste uitvinding op het gebied van vernietigende wapens is. „De Sovjet-Unie heeft zich reeds de ver vaardiging van de stikstofbom eigen ge maakt. Niet alleen de beschaving, maar ook de mensheid zelf wordt bedreigd", aldus Brockway. Vooraanstaande Britse atoomgeleer den zijn echter sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om een dergelijke bom te maken. Prof. Joseph Rotblat, vice-president van de Britse vereniging van atoomgeleerden, ver klaarde later: „Tenzij er iets volkomen nieuws is ontdekt, geloof ik niet, dat Op het spoorwegstationnetje te Woodbridge (Suffolk) moet men zich wel zeer behelpen: de rails vertonen n.l. een afwijking, waardoor het gevaarlijk is er met een zware locomotief overheen te rijden. Men heeft er echter iets op bedacht, want de goederenwagens, die langs dit spoor moesten passeren, konden toch niet eeuwig in Woodbridge blijven staan. Twee sterke boeren paarden werden er bij ingeschakeld en nu rangeert men met een ernstig gezicht alsof er niets opmerkelijks aan is de wagons één voor één, met twee p.k. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat zijne Excellentie de pre sident der Franse republiek en me vrouw Coty van 21 tot 24 Juli een of ficieel bezoek aan Nederland zullen brengen. Leiders van de stakende bond van havenarbeiders I.L.A. hebben besloten heden de staking in de haven, die al een maand aan de gang is, te beëin digen. Dit besluit werd genomen nadat de nationale raad voor arbeidsbetrek kingen, een overheidsinstantie, gedreigd had de IX.A. voortaan van verkiezingen in de haven uit te sluiten indien de sta king niet onmiddellijk beëindigd werd. Gisteren hielden leden van de dis- trictsraad van de I.L.A. een besloten vergadering met de voorzitter van de I.L.A.. William V. Bradley. Na de ver gadering verklaarde een woordvoerder: „De staking is voorbij en de mannen gaan morgen aan het werk". (UP.). Advertentie Vrijdag is het opnieuw tot een grensin cident gekomen in verband met de kwestie van de tractaatgronden. De Duitser Johan Schabrucken is op bet land te Siebenge- wald, dat vroeger zijn eigendom was, ge wapend met een riek verscheenen en heeft onder bedreigingen een daarop werkzame knecht van een Nederlandse pachter weg gejaagd. Deze laatste heeft zijn werkgever gewaarschuwd, die de politie van een en ander ln kennis heeft gesteld. Later ts de landbouwer zelf naar zijn land gegaan, terwijl politiemannen zich in de nabijheid tn hinderlaag legden. Opnieuw verscheen S. na enige tijd. Het kwam tot 'n woordenwisseling en 'n handgemeen tus sen beide mannen. De politie greep spoedig in en maakte procesverbaal op tegen de Duitser. Het betrokken land was na de oorlog door het Nederlands Beheersinstituut als ontei gend vijandelijk vermogen aan de gemeente Bergen verkocht, die het heeft verpacht aan enkele ingezetenen. Op formele gronden wer Rechtsherstel nietig verklaard. S. eiste zijn grond terug, maar de gemeente Bergen ging in beroep, ook al wegens het feit, dat met overheidsgeld voor ettelijke duizenden guldens cultuurtechnische verbeteringen op de grond zijn uitgevoerd. Dit beroep is om streeks Kerstmis in behandeling genomen, maar de uitspraak is nog steeds niet ge volgd. Wel is bepaald dat hangende dit be roep de Nederlandse pachters in het volle dig genot van hun rechten zouden blijven. het maken van een stikstofbom al mo gelijk is. De warmtereactie, die nodig zou zijn om stikstof te doen ontploffen, zou veel groter moeten zijn dan die, welke gebruikt wordt voor de water stofbom en ik geloof niet, dat ieniand ontdekt heeft hoe de vereiste buiten gewoon hoge temperatuur geproduceerd kan worden". „Het is mogelijk dat een waterstof bom omgeven wordt door stikstof en dan tot ontploffing gebracht wordt, maar ik kan mij niet voorstellen hoe dit gedaan kan worden, zonder dat degenen, die dit doen, gevaar lopen". (Reuter). De huisvesting van 180 millioen ge zinnen, een derde van de totale wereld bevolking, is onvoldoende en vele ge zinnen hebben in het geheel geen onderdak, aldus het jaarverslag, dat David Morse, secretaris-generaal van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.), heeft samengesteld voor de 37e jaarlijkse conferentie van de I.L.O., die 2 Juni in Genève zal worden geopend. Morse verklaarde voorts dat 30 mil lioen van de onvoldoende gehuisveste gezinnen leeft in industrieel goed ont wikkelde landen. Volgens hem zal het tekort aan woonruimte niet kunnen worden opgeheven voor de bouwkosten zijn verlaagd, de financiering verbeterd en de werkgelegenheid gestabiliseerd, zodat invoering van productievere methoden mogelijk zal zijn. (Reuter). De Deense ambassadeur in West- Duitsland, Frans Hvass, die hoofd is van de Deense militaire missie in West- Berlijn, mocht gisteren door Oost-Duits- land van Bonn naar West-Berhjn reizen, aldus hebben Amerikaanse zegslieden medegedeeld Vvass had slechts een Sovjet-visum. De Oost-Duitse regering had deze week besloten dat leden van buitenlandse missies, die geaccrediteerd zijn bij de Sovjet-Russische Hoge Commissie, niet meer door Oost-Duitsland mogen *eizen. Er zou voortaan toestemming moeten worden1 gevraagd aan de Oost-Duitse autoriteiten in verband met het feit, dat de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland souvereiniteit heeft verleend. (Reuter). Een Zwitsers hoogleraar, die ook buiten de grenzen van zijn land grote bekendheid geniet, de 66-jarige professor André Bonnard van de universiteit van Lausanne, is gisteren schuldig bevonden aan het organiseren van een politieke inlichtingendienst ten gunste van een buitenlandse organisatie de door de communisten gesteunde Wereldvredesraad. Hij werd veroordeeld tot vijftien dagen voorwaardelijk. Twee medewerkers van Bonnard, Charles Affolter en Fanny Grether, kregen acht dagen voorwaardelijk. Het proces, dat Maandag is begonnen, heeft in Zwitserland sterk de aandacht getrokken. Professor Bonnard doceert Grieks aan de universiteit van Lausanne. Niet- communistische getuigen beschreven hem als een naïeve, idealistische, links georiënteerde intellectueel, die geen enkel ogenblik de overtuiging heeft ge had, dat hij onjuist handelde. Een hunner merkte op, dat Bonnard zich als opvoeder en docent steeds uiterst correct gedroeg en zijn leerstoel aan de universiteit van Lausanne nimmer voor politieke doeleinden heeft misbruikt. communistische pers te lezen geweest. Ook verklaarde Bonnard zijn inlichtin gen niet te hebben verstrekt aan „een buitenlandse mogendheid, een politieke partij of soortgelijke organisatie", zoals artikel 272 van het Zwitserse Strafwet boek het stelt, maar aan de buitenland se pers in het algemeen. De openbare aanklager had drie maanden tegen hem geëist. Volgens de acte van beschuldiging heeft de Franse leider van de communistisch- georiënteerde Wereldvredesraad, prof. Frédéric JoliotCurie in 1952 contact opgenomen met Bonnard en hem ver zocht politieke gegevens te verzamelen over het Internationale Comité van het Rode Kruis, waarvan alle leden Zwitsers zijn. In Maart 1952 hadden de Verenigde Staten n.l. voorgesteld door dit comité een onderzoek te doen instellen naar de communistische beschuldigingen inzake bacteriologische oorlogvoering in Korea. JoliotCurie hoopte nu van Bonnard zodanige gegevens te verkrij gen, dat hij het comité althans met een schijn van waarheid kon voorstellen als een „kapitalistisch instrument", dat niet bij machte was een onpartijdig onderzoek in te stellen. Aan Bonnard werd o.m. ten laste ge legd, dat hij JoliotCurie inderdaad uit drukkingen in de mond had gelegd als „instrument van de Zwitserse oorlogs politiek" en „werktuig van het interna tionale grote zakenleven", dit alles met betrekking tot het Internationale Comi té van het Rode Kruis. Tijdens de zitting gaf Bonnard toe in lichtingen over het comité en zijn leden te hebben verzameld, maar dat was naar zijn mening geen spionnage. Soortgelijke uitdrukkingen en beschuldigingen waren tevoren reeds ontelbare malen in de et was Dinsdag en der halve volgens de Enk- huizer Almanak kaas markt in Bodegraven. Een simpel feit en toch waren we lichtelijk verbaasd, toen we al rondwandelend dit gege ven Nal spoedig met eigen ogen konden verifiëren: het was kaasmarkt in Bodegra ven. De waardin van het Bonte Varken werd dat wel gewaar aan de klandizie. En ook in de smalle straatjes was het een gezellige drukte. Overigens was het nog te vroeg in het voorjaar om van een drukke markt te praten. Deze wetenschap komt niet uit onze eigen koker, maar uit die van Jan van Dorp, die a.s. Zondag zegge en schrijve zeventig jaar getrouwd is met Chris tina Schouten. Niet de kaas, maar dit saffieren jubilé heeft ons naar Bodegraven gelokt. Het adres was ge makkelijk genoeg gevonden, want de winkelpui van pand no. 6 in de Noordstraat was duidelijk genoeg door de buurt versierd. Dat we voor een kaaswinkel ston den, verbaasde ons niets. Want héél het economisch leven van Bodegraven speelt zich om zo te zeggen af op het platte vlak van een l'waliteitskaas. Zelf nog ka zen? Nu, dat doet Opoe met haar 90 jaar niet meer. Ze vindt het al kras genoeg, dat ze af en toe nog zelf een kleintje-tarwe bakt bij Jel- luma om de hoek. En Opa, die welgeteld 93 is? „Hij is niet zo rap meer als inder tijd, toen hij in Hazerswou dat 19-jarige Christientje achter de rokken zat. Ja, ja, een gezegende ouderdom is mooi, maar als hij terug denkt aan de tijd, dat hij op vrijersvoeten wasHeel hem zo. Tien jaar hebben ze samen in Rietveld geboerd. Johannes bewerkte het land en Christien maakte de kaas. En toen ze vervolgens naar een boerderij in Bodegraven waren getrokken, werd het niet anders. Met recht anders werd het pas vele jaren later, toen ze de boerderij n.oeizaam gaat hij verzitten en zegt: m'n benen bennen slecht! Dat was in 1880 toen elders Jacques Perk nog aan zijn Mathilde-cyclus zat te vijlen heel en heel anders. Jan van Dorp ging toen achter de ploeg in het Hazerwoudse Rietveld. In die dagen moet het ook ge beurd zijn, dat hij zijn pioeg- schoenen een maat te klein kocht. „Ik heb er nu nog kromme tenen van", zegt Johannes van Dorp. Johan nes, want hij heet géén Jan, al noemt heel Bodegraven verlieten om in dezelfde Noordstraat een zuivelzaak te beginnen. Nu de hyper moderne zaak van zijn zoon, vaar alles glimt van glazuur en chroomstaai. Koelkasten meneer, om van achterover te vallen. Dat zouden ze in de dagen van Johannes van Dorp wel uit hun vingers gelaten hebben. Toen deed het ei nauwelijks een halve stuiverl pa en Omoe zijn nu samen 183 jaar oud. Vooral Opoe is nog bijzonder kwiek. Ze sjhenkt een glas wijn en presenteert een snoepje. We nemen er een. Maar dat mag niet. Eén van Opoe, één van Omoe. Juist, zo! Al knabbelend en babbelend vragen we haar naar de oudste herinnering: de stadsbrand van 1870. „Ik kon het hele dorp niet meer. allegaar verbrand!" Buiten komen ze niet veel meer. „Die benen, hè?", zegt Jo hannes, „maar anders heb ik nooit ziek geweest, nooit. Alleen, altijd heel veel tand pijn gehad. Ik heb er van op m'n kop gestaan, veel tandpijn." Bij nadere „infor matie heeft hij echter ook „izzejas" gehad, en als jon gen de zesdaagse koorts. Maar beslist ziek? Nee! Bei den profiteren dan ook van hun oude dag. Tegen tienen 's morgens pas uit de veren. „Toen we nog op de boerde rij zaten, ging om 4 uur des ochtends de wekker al", zegt Christien. Nu is de kachel hun grote vriend, de radio en de „Rijn en Gouwe". En uiteraard vooral nu domi nee hen niet meer in de kerk ziet de Bijbel, de troost bij uitstek nu het licht van de levensdag be gint te schemeren. Overi gens, Johannes zal er niet om treuren als het feest achter de rug is. Zeven keer hebben ze op de foto gemoe ten. En dat wil zeggen: zeven keer je beste kleren aantrekken. Dat zou ook ons te veel van hef goede zijn geweest. De president van hel Hof, Albert Rais, nam het Bonnard in zijn slotwoord bij zonder kwalijk, dat hij zich onverant woordelijke beschuldigingen had geper mitteerd ten opzichte van een in hoog aanzien staand internationaal lichaam, dat Zwitserland een grote reputatie heeft geschonken. Omdat de beklaagden nooit eerder waren veroordeeld, achtte hij voorwaardelijke straffen op hun plaats. Het hele proces verliep zonder de monstraties of opgewonden taferelen. Pas toen het Hof de zaal had verlaten, kwam een delegatie van de communisti sche partij met bloemen naar het drie tal toe. Elk der veroordeelden ontving een groot bouquet rode bloemen. (UP) Een woordvoerder van de Wereld bank verklaarde gisteren in Washington dat de vroegere Nederlandse minister van Financiën, prof. dr. P. Lieftinck, ..het volle vertrouwen van de bank" be houdt als gevolg van zijn bezoek aan Washington na zijn vertrek uit Turkije. Hy zeide dat Lieftinck per vliegtuig naar Damascus in Syrië zal terugkeren om zich weer bij de missie van de bank aldaar te voegen. Hij zal begin volgende week uit Washington vertrekken. De missie van de Wereldbank in Sy rië is momenteel bezig met het opstel len van een rapport over de bronnen en mogelijkheden van dat land. Lieftinck zal waarschijnlijk vier weken in Damas cus blijven en zal daarna gelijk met de andere leden van de missie naar Washington terugkeren. De woordvoer der van de bank zeide te verwachten dat Lieftinck op weg naar Syrië een kort bezoek zal brengen aan het bureau voor het Nabije Oosten van de bank in Beiroet. Hij voegde er aan toe dat Lieftinck deze week een bespreking heeft gehad met Eugene Black, de president van de bank, die zojuist uit Zuid-Amerika is teruggekeerd. (U.P.). Advertentie tot Zondagavond Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon 6.1019.17. Maan 6.01 21.22. Maandag: Zon 6.0819.19. Maan 6.26 —22.52.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1