Verlichting Frans Halsmuseum feestelijk ontstoken Stu^ctfc*ii«GR Shane het niveau van De onderlinge verhouding van Haarlem en de omliggende gemeenten Samenwerking zal annexatie- spook kunnen verdrijven bloemstukje Optimisme over de voeding van toenemende wereldbevolking f Filmstrip van Polygoon beleeft haar première meubelen DE WESTERN Goede film in Rembrandt Mti v. Empelen KINDERMODESHOW SCHOÜS Ex-voogdes Anneke Beekman in appèl VINKENSTEIJN EN Co. ZATERDAG 3 APRIL 1954 PAGINA 2 zMlerdj0 donderdag 120 modelkamers Een onmisbaar kledingstuk in uw garderobe TWEED vanaf KAMGAREN TROPICAL HAARLEM KRUISSTR. 49 Een „echl apart" Bloemenmagazijn Showroom Fa. Hoogeveen aan Zijlweg geopend MUZIKALE PRIJS- VRAAG SANTPOOR'J Zondagsdienst Engelse econoom voor Geloof en Wetenschap Burgerlijke Stand HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Haarlemse Boekenweek Bloemlezing uit Inter- scholaire jeugdtournooi Tegen gevangenhouding Beurs van New York City Luxor Leert goed typen BASKETBALL Prachtige demonstratie door Joegoslaven Cadre-kampioenschap 38/2 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK Cinema Palace Minerva Lido en Frans Hals Roxy II SM O VI OOK* f%vsDj^ DC^DERJgfG V mJD A^ Advertentie &P R I MAANDAG ZSND^ DINSDA WOENSDAG PRIL Het Frans Halsmuseum baadt zich voortaan iedere avond weer in sprook jesachtige gloed. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers stak gisteravond drie kaarsen aan in een lantaarn en wandel de daarmee naar de toegang tot de Hof, waar hij de lamp ophing. Op dat moment werd de illuminatie ontstoken en de Hof omgetoverd tot een intieme balzaal, waarboven de verlichte geveltjes fees telijk afstaken. Het bekoorlijke schouw spel verraste een ieder en deed de her innering aan Haarlem Lichtstad weer levendig worden. Tevoren waren de talrijke genodigden, onder wie raadsleden, hoofden van dienst, kunstenaars en prominente figu ren uit diverse Haarlemse kringen, bij eengekomen in de renaissancezaal, waar zij door de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, werden welkom geheten. Speciale aandacht vroeg hij voor de door Polygoon ver vaardigde filmstrip van de 5 schutters stukken van Frans Hals, die haar pre mière zou beleven. De heer Baard was er niet enthousiast over, dat zijn stem op de band was vastgelegd voor het uitspreken van een verklarende tekst Advertentie me» schriftelijke garantie de nieuwste ontwerpen ammmm vindt U op onze in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING t20 MODELKAMERS BEVERWIJK bij de te vertonen beeldjes. Een levend wezen immers behoort bij kunst inter mediair te zijn. Er waren echter aan de andere kant weer te veel voordelen aan verbonden, zodat hij zich maar had laten overhalen. Tenslotte gaf de heer Baard het woord aan de directeur, zoals hij geestig opmerkte en werd de ongeveer 45 minuten durende strip gedraaid, uit voerig. uiterst boeiend en deskundig becommentarieerd door de heer Baard. De 5 schuttersstukken van Frans Hals ziet men in chronologische volgorde de revue passeren., telkens afgewisseld met treffende details, die. niet het minst door de heldere en leerzame contekst van de directeur, de schilderingen meer- zeggend maakten. De heer Landrë, van Polygoon, ver klaarde de doop van de eerste filmstrip met vreugde te hebben meegemaakt en hij sprak de wens uit op deze wijze nog veel schilderkunst in het buitenland te kunnen brengen. Daarna was het de beurt aan burge meester Cremers voor het verrichten van de rituele handeling, dienend voor de bijzondere avondopenstelling van het museum. In zijn toespraakje bracht hij de heer Baard dank voor zijn welspre kende en leerzame meditatie, waardoor hij de toeschouwer deelgenoot maakt van de schoonheid in Hals' schuttersstukken. U slaagt er in zo'n dood museum levend te makken. Na een grapje op zijn door Hals afgebeelde voorganger sprak hij de v/ens uit, dat de illuminatie wederom succes mocht hebben. Dan volgde het ritueel van de ontsteking. De gasten bleven daarna nog geruime tijd in het museum toeven, die zij be nutten met de bezichtiging van Hals' meesterwerken. Het ligt in de bedoeling de verlichting voorlopig tot 20 Mei te handhaven. 59.75 99.75 108.75 FILMJOURNAAL Zelfs wanneer de Wild-West-film zich slechts bepaalt tot de bekende combi natie van schietpartijen, cowboyroman- tiek, wederwaardigheden met veesta pels en zo, betekent zij niet zelden een verademing temidden van de vele praatfilms, die steeds maar weer ge sprekken noteren en het beeld nauwe- welijks zijn kansen geven. De Western immers moet het uit de aard van haar onderwerp hebben van de bewegende camera, die niet zelden bouwstoffen levert voor een boelende compositie. Er is echter daarenboven de laatste tijd een tendenz te bespeuren de film verhalen uit de Far West op een ni veau te plaatsen, dat zich min of meer verheft boven de gebruikelijke sche ma's. Men wil zich niet langer bepalen tot de uiterlijkheden, hoe spannen en onderhoudend die ook kunnen zijn, maar men wil nu eens dieper graven. „High Noon" was als we het wel heb ben een eerste stap in die richting en tevens, om in cowboy-sfeer te blijven, een schot in de roos. De film heeft intussen al enigszins slaafse navolgers gekregen. Shane" van George Stevens behoort daartoe. Het hoogtepunt van deze Amerikaan se film wordt gevormd door een schiet partij tussen de cowboy, wiens naam de film draagt, en een aantal bandie ten, die het leven van een aantal far mers bedreigen. Ook hier dus een, on gewilde, strijd van de enkeling tegen een meerderheid, teneinde het leven van velen veilig te stellen. De film is in de verbeelding van de- I ze ontmoeting suggestief, in andere Men kan veilig aannemen, dat de onderlinge verhouding van Haarlem en de omliggende gemeenten voor een belangrijk deel wordt beheerst door het al dan niet aanwezige gevaar, dat te eniger tijd het gebied van Haarlem door een nieuwe annexatie zal worden vergroot. Met name is men in Heem stede en Bloemendaal de amputatie dier gemeenten ter vergroting van Haar lems grondgebied in 1927 nog niet vergeten en nog altijd waart de vrees rond, dat Haarlem een nieuwe aanval op het grondgebied der aangrenzende gemeenten zal inzetten. De markante nieuwsjaarsrede van Bloemendaals burgemeester getuigt daarvan. Trouwens: aan deze vrees is van de zijde van Haarlem in 1943 voedsel gegeven in een publicatie van de dienst van Openbare Werken te Haarlem over de sociaal-economische structuur van Haarlem en omgeving. Hierin kwam duidelijk de tendenz naar verdere annexatie naar voren. Nu moet gezegd worden, dat voor zover ons bekend de Haarlemse ge meentebestuurders zich sinds de bevrijding nimmer in een geest hebben uitgelaten, welke grond zou geven voor het vermoeden, dat men in het Haarlemse stadhuis zint op middelen, om tot gebiedsuitbreiding te komen. Toch is nieuwe onrust geschapen, niet op gemeentelijk, maar op provin ciaal niveau. Namelijk door de arbeid van de commissie - Ter Veen, officieel: Provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland. Enkele rapporten dier commissie hebben in verschillende de len der provincie reeds grote veront rusting veroorzaakt: haar rappört om trent Kennemerland-Zuid wordt met be grijpelijke spanning tegemoet gezien. Toch zouden wij het onjuist vinden als de besturen der randge meenten hun begeleid1 liten beheersen door de altijd negatieve gedachte van afweer van het annexatie-gevaar. Meer effect zal sorteren en ook meer zijn in het belang van de ge meenschap, een bestuursbeleid dat er op gericht is, in goede samen werking met Haarlem die regelingen te treffen, welke voor de behartiging van belangen met een interlocaal karakter noodzakelijk zijn. In onze wetgeving komt de tendenz tot uiting om de samenwerking tussen de gemeentebesturen zoveel mogelijk te bevorderen. Het Is zeer de vraag of een annexatie, zoals die in 1927 heeft plaats gevonden, thans door de wet gever (voor elke grenswijziging is na- Advertenztn c BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Wij bezorgen in de gehele omg. v. Haarlem. is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dat is alleen een kwestie van opmaak. Voor artistiek verzorgd bloemwerk melijk een wet nodig) zou zijn tot stand gebracht. Grenswijziging wordt alleen ondernomen als deze in het be lang van een goede organisatie van het openbaar bestuur noodzakelijk is. Met name zal bij een wetsvoorstel tot annexatie van gebieden van andere gemeenten ter vergroting van het Haarlemse territoir moeten worden aan- Op de stoep voor de Zijlweg no. 26 stond gisteren een merkwaardig vehikel, dat niet naliet flinke belangstelling te trekken. Het was een automobiel uit het jaar 1904, merk „International". En tijdens het bezichtigen van dit voertuig sloeg men al gauw een blik door de ramen daarachter, waar men 'n keur van moderne luxe-wagens en trucks ont waarde. Het was de nieuwe showroom van G. Hoogeveen's Automobielbedrijf, die zoveel bekijks had en niet ten on rechte. De showroom, die gisteren door dc heer J. Beverdam. voorzitter van de BOVAG, afdeling Haarlem, met een toe passelijk woord werd geopend, waarna de heer G. Hoogeveen Sr., op zijn beurt een dankwoord sprak, is aantrekkelijk ingericht met een kantoor in het midden en daarachter nog een flinke expositie ruimte met aparte uitgang. Deze uit gang bestaat uit een paar enorme gla zen deuren. De firma Hoogeveen, die de merken Rover, Goliath, Borgward en International voert, heeft de alleenver- koop verkregen van de babycar „Isetta", een Italiaanse twee persoons auto met in- en uitstapmogelijkheid via de voordeur! In Italië zijn deze wagens al heel popu lair. maar in Nederland betekent dit voertuig een novum. Volgende week wordt met de verkoop gestart. Enkele gegevens: maximumsnelheid 85 km per uur; benzineverbruik 3%, liter op 100 km: gewicht 330 kg. De showroom werd uitgevoerd naar aanwijzingen van architect M. J. Meule- man. getoond, dat bepaalde belangen- welke ter behartiging aan de locale overheid zijn opgedragen - alleen dan in vol doende mate kunnen worden verzorgd, als het gebied van Haarlem aanmer kelijk wordt uitgebreid. Dit bewijs zal te bezwaarlijker te leveren zijn, naar mate zal blijken dat Haarlem en de aangrenzende gemeenten voor elk be lang dat intercommunale regeling wen selijk maakt ook inderdaad tot samen werking zijn gekomen. De practijk gaat trouwens in deze richting. Op ver schillende terreinen ontmoeten de ge meentebesturen van Haarlen en omge ving elkaar bij de uitvoering van ge meenschappelijke regelingen (o.a. vlees keuringsdienst, psychiatrische voor- en nazorgdienst, middelbaar- en voortge zet hoger onderwijs); voor de gasle vering sloot Haarlem overeenkomsten met verschillende omliggende gemeen ten. Naar onze mening zal men, met tact en goede wil op deze weg - naar ge lang de noodzakelijkheid mocht blijken - voortgaande, het annexatiespook, zoal niet verdrijven, dan toch aan de sfeer der actuele politiek kunnen onttrekken. De goede verstandhouding van Haar lem en zijn buren - en dus ook het algemeen belang - kan er slechts door bevorderd worden! Hieronder volgen de tien fouten, schuilgaande in het muziekverslag in ons blad van Zaterdag 13 Maart. 1. L'isola Disabatata moet zijn „Disa- bitata". 2. Joseph Haydn behoort tot de klas sieken en niet tot de hoog-romantici. (Dit zijn o.a. Brahms, Bruckner, R. Strauss e.a.) 3. Hoofdvorm komt voor speciaal in het eerste of laatste deel ener sympho nic, niet in het derde deel. Dit is meestal een Menuet of Scherzo. 4. In deze ouverture komen géén klokken voor. 5. Een cadens is zonder begeleiding; te dikke instrumentatie kan dus niet. 6. Czar und Zimmermann is van Alb. Lortzing. 7. ,,Een nacht op een kale berg'' en niet „op de kale berg". 8. Hierin komt geen xylophoon voor. 9. Moussorgsky munt niet uit door de juist gekozen instrumentatie, want Rim- sky Korsakoff instrumenteerde dit werk. 10. Een vrije fantasie was dit werk, echter niet gecomponeerd in de hoofd vorm. zoals stond vermeld. Na loting werden de volgende inzen dingen met een prijs bekroond: 1. Ria Braad, Hagestraat 10, Haarlem; 2. H. Coebergh, Mauricilaan 34, Overveen; 3. J. Kennedy, Bakenessergracht 100, Haarlem. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236. Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284, en Bloemendaalse Apo theek. Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. „Waarom luistert Elsenhower niet naar Colin Clark?" heeft een dezer dagen met een vette kop in een Belgische krant gestaan, zoals drs, Th. Zwartkruis mede deelde toen hij diezelfde Colin Clark dankte voor diens voor leden van „Geloof en We tenschap" gehouden lezing over het bevol kingsprobleem in wereldverband. Colin Clark ls directeur van het Instituut voor Landbouwkundig-Economische Onderzoe kingen in Oxford en wordt wel eens het „enfant terrible" genoemd van de Engelse economen. Zijn zijn verwachtingen over de eventualiteit van een wereldcrisis enigs zins pressimistisch, bepaald optimistisch is zijn mening over de voedingsmogelijkheden voor de toenemende wereldbevolking. In zijn lezing stelde hij, dat de moge lijkheden voor voedselvoortbrenging over het algemeen genomen aanmerke lijk groter zijn dan de groei der bevol king. De fout zit daarin, dat de versprei ding van het voedsel niet op alle plaat sen ter wereld evenredig is aan de daar plaats hebbende bevolkingsuitbreiding. Waar de bevolking snel groeit en alle landbouwgrond in gebruik is, zal het zaak zijn, dat men snel overschakelt van een landbouw- naar een handels- en in dustriële economie. De primitieve vol ken hebben nauwelijks enige of in het geheel geen bevolkingsaanwas. Op merkelijk zijn de getallen van India; het telde in 1850, in 1650 en in 400 v. Chr. een ongeveer even groot aantal inwo ners, namelijk 150 millioen. China be reikte in pl.m. 1850 zijn hoogste inwo neraantal. Naar het oordeel van Colin Clark zal het heilzaam zijn, wanneer de Europese landen hun industrie richten op de voortbrenging van werktuigen en che mische stoffen. Goedkope textiel is te verwachten uit India, zoals eertijds uit Japan. Voor de toekomst verwachtte spreker dat er geen gebrek aan voedsel zal zijn, maar dat wij er wel een vrij hoge prijs voor zullen moeten betalen Uit de cijfers, die tijdens deze bij Advertentie DE COMPLETE FOTO REPORTAGE van de veelbesproken is in onze ETALAGE te bezichtigen. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (Kïsoo) Geboren: H. M. van den Haak—Peschar, z.; Z. SchemmekesRiietman, z.; M. A. •T Smit—Paanakker, z.; W. de Jong—Le Noble, z.; M. E. Valkeniervan Nugte- ven, z.; W. Schaap—Gerrits, d.; G. M. BoonackerHoenson, d.; G. R. Vennema Ozinga, d.; G. Gaartse—Kuurstra, d.; A. RenoutHoekman, d.; A. H. G. joosten van Bilderbeek, d. Overleden: P. J. B. de Perez Bik, 63 J., Planetenlaan; N. Waasdorp, 79 j., Wester houtstraat; j. F. van Emden, 77 j., Wil- helminapark; A. M. H. VehmeijerRosen- mfiller, 74 j., Wagenweg. Maandag. Balletgroep van 4.305.30 uur en van 6.307.30; 8 uur bestuur HBC. Dinsdag. 8 uur repetitie Kath. Ge mengd Koor, 8 uur repetitie Laudate Dominum, 8 uur repetitie R.K. Harmo nie „St. Michaël". Woensdag. 7.30 uur Damclub „St. Ba- vo". Donderdag. 8 uur Toneelgroep Kath. Arbeidersbeweging. wijze van „college" gehouden lezing ter inzage lagen, bleek, dat volgens de prog noses van Colin Clark in het tijdvak 1950-1975 in Nederland een bevolkings toename te verwachten is van 46% (in België 13%, Amerika 54%) en een toe name van het reëel inkomen per hoofd in Nederland van 43% (in België 75%, in Amerika 57%). Andere opmerkelijke cijfers: in Nieuw-Zeeland worden per mannelijke werkkracht in de agrarische sector 418 eenheden voortgebracht, in China 4, in Nederland 110. Ziehier enkele beknopte grepen uit de belangwekkende rede, waaraan in een dagbladverslag uiteraard moeilijk vol ledig recht kan worden gedaan. De jeugd heeft gisteravond haar bij drage geleverd in het programma, dat in het kader van de Haarlemse Boeken week is samengesteld. Met een gevari eerde aanbieding kwam zij voor hec voetlicht in de Stadsschouwburg en de organisatoren hadden in zoverre een ge makkelijke taak, dat zij konden terug grijpen op de laatst gehouden Interscho- laire, waarbij scholieren uit Haarlem en omgeving zich gepresenteerd hadden met declamatie, dans, muziek en toneel. Niettemin moet het allesbehalve een voudig geweest zijn een keus te maken uit de vele nummers, die toen gebracht werden. In grote lijnen gaf het program ma van gisteravond toch wel een beeld van het nivau der Interscholaire, en daar ging het per slot van zaken om. Het viel echter te betreuren, dat het publiek niet voor een volle zaal gezorgd had; de jongelui, die zich op het toneel weer met veel flair deden gelden, ver dienden beter. De schouwburg-getrou- wen zullen in dit seizoen op menige avond veel minder genoten hebben dan dat zij gisteravond zouden hebben. Over het programma zelf, dat dus een bloemlezing van de Interscholaire ge noemd mocht worden, kunnen wij kort zijn, waar ieder nummer destijds reeds door ons besproken werd. De muzikale en vocale prestaties mochten er weer zijn, de parmantige ballerina's weerden zich zwierig, bij de declamaties was „De baard van Koning Dagobert" natuurlijk weer troef. Een succes bleef de één-acter „Noodlanding" en het cabaret „De Kern" zorgde voor het feestelijk slot. Vanuit de zaal werd herhaaldelijk en enthou siast veel bijval betuigd en wij menen, dat een dergelijke bloemlezing bij een volgende Boekenweek gerust weer eens gehouden mag worden. De avond werd ingeleid door wethou der D. J. A. Geluk, die zijn gehoor atten deerde op de betekeni? van het Inter- scholair Jeugdtournooi in Haarlem. Naar wii vernemen heeft de ex-voog des van Anneke Beekman', mevr. G. M. L.van M. uit Hilversum, die 22 Maart werd gearresteerd en wier gevangen houding voor dertig dagen door de rechtbank te Amsterdam werd gelast, tegen deze beslissing appèl aangete kend bij het gerechtshof. Binnenkort zal het Hof in raadskamer dit appèl be handelen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. leneral Electrtc General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North Americsn Co Radio Con) Republic Steel Shell Union Oil Southern Haolflc Southern Railway Tidewater U.S. Steel 1/4 2/4 34% 34% 58 57% 63% 62% 109% 109 66% 66% 9% 9% 75 74% 6074 63 22% 22% 27% 27% 60 i/i 50% 91 91% 417', 41% 44% 44% 22% 22% 43 43 fragmenten mist zij de beklemming. Toch blijft er nog veel genietelijks over. De liefhebbers van de „gewone" Wild-West-film komen zéker aan hun trekken, er wordt in „èhane" zo nu en dan een duchtig robbertje gevoch ten. Er is zelfs één heel langdurig en zeer uitgebreid vuistgevecht te „be wonderen". Maar overigens onderkent men ook in deze film het pogen het geheel nu eens niet volgens het bekende recept te laten verlopen. Er wordt iets meer aandacht besteed aan de mense lijke achtergrond van de soms opwin dende gebeurtenissen, terwijl men bo vendien zo nu en dan getroffen wordt door een interessante en doeltreffende observatie. Men kan kortom concluderen, dat „Shane" een Western is, die het men selijk drama op de voorgrond wil plaat sen en zich niet uitsluitend wil ver liezen in de gebruikelijke cówboyshows, welke op zich genomen heel genoeg lijk kunnen zijn, maar die zich in de meeste gevallen nauwelijks van elkaar onderscheiden. De titel „Achter gesloten gordijnen" doet vermoeden, dat de belangstellende toeschouwer de „handel In meisjes" te aan schouwen krijgt, maar dat gaat niet hele maal op Wel speelt het verhaal In de we reld van het rosse leven, waar een meisje is verdwenen, dat door haar vader aan de deur is gezet en door haar zusje wordt ge zocht. Na ontzettend veel tegenvallers, schande en smaad, moord en doodslag' lukt het eindelijk en wordt de verloren dochter weei naar huls gebracht. Dit alles geschiedt onder een overdadige muzikale begeleiding, die sterk op sensatie en senti mentaliteit is ingesteld. Voor volwassenen. De film „Zij, die van de zonde leven" is deze week geprolongeerd. Strikt volwasse nen. Advertentie fusmii Wilhelminastraat 47 - Tel. 18441 Het Haarlemse sportminnend publiek heeft Vrijdagavond in het Haarlemse Krelagehuis weer eens volop kunnen genieten van prima basketball. Enige jaren geleden werd te Haarlem de in ternationale ontmoeting Nederland Luxemburg gespeeld, doch tot heden was men niet in de gelegenheid een dergelijke ontmoeting nog eens in de Spaarnestad te organiseren. Van de gelegenheid dat het Zuidslavi- sche Lokomotiva basketballteam een tournee door ons land maakt heeft het bestuur van het Haarlemse district ge bruik gemaakt om deze Zuidslaven ook hier een wedstrijd te laten spelen. Men zal hiervan ongetwijfeld geen spijt hebben gehad. Wat deze basketball- artisten deze avond tegen een vertegen woordigend Haarlems hcrenteam hebben gedemonstreerd, grensde dikwijls aan het ongelofelijke. De meest fantastische aanvallen werden opgezet en ook schit terend afgewerkt. De Haarlemse verde diging stond vrijwel steeds voor een schier hopeloze taak. Ondanks de dui delijke sterkte van de Zuidslaven lieten de Haarlemse spelers zich niet ontmoe digen. Steeds weer werden weer nieuwe Haarlemse aanvallen opgezet, doch door gebrek aan schottechniek kon men een grote nederlaag niet ontgaan. Voor het talrijke publiek was het een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarvan de vele basketball liefhebbers(sters) zeker naar hartelust hebben geno ten. Hoewel de lange Zuidslavische spe lers allen grootmeesters in het scoren waren, bleek de aalvlugge Popovic top scorer in deze wedstrijd. Bij de Haarlemmers bleken Swart en Kip het meest productief met ieder 7 punten. Als voorwedstrijd kwamen de junioren van Haarlem en het Amsterdamse The Biue Stars in het veld. Ook deze wed strijd was van prima gehalte, dank zij het frisse en snelle spelletje van deze beide jeugdige teams. De Amsterdam mers namen bij het ingaan der rust een kleine voorsprong (1814). Aangezien de Haarlemmers zich niet gewonnen ga ven, bleef de strijd volkomen open, het geen overduidelijk bleek bij het ingaan der laatste drie minuten. Het Haarlemse team had toen een 3630 achterstand en een duidelijke Amserdamse zege leek veilig. De Haarlemse jeugd dacht hier echter anders over, het werd 3236, 34—36 en door een fraai afstandschot van Hans van Elk zelfs gelijk (3636). In de allerlaatste seconden wisten de Amsterdammers dank zij het benutten van een strafworp, de zege veilig te stel len (37—36). hetgeen zeer zeker ver diend was. Voor de toeschouwers was het zeer aantrekkelijk basketball en voor het Haarlemse basketball-district een prach tige propaganda-avond. want ondanks de grote Haarlemse nederlaag is het aan te nevelen in de toekomst meer van der gelijke avonden te organiseren. Onder grote belangstelling werden de wedstrijden gisteravond voortgezet, met het volgende resultaat. v. d. Linden 250 18 61 13.88 Baart 183 18 35 10.16 Nobels 250 26 45 9.61 Narman 171 26 30 6.57 Baart 250 26 50 9.61 Narman 188 26 36 7.23 v. d. Linden 250 29 39 8.62 Philippo 222 29 36 7.65 Het resultaat is nu. dat v. d. Linden met gew. partijen aan de kop staat. Advertentie HAARLEM - TEL. 25382 Regisseur Leonardo de Mitri heeft met zijn film „Eén kind was getuige" een sym pathiek en charmant product afgeleverd. En die charme schuilt dan niet zozeer in het verhaal het tegendeel iswaar maar in een negerjongetje met blonde krullen, dat onschuldig door een serie ver wikkelingen wandelt, waarvan het onbe wust ook het middelpunt en de sleutel vormt. Het jongetje zal namelijk opgeno men worden in een tehuis bij Zusters, maar raakt door omstandigheden bij aankomst in Rome verdwaald. De een na de ander ont fermt zich over het kind, maar heel Rome komt in actie, wanneer er een moord ge pleegd wordt en het negertje de enige ge tuige blijkt te zijn. Ondanks de sombere achtergrond speelt de humor een grote rol en zo krijgen alle moeilijkheden een hartelijke oplossing. Veertien jaar aanbevolen. Wie van een merkwaardige afwisseling van luim en ernst houdt, kan terecht bij de ze „Way to the stars" in Minerva. Men ziet er zich het leven afspelen op een En gels vliegveld, vanwaar gedurende de ge hele oonog geallieerde bommenwerpers vertrokken, om de vijand op net vasteland te bestoken. Amusant om te zien hoe lie den van zo verschillende mentaliteit als Enge*,en en Amerikanen in de grootste gemoedelijkheid met elkaar omspringen en samen de adembenemende spanning bele ven, die ook de toeschouwers soms het hart doet vasthouden. De film draait tot en met Zondag. Toegang 14 jaar. De film „Kinderen der Liefde" die in Lido en Frans Hals loopt, vertelt van het leven van ongehuwde aanstaande Jonge moeders In een tehuis. Veel verantwoorde lijkheidsgevoel hebben de meisjes niet, maar als haar kind eenmaal ter wereld is gebracht, willen zij het toch niet afstaan. Zij worden In haar moeilijkheden bijge staan door een alles begrijpende sociale werkster die voordat zij met dit werk be gon hetzelfde lot had ondergaan als de meisjes die van deze toestand overigens niet op de hoogte zijn. Af en toe is de film wel iets te drama tisch en langdradig, maar dit doet geen afbreuk aan de goede strekking die zij on getwijfeld heeft. 18 jaar In Roxy draait een film van Italiaanse makelij, die „De zwarte monnik" heet. Het gaat hier om een vrij chaotische affai re. die de oorlog, destijds gevoerd tussen het koninkrijk Nape's en de Franse republiek, tot onderwerp heeft. In feite is Fradiavolo, gelijk bekend een legendari sche bendeleider uit die tijd, de hoofdfi guur in.deze rolprent. Maar ook een min der schemerig man als Napoleon komt hier en daar op de proppen. En zelfs vechten belde heren nun meningsverschillen uit op het rapier. Zonder beslissend resultaat ove rigens. Een willoze kardinaal, een onbenul lige koning en een sentimentele jongedame blazen verder en deze film hun partij mee. Veel gesenreeuw en weinig wol alles bij elkaar Volwassenen. Vanal Maandag draait in deze bioscoop de film „De geluidsbarrière", een verhaal van de voortschrijdende vliegtuigtechniek. David Lean vertolkt de rol van een test piloot Hij doorbreekt de geluidsbarrière, maar stort neer. Men moet weten wat en gebeurd js en laarom gaat zijn opvolger de lucht in, om dat te ontdekken. - Een spannende film. Advertentie RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Shane", 14 jaar. Tijden 3, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Een kind was getuige", 14 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven" (geprol.). Strikt volwassenen. Tijden 2, J en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Kinderen der liefde", 18 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Kinderen der liefde", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY. Za. en Zond.: „De zwarte mon nik". Volwassenen. Tijden Za. en Zo. T en 9.15 uur. Matine s van Zo., Za. en Wo.: „De vrolijke gevangenis". Vanaf Maan dag om 2.30 en 8 uur: „De geluidsbar rière", 14 jaar. CITY: „Achter gesloten gordijnen". Vol wassenen. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 3 AprU Stadsschouwburg: Theater met „Anasta- sia 8 uur. Zondag 4 April Stadsschouwburg: Aerdenhouts Kinder toneel, 2 uur. Teylers Museum: Orgelbespeling, 3 uur. Maandag 5 April Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 63. Groepsportretten van Frails Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kugei, Spekstraat 12. Ten toonstelling van tekeningen door D. Lin deboom. Geopend dagelijks van 10—18 u., behalve des Zondags (t/m 10 April). Museum het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Werken van wijlen Frans Babon. Geopend van 10—12.30 en van 13.3015 uur (t.m. 12 April). Kunsthandel Leffelaar, Turnzaal, Wagen weg 102: Expositie van Franse impressies van Frans Funke, V'illem Steyn en Frans Verpoorten. APOTHEKEN: De Zondags-, avond, en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Duym en Keur, Keizer straat 6, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 20043; Marnix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teylerplein 79 tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond, en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 2560—8284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door dokter C. G. J. Bos, Zijl weg 17. tel. 11431. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter P. M. v. d. Gug- ten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dokter K. L. Kout, Herenweg 197, tele foon 26224. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok va» Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2