E Ondanks goed rapport 12.000 gegadigden voor een bedrag van 5 millioen Geheime normen voor toekenning van studiebeursen T De vredeskrachten der Kerk GUL GEBAAR VAN BRAZILIANEN I Tweede zaak van Zondagswet Landelijk katholiek rheuma-centrum vereist vier millioen r DE KEUKENHOF GEOPEND De taak der Christenen Geldboeten van f6.— tegen drie kerk meesters geëist Hans Henkemans bekroond Nauw contact met medische faculteit der R.K. Universiteit Ziekenhuis voor 175 patiënten Vierjarig zangertje in Maastricht J PAX CHRIST!-BEWEGING U Gedenk de Giro Pater WIRO Giro 5 4 8 2 4 3 ZATERDAG 3 APRIL 1954 PAGINA 5 :t; Collectie uit Sao Paolo in Utrecht Help onze priesters in India K.A.B. boekt ledenwinst U was eens een jongen in de derde klas van het Gymna- C i sium. Hij had drie oudere T broers, die met succes middelbaar T vy/JV'-ll en hoger onderwijs hadden door- lopen; financiële moeilijkheden maakten het zijn vader echter onmogelijk aan zijn jongste zoon van veertien jaar diezelfde kans te geven. De vader besloot derhalve voor de verdere studie van deze vierde jongen een Rijksstudiebeurs aan te vragen. Hij deed dit met overlegging van de rapportcijfers van de jongeman in kwestie. Deze puntenlijst zag er als volgt uit: Godsdienst Grieks Latijn Nederlands Frans Engels Geschiedenis Aardrijkskunde Wiskunde Nat. Historie Lich. Oef. Tekenen Vordering 7 8 7 8 7 8 7 6 7 8 7 6 Rangnummer (klas van 24 11.) 6 2 3 2 4 3 Men zou zo zeggen, dat dit een aardige puntenlijst is. De jongen be hoorde tot de besten van zijn klas en menige vader zou zich zo'n rapport voor z'n zoon op het gym wensen. Niettemin werd op de aan vrage voor een beurs afwijzend beschikt. De motivering hierbij luidde, dat de studieprestaties beneden de gestelde normen waren gebleven Bij de aanvrager van de beurs rees de vraag tot welke studiepresta ties men dan moet komen, om wèl voor een beurs in aanmerking te komen. Die vraag rees, toen wij van deze zaak en van enkele andere, soortgelijke gevallen kennis kregen, ook voor ons. Wij hebben ons der halve tot het ministerie van O., K. en W. gewend, om een toelichting op de methode, welke gevolgd wordt bij het toekennen van studie beurzen. In het nevenstaande vindt men enige aspecten van deze ge compliceerde en gevoelige materie belicht. (Van onze Haagse redacteur) en departemente van O., K. en W. is men thans weer druk doende met de behandeling van de aanvragen voor studiebeurzen en -toelagen voor het cursusjaar 19541955. Men heeft dit jaar te maken met niet minder dan 12.000 gegadigden dat zijn er al weer 2000 meer dan het vorig jaar. Uit deze cijfers blijkt meteen, hoe omvangrijk het schiftingswerk is, dat aan het toekennen van financiële steun vooraf moet gaan. Hierin ligt ook de verklaring, waarom men er zo vroeg bij moet zijn met het aanvragen van een beurs. Met uitzondering van de beurzen en renteloze voorschotten voor studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarbij als sluitings datum 1 Mei geldt, moeten alle aanvragen voor studiesteun reeds in de loop van de maand Januari worden ingediend, wil men een kans maken op eniger lei beurs of toelage over het cursusjaar, dat in September d.a.v. begint. Dit is niet een kwestie van „wiq* het eerste komt, die het eerste maalt", maar simpele noodzaak, omdat er maanden nodig zijn voor de documentatie der aanvragen. De grondregels, welke de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie hanteert, zijn, dat de aanvrager moet voldoen aan redelijke eisen van alge mene ontwikkeling en beschaving en blijk moet hebben gegeven van een goede studie-aanleg. Verder staat voorop, dat hijzelf of zijn ouders niet in staat moeten worden geacht om de kosten van de studie te dragen. Voorschot of gift Men zou blijk geven al heel slecht op de hoogte te zijn van de voortdurende pogingen der Kerk, de vrede onder de volkeren te be vestigen, wanneer men de Pax Christi- Jeweging als een eerste uiting daarvan beschouwde. Wij hebben er reeds op ge lezen, dat Christendom en vrede on- afscheidelijk bij elkaar behoren. Even eens is eraan herinnerd, dat de Pausen van deze eeuw niet hebben opgehouden tot internationale vrede aan te sporen. Vooral Paus Pius XIÏ wordt niet moe telkens en telkens weer de weg te wij zen naar de ware vrede. Reeds zijn Wapenspreuk duidt aan, wat Z. H. voor al hoopt te bereiken. „Opus justitiae pax"- de vrede is een vrucht van de rechtvaardigheid. Kan het dan verwon dering wekken, dat de Paus bij elke geschikte gelegenheid daarop terug komt? In encyclieken, redevoeringen, radioboodschappen, enz. Vooral zijn Kerstredevoeringen zijn in dit opzicht beroemd. Van bijzondere betekenis is wij mogen wel zeggen: natuurlijk de grote toespraak, welke de H. Vader op 13 September 1952 richtte tot de deel nemers aan het Pax Christi-congres te Rome. De Paus behandelt daarin de éénwording van Europa en het pro bleem van de vrede. Om de volkeren te Verbinden, aldus Z. H., is het nodig, dat een atmosfeer van rechtvaardigheid, Wederzijdse achting en zich-één-voelen geschapen wordt. En dan volgen de be hartigenswaardige woorden, uitgespro ken door de hoogste gezagdrager in God's Kerk: De Pax Christi-beweging is geroepen om deze atmosfeer te schep pen door de vredeskrachten van de kerk te mobiliseren. Er is geen twijfel •beer mogelijk: het hoogste kerkelijk gezag roept door de mond van Christus' Plaatsbekleder op aarde de christenen van de hele wereld op zich aaneen te sluiten tot een heilige strijd voor de bieuwe orde van vrede, door liefde en rechtvaardigheid. In dezelfde geest heeft bok de internationale voorzitter van de Pax Christi-beweging, kardinaal Feltin, ^artsbisschop van Parijs, gesproken. Uit hoofde van hun geloof hebben de chris tenen, méér dan wie ook, een zeer per soonlijke èn gezamenlijke taak te ver- Vullen ten aanzien van de vrede. Het is van belang erop te wijzen, dat de Pax Christi-beweging van af haar ontstaan een duidelijk bovennatuurlijk karakter heeft gedra gen. Luisterend naar de stem van hun christelijk geweten en zich inspirerend °P het Evangelie, hebben de leden zich erop toegelegd oprecht te vergeven en om vergeving te bidden. Zij hebben een kruistocht van gebed en boete in het leven geroepen. Het eerste deel daarvan Was de verzoening tussen de oude erf vijanden: Frankrijk en Duitsland. Lang zamerhand echter verbreedde men aan- hierkelijk deze oorspronkelijke gericht heid. Er werden grote bedevaarten on dernomen naar de genade-oorden van Maria, de Koningin van de Vrede, waar bij Jongerenorganisaties geestdriftig een grote rol vervulden. Het paste volkomen in de algemene streving naar verdieping van het chris telijk leven, dat de Pax Christi-beweging haar werk naar de vrede een zo breed mogelijke basis gaf. ontleend aan het geloof. Vrede is in diepste wezen en kan niets anders zijn dan de vrucht en de bekroning van de verlossing. Dus een genade! Zuiver menselijke pogin gen, hoe goed en onmisbaar ook, kun- hen dit nooit bereiken. De volle vrede, .,de definitieve vrede is een eindtoe stand, die pas bereikt zal worden door de mensheid-als-geheel in Christus". Wat echter niet wegneemt, dat wij alle menselijke inspanningen voortdurend op dit doel moeten blijven richten. Hoe meer immers de mensheid zich op Christus richt, hoe minder beletselen zij de ware vrede in de weg zal plaat sen. Deze gerichtheid van de Pax Chris ti-beweging komt dus in de grod neer °P herkerstening van de wereld, door ?cn zo trouw mogelijke beleving van het Evangelie. Met andere woorden: Zelfheiliging en apostolaat zijn de mid delen, waardoor de leden hun speciale ?°el: de vrede onder de volkeren, wil- eh bereiken. Dat dit volkomen aansluit bij de zen- ?mg en de werkzaamheid van de Kerk, Pehoeft wel geen nader betoog. Immers, Wanneer de volmaakte vrede samenvalt ?mt de voltooiing der verlossing, dan *ah de Kerk, die tot taak heeft Christus' ®rl°ssing voort te zetten, te bestendigen rr te voltooien, niet anders doen dan de wa* Christi-beweging zegenen en ver- di „men als krachtige hulptroepen, Sp? ue volle betekenis van hun lidmaat- Y^aP der Kerk volledig begrijpen. Ij sus Pius XII heeft deze betekenis ■17 Van de Pax Christi-beweging zeer ifj duidelijk onder woorden gebracht n »jn grote redevoering tot de deel- l9s?ers van het congres te Rome in „is "Pax Christi," zeide de H. Vader, v6n ovennatuurlijk en heeft te- Li v een open °°g voor de natuur- ve a werkelijkheid. Dank zij de bo- lieu.^tuurlijke eenheid van de Katho- fünd" m Christus, in het geloof, in de W»entele overeenstemming van en maatschappelijke opvattingen, liggen er in de Kerk en in de Katho lieke wereld vredeskrachten opgesla gen, en de Pax Christi-beweging wil deze krachten mobiel maken, om zo doende de nodige atmosfeer te schep pen voor alle tendenzen, die de econo mische en politieke eenheid van Europa op de eerste plaats, en misschien ook later van nog grotere gebieden, ten doel hebben.... Deze atmosfeer, zonder wel ke de nieuwe politieke instellingen zich op de duur niet kunnen handhaven, be staat nog niet.... Allen moeten het als een gebod van dit ogenblik beschouwen, deze atmosfeer zo gauw mogelijk te scheppen. Hieraan mee te werken door alle krachten van de Katholieke een heid in te zetten: dat schijnt mij het wezenlijke doel toe van de Pax Christi-beweging." Hiermee is de beweging ten voeten uit getekend. Elke Katholiek vindt dan ook in zijn geloof de sterkste aansporing zijn leven op dit doel te richten. Het gaat hier niet om het lidmaatschap van een nieuwe vereniging. Een lidmaat schap in de strikte zin van het woord kent de Pax Christi-beweging niet eens. Iedereen kan er aan meedoen. Eenvou dig door liefde en rechtvaardigheid te prediken door het levende voorbeeld van zijn gedrag. L. De toelagen worden verleend als renteloos voorschot of als gift. De vorm van een gift is echter alleen mogelijk voor studerenden aan kweekscholen en voor studenten bij het hoger onderwijs, die daar al een of meer studiejaren achter de rug hebben. Wie een toelage heeft ver kregen in de Vorm van een renteloos voorschot, moet dit later behou dens in bijzondere omstandigheden in tien jaarlijkse termijnen terugbe talen. Een variant op deze regeling is, dat wie na het beëindigen van zijn studie leraar wordt bij het VHMO, op een kweekschool of bij het tech nisch onderwijs, voor ieder jaar, dat hij bij dit onderwijs werkzaam is, een- tiende deel van zijn schuld kwijtge scholden krijgt. Het geld, dat ter beschikking wordt gesteld, kan besteed worden aan col lege- en schoolgelden, aan boeken en andere leermiddelen, reis-, pension- en onderhoudskosten, aan noodzakelijke contributies enz. Wie reeds een toelage geniet, dient ieder jaar weer, telkens voor de le Februari, hernieuwde toe kenning aan te vragen. Van de ge noemde 12.000 aanvragen, welke thans in behandeling zijn, zijn er dan ook een 2500, die betrekking hebben op continu ering van toelagen voor studerenden bij het Hoger Onderwijs, het VHMO en de MTS. De vraag wat een gegadigde nu pre cies kan ontvangen is niet simpelweg met het noemen van een enkel bedrag te beantwoorden. Hierbij heeft men vooreerst te maken met degenen die willen studeren aan een universiteit of hogeschool, op scholen voor VHMO, op een MTS, een Academie voor Lichame lijke Opvoeding, de School voor Taai en Letterkunde te Den Haag, de R.K. Leergangen te Tilburg, op andere in stituten voor middelbare en nijverheids akten, de scholen voor Maatschappelijk Werk, op een Zeevaartschool, Middel bare Landbouwscholen, Middelbare en Hogere Textielscholen, op een Kuns1- nijverheidsschool enz. Deze gegadigden kunnen in aanmerking komen voor een renteloos voorschot, waarvan het bedrag afhankelijk is van de omstandigheden, waarin de aanvrager verkeert. Het be drag van dit renteloos voorschot ligt tussen de driehonderd en tweeduizend gulden per jaar. Studerenden bij het Hoger Onderwijs, die al een of meer jaren achter de rug hebben, kunnen eveneens in aanmer king komen voor een dergelijk voor schot ofwel, zoals vermeld, voor een toelage in de vorm van een gift, waar aan vrijstelling van collegegeld verbon den is. Het maximum bedrag van de gift is gesteld op f 2000,per jaar. Dan zijn er de leerlingen op en ge gadigden voor kweekscholen, die een toelage als gift dus zonder terugbe taling kunnen krijgen van f 300,— per jaar. Van de 12.000 in behandeling zijnde aanvragen hebben er rond 5000 betrekking op het kweekschoolonder- wijs. Daarbij geldt voor bijzondere ge vallen, dat een renteloos voorschot tot maximaal f 1500 kan worden verleend. Voorts bestaan er nog aparte regelin gen voor „Wageningen" en voor de studie aan conservatoria, toneelscho len en de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten. Los daarnaast staan ten slotte de beurzen, welke verschillende gemeenten, provincies en particuliere fondsen meestal in de vorm van voorschotten beschikbaar stellen. Dit globale overzicht maakt wel duidelijk, dat de gehele beurzenge schiedenis niet weinig verwikkeld m elkaar steekt. Wat de gegadigden in middels het meest interesseert is hoe men nu eigenlijk de schifting tot stand brengt tussen toekenning en afwij zing. In totaal zal er dit jaar vanwege O., K. en W. voor studiesteun een be drag van rond vijf millioen gulden op tafel komen wie profiteert hier van en wie niet? Bij de kweekscho len zal meer dan de helft van die aanvragen moeten worden afgewezen (bij het overige onderwijs ligt de zaak net anders om) wie komt er nu aan de gunstige en wie aan de ver keerde kant van de streep te staan? Men raakt hier de vraag welke nor- Vrouwenportret van Vincent van Gogh in het Centraal Museum te Utrecht. Als tweede rechtbank in Limburg kreeg Vrijdag het kantongerecht te Maastricht te maken met overtreders van de Zondagswet. Voor het eerst in hun leven maakten drie kerkmeesters van de St. Jozefparochie uit Maas tricht kennis met de rechterlijke macht. Hun was ten laste gelegd, dat zij Zon dag 28 Maart bij gelegenheid van het veertigjarig priesterfeest van pastoor L. Joosten voor één uur een optocht had den georganiseerd. Van optocht is geen sprake geweest, meenden de verdach ten, alleen van processie. Waarop de rechter repliceerde: De wet spreekt al leen van optochten en noemt processies optochten met een strikt godsdienstig karakter. Het is de kardinale vraag, aldus de ambtenaar van het O. M., mr. W. A. G. Moors, of hier sprake is geweest van een optocht met strikt godsdien stig karakter. Het is zeer gewenst, zo vervolgde hij, dat de rechtbank een principiële uitspraak doet, nodig als deze is voor de aanstaande neomis ten- en communicantenfeesten. Pret tig is in dit geval, zo zei mr. Moors, dat de Limburgse minister, die de wet gemaakt heeft, thans wakker is geschud en een wetswijziging gaat voorstellen. Niet het doel van de optocht men begeleidde pastoor Joosten naar de kerk, waar deze een H. Mis opdroeg verleent de optocht het gewenste gods dienstige karakter, maar de optocht moet iets eigens godsdienstigs hebben, moet eredienst zijn zoals een processie dit is. De wetswijziging, zo zei de amb tenaar van het O. M„ zal duidelijk ge redigeerd moeten worden om tweeërlei uitleg te vermijden. Voor elk van de verdachte vroeg mr. Moors een geldboete van 6.subs, twee dagen hechtenis. De kantonrechter zal telijk vonnis wijzen. 9 April schrif- men er bfo" de toekenning van een beurs gelden, doch op deze vraag geeft de bevoegde instantie in Den Haag geen antwoord. Men redeneert name lijk: gesteld, dat het gemiddelde stu- diecijfer om voor een beurs in aanmer king te komen een zeven moet zijn, dan komt er meteen een grote groep afgewezenen, die meent onrechtvaardig behandeld te zijn. Men realiseert zich niet, dat vakken als Godsdienst, Licha melijke Oefeningen en Tekenen niet meegeteld worden. Men vergeet, dat ook het bij de leiding van het onderwijsin stituut ingewonnen oordeel meetelt, en zovoort. Het cijfer is namelijk geen ab solute maatstaf. Er zijn scholen, die zevens geven, die eigenlijk vijven zou den moeten zijn en omgekeerd. Dan is er nog de behandeling van de categorie van „eenzijdig begaafden," welke de buitenstaander tot verkeerde gevolg trekkingen zou kunnen brengen. Op grond van dergelijke overwegingen acht het Ministerie het bepaald ongewenst zijn normen aan de openbaarheid pr(L te geven. Dit wil stellig niet zeggen, dat er nu maar een slag naar wordt geslagen. Men is er zich zeer wel van bewust, dat er voor de belanghebbenden veel op het spel kan staan en wij hebben de indruk gekregen, dat er bij de behandeling van die duizenden en duizenden aanvra gen niet alleen consciëntieus, maar ook met hart voor de zaak te werk wordt gegaan. Er blijft echter een punt, dat met dit alles toch nog onvoldoende verklaard is, namelijk de afwijzing, waarvan hier naast melding wordt gemaakt. Hoe is het mogelijk, dat van een gymnasiast met een dergelijk rapport gezegd wordt, dat zijn studieprestaties beneden de gel dende normen gebleven zijn? Naar ons gebleken is, wreekt zich hier. dat men met massawerk te doen heeft. Wanneer men zich door de aan vragen heeft heengeworsteld, moeten degenen, die niet tot de gelukkigen kun nen behoren een afwijzingsschrijven krijgen en hiervoor heeft men slechts twee redacties. De eerste houdt in, dat de betrokkene op grond van zijn per soonlijk inkomen buiten spel staat. Dit was in het onderhavige geval niet aan de orde. Dan blijft er slechts die tweede formulering, waarbij het om de studie prestaties gaat. Het departement acht het onmogelijk telkens een uitvoerige motivering voor de afwijzing te geven Dit is te betreuren, omdat hierdoor de indruk gewekt wordt van een ambtelijke onaandoenlijkheid, welke, naar onze waarneming, niet aanwezig is. Overigens wijst men er ten departe mente op, dat vele afgewezenen ten on rechte menen, dat zij nu ook nooit meer een kans maken. Een volgende aanvraag kan de practijk heeft dit ruimschoots bewezen meer succes hebben! Een nare regen stroomde neer op de „Keukenhof" te Lisse, toen de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beven, daar in aanwezig heid van vele genodigden, onder wie gezanten van tal van vreemde mogend heden, de vijfde bloemententoonstelling officieel opende. Toen de gasten aan een wandeling door de tuinen begonnen, om er van de voorjaarskleuren te genieten, moest er zelfs een paraplu aan te pas komen om te verhinderen, dat niet alleen de dag, maar ook de bezoekers „in het water" zouden vallen Tijdens de tocht door de lenteregen, v. I. n. r.: mr. J. W. Beyen, mevrouw Warnaars, echtgenote van een van de bestuursleden van de „Keukenhof' de voorzitter van de „Keukenhof', de heer T. van Waveren, en de zoon van de heer Van Waveren. Advertentie van Norbertijner Missie - Heeswijk De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de „Prof. van der Leeuw-prijs" voor 1953 toegekend aan Hans Henkemans voor diens Vioolcon cert. De uitreiking van de prijs zal geschie den op een nader te bepalen datum. De „Prof. van der Leeuw-prijs" is in September 1951 door de toenmalige staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, ingesteld, dank zij medewerking van de NV Philips' phonographische industrie te Baam. De eerste maal werd deze prijs voor het jaar 1952 toegekend aan Sem Dres den voor diens compositie „Dans-flitsen". Hans Henkemans is de tweede compo nist aan wie deze prijs ten deel is ge vallen. De prijs is toegekend overeen komstig het eenstemmig advies der jury, welke bestond uit de heren: prof dr. A. A. Smijers (voorzitter), Eduard van Bei- num en Sem Dresden. n het Centraal Museum te Utrecht wordt een daarom zo wonderlijke tentoonstelling gehouden, omdat zij een collectie schilderijen omvat, die, uit de „oude wereld" afkomstig en nog maar enkele jaren geleden daaraan (voor de geldende handelsprijs) ontno men, met royaal gebaar ter bezichti ging wordt gesteld in enige steden van de landen van herkomst. Het betreft hier een collectie uit het museum van Sao Paolo in Brazilië. De geschiedenis is ongeveer als volgt: Een Braziliaans senator, kranten-, ra dio- en televisiemagnaat met de weidse naam van Francisco de Assis Chateau briand Bandeira de Mello heeft in bliksemtempoeen verzameling aange legd van schilderijen uit diverse tijden van hoogbloei der Europese bescha ving, teneinde in het zich stormachtig ontwikkelende Brazilië een welvoor ziene documentatie te hebben van de A":st-Europese cultuur, voor de Brazi lianen tot lering en ter genieting. Is de zich ook hierin manifesterende tendenz, dat Europese kunstbezitters door economische en andere oorzaken worden gedwongen van hun met zorg en smaak verzamelde schilderijen af stand te doen, zorgwekkend, te prijzen valt het, dat de collectie van Saw Paolo, na nauwelijks (binnen enkele jaren!) een redelijke omvang te heb ben bereikt, gul werd uitgeleend eerst aan Parijs en Brussel en nu aan Utrecht. Over het geheel genomen is het een prachtige collectie. Men vindt er wer ken van Holbein, Mantegna, Titiaan, Velasquez en Frans Hals. (Van de laat ste is er een portret, dat wordt ge acht voor te stellen Andries van Horn, lid van de Haarlemse vroedschap en echtgenoot van de burgemeestersdoch ter Maria Olycan). Maar ook Gainsbo rough is vertegenwoordigd en Goya (met twee prachtige portretten) en uit later tijden: Corot, Courbet, Manet, Renoir alleen de Renoirs zijn een reis naar Utrecht waard! Cézanne, Gauguin, Toulouse Lautrec, Bonnard, Modigliani en Picasso. De Nederlandse musea mogen ja loers zijn op zulk een collectie. En het geheel is zó rijk en zó boeiend, dat men gerust kan zeggen, dat de Brazi lianen, deze schilderijen ziende, leven in het hart van de Europese cultuur, van de Renaissance af tot aan de eerste wereldoorlog. De gulheid van hun ge baar, om ons nog eens mee te laten genieten van datgene wat zij van ons afgescheurd hebben, dient gewaar deerd. De tentoonstelling duurt tot 1 Mei. Het ledental van de Katholieke Ar beidersbeweging bedroeg per 1 Januari 1954 352.648. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar werd een netto-winst geboekt van 7.300 leden. Vergeleken bij de cijfers van I Januari 1953 heeft de K.A.B. in het afgelopen jaar een net to-winst geboekt van 12.567 leden. (Van onze correspondent) Naar verwachting zal over ongeveer een jaar de eerste spade in de grond kunnen worden gestoken voor de bouw van een landelijk katholiek rheuma- centrum te Nijmegen. Daartoe zal een ziekenhuis worden opgetrokken, plaats biedende aan 175 patiënten. Tegelijkertijd zal de noodzakelijke ruimte ge creëerd worden voor het systematisch wetenschappelijk onderzoek, terwijl tevens gedacht is aan de mogelijkheid van het geven van onderwijs. De totale stichtingskosten van dit ziekenhuis worden geschat ov ruim vier millioen gul den. De garanties voor dit bedrag zijn reeds toegezegd. Uiteraard zal zowel bij de bouw als bij de exploitatie van het ziekenhuis nauw contact worden gehouden met de medische faculteit der R.K. Univer siteit. Het ziekenhuis zal verrijzen in de onmiddellijke omgeving van het academisch ziekenhuis, waarvan het machtig betonskelet reeds nu ver boven de omliggende bebouwing en de bomen van Heyendaal uitsteekt. Deze belangrijke gegevens werden Vrijdagmiddag tijdens een persconferen tie te Nijmegen verstrekt door de voor zitter van de Stichting Landelijk Katho liek Rheuma Centrum, de heer F. H. Terwindt'. Deze gaf tevens een korte uit eenzetting van de wordingsgeschiedenis van de stichting. 15 Januari van dit jaar werd de Stich ting Landelijk Katholiek Rheuma Cen trum in het leven geroepen, welke zich als eerste doel heeft gesteld de stichting van een landelijk katholiek rheuma centrum te Nijmegen te verwezenlijken. Het beginkapitaal werd door de lande lijke organisaties bijeengebracht De rest van het totaal benodigde kapitaal (vier millioen) zal ook door deze orga- saties bijeen worden gebracht. Het te stichten centrum stelt zich tot doel de katholieke rheuma-bestrijding in Nederland te stimuleren, snelle en goede behandeling van de leden der organisa ties mogelijk te maken en tevens alle. anderen die hulp vragen op even effi ciënte wijze te helpen. De bevordering van wetenschappelijk fundamenteel on derzoek, de opleiding van artsen, de so ciale verzorging en praeventie zal door de stichting zoveel mogelijk worden be vorderd. Het is onmogelijk concrete cijfers te geven inzake het aantal rheuma-pa- tiënten in ons land, zo deelde dokter Em. Bingen, medisch adviseur van de stichting, desgevraagd mede. Wel staat echter vast dat het aantal bedden waar aan behoefte bestaat op ettelijke duizen den gesteld kan worden. Op Tweede Pinksterdag, 7 Juni, zal op het Emmaplein te Heerlen een door de beeldhouwer W. van Hoorn te Am sterdam vervaardigd standbeeld van Mgr. dr. H. A. Poels worden onthuld. Het verrassende portret van Hans Holbein op de tentoonstelling uit Sao Pa ulo te Utrecht. Het probleem van de rheuma-bestrij ding heeft zeer veel facetten. De socia le betekenis van de rheuma-aandoening is pas duidelijk geworden door de sociale verzekeringswetten. Daaruit is geble ken, dat rheuma een der belangrijkste oorzaken van tijdelijke en blijvende in validiteit is met de meest ernstige ge volgen voor individu en gemeenschap. In de dissertatie waarop in 1936 dr. P. Muntendam promoveerde, wordt o.m. gezegd, „dat in ons land na in fluenza, rheumatiek de meest voorko mende ziekte bleek te zijn". Voor ar beidsverzuim door rheumatiek werd een vijfde van het totaal daarvoor be stemde bedrag uitgekeerd, hetgeen twee maal zoveel is als voor arbeids verzuim door influenza en vijf maal het bedrag dat destijds voor tubercu lose werd uitgekeerd- Plicht van naastenliefde Rheuma betekent ook een bron van mateloze geestelijke en materiële ellen de. Daarom is rheuma-bestrijding niet alleen een sociale noodzakelijkheid of een economische eis, maar bovenal een plicht van menselijke en christelijke naastenliefde. BH de bouw van het Nijmeegse rheuma-ziekenhuis zal rekening wor den gehouden met eventuele mogelijk heid van uitbreiding. Daarnaast zal het centrum nauw geliëerd zijn aan de medische faculteit, niet alleen met het oog op het zo noodzakelijke re- search-werk en de samenwerking met de andere beoefenaars der medische wetenschap, maar vooral ook voor het hoognodige onderwijs aan artsen, stu denten en anderen aan welke oplei ding dringend behoefte bestaat Vragen zullen nog kunnen rijzen ten aanzien van de kosten van behandeling. Rheuma is veelal een langdurige ge schiedenis. De meeste patiënten zijn lid van een ziekenfonds, velen echter niet van een aanvullingsfonds, waardoor moeilijkheden dreigen te ontstaan, daar een klinische behandeling meestal lan ger dan 42 dagen zal duren. Het is voor de ziekenfondsec niet mogelijk om pa tiënten zonder selectie in hun aanvuJ- lingsfonds op te nemen zonder hun te korten te vergroten. De Bond van Katholieke Ziekenfond sen en vele Maatschappij-ziekenfondsen in het Zuiden des lands hebben echter het goede voorbeeld gegeven door nu reeds maatregelen te treffen om de on beperkte rheuma-verpleging voor zover medisch noodzakelijk, mogelijk te maken. In Maastricht is er nu ook een soort wonderkind opgedoken, Louki Schoon- brood, vier jaar oud. Drie weken lang beeft hij twee liedjes gezongen met het orkest van Eddy Christiani. Nu is daar een gramofoonplaat van gemaakt. Ruim een jaar geleden gaf het orkest Eddy Christiani een concert in Maastricht, dat druk werd bezocht. De vierjarige Louki Schoonbrood is toen op het podium ge klommen en heeft zich ontpopt als so list Het succes was zo groot dat het jongetje in Februari van dit jaar het verzoek kreeg om met het orkest op te treden in twee liedjes, Pappa als ik groot ben en De kleine cowboy. De or kestleider stuurde er twee proefgramo- foonplaten bij, waarop beide liedjes wa ren opgenomen gezongen door een mannenstem; daarvan heeft het ventje tekst en melodie geleerd. 25 Maart j.L zijn er in de studio van Carl Lindström te Keulen gramofoon- platen-opnamen van hem en het orkest gemaakt voor de Amerikaanse maat schappij Columbia. Over drie weken zal de eerste gramofoonplaat klaar zijn. Over twee maanden komen rij in de handel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5