OP ZOEK NAAR HET GOUD VAN Aantrekkelijk RENATE LEONHARDT" E schat van 72 miln. gulden rust onder 21 m. water en 3,5 meter klei s Waar kwam het goud vandaan? iiliEL EEN KOFFIEPRAATJE f Nog steeds contra liberalisme en socialisme Öolkeix^ Douwe DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO NIEUW ZENDERARSENAAL genet" Het wrak ligt er Tweede kampeer- tentoonstelling I vooruitzicht Dr. Schouten: Vrijheid is gehoor zaamheid aan God 6 ZATERDAG 3 APRIL 1954 PAGINA Nu in Rotterdam Zijn vrouw vergiftigd? Weer 20 jaar geëist tl 1 Verduistering bankbedrijf Zwaardere straf in hoger beroep A.R. Partij 75 jaar Liturgische weekkalender Er is over koffie (in het algemeen) niets kwaads te vertellen. Waarom verbiedt de dokter haar dan zo vaak? door CLARENCE B, KELLAND De Nederlandse duiker P. v. d. Schans heeft op 10 September 1949 nog een onderzoek ingesteld naar de ligging van het wrak dat 17.000 kg. goud aan boord moet hebben. Zijn Ingediend rapport vermeldt o.m.: .■Het bleek my, dat op ca. VA meter afstand van een in de zeebodem rus tende as zich een uitstekend gedeelte van het wrak bevond. Hier naar toe Kaande heb ik gezien, dat dit een stuk mast was, waaraan zogenaamde kraagdraden vastzaten, ook onze lijn- draden, alsmede naar beneden gebo gen stukken ijzer. Na een half uur ben ik op tien meter gaan hangen en was na 50 minuten weer boven. Aan boord gemeten .bleek, dat van de zes meter lange as, 2.48 volgens de lijn boven de bodem uitstak. Op het wrak bevindt zich een kleilaag van 3.52 meter. Mij is gebleken dat het gehele wrak diep in de zeebodem is weg gezakt en er geen meerdere uitste kende delen waren te zien". ï>e Toeristenbond ANWB zal van 23 tot en met 26 April a.s. op het terrein *ond, en tevens In de Ahoy-hallen te Rotterdam de tweede Nationale Kam- Peertentoonstelling „Goed Kamp" hou- flen, De Bond is tot dit besluit gekomen, nadat vorig jaar is ge bleken welk een enorme belangstelling *r bestond voor de toen te Amsterdam Aam gehouden eerste kampeertentoon- stelling. Bijna 20.000 belangstellenden hebben toen in drie dagen de uitge breide tenten- en caravanshow bezocht. Deze tweede kampeertentoonstelling te Rotterdam de ANWB heeft het Voornemen dit evenement elk jaar te herhalen zal nog grootser van opzet zijn. Op het parkeerterrein naast de Ahoy-hallen zullen honderden tent-ty pen worden geëxposeerd, van de een voudigste shelter tot de grote tenten Voor jeugdkampen. Hieronder zijn tent typen, welke nog niet eerder zijn ge demonstreerd. Ook zal veel aandacht gorden besteed aan tenten, welke laag 'h prijs en licht van gewicht zijn. Tevens zullen caravans in grote ver- •cheidenheid aanwezig zijn, waaronder ®ok lichte types, welke door kleine au to's kunnen worden getrokken. In de „Glazen Zaal" van het Ahoy- gebouw bevinden zich naast de stands met educatieve opzet de exposities van Uitrustingsstukken. Ten gerieve van de tentoonstellingsbezoekers is de Nedei- landse Kampeerkaarten Centrale verte genwoordigd met een stand, waar men Zijn kampkaart ter verlenging kan aan bieden. In het centrum van dit gebouw zal enige malen per dag een Kampeer- forum zitting houden, teneinde vragen van bezoekers, schriftelijk of monde ling gesteld op het gebied van toeris me, kampeertechniek, organisatie e.d. tG beantwoorden. tent°onstelling zal Vrijdags, Za terdags en Maandags geopend zijn van iu uur s morgens tot 10 uur 's avonds en Zondags van 2 tot 10 uur. Nogmaals twintig jaar wera Vrijdag voor de Dordrechtse rechtbank geëist tegen de 31-jarige opzichter A. L. uit Gouda, die er van beschuldigd wordt Zrn echtgenote met behulp van arseni cum om het leven te hebben gebracht. In Sentember van het vorig jaar werd deze zaak voor het eerst behandeld. De rechtbank wees toen een tussen vonnis, waarin bepaald werd, dat een bader onderzoek moest worden inge steld naar het tijdstip, waarop verdach te het calcium-arsenaat, waarmee hij zijn echtgenote zou hebben vergiftigd, bij de drogist W. J. van H. te Moor drecht had gekocht. Getuige Van H. kon zich dat tijdstip namelijk niet her inneren en verdachte hield hardnekkig Vol, dat hij het vergif na de dood van zijn vrouw ha dgekocht, om er de hond Van zijn chef mee te doden. Uit verklaringen van enkele wacht meesters der rijkspolitie bleek, dat zij L. in de winkel van de drogist hadden gezien voor de dood van diens vrouw. De officier zie hierna volkomen bewe zen te achten, dat L. zijn echtgenote in koel overleg en na rijp beraad van het leven heeft beroofd. Ergens heel diep verscholen in de prachtige polder van de Wijde-Wormer staat aan de Zuiderweg het eenvoudige huis van de heer P. Visser, de man, die hoopt, dat, na 18 jaren plannen maken, reizen en trekken om informaties los te krijgen, nog dit jaar een lang gekoesterde droom in vervulling zal gaan: het bergen van de 454 kistjes gevuld met goud uit het door de Engelsen in de Eerste Wereldoorlog getorpedeerde Duitse schip, de „Renate Leonhardt", welke kistjes een vermogen bevatten van totaal 72 millioen,gulden. „Maar het kan best méér wezen," zegt de heer P. Visser, die haastig zijn Zondagse broek ging aantrek ken, toen hij hoorde, dat wij weer eens kwamen infor meren naar de stand van zaken, „maar in géén geval minder, als u dat maar goed onthoudt!" Als alles naar wens verloopt, dan zal in de komende weken door bemiddeling van mr. dr. P. Lucas uit de van Alkenmadelaan 231 te 's-Gravenhage, wiens naam onder artikel 20 van de statuten van de „Coöperatieve Bergingsvereniging Renate Leonhardt U.A." prijkt, de inschrijving geopend worden op aandelen van deze coöperatie. Dan zal tevens opdracht gegeven worden tot de definitieve bouw van een enorme bergingscaisson naar eigen ontwerp bij het constructiebedrijf Hooge- veen in Zaandam en zal tevens bij goed weer dezer dagen getracht worden met twee Urker botters een boei te leggen bij het wrak. De heer Visser heeft het druk met deze plannen, die voor nuchtere oren wel wat fantastisch klinken. Vast staat evenwel, dat de heer Visser niet over één nacht ijs gaat. Pas gehuwd toen hij veertig jaar was, heeft hij een goed deel van zijn privévermogen „ik heb vroeger goed geboerd op de grote vaart, mijnheer!" uitgegeven aan tal van onderzoektochten. Wat de heer Visser al zo heeft erva ren is wel zo wonderlijk en avontuur lijk, dat het ons allerminst heeft ver wonderd, dat de naai van de auteur K. v. d. Geest, die verdienstelijke kin derboeken schreef, als „vaste klant" op het telefoonlijstje staat genoteerd in de kamer, waar de heer Visser ons ont vangt. De affaire begon eigenlijk in 1936, toen op het strand van Egmond een enorme partij cacaoboter aanspoelde, rond 600 ton, welke partij jarenlang in zee moet hebben gelegen.. Een ijsboertje uit Egmond, Piet Groen genaamd, meen de zich te herinneren, dat deze partij afkomstig moest zijn van een schip, waarop hij eens in 1917, middels zijn roeiboot, een bezoek had gebracht. Wat hij er bij vertelde was voor de heer Visser aanleiding om de zaak verder te onderzoeken. Hij werkte in dit verband samen met de heer C. v. d. Toorn, en via de politie en mensen van het loods wezen kregen zij zoveel gegevens, dat de heer v. d. Toorn terstond pogingen in het werk stelde om een concessie tot berging van het schip te krijgen, het geen lukte. Want het kwam vast te staan, dat het schip, door de Helderse zeelui ook wel de „cokesboot" genoemd, omdat van de deklast telkens tonnen cokes aan land spoelde, de bèfaamde Renate Leon hardt was. "en schip, dat tweemaal was vastgelopen, éénmaal op de Razende Bol, en dat later, toen het bij een poging om weer vlot te komen, door de Engelsen, die dagen lang op de loer lagen, getorpedeerd werd. De verhalen over dit schip waren opwin dend genoeg om de heer Visser aan te zetten tot een verder onderzoek. Als wij de heer Visser vragen naar de herkomst van het goud, lacht onze zegsman zeer geheimzinnig. „De heren van de Nederlandsche Bank ontkennen het", zegt hij gedecideerd, „maar ik heb de bewijzen, dat al het goud uit de klui zen van de Nederlandsche Bank komt. Advertentie halpen promptI Ik weet precies de datum, toen in 1917 in Rotterdam het schip er mee geladen werd." Uit de feiten blijkt dan, dat de heer Visser de route van het schip van uit Rotterdam tot de torpedering vrijwel van dag tot dag op schrift heeft, óók het aanleggen in de haven van IJmuiden voor een reparatie en, wat iets meer zegt. schriftelijke verklaringen heeft van opvarenden. Nieuwsgierig als we blijven, vragen we naar „bewijsstukken" over de aan wezigheid van het goud. Die kan de heer Visser ons niet overleggen, maar hij heeft ze wel, misschien als we aan deelhouder worden, dat we ze dón eens onder ogen krijgen. Maar er zijn, in de ogen van de heer Visser althans, wel andere argumenten, die sceptici zullen overtuigen. Daar is de verkla ring van Kathe Ricklefs, gelegaliseerd door de vice-consul der Nederlanden in Bremen, H. Karcher, in welke ver klaring Kathe Ricklefs (Besselstrasse 76) zegt, dat haar man, de loods Carl Ricklefs, in 1917 aan boord van de Renate Leonhardt was en dat hem in Rotterdam de eed was afgenomen, dat hij het diepste stilzwijgen zou bewa ren over de lading en het doel van de reis van het schip. Daar is de verklaring van de heer W. Dil, wonende te Amsterdam, Waal straat 158, vroeger gediend hebbende bij de Militaire Kustwacht te Bergen aan Zee en thans kassier bij een bank. De heer Dil verklaart de beschieting van Britse destroyers op een 14-tal Duitse vrachtboten, die in convooi voerden, medegemaakt te hebben op 16 Juli 1917 voor de kust tussen Petten en Bergen, en hij verklaart tevens „dat de avond daaraan voorafgaande het gerucht liep, dat Duitse vrachtboten, die in Rotter dam gebunkerd hadden, levensmidde len, goud, zilver en edelgesteente aan boord zouden hebben". En de heer F. Gutker, Hereweg A 13, Groet, stond op 17 Juli 1917 voor de kust te Kamperduin naar de eerste schietpartij door een Engels eskader te kijken. Hij zegt: „ik was kort daarop aan het strand, waar de bemanning van de „Renate Leonhardt" op het strand stond. Dit was bij mijlpaal 27, waar het schip door een uitwijkpoging vastge lopen was." Schipper de Vries was met zijn bot ter rondom de Renate gevaren, die toen op de Razende Bol vast zat. Hij ging aan boord en merkte terstond, zoals hij zegt, dat de luiken op heel vreemde wijze waren gespalkt „er waren nog extra zware dwarsbalken over gelegd". Hij sprak met een vrouw, die van boord wilde en zeer zenuwachtig was. Zij verklaarde aan de schipper „Er (Van onze medische medewerker) Het is alweer een tijd geleden, dat ik, onder het genot van een heerlijke kop koffie, deze regels aan het nog blanke papier toe vertrouwde. In elk geval was het vóór de laatste prijsverhoging van deze godendrank, en daarom weet ik nu niet meer of ik er U wel een plezier mee doe, als ik verklaar, dat Ik over koffie niets kwaads weet te zeggen. Het ingewortelde vooroordeel, dat koffie schadelijk zou zijn voor de ge zondheid is immers de enige, zij het wat schrale troost, nu wij ons om eco nomische redenen met een kopje minder tevreden moeten stellen. Doch ook schone herinneringen ge ven het leven kleur, en aldus ver stout ik mij met het begin te begin nen. De bakermat van de koffie als ik het zo mag zeggen, ligt in het Abes- sijnse landschap Kaffa. In elk geval wordt in Abessinië sinds onheuglijke tijden koffie verbouwd. Vandaar breidde zich in de vijftiende eeuw de gewoonte van het koffiedrinken naar het Westen uit. Via Constantinopel (1530) en Marseille (1654) bereikte omstreeks 1670 de koffie onze con treien. Inmiddels is koffie, naast thee en tabak, het meest algemeen ver spreide genotmiddel geworden. De koffie, die met zijn heerlijke geuren Uw neusslijmvlies in verruk king brengt, heeft al het een en ander JUGegemaakt. De vruchten van de koffieboom worden na het plukken gedroogd, daarna ontdaan van schaal, Vruchtvlees en verdere omhullingen, tenslotte gewassen. De al naar hun herkomst bruine, gele of zelfs blauwe koffiebonen vangen dan in gakken verpakt hun lange zeereis baar onze branderijen aan. Bil het brandproces gaat de suiker uit de koffiebonen over in een laagje kara- Ibel, dat de oppervlakte van de boon 'uchtdicht afsluit, waardoor het volle aroma bewaard blijft, tot op het ogen- rvTni' Waar0P U, geachte lezer, het al 'aienri van zijn boeien bevrijdt. Dan bet plechtige moment, waarop jjjbr wij hopen blijken zal, dat al de W.Ü °P de plantage en daarna niet ^vergeefs geweest is. koffi op bevat deze zojuist gezette nu meestal 50 - 150 milligram coffeïne. Dat is de stof, die maakt, dat we zo heerlijk kunnen opknappen van een kleintje koffie. Coffeïne neemt de slaap weg en stimuleert de intellectuele werkzaamheid. Maar coffeïne is ook de stof, die er verantwoordelijk voor is, dat koffie wel eens slecht voor de gezondheid wordt genoemd. Daar is echter wel een en ander tegen in te brengen. Welnu dan, om te beginnen, be vat ook thee coffeïne, en wel 5-50 milligram per kop, zo dat het zeer de vraag is, of coffeïne wel de schuldige is, als koffie minder goed verdragen wordt. Over thee im mers. hoort men niemand klagen, hoewel er zeker in twee kopjes even veel coffeïne zit als in één kop koffie. Als wij suggestie kunnen uitschakelen, dan moet er wel sprake zijn van an dere stoffen, die wellicht bij het brandproces ontstaan. Dat sommigen vervolgens van kof fie onrustig worden, niet in slaap kun- Vol aandacht volgt dt heer Visser het werk van een monteur, die de laatste hand legt aan het model van de werk- toren. wordt op ons geloerd, wij hebben een lading goud aan boord en geheime pa pieren, alles wordt bedekt door een enorme lading cacaoboter. Ik heb ge zien, dat de officieren in het donker de kistjes met goud ingeladen hebben, uit mijn hut kon ik alles zien, ik moest de gordijnen dicht doen en mocht niet kijken. Af en toe keek ik door een kiertje en heb alles gezien. Vanaf Rot terdam loert men op ons." Nog meer geheimzinnige kistjes De heer Visser blijkt een goed vertel ler. Als hij ziet dat wij nog steeds iet wat ongelovig en beroepswantrouwig tegenover het verhaal staan, neemt hij ons dit helemaal niet kwalijk. Hij vindt het zelfs prettig, dat wij telkens gere serveerd al die verklaringen aanhoren, want des te gToter is dan de verrassing van de verklaring van een nieuwe ge tuige. „Absoluut betrouwbaar, mijn heer", zegt hij, als hij uit een nieuwe diplomatentas een dik papieren pak vist, „want déze man heeft er geen enkel belang bij om me wat voor te liegen." Die man is G. P. Wolf, geboren 18-4-1889, te Streckewalde in Saksén (Duitsland), thans wanende Tulpen straat 21, te Santpoort. De heer Wolf monsterde op 6 November 1916 te Ham burg als stoker op het schip Renate Leonhardt. Hij is een van de overleven den van de ramp. Toen hij monsterde werd gezegd, dat de reis naar het Noor den ging. Men vertrok met een leeg schip naar Rotterdam. „Er was sprake van dat er cacaoboter geladen zou worden, terwijl tevens het gerucht ging, dat wij een lading zilver in zouden krijgen, doch de officieren wensten hierover niet te spreken. Om elf uur 's avonds ging ik naar de Als de totale hoeveelheid goud ge- horgen wordt en tegen de prijs van f 72.000.000.verkocht, dan moet van dit bedrag 36.000.000.voor de Duitse verzekeraars worden gereser veerd, omdat zij hiervan rechtens eigenaar waren (al wisten ze niet dat dit goud op het schip aanwezig was!). Van de overblijvende f36.000.000.zal volgens de ver wachtingen ongeveer 15,000.000. moeten worden betaald aan de Ne derlandse vennootschapsbelasting. Van de resterende f 21.000.000.komt één derde aan de Firma Renate Leonhardt en twee derde (dus veertien millioen gulden) aan de leden van de Coöpe ratieve Bergingsvereniging Renate Leonhardt. De bergingskosten worden geraamd op f 400.000.hetgeen betekent, dat een verhouding tussen opbrengst en onkosten bestaat van één tot 35. Met andere woorden, aldus de heer Vis ser, met een deelname van 1000. krijgt ieder lid van de Coöperatieve Vereniging een uitkering van 35 x flOOO.— is f35.000.—. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de uitkering nóg groter zal zijn, omdat getracht wordt bepaalde belastingfaciliteiten te verkrijgen. Bo vendien is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de betrokken Duitse verzekeringsmaatschappijen geen recht meer kunnen laten gelden op de helft van de lading, omdat zij ge durende de tweede wereldoorlog zijn geliquideerd. Zekerheidshalve zijn deze gunstige mogelijkheden nog buiten beschou wing gelaten en het bestuur houdt het dus maar op een uitkering van 35 maal het bedrag, waarvoor men aandelen koopt. vuren kijken en ging van het stookhui naar de machinekamer, en daarop naar het dek. Ik wandelde midscheeps naar achteren, waar de tweede machinist mij onmiddellijk beval weg te gaan. Ik zag de mensen sjouwen met kistjes. De ma chinist gelastte mij naar voren te gaan. Ik heb dit hevel opgevolgd. De volgende morgen sprak Ik mijn bezorgdheid uit over het feit, dat we wellicht munitie gingen vervoeren omdat alles zo ge heimzinnig was". Deze veronderstelling bleek onjuist. Onder de diepste geheimhouding werd Wolf eindelijk het geheim medegedeeld, er waren 454 kistjes met edelmetaal aan boord gebracht. De kistjes waren per dekschuit aangevoerd, terwijl de offi cieren zelf de lier bedienden. Er zouden ook kistjes juwelen en staatspapieren bij zijn. De heer Visser kijkt ons vergenoegd aan. Als we het wagen op te merken, dat het eigenlijk niet zo heel vreemd zou zijn, dat er inderdaad munitie in Rotterdam werd geladen in de Renate, schudt hij beslist zijn hoofd. „Ik heb de bewijzen", zegt hij, „dat op die nacht de kluizen van de Nederlandsche Bank een aderlating hebben ondergaan, al beweert men honderdmaal het tegen deel." De toekomstige millionnair is niet van zijn stuk te brengen. Hij gelooft in de onderneming met een vertrouwen dat aanstekelijk werkt. De heer Visser is overigens een zeer nuchter man, die niet over één dag ijs gaat, dat hebben de 18 jaren wachten wel bewezen. Het Haagse gerechtshof heeft arrest gewezen in de beroepen van de tachtig jarige bankier J. S. en de remisier J. M„ die door de rechtbank wegens verduis tering, medeplichtigheid daaraan, vals heid in geschrifte en valse belasting aangiften tot resp. zeven maanden ge vangenisstraf en twee jaar gevangenis straf werden veroordeeld. Beiden waren werkzaam bij een thans gefailleerd ban kiershuis in Den Haag. Het Hof bevestigde de straf tegen S. en veroordeelde M. to twee en een half jaar. Beide straffen met aftrek van voor arrest. J- b de komende zomer hoopt men het zendergebouw van de Wereldomroep bij Lopik gereed te hebben. Daar mede zal' de basis gelegd zijn voor de grote uitbreiding van het kortegofzen- dercomplex, welke in verschillende sta dia zal worden verwezenlijkt. De eer ste loo KWzender komt nog dit jaar gereed. In de volgende jaren zullen er nog twee volgen. Dan zal Nederland weer een van de sterkste stemmen in de aether zijn. De voltooiing van het gebouw in L.opxk. betekent ook het eind van het oude zendercomplex in Huizen. Daar gaan de laatste masten omlaag. Huizen verdwijnt voorgoed uit de lucht. Tot enkele jaren voor de oorlog stond ook een mlddengolfzender in Huizen. Men sprak toen voor de radio nog van Hui zen en Hilversum. Toen de middengolf zenders naar Lopik verhuisden, bleven aan de Zuiderzeekust alleen de zenders van de Wereldomroep achter. Ook deze gaan nu weg. In Lopik, dat ideale grondgesteldheid heeft voor een zender, wordt het gehele zender arsenaal van de Nederlandse omroepen gecentrali seerd. De foto toont de maquette van het nieuwe zendergebouw van de Wereld omroep. De A.R.-party heeft van haar oprich ting af het liberalisme en het socialisme bestreden, al was er toen van een so cialistische party ten onzent nog geen sprake. Zy staat ook vandaag in een strijdpositie tegenover die beide rich tingen in haar huidige gestalte. Omdat zij beide in de christelijke religie haar uitgangspunt niet willen zoeken voor de staatkunde. Omdat zq beide van grond gedachten uitgaan, welke de onze niet mogen zijn. Zo zei de voorzitter van de Anti-Revolutionnaire partij. dr. J. Schouten, Vrydagmiddag in Rotterdam, waar het 75-jarig bestaan van deze par tij werd gevierd. Het vrijheidsbegrip van deze partijen met betrekking tot de geestelijke vrij heid leidt tot een neutrale staatkunde, tot een regeringsbeleid, waarin voor de dienst van God geen plaats is:Het neo- liberalisme van de V.V.D. huldigt, vol gens spr., verder een vrijheidsbegrip, dat altijd weer uitloopt op individualis me, op een toespitsing van de vrijheid van de persoon, op een opsplitsing van de vrijheid van de levensverbonden, zolang tot deze vrijheid nihil is gewor den. Aan het socialisme van de P.v.d.A. ligt een vrijheidsbegrip ten grondslag van deze strekking, dat door de gemeen schap en haar organen de vrijheid van de persoon wordt gerealiseerd, maar dat steeds weer moet uitlopen op een collec tivisatie, welke de vrijheid van de per soon overwoekert. Haar opvattingen inzake de sociali satie van zeer belangrijke en omvang rijke bedrijven, inzake de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, inzake de particuliere eigendom, inzake de be- lastingpolitiek, welke gericht moet worden op het verkrijgen van een be langrijk staatsvermogen door overhe veling van privaatvermogen enz., voeren tot een opeenhoping van poli tieke, sociale, economische en culturele macht in de handen van de Staat, en tot een totalitair regime, al verklaart men telkens dit laatste ten bloede toe tegen te staan. Spreker verstond tenslotte onder vrij heid gehoorzaamheid aan God en aan de door hem gegeven levensorde, waar- Advertentie uit volgt dat de persoonlijke vrijheid moet worden beleefd in de betrekkingen en in verbonden, waarin zij zijn ge plaatst. In het begin van zijn rede heeft dr. Schouten de historie en groei van de partij behandeld en baarbij de figuur van Groen van Prinsteren en Abraham Kuyper belicht. Doorbraak-politiek geoordeeld Het Eerste-Kamerlid prof mr. A. Anema belichtte daarna de verhouding tussen persoon en partij binnen het par tijverband. Hij merkte op, dat men in het algemeen kan zeggen, dat de partij organisatie ruimschoots gelegenheid moet geven aan de haar samenstellende leden om hun persoonlijke opvattingen tot gelding te brengen bij de regeling van het partijbeleid, maar dat deze. als eenmaal het partij-besluit is gevallen, zich vlot en gul aan de beslissing hebben te onderwerpen, en haar hebben mee uit te voeren. Het is de liefde tot God in haar veel voudige, maar niettemin innig vervloch ten facetten, die eerst de werkelijke ziel vormt van de partijformatie, en die haar saamsnoert tot een krachtig levende eenheid. Daarmede staat alle doorbraak- politiek principieel geoordeeld. Want één van beide is onverbiddelijk het gevolg. Of men krijgt op die wyze een partqverband dat alleen eenstem migheid in bepaalde belangen en te ne men maatregelen waarborgt, maar dan ook alle waarlijk bezielde eenheid ont beert. Of wel en dat zal meestal het geval zijn men voelt het nypend ge mis aan die hogere eenheid te sterk en onvoldaan grypt men dan toch weer on uitgesproken naar een gezameniyke geesteiyke band. Dat kan niet anders zqn dan het humanisme In zijn veel- vervige rok. Maar de beiydende christen, die zich onder die vaan schaart, Iqdt schade aan zijn ziel, aldus prof. Anema. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door de minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Alge- ra. Tal van afgevaardigden van ver wante organisaties hebben hun geluk wensen aangeboden. ZONDAG 4 April: Passie-Zondag; eigen mis; geen Gloria: 2 geb. H. Isodorus; Credo: prefatie van het H. Kruis; paars. MAAN DAG: H. Vincentius Ferrerius, belijder; 2 geb. van de ferie; prefatie van het H. Kruis; laatste evangelie van de ferie; wit. Ofwel: Mis van ferie 2 na Passie-Zondag; 2 geb. H. Vincentius Ferrerius; prefatie van het H. Kruis; paars. DINSDAG: Mis van ferie 3 na Passie-Zondag; 2 geb. voor Kerk of Paus; prefatie van het H. Kruis; paars. WOENSDAG: Mis van ferie 4 na Passie- Zondag; verder als Dinsdag. DONDERDAG; Mis van ferie 5 na Passie-Zondag; verder als Dinsdag. VRIJDAG: Zeven Smarten van Maria; eigen mis; 2 geb. van de ferie: Se quential Credo: prefatie van O. L. Vrouw: laatste evangelie van de ferie; wit. Ofwel: Mis van ferie 6 na Passie-Zondag: 2 geb. van Zeven Smarten van Maria; geen Credo; prefatie van het H. Kruis; laatste evangelia van Zeven Smarten van Maria; paars. ZA TERDAG; Mis van Zaterdag na Passie-Zon dag; verder als Dinsdag. ZONDAG 11 April: Palm-Zondag (Palm wij ding en Palmproces- sie); eigen mis: geen Gloria: Credo; prefa tie van het H. Kruis: paars. nen komen of er hartkloppingen van krijgen, rechtvaardigt nog geen af keurend oordeel over koffie in het al gemeen. Hoe men op dit genotmiddel reageert is sterk afhankelijk van In dividuele factoren. Meent men echter uit ervaring te weten, dat men koffie met goed verdraagt, dan doet men er uiteraard verstandig aan zich het genoegen van een kop koffie te ont zeggen. Waarom verbiedt de dokter dan zo vaak koffie? In de eerste plaats gebeurt dit niet zo vaak. Vroeger wel, omdat men toen het idee had dat koffie schade lijker zou zijn, dan men nu denkt. Volgens de huidige opvattingen zijn er bijna geen ziekten, waarbij een ma tig gebruik van koffie niet geoorloofd zou zijn. In de tweede plaats is niet iedereen zo verstandig om zich van koffie te onthouden als hij merkt dat het hem niet goed bekomt. Dan moet de dokter wel een verbod uitvaardi gen. Dat berust dan niet op de scha- delykheid van koffie in het algemeen, maar op een overgevoeligheid van de patiënt in.dit bijzondere geval. Geniet gerust van Uw vaderlands bakje troost, of, van een meer exo tische café filtre, espresso of capu- cino, maar vergeet niet, dat de oude Grieken reeds in steen boven een van hun prachtigste tempels beitelden: „Nooit te". van S. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 55 „Hoe vlugger u doet wat ik zeg," zei Anneke, „des te spoediger kunt u uw tunnel beginnen te graven." Halverwege de middag werd er ge beld, en Hephzibah liet Amanda Stiffler in de salon. „Ik kwam je nog iets vertellen in ver band, met Rolf, zei ze. „Vader heeft na tuurlijk naar zijn familie getelegrafeerd. Hij het lichaam wordt naar Lon den gestuurd. Vader vond het beter zelf mee te gaan. Dat is wel het minste wat hij doen kan." „Dat is zo", beaamde Anneke. ..Enne" Amanda was er een beetje verlegen mee „ik ga met hem mee. Vader had liever gezelschap en hij kon toch niet anders dan zelf gaan." „Natuurlijk," zei Anneke. „En je bent nog nooit in Europa geweest." „Je mag zoiets natuurlijk niet aangrij pen als een voorwendsel, maar anders zou ik er misschien nooit komen. En ik zou zo graag eens aan de overkant van de oceaan willen kijken." „Waarom ook niet?" vond Anneke. „Blijf je lang ginds?" „Een paar weken, denk ik. Vader heeft me beloofd met me naar Parijs te gaan en verschillende andere landen te bezoeken. O, Anneke," riep ze verward uit, „is het niet vreselijk van me dat ik me er zo op verheug?" „Ik zou me er zelf ook op verheu gen," antwoordde Anneke. „Natuurlijk moet je gaan, en je moet zoveel mn gelijk zien en genieten." „Arme Rolf," zei Amanda. „Ja, arme Rolf." Anneke dacht aan de vriendelijke jongeman, die zo van zijn reis genoten had, en die geen vlieg kwaad gedaan zou hebben, maar die iets wist, zonder het zich bewust te zijn, dat een bedrei ging vormde van de plannen van een ander. Ze was er zeker van dat hij met zijn leven geboet had voor het feit, dat hij toevallig wist dat een Amerikaan een zak ruwe edelstenen gekocht had. en in haar gezelschap gezien was. Ze had natuurlijk geen enkel bewijs voor deze theorie, en het zou ook wel nooit te bewijzen zijn, maar Anneke was er rotsvast van overtuigd, en het was haar of een ijskoude hand haar bij haar nek pakte. Ze huiverde. Na een poosje vertrok Amanda, en Anneke bepaalde haar gedachten bij hetgeen haar die avond te doen stond. William Ralston gaf een van zijn be roemde avonden. Ruim honderd gasten 'n het grote huis te Belmont en de hele élite zou daar te vinden zijn. Het was een fantastisch huis, met genoeg logeerkamers om een heel regiment huisvesting te verlenen en een grote ovale, met spiegels bezet te balzaal, die door een geweldige kris tallen luchter verlicht werd. Ralston on derhield zelfs een eigen vervoersdienst tussen zijn buitenhuis en de stad, en de gasten werden in razende vaart in met vier paarden bespannen janpleziers heen en terug gebracht Anneke had zich voor deze gelegen heid met de uiterste zorg gekleed, en thans wachtte ze op Juan Pamell, die haar begeleiden zou. Ze dacht aan Juan, en aan de liefdesverklaring die hij die bewuste avond zo onverwachts geuit had. Hij had gezegd dat hij zoveel van haar hield dat het pijn deed, en toen was hij kalm weggewandeld. Zijn ver klaring was niet door een aanzoek ge volgd. Zij was niet in staat haar eigen emoties te analyseren. Ze hield er niet van in onzekerheid te verkeren. Ze wil de iedere situatie overzien en beheer sen, ze wilde gebeurtenissen en perso nen m de hand houden, maar ze had zo'n vaag idee dat ze Juan Vallejo Par- nell nooit de baas zou worden. Als hij trouwde met wie ook dan zou h ij de baas in huis zijn. Anneke vroeg zich af wat dat een sensatie moest zijn iemand tot baas te hebben. Ze sloot haar ogen en haalde diep adem, en ze dacht aan een huis waar zii de dingen zou regelen, maar waar zij niet de hoogste autoriteit zou ziin. Het kon geweldig en heerlijk zijn. Misschien was het een ideaal bestaan als zij tenminste de man aanbad die de baas in huis was. en als hij haar aanbad Kon zij ooit een man dat soort liefde schenken? Kon ze zich zozeer gewon nen geven? Ze wist het niet. Ik ben Anneke Villard, zei ze bij zich zelf. Ik ben mezelf. Ik ben Anneke Villard. De bel ging, en Anneke hoorde de stem van Juan bij de deur. Ze ging zonder dralen naar hem toe. John Brownlee en Conchita Nettleton wacht ten buiten in het rijtuig, klaar om zich naar Belmont te laten rijden. Van bui ten vues Ralstons woning reeds indruk wekkend, maar dat was nog niets ver geleken met het interieur. Aan de in richting waren schatten gelds besteed, en toen zij in de grote vestibule ston den, keek Juan Anneke vragend aan. hij ,Is dat waar je van droomt?" vroeg „Te overdadig voor mij," zei ze. „Te pronkerig. Ik geef de voorkeur aan de smaakvolle inrichting van de woning van Francois Pioche." „Dat is een punt in je voordeel," zei Juan. „Maar ik zou wel datgene willen heb ben," zei Anneke, „dat hierdoor tot uit drukking gebracht wordt." „En dat is?" „Macht," zei ze. „Ik zou macht willen bezitten, zonder er mee te pronken.' Ze neep haar lippen samen. „Dit deze dwaze overdaad dat is ongezond. Het is niet de goede manier om geld te be steden. Juan. er ontbreekt iets aan de man, die zo zijn rijkdom ten toon spreidt" „Ontbreekt er iets aan de grote Ral ston?" Ze knikte. „Het wijst er op," zei ze „dat hij zieh niet van overdrijving weet te onthouden. Ik geloof dat mijnheer Ralston, die eigenschap mist, die nodig is om rijkdom en invloed te doen voort duren." „En wat is die eigenschap dan'"' „Je eerzucht weten in te perken en iets overleggen voor minder goede ja ren. Hij zal in zaken waarschijnlijk even onbeheerst zijn als in de inrichting van zijn huis. Hij wil steeds meer en hg denkt dat alles hem moet lukken." „Allemensen!" riep Juan uit „Wat bedoel je daarmee?" „Dat je onvermoede kwaliteiten be zit, mooi meisje. Dit is een van die zeld zame ogenblikken waarin ik je verstand meer bewonder dan je schoonheid. Wat zou jg doen als je Ralston was?" vroeg hg. (Wordt vervólgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7