fk fxfi Haarlemse politie werkt nu met kleurenfotografie Concert „Zang en Vriendschap" De modernste Coiffures Politiesportclub in het zilver OOSTERSE SCHATTEN de zomer- tentoonstelling in het Rijksmuseum Primeur voor Nederland Solist: Guus Hoekmanbas Sportieve evenementen op het programma Weelde van Aziatische kunst uit vierduizend iaar Nederlands bezit Agent gestoken H. Vader draagt nog niet de H. Mis op Mgr. B. Hilhorst neemt ontslag Hoe spelen de R.K. clubs? EMMABLOEM COLLECTE MOLENDIJK'S KAPSALON Zij miste opeens Vechtpartij te Deventer KHI STOFZUIGERS H.J. MaertenN. V. DINSDAG 6 APRIL 1954 PAGINA 2 vmENSC&G MKT ■oqDept V^D &ÊT^^^^^QgZM£RDj!G donderdag DmsDjm KATH. VOLKSPARTIJ HAARLEM RECORD INLEG NUTSSPAARBANK Arbeider in tunnelput gevallen „St. Christoffel" Politiek forum K.V.P. in Haarlem Morgen Open de beurzen De collectebussen vol SANTPOORT Twee auto's bij aanrijding zwaar beschadigd HEEMSTEDE Burgemeester bescherm, heer H.P.G. zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Burgerlijke Stand De oprichting Komende evenementen Verloting schilderij JUBILEUM P. JUKES Vereeniging Haerlem Rector Brans voor Kath. Middenstand „Bidden door werken" Mortiergranaat gevonden 4 Andersluidende berich ten zijn onjuist Benoemd tot tit. bisschop van Assamosata TRcacUo 1 Beurst van Amsterdam Beurs van New York OïNSQ2FU Advertentie A A ffijï/ f JFP R '^P R _.^P R ZSNDJG MMNDJS WOENSDAG De recherche van de Haarlemse poli tie heeft nu de landelijke primeur met haar kleur en-fotograf ie. Ten dienste van het onderzoek beschikt de politie van Haarlem over een eiaen apparatuur, welke haar in staat stelt opnamen in kleuren te maken van bepaalde situa ties, hetgeen een belangrijke verbete ring betekent bij het z.g-n. research- werk. Mochten wij gisteren bij een be zoek aan het bureau in de Smedestraat reeds constateren, dat de politie over een voortreffelijk archief beschikt., aan de hand waarvan grote en kleine mis daden vaak in een minimum van tijd worden opgelost, het onderhoud met commissaris W. J. Gorter en het hoofd van de Technische Opsporingsdienst J. B. Meulman. maakte ons wel duidelijk, dat de laatste aanwinst een belangrijk hulpmiddel is geworden bij het onder zoek. Reeds lange Uid koesterde men in Haarlemse politiekringen grote belang stelling voor de kleurenfotografie. Er werden op eigen gelegenheid proeven genomen, maar waar men op essentiële punten op fabrieksgeheimen moest sto ten, werd contact opgenomen met de fa. Gevaert. Daar bleek men bereid twee mensen van de Haarlemse politie, de heer Meulman en een assistent, in oplei ding te nemen om de finesses van het „vak" te leren. Deze twee hadden ech ter reeds een goede theoretische ken nis, zodat de opleiding direct in de practiik kon geschieden en in het ge heel negen dagen in beslag nam. De nieuwe werkwijze levert grote voordelen op. Voorheen was het immers no, dat bii zwart-wit foto's met lijntjes moest worden aangegeven, waar op de gefotografeerde plaats bloed was aan getroffen. Dat is nu niet meer nodig, de kleurenfoto geeft tot in details een bepaalde situatie weer. Overigens heeft men zich de kunst niet zonder meer eigen gemaakt. Daar moesten heel wat experimenten aan voorafgaan om het ten slotte zover te krijgen, dat het re- ele met het visuele in overeenstemming kwam. Het is namelijk zo. dat door ze kere invloeden de kleuren niet doorko men zoals wij ze in werkelijkheid zien. En dan is het de kunst de werkelijk heid zo getrouw mogelijk op de foto te benaderen. Daar komt nog bij. dat iede re kleuren-fotograaf over het algemeen wacht op gunstig weer of een gunstige sfeer om zijn oonamen te maken Daar is bii de politie uiteraard geen sprake van; daar moeten de foto's onder alle omstandigheden, en dikwijls de meest ongunstige, gemaakt worden. Nu is het bii politie-opnamen wel zo gesteld, dat rood de dominerende kleur is. en dat men zich dus op het doorko men van deze kleur bii de ontwikkeling Instelt. Tot de verkiezingen op 21 April kan men aan de volgende adressen alle gewenste in lichtingen verkrijgen, benevens aanvragen om hulpverlening op de verkiezingsdag Indienen. J C. Ronde, Hedastraat 16, J. Felix, Amsterdamstraat 55. J. van Velsen, Zon- nelaan 11, S. W. Balm. Wilhelminastraat 35 Th Milatz. Brouwersvaart 100a rd. J.' Knape, van 't Hoffstraat 36, H. F. van Leeuwen, Previnairestraat 15, H. Loer akker Dutrystraat 34. P. Scheepens. Delftlaan 191, J- G. M. Lips, Vondelweg 298, J. Ruigrok, Meeuwenstraat 50, J. W. van Musscher, Lamhr. van Dalenlaan 35. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bereikten in Maart de on gekende hoogte van f 1.615.460.De te rugbetalingen beliepen f 889.254.zodat het spaaroverschot f 726.206.— bedroeg, hetgeen tot dusverre nog nimmer was voorgekomen. In het eerste kwartaal van dit jaar steeg het inleggerstegoed bij de Nuts spaarbank met niet minder dan f 1.948.161— tot een totaal van f 30.563.564.—. Het aantal inleggers steeg in de zelfde periode met 947 tot een totaal van 69.313. De ophaaldienst van de spaarbank werd in de afgelopen maand uitgebreid tot enkele wijken van de gemeente Heemstede. Dat deze dienst in een grote behoefte voorziet blijkt wel uit de om standigheid dat binnen korte tijd reeds bijna 400 deelnemers konden worden ingeschreven, voor het overgrote deel nieuwe spaarders. Ruim een jaar geleden is men bij de Haarlemse politie met het experimen teren begonnen en de resultaten waren reeds spoedig vrij gunstig te noemen. Thans is men zover, dat de kleurenfoto grafie ook in de practiik toegepast kan worden. Bij de proeven op het bureau in de Smedestraat heeft men zelfs nog wel een enkele chemische vondst ge daan. en het atelier ïs er nu ook op in gericht om eigen werk geheel af te wikkelen. (De wir-war van gangetjes, deuren, kamertjes en trappen in het bu- reu heeft ons nog wel eens extra dui delijk gemaakt, dat de Haarlemse poU- tie een nieuw en gedegen bureau hard nodig heeft!) De Haarlemse politie heeft hiermede dus de primeur van Nederland (in som- minge andere landen wordt deze werk wijze ook reeds toegepast) en het eer ste resultaat is nu geweest, dat ook uit andere steden van politie-zij de belang stelling is getoond, voor wat in Haarlem nu bereikt wordt. Het ïs dus niet uitge sloten. dat het Haarlemse voorbeeld te zijner tijd wel door andere politie-in- stanties gevolgd zal worden. En dat is in ieder geval ook een suc ces voor de heer Meulman, die het ini tiatief voor deze kleurenfotografie bij politioneel onderzoek heeft genomen. Bij de tunnelbouw te Velsen is de Haarlemse arbeider J. de F. van een stelling gevallen en enkele meters la ger in de bouwput terecht gekomen. De man heeft een rugspierkneuzing opge lopen en is per auto naar zijn woning vervoerd. Op de ledenvergadering van „St. Christoffel" is een commissie benoemd ter bestudering van de beschrijvings brief Algemene Jaarvergadering. De commissie bestaat uit de heren Boos en JansenMuijs. De heer P. v. d. Stoop hield een causerie over accu's en hun verzorging. De tweede spreker was de heer G. Boerkamp, die een uiteenzet ting gaf van de Sociale Verzekering. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Nadat vier van de vijf nieuwe leden waren geïnstalleerd, werd de vergade ring met de rondvraag besloten. De Katholieke Volkspartij houdt Woensdag 7 April, des avonds 8 uur, in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, een Politiek Forum. De katholieke kiezers en kiezeressen worden in de gelegen heid gesteld hun vragen te stellen aan het Forum, dat gevormd zal worden door de heren dr. A. M. Lucas, lid 2e Kamer Staten Generaal; J. A. A. Pon- cin, voorzitter K.V.P. Rijkskieskring Haarlem; J. Schippers, lid Prov. Staten van Noord-Holland en K.V.P.-fractie voorzitter gemeenteraad Haarlem; A. v. d. Veldt, lid Prov. Staten van Noord-, Holland en gemeenteraad Haarlem. De vragen kunnen vóór de vergade ring op schrift worden ingediend, doch ook mondeling ter vergadering worden gesteld. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Shane", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Een kind was getuige", 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Zij, die van de zonde leven" (geprol.). Strikt volwassenen. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Kinderen der liefde", 18 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Kinderen der liefde", 18 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. ROXY: Vanaf Maandag om 2.30 en 8 uur. „De geluidsbarrière", 14 jaar. CITY: „Achter gesloten gordijnen". Vol wassenen. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 6 April Stadsschouwburg: De Rotterdamse Co- medie met „Sabastiaan" (ab. C) 8 uur. Vleeshal: Improvisatietoneel (H.K.G.), 8 uur. Minerva: British Society of Amsterdam Dramatic Club: „Fools rush in", 8.15 u. Woensdag 7 April Stadsschouwburg: K. N. F.-propaganda- avond, 8 uur. Gebouw St. Bavo: K. V. P.-forum- avond, 8 uur. Concertgebouw: Gecombineerd zangcon cert, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huls met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van tekeningen door D. Lin deboom. Geopend dagelijks van 1018 u., behalve des Zondags (t/m J0 April). Museum bet Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Werken van wijlen Frans Baljon. Geopend van 10—12.30 en van 13.30—15 uur (t.m. 12 April). Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102: Expositie van Franse impressies van Frans Funke, Willem Steyn en Frans Verpoorten. Advertentie Op de rijksweg VelsenHaarlem zijn Maandagavond tegen acht uur ter hoog te van het Broekbergenplein twee per sonenauto's tegen elkaar gevlogen. De wagens reden elkaar tegemoet, waarbij een uit de richting Haarlem komende Ford, bestuurd door de Haarlemmer P. J. S., linksaf sloeg zonder dat de be stuurder lette qp het verkeer uit de tegenovergestelde richting. Van die kant naderde met grote snelheid een Opel, waarvan de bestuurster, mej, T. R. uit Heemstede, door krachtig remmen nog poogde een aanrijding te voorkomen. Dit lukte niet, zodat de Opel de Ford in de rechterflank aanreed en zelf een halve slag draaide. De Ford vloog het plant soen in. Beide wagen" werden zeer zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Woensdagavond om 8 uur zal de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. van Rappard geïnstalleerd worden als beschermheer van H.P.C. Deze plechtig heid zal plaats vinden in het Cafetaria- restaurant. Het voorjaarsconcert van de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", dat Maandagavond onder leiding van Jack Loorii plaats vond, ïs één van de beste uitvoeringen geweest, die we de laatste jaren van de bijna 150 jarige Lie dertafel hebben gehoord. Er is in alle opzichten voortreffelijk gezongen. Jack Loorii had om te beginnen een zeer be langrijk programma samengesteld, waar op drie eigentijdse componisten voor kwamen. Sedert een tiental jaren heeft de mannenzang aan het eigentijdse com poneren een grote stimulans gegeven. Dat de mannenkoorzang op haar beurt de laatste tiid weer in frisheid opbloeit, is te danken aan het feit, dat aan he dendaagse componisten veelal opdrach ten tot componeren worden verstrekt, om het repertoire met nieuwe werken te verrijken. Zodoende is er een gezonde wisselwerking ontstaan tussen compo nisten en mannenkoren, welks invloed en Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 Advertentie Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maïzena haperde, 't was niet de maizena die ze gewend was; de naam DU RYE A stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthouden Voor eens en altijd: Niet alleen Maizena DU RY E A vragenmaar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. GEBOREN: J. A. Spronkvan Leeu wen z.; G. Pappenheimvan Perlstein z.; P. M. G. BoomWesterburger z.; M. L. Leijsede Bodt z.; M. S. van Eg- mondvan de Goorberg z.; M. Meins- ma—Betjes d.; H. W. van Dijk—Romp d.; J. J. Thuisvan Opstaijen d.; J. E. A. OttevangerGerritsen d.; H. Stijnman Beetz d.; G. J. van Rijn—Rozenhart d.; A. G. Teunissende Jong d.; B. van den BergNueman d.; G. L. Wijtman Sneijder d.; C. van der Leevan der Leede d. OVERLEDEN: K. Ham, 70 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; F. de Vries. 61 j., Westerhoutpark; J. Hulskemper, 73 j., Gasthuisvest; H. W. Vink, 71 j., Rijksstraatweg; J. H. Heijerman, 49 "j., Leeuerikstraat; Chr. M. PreemenHer mans, 38 j., Kamperlaan; R. Gerbrands, 32 j., Kopsstraat. Wie het jubileumprogramma van de politiesportclub „Bloemendaal" in zijn handen krijgt, moet onwillekeurig den ken aan een netjes in zilverpapier in gepakte plak chocolade. Want de om slag van dit boekje is van dik zilverpa pier en de opdruk met blauwe letters ziet er keurig uit. In het zilver is niet alleen het programmaboekje, maai eveneens de politiesportclub Bloemen daal, aangesloten bij de Nederlandse Politie Sportbond, de afdeling Noord holland van de Nederlandse Wandel sportbond en de afdeling Haarlem van de Nevobo, de Nederlandse Volleybal Bond. Bloemendaals burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, is beschermheer van de vereniging. Het vijfentwintig jarig bestaan van de P.S.C.B. is eerst in het najaar van 1954, doch ter inleiding daarvan vraagt een reeks van sportgebeurtenissen de aandacht. De reeds vele malen door de P.S.C. Bloemendaal gehouden wan deltocht vormt dit jaar de inzet van al die sportevenementen Op Zaterdag 10 April zullen zeker weer talrijke wan- delliefhebbers naar hotel Vreeburg aan het Kerkplein te Bloemendaal gaan, waar de start is voor de wandeltocht over 25 kilometer. Een ieder, ouder dan veertien jaar, kan aan de tocht deelnemen, waarvoor tussen twee en drie uur wordt gestart. De eerste van de vijfentwintig te wan delen kilometers wil men graag geza menlijk laten geschieden. Het bestuur van de P.S.C.B. vond de Haarlemse „St. Joris" verkennersband van de ver kenners der Katholieke Jeugdbeweging onder leiding van de vaandrigs P. Janus en H. van Maanen bereid om' tot het dorp Overveen de tocht te openen; dit is een afstand .van ongeveer twee kilo meter. Het zou het feestelijk karakter verhogen als de winkeliers en particu lieren woonachtig aan de Bloemen- daalseweg in Bloemendaal en in Over veen, die middag de vlag zouden willen uitsteken. Voor de opening door de ver kennersdrumband verleende het be stuur van de N.W.B. in de afdeling Noordholland bij uitzondering toestem ming. Voor het volbrengen van de tocht is een fraaie verzilverde herinne ring beschikbaar, zowel voor indiviude- len als voor groepen van minstens elf wandelaars. Men kan voor de wandeltocht in schrijven bij de heer W. Vleghert, Tet- terodeweg 21, Overveen. De medische hulpverlening gedurende de tocht wordt verzorgd door de leden van de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade. Het par cours door de mooiste gedeelten van Bloemendaal gaat voor een groot ge deelte bovendien door voor het publiek afgesloten zeer fraaie duingebieden. De Politie Sportclub Bloemendaal werd op 29 October 1929 opgericht, nadat daartoe op een vergadering van het politiepersoneel, gehouden in hotel Roo- zendaal te Overveen, met algemene stemmen was besloten. De eerste voor zitter en mede-oprichter was de heer R. Stoffer, die met zijn collega's H. M. van Kleef, eerste secretaris en K. Moer man, penningmeester, de stoot gaven in navolging van de politie te Haarlem. Begonnen werd met voetbal, zwemmen en pistool-schieten. Via enkele vriend schappelijke voetbalwedstrijden kwam het P.S.C.B.-elftal uit in de Westelijke competitie van de Nederlandse Politie Sport Bond (N.P.S.B.). Al spoedig ging men schier dagelijks zwemmen in Stoop's bad te Overveen, hetgeen mogelijk was door de finan ciële steun van de gemeente. Het duurde dan ook niet lang of het gehele politiecorps van Bloemendaal kon zwem men en behaalde het diploma. Ter gelegenheid van de viering van het vijfde lustrum van de Politiesport club Bloemendaal staan, behalve de reeds genoemde wandeltocht, nog an dere sportevenementen op het pro gramma. Op 25 Mei wordt op alle vel den van de B.V.C. Bloemendaal aan de Brederodelaan een voetbaltournooi ge houden tussen half tien en vijf uur. Er worden twaalf elftallen van politie- sportverenigingen voor dit tournooi uit genodigd. Op 15 Juli wordt in het Haar lemse Krelagehuis een gTOot volleybal- tournooi gehouden. Er bestaat zelfs de mogelijkheid dat de P.S.C.B. op die dag de organisatie wordt toegewezen van de volleybalkampioenschappen van het dis trict West van de N.P.S.B. Voor de kinderen der politiemensen volgt dan op 27 Juli een kinderfestijn op het sportterrein aan de Zeeweg te Overveen Van 17 tot en met 20 Augus tus zijn er schietwedstrijden voor poli- tiesportverenigingen en ook hier geldt dat het niet uitgesloten is, dat deze wedstrijden tevens gelden voor de ge westelijke schietkampioenschappen in de afdeling West van de N.P.S.B. Ten slotte recipieert het bestuur van de jubilerende P.S.C.B. op Zaterdagmiddag 30 October in het bureau van politie te Overveen. De commissie van samenwerking voor bijzondere noden in de gemeente Bloe mendaal verzoekt ons mede te delen, dat de trekking voor het schilderij van wijlen de heer Van Steenwijk, de eni ge prijs in de door de commissie gehou den loterij, dezer dagen is geschied. De prijs viel op lotnummer 19, dat in het bezit bleek te zijn van de heer J. W. Kramer te Bloemendaal. ontwikkeling gestadig grotere vormen aan gaat nemen. Zo gezegd prijkten op dit programma drie moderne werken, resp. van Oscar van HemeL Henk Badings en Albert de Klerk. De coplas van Oscar van Hemel, die wij reeds éénmaal van „Zang en Vriend schap beluisterden, voldeden dit keer in hoge mate. Het zijn stuk voor stuk voortreffelijke stukken, soms zeer kort, maar steeds bondig en raak gekarakteri seerd. Zij betekenen zeer zeker een ruime aanwinst op Zang en Vriend- schap's repertoire. Van minder gehalte, ofschoon boven het middelmatige lig gend, is het „Liedt" van Alb. de Klerk, op tekst van Adriaensz Bredero. Dege lijk geschreven muziek, maar hïer en daar. ondanks het moderne kleed, wat conventioneel aandoend Henk Badings' werk „Dat liet van den Rhynscen Wijn" uit Alionora van de dichter .P C. Boutens. is knap en mar kant geschreven. Jack Loorij gaf er met zijn koor een zeer muzikale en joyeuse vertolking van. Trouwens, er werd de hele avond een demonstratie gegeven van hoog staande mannenkoorzang. De homoge niteit van timbre viel zeer te loven. Het Morgenlied van Philip Loots (een der beste stukken voor mannenkoor van deze componist)waarmede het officiële pro gramma geopend werd, was reeds 'n pak kend begin. Wat ons minder beviel, wa ren de twee Negro-spirituals, direct na de pauze. Niet zozeer de uitvoering er van op zich genomen, dan wel de enigs zins gewrongen bewerking. De drie Rus sische volksliederen deden het uitste kend. Tot het grote succes hiervan droeg zonder twijfel bij de prachtige solozang van Guus Hoekman. Speciaal in de „Le gende der twaalf rovers" in de bewer king van Imjalof, kon men genieten van het sonore basgeluid van deze zanger. Met werken van Alphons Diepenbrock, Hans Schouwman en enkele volksliede ren completeerde Guus Hoekman het programma „Celebritat", van Diepen brock, op een diepzinnige tekst van Goethe, verkreeg grote gestalte, door de manier, waarop Guus Hoekman dit zong. De drie liederen „Amsteldam- Veere-Arnhem", uit de cyclus „Neder landse steden" van Hans Schouwman bleken degelijk geschreven gezangen te zijn, waarbij we de voortreffelijke be geleiding aan de vleugel door Emmy van Eden met nadruk noteren. Met de volksliederen uit verschillende landen oogstte Guus Hoekman eveneens groot succes, waarin hij terecht zijn accom- pagnatrice liet delen. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat „Zang en Vriendschap" een in alle op zichten genotvolle avond heeft geboden. Aan het begin van de avond zong men ter memoriam van het onlangs over leden lid van „Zang en Vriendschap", Jac. Kuiper, Litanei van Frans Schu bert. JAN LAARVELD Dat de N.V. Drukkerij De Spaarne- stad ecu kwart eeuw geleden een pe riode van grote ontwikkeling door maakte, blijkt wel uit het grote aantal jubilea dat de laatste tijd in dit bedrijf wordt gevierd. Maart telde er vier en April zette ook al weer met een zilve ren jubileumviering in. Het was de heer P. Jukes van de afdeling montage, die dit feest vierde en door de directie hartelijk werd gefeliciteerd. Als blijk van waardering ontving hij de traditio nele portefeuille met inhoud. De heer Elfers, bedrijfsleider chemi- fffafie, die de heer Jukes als eerste in de cantine toesprak, noemde hem een man met rijke ervaring en grote vak manschap en wilde hem gaarne tot voorbeeld stellen aan de jongeren van de afdeling. Hij sprak de vurige wens uit, dat de persoonlijke goede verhou ding tussen de jubilaris en hem zelf tot in lenete van jaren zou blijven gehand haafd. De heer Hart. chef van de afde ling. dankte de jubilaris vervolgens voor de grote steun, welke hij altijd van hem heeft ondervonden, en nadat hij hem nog vele arbeidzame jaren in goede gezondheid had toegewenst, over handigde hij hem namens de jubileum vereniging een enveloppe met inhoud. Hans Loog bood de jubilaris en zijn echtgenote twee fraaie bloemstukken aan en maakte toen plaats voor de heer Wiifies, die de nieuwe zilverling in dichtvorm lof toezwaaide en hem na mens de collega's met een fototoestel verrijke. Nadat ook de heer Smit nog een speech had afgestoken, snrak de heer Jukes een kort dankwoord. Maandag 12 April, des avonds om 8 uur, zal dr. C. Spoelder een lezing hou den over het onderwerp; Het garnizoen te Haarlem tot 1914. De vergadering is belegd in een der zalen van café-res taurant Brinkmann. (Van onze speciale verslaggever) Zoals wij reeds gemeld hebben, zal de zomertentoonstelling in het Rijksmu seum dit jaar bestaan uit een expositie van Aziatische kunst onder de titel „Oosterse schatten". In tegenstelling tot de grote zomertentoonstéllin- gen, die de laatste jaren gehouden zijn en waarmee het Rijksmuseum een grote reputatie heeft gekregen, zal deze expositie geheel en al worden samengesteld uit stukken, die zich in Nederlandse collecties bevinden. Men zal dus niet lenen in het buitenland, maar wel laten zien wat er hier te lande in de loop der jaren aan Aziatische kunst verzameld is. De Vereniging van Vrienden der Aziatische Kunst zal dan ook het bijeenbrengen en het uitzoeken van de stukken, die geëxposeerd zullen worden, regelen en een groot deel van de permanente ver zameling van deze vereniging, die in de Drukker-uitbouw van het Rijksmu seum is ondergebracht, zal ook op de tentoonstelling te zien zijn. Velen zullen verbaasd staan over dat gene, wat men in ons land op het ge bied der Aziatische kunst vinden kan en het grote overzicht dat op deze wijze verkregen wordt, zal ook in het bui tenland wel belangstelling trekken, hoe wel gelijkertijd te Parijs en te Venetië exposities van Oosterse kunst gehou den zullen worden. In Venetië komt zelfs een zeer grote tentoonstelling van voornamelijk Chinese kunst in verband met het feit dat de beroemde doge en ontdekkingsreiziger Marco Polo 700 jaar geleden geboren werd. De expositie in het 'Rijksmuseum, die van 4 Juli tot 10 October geopend zal ziin, omvat ongeveer 650 stukken uit zestig particuliere verzamelingen en een tiental musea. Niet alleen het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam en het Museum voor Volken kunde te Leiden verlenen medewerking, maar ook cie musea van Groningen, Leeuwarden, Hoorn, Edam en Den Haag. Op deze wijze zal men komen tot een zeer groot en gevarieerd over zicht, dat het hele Indische kunstge bied van het Verre Oosten t.w. Indië, China. Japan. Korea. Java en Tibet be strijkt Er valt nooit zo sterk de aandacht op het bezit aan Oosterse kunst in ons land, zo vertelde ons gisteren mr O. J. Tj. N. Domela Nieuwenhuis, voorzitter van de Vereniging van vrienden der Aziatische kunst. Maar als alles bijeen is zal men constate- Leden van de R. K. Middenstands vereniging afdeling Haarlem, die ken nelijk in groter aantal waren opgeko men dan verwacht werd, konden zich gisteravond in restaurant Brinkmann de wijze adviezen ter harte nemen, die rector H. Brans uit Den Haag hen ver strekte en alle betrekking hadden op de wijze, waarop de middenstander door zijn zaak heilig kon worden. Ge moedelijk en eenvoudig in zijn aan ve len bekende trant besprak de rector de scheiding, die nu eenmaal, maar ten on rechte, bestaat tussen werken en bid den, de dagelijkse taak en de kerk. Door te constateren dat bidden be staat in het zich neerleggen bij Gods wil, hetgeen dus op allerlei wijzen kan beoefend, en het werken inhoudt: zijn plicht doen, zijn dagtaak zo goed mo gelijk vervullen, stelde de spreker, dat een synthese tussen deze twee gemak kelijk is te verwezenlijken. „Bid door werken en werk door bidden", luidt eenvoudig de oplossing. Meet uw ge loofsbeleving niet naar het aantal Com muniegangen of H.H. Missen, maar naar de intensiteit van uw verhouding met God, zo ried hij zijn gehoor aan. De of ferhouding, die wordt aangenomen in de kerk, moet worden gecontinueerd in het dagelijkse werk. Zijn werk opdragen aan God, zoals in het morgengebed wordt gebeden, wil zeggen: het werk te richten naar de bedoeling, die God er achter heeft gestoken. Natuurlijk behoeft men zich deze geestelijke gesteldheid niet steeds bewust te zijn. Om nu de waarde van de H. Mis, de H. Communie of de rozenkrans niet te vertekenen, verklaarde rector Brans nog, dat zij hulpmiddelen zijn tot hetzelfde doel: zalig te worden. De misvatting be staat slechts hierin, dat men tussen het werk en de kerk een scheidsmuur trekt, die hoogst ongewenst en onnodig is. „God wil, dat u uw zaak zo goed mogelijk leidt, dat is uw plicht en uw gebed." Het heldere betoog van de rector werd omlijst door twee uitvoeringen van „Mu- sica Laïca", onder leiding van Jan Stammeyer, een op hoog peil staand zanggroepje, dat zuiver en gaaf enige passie- en andere liederen ten gehore gaf. Er was na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. In de duinen te IJmuiden troffen en kele jongens een mortiergranaat aan. Zij deden, wat onder zulke omstandig heden het enige verstandige is en waar schuwden de politie. Deze zorgde er voor, dat het gevaarlijke voorwerp op deskundige wijze verwijderd werd. (Van onze correspondent) In de nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens een ruzie in een Deventer automatiek een agent, de dertigjarige Timmer, door een aangeschoten Deven ter koopman B. met een mes in de rug gestoken. De agent werd in de iongen getroffen en is door bloedverlies zeer verzwakt. Hy is opgenomen in het zie kenhuis. De agent was met een collega ter as sistentie geroepen naar de automatiek, waar twee agenten in burger met hun vrouwen, die van een feestje terugkeer den, moeilijkheden hadden gekregen met een drietal aangeschoten mannen. Dezen werden tegenover de vrouwen lastig en deelden zelfs klappen uit. De eigenaar van de automatiek waarschuw de direct de politie. Er is toen een he vig handgemeen ontstaan waarbij enke len zelfs bewusteloos werden geslagen. In een ogenblik trok B., die als vech tersbaas bekend staat in Deventer, het mes en bracht de agent Timmer enkele steken toe in de rug. ren, dat Nederland in menig opzicht de West-Europese staten voor is, voor al wat de grote gevarieerdheid van het bezit betreft. Zo zal men een fraaie collectie Japanse iakkunst kun. nen zien als de poorten van het Rijks museum voor deze expositie open gaan; de Japanse ceramiek, vooral wat het aardewerk betreft, zal een der hoogtepunten vormen. Voor het Chinese porcelein heeft men een grote en waardevolle collec tie toegezegd gekregen, terwijl de Chinese schilderijen en bronzen plas tieken met uitzonderlijk goede stuk ken vertegenwoordigd zullen zijn. Uit «Je collecties Westendorp. Van de Man- dele en Philips heeft' men ruime medewerking daaromtrent. Dë heer Fred Lieftinck uit Haren bij Groningen verzamelt al sinds jaar en dag Japanse en Chinese prenten Hij is zelfs zo'n verwoed collectionneur, dat zijn bezit op een wereldpeil staat. De belangrijkste stukken hieruit zullen in de zalen van het Prentenkabinet te zien zijn. aangevuld met ander materiaal en enkele Perzische miniaturen. Ook op ter- ra-cotta graffiguren, paarden en kame len uit de Tang- en Ming-periodeheeft men beslag kunnen leggen Uit de vroege en midden Hindoe- Javaanse perioden had men oorspron kelijk niet veel, hoewel er zich in het Aziatisch mu seum enkele scho ne fragmenten van de Boroboedoer bevinden. Mede door medewerking van het Museum voor de Tropen, heeft men nog de beschikking gekre gen over enkele grote stenen figu ren. Ook de Tibetaan se kunst zal verte genwoordigd zijn met sieraden en beschilderde vanen, die men thanka's noemt. Dr. Pot uit Leiden, de Tibe taanse deskundige in ons land, zal hiervoor zijn me dewerking verle nen. Zo zal heel de rijkdom van oude culturen in het Verre Oosten le vend worden. Van het broze porcelein tot de zware bron zen, gouden siera den, jade, email, ivoor en van het beeldhouwwerk zal die vreemde mys- tische en Oosterse glimlach stralen, de Woer? dba'^en -èh i wl^ de weelde van een Kop van een slapende Vishnu, een stuk uit de in de rim boe ontdekte, verlaten stad Angkor (Cambodja). Het is vermoedelijk in de 12de eeuw vervaardigd en zal op de ver en haast altijd tentoonstelling „Oosterse schatten" te zien zijn. onbegrepen land. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Uit Vaticaanstad wordt thans verno men, dat, in tegenstelling met anders luidende berichten, de H. Vader nog steeds niet de Mis heeft opgedragen. Prelaten van de Pauselijke hofhouding verzekeren dat de H. Vader dit zo spoe dig mogeiyk zal doen wanneer zyn krachten hem dit maar enigszins toe laten. Zolang de H. Vader de H. Mis nog niet opdraagt moet men daarin dus een teken zien dat Hy slechts langzaam her stelt van Zijn zware ziekte. De prelaten achten Hem zeker nog niet in staat de zware audiënties te hervatten. Boven dien wordt opgemerkt dat de toestand van de H. Vader nog steeds geen röntge- nologisch onderzoek van de maag heeft toegestaan. Zelfs vrezen de artsen een terugkeer van de ziekteverschynselen. Bij het naderen van Paasfeest stapelen zich intussen bij het bureau van de Pauselijke Opperkamerheer de verzoe ken op van pelgrims om in audiëntie te worden toegelaten bij de Vader. Het aantal pelgrims dat met Pasen in Rome zal zijn, wordt op tienduizenden geschat daar dé hotels van Rome ondanks hun grote capaciteit reeds wekenlang zijn volgeboekt. Het is vanzelfsprekend dat de pelgrims met het oog op het herstel van de H. Vader hopen, dat Hij Zijn audiënties zal kunnen hervatten. Wel is zeker dat zij op Paasdag de Paus even op het balcon van de St. Pieter zullen kunnen zien wanneer Hij daar de zegen Urbi et Orbi geeft. Bovendien is het niet uitgesloten dat de Paus aan deze zegen een korte toespraak zal laten voorafgaan (KNP). Mgr. B. Hilhorst, bisschop van Morogo- ro en apostolisch vicaris van Bagamoyo In Tanganyika (Brits Oost-Afrlka), heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen uit zijn ambt. De H. Stoel heeft zijn ontslag aanvaard en hem benoemd tot titulair bis schop van Assamosata. Reeds sinds enkele jaren hadden de in tense arbeid en het afmattend klimaat zijn krachten gesloopt. Vorig jaar werd mgr. Hilhorst door een beroerte getroffen. Mgr. Hilhorst werd 31 December 1895 te Amsterdam geboren. Hij trad in bij de pa ters van de H. Geest en werd 27 Augustus 1922 tot priester gewijd. Op 28 Februari 1934 volgd'e zijn beuoeming tot titulair bis schop van Metellopolis en tegelijkertijd tot apostolisch vicaris van Bagamoyo Bij de vestiging van de hiërarchie in Tanganyika werd een gedeelte van zijn vicariaat ge voegd bij het nieuwe bisdom van Moro- goro, waarvan hij bisschop werd. (Zondag II April) Z.S.G.O.—Velsen TybbLugdunum H.B.C.Zandvoortmeeuwen U.S.V.U.Monn.dam. Onze GezellenS.D.Z. Animo—D.S.S. Graaf Willem—Teylingen ConcordiaA.S.C. S.J.C.Warmunda Lisse—V.V.S.B. Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie der N. Haarlemsche Crt. Sme destraat 5, Haariem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Advertentie (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Nederi l«4b 314 pCt Ned 195C 3i/4 Ned 1954 i 3% Nederland 1941 3 Ned 62-64 bel.-fac Inschr Grtbk '46 3 Pet Ned Handel Mfl eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubbei Amerika '«11b Kon N Stoomb. M Ned Scheepv Unie H V .A. Oeli Mij eert 102 A 100,% 97% 97% 98fe 97 17/32 991/4 178% 177 207/2-8 135%* 152§ 208 185 287-9)4 209%1 204 445-6% 92%-% 147% 132%-% 133%§ 120%-1 115% Opening 6/4 97% 211% 289 270% 446 93% 132 132% 120 116 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp u iieral Elecmc Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Stee) Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 2/4 34% 57% 62 "4 109 66% 9% 74% 63 22% 27% 50% 91% 41'A 44% 22% 43 5/4 34% 57% 61% 109 66% 9% 74% 6294 22% 27% 50% 93% 40% 43% 22% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2