Hoger vetgehalte van de melk is niet nodig Aan de rokers Filtra Americano Sinds September geen nieuwe missionarissen in Indonesië Onkerkelijkheid neemt steeds meer toe Werk der Ned. wijkverpleegster vrijwel ongeëvenaard Beslissingen van rechtbank, Gerechts hof en Hoge Raad over de voogdij VERHEUGEND NIEUWS! /O <1 Heiligenbeeld per truck tot in de St. Pieter Melkgebruik moet groter worden Ernstige bezorgdheid in Vaticaan over toenemend priestertekort Sonia Gaskell aan vaardt leiding Het ontbreekt velen aan een heilige bezieling DE ZAAK-ANNEKE BEEKMAN Rechtbank opteert voor ges. Van M.., Hof voor opvoeding in Joods milieu Brevet van vlieger ingehouden Departement DINSDAG 6 APRIL 1954 PAGINA 3 ,WIJ ETEN VET GENOEG' Overval op caféhouder Buit zeer gering Nationaal ballet Herhalingsoefeningen voor de Luchtmacht ED. LAURENS - DE FILTER-SPECIALISTEN Aantal kraamverzorg sters te gering Hoge Raad verwerpt beroep Seringenzeep een aanwinst! Laagvliegende straaljager Loonbelasting verplegenden Mgr. Smit zegent nieuw passagekantoor in K.L.M. in Rome Pater Damasus O.F.M. Cap. t MINISTER STAF NAAR PORTSMOUTH Aan boord van „De Zeven Provinciën' Het „Buro Irian" Geen reden tot ongerustheid Ned. regering waakzaam Advertentie Het Genootschao ter bevordering van de melkkunde, dat zich ten doel stelt, dfc kennis van melk uit te breiden en de toepassing dezer kennis in de samen leving te bevorderen (tot het genoot schap behoren artsen, dierenartsen, apothekers, ingenieurs, landbouwkundi gen, natuurkundigen, scheikundigen en luiveldeskundigen) heeft kortgeleden een symposium gehouden, aan het eind daarvan vijf conclusies zijn getrokken. Deze omvatten het oordeel van het Ge nootschap ten aanzien van de noodzake lijke maatregelen ter verdere verbete ring van de kwaliteit van de drinkmelk in ons land. Zij kunnen gelden als de gemeenschappelijke zienswijze van de grote meerderheid der vooraanstaande deskundigen van alle richtingen, die in Nederland op het gebied van melkhy giëne en melkvoorziening werkzaam Zijn. De conclusies kunnen als volgt in het kort worden samengevat: Het is voor de volksgezondheid van Broot belang, dat het melkgebruik in Nederland groter wordt dan thans het Beval is. Daartoe is het noodzakelijk, dat de consumentenprijs der melk rede lijk blijft en dat duurzaamheid en smaak der melk zo hoog mogelijk wor den opgevoerd. Om dit streven te bevorderen worden door het genootschap een aantal maat regelen op het gebied van de melkwin ning, meikbewerking en melkdistribu- tie aanbevolen. Het stéllen van wettelijke minimum eisen voor de inrichting der melkvee- houdersbedrijven die consumptiemelk leveren, verdient aanbeveling. Betaling van de melk naar kwaliteit is het beste middel om een goede winning en be handeling op de boerderij te bevorderen. Drinkmelk mag slechts eenmaal ge pasteuriseerd zijn. Bij de tegenwoordige stand der techniek is pasteurisatie bij lage temperatuur daarvoor de beste methode. Het afleveren van op de melk inrichting in detailverpakking gebrach te drinkmelk is de beste manier om be trouwbare en smakelijke melk bij de consument te brengen. Deze wijze van detailverkoop moet zoveel mogelijk worden bevorderd. Een wettelijk voorschrift, dat alle drinkmelk beschermd tegen het licht en beneden een voorgeschreven tempera tuur bewaard en vervoerd moet worden, kan niet worden gemist. Op een persconferentie heeft de voor zitter van het genootschap, prof. dr. L. Seekles hoogleraar in de medisch-vete- rinaire chemie van de Rijksuniversiteit te Utrecht gezegd, dat opvoering van het vetgehalte bij melk de prijs zonder enige twijfel aanzienlijk zou verhogen. Een hoog vetgehalte is echter niet no dig, noch uit voedingsoogpunt noch met het oog op de smaak. Er is n.l. geen smaakverschil en vet eten wij in Ne derland meer dan genoeg. Wij zijn na de Eskimo's de grootste vetconsumcn- ten Verpakking van melk in papier zal de prijs per liter met 6 a 8 cent verhogen. Deze verpakking heeft zonder twijfel technische voordelen, omdat de melk dan minder aan licht en temperatuur- verhoging wordt blootgesteld. Het is waarschijnlijk, dat deze melkverpak- king ook in Nederland eerlang haar in trede zal doen. Geen „Melkvereniging West" Van een nauwe samenwerking tussen boeren, melkverwerkende fabrieken en melkhandelaren in het Westen des lands zal voorlopig niets komen. Naar net ANP verneemt is besloten voorshands geen „Melkvereniging West" op te rich ten. Zulks mede, omdat de tijd te ver gevorderd is om nog een sluitende en goedwerkende organisatie voor het ko mende „meikiaar'' op te bouwen. De plannen voor de „Melkvereniging West" hebben met de thans zeer aange vallen „melksanering" in de slijtersbe- drijven niets uitstaande. Beoogd wordt een volledige samenwerking tussen boe ren, fabrieken en handelaren op het ge bied van in- en verkoopprijzen van con sumptiemelk en andere onderwerpen, die gezamenlijke aandacht vereisen, zo als bijv. de kwaliteitsverbetering. HH Op veler verzoek is Laurens er toe overgegaan, naast Filtra Virginia, ook een filter-tipped Amerikaan te fabriceren: De productie van Filtra is echter zeer gecompliceerd. Daarom roept Laurens bij voorbaat Uw clementie in, wanneer Uw winkelier eens een enkele keer niet aan de vraag naar Filtra zal kunnen voldoen. FILTRA Americano 20 stuks f 0.85 FILTRA Virginia 20 stuks f 1.- De H. Congregatie de Propaganda Fide volgt met bezorgdheid de toestand, die in Indonesië ontstaan is door de wei gering van de regering aan buitenlandse missionarissen een visum voor de repu bliek te verlenen. Sinds September van het vorig jaar immers is geen verblijfs vergunning meer verleend, zodat op dit ogenblik 137 missionarissen, meest Ne derlanders, werkeloos wachten op toela ting. Door deze houding wordt het te kort aan missionarissen met de dag gro ter en dreigt een accuut tekort. De afwijzende houding van de Indo nesische regering wordt in bevoegde kringen van het Vaticaan gezien als een Uitvloeisel van de gespannen verhou ding tussen Nederland en Indonesië. Men Wij st in deze genoemde kringen op het feit, dat de regering van Indonesië thans een zeer actieve anti-Nederlandse cam pagne voert. Inderdaad heeft zij er Ne derlanders van beschuldigd de organi satoren en leiders van verzet en opstands bewegingen te zijn geweest. Verwacht ivordt, dat 35 gearresteerde Nederlan ders binnenkort te Djakarta en te Ban doeng terecht zullen staan. Er wordt evenwel bij opgemerkt, dat al deze ge arresteerden leken zijn. Als gevolg van deze situatie moeten Volgens Vaticaanse kringen ook de maat regelen worden bezien, die de Indone sische regering heeft genomen als de terugroeping van Indonesische studen ten in Nederland en van Indonesiërs, die een militaire opleiding in Neder land ontvangen. Deze laatste houding, 2o zegt men, verklaart waarschijnlijk ook de terughoudendheid en de vertraging Van de Indonesische autoriteiten de noodzakelijke visa te verlenen aan Ne derlandse missionarissen, die wachten °m hun missiewerk in Indonesië op te hemen. In één woord, de vertraging Wordt eerder veroorzaakt door hun Ne derlandse nationaliteit dan door hun status van missionaris. Tezelfdertijd echter heeft de H. Congregatie de Pro paganda Fide een brief gericht aan de generale oversten van missionnerende orden en congregaties, en waarin zij suggereert, dat in de toekomst missio narissen van andere nationaliteit naar Indonesië zullen worden gezonden. Deze suggestie is inderdaad reeds opgevolgd door verscheidene orden en congre gaties, maar ook de leden van deze or den en congregaties hebben tot dusver geen visum voor Indonesië ontvangen. De caféhouder J. W. Weuster, eige naar van een café langs de Geul onder de gemeente Berg en Terblijt, kreeg Zondagavond bezoek van twee Frans sprekende personen, waarschijnlijk Bel gen. Zij dronken enige glazen bier. Toen zij moesten afrekenen, gooide zij enige Belgische francs op het buffet. De kastelein bracht hen aan het verstand, dat dit veel te weinig was, waarna de Plannen er nog wat Hollands geld bij- Voegden. Aangezien de genoten con sumpties hiermede nog niet waren be laid liep de caféhouder naar de keuken 0rn zijn vrouw, die beter Frans kan sPreken, te roepen. De twee mannen Volgden de caféhouder echter op de v°et en bedreigden het echtpaar met 'n p:stool. Zij eisten het geld uit de lade, jaarna de caféhouder hun uit een si garenkistje een bedrag van vijf a tien Suiden overhandigde. Hiermede waren °e overvallers blijkbaar al tevreden, hoewel zich in het kistje nog meer geld oevond. Na het lossen van een schot ertrokken de mannen snel per motor rijwiel. In aansluiting hierop verneemt het KNP uit Djakarta, dat in katholieke kringen in Indonesië duidelijk geprotes teerd wordt tegen de houding van de secretaris-generaal van het ministerie van Godsdienstzaken drs. M. H. Kafrawi, die op 1 September 1953 te New York in een lezing verklaarde, dat „de Indone sische regering van mening is, dat het land geen buitenlandse missionarissen meer nodig heeft". De katholieken in Indonesië en ook de Internuntiatuur te Djakarta laten niet na te betogen, dat Indonesië in zijn grondwet de vrij heid van godsdienst erkent, dat het wereldlijke bestuur geen bevoegdheid heeft te oordelen over het al of niet noodzakelijk zijn van missionarissen en dat de feiten aantonen, dat de bewering van drs. Kafrawi ook feitelijk onjuist is. Volgens berekening heeft Indonesië voor zijn een millioen katholieken ruim 2000 priesters nodig. Op heden zijn in geheel de Republiek nog geen 200 pries ters van Indonesische nationaliteit. De vroegere Indonesische gezant bij de H. Stoel, die thans In Indonesië is, constateerde onlangs, dat de betrekkin gen tussen de H. Stoel en Indonesië zeer hartelijk zijn, evenals dat het geval is met de betrekkingen tussen de H. Stoel en andere niet-Christelijke landen. Juist in verband met deze goede betrekkin gen sprak hij de verwachting uit, dat de moeilijkheden uiteindelijk een redelijke oplossing zullen vinden. Ruim zes meter hoog is het marmeren beeld van de heilige Louise de Marillac, een Franse kloosterzuster, die het vorig jaar heilig is verklaard. Het beeld, bestemd voor de 39ste nis in" de St. Pieter te Rome, is gemaakt door de Floren tijnse beeldhouwer Antonio Berti. Het is per truck naar Rome vervoerd door een Florentijnse expediteur. De chauffeur heeft het evenwel niet zo maar bij de St. Pieter afgeleverd. Hij had opdracht het op de plaats van bestem ming te brengen en derhalve reed hij met de truck over gereed gelegde planken de trappen op en door de hoofdingang de basiliek binnen, tot aan de nis, die voor Louise de Marillac als heilige ordestichtster gereserveerd was. Mevrouw Sonia Gaskell heeft de tot haar gerichte uitnodiging om zich te be lasten met de nieuw te vormen nationale balletgroep „Het Nederlands Ballet" aan vaard, deelt de minister van O. K. en W. mede in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak. De minister zet verder uiteen, dat de commissie voor de vorming van een na tionaal ballet in haar tussentijds rapport van 2 Februari 1954 niet geadviseerd heeft het, „Ballet-recital" als nationaal ballet te erkennen. Wel vraagt de commissie in dat rapport machtiging na vrije sollicitaties audities te doen houden voor de vorming van een nieuwe balletgroep, die onder de naam van „Het Nederlands Ballet" vrije voorstellingen zai geven én de Ned. Opera zal bedienen. Voorts heeft de commissie machtiging gevraagd om mevrouw Sonia Gaskell te verzoeken zich te belasten met de leiding van de nieuw te vormen balet- groep. Na kennisname van het rapport hebben de minister en B. en W. van Amsterdam (die gezamenlijk de commissie hebben in gesteld) de gevraagde machtigingen ver leend. Uiteraard, zegt de minister verder, geschieden alle handelingen in de ballet commissie onder voorbehoud, dat de daar voor nodige gelden beschikbaar zullen worden gesteld. Hij tekent aan, dat de commissie haar conclusies heeft genomen, nadat zij het oordeel over de situatie op bailetgebied in Nederland had gevraagd van een groot aantal deskundigen en geïnteresseerden in ons land en van twee internationaal erken de experts uit het buitenland, n.l. de he ren Arnold Haskell en Kurt Jooss. Het dienstplichtige en reserve-perso neel van de volgende onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht zal in de loop van dit jaar voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen: commando lucht verdediging, commando tactische lucht strijdkrachten, commando depots mate rieel luchtmacht, commando luchtvaart troepen en de militair juridische dienst. Voor officieren, onderofficieren en korporaals-specialisten is de opkomst- duur 30 dagen, voor korporaals en sol daten 26 dagen. In de jaren tussen 1920 en 1947 steeg het aantal onkerkelijken in Amsterdam van 21 pet. tot 45 pet. Een stijging dus van meer dan 100 pet. Voor geheel ons land steeg de onkerkelijkheid van bijna 8 pet. van 1920 tot 17 pet. bij de jongste volkstelling anno 1947. Dat staat te lezen in officiële rapporten. Zondagmiddag heeft de bekende leider van het Haagse Una Sancta-werk, pater dr. N. v. Door nik M.S.C., op een bijeenkomst van „De Nieuwe Mens" te Nijmegen medege deeld, dat naast deze 17 pet. officieel als „niet tot een kerkgenootschap be horend" geregistreerden minstens een een grote groep staat, die zich als ker kelijk liet noteren, maar in werkelijk heid met geen enkele kerk binding heeft. En er is een derde groep, die stellig dezelfde omvang heeft: die van de latent onkerkelijken. Deze drie groepen vormen tezamen meer dan de helft van ons volk, aldus pater v. Doornik. Hij noemde deze cijfers beangstigend, vooral omdat het niet langer een per soonlijke crisis is, die de mens uit de Kerk doet treden, maar een collectief afwijzen van de gedachte aan een hier namaals. Dit geschiedt zonder conflict en veelal in de volmaaktste gemoedsrust. Bij hen, die binnen de Kerk blijven, is een geloofsverzwakking waar te nemen, die repercussies heeft op alle levens terreinen, ook op die van de kunst en de politiek. Het ontbreekt aan heilige bezie ling, die vooraf moet gaan aan een apostolische doorbraak. Het persoon lijk heilsverlangen moet niet over- beklemtoond worden. Hierdoor wordt immers het uitzicht op het universele van de Kerk geschaad. Dr. v. Doornik wees er met grote nadruk op, dat de andersdenkenden de Kerk uitsluitend in het openbare leven ontmoeten. Wat de katholiek apostolisch zegt of schrijft, wordt gehoord noch gelezen. n^ev^ent Eisenhower heeft de wet, ren fje accijnzen op een aantal goede- WaoJrorden verlaagd, ondertekend. Ver- w°rdt, dat door de vermindering Ve„„„-eacrijnzen de inkomsten van de lioen ,,e staten, met ongeveer f 999 mil- klaanrf verminderen. De president ver- «5 alle redenen te hebben, dat door eriagxng de handel zou toenemen. Nu voor de zaak Anneke Beekman grote publieke belangstelling bestaat, is niet van belang ontbloot een be knopt overzicht te seven van de be slissingen van rechtbank. Hof en Ho ge Raad over de voogdij voor het meisje. Wij geven hieronder een uit treksel, door het ANP verstrekt. Zoals bekend benoemde de rechtbank te A'dam jjd 16 Juni 1948 de thans zich in voorlopige hechtenis bevindende mevr. G. M. Langedijkvan Moorst destijds nog ongehuwd uit Hilversum tot voogdes over Anneke Beekman. Dit Joodse meisje was sedert de deportatie van haar ouders bii de vijf gezusters Van M opgevoed. Tot toeziend voogdes over het Joodse weesmeisje, dat na de bevrijding aan de zorg van de Commis sie voor Oorlogspleegkinderen (OPK) was toevertrouwd, werd benoemd mej. S. van der Sluis te Amsterdam. De com missie OPK had n.l. de rechtbank ver zocht een voorziening in de voogdij te treffen. Nadat vijf behandelingen aan de zaak waren gewijd, overwoog de rechtbank in haar beschikking: dat zij uit de stuk ken en verhoren niet de overtuiging heeft gekregen, dat de ouders Beekman orthodoxe Joden waren, doch wel dat dedames Van Moorst. ofschoon geen gewoon gezin vormend, het kind nu al vijf jaar liefderijk en verstandig op voeden. zodanig als in een onbekende nieuwe omgeving niet licht zou worden gevonden." Voorts dat overplaatsing naar vreemden voor dit gevoelige kind, dat zeer aan de pleegmoeders is ge hecht, ook naar het oordeel van de arts E. G. M. A KreynsTen Braak schade lijk zou kunnen zijn." Verder overwoog de rechtbank: „dat de dames Van Moorst het- kind pas blijvend tot zich namen, nadat zij de overtuiging hadden gekre gen. dat de ouders geen bezwaar had den tegen een katholieke opvoeding van het kind." Hoger beroep Zowel een familielid van Anneke, mevr. S. Hammelburg de Winter uit Amsterdam, als de commissie OPK dienden bij het gerechtshof requesten in teneinde \ernietiging van de beschik king van de rechtbank te verkrijgen. Mevr. Hammelburg verzocht het Hof tevens, haar of de Joodse voogdijver eniging Le-Ezrath-Ha-Jeled te Amster dam het de voogdii te belasten. (In het laatste geval haar te benoemen tot toe ziend voogdes), De commissie OPK vroeg haar de voogdij toe te wijzen. In haar arres van 24 November 1948 was het gerechtshof van oordeel: „dat 't Joodse meisje moest worden opgevoed in een Joods milieu, nu de com missie voor oorlogspleegkinderen in het gezin van de familie L. van Dijk te Rotterdam een Joods gezin heeft van ongeveer dezelfde maatschaopeliike po sitie en ongeveer dezelfde godsdiensti ge instelling als de overleden ouders van het meisje, waaraan haar verdere opvoeding met vertrouwen kan worden overgelaten. Dat gegeven de eigenaar- dige moeilijkheden, die zich met dit meisje kunnen voordoen wegens haar sterke gebondenheid aan mej G. M. van Moorst en haar zusters, aan wie dit kind haar leven te danken heeft en die haar met de grootste zorg en liefde een uit stekende verzorging en opvoeding heb ben gegeven, doch die zich. hetgeen te betreuren is. van de aanvang af te zeer op het standpunt gesteld schiinen te heb ben, dat het kind blijvend aan haar moest worden toevertrouwd, toen de ge deporteerde ouders niet terugkeerden het Hof van oordeel is, dat de voogdij moet worden opgedragen aan de Com missie voor Oorlogspleegkinderen, op dat deze geheel naar bevinding van za ken kan beslissen, hoe de overplaatsing van Anneke Beekman naar haar toe komstige opvoeders behoort te geschie den" In cassatie Mej. G. M. van Moorst ging van het arrest van 't Hof in cassatie bii de Ho- ge Raad. Het hoogste rechterlijke col lege verwierp in zijn arrest van 25 Fe bruari 1949 dit beroep. Na overnemmg van de voornaamste overwegingen van het arrest van het Hof. zont de Hoge Raad, „dat mej. Van Moorst niet blijk heeft gegeven zich niet bii uitsluiting te laten leiden door de vraag door welke voorziening de belangen van het kind d'e godsdienstige daaronder begrepen het beste worden gediend en dus aan het cassatiemiddel de feitelijke grond slag ontbreekt." De voogdii over Anneke werd door dit arrest definitief aan de commissie OPK opgedragen. Toen rechercheurs zich 25 Februari aan de woning van de gezusters Van Moorst aan de Julianalaan te Hil versum vervoegden, was Anneke vol- kens verklaringen van de dames weg gelopen" Opnieuw beschikking Na de opheffing van de Commissie voor Oorlogspleegkinderen op 12 Augus tus 1949 gingen alle nog niet afgehan delde zaken over naar de Voogdijraad Amsterdam Deze verzocht de rechtbank te Amsterdam opnieuw een beschikking over de voogdii te geven en stelde daar toe de stichting tot verzorging van Jood se oorlogspleegkinderen Le-Ezrath-Ha- Jeled te Amsterdam voor. De rechtbank benoemde oo 3 Mei 1950 deze stichting tot voogdes over Anneke. Deze beschikking heeft men nooit kun- nen uitvoeren, omdat zoals bekend het thans 13-jarige meisje sedert de be wuste 25ste Februari 1949 spoorloos ver dwenen is Wat hij in het profane ten beste geeft op de katheder in bestuurslichamen, wordt vereenzelvigd met de Kerk. Gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel op dit terrein bemoeilijkt het apostolaat. Als een rem voor de uitgroei van dit werk noemde dr. v. Doornik ook het feit, dat de macht van de katholieke kerk in Nederland groeiende is en de „dreiging" van de 51 pet. in de toe komst. Met nadruk beklemtoonde spr., dat het ontbreekt aan voorlichting over het katholieke leven door katholieken. Te lang is men in kringen van andersden kenden door niet-katholieken voorge licht over wezen en handelingen van de Kerk en van haar gezagdragers. In de discussies, die o.l.v. pater dr. G. de Gier M.S.C. stonden, werd vooral de aposto lische taak van de Kerk en van al haar leden bekSemtoond, zulks o.a, in een geïmproviseerd maar uitstekend betoog van prof. dr. J. Terlingen. Woensdag is het zes jaar geleden, dat de constitutie van de Wereldgezond heidsorganisatie van kracht werd. Deze organisatie, die afgekort WGO wordt ge noemd, is een der belangrijkste takken van internationale samenwerking voort gekomen uit de activiteiten van de Ver. Naties. Zij stelt zich ten doel de gezond heid der wereldbevolking te bevorderen in een zeer ruime zin van het woord. Ieder jaar wordt de oprichting herdacht in een Wereldgezondheidsdag, waarop telkens aan een ander facet van de ge zondheidszorg bijzondere aandacht wordt besteed. Woensdag wordt bijzon dere attentie gevraagd voor de brede sociale en opvoedende taak van de ver pleegster, in het bijzonder van de wijk verpleegster. En wie wijkverpleegster zegt, denkt vanzelf aan de Kruisvereni gingen in Nederland. Vandaar dat wü in de Wereldgezondheidsdag 1954 aanlei ding hebben gezien ons te wenden tot mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Deze constateerde met trots, dat in ons land een spreiding en een inten siteit van het werk der wijkverpleeg sters is bereikt, die vrijwel nergens in de wereld geëvenaard wordt. Alleen reeds in het Wit-Gele Kruis werkten per 1 Januari 1954 onder toe zicht van ongeveer 70 districtsverpleeg sters 1050 wijkverpleegsters. Dit bete kent dat voor iedere 500 gezinnen, aan gesloten bij het Wit-Gele Kruis één wijkverpleegster beschikbaar is. Vooral de laatste jaren is er met succes ge streefd. zo vertelde mr. De Vreeze, ook in de steden te bereiken, wat op het platteland reeds lang het geval is, name lijk, dat de wijkverpleegster op een zo breed mogelijk vlak alle contacten ver zorgt tussen de diensten van de gezond heidszorg en de gezinnen. Momenteel worden in ons land op vijf katholieke scholen wijkverpleegsters opgeleid, maar het aantal, dat zij afleveren (ongeveer 100 per jaar) is nog lang niet voldoende om aan de behoeften van de sociaal- hygiënische zorg te voldoen. Opgemerkt zij, dat iedere maand gemiddeld vijftien nieuwe vacatures ontstaan. Een gelukkig verschijnsel is, aldus mr. de Vreeze, dat de laatste jaren steeds meer kruisverenigingen trachten aan haar wijkverpleegsters een behoorlijk Advertentie wijkgebouw beschikbaar te stellen. Hoe wel de subsidies voor dit doel nog steeds gering zijn, weten tal van kruisvereni gingen fnet hulp van gemeentebesturen, toch een modern wijkgebouw tot stand te brengen. Alleen het R.K. Limburgse Groene Kruis b.v. opende in drie jaar tijds reeds 27 wijkgebouwen. Ook in de andere provincies bestaat in deze zeer grote activiteit. In verband mef de opvoedende sociale gezondheidszorg, moet zeker ook ge noemd worden het werk van de kraam zorg, dat in goed tien jaar tijds door het Wit-Gele Kruis en de andere kruis verenigingen werd opgebouwd. En met stijgend succes, aldus mr. de Vreeze. Konden in 1948 25.000 kraambedden door 1000 kraamverzorgsters verzorgd wor den, per 1 Januari 1954 was dit reeds tot 35.000 gestegen. Statistisch staat het verder vast, aldus mr. de Vreeze, dat het aantal aoodge- borenen in de gezinnen, waar de interne kraamzorg werkzaam is, belangrijk daal de, terwijl de sterfte in de eerste levens week tot de helft kon worden terugge bracht. In het Wit-Gele Kruis werken momenteel 68 kraamcentra onder leiding van ruim 90 kraamverpleegstersdocenten en assistenten, die voor de opleiding ge steund worden door 6 centrale en tal van plaatselijke opleidingsinternaten. Dagelijks stellen deze centra ongeveer 1600 kraamverzorgsters en leerlingkraam- verzorgsters ter beschikking van de ge zinnen. Op het gebied der kraamverzorging vooral kan dus, zo vervolgt de heer de Vreeze, van een verheugende ont wikkeling gesproken worden. Toch is het aanbod van kraamverzorgsters nog lang niet in overeenstemming met de aanvraag. De werving is moeilijk. Dit geldt vooral voor Zuid-Holland, waar de steeds groeiende stroom van aan vragen van kraamvrouwen reeds lang niet meer verwerkt kan worden. Be rekeningen daar hebben aangetoond, dat, wil het huidige nijpende tekort aan kraamverzorgsters binnen acht jaar opgeheven zijn, een toevoer van 75 gediplomeerde kraamverzorgsters per jaar nodig is. Op het ogenblik mel den zich in Zuid-Holland ongeveer 30 tot 40 meisjes per jaar aan voor de opleiding tot kraamverzorgster, de helft dus van wat nodig is. Een grote vooruitgang noemde de heer de Vreeze de verhoogde subsidie van het Rijk per verzorgingsdag. Toch acht hij hulp van de zijde van provincie en ge meente dringend nodig, omdat de kosten per verzorgd gezin toch nog altijd aan zienlijk hoger blijven dan in betaling en subsidie binnenkomt. Ook de subsidi ering van de apparatuur en de opleiding is nog lang niet voldoende. Aangemoedigd door de enthousiaste ontvangst, welke de Bloemenzeep van Castella met haar fijne geur van rozen alom in den lande ten deel viel, komen de Castella-fabrieken thans met een nieuwe verrassing voor de Nederlandse vrouw en welde heerlijke, frisse Seringenzeep. Ongetwijfeld zal deze zeep met haar verrukkelijke geur van seringen bij het vrouwelijk publiek evenzeer in de smaak vallen als de overige Castella zepen. Ontelbare vrouwen' en meisjes vertrou wen haar dagelijkse huidverzorging toe aan de beroemde Castella producten: de klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjongende oliën (2 stuk ken 50 ct.) Castella Spécial met het wonderbaarlijk schuim (32 ct.) Castella Bloemenzeep (rozen of se ringen 20 ct.) Ook U zult dus nu gemakkelijk een Castella zeep naar Uw hart kunnen kopen. Naar aanleiding van klachten omtrent het op lage hoogte vliegen van een Straaljager boven Den Haag op 18 Maart neeft de chef van de Luchtmachtstaf onmiddellijk een onderzoek naar de identiteit van de vlieger lalen instellen. Hoewel het veelal zeer moeilijk is, gezien het feit, dat verscheidene vliegtuigen gelijktijdig en met zeer grote verplaatsingssnelheid in de lucht zijn, de schuldige te vinden, is dit thans gelukt. Gebleken is dat de vlieger van zijn vliegroute is afgeweken en geen opdracht had boven Den Haog te vliegen. Afgezien van de krijgstuchteiij- ke maatregelen, die tegen betrokkene zijn genomen, zal deze aangelegenheid naar de krijgsraad worden verwezen. Om onmiddellijk een afdoend voor beeld te stellen heeft de minister van Oorlog de schuldige bovendien zijn vliegbrevet ontnomen. De minister van Sociale Zaken is voor nemens in de beschikking ter uitvoering van de coördinatiewet sociale verzeke ring zodanige bepalingen op te nemen, dat van 1 Januari 1954 af, zowel ten aanzien van de inwonende verplegenden in de particuliere ziekeninrichtingen als van die in de overheidsinrichtingen, de tussen partijen geldende geldswaarde van de verstrekking in natura in aan merking wordt genomen. Het grote nieuwe passagekantoor van de KLM aan de Via Bartarini te Rome zal 22 April worden ingezegend door mgr. dr. J. Olav Smit. tit. bisschop van Paralus en kanunnik van de St. Pieter. Zondagavond is pater Damasus O.F.M. Cap. op 67-jarige leeftijd te Den Bosch overleden. Hij had 's morgens in de pa- iochiekerk van St. Anna (Deuteren) een H. Missie geopend en in drie H.H. Mis sen gepreekt. Hij voelde zich 's middags vermoeid en ging rusten. Later bleek zijn toestand zó verergerd, dat hem de H.H. Sacramenten der Stervenden moesten worden toegediend. In de pas torie der paters Maristen is pater Da masus in de avond overleden. Pater Damasus heeft zich aanvanke lijk door prediking en geschrift ver dienstelijk gemaakt in de Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Daarna heeft hij zich vooral ingezet voor de vernieuwing van de Derde Orde-beweging in Neder land, waarvan hij sedert zes jaar ook commissaris-provinciaal is geweest. Als organisator heeft hij grote verdiensten gehad voor de St. Fidelisvereniging der paters Capucijnen te Breda, waarvan hij vele jaren directeur was. Verder was hij directeur van „Rivo Torto" te Nij- megen-Hees. Talloos zijn de missies, tri- dua en geestelijke oefeningen welke hij door geheel Nederland gedurende zijn priesterleven heeft gegeven. Hij was een onderhoudend conferencier en be gaafd predikant. Minister Staf en de opperbevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-adm. De Booy, zijn vanmorgen vroeg met de kruiser „De Zeven Provinciën" uit Den Helder naar Portsmouth vertrokken. Woensdag zullen minister Staf en vice- adm. De Bóoy een bezoek aan deze stad van de Engelse marine brengen. Toen ik gisteren in Den Haag was, nam ik aan het station meteen een taxi naar het Departement, waar ik moest wezen. Want naar een Departement lóóp noch tram je, vind ik. Daar is het een veel te hoogstaand gebouw voor. Misschien kan je je als minister op dit gebied het een en ander veroor loven, maar in geen geval als bezoeker. „Het Departement van O., K. en W.," zei ik dus tegen de chauffeur. Nu dacht u, dat ik meteen de ambtelijke huis vesting van minister Cals tegemoet zoefde, maar dan heeft u het mis. De chauffeur schoof de pet achterover en vroeg: „Welk bedoelt u?" „Dat van de literatuurprijzen," ant woordde ik. „Dan moet u bij Financiën wezen," zei de chauffeur, „want van prijzen weet zo'n man alles af." „Nee," zei ik, „ik word bij O., K. en W. verwacht." „D'r zijn er verschillende," zei hij gulhartig, „verschillende gebouwen." „Een voor Onderwijs, een voor Kunsten en een voor Wetenschappen zeker," zei ik. „Geef me maar Onder wijs." Éven later stond ik voor Waterstaat. En hoewel daar ongetwijfeld ook heel interessante problemen worden behan deld, had ik toch meer de cultuur op het oog. Nou ja, het derde gebouw was meteen raak. En nu heb ik nog ge boft, dat Den Haag geen Parijs is. Want daar had ik ongetwijfeld niet alleen het soort departement, maar ook de regering zelve nader moeten determineren. Het door de Indonesische regering in gestelde „Buro Irian" moet klaarblij kelijk gezien worden als een belangrijk middel tot het terugwinnen van West- Nieuw-Guinea. Aldus antwoorden de ministers van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille op vra gen van het Tweede-Kamerlïó Van Rijckevorsel (KVP). Het is de minister niet bekend, welke middelen de Indonesische regering ter bereiking van het gestelde doel door deze instelling wil doen aanwenden. De ministers zien voorshands geen re den om aan te nemen, dat de NedsrL regering door het ..Buro Irian" gehin derd zou worden in de vervulling van haar verplichtingen tegenover de bevol king van N.-Guinea De Nederlandse re gering blijf er voor waken, dat de be volking van Nieuw-Guinea door de in stelling van het „Buro Irian" niet zal worden geschaad in haar maatschappe lijke en staatkundige ontwikkeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3