In HONGARIJE tekort aan priesters Puistjes Venkclk K ru iswoord raadse l Hoeveel Belgen zullen het „sprookjes land" der G.V.P. verlaten? DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Regering werkt godsdienst onderricht krachtig tegen Helpt uw patiënten niet alleen physiek maar ook moreel Voor een prettig VLAAMSE SCHEURMAKERS Carnaval: Stemt liberaal Klein-Seminaries gesloten Politie controleert het kerkbezoek D.D.D. Geschenk, voor Leidse hortus Vier bestellers gearresteerd Verkiezingsstrijd in België cCe J/lcror>rrts<Zrtis H. VADER TOT RADIOLOGEN DINSDAG 6 APRIL 1954 PAGINA 5 Prof. dr. W. Goddijn 70 jaar Vrijspraak van dood door schuld Drie arbeiders gedood door ontploffing Kas met laboratorium Nieuw wereldrecord 100 yards vlinderslag dames SNIJKOEK cux£ Diefstallen bij P.T.T. 55 55 door CLARENCE B. KELLAND „Zuiderkruis" komt later Het is al weer vijf jaar geleden, dat de volksregering van Hongarije Kardinaal Mindszenty als een gemene misdadiger tot zestien jaar ge vangenschap veroordeelde. Veel zijn wij gedurende deze vijf jaar over de primaat van Hongarije niet te weten gekomen, de berichten waren uiterst spaarzaam. Men zou derhalve zeggen, dat de communisten de uiterste waak zaamheid betrachten om ieder bericht te onderscheppen, alsof zij zelf ver schrikt zijn door de toestand, waarin zij de Kardinaal hebben gebracht. Maar Wij mogen er ook een bewijs in zien, dat de Primaat nog altijd voor de Hon gaarse katholieken de belichaming is van hun verzet tegen de pogingen van de volksdemocratie om de Kerk van Hongarije te nationaliseren. aan te vullen. Doch als eenmaal de kinderen op school het marxistisch onderwijs volgen, blijkt, dat de ouders tegen de stroom van vergif niet zijn opgewassen, zij staan machteloos tegen de ondergang van de ziel van hun kinderen, die God hen toevertrouwde „Progressieve priesters" Het geestelijk testament, dat de Kardi naal enige dagen na zijn arrestatie zijn gelovigen voorlegde is voor hen nog altijd een lichtbaken in de donkere dagen, die zij beleven. „Wij zouden een lichtende fakkel willen zijn en door ons voorbeeld en ons gedrag, voor zover onze krachten het toelaten, willen medewerken aan de uitbreiding van het Rijk van Christus Koning, dat een rijk van rechtvaardigheid is en van Genade. Bij deze poging zijn wij ons de woor den indachtig van Tertullianus: „de beschuldigingen van sommige aankla gers zijn voor ons een eer en een roem. Alles wat wij hebben gedaan, deden wij om de vrijheid van de Kerk te verzekeren, deden wij voor het behoud van ons volk en van zijn jeugd, die beide worden bedreigd. Waakt dus en bidt te allen tijde, op dat gij de kracht moogt hebben de moeilijkheden, die U bedreigen, te overwinnen en waardig voor de Men senzoon te verschijnen. Bidden wij beide, herders en kudde, de een voor de ander," In het oog van de buitenwereld wil de Hongaarse volksrepubliek het nu doen ^oorkomen, dat vijf jaar na de veroor- veling van de Kardinaal, die de ziel was van het verzet tegen de „goede bedoe lingen" van de regering, de Kerk haar hormale vrije ontwikkeling heeft her- Wonnen. Een verklaring hieromtrent fonden wij dezer dagen in een Hon gaars tijdschrift, dat door de Hongaarse legatie in Rome wordt uitgegeven. Volgens 'de gegevens van dit blad zouden er in de hoofdstad van Hon garije 134 kerken zijn geopend, die door 650 priesters bediend zouden Worden. Het aantal communies zou in 1953ongeveer 10 millioen bedragen hebben en er zouden tienduizend Eerste H. Communies gedaan zijn en 5000 Vormsels zijn toegediend. Daar enboven zouden in 20 kerken avond missen gecelebreerd worden. Maar het voornaamste punt: het godsdienst onderricht van de jeugd, is weinig zeggend: „In het afgelopen jaar heeft toen godsdienstcursussen georgani seerd, waaraan degenen, die wilden, konden deelnemen". Het staat er zwart op wit en het zou iedereen van de goede bedoeling van de .Prof. Goddijn is een echte Hij werd in de Sleutelstad ge (Van onze correspondent) Wanneer prof. dr. W. A. Goddijn, °ud-hoogleraar in de pharmacographie, Ealenische pharmacie en receptuur aan dfc Rijksuniversiteit te Leiden, Vrijdag April a.s. zijn zeventigste verjaardag wiert, zal ongetwijfeld weer een oude herinnering aan zijn inauguratie worden °Pgehaald. Het is reeds 20 jaar geleden, hiaar men herinnert het zich in Leiden h°g als de dag van gisteren, dat prof. Goddijn de tekst van zijn inaugurale rede tevoren aan de pers verstrekt had ®h dat een van de Leidse bladen deze hij vergissing een dag tevoren plaatste. P°en 's morgens de colleges begonnen, "ing het krantenknipsel in de Univer- siteit aangeplakt. Maar tot aller verba- Zlng sprak prof. Goddijn 's middags een Scheel andere rede uit, die hij 's nachts Semaakt had! Leidenaar. geboren, stu deerde er aan de Universiteit en legde hl 1909 het apothekersexamen af. Kort daarop werd hij benoemd tot assistent Van het Rijksherbarium en in 1914 tot Conservator. Hij promoveerde in 1926 tot doctor in de wis- en natuurkunde en ™erd in 1932 benoemd tot directeur van het Rijksherbarium te Leiden, waarbij hij tevens belast werd met het onder wijs in de systematische plantkunde, ^ijn wetenschappelijke loopbaan vond een logisch vervolg in de benoeming tot buitengewoon hoogleraar (1934), welk dhlbt in 1939 in een gewoon hoogleraar schap werd omgezet. 12 September 1952 ham prof. Goddijn afscheid van de Uni versiteit, nadat hij in de loop der jaren enige grote studiereizen had gemaakt, h-a. naar Afrika, Zwitserland en het Italiaanse merengebied. Reizen, die hem gelegenheid boden wetenschappelijk Werk te doen, waartoe zijn onderwijs tak hem in Leiden overigens niet veel 1 ''3d gelaten had, zoals hij Mj zijn af- i "Cheid opmerkte. Be Maastrichtse rechtbank heeft de "Ulpopzichter J. C. van D. uit Sittard a1' de chef der zuurstoffabriek D. L. „ch. uit Geleen, beiden werkzaam aan Emma II, vrijgesproken van de hun ®h laste gelegde grove schuld aan de r^jd van drie arbeiders bij genoemde enderneming. •H Mei van het vorig jaar was op de gghrstoffabriek Emma II onder Beek nieuwe zuigercompressor in gebruik n°men. De verdachten zouden toen hist «,md hebben de bedienende machi- te W' F- van E. voldoende op de hoog- Weruj stelletl of te doen stellen van de z0u hg der nieuwe machine. Hierdoor WeA°en de machinist de compressor in dim, ",g.st?.lde' de druk in de perslei- hhtstom? ng h0°g zijn opgelopen. Er vi'eeen^ ee? ontPloffing, waarbij rond de nPr^e-jS. khen van een verdeler m H. R p e!ljhhg drie arbeiders, M. N„ J- direct of j z° ernstig troffen, dat ze o De officie; Hongaarse volksrepubliek moeten over tuigen. Maar betrouwbare gegevens be vestigen ons, dat het godsdienstonder richt buiten het schoolverband gegeven moet worden en dat de regering alles doet om frt de jeugd onmogelijk te maken er aan deel te nemen. Uit alle berichten blijkt, dat de rege ring haar aanvallen meer en meer con centreert op de jeugd en tegen het godsdienstonderricht. De school is het middel bij uitstek om de jeugd te ver giftigen en onder de invloed van het Marxisme te brengen. Een marxistische wetenschappelijke overtuiging moet bij de jeugd de „gods dienstige vooroordelen" vervangen. Bui ten de school mag theoretisch nog vrij godsdienstonderricht gegeven worden en iedere leerling is vrij dit onderricht te volgen, doch op de school vertelt men hem, dat dit in de ogen van de regering geen verdienstelijke daad is, maar het tegendeel. Het vereist veel inzicht van de studerende jeugd en veel moed van de ouders om, tegen deze ondubbelzin nige waarschuwing in, toch een gods dienstcursus te volgen. De jeugd wil nu eenmaal graag iets doen wat verdienste lijk is en hoort niet graag, dat haar daden onverdienstelijk zijn. Het gevolg is, dat het aantal kinderen, dat de gods dienstlessen volgt, in het afgelopen schooljaar tot een minimum is terug gelopen. De ouders van hun kant willen graag het materiële, het tijdelijk ge luk van hun kinderen verzekeren, maar met lede ogen zien zij dat dit niet mogelijk is zolang de kinderen de staatsscholen niet bezoeken, of nog een godsdienstcursus volgen. Met de dood in het hart besluiten zij hun kinderen hiervan terug te houden en ze naar de staatsschool te zenden Niet, dat zij communistische gevoe lens hebben, verre van daar, maai hun kinderen moeten toch vooruit in het leven en zij zijn vast besloten het ontbrekende godsdienstonderricht zeil Maar het is niet alleen het godsdienst onderricht, dat met alle middelen wordt tegengewerkt, ook de gelovigen, die de kerken bezoeken worden geplaagd en bedreigd. Zo is het bijvoorbeeld bekend, dat het bezoek aan een kerk voor de ge lovigen niet altijd zonder cevaar is en dat de politie herhaaldelijk aan de deu ren van de kerken post vat. Ook de Klein-Seminanes zijn nog altijd gesloten en de vier Groot-Seminaries staan onder streng toezicht van de regering, zodat zij veel moeilijkheden ondervin den. Er is derhalve een groot gebrek aan priesters, dat zich vooral op het platteland laat gevoelen. Op alle verantwoordelijke posten heeft de regering, tegen de wil van de bis schoppen, „progressieve priesters" ge plaatst. Zelfs de bisschoppen, die nog vrij zijn (behalve de Kardinaal-Primaat zijn nog gevangen mgr. Groesz en mgr. Petery), hebben dergelijke priesters, of anders volkscommissarissen, in hun pa leis moeten opnemen. Volgens het bovengenoemde Hongaarse tijdschrift zou de reguliere geestelijkheid de secu liere geestelijkheid helpen in het paro chiewerk. Doch voor zover wij weten kunnen de kloosterlingen, na de ophef fing van de kloosters, alleen nog maar in alle stilte en in het geheim, in ge sloten kerken of kapellen, de H. Mis lezen. Er is dus in het geheel geen reden te beweren, zoals het Hongaars blad doet, dat de Kerk in Hongarije haar normaal leven heeft hernomen. Voor ons zal er maar één bewijs zijn, dat de kerkvervolging in Hongarije werkelijk gaat eindigen: n.l. de onvoor waardelijke vrijlating van Kardinaal Mindszenty en van de andere bisschop pen en priesters, alsmede de herinvoe ring van het godsdienstonderricht op de scholen. Maar tot nu toe stemt de alge mene toestand in Hongarije ons nog niet hoopvol, dat dit binnen afzienbare tijd zal geschieden. 25. Met een onbewogen gezicht doet Ragnar een stap terug; diep in zich voelt hij een grote bewondering opwellen voor zoveel onwrikbare moed. Bij het kleine groepje rond Eric is geen spoor van angst om de ongelijke strijd; haast voornaam staan zij achter hun koning en wachten op zijn bevel. Eric ontmoet de twijfelende blik van Ragnar, en beseft, dat deze te ver ging om nu nog terug te kunnen. Zelfs wanneer hij dit zou willen, zal net onmogelijk zijn; hij zal een hopeloos figuur slaan tegenover zijn van vechtlust popelende krijgers. Dit betekent het einde," denkt Eric bitter. Een kort, hopeloos gevecht dat uitloopt op de dood voor ons allen." Klaarblijkelijk spoken dezelfde gedachen door het hoofd van de zeeschuimer, want onzeker wiebelt hij van het ene been op het andere. Dan plotseling schraapt hij luidruchtig zijn keel. „Kom nu, Noorman. Moeten we nu vechten?" Nog vóór Eric iets kan zeggen, klinkt eensklaps van de rotsen een schorre kreet en met een ruk keert de zeerover zich om. „Waar wachten we nog op? Sla ze neer de honden schreeuwt een der kerels. Er volgt een instemmend gebrul van enige anderen. Achter de gangmaker aan springt een stel ruwe, bonkige mannen langs het ongelijke po.d naar beneden, recht op de Noormannen in. Deze staan onverschrokken gereed om de ongelijke strijd aan te binden, doch vóór het eerste zwaard zijn nadruk kelijke taal spreekt, springt plotseling de zware reus met de snelheid van een boskat tussen de strijdlustige zeerovers en woedend brult hij: „Laat dat, lafaards. Neer uw wapens." Stom van verbazing laten enkelen het zwaard zakken; degenen, die niet snel genoeg gehoorzamen, wordt met oen ruwe slag het wapen uit de hand geslagen. Bevreesd ziet de Noorman op en wist zich met de handpalm over het klamme voor hoofd. Als beschermend stelt de forse piraat zich op voor Eric en de zijnen en bul derend klinkt het opnieuw: „Gij, lafaards. Durft ge wel? Dat ge een stel ruwe zeerovers zijt, wist ik, doch dat ge zulke lafhartige moordenaars waart, valt me van u tegen." Ondanks de bijna ondraaglijke spanning glijdt er even een glimlach over Eric's gelaat. „Wel, heb ik ooit," snuift Orm verontwaardigd. Die walrus gebruikt dezelfde woorden als daarnet heer Eric tegen hem." Uit een ooghoek gluurt Eric naar de zeerovers. Nu komt het er op aan, of Ragnar genoeg overwicht heeft op zijn troep ongebonden schavuiten. Er stygrt bewondering in Eric op, wanneer hij ziet, dat de rovers, weliswaar mokkend, inderdaad terug wijken. Dan zien Ragnar en Eric elkaar zwijgend in de ogen en Eric kan een gevoel van warmte voor de rauwe kerel nauwelijks onderdrukken. Hij heeft zich dus toch niet in de ander vergist. Er heerst een bijna doodse stilte, als plotseling de heldere stem van de Noorman klinkt„Ik zie, dat ge een sportief strijder zijt, Ragnar de Rode. Uw gevoel voor eerlijkheid redde ons het leven. Ik doe u een voorstel: Wie uw opdrachtgever ook. is, ik gcc.f u het driedubbele, als ge mij de Witte Raaf brengt." Nog steeds staan ae beide partijen zwijgend en vijandig tegenover elkaar. Ragnar neemt de Noorman onderzoekend op. Dan kruipt er een brede grijns over zijn gelaat en met een. listige flikkering in zijn ogen zegt hij bedachtzaam: Aangenomen Noorman, aangenomen." Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUID AAN DOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood Z. H. de Paus, herstellend van zijn ziekte, heeft in een boodschap tot het derde internationale congres voor radio logie, dat te Rome wordt gehouden, de doctoren aangespoord hun patiënten nietalleen physiek, maar ook moreel te helpen. De H. Vader heeft zijn boodschap de zer dagen gereed gemaakt, maar hij zal haar niet zelf uitspreken. Woensdag zal de president van het congres, prof. Eugenio Milani, haar voorlezen. „De radiologie," zegt de Paus o.m„ „heeft de doktoren een nieuw hulpmid del in handen gegeven, dat wellicht nog maar een voorafschaduwing is van het aantal toepassingen, dat in de toekomst mogelijk zal zijn. De rooskleurigste ver wachtingen schijnen gerechtvaardigd, maar zulk een vooruitzicht kan ook wel een schadelijke reactie te weeg bren gen: te hoge verwachtingen leiden bijna automatisch tot ontmoediging, wanneer zich een mislukking voordoet. Toch zou men verkeerd doen, wanneer men aan zulk een gevoel toegaf en bovendien de strijd opgaf, wanneer u andere specia listen waardevolle bijdragen geeft en volhardend de mogelijkheden op uw eigen gebied ontwikkelt, zal het u wel licht gelukken, en Wij hopen het van harte, dat u triomfeert over ziekten, die tot dusverre voor ongeneeslijk werden gehouden. Maar er is nog een anedr doel, nog waardevoller en begerenswaardiger. Heeft u geen bewondering voor het sou- vereine gemak, waarmede Christus de zieken genas, die men Hem bracht? Een blik, een gebaar van Zijn hand, een gefluisterd woord, en de lijder ging heen, bevrijd van zijn kwaal, maar bo venal gezuiverd tot diep in zijn ziel en zijn geweten. Zoudt u niet begeren uw werkzaamheid uit te breiden tot de mo rele orde? De bestemming van de mens is het niet alleen zich in een vergankelijke gezondheid te verheugen of haar terug te bekomen, zij strekt zich oneindig verder uit, ook tot de ondefinieerbare realiteiten van de andere wereld. Hoe men ziekte en lijden kan aanvaarden, hoe men er voordeel uit kan trekken, om de zuiver menselijke waarden juis ter te schatten, dat zijn de problemen, die zich aan iedere zieke opdringen en waar hij bewust of onbewust een oplossing voor zoekt. Indien u al degenen, die tot u hun toe vlucht nemen, zoudt willen helpen deze vragen te beantwoorden, dan hoeft u niet meer te vrezen voor een misluk king van uw pogingen op medisch ge bied, noch zelfs voor het wanbegrip of de tegenwerking van hen, die andere methodes aanhangen. Als ge bezield zijt door een grote liefde, zult gij iets vol brengen, dat, behalve tijdelijke doel matigheid, eeuwige waarde verwerft." (Van onze correspondent! Als men weet dat het zuiver weten schappelijk onderzoek in Nederland vaak geremd wordt door gebrek aan financiële middelen, is het een bijzon der verheugend verschijnsel, dat de Nederlandse industrie de helpende hand toesteekt. Dit is onlangs in Leiden ge schied, waar op het terrein van de Hor tus Botanicus een nieuwe kas met labo ratorium is gebouwd als geschenk van de Nederlandse stikstof-producenten, samenwerkend in het Centraal Stikstof Verkoop Bureau te Den Haag. De T.N.O. en Z.W.O. hebben de middelen verstrekt om het laboratorium van een waardevol instrumentarium te voorzien, dat de Hortus in staat stelt wetenschap pelijk researchwerk te verrichten, waar toe in het kleine primitieve laborato rium onder de Victoria-kas tot dusverre practisch geen gelegenheid bestond. De schenking omvat êen grote kas met laboratorium op de begane grond en twee kleine kassen met kleinere on- derzoeklokalen op de eerste verdieping. Het werk, dat in de nieuwe ruimten verricht zal worden, staat los van de onderwijstaak van de Leidse Universi teit. Organisatorisch valt deze uitbrei ding van de Hortus niet onder de Aca demie. Zij zal beheerd worden door een aparte stichting, waarvan dr. J. E baron de Vos van Steenwijk, president curator van de Leidse Universiteit, het voorzitterschap bekleedt. De directeur van de Hortus, prof. dr. T. H. van den Honert, heeft het directoraat van de be herende stichting op zich genomen. Tijdens een bijeenkomst in de Acade mie is het waardevolle geschenk Zater dagmiddag officieel overgedragen door ir. A. H. Ingen Housz, pres.-commis- saris van het Centraal Stikstof Verkoop Bureau, die er op wees, dat de in vrij heid werkende wetenschap belangrijke bijdragen kan leveren tot de economi sche ontplooiing van Nederland. Dit be sef moet gezien worden als de achter grond van deze schenking der industrie aan de wetenschap. Baron De Vos van Steenwijk aan vaardde het geschenk in grote dank baarheid. Phebe Cramer, een Amerikaanse stu dente, aan de universiteit van Califor- nië, is als eerste er in geslaagd onder de door de F.I.N.A. vastgestelde limiet- tijd op de 100 yards vlinderslag dames te komen. Na de splitsing van school slag en vlinderslag had de F.I.N.A. de limiet voor dit nummer vastgesteld op 1 min. 9.2 sec. Phebe Cramer legde tij dens wedstrijden te San Leandro (Cali- fornië) de afstand af in 1.09.1. Advertentie Een omvangrijke serie diefstallen bij de posterijen te Amsterdam is door de rijksrecherche opgehelderd. Na een diep gaand onderzoek zijn vier bestellers bij de posterijen thans gearresteerd. Naar wij vernemen zijn nog meer arrestaties in deze zaak te verwachten. De diefstallen zijn gepleegd in het postkantoor van het C.S. te Amsterdam. Het ging daarbij om postwissels, waar van de geadresseerden niet thuis zijn en die daarom terugkomen op het post kantoor. De jonge ambtenaar, die deze postwissels moest doorzenden aan de districtskantoren, heeft er minstens dertien ter waarde van ongeveer f2.600 achtergehouden en door een buffet juffrouw en een winkelbediende, die beiden eveneens gearresteerd zijn, laten innen. De opbrengst deelden niet alleen zij, maar ook vier andere postbeambten, die mede in het complot zaten en ook zijn opgesloten. Ze bleken eveneens debet te zijn aan vele diefstallen van textielgoederen uit postpakketten. Het onderzoek duurt nog voort. HORIZONTAAL: 1. opsporings ambtenaar" 9. ijzerh. aarde 10. moerasplant 11. techn. school (afk.) 13. vaartuig 15. in 16. klis 18. vaatwerk 19. vochtmaat 20. zie (Lat.) 22. paters Augustij nen (afk.) 23. zedeloosheid 24. slede 26. becfwelm. drank 28. vrouwel. rund 29. pluimvee 31. slap 32. gewicht 33. Afrikaan 35. motorschip (afk.) 36. brij 37. zeehond 39. terugbetalen VERTICAAL: 1. knikker van kleiaarde 2. soort onderwijs 3. boom 4. uitstapje 5. vuur 6. zijn (Eng.) 7. rund 8. dienstpersoneel 12. let wel (Lat.) 14. aangrenzend 15. stapel 17. stand van de wedstrijd 19. metalen vat 21. lidwoord 22. eenheid van electriciteit 25. vis 27. hoogste toren in Nederland 29. hoofddeksel 30. Zuid-Amerik. staat 33. vochtig 34. gard 36. naschrift 38. uitroep van afkeer (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Maandagavond. Vandaag is de verkiezingscampagne in België haar laatste week ingetreden. Als de tekenen niet bedriegen, zal ze even kalm verlopen als de drie vooraf gaande. Tot dusver hebben de partijen elkaar vooral met papier en dan nog niet eens zo heel veel papier bekogeld. De vervroegde Kamerontbinding, die met het oog op de Grondwetsherziening plaats had, heeft de partijen niet zo heel veel propagandatijd toegemeten, hetgeen in elk geval de partijkassen ten goede komt. Deze propaganda wordt door de aftredende regering van de Christelijke Volkspartij (de eerste homogene regering, die België sedert dertig jaar kende) meer gevoerd in het teken van de realisaties dan in dit van de beloften. Vier jaar C.V.P.-regering, aldus verkondigen de affiehes, hebben van België een echt sprookjesland gemaakt. Om het kwartier werd een nieuwe gezinswoning betrokken, om het half uur een hectare slecht'- grond vrucht baar gemaakt, om de vijf dagen een nieuwe brug ingewijd. Het aantal per sonenwagens verdubbelde en het aan tal bromfietsen vertienvoudigde. Nooit waren de lonen zo hoog, nooit waren e. zo weinig stakingen, nooit was het land zo goed verdedigd, nooit leefden de Belgische burgers zo royaal. De conclusie ligt voor de hand: op 11 April zullen de Belgen ervoor zorgen dat zij hun paradijselijk bestaan verder kunnen slijten. De socialisten zijn hun campagne be gonnen in het teken van de slogna „Oef"', hetgeen ongeveer betekent: ein-' <0>,liPOediS daarna aan dé zware ondingen overleden. ?°°d don. 7, Juauue naa wegcuo eh 20(1 s£huld tegen beide verdach- Seëist, boete of 50 dagen hechtenis r van Justitie had wegens (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 57. Maar Anneke bemerkte dat de octopus niet zonder vijanden was. Een daarvan was de handige, uitgeslapen en gedul dige Adollphe Sutro. Maar de meest ge vaarlijke vijand van de Union Mill and Mining Company vormde een viertal Ieren. Twee daarvan waren James C. Flood en William S. O'Brien, die vroe ger eigenaars geweest waren van een café in de zakenwijk waar ze achter het buffet geluisterd hadden naar de ge sprekken van hun klanten, en de ver kregen inlichtingen in klinkende munt hadden omgezet. Het tweetal groeide uit tot een viertal, toen Flood en O'Brien zich verbonden met twee jonge ingenieurs, James G. Flair en William Mackay. Ai tamelijk spoedig nadat ze het plan met de Virgin Queen in studie had genomen, dacht Anneke aan deze man nen als mogelijke bondgenoten, en op onopvallende wijze informeerde zij zo veel mogelijk naar hun karakter, hun smaak en hun eigenaaardigheden, en zo doende kwam zij tot de slotsom, dat, als het wenselijk mocht blijken toena dering tot het viertal te zoeken, Flood degene was die waarschijnlijk het eerst aan een knappe jonge vrouw het oor zou lenen. Flood was een tamelijk zwaar gebouw de man, met diepliggende ogen, haar dat de slapen vrijliet, glad geschoren wangen, en een altijd goed verzorgde snor en baard. Hij was niet onknap, en in elk geval was hij van het viertal de gene die haar het meest toegankelijk bleek. Ze prentte zich zijn naam goed in het geheugen. Zij had een gunstig moment uitge zocht om haar plan op poten te zetten. De Consolidated Virginia had een enor me nieuwe ader aangesproken, waarvan de waarde op honderd millioen dollar geschat werd. Bovendien was ieder half bezeten door de wildste verhalen over de diamantmijnen, zodat geen mens aan dacht schonk aan een zo onbenullig iets als een onder water staande, niet meer renderende mijn. Zo kwam het dat Morton Pease prac tisch geen aandacht trok, toen hij een voor een de aandeelhouders van de Vir- vluchtig ter sprake gebracht maar nu vertelde Amanda van zijn familie die, ondanks het droevige van de gelegen heid, zich zeer gastvrij had betoond. „Stel je voor, zeg!" riep zij uit. „Mijn heer Hood heeft vader en mij meege nomen naar zijn zaak, en je kunt je eenvoudig niet indenken wat een hoe veelheid diamanten en robijnen en sma ragden we daar zagen. Maar weet je wat nu het gekke is? Herinner je je nog dat Rolf vertelde van die excentrie ke Amerikaan die voor duizenden dol lars uitschot had gekocht?" „Jazeker herinner ik me dat," zei An neke. „Hij kwam weer terug!" zei Amanda. „We hadden hem haast zelf gezien, want hij was er net een dag vóór ons. Weer om uitschot te kopen! De firma van Maar voor zichzelf was zij er van overtuigd dat ze de oceaan waren over gestoken naar Engeland, en daarna het Kanaal over naar Amsterdam. Volgens haar hadden zij een deel van het hun uitbetaalde bedrag besteed om een nieuwe voorraad ruwe stenen te kopen. En daarmee konden ze slechts één be doeling gehad hebben nieuw materiaal te vergaren voor hun plek in de woes tijn, diè tijdens hun vorig bezoek en dat van de expeditie uit San Francisco leeg geplukt was. Thans was er een meer wetenschappelijk opgezet onderzoek door Henry Janin op handen. En mijn heer Janin mocht zijn handen natuur lijk niet op een lege plek slaan. HOOFDSTUK 24 Toen Morton Pease haar kwam opzoe- mijnheer Hood kon niet zoveel leveren ken was jjy tegelijk opgetogen en hui- oir» Rii VioViVion jirilrlp or> 70 tot rl on Hot ij j nLU UnL. ilr a!s hij hebben wilde, en ze zeiden dat hij voor de rest in Amsterdam moest zijn. Maar ze hebben hem toch voor gin Queen opzocht om hun te vragen of meer dan tienduizend dollar verkocht zij bereid waren hun aandelen onder hands over te doen. De mensen hadden contant geld nodig om mee te specule ren in edelstenen, en Pease kon zulk contant geld verschaffen. Hij ontpopte zich als een handig koopman, en wist zo onopvallend mogelijk te blijven. De aandelen certificaten werden ge ëndosseerd aan H. Wattles, maar niet ge registreerd in de aandeienadministratie van de Virgin Queen. Dat bewaarde Anneke voor het juiste moment Voor de jongelui in San Francisco was iedere gelegenheid 'n welkom excuus om een fuifie op touw te zetten. Er was be richt gekomen van Amanda Stiffler dat zij op de terugreis was, en de danscluo belegde een feest in de balzaal van Lick House op de dag van haar aankomst. Tijdens de thee zat Amanda naast An neke Villard. Rolf Hood was slechts Ze begrepen niet dat iemand zoveel ge bruiken kon. Volgens mijnheer Hood kon niemand iets met zo'n grote hoe veelheid aanvangen." „Was het dezelfde man?" „Precies dezelfde." Later op de avond toen Anneke met John Brownlee danste vroeg ze: „Heb je ons niet verteld, John, dat Arnold en Slack na die vergadering in New York naar de westkust teruggingen? Met een paar honderdduizend dollar 00 zak?" „Dat hebben ze mij verteld. In elk geval scheen het hun bedoeling te zijn." „Zijn ze ook in San Francisco ge zien?" „Nee. ze zijn in geen geval in de stad geweest. Misschien zijn ze teruggekeerd naar de diamantmijn." „Zo," zei Anneke nadenkend, „zou je dat denken, ja?" verig. „Vanochtend," zei hij, „heb ik van Jesse Brown zijn aandelenpakket van 500 stuks Virgin Queen gekocht. Daarmee hebt u nu zesduizend van de tienduizend aandelen, juffrouw Villard. Het heeft u heel wat geld gekost. U zet een vermogen op het spel." „Tegen wat voor prijs?" wilde zij we ten. „Brown liet zijn aandelen gaan tegen achttien dollar." zei Pease. Ze ging naar haar schrijftafel en tel de haar aankopen op. „Ik heb er precies honderdduizend dollar in gestoken," zei ze kalm. „Blijf doorgaan met kopen zolang je kunt". „Maar u zult al uw geld verliezen als we geen man kunnen vinden die de tun nel wil financieren." „Dan moeten we zo'n man zien te vin den." (Wordt vervolgd delijk zijn we er van af. Spaak heeft op 1 April in het partijblad „Le Peuple" de keerzijde van het .radijs laten zien: een sterk vei .neerderde staats schuld, 280.000 werklozen, een stijgende levensduurteindex, hef staatsonderwijs bedreigd door het clericalisme en het vaderland in gevaar door de C.V.P.- politiek van clementie jegens de poli tieke delinquenten. De socialisten verwachten vooral veel van hun belofte de militaire dienst van 21 op 18 maanden te brengen. Zij hebben bovendien getracht munt te slaan uit het feit dat de C.V.P. enkele propaganda-volkswagens, uitgerust met luidsprekers, heeft gehuurd bij haar zusterpartij in West-Duitsland en dat zij die wgens zonder invoerrechten te betalen heeft binnengeloodst. De socia listen doen het nu voorkomen alsof de C.V.P. een samenraapsel is van onver valste Duitsgezinden. De liberalen goochelen met beloften over vermindering van belastingen. Blijkens een hunner affiches zijn zij ook voor meer plezier. Voor een prettige Carnaval, aldus heet het: stemt libe raal. Van C.V.P.-zijde antwoordt men dat het voor iedereen steeds duidelijk is geweest dat deze heren een masker dragen. De communisten tenslotte be stormen vooral het Europese leger en weten van de overige partijen te ver tellen dat zjj alle drie aan de Europese kant zitten 5.863.072 Belgen, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, zullen Zondag op straffe van boete hun stem uitbren gen. onder hen komen 3.065.309 vrou wen en 2.797.673 mannen voor. Sedert de verkiezingen van 1950 kwamen er 162.063 kiezers bij. De demografische factor weegt hier sterk door ten gunste van de Vlaamse gewesten. Men schat dat nagenoeg een half millioen jonge kiezers voor de eerste maal hun stem zullen uitbrengen, d.w.z. een tiende van het kiezerscorps. In 1950 behaalde de C.V.P. met 47,68 procent der stemmen de volstrekte meerderheid in de Kamer, waar zij 108 zetels bezet. De socialisten kregen 77 zetels (34,5 procent der stemmen), de liberalen 20 (11,25 procent) en de communisten 7 (5 procent). De C.V.P. beschikte dus over een meerderheid van 4 zetels. In de Senaat bedroeg deze meerderheid 9 zetels. Op de vraag of deze meerderheid kan behouden blijven luidt het antwoord van onbevooroordeelde waarnemers over het algemeen negatief. De rede nen die men hiervoor aanvoert zijn de volgende. In 1950 was de con' nctuur voor de C.V.P. buitengewoon gunstig ten gevolge van dé koningskwestie. Een aantal liberalen die niet accoord gin gen met de anti-Leopoldisti sche stellin gen van hun partij stemden voor de C.V.P. Bovendien waren er geen scheur lijsten, zodat de C.V.P. de zege behaal de op grond van haar belofte Koning Leopold terug op de troon te brengen. Daar zij onder de druk van de socia listische agitatie deze belofte niet ge stand kon blijven, verloor zij ipso facto deze toevallige clientele. Veel gevaarlijker is echter de afval ligheid in de eigen gelederen der C.V.P. Er zijn namelijk een groot aantal scheurlijsten van ontevreden midden standers en van de zogenaamde Vlaam se Concentratie, die de Vlaamse natio nalistische partij van voor de oorlog nieuw leven tracht in te blazen. In het Vlaamse land komen deze groepen bjjna in alle arrondissementen vere nigd op onder de benaming van Chris telijke Vlaamsee Volksunie. Veel van deze stemmen zullen louter verlies be tekenen. Tijdens de verkiezingen van 1949 leverden de 199.000 stemmen, op scheurlijsten uitgebracht, geen enkele zetel op, omdat zij in geen enkel arron dissement de vereiste kiesdeler behaal den. Het verlies ten nadele van de C.V.P. kan thans groter zijn. Sommigen voor spellen dat de Christelijke Vlaamse Volksunie twee a drie zetels zou kunnen veroveren. De scheurmakers zouden de C.V.P. des te groter nadeel kunnen berokkenen omdat deze partij 12 al4 marginale zetels te verdedigen heeft, d.w.z. zetels die haar op grond van de evenredige verdeling met de kleinste marge werden toegewezen. De C.V.P. rekent vooral op de jonge kiezers, die zoals gezegd overwegend uit de kin derrijke katholieke Vlaamse gezinnen komen, om het verlies van de scheur lijsten goed te maken. Men mag echter niet uit het oog verliezen dat een regering die vier jaar het bewind voerde „lood in de vleugels heeft". De socialisten verwachten dan ook alle heil van deze normale ten- denz. die zij in de door hun partij tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 1952 geboekte winsten bevestigd vonden. De liberalen, die in 1950 niet minder dan negen zetels verloren, moe ten thans 220.000 stemmen terugwinnen om dit verlies weer goed te maken. Dat zij daarin moeilijk zullen slagen blijkt al uit het feit dat zij met dis sidenties in eigen gelederen hebben af te rekenen. De communisten kunnen op niet veel meer dan een status quo hopen. In 2 provincies hebben zij geen eigen lijs ten ingediend. Zjj gaven hun kiezers de raad op de socialisten te stemmen. In deze provincies presenteren socia listen en liberalen echter een kartel- lijst, zodat de C.V.P. hier staat te genover een links blok. Het ligt voor de hand dat de C.V.P.-propaganda duch tig gebruik maakt var het samengaan der linkse vaderlanders met de Russi sche vijfde colonne en dat de socialis ten bij '-oog en bij laag bezweren dat zij met de communisten geen enkele afspraak maakten. Het s.s. „Zuiderkruis", een in dienst van de Holland Afrika-Lijn varend rege- rings-emigrantenschip. heeft met storm re kampen gehad. Tengevolge hiervan zal het schip, dat verlofgangers aan boord heeft, twee dagen later. n.l. Donderdag 8 April, in de haven van Rotterdam aan komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5