Churchill faalt als tolk van een verontruste wereld Britse regering moet samenkomst van de drie grote staatshoofden bewerkstellig Amerika zal niet met atoomoorlog beginnen Vraa Antwoord Italiaanse renners toch in ParijsRoubaix? f SCHEEPVAARÏBER1CHTEN r Een staatsman wordt politicus Air-Terminus in Brussel in gebruik Wij zijn de grootste machtdie ooit op Gods voetenbank heeft mogen zitten U.C.I tracht te bemiddelen naar Eisenhower voor radio en televisie: Geen wijzigingen in het Hongaarse elftal Geschil om truien 6 DINSDAG 6 APRIL 1954 PAGINA 7 Naar een Europees luchtverkeer met helicopters? Bekroonde stukken voor amateurtoneel MARKTBERICHTEN Kilometers Om schaakkampioen schap van Nederland Vier partijen eindigen in remise Ronde van Italië eist vele slachtoffers Sportflitsen ("Van nnze Londense corresriondent) had de inmiddels ov< (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Churchill maakte gisteren een van de grootste blunders van zijn carrière, toen hij de gelegenheid voorbij liet gaan om niet slechts namens Engeland, doch namens de gehele vrije wereld uiting te geven aan de grote bezorgdheid, gewekt door de wedloop tussen Amerika en Rusland in het vervaardigen van de monsterachtige H-bommen. Basis voor het debat was een socialistische motie, waarin van de regering werd gevraagd, dat zij onmiddellijk stappen zou ondernemen voor een ontmoeting van de staatshoofden van Amerika, Rusland en Engeland, om het nieuwe gevaar onder ogen te zien. Attlee opende het debat en hield een indrukwekkende rede, die ver stond boven alle partijpolitiek, een rede, waarin hij sprak niet slechts namens een verontrust Brittannië, doch namens de gehele beschaving, welke zich bedreigd zag door de nieuwe wapenen. Er was verklaard, aldus Attlee, dat de bom, welke on langs door Amerika to.t ontploffing was gebracht, het gehele stadsgebied van New York lam zou kunnen leggen, dat zij het gehele gebied van Londen of Moskou of Parijs of Sydney of enige andere grote stad zou kunnen ver woesten. gemist had in Attlee's rede was een practisch voorstel om het gevaar te bezweren. Zijns inziens waren door sommige biologen de gevolgen van de H-bom-explosies overdreven voorgesteld en hadden zij overdreven voorspellingen gedaan omtrent toekomstige ontwikke lingen. Hij verklaarde te geloven dat onder leidende staatslieden en weten schapsmensen in Amerika het ver langen wijd verbreid was om infor maties uit te wisselen met Brittannië en Canada. Hij verklaarde eveneens dat Rusland Amerika veel dichter op de hielen zat in de productie van H-bom men dan voorheen het geval was ge weest met de productie van de atoom bom. Maar hij meende dat het grote geweld van de nieuwe bom Rusland met zijn landmassa's veel kwetsbaarder had gemaakt. En in een grimmige Churchill-zin zei hij van de nu ont stane situatie dat zij een element van „gelijkheid in de vernietiging" had ge bracht. En nu begon Churchill te spreken over de Engels-Amerikaanse betrek kingen inzake de uitwisseling van in formaties. Hij verklaarde dat de Ame rikaanse regering geen informaties kon geven, want zjj was gebonden door eigen wetgeving (de McMahon-wet) zo lang het Congres de bestaande wet geving niet veranderde. De Amerikaan se regering had gehandeld zoals zij overeengekomen had te handelen met de vorige (socialistische) Britse rege ring. Churchill verklaarde dat hij, even als Attlee, liever van deze affaire geen partijzaak wilde maken, maar hij kon de talrjjke persoonlijke aanvallen die de laatste tijd van socialistische zijde op hem gericht waren, omdat hij niet de informaties bezat welke de Ameri kaanse regering niet kon geven, niet naast zich neerleggen- Hij citeerde enkele voorbeelden en ging vervolgens, voortdurend onderbroken door een te recht geschokte oppositie, over tot een bittere politieke aanval op Labour en vooral op Attlee. Hij begon met voor het eerst de Quebec-overeenkomst van 1943, gesloten tussen Amerika, Engeland en Canada, te onthullen. Deze overeenkomst gaf Engeland in feite het recht van veto over het gebruik van atoomwapens door Amerika, en liet aan Amerika de industriële en commerciële exploitatie van atoomenergie over, met dien ver stande dat hierover een redelijke hoe veelheid informaties zou worden verstrekt inzoverre deze ten goede zou den kunnen komen aan de economische welvaart in de wereld. Dat was, aldus Churchill, de positie toen Labour de macht overnam in 1945. Alle verande ringen, sedertdien ontstaan in de situatie, waren voor de verantwoorde lijkheid niet van hem, maar van Attlee en de zijnen. Met andere woorden: het was Attlee geweest, die het Britse veto recht had prijsgegeven. Nu nam de storm van verontwaar diging in het huis toe. Attlee, rood van woede, verklaarde, dat het de McMahon-wet was geweest, die een eind had gemaakt aan de situatie. Churchill zei dat dit onjuist was. Hij Naar hij begreep, kon de bom zelfs hog krachtiger gemaakt worden en kon zij vervaardigd worden op grote schaal. Hij gaf als zijn opinie, dat het een grote illusie was te menen dat de be dreiging van onmiddellijke represaille met H-bommen oorlogen zou kunnen voorkomen of beëindigen Hij vreesde Zelfs, dat er mensen zouden zijn, die een oorlog zouden riskeren, omdat zij over tuigd waren, dat de bom niet gebruikt zou worden. Hij verzocht derhalve dat de rege ring spoedig een ontmoeting zou trachten te bewerkstelligen tussen de drie staatshoofden. „Gewone mensen in de gehele wereld", aldus Attlee, „zijn zich bewust van het gevaar waarin zij verkeren, en wij geloven dat een dergelijke bijeenkomst, ge steund door het geweten van alle mannen en vrouwen die van deze vrees bevrijd wensen te worden, wel licht een keerpunt in de wereldge schiedenis zal zijn." Churchill prees Attlee voor zijn „ern stige en bezielende rede". Wat hij echter (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Over enkele jaren zal heel het lucht verkeer in Europa uitsluitend geschie den met kleine helicopters, die de rei zigers tot in het hart van de verschil lende Europese steden zullen brengen. De transcontintale vluchten zullen met reuzenvliegtuigen worden bediend, die enorme vliegvelden eisen. Voor een land als België zal het in die omstandigheden onmogelijk worden meer dan één mo dern vliegveld te beztttten en te onder houden. Dit verklaarde de heer Perrier, voorzitter van de Sabena Luchtvaartmij., gisteren bij de officiële ingebruikne- Viing van de nieuwe Air-Terminus, die Zich in het centrum van Brussel vlak bij het Centrale Station beoinclt. Dank zij een directe verbinding met het vliegveld Meisbroek zullen de lucht vaartreizigers in minder dan een kwar tier in het hart van Brussel worden heergezet. De Belgische hoofdstad is daarmee de eerste Europese hoofdstad die ook luchthaven wordt. Het nieuwe gebouw, opgetrokken volgens de plan hen van architect Brunfaut, is groots Van opvatting. De totale °PP£^ Van de parketvloeren bedraagt 6000 mZ. en het gebouw beschikt óver 10 liften, die met een snelheid van 5 kilometer Per uur hun passagiers vervoeren. De Bond van Nederlandse Toneeluit gevers en de Vereniging van Neder landse Toneelschrijvers hebben inder tijd een toneelprijsvraag uitgeschreven ten dienste van het amateurtoneel. Thans is de uitslag bekend gemaakt. Drie prijzen, elk ten bedrage van f 600.—, zijn toegekend aar. E. S. Wil- lartz voor een comedie in drie bedrij ven, getiteld „Rumigny", aan A. van Suylen (pseudoniem) voor het blijspel in drie bedrijven „Ik weet, ik weet. Wat jij niet weet", en aan Jan Naay- kens voor de comedie in vier bedrij ven „Kapitein Venijn". Twee stukken, die in strijd waren met de gestelde voorwaarden, ni. dat de inhoud der stukken niet kwetsend of onaanvaardbaar, voor welke groe pering dan ook, mocht zijn, heeft de jury een waarderingsprijs verleend eveneens ten bedrage van f 600: „Het duistere bloed", toneelspel in drie be drijven, van Johan Fabricius en „Her berg aan de Haven", toneelspel in vijf bedrijven van F. Hallen (pseudoniem). De jury bestond uit de heren Bern- hard Verhoeven, voorzitter J. B. Schuil en mr. H. A. Keuls, beiden van de Vereniging van Toneelschrijvers, en J. B. Vink en P. Woudt, beiden van de Bond van Toneeluitgevers. VEEMARKT AMSTERDAM Maandag 5 jtpril 1954. Aangevoerd 385 runderen, le srt. I 2.903.2e soort f 2.702.85, 3e soort f 2.502.60 per kg. gesl. gew., grote aanvoer, handel lui en duur; 177 varkens, le soort 2.32—2.34, 2e soort f 2.28—2.30, 146 nuch- 'ere kalveren f 1.001.10 per kg. levend gew., 1 vet kalf, geen notering. .fURMEREND 6 April 1954. Eieren: 12000 ,'PPeneieren f 10.5011.50 per 100 stuks, uoo eendeneieren f 8 per 100 stuks, 1100 r'evitseieren f 0.25 per stuk. Veemarkt: hunüeren, totaal 1069 stuks, 230 vette £?eien f 2.30—3.— per kg., handel kalm, 532 26C gelde koeien f 550—750 per s tuk, stug, melkkoeien f 650—1075 per st., stil, 23 stieren f 550—1550 per st., kalm, 24 gras talveren f250—360 per st., stil, 1332 nuch- - e kalv. V. d. sl. f 3090 per stuk, iets sjhgger, idem fokkerij "f 50—*120 per stuk, 1 127 vette varkens v. d. sl. f 1.80 liar Per kg., kalm, vette zeugen f 1.661.76 en rnat'g. 659 biggen f 40—75 p. st., f pan 110 Per st., stug, 26 fokzeugen te: V^?° Per st-. kalm, 753 schapen (vet- rui vST 30 P- st-. matig, idem (fokkerij) 117 ,n 175 Per st., stug, overhouders f 65 f 557Pner st" kalm, 65 bokken en geiten —950 peJ stuk> stug, 43 paarden f 600 4114 p.hp st., kalm. Totaal aantal dieren: hanèn P ^yeemarkt: 2200 °ude kippen en 250 o„J_wl£t1e en rode) f 1.80—2.— p. kg., 2.15 „f kiPPen en hanen (blauw) f 2.00 *ode) Pnn®'! 1200 jonge hanen (witte en —1.75 n„r Jv-2;1" kg" 200 eenden f 1.50 Per st., 400 konijnen f 1.50—7.— p.st. had de inmiddels overleden senator McMahon twee jaren geleden gespro ken en hem de overeenkomst, ge sloten met Roosevelt te Quebec, ge toond. McMahon had aanstonds ge zegd dat, indien hij en anderen van het bestaan van deze overeenkomst hadden geweten, de McMahon-wet nooit gepasseerd zou zijn. Attlee 'sprong wederom op en zei dat Churchill hem niet kon verwijten dat McMahon niets wist van het bestaan van de Quebec-overeenkomst. Indien er beschuldigingen te uiten waren, moesten deze worden gericht tegen de Amerikaanse regering, die gezwegen had. Doch Churchill beweerde dat het Attlee's plicht was geweest in 1948 het volk van de Verenigde Staten op de hoogte te doen stellen van de inhoud van de Quebec-overeenkomst. Churchill zelf had destijds herhaaldelijk er bii Attlee, toen premier, op aangedrongen dit te doen Attlee verweerde zich hiertegen door te zeggen dat hij niet. kon weten dat de Amerikaanse regering verzuimd had haar eigen supporters en McMahon in te lichten. Ondertussen was de storm in het stampvolle Lagerhuis in hevigheid toe genomen. Terwijl Churchill's eigen aan hang in pijnlijke stilte toehoorde, re- génde het luidgeschreeuwde protesten van de oppositiebanken en er weerklonk luid hoongelach, toen de conservatief Sir Robert Bootliby ostentatief Churchill tijdens diens rede de rug toedraaide en het Huis verliet, om aldus zijn misnoe gen te kennen te geven over de wijze waarop Churchill het H-bom-debat mis bruikte voor politieke doeleinden. Na Churchill sprak de liberale leider Davies, die Attlee gelukwenste met zijn rede, welke die van een staatsman was geweest. Hij verklaarde te wensen dat hij hetzelfde kon zeggen van Churchill s rede. En hij meende dat Churchill eens spiit zou kunnen krijgen over wat hy gisteren had gezegd. Morrison, spreken de namens de socialisten, verklaarde te hebben gehoopt, dat het Lagerhuis gis teren in het belang niet slechts van En geland, maar van de gehele mensheid een groot voorbeeld zou geven. De rede van Winston had aan deze hoop een eind gemaakt. Anthony Eden deed aan het eind van het debat een wanhopige poging om Churchill te verdedigen. Hij citeerde de bittere en weerzinwekkende aanval len waaraan Churchill de laatste tijd had blootgestaan van socialistische zijde in de pers. Hij citeerde o.m. de Daily Mirror, die reeds enige maanden, naar wii hier hebben bericht, een felle per soonlijke haatcampagne voert tegen Churchill (en die deze hedenmorgen hervat in een hoofdartikel). Eden zei, dat de socialisten niet van twee wallen kenden eten en enerzijds het land kon den meedelen dat Churchill te zwak en te oud en te onbekwaam was om het land te leiden in de eis voor informaties van Amerika, en anderzijds verwachten dat Churchill zou zwijgen over de so cialistische schuld voor dit onvermogen. Aan het eind van het debat werd de motie zonder stemming aangenomen echter met enig voorbehoud van rege ringszijde betreffende de „onmiddellijk heid" van de te nemen stappen. Het is een beschamende vertoning ge weest in het Lagerhuis. Inderdaad heb ben de socialisten op minderwaardige wijze de situatie uitgebuit in de pers en elders. Doch de leiding van Labour bleek zich gisteren hierboven te verhef fen. Men had gehoopt dat Churchill gis teren groot genoeg zou zijn geweest om de straatjongenspolitiek van de Labour- extremisten te negeren en om, evenals Attlee, zich te verheffen boven alle partijpolitieke rancune. Een groot deel van de Britse pers van hedenmorgen, waaronder de Times en de Manchester Guardian, richtte zich tegen Churchills optreden van gisteren en verdiepte zich in gissingen omtrent de motieven voor dit vreemde optreden. Alle beschikbare krachten in Bagdad zijn gemobiliseerd in de strijd tegen de overstromingen van de Tigris. Door de grote en in deze tijd van het jaar ongewone warmte, waardoor de sneeuw in de bergen in snel tempo dooide, trad de rivier buiten haar oevers, en het water bedreigt hele landstreken. Ook in grote gedeelten van Bagdad staat het water in de straten. H.B.S.-meisjes uit Bagdad (voorgrond) helpen met het vullen der zandzakken voor het versterken der dijken. 55 In een rede voor de Amerikaanse radio en televisie heeft president Eisen hower het Amerikaanse volk de verze kering gegeven, dat de Verenigde Sta ten nooit als eerste mogendheid zullen overgaan tot het gebruik van atoom- of waterstofbommen. Maar wel gaf hij „de mannen in het Kremlin" de waarschU' wing, dat zijn land onmiddellijk zon te rugslaan, als zij van hun kant tot agres sief optreden zonden overgaan. Eisenho wer's rede was bedoeld om aan alle pa niek en vrees onder de Amerikaanse bevolking de grond te ontnemen. „Het atoomtijdperk", „de mensen in het Kremlin" en de mogelijkheid van „een economische crisis" zijn, aldus Eisenho wer, allemaal problemen, die w(j rustig moeten onderzoeken. De gemeenschap pelijke achtergrond van deze vraagstuk ken is het godloze communisme. „Wij zien van alle kanten gevaren en vragen ons af, wat er met ons persoon lijk en als natie gaat gebeuren", aldus de president. „De toeneming van de kracht, die ontwikkeld kan worden, laat zien, hoezeer de vorderingen van de wetenschap ons sociaal bewustzijn achter zich hebben gelaten. Geen van Advertentie de vraagstukken, die ons verontrusten, kan gemakkelijk worden opgelost en op vele ervan is helemaal geen ant woord mogelijk". Eisenhower vervolg de: „De grondslag van al die gevaren is het communisme". De H-bom en de atoomenergie zijn op zichzelf geen gevaar voor ons. Zy kun nen dat echter worden als een aanvaller ze tegen ons gebruikt. Daartegen moe ten wjj voorzieningen treffen. Het feit, dat de mannen in het Kremlin er zijn, betekent, dat zy macht willen. Als zij een oorlog beginnen, nemen zij het grote risico die macht te verliezen. Als zij naar Hitler en Mussolini, en zelfs naar Napoleon kijken, kennen zij dat risico en ook het gevaar, dat ver bonden is aan het stelsel van satelliet staten. Die van Napoleon zijn hem de een na de ander ontrouw geworden". Eisenhower legde grote nadruk op de geestelijke kracht, die in de grondleg gers van de Verenigde Staten heeft ge leefd en hij wekte zijn toehoorders op die liefde en toewijding tot Amerika en die hoge morele standaard te evenaren. „Het Amerikaanse geloof in per soonlijke vrijheid zal het land door de huidige gevaarlijke tijd heen hel pen. Amerika is de grootste macht, die God ooit heeft toegestaan op zijn voetenbank te vertoeven". Met de communistische infiltratie in Amerika viel het volgens Eisenhower nogal mee. Het gevaar is aanwezig, maar het Federaal Inlichtingenbureau heeft al goed werk gedaan en het blijft waakzaam. Tenslotte bestaat vol gens de president nog de vrees, dat andere delen van de wereld, die voor Amerika van groot belang zijn, aan het communisme ten prooi zullen vallen. „Er is geen land ter wereld dat vrijwil lig tot het communisme is overgegaan", zei hij. Er was evenwel geen reden tot vrees. Natuurlijk waren er risico's, maar reden om hysterisch te worden was er niet. Als de grootste macht, die ooit bestaan heeft „is aan ons de taak deze wereld te leiden naar een vreed zaam en veilig bestaan en ik geef u de verzekering, dat we dat kunnen". (ReuterU.P.). Nalatenschap Abonné - Ik heb een testament laten maken met de bapaling, dat na mijn dood het vruchtgebruik van mijn meu belen aan mijn vrouw zal komen. Is dat juist? Ik ben zelf weduwnaar met 3 kinderen. Mijn vrouw had 1 kind uit haar eerste huwelijk. Antwoord. - Het vruchtgebruik kan gekapitaliseerd worden, zodat nagegaan dient te worden of het voordeel, dat uw tweede vrouw door huwelijk en erf recht te zamen verkrijgt, niet uitgaat boven het wettelijke maximum. Het be draagt een vierde van de waarde van uw goederen. Het eventuele te veel moet onder uw eigen kinderen worden verdeeld. Dit geldt echter alleen dan indien uw kinderen daarop een beroep doen. Uw testament behoeft daardoor dus geen wijziging te ondergaan. H.E. Wie zijn erfgenamen in mijn nalatenschap: het kind van mijn over leden zuster of de kinderen van mijn overleden tweede echtgenote? Antwoord - Stiefkinderen erven niet van stiefouders, wel van eigen ouders. Indien u in gemeenschap gehuwd was hetgeen wij aar remen - komen de kinderen van uw tweede vrouw dus op in haar nalatenschap. Deze omvat de helft van de gemeenschap, waarin ook u mededeelt. U bekomt dus de helft van de huwelijksgemeenschap, plus een derde van de andere helft. Dit totaal maakt uw nalatenschap uit, dat geheel vererft aan het kind van uw overleden zuster. Vlek in regenjas M. W. Ik heb met de rug tegen mijn kerkboek gestaan en heb dientenge volge een vlek in mijn regenjas. Ben zine en vlekkenwater hielpen niet en gaven bovendien kringen. Wat te doen? Antwoord. Ja u hebt al zoveel (ver keerd) gedaan. Gebruikt u eens terpen tine. Wrijven van buitenkant vlek naar binnenkant, draaiende beweging, wei nig vocht op het schone lapje en een schone doek onder de vlek houden, an ders krijgt u nog meer kringen. Hoe meet men een berg H.B. Hoe wordt de hoogte van een berg gemeten? Antwoord - De hoogte van een berg wordt d.m.v. de driehoeksmeting ge meten. Met behulp van een theodoliet (een kijker met een dradenkruis voor de lens, welke -p een horizontale en verticale as draaibaar is opgesteld en waarbij de draaiingshoeken op een schaalverdeling zijn af te lezen) wordt de hoek gemeten op een willekeurig punt A, tussen b.v. de horizontaal en de lijn naar de bergtop. Dit wordt nog eens herhaald op een ander willekeurig punt B. Wanneer nu de afstand van A. naar B. bekend is, dan zijn de 2 hoeken en één zijde van de driehoek A, B, bergtop bekend en is de hoogte van de bergtop (is de hoogtelijn van de drie hoek) met behulp van goneometrie te berekenen. Hoogtemeter H.B. Volgens welk principe werkt een hoogtemeter? Antwoord - Als hoogtemeters in vlieg tuigen worden verschillende typen ge bruikt. Het oudste en meest bekende is wel de barometer. Men meet dus de luchtdruk, welke kleiner wordt naar mate men hoger komt. Is de barome terstand op de grond bekend, dan kan de hoogte berekend worden. De gebrui kelijke hoogtemeters zijn rechtstreeks geijkt in de hoogte en betrokken op de gemiddelde barometerstand. Voor een nauwkeurige uitkomst moeten ze nog gecorrigeerd worden naar de mo mentele barometerstand. Voor kleine hoogten zijn ze onbruikbaar, daar de onnauwkeurigheid dan te groot is. Te genwoordig wordt ook veel van het echosysteem gebruik gemaakt. Een ge luidsgolf of een radiosignaal wordt naar de aarde gezonden en de echo daarvan weer opgevangen. Het verschil in tijd tussen uitzending en ontvangst is een maat voor de afstand-hoogte. Vergelijk het echolood bij zeeschepen en de ra dar. IJsbreker A.P.H. Heeft een ijsbreker ook een schroef van voren? Antwoord Een ijsbreker vaart bij het breken van een ijsvlakte met een „aanloopje" iets op de ijsvlakte. Door het gewicht van het schip breekt het ijs aan schotsen, welke dan op de ijs vlakte er naast worden geschoven. Is het gewicht van het voorschip niet vol doende, dan kan nog waterballast van achter naar voren gepompt worden om het gewicht op de ijsvlakte te vergro ten. De voorsteven schuift dus steeds op en over het ijs. Hieruit volgt dus, dat ter plaatse geen schroeven gemon teerd kunnen worden. Vaak wordt zelfs de schroef aan de achterzijde nog extra b.-schermd tegen langs stromende ijs- brokken, om te voorkomen, dat de schroef er op stuk slaat of de as breekt Bij de door u genoemde Walvis zal het wel evenzo zijn. Uitkering A.E.V. Geeft een opsomming van haar inkomsten en vraagt of zij in ver band hiermede in aanmerking komt voor uitkering „Drees". Antwoord - Naar onze berekening ongeveer 300 per jaar. Neen, uw recht op uw spaarbankboekje bent u niet kwijt. Vermindert dit bedrag door in tering, dan wordt de uitkering Drees hoger. Verplichtingen huurder G. W. K. 1) Welke verplichtingen rusten er op de huurder van een wo ning? Antwoord. Kleine reparaties komen voor uw rekening, daaronder vallen ook binnensloten. De verhuurder moet zor gen voor een goed dak. Hij moet u het ongestoorde genot van het gehuurde geven. Behangen, witten, verven bin nenshuis zijn voor uw rekening. 2) Kunt u mij ook nog zeggen, waar in Velsen de 1-uurcommissie is en waar ik mij kan vervoegen? Antwoord. Uw gemeente (Velsen) behoort rechterlijk-organisatorisch tot het kantongerecht Haarlem. En daar ieder kantongerecht-ressort één huur- commissie heeft voor het gehele ressort, zult u zich eventueel moeten wenden tot de huuradviescommissie, die gevestigd is aan de Dreef no 22 te Haarlem. Hoeveel loon? J. v. M. Hoeveel bedraagt het loon in het bloembollenbedrijf? Hoeveel de loonbelasting? Antwoord. Wij weten uw beroep niet. U kunt bij de arbeidsinspectie, afd. looncontröle, te weten komen op hoe veel salaris u recht hebt. (Vermoede lijk valt u onder Haarlem). Belasting betalen A. v. S. heeft een belastingvraag. Antwoord. U dient ons op te geven, welk belastingjaar u bedoelt. Volgens de tabellen van 1951 bent u in het eerste geval verschuldigd 66 en in het twee de 50. Dit in verband met uw mede deling, dat er in uw tabellen „blanco" bedragen zijn vermeld. Beslaglegging J.B. 1) Zijn de kosten van repa ratie aan kranen en aan waterreser voir W.C. voor de huiseigenaar of voor de huurder? 2) Kan een deurwaarder beslag leggen op goederen van derden, welke zich in huis bevinden? Antwoord - 1) Voorzover het geringe kosten betreft, zijn deze verschuldigd door de huurder. Het plaatselijk ge bruik is toonaangevend in deze. 2) De deurwaarder is gerechtigd, in dit geval alle goederen, welke in het feitelijk bezit van de beslagene zijn, in beslag te nemen. Het bewijs, dat de eigendom aan een ander behoort, moet door de ware eigenaar worden bewezen. Deze kan zich tegen de inbe- Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven hoek der enveloppe: Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt. gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres by de ingezonden vragen. slagneming verzetten door middel van een dagvaarding, gericht tegen de be slaglegger en tegen degene, te wiens laste het beslag is gelegd. Gouden munt J. R. Welke koningin met loshan gend haar stond er op het gouden muntstuk van f 10 dat ter veiling is ge bracht te Amsterdam en welk jaartal staat er op? Antwoord. Wij weten het niet, heb ben het overal nagevraagd. De veiling zal wel geweest zijn van de fa. J. Schulman, Keizersgracht, Amsterdam. De jaartallen 1892 en 1895 zijn uiterst zeldzaam; 1897 is niet zeldzaam. Ouderdomsverzekering W. J. S. 20 April 1956 word ik 65 jaar en heb dan een jaarinkomen van 1.500. Hoe groot is nu de uitkering die ik uit de ouderdomsverzekering zou kunnen ontvangen alsmede de grootte van de uitkeringen gedurende de 5 vol gende overgangsjaren? Ik ga van de veronderstelling uit, dat de ouderdoms verzekering ongewijzigd door de rege ring wordt aangenomen zoals voorge steld door de S.E.R. en dat deze ver zekering per 1 Januari 1955 zal ingaan. Antwoord. Uw veronderstellingen zijn inderdaad maar veronderstel lingen. We hebben op dat punt geen enkele zekerheid. De S.E.R. acht een overgangsrege ling van hoogstens 5 jaar aanvaard baar, kan zich echter ook invoering ineens voorstellen. In dab laatste geval krijgen de bejaarden onmiddellijk recht op ouderdomspensioen. Bij een over gangsregeling zal op de pensioenen van hen, die over andere inkomsten be schikken, een aftrek dienen te worden toegepast. Deze zal jaarlijks vermin deren. Voor berekening van die aftrek dient 300 van de overige inkomsten buiten beschouwing gelaten te worden. U ziet: het advies van de S.E.R. geeft overeenkomstig de aard van een ad vies, nog slechts hoofdlijnenen die dan meestal nog voorwaardelijk. Ei genlijk dient men, wat detailkwesties en concrete gevallen betreft, te wach ten totdat de definitieve wet er zal zijn. De Hongaarse voetbalbond heeft voor de wedstrijd tegen Oostenrijk, welke Zondag 11 April a.s. te Wenen wordt gespeeld, hetzelfde elftal aangewezen, dat in November j.L met 63 van En geland heeft gewonnen. De ploeg ziet er derhalve als volgt uit: doel: Grosics; achteT: Buzansky en Lantos; midden: Bozsik, Lorant ey Zaka- rias; voor Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskas en Czibor. De voorzitter van de K.N.S.B., ir. H. J. van Steenis, heeft Maandagmiddag in de cantine van het hoofdbureau van po litie te Amsterdam het tournooi om het kampioenschap van Nederland geopend j De deelnemers aan dit tournooi z n: j H. Kramer (Leeuwarden), W. J. Muh- ring (Den Haag), mr. E. Spanjaard (Utrecht), J. T. Barendregt (Amster- aregt (Amsterdam), Th. D. van Schel- tinga (Amsterdam), H. J. Donner (Den Haag), C. Orbaan (Amsterdam), mr. dr. J. H. O. graaf van den Bosch (Hilver sum) (hij is ingevallen voor Bouwmees ter), dr. M. Euwe (Amsterdam), drs. C. B. van den Berg (Amsterdam). Th. de Jong (Winterswijk) en N. Cortlever (Amsterdam). De uitslagen zijn: KramerCortlever (4Vx, Muhringde Jong 14y3, Baren dregtEuwe 1414, Donner—Orbaan 10, Spanjaardvan den Berg 1414, Van ScheltingaVan den Bosch afgebro ken. De Ronde van Italië, een motorrace over 3526 kilometer in acht etappes, blijft talrijke slachtoffers maken. Zoals gemeld zijn Zaterdag twee deelnemers verongelukt, een derde verloor de vol gende dag het leven en Maandag stierf een vierde tijdens zijn vervoer naar het ziekenhuiis, na een ongeluk. Tientallen andere coureurs moesten meer of min der zwaaT gewond in ziekenhuizen en hospitalen worden opggnomen. Zweden is van plan eind 1955 een ploeg athleten naar Australië te zenden teneinde ervaring op te doen met het oog op de Olympische Spelen in 1956. Na zware strijd is Jenny van der VoodtSiebrands, een bekende scherm- ster uit Rotterdam, erin geslaagd het floretkampioenschap van België op haar naam te brengen. Het geschil tussen de Franse en de Italiaanse wielerbonden over de publi citeit op de truien van de renners heeft de gemoederen in beide landen in hef tige Beroering gebracht. Men weet dat de presidenten van de twee bonden, Achille Joinard en Adriano Rodoni, de zer dagen te Parijs een bespreking heb ben gehad waarbij Joinard bevestigde dat geen buitenlandse renners in Frank rijk zullen kunnen starten wanneer zij een trui dragen waarop reclame wordt gemaakt voor artikelen die geen be trekking hebben op de wieier- of de banden-industrie. Dit was in overeen stemming met het standpunt dat de Franse constructeurs innemen. Rodoni gaf toen te kennen dat geen enkele Ita liaanse wegrenner zal deelnemen aan wedstrijden die dit jaar in Frankrijk zullen worden gehouden, wat inhield dat Italië ook verstek zou laten gaan voor de Tour de France. Gezien de belangen, die voor beide landen op het spel staan, heeft Joi nard, die tevens president van de UCI is, een spoedvergadering van het bestuur van de internationale federa tie uitgeschreven voor Donderdag 8 April a.s. ten einde te trachten een uitweg uit de moeilijkheden te vin den. Overigens heeft de verklaring van de president van de Italiaanse wielerbond in Italië allerminst algemene instem ming gevonden. Men meent dat zowel Joinard als Rodoni een tè star stand punt hebben ingenomen en spreekt de hoop uit, dat het bestuur van de UCI Donderdag a.s. een compromis tot stand zal weten te brengen. Intussen hebben de Italiaanse renners en constrnctenrs, die Zondag jJ. hebben deelgenomen aan de Ronde van Vlaan deren, te kennen gegeven dat zij b(j de wedstrgd ParijsRoubaix op Zondag 11 April OA. van de partij znllen zijn, in weerwil van de verklaring van de pre sident van de Italiaanse wielerbond. ARTEMIS 6 te Tanger. AALSDIJK p. 6 Vliss. n. New York. AGAMEMNON p. 5 Azoren n. Trinidad. AKKRUMDIJK p. 6 Wight n. Antw. ALAMAK p. 6 Perim n. Prt. Said. ALCHIBA 6 te Hamburg. AMSTELPARK p. 6 Perim n. Belawan. ANNENKERK 6 van Colombo n. Frem. APPINGEDIJK 6 te Norfolk. ARENDSKERK 6 te Lor. Marques. BANKA 6 te Tarakan. BILLITON 6 te Mombasa. BOISSEVAIN 6 te Plymouth. BONAIRE 6 te Plymouth. CHARIS p. 6 Ouess. n. Hamb. CONGOSTROOM p. 6 Finist. n. Dakar. DELFLAND p. 6 Paran. n. Montevideo. DELFT 6 te Rotterdam. DOTVENDRECHT p. 6 Kp. Hatteras n. Hmb. EENDIJK p. 6 Vliss. n. Antwerpen. HELDER p. 6 Cartag. n. Curacao. HELENA 6 te Curacao. HECTOR p. 6 Kp. Bon n. Rotterdam. ILOS 5 te Rotterdam. JAPARA KRL. p. 6 Kreta n. R'dam. JOH. VAN OLDENB. p. 6 Algiers naaT Port Said. LOMBOK 5 te New York. MAASLAND p. 6 St. Pauls R. n. Las Palmas. MATARAM 6 te Bombay. MENTOR p. 6 Kreta n. Alexandrië. MADOERA 6 te Llvorno. MAR IE KERK p. 6 Natuna n. Hongk. MARPESSA 6 te Surabaja. MODJOKERTO 6 te Aden. NIGERSTROOM 5 te Amsterdam. NOORD AM 6 te Rotterdam. NOTOS 6 te Catania. OOTMARSUM p. 6 Miami n. Savanah. OVERIJSEL 6 te Singapore. PRINS WILLEM IV 6 te Rotterdam. PYGMALION 6 te New Orleans. PHRONTIS 6 te Aden. POELAU LAUT p. 5 Ceylon n. Belawan. POLYDORUS p. 6 Kp. St. Vine. n. Prt. S. REMPANG 6 van Los Angeles n. Seattle. ROEPAT p. 6 Finist. n. Prt. Said. RIJNKERK 6 te Hongkong. SIBAJAK 6 te Aden. SOESTDIJK p. 6 Algiers n. Halifax. SOMMELSDIJK 5 te Alexandrië. SCHIEDIJK 6 te Hamburg. STRAAT SOENDA 6 te Lor. Marques. TALISSE 6 te Lehavre. WATERMAN p. 6 Boston n. Southampton. ZIJPENBERG p. 6 Vliss. n. Savona. ZEELAND KRL. 5 te New Orleans. ZUIDERKRUIS p. 6 Finist n. R'dam. ATLAS 5 te Amsterdam. AENAS 5 te Candia. AALSUM 5 te Rotterdam. BINTANG p. 5 Finist. n. Recife. DEO FAVENTE p. 5 Vliss. n. Amst. HELENA 5 van La Guaira n. Curacao. HATHOR p. 5 Kp. Bon n. Algiers. HERMES 5 te Bremen. HILVERSUM p. 5 Perim n. FahaheeL ILIAS p. 5 Dungeness n. Bareel. JONGKIND p. 5 Oporto n. Amst. KOTA AGOENG p. 5 Beluwan n. Labuan. LAERTES p. 5 Kp. Guardef. n. Djak. MANTO p. 5 Kiel n. Amsterd. MADOERA p. 5 Napels n. Livomo. NIGERSTROOM 5 te Amsterdam. ORION p. 5 Ouessant n. Lissabon. PHIDIAS p. 5 Hamb. n. Kopenhagen. RIDDERKERK p. 5 Kaap Armi n. Prt. S. STRABO 5 te Amsterdam. TIBERIUS p. 5 Hamb. n. Bremen. TJILUWAH 5 te Belawan. WOENSDRECHT p. 5 Minicoi n. Aden. WICKENBURGH 5 te Casablanca. ZIJPENBERG 5 van R'dam n. Savona. TANKSCHEPEN ANTONIA p. 5 Tourane n. Singap. BARENDRECHT p. 5 Perim n. Mena Ahm. CALTEX THE HAGUE p. 5 Ouess. n. Sid. CALTEX UTRECHT 5 te Sidon. ELMINA 5 te Lagos. ENA 5 te Singapore. ESSO AMSTERDAM p. 5 Algiers n. Sidon. ESSO DEN HAAG p. 5 Makalla n. Ras Tan. FF.T .IPES p. 5 Str. Soenda n. Tjilatjap. HILVERSUM p. 5 Perim n. Mena Ahm. LUCITA 5 te Liverpool. MALTA p. 5 Socotra n. Momhassa. MIRZA p. 5 Luzon n. Kawasoki. MITRA 5 te New York. MYONIA 5 te Yokohama. OMALA p. 5 Malta n. Curacao. OVULA p. 5 Fortaleza n. Recife. PÊRNA p. 5 Azoren n. Gothenb. SLIEDRECHT p. 5 Makalla n. Fahah. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 huis vrouw, 9.40 hoorspel. 10.25 rep., 12.00 cello en piano, 12.33 instr. sextet, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 caus., 13.20 banjo-ork., 13.50 gram.. 15.30 kamermuz., 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.30 orgel, 18.00 mil. caus., 18.10 gram., 18.30 RVU, 19.00 nieuws, 1.910 boekbespr., 19.25 gram., 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram, 20.00 radiokrant, 20.20 kamerork. en solist, 21.00 prot. pr., 21.30 geestelijke liederen, 21.45 gram., 22.05 prot. pr., 22.15 gram.. 22.45 prot pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gym., 9.10 gram. VPRO: 10.00 school radio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram.. 12.00 accordeonork., 12.33 platteland, 12.48 Hammondorgel, 12.45 gitaar-ens.. 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellings- agenda, 13.18 gram., 13.45 caus., 14.00 kinderen, 16.00 zieken, 16.30 jeugdconc., 17.15 Promenade-ork., 17.50 regerings- uitz., 18.00 nieuws. 18.20 consumenten belangen, 18.35 dansmuz., 19.00 kinderen 19.05 caus.. 19.20 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 pol comm., 20.15 lichte muz., 20.40 hoorsp., 21.15 omr.ork. en solist, 22.05 cabaret. 22.35 caus., 22.50 gram., 22.55 Nat kamp. schaken, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 orgel, 23.40 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.30 dansmuz., 15.00 ork.conc., 19.30 pianomuz., 21.00 ork.conc., 22.30 ork. conc. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.00 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.10 ork.conc., 16.45 salon- ork„ 17.30 lichte muz.. 18.00 Schots ork 19.00 ork.conc., 23.35 revue-ork., 0.20 muz. v. h. Continent NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.10 ork.conc.. 14.15 ork.conc., 16.00 dansmuz.. 17.45 ork.conc., 20.00 gevar. muz., 22.55 Ba- rokmuz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. 'programma. 347 m.: 12.00 ork.conc., 11.01 pianoconc., 20.02 Polyphone muz., 22.45 harpconc. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 lichte muz., 13.15 ork.conc.. 15.45 kinderliedjes. 16.00 ork.conc., 18.00 koorzang. 20.00 Le pré- aux-clercs, opera, 22.15 jazzmuz. 484 m.: 16.05 lichte muz.. 17.30 harp- recital, 20.00 ork.conc., 21.30 muz. uit de Congo, 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws. -BH sjattnqfpiA uoptao uojaftnoa WH diodagboek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7