Jngrijpen in de strijd zal tot vergelding kunnen leiden WAARSCHUWING AAN~ROOD-CHINA TE VERWACHTEN? Dulles stelt zes landen voor een gezamenlijke verklaring af te leggen Indo-China een tweede Korea? Frankrijk vraagt V.S. 50 zware bommenwerpers Sterkte van de luchtmacht bij Dien Bien Phoe onvoldoende Wel of geen zwarte handel? EEN DERDE DER MILITAIRE HULP VOOR INDO-CHINA „Gevarenzone" der H-bom Journalisten uit Indië op Soestdijk Militaire actie in Z.-Celebes Fleurig banket in Bonn Ziekte van Japanse vissers verergerd Scherpe koersdaling in New York Overstromingen in Irak De kracht van een explosie Misleiding staat echter vast Afwijzing Sovjet- voorstel verwacht Voor Europa ruim 1 milliard minder Tot hoofd en hart Nieuw oponthoud in kwestie-McCarthy E.D.G.-verdrag in Italiaanse Kamer Uee riUKKlO VejMi/curn/r Het weer Christenvervolging niet het enige motief Nederl. geschenk voor buitenlandse pers TIJDELIJKE STILSTAND IN DE STRIJD Gewonden vormen groot probleem OUD-AMBASSADEUR TE MOSKOU Stassen over nieuw hulpprogram Westen wil verbetering in Spandaugevangenis Russen overwegen voorstel woensdag 7 april 1954 78ste JAARGANG No. 25958 Vierduizend anjers en seringen Na waterstofbom Onrust over Indo-China? Schade anderhalf maal de jaarlijkse begroting Staking te Rome Vervoermiddelen komen 48 uur stil te liggen Gestrande vrachtboot in tweeën gebroken Tegen trammast gereden Eén dode en drie gewonden Russen niet in de NATO Amerikanen een dag gevangenen der Sovjets Toekomst in frambozen- teelt Tijdelijk leider van sub commissie neemt ontslag Australië wil koninklijk paleis bouwen I Falcon Tweedjassen f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544 Amerika heeft zes landen voorgesteld een gezamenlijke verklaring af te leggen, waarin communistisch China wordt gewaarschuwd voor de gevolgen van een ingrijpen in de strijd in Indo-China, aldus is van welingelichte krin- gen in Londen, Parijs en Washington vernomen. De betreffende landen zijn: Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Philippijnen. De verklaring zou in de zelfde geest zijn gesteld als die, welke de zestien landen, die in Korea hebben gestreden, 7 Augustus hebben uitgegeven. Hierin werd gewaarschuwd, dat indien de communisten het Koreaanse be stand zouden schenden, genoemde landen tot vergelding zouden overgaan, Waarbij het „naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk zou zijn de vijande lijkheden tot Korea te beperken". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, zou het ontwerp van de voorgestelde ge zamenlijke verklaring van de zeven landen betreffende Indo-China in de afgelopen dagen aan diplomatieke vertegenwoordigers van de andere landen hebben overhandigd. De plaatsvervangend premier van In donesië, Wongsonegoro, heeft, volgens United Press, een grote militaire cam pagne aangekondigd tegen gewapende benden in Zuid-Celebes, waar, blijkens Ontvangen berichten, zesduizend chris tenen mishandeld en een aantal gedood zijn door guerillas. Hij zei dat de kwestie van de gedwongen bekering der christenen niet de enige reden was voor de actie. Het herstel van de veilig heid in het algemeen vormt mede het motief. De Indonesische regering heeft een bedrag van driehonderd millioen roe- piah's uitgetrokken voor de maatregelen in Zuid-Celebes. Intussen heeft de Waarnemend commandant voor het Oost- Indonesische gebied medegedeeld, dat Piet alleen Christenen zijn mishandeld, Piaar ook Mohammedanen wegens hun Vfeigering de benden te helpen. De pre sident van de Raad der Christelijke kerk Indonesië heeft gedurende een uur Piet regeringsautoriteiten over deze kwestie geconfereerd. Officieel is be land gemaakt dat een „nationale vei- i'gheidsraad" wordt opgericht voor herstel van orde en vrede. en Vierduizend Nederlandse anjers dringen schiepen gisteravond de di- f}0matieke club „La Redoute" in Bad ~°desberg in een unieke bloementuin, °ei de in de West-Duitse hoofdstad «^accrediteerde -buitenlandse pers haar Jraflijkse banket gaf. Zij waren door be- Modeling van de Nederlandse ambassa- v?- geschonken door de Nederlandse °emisterijen. De voorzitter van de buitenlandse PPrsvereniging, G. A. Knepfle, noemde j3 een rede over de rol van de pers de Europese integratie de Nederland- rj., bloementooi een symbool voor de Jke verscheidenheid van de Europese "huur. v Dg Amerikaanse vice-president der Preniging, de heer Wellington Long. en1* een dankwoord tot de schenkers zeide, dat Nederland opnieuw met .-iP bloemen een boodschan van vriend- fch: Ppp aan de Europese partnerlanden tyO gegeven. Het banket werd bij ge had Pond door bondskanselier dr. Adenau- jj' de president van de West-Duitse Ppdsdag dr. Ehlers, de Hoge Commis- rissen van de Verenigde Staten, En- tj 'PPd en Frankrijk, de Pauselijke Nun- lws> aartsbisschop dr. Aloys Muench en V vrijwel voltallige diplomatieke ®?s, de leden der Bondsregering en 6,j'jke leden van de Bondsdag. Dr. 5VePauer gaf in een rede een overzicht 6r de politieke toestand. (ANP). *ct|e Japanse vissers, die met radio stof ft pK H3 dl na de Maart, P'at B'01 werden overdekt )il|j®rstof bomontploffing van 1 ka misschien niet meer hun beroep »or s n ult<)efenen". aldus heeft profes- li».. jot<>koe Nakaizoemi van de Tokiose ^ersitelt verklaard. Öep1Jtze^P een bijeenkomst van geleer- *°estanrf kajama, West-Japan, dat de W0rcj, a van enkele patiënten erger fjes ij, l aantal, witte bloedliehaam- Poewei h?? bl0®d vermindert nog steeds. at zii ree v«f weken geleden is JapwiioK -j"a f werden besmet. De genaak van een st°f. „strontium patiënten h=' .n j^et i'cbaam van de °zg, aldi'.ü doctoren de meeste s Qe professor. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bevestigd dat Dulles heeft geconfereerd met de ver tegenwoordigers van de zes landen ,,over de algemene situatie" waarvoor Zuid-Oost Azië zich gesteld ziet. Een woordvoerder van het ministerie zei evenwel „geen commentaar" te kunnen leveren op de berichten, dat de V.S. hebben voorgesteld een gemeenschap pelijke verklaring uit te geven, waarin communistisch China wordt gewaar schuwd, dat enig ingrijpen in Indo-Chi na tot een algemene oorlog zal kunnen leiden. In diplomatieKe kringen verwacht men, dat Frankrijk. Australië, Nieuw- Zeeland en Thailand het voorstel zul len accepteren. Over de houding van de Britse en de Philippynse regerin gen verkeert men echter in het onze kere. Volgens berichten uit Washington heeft admiraal Radford, voorzitter van de militaire stafchefs der Verenigde Staten, tijdens het afgelopen weekeinde Dulles gewezen op de noodzaak van onmiddellijke stappen voor toepassing van Dulles' beleid van „verenigd op treden" met betrekking tot Indo-China, ten gevolge van de ernstige militaire situatie daar. President Eisenhower wordt voortdurend op de hoogte gehou den van die situatie. De Amerikaanse regering hecht er groot belang aan dat Thailand en de Philippijnen meedoen. Een commentator van radio-Moskou verklaarde gisteravond, dat Dulles' oproep voor gemeenschappelijk optre den in indo-China „ongetwijfeld" bete kent, dat de V.S. „de andere landen willen verplichten onder Amerikaans bevel in Indo-China te vechten. Het is duidelijk, dat de politiek van de V.S., gericht op uitbreiding van de oorlog in Indo-China, niet slechts in het ge heel niet bijdraagt aan het vinden van een vreedzame oplossing voor het In do-Chinese vraagstuk, doch dat hierdoor de kwestie nog ingewikkelder wordt en de internationale spanning groter dreigt te worden," aldus de Russische com mentator. In het algemeen genomen stemt de Franse regering in met het denk beeld van een waarschuwing aan communistisch China om zich niet in de Indo-Chinese oorlog te mengen. Politieke waarnemers in Frankrijk zijn echter eenstemmig van me ning, dat Dulles' rede van Maandag de kansen op beëindiging van de Indo-Chinese oorlog door middel van onderhandelingen op de a.s. confe rentie te Genève schaadt. Er schijnt een steeds wijder wordende kloof te bestaan tussen de belofte van de Franse regering aan de Franse Na tionale Vergadering om te onderhande len over beëindiging van de oorlog en de schijnbare Amerikaanse bedoeling om de oorlog te beëindigen met een militaire overwinning, aldus wordt in diplomatieke kringen te Parijs ver klaard. Onafhankelijke waarnemers te Pa rijs menen, dat de Franse regering gevaar loopt tussen „twee stoelen te gaan zitten" door aan de ene kant te gen verlenging van de oorlog te zijn en tegelijkertijd aan te dringen op meer Amerikaanse hulp, in het bijzon der voor de strijd om Dien Bien Phoe. (Reuter-UP-AFP) Op de New Yorkse Effectenbeurs is nadat in het begin van de beurstjjd de activiteit zeer gering was een koersdaling begonnen, waarbij door vele belangrijke aandelen verliezen werden geleden tot 3. Tot de meest getroffen fondsen behoren Douglas Aircraft, U.S. Steel, Goodrich en Du Pont. Door makelaars wordt deze verhoog de verkoopdruk toegeschreven aan de verontrusting, welke op het moment heerst over de critieke situatie in Indo- China. De verkoopgolf kwam vrij plot seling en nam zo'n omvang aan, dat de ticker de handel niet bij kon houden. Recente overstromingen hebben in Irak een schade aangericht, die op acht honderd millioen gulden wordt begroot, bijna anderhalf maal de jaarlijkse be groting van het land. In vier van de rijkste provincies is de oogst vernield. Speciaal de katoenoogst is getroffen. Een derde van het vee en de trek dieren is verloren gegaan. Drie vierden van» dé fabrieken en werkplaatsen in de omgeving van Bagdad zijn voor veie maanden buiten bedrijf. Drie spoor lijnen zijn onbruikbaar. Slechts een spoorweg verbindt Bagdad met de buitenwereld. Een zesde van de totale bevolking, 800.000 personen, Js gevlucht. (A.F.P.). Het personeel van openbare en par ticuliere vervoermiddelen te Rome zal een acht-en-veertig-urige staking hou den van Zaterdag middernacht tot Maandag middernacht. De staking is ge organiseerd door vakbonden van alle politieke groeperingen om kracht bij te zetten aan looneisen. Onlangs is reeds een staking van vier en twintig uur ge houden. (A.F.P.). De in het Nauw Van Bath (Schelde) gestrande Italiaanse vrachtboot „Fran- cescu" is de afgelopen nacht in tweeën gebroken. De Dinsdag in het werk ge stelde pogingen het schip vlot te trek ken, hadden geen succes. op gen Enrwehj Grens v.d.oude gevarenzSne Nieuw ingestelde gevaren! zone bij ahjomproeven NIEUW- GUINEA STILLE OCEAAIV Brisbane AUSTRALIË NIEUW p| bourne De jongste experimenten met de wa terstofbom hebben de Amerikaanse experts tot de slotsom gebracht, dat dit wapen in de practijk ongeveer tweemaal zo sterk is als men tevoren had berekend. Dat, en het geval van de Japanse vissers, hebben er toe ge leid, dat de Amerikanen de z.g. „ge varenzone", het gebied, waarin zich tijdens de explosies geen menselijke wezens mogen ophouden, belangrijk hebben uitgebreid. De nieuwe situa tie is op bijgaand kaartje afgebeeld. De andere kaart laat zien wat de destructieve werking van de water stofbom is, overgebracht in Neder landse verhoudingen. In een cirkel met een middellijn van 13 km. wordt een totale vernietiging veroorzaakt. Een stad als Utrecht zou in één slag van de aardbodem verdwenen zijn. Maar ook buiten die cirkel zouden de gevolgen van die éne lom zo ernstig zijn, dat ons hele volksbestel voor tal van jaren volkomen ontwricht zou worden. amstcaoam ABCOUDE PU"TgN AMERSFOORT UTRECHT JEN MAAG GELOER MALSE DIAMETRAL E UITWERKING I Totale verwoesting km 13 Zware schode 26 J Minder zware schade 4 5 4 Gedeeltelijke schade 52 5 Grens van de radio aetivltelt SO DCN BOSCH 42041 De Franse regering heeft gisteren onder voorzitterschap van premier Laniel in een vergadering met de stafchefs van de Franse strijdkrachten besloten op korte termijn de Verenigde Staten om 50 vier-motorige bommen werpers te vragen voor het afslaan van de aanvallen op Dien Bien Phoe. Ook zouden de Fransen meer artillerie en radar willen ontvangen. Ondertussen zijn reeds eerder aange vraagde vhegtuigversterkingen in Indo- China aangekomen. De vliegtuigen zul len in recordtijd in de strijd geworpen worden bij Dien Bien Phoe. Het zijn de 25 Amerikaanse B26 lichte bom menwerpers die geland zijn op lucht havens in de omgeving van de Rode Rivier. De toestellen zullen in eerste instantie worden gebruikt om aanval len te ondernemen op de ongeveer 20.000 communistische soldaten die thans oprukken naar de door de ber gen omringde vallei, waarin Dien Bien Phoe ligt. Franse bommenwerpers hebben een zware aanval op deze communistische versterkingen ingezet. Het bombarde ment werd uitgevoerd op het wegen knooppunt Sonla, ongeveer honderd km ten Oosten van Dien Bien Phoe. Het aantal beschikbare vliegtuigen is even wel niet voldoende om de rebellen te gen te houden. In de strijd zelf is een stilstand in getreden, die gisteren slechts werd ver broken door het vuren der Vietminh- artillerie op het grootste der twee kleine vliegvelden van Dien Bien Phoe. Dit is thans zodanig beschadigd, dat er dagen van herstellingswerkzaamhe den nodig zullen zgn voor het weer gebruikt kan worden. Sommige van de verdedigers hebben hun eerste slaap gehad sinds drie dagen. De bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, de „onverzettelijke kolonel" Christian de Castries, heeft zijn mannen opdracht gegeven nieuwe loopgraven aan te leggen en de prik keldraadversperringen en door grana ten beschadigde bunkers te herstellen. Hij liet voorts de vermoeide bezetting van de Noord Oostelijke stelling der vesting, die in de nacht van Zondag op Maandag de volle kracht der Viet- minh-aanvallen had moeten doorstaan, aflossen. Men meent te Parijs dat de 20.000 man versterkingen, die naar Dien Bien Phoe onderweg zijn, de laatste reserves van generaal Vong Yuen Giap vormen. De Vietminh heeft tot nu toe voor Dien Bien Phoe naar schatting vijftien a twintig duizend man verloren. Ondertussen duurt de bevoorrading van Dien Bien Phoe door de lucht ge stadig voort. Franse transportvliegtui gen gooien per parachute voedsel, me dicijnen en verbandmiddelen naar be neden en zelfs vaten met water. In de afgelopen week is geen enkele Fran se gewonde geëvacueerd. De gewonden van het garnizoen, wier aantal ge raamd wordt op ongeveer tweeduizend, vormen een van de grootste vraagstuk ken voor de Castries. (Reuter-UP-AFP) Doordat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, is een per sonenauto, afkomstig uit Amsterdam, mmorgen omstreeks half vijf in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage tegen een trammast gereden. Eén der inzitten den, de 25-jarige beeldhouwer L. van der B., uit 's-Gravenhage, overleed ter plaatse. De 28-jarige J. B. G. en de 29-jarige P. van L„ beiden eveneens uit 's-Gra venhage, liepen resp. een zware hersen schudding en een hersenschudding op. De bestuurder, de 29-jarige T. G„ uit Am sterdam, kreeg een hoofdwond en ver moedelijk een shock. Alle gewonden zijn in het ziekenhuis Zuidwal te 's-Graven hage opgenomen. De auto werd totaal vernield en de trammast werd ontzet. In de Eerste Kamer is Dinsdagmiddag, naar aanleiding van het verslag van de commissie voor de verzoekschriften, aan de orde gekomen het destijds aan ba ron Van Breugel Douglas, tijdens de oorlog ambassadeur te Moskou, onge vraagd gegeven eervol ontslag. De Minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen, heeft gezegd dat de rechtmatigheid hiervan buiten alle twij fel staat. De indertijd ingestelde com missie van bijstand heeft geconstateerd, dat de oud-ambassadeur in de oorlogs jaren grote bedragen illegaal in Rus land heeft ingevoerd of doen invoeren, verder heeft hij goederen doen invoeren en daarmee zwarte handel bedreven. De commissie concludeerde, dat de heer Vmi Breugel Douglas niet in de diplomatieke dienst gehandhaafd kon blijven. Dit is echter niet het allerbelangrijkste. Het kernpunt van de zaak is volgens de minister, dat de oud-ambassadeur zowel tegenover het departement van Buitenlandse Zaken als de commissie van bijstand t.a.v. zijn financiële trans acties meermalen een onjuiste voorstel ling van zaken heeft gegeven. Deze misleiding, waarbij hij het deed voor komen of zijn collega's wel, en hij nooit zwarte transacties uitvoerden, is op zich zelf voldoende om het eervol ont slag te motiveren. Mr. Wendelaar (V.V.D.), voorzitter van de commissie voor de verzoek schriften, heeft de conclusie van de mi nister aanvaardbaar genoemd, maar diens betoog teleurstellend. Al heeft de heer Van Breugel Douglas wel illegale transacties verricht, er is, aldus de heer Wendelaar, geen sprake van zwarte handel; hij heeft er geen persoonlijk voordeel van genoten. Verscheidene goe deren zijn ingevoerd onder dekking van de immuniteit, maar deze kwamen ten goede aan zijn gezin, het ambassadeper soneel en deze werden voorts gebruikt voor de inrichting van zijn ambassade. De heer Wendelaar bagatelliseerde de door de minister scherp gewraakte mis leiding. De brieven moeten verkeerd zijn opgevat, zo zei hij. Vanwege de Rekenkamer is een, wat de spreker noemde, opgeblazen rapport opgemaakt, waaruit een zekere bevooroordeling blijkt. De heer Wendelaar wil in deze zaak, die al jarenlang loopt, nogmaals een onderzoek instellen. Hij vroeg de conclusie aan te houden, waartegen de Kamer geen bezwaar had. Het zestal Indische journalisten, dat momenteel uitgenodigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken en ver schillende Nederlandse instellingen ons land bezoekt, heeft Dinsdagmiddag, onder leidxng van de ambassadeur van Indië in Nederland, de heer B. N. Chakravarty, een bezoek gebracht aan het paleis Soestdijk. De Indische gasten werden hier door de heer Chakravarty aan H. M. Koningin Juliana voorgesteld. Vooraanstaande diplomaten der „Wes terse Grote Drie" zijn gisteren te Parijs begonnen met het opstellen van een ant woord op de Russische nota, waarin toetreding der Sovjet-Unie tot het Noord-Atlantische verdrag werd voor gesteld. Men voorspelt in Parijse diplo matieke kringen dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten het Russische denkbeeld in hoofse bewoor dingen van de hand zullen wijzen. Doch men meent in deze kringen tevens dat de Westerse mogendheden moeten vermijden een te halsstarrige houding aan te nemen, daar dit zou kunnen leiden tot verscherping van het verzet in de Franse volksvertegenwoor diging tegen bekrachtiging door Frank rijk van de voorgestelde Europese ver dedigingsgemeenschap. (ReuterU .P.) Een twintigtal Russische militairen heeft Maandag twee Amerikaanse sol daten, die in de buurt van de demar catielijn, vijftig km. ten Oosten van Fulda, in een jeep patrouilleerden, gevangen genomen. Nadat de Ameri kaanse militaire missie te Potsdam stappen had ondernomen bij het Sov jet-hoofdkwartier om de onmiddellijke invrijheidstelling van de soldaten en teruggave van de jeep te bewerken, zijn de beide Amerikanen gisteren weer op vrije voeten gesteld. (A.F.P.). Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor werkzaamhe den in het buitenland, heeft gisteravond voor .de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de afloop van de oorlog in Indo- China van het „grootste belang" zou zijn voor de veiligheid van de Verenig de Staten in de eerstkomende jaren. Daarom diende volgens hem ongeveer een derde van de 3.497 millioen dollar voor hulp aan het buitenland in het I Goedheid is datgene van een i mens, wat het langst blijft leven \^op deze wereld en in het eeuwige^ komende belastingjaar, dat op 1 Juli a.s. begint, voor de oorlogvoering in Indo-China bestemd te worden. Hij stelde de volgende verdeling voor van de gelden van het voorgestelde nieuwe program: Europa 947.700.000 dollar, (ongeveer 1.352.000.000 dollar minder dan in het huidige belastingjaar). Nabije Oosten, Afrika en Zuid-Azië 569.100.000 dollar, Verre Oosten en Stille-Oceaangebied 41.000.000 dollar, Latijns Amerika 47.000.000 dollar, en voor niet-regionale programma's 165.000.000 dollar. Ongeveer 116 millioen dollar van de hulp aan Europa is bestemd voor de landen van de Europese verdedigings gemeenschap Frankrijk, België, Ne derland, Italië, West-Duitsland en Lu xemburg, aldus verklaarde Stassen. (Reuter-UP). Tijdens de te Beverwijk gehouden jaarvergadering van de proeftuin „De duinstreek van Holland" heeft ir. G. W. v. d. Helm de voornaam ste resultaten behandeld van het onderzoek op de proeftuin in 1953. Daarbij heeft hij met bijzondere nadruk gewezen op de gehouden frambozenproef, die een dermate interessant resultaat had, dat ge zegd moet worden, dat dit gewas voor Kennemerlandse tuinders en voor de veilingen zeer van belang is. De beste resultaten werden ver kregen met de Walfried, die 176 kg. per are gaf met een opbrengst van f 262.24 per are. Legt men dit resultaat naast dat van het ras Rad boud, dan kan dit met 152 kg. en f 226.48 per are nog een goed figuur slaan, maar de rassen Geertrudis (131 kg. en f 195.19) en Preussen (89 kg. en f 132.61) blijken ver ach ter te staan. De frambozen zouden dus, indien de tuinders tot de teelt overgaan, voor de streek een belangrijke bron van inkomsten kunnen betekenen. De jurist Samuel Sears heeft gisteren ontslag gevraagd als leider van de sub commissie van onderzoek van de Ame rikaanse Senaat in het onderzoek van de commissie in het geschil tussen senator McCarthy en Amerikaanse legerfunctionarissen. De ontslagaan vrage werd met eenstemmigheid door de subcommissie aanvaard. Nadat Sears' benoeming vorige week bekend was gemaakt, kwam zijn onpartijdigheid in het geding. Volgens krantenberichten uit 1952 heeft hij toegejuicht, dat Mc Carthy werd herkozen en heeft hij de actie van de senator tot het verdrijven van communisten uit de regeringsfunc ties geprezen. Het ontslag van Sears maakt het onmogelijk met de openbare behandeling van de kwestie Maandag te beginnen, zoals de bedoeling was. (ReuterU.P.). De Rassen hebben er in toegestemd een serie Westerse voorstellen te bestu deren voor verbetering van de levens omstandigheden voor Hess en zes andere hoge nazi's, die in Spandau ge vangen zitten. Het Westen heeft ongeveer zes voor stellen ingediend, o.a. dat gevangenen, die voortdurende medische behandeling behoeven of een ernstige operatie moe ten ondergaan, in het ziekenhuis wor den opgenomen. Een ander is, na het overlijden van een gevangene, het lichaam aan de familie over te dragen. De Italiaanse premier, Mario Scelba, heeft het Italiaanse parlement gister avond verzocht het E.D.G.-verdrag te bekrachtigen. Hg diende de tekst van het verdrag voor de Europese Defensie gemeenschap in bij de Kamer van Afge vaardigden. Alvorens de voltallige kamer het verdrag zal behandelen, wordt het in een bijzondere commissie besproken. Volgens parlementsleden zal het waarschijnlijk zes maanden duren voor beide kamers van het parlement het verdrag zullen hebben behandeld. De communistisch-socialistische oppo sitie heeft het begin van de behande ling met gejouw begroet. „Ik heb de eer", zo verklaarde Scelba in overeen stemming met het aloude ritueel, „bij de Kamer het wetsontwerp in te dienen voor ratificatie van het E.D.G.-verdrag. „Wat een eer",, klonk het sarcastisch van uiterst links. „Weg er mee", schreeuwden anderen in het algemene tumult. Scelba, die toen hij begin Februari aan de macht kwam het par lement verteld had dat hij zo vroeg mogelijk op ratificatie van de E.D.G. zou aandringen, vertrok geen spier van zijn gelaat. Verwacht wordt dat de communisten zullen trachten ratificatie op te houden door demonstraties op straat en ob- structietaktiek in het parlement. Men gelooft dat zij het verdrag zullen aan vallen op constitutionele gronden, een gang van zaken, die een uiteindelijke beslissing een stuk verder op de lange baan kan schuiven. (ReuterU.P.). Minister-president Menzies van Austra lië heeft vandaag in het parlement medegedeeld dat de Australische rege ring voornemens is een koninklijk ver blijf in Australië te bouwen. De koningin en de leden van het konink lijk huis zou het, naar Menzies zeide, op deze wijze gemakkelijk worden ge maakt van tijd tot tijd een kort bezoek aan Australië te brengen. (UP.). Advert en tl» BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Donderdagavond) Wisselend bewolkt en overwegend droog. Op vele plaatsen zware nacht vorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. Zon: 6.01-19.24. Maan: 8.43-1.24.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1