op Amsterdam Van St. Luciënste naar Surinamekade de televisie de K.R.O. RANG Ödóial^ïulU Hitiers parade-auto staat in Amsterdam 3 Dr. Kortenhorst bepleit grotere bevoegdheden voor de inter parlementaire Beneluxraad KRUISWOORDRAADSEL Mevr. Baruch-Mackay procedeert om erfenis ZWITSALINE gelée DE ENGEL VAN__ SAN FRANCISCO Initiatief van »KVP ontkent het bestaansrecht Arrestaties totseven gestegen De zagende pijnen 1' 1 1 Vroegere ambassadeur der VS. in Den Haag laat 2 miln. dollar na Marktberichten cCe /7/t<ror*'mctsn> SYMBOOL VAN WANTROUWEN JEGENS ZIJN VOLK zachte handen voor mooie Vv i Ai'iviL 1*54 Werkgemeenschappen P. v. d. A. Geert Ruygers valt Romme's politiek aan Gadeaux bij beschuit Staalproductie in Europa U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt 11 veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. W.-Duitse invoerrechten op eieren Nadelig voor Duitse pluimveehouders Gemeenschappelijke markt voor speciale staalsoorten Engeland hervat parti culiere boterinvoer Stijging koffieprijzen in de Ver. Staten Russisch protest tegen Zweedse film te Cannes Oplossing kruiswoord raadsel van Dinsdag door CLARENCE B. KELLAND (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) Sigarenaccijns Geen verdere verlaging noodzakelijk Onderscheiden (Van onze verslaggever) Se Amsterdamse Stedemaagd is by- ïonder fotogeniek, om niet te zeggen: fotogeniaal! Dat weet de amateurkieker al wel, die menig idyllisch plekje met *'n Ristje zo uit de hand genomen heeft: het Oude Kerksplein, de Magere Brug, de Westertoren, het Huis met de drie grachten, etc., etc. Ben Mettrop, die sinds 1 April met camera-man Cor Kap- tein door de hoofdstad zwerft voor een televisiefilmpje over Amsterdam van hog geen half uur in het programma Van 16 April, was vanmorgen minder enthousiast. Hjj heeft de laatste tyd geen succes met stedemaagden. In Rot terdam was het sneeuw, in Den Haag duisternis en nu in Amsterdam regen en zelfs hagel. Gisteren was het een zon-dag, maar die paar fragmenten ha len zo'n filmpje niet meer op. Triest, triest, en tijd om te wachten 55 (Van onze Haagse redactie) „De K.V.P. ontkent het bestaansrecht Van de werkgemeenschappen in de P.v.d.A. Hun politieke keuze kan men echter niet politiek bestrijden. Men htaakt het de katholieken, die de P.v.d.A. Verkiezen boven de K.V.P., dan ook moeilijk op geestelijk en maatschappe lijk gebied." Aldus sprak Maandagavond de heer Geert Ruygers, lid van de ka tholieke werkgemeenschap in de P.v.d.A., op een verkiezingsvergadering in ge bouw De Haard te Den Haag. De heer Ruygers trachtte de zwakheid van Romme's politiek aan te tonen, „een zwakheid, die duidelijk is gebleken, doordat de K.V.P. bij de bestrijding van de werkgemeenschappen afwijkt van het politieke vlak en overgaat op het geestelijk vlak." De heer Ruygers wekte lijn geloofsgenoten op desondanks de strijd vol te blijven houden voor de op lossing van de sociale problemen in so cialistische zin. De heer Stufkens van de Prot.-Chr. werkgroep in de P.v.d.A. meende, dat de doorbraak terrein vindt, als men be grijpt, wat het betekent middden in deze wereld te zijn en een navolger van Christus te zijn. Over de doorbraak sprak ook ir. Vos van de humanistische werkgroep. Juist in een klein land als net onze is politiek isolement niet vol te houden. Hij betwistte de stelling, dat eenheid van geloofsovertuiging beslis send zou zijn voor de oplossing van de maatschappelijke vraagstukken. Als dit 2o zou zijn, aldus meende de heer Vos, dan zouden er in ons land niet zoveel christelijke partijen zijn. In de Verenigde Staten zijn al vier millioen werklozen. In Duitsland golft een c ngebreideld kapitalisme naar een crisis, waarbij het extremisme op de loer ligt. Wij zullen dit niet kunnen op- Vangen met een liberale economie. Slechts een vooruitstrevend bewind, al dus besloot spr., kan de strijd tegen de Werkloosheid opnemen, de loonpolitiek handhaven en toch doorwerken aan de Vraagstukken, onderwijs en cultuur be treffende. Omtrent de reeds vermelde arrestaties Van P.T.T.-ambtenaren wegens diefstal len te Amsterdam, vernemen wij nog het Volgende: De diefstallen zijn gepleegd in het postkantoor van het C.S. te Amsterdam. Het ging daarbij om postwissels, waar- Van de geadresseerden niet thuis zijn ®n die daarom terugkomen op het post kantoor. De jonge ambtenaar, die deze Postwissels moest doorzenden aan de districtskantoren, heeft er minstens dertien ter waarde van ongeveer f 2.600 Achtergehouden en door een buffet juffrouw en een winkelbediende, die beiden eveneens gearresteerd zijn, laten mnen. De opbrengst deelden niet alleen *ij. maar ook vier andere postbeambten, die mede in het complot zaten en ook *Ün opgesloten. Ze bleken eveneens debet te zijn aan vele diefstallen van textielgoederen uit postpakketten. Het onderzoek duurt nog voort. De procureur-generaal bij de Hoge ■Raad heeft geconcludeerd tot niet-ont- Vankelijk verklaring van het beroep van de officier van justitie te Leeuwarden 'Ogen een vrijsprekend vonnis van de économische rechter aldaar, ten aanzien Van de beschuitfabrikant T., die terecht had gestaan wegens uitlokking van het Verstrekken van cadeaux voor bakkers, die de beschuit voor de fabrikant distri bueerden. Arrest 11 Mei. Blijkens het kwartaaloverzicht voor ^aal van de economische commissie J'oor Europa van de Verenigde Naties, i® Engeland het enige belangrijke West Europese staalprodueerende land ge ^eest, waarvan de productie in dit jaar nu toe is toegenomen. De productie J1 West-Duitsland, Frankrijk, België, ^aargebied en Luxemburg bleef iets be, j^den de recordomvang van 1952 en 953. De meest opvallende productiever- 'ueerderingen in Europa in het afgelo- t?n, jaar waren die in de Oost-Europe- landen, waarvan de totale productie 12 miilioen ton 13 procent groter cnrJL.dan die van 1952, het vorige re it riaar. De productie van de Sovjet- 111 1963 was met 38 millioen ton 10 cent groter dan die van 1952. Aa* v*erM^RKT* BODEGRAVEN 6 April. VETtp 1- PrÜzen van f 2.18—2.24. f April a VARKENSMARKT LEIDEN, tering 7«,o„PV0e.r ,Ü95 vette varkens. No- 18S190 j86190, slagersvarkens t'O, nuchtere *lte, f 1S2-196, zèugen f 165- 110, kalveren van f 38—46 en f 90 tot de zon achter een enorme wolk door breekt, is er niet, want Zaterdag moe ten ze beginnen met de montage, en dat nog in allerijl, om op Goede Vrijdag op de minuut af op tijd de lucht in te gaan. Dat wil zeggen: vooruit, door dik of door dun, en de camera zoemt dan ook, al regent het pijpestelen en hagelt het duiveneieren. De torens en hun carillons hebben hun beurt al gehad. Evenzo de draaiorgels en Nelis Vogel, de koning van het Jordaanse viscollege. Op het programma of juister gezegd: in het draaiboek staan nog het botenhuis van Willem II, een man, die volgens het politierapport in een gracht sukkelt en door handreiking op het droge wordt gebracht, een Leger des Heils-predicatie, o, nog zovéél voor het Zaterdag is. Regisseur en camera-man troffen we vanmorgen in het Burgerweeshuis aan de Luciënsteeg voor een flits in het ver leden: vier weeskinderen in de fleurige rood-zwarte kledij van het huis, via het poortje de Kalverstraat in. De script had n.l. bij dit poortje even stil gestaan, met het gevolg, dat de filmers afspraken moesten maken met het huis, zorgen voor een verkleedpartij en dan op 't juiste moment arriveren om de camera 20 seconden te laten brommen voor 10 meter film en dan haastig in het Peu- geotje naar de Surinamekade, waar het vrachtschip van de K.N.S.M., de Benne- kom wei niet direct onder stoom lag, maar toch in gereedheid werd gebracht voor de afvaart a.s. Vrijdag. En dat hadden de televisie-mannen goed geschoten, dat daar wel 't een en ander bii zou komen kiiken. Om elf uur bii de portier, was de afspraak, en om 11 uur waren ze er ook. De eerste hijs keukenvlees in gehalveerde varkens verdween zo snel ïn het ruim. dat Cor Kaptein het nakijken had. „We heb ben nog wel een héésie immetaotie- swééne!" grinnikten de kaaiwerkers, maar de televisie-ploeg snelde aan boord om vanaf het sloependek het gevoelig oog in de ruimen neer te laten, waar de kratten met consumptieaardappelen to renhoog werden opgestapeld. De ene hijs na de andere werd er in neergelaten. Auto's, pijpleidingen, golfplaten en ver- huiskisten met de omvang van een be scheiden arbeiderswoning. Ja. zo'n boot vreet wat, als1 hii op de valreep ligt. De ploegen lossen elkaar een naar dagen aan een stuk regelmatig af. om zo'n metalen buik te vullen. Want het is geen kleinigheid, zo'n tochtje via lemstad op Curacao, dan naar het Zui den. door het Panamakanaal naaf Co- ral. beneden Valparaiso. De trots van Amsterdam, zo'n innemende vrachtvaar der. De televisie was dus van de party. Maar intussen! De regen stond in bellen op het dek. Amsterdam is echter met anders, als 't majemt. En zo ontstonden weer een paar filmstroken: van de reeps- gast, handgebarende schakel tussen de kraandrijver hoog boven hem. en de stouwers, diep beneden hem in het laag ste ruim. Dan nog even een close-uv naar bo ven, naar het kraanhuisie en zijn be woner. die zich rustic de tijd qunde om zijn vet recht te trekken, want met dat din o scheef op de televisie, nee. dat is geen vonum. zeg nou zelf. Vervolgens haastig weer van boord naar een ander karakteristiek vlekje. We zijn maar ach ter gebleven. We zien het straks wel op het toestel van de buren. Zonder regen en kou. Maar met een bakte straffe kof fie van de gastvrouw! Advertentie Let op de naam RANG op bet beschermend omhulsel van teder „Rangetje 26 Deels verwondérd, deels verontwaardigd zien zowel Eric's als Ragnar's krijgers elkaar aan. Tot plotseling Ragnar de zeerovers toeschreeuwt: „Wat staat ge nog stomp zinnig te gaven. Is het royale voorstel van de Noorman niet voldoende om u de blaren te lopen, om de Witte Raaf te zoekenAllee, haast u." Onwillig, omdat zijhun vecht lust niet kunnen botvieren, draaien de kerels zich langzaam om en beklimmen het pad naar boven. Bevreemd ziet de Noorman hen na, terwijl hu zich afvraagt waar de kerels denken te zoeken. Alsof de zeeschuimer Eric's gedachten leest, zegt hu „Wel, Noorman, nu we dan toch wapenbroeders geworden zijn erkomt ee\W°ftende grinnik vit zijn keel, „nu zal ik u een en ander vertellen. Van de boot af *ag ik een vuur branden en moest daar het mijne van hebben. Wyaan Kind, besluipen het kamp en laat aaar nou de Witte Raaf zitten, met een stelletje aanhangers en een paar gevangen genomen Schotten „Heeft hij neg aanhangers?" vraagt Ene verwonderd. r>„ Doch zonder antwoord te geven, gaat Ragnar verder: „Stel u voor Noorman De Witte Raaf. Zó voor het grijpen. Wij vallen aan, maar de kerels zien kans te snappen. Behalve degenen die sneuvelden Wantrouwig vraagt de Noorman: „En gij liet ze rustig gaan? Kóm, Ragnar.. Driftia valt de reus hem in de rede: „Natuurlijk ging ik er achter aan, wat dacht ge? Maar toen kwam de Noorman en die moest ik zelf ontvangen, hahaha En als h i Eric"s argwaan ziet, grijnst hij„Ge vertrouwt me met. Noorman? Goed ik fnl zelf bii u blijven Mijn mannen zullen de Witte Raaf wel vinden, want ver kan hij nog -iet zijn." Eric wendt zich naar de gewonde die het bewustzijn heeft ver loren. Ragnar de Rode gromt laatdunkend: „Dat is vermoedelijk een van die Schotten. Laat lopen. Noormanveel te lastig allemaal Doch Eric schudt heslist het hoofd. „Een zwaar gewonde laat men niet aan zvn lot over. En bovendien kan hij ons van dienst zijn. Ik zal hem ondervragen, zodra hij tot antwoorden m staat is." Zich tot zijn mannen wendend, beveelt hij. .Draag hem naar boven en maak een rustplaats voor hem gereed. Zorg, dat hu goed ge bonden wordt." Terwijl enkelen van zijn krijgers zich haasten het bevel uit te voeren, vervolgt de Noorman: „Zeg tegen de anderen, dat we de nacht hier zullen docr brengen. Laten ze zo snel mogelijk een kamp opslaan Even ziet de Noorman zijn getrouwen na, dan begeeft ook hij zich met Ragnar en Orm, die de zeeschmmer geen moment uit het oog verliest, naar het plateau. Ene s blik glijdt over de 'oO vlakte en haakt zich vast aan een paar zeerovers, die klaarblijkelijk.op hun boef a man u ■achten. Deze kucht een paar maal schor en zegt: W acht oven. Noorman .Ze schijnen het alleen niet af te kunnen." Met deze woorden draait hij zich_om en loopt met' grote, onregelmatige stappen op de onguur uitziende "mnnenuf-Van^jng^ hruikelijke luidruchtigheid is niet veel over. wanneer hij pratend en gebarend tussen de krijgers staat. Nadenkend slaat de Noorman de vrijbuiters gade. Hij kan een gevoel van on- zekerheid niet onderdrukken. En blijkbaar niet hij alleen, want met een nijdig gesnuif gromt naast hem Orm: „Kijk ze eens staan smoezenBah. Ik wil niemand ongerust makenmaar ik spring nog liever als een eerlijke zeeman de zee in, vóór ik die lelijke' dwarskrab zou vertrouwen.*' Achter Carré in Amsterdam staat de auto, waarin Hitier zich vele jaren lang door een hysterische menigte heeft la ten toejuichen. Binnenkort zal dit feno meen voor het Amsterdamse publiek te bezichtigen zijn. De baten hiervan ko men ten goede aan de NIBEG. Hoewel Hitier zich graag door zijn onderdanen liet bejubelen, vertrouwde hij zijn discipelen toch niet zo erg. Zijn parade-auto was speciaal gebouwd om hem te beschermen tegen elke aanval. De wagen is geheel gepantserd met twee tot drie centimeter dikke staalplaten. De ruiten bestaan uit veertien op elkaar ge lijmde glasplaten, die 4 cm dik zijn. Kogels daarop afgevuurd ketsten terug. Ook aan de onderkant is de wagen ge heel gepantserd. Hitier kon bovendien door een druk op een knop zijn eigen zitplaats nog speciaal afschermen. Mo tor en benzinetank zijn eveneens be schermd en de banden bestaan uit 20 verschillende delen, zodat ze bijna niet lek te schieten zijn. De auto kan 250 km per uur rijden en 900 km aan één stuk rijden, want de benzinetanks kun nen 300 liter laden. De zitplaats van de Führer is 13 cm hoger dan alle andere. Der Adolf was De door de West-Duitse minister Luebke voorgestelde glijdende invoerrechten voor eieren waardoor de invoer van eieren uit Nederland en Denemarken ernstig bedreigd zou kunnen worden, verliezen nu blijkbaar zelfs in kringen van Duitse pluimveehou ders aan populariteit. Dr. Luebke wenst de rechten op eieren te verhogen naarmate de prijzen dalen, waardoor een constant hoge prijs op de binnenlandse markt in Duitsland verzekerd zou worden. Nu wordt echter uit landbou werskringen de vrees geuit, dat de impor terende landen tegenmaatregelen zullen nemen door zelf een evenredig uitvoerrecht te gaan heffen en zodoende de voordelen af te snoepen, die anders bij het dalen der eierenmarkt aan de Duitse schatkist ten goede zouden komen. Met de opbrengst van zulk een uitvoerrecht zouden dan in Ne derland en Denemarken de producenten worden ondersteund, zodat deze hun pro ductie nog op moderner voet zouden kun nen inrichten, zo vreest men. Daardoor zou de Duitse pluimveeteelt gevaar lopen rela tief nog verder achterop te raken. namelijk een klein mannetje van 1.65 m. De wagen is thans eigendom van de Franse vereniging van oud-striiders en oorlogsinvaliden en maakt onder haar auspiciën een reis door Europa. Waar- schiinliik kunnen de Amsterdammers deze paradewagen in Mei zien. De Oostenrijkse ministerraad heeft Dinsdag besloten aan de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor te stellen onder handelingen te openen, in verband met het voornemen tot instelling van een gemeenschappelijke markt voor specia le staalsoorten. (Van onze verslaggever) Het lijdt geen twijfel, dat de parle menten der drie Beneluxlanden nog slag zullen leveren met hun regeringen, om grotere bevoegdheden voor de inter parlementaire Benuluxraad, dan deze Raad in het protocol tot instelling daar van zijn toegedacht. Dit is de slotsom, die de toehoorders konden trekken na afloop van de voor dracht, die dr. L. Kortenhorst, de voor zitter van de Tweede Kamer, gistermid dag tijdens een lunch-bijeenkomst in „De Witte" hield op instigatie van de Haagse afdeling van het Comité Bene lux. In een zeer onderhoudende causerie heeft dr. Kortenhorst het groeiende ver schijnsel van de democratisering der diplomatie uiteengezet. Daaronder wilde hij niet zozeer verstaan het opnemen van personen uit andere maatschappe lijke klassen in de diplomatieke dienst, als wel het openleggen van de buiten landse politiek voor de invloed van de volksvertegenwoordiging, die op deze wijze in de vorm van adviezen, vragen, suggesties haar mening te kennen kan geven over actuele kwesties van het buitenlands beleid. Deze ontwikkeling is gaande zowel in de nationale parle menten als op het terrein der Europese federalisering, waar men de inschake ling van parlementaire organen kan zien als zeer belangrijke elementen der integratie, technisch gezien een diplo matiek bedrijf, dat zich met inschake ling der democratische organen vol trekt. Men kon uit de woorden van dr. Kor tenhorst wel opmaken, dat de verschij ning van een adviserend interparlemen tair orgaan uiteraard niet super- nationaal, doch internationaal werkend in de Benelux wat laat komt, al wil de hij de regeringen hiervan niet direct een verwijt maken. Naar analogie met de instelling van parlementaire organen in de federalistische wereld, is het niet te verwonderen, dat de drie regeringen ook deze Beneluxraad om te beginnen strak aan de teugel willen houden. Doch men kon uit de woorden van dr. Kor tenhorst wel verstaan, dat de parle menten niet voornemens zijn zich reeds gewonnen te geven aan de regerings breidel. Nadrukkelijk verzekerde dr. Kortenhorst, dat ook de Belgische en Luxemburgse parlementen even vurige voorstanders zijn van de spoedige tot standkoming van de interparlementaire Beneluxraad en dat er aan hun eensge zindheid nppens taak en bevoegdheden van deze Raad niets ontbreekt. De inter parlementaire Benelux-unie heeft trou wens in haar resolutie van 11 Januari j.l. reeds duidelijk haar verlangen te kennen gegeven. De hoofdzaak is, dat men geen vrede wil hebben met zo nauwe bevoegd heden als de regeringen de Raad heb ben toegedacht. Volgens het protocol zijn het in hoofdzaak de regeringen, die de onderwerpen bepalen, waarmee de Raad zich kan bezig houden. De regeringen verstrekken jaarlijks aan de Raad een rapport over problemen van gemeenschappelijk belang. Zij stellen dus vast waarvan de Raad ken nis zal nemen. Zij kunnen bovendien de Raad over ieder ander soortgelijk probleem om advies vragen, maar er staat nergens, dat de Raad eigener be weging advies kan geven. Wel is be paald, dat de Raad geraadpleegd moet worden, wanneer het parlement van één der drie landen daartoe de wens te kennen geeft. Dit betekent, aldus dr. Kortenhorst, dat een parlement de regeringen tegen haar wil in moet nopen advies te vragen. Binnen het enge kader van deze be voegdheden dan mag de Raad, volgens het nrotocol, zijn agenda vaststellen. Het doet denken, aldus dr. Kortenhorst, aan het woord van Ford in zijn begin tijd: „Jullie mogen een auto bestellen in alle kleuren, die je wenst, mits de kleur zwart is." Met de interparlementaire unie be pleitte dr. Kortenhorst de volstrekte vrijheid' van de Raad om over Bene- lux-kwesties zijn eigen agenda vast te stellen en dus ook initiatieven te ne men. Dé interparlementaire unie heeft trouwens ook gepleit voor het dwingen de voorschrift de Raad te raadplegen over alle ontwerpen van nieuwe over eenkomsten tussen de drie landen vóór hun ondertekening. Tot dusver schijnen de regeringen nog niet voornemens de parlementen met betrekking tot dit hoofdpunt hun zin te geven. Van de jongste ministeriële bespreking te Brussel is slechts bekend geworden, dat de ministers hebben wil len tegemoet komen aan de parlemen taire wens om het aantal leden van de Raad uit te breiden van 35 tot 49. Er zal dus zeker nog het nodige geparle menteerd worden voor de Raad er is. Waarom, zo vroeg dr. Kortenhorst, kunnen te Straatsburg wel mensen van de meest uiteenlopende landaard en herkomst over alles vrijelijk met elkan der spreken en waarom zouden parle mentariërs uit deze drie landen, die elkaar zo na staan, dit niet kunnen? Het Engelse ministerie voor de voed selvoorziening heeft Dinsdag aangekon digd, dat de particuliere invoer van bo ter en van gerantsoeneerde kaas op 9 Mei zal worden hervat. De rantsoene ring van beide genoemde producten eindigt de dag te voren. Het ministerie zal boter en kaas blijven invoeren, wel ke volgens de bepalingen van langlo pende contracten met Australië, Nieuw- Zeeland en Denemarken wordt gekocht. De koffieprijzen in de Verenigde Staten zijn per 5 April opnieuw verhoogd en ver wacht wordt dat het niet lang meer zal duren, of de kleinhandelsprijs zal 1.50 per lb. (ongeveer 450 gram) bedragen. Volgens een functionaris van de Gene ral Foods Corp. is het koffieverbruik in de Verenigde Staten als gevolg van ver zet van de verbruikers tegen de prijzen gedaald. In Februari j.l. was het koffie verbruik 12 pCt. kleiner dan in Febr. 1953. Volgens de laatste berichten uit Brazi lië is de vorstschade, die de Braziliaanse kolfie-oogst in 1953 heeft geleden, veel groter dan aanvankelijk werd gemeld. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zui vert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 De Russische afgevaardigden op hel filmfestival te Cannes hebben Zondag verontwaardigd de zaal verlaten, toen de Zweedse film „Karlekens broed" Het levensbrood werd vertoond. Gregory Alexandrof, de leider van de Ruussische delegatie, heeft naderhand een nadere toelichting verstrekt. De film behandelt het thema van een vurige liefdesgeschiedenis van een Rus sische deserteur in de RussischeFinse oorlog van 1940. Alexandrof zei: ..Wij waren diep be ledigd door een scène waarin het Rus sische leger werd afgebeeld bij het bin nentrekken van een dorp, waarbij de bewoners van het dorp van grote angst biijk gaven terwijl het Russische volks lied werd gespeeld". „In overeenstemming met het regle ment van het festival dat er in voorziet dat geen film die een land beledigt zal worden toegelaten, heb ik een brief ge schreven aan Jean Cocteau, de voorzitter van de jury, en Robert Gabre Lecret, de secretaris-generaal van het festival, waarin ik tegen deze scène protest aanteken en verzoek de film terug te trekken". i 1 V f s 6 9 /O es 'V ei m'? xc V U *y tf Horizontaal: 1. olienootje. 5. bijwoord. 8. stad m China. 11. familielid. 14. ze tel. 15. oxyde. 16. meisjesnaam. 20. zee man. 24. dier. 25. rimpel. Verticaal: 2. de onbekende 3. kleding stuk. 4. meisjesnaam. 5. voedsel. 6. tak je. 7. rijks-grens (afk.). 9. toiletartikel. 10 Europeaan. 11. boom. 12. soort pape gaai. 13. bevel 17. Europeaan. 18. ver binding. 19. stomp. 20. pers. vnw. 21. be kende motorraces. 22. voegwoord. 23. dus (Eng.). Horizontaal: 1. politiehond. 9. oer. 10. lis. 11. t.s. 13. pinas. 15. te 16. tis. 18. pan. 19. kan. 20. ecce. 22. OÉSA. 23. on tucht. 24. arre. 26. mede. 28. koe. 29. kip. 31. los. 32 kg. 33. neger. 35. m.s. 36. pap. 37. rob. 39. restitueren. Verticaal: 1. pottebakker. 2. L.O. 3. iep. 4. trip. 5. elan. 6. his. 7. os. 8. die naressen. 12. sic. 14. naburig. 15. tas. 17. score. 19. ketel. 21. ene. 22. ohm. 25. rog. 27. Dom. 29. kepi. 30. Peru. 33. nat. "34. roe. 36. p.s. 38. br. De zaak van mevrouw Baruch, de we duwe van Herman B. Baruch, de vroe gere Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, komt in New York vandaag voor de rechter. Mevrouw Baruch, voor haar huwelijk met Baruch baronesse Anna Maria Mackay, betwist het testament van wijlen haar echtgenoot, omdat daar in maar een vierde van de erfenis van naar schatting twee millioen dollar aan haar is toegewezen. Zij was de tweede echtgenoot van Baruch. Mevrouw Baruch maakt als weduwe aanspraak op een derde van de erfenis. Baruch heeft driekwart van zijn bezit tingen nagelaten aan de kinderen uit zijn eerste huwelijk, die op zijn wens optreden als executeurs-testamentair. Het zijn Robert Baruch en mevrouw Marine Symmers-Baruch. Baruch heeft in zijn testament verder bepaald dat het erfdeel van zijn kinde- Advertentie 58 „Ik ben bang dat de Union Mill and Mining wakker begint te worden," zei hij. „William Sharon is in de stad." Sharon stond aan het hoofd van de or ganisatie die de Comstock dirigeerde, „Hij heeft me laten weten dat hij me wil spreken." „Geen gevolg geven," zei Anneke prompt. „Is het wel verstandig hem uit zijn humeur te brengen?" „Als hij en Ralston ontdekken wat er gebeurd is," zei ze, „dan hebben ze re den genoeg om hun humeur te verlie zen. Ik ze zei niet „wij" „ben baas over de Virgin Queen." En ze vervolgde grimmig. „En ik heb geld genoeg om mijn belangen te beschermen. De Hiber- nia Bank heeft helemaal geen aanleiding om bevriend te zijn met de Bank van Californië. Wat zullen zij voor een hou ding aannemen?" „Lester Bowen is een goede vriend van mij," antwoordde Pease. „Ik heb te gen hem gepraat en gepleit tot ik niet meer kon. Hij lacht me alleen maar uit. Hij zegt dat, ik een maniak ben. Op de Hibernia Bank hoeven we niet te reke nen „Dan is James C. Flood de man die we hebben moeten," zei ze vastberaden „Laat dat maar aan mij over. En koop nog zoveel aandelen als je kunt, voordat Sharon en Ralston helemaal wakker worden." Ze wierp hem een van haar onweerstaanbare glimlachjes toe. „Er is geen tijd te verliezen." Toen hij vertrokken was, ging ze aan haar schrijftafel zitten en schreef een brief. Toen belde ze Hephzibah. „Schrijf dit over, alsjeblieft," zei ze, „en onderteken het met H. Wattles." „Weer nieuwe avonturen," zei Heph zibah afkeurend, maar ze gehoorzaamde. De brief was gericht aan James Flood en luidde als volgt: „Geachte Heer, Ik heb een voorstel van enige im portantie te doen, waarvan wij beiden zeer veel profijt kunnen trekken. De Union Mill and Mining zal er niet veel mee ophebben. Als u geïnteresseerd bent, kunt u mij morgenochtend om tien uur in kamer 121 in Lick House aan treffen. Hoogachtend, H. WATTLES" Anneke keerde zich om. „Zorg dat deze brief mijnheer Flood zo spoedig mogelijk bereikt." „En wat moet ik tegen die mijnhee- Flood zeggen als het hem belieft te luisteren?" vroeg Hephzibah. „Niets, Hepsie. Deze keer ga ikzelf als weduwe." De volgende ochtend wachtte Anneke in de kamer, die in Lick House op naam van H. Wattles gehuurd was. Ze droeg een allercharmantste zwarte japon, maar de hoed met de sluier lag naast haar op een tafeltje, klaar om opgezet te worden zodra er iemand mocht klop pen. Haar wangen gloeiden van opwinding, en haar ogen tintelden. Nog nooit had zij er zo aantrekkelijk uitgezien. Ze ging naar de spiegel en bekeek zichzelf te vreden. Toen werd er kort en luid op de deur geklopt, en met een paar snel le, zekere bewegingen zette Anneke de hoed op en drapeerde de sluier over haar gezicht en schouders. Toen deed ze open. James Flood stond voor haar, breed geschouderd, een ondoorgrondelijk ge zicht, en scherpe ogen. „Komt u binnen, mijnheer Flood," no digde Anneke. Hij trad zwijgend binnen, nam zijn hoed af, en keek haar onderzoekend aan. „Ik ben een nieuwsgierig mens," zei hij. „Daar rekende ik op," antwoordde An neke. „Gaat u zitten." „Bent u die Wattles?" vroeg hij. En hij voegde er aan toe, „Ik doe geen za ken met iemand die ik niet zien kan." „Geen mens krijgt mij te zien." ant woordde zij vastberaden, „zolang ik niet zeker weet dat we tot zaken kunnen komen." Hij grijnsde breed. „U hebt lef," zei hij. „Goed. U bent handig genoeg ge weest om me hierheen te krijgen. Ver tel maar op nu. Ik laat me niet gauw beetnemen, als u daar soms op gere kend had. Wees kort en bondig. Maar voor ik antwoord geef, moet ik uw ge zicht zien." Anneke voelde instinctmatig aan dat bij een man van dit kaliber haar eerste mededeling in moest slaan. „Ik ben eigenares," zei ze, „van meer dan zestig procent van de aandelen van de Virgin Queen." Ze wachtte even om de woorden goed tot hem door te laten dringen Flood verwerkte het, dacht na over hetgeen er aan vastzat, en zei toen kortaf: „Een verdronken, waardeloze mijn. U bent niet goed wijs." „En u bent niet wijs als u niet naar me luistert," zei ze scherp. „Zeker, een verdronken mijn, maar met een ertslaag die millioenen waard is." „Nutteloos," zei hij. „Niet te berei ken." ..Ik heb al meer dan honderdduizend dollar verwed," zei Anneke, „dat het erts wel te bereiken is en ik ben bereid nog een half millioen te verwedden." „Dat is mannentaal," zei Flood. „Ik houd niet van andere taai," gaf Anneke te kennen. Hij grijnsde een beetje vriendelijker. „In elk geval luister ik," zei hij. Anneke sprak, en Flood luisterde. Ze gaf een kort overzicht van de stand van zaken, liet feiten en cijfers de re vue passeren, en gaf blijk dat ze de si tuatie door en door kende. Ze haalde kaarten en tekeningen te voorschijn. Ze kende Morton Pease's kostenraming uit het hoofd, en rekende Flood voor hoe de bouw van de tunnel de kosten zou omlaagbrengen. Hij viel haar af en toe in de rede om haar een of andere strik vraag te stellen, en geen enkele keer aarzelde zij met haar antwoord. „Toen ze klaar was, leunde ze achter over, een beetje buiten adem van in spanning. „Dat is het," zei ze „Union Mill and Mining heeft de uitvoering van het plan met opzet tegengehouden. De genen die de tunnel boren en de mijn openen drijven een wig in het rijk dat Sharon en Ralston opgebouwd hebben, hetgeen op den duur zelfs tot een nood lottige bres zou kunnen worden. En dat," besloot zij, „is precies waarop u en uw compagnons zitten te hopen." Hij staarde grimmig naar zijn knieën. Af en toe sloeg hij even zijn ogen op en gluurde haar aan. (Wordt vervolgd) ren na hun dood zal overgaan op zijn kleinkinderen. Mevrouw Symmers heeft twee kinderen. De zaak is vrij ingewikkeld. Mevrouw Baruch, die in 1954 het Amerikaanse staatsburgerschap verkreeg en toen af stand deed van haar adelijke titel, heeft in 1940 voor haar huwelijk met Baruch een overeenkomst getekend, krachten» welke zij afstand zou hebben gedaan van alle aanspraken op enig ander aandeel in de erfenis dan het deel dat hij haar zou vermaken in zijn testament. In Januari zijn met betrekking tot de zaak verhoren afgenomen. Mevrouw Ba ruch, die drie kinderen heeft uit een vroeger huwelijk, wordt bijgestaan door de advocaat Stanley C. Fowler. Tijdens de verhoren in Januari ver klaarde zij, dat Baruch haar 2300 dollar per maand gaf voor de huishouding van „Bagatelle", zijn buitenhuis op Long Island, en 2000 dollar per jaar als bij drage in de opvoeding van haar kinde ren. Robert Baruch en mevrouw Symmers betwisten de aanspraken van mevrouw Baruch. Herman B. Baruch overleed in Maart 1953. (UP) De huidige toestand in de sigarenin- dustrie vertoont na de aanmerkelijke verbetering, welke met de verlaging van de accijns tot het thans geldende niveau is ingetreden, niet een zodanig beeld, dat verdere maatregelen nodig zijn. Ook is er geen reden om aan te nemen, dat de gevolgen van de wijzigin gen in de lonen en prijzen en in de belastingdruk voor de si garenindustrie nadelig zullen zijn. Er valt integendeel eerder te verwachten, dat de consump tieverruiming voor brede kringen tot enige toeneming van de afzet zal leiden. Op grond hiervan heeft de staats-secre- taris van Financiën er in een nota aan de Tweede Kamer de voorkeur aan ge geven voor te stellen de thans geldend® maatregel, welke slechts van tijdelijke aard is, met twee jaar te verlengen. De staatssecretaris verwacht dat het binnen dit tijdvak van twee jaren, mo gelijk zal zijn de tijdelijke maatregel te vervangen door een definitieve. Aangezien de thans geldende termijn van drie maanden voor betaling van. het accijns ruimschoots voldoende is, overweegt het ministerie geen verlen ging van deze termijn. Gebleken is, dat de accijnsopbrengst voor sigaren na de accijnsverlaging la ger was dan voordien. Terwijl van Ju ni 1951 tot Mei 1952 de sigarenaccijn» nog ƒ39.9 min. opleverde, bedroeg de opbrengst na 28 Mei tot Mei 1953 21.3 min. Tot ridder in de orde van Oranja-Naa- sau is benoemd de chef van de bouwkun dige dienst van het loodswezen, de beton ning, bebakening en verlichting F. van der Schaaf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5