Productie van kobaltbom thans mogelijk Radio-actieve wolk 320 maal zo effectief als radium De Gaulle uit scherpe critiek op regering, V.S. en E.D.G. Engeland en frankrijk Wachten op conferentie Vriendschapspij p" voor vijf Nederlanders Tweeduizend extra visa voor Amerika Veel meer vrouwen dan mannen door ziekte getroffen 'MORRIST Nederland en de waterstofbom Nieuwe Amerik. atoomproef Ontslag van Juin morele fraude Reacties op voorstel van Dulles VAN GENEVE Malan eist Britse protectoraten op Izwestia wil bestand in Indo-China Twee kinderen gedood Pyromaan in arrest? Subsidie van Ned. regering mogelijk Tol hoofd en hart Dien Bien Phoe wacht nieuwe aanval af Grote caisson verwijderd Het weer EISENHOWER ACHT WATERSTOFBOM KRACHTIG GENOEG Eisenhower acht de kansen van Genève niet groot Stappen bij de V.N.? Persconferentie voor 1500 toehoorders Zaterdag 24 April wereldpijprookdag Zware boom rolt boven op meisjes Jongeman aangehouden Ex-KNIL-leden naar Indonesisch leger OVERZICHT ALASTR1MEPIDEMIE Totale kosten nog niet bekend Narcissentreinen naar Duitsland Millioenen Nederlandse bloemen DONDERDAG 8 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25959 450 oon nnn A °Tr' R?eds zijn ongeveer ou.000.000 Aziaterj onder communistisch spelen". Opvolger van Juin? Motor- en Bromfietskleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLÉfvt Teletoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severin. ^Vnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uuravonds tel. 21544 President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn te Pogen krachtiger waterstofbommen te maken dan de exemplaren, waarover *ij thans reeds beschikken. „Mij zijn geen militaire redenen bekend, waarom d® Verenigde Staten nog krachtiger waterstofbommen zouden vervaardigen dan zij thans reeds bezitten," verklaarde de President. Inmiddels heeft de Natuurwetenschappelijke redacteur van de New York Times, William L. Laurence, in dit opzicht een nieuw en ernstig perspectief geopend. Hij schreef, dat het thans mogelijk is een kobaltbom te vervaardigen. Een waterstofbom l't in een omhulsel van gewoon staal, dat bij ontploffing slechts matig radio actief wordt, als het in een dampwolk overgaat. Zou men de waterstofbom evenwel omgeven door een „schil" van kobaltstaal, dan verandert dit bij de Ontploffing in een dodelijke radio-actieve wolk, 320 maal zo krachtig als Tadium. Deze wolk kan met de wind over duizenden kilometers worden mee gevoerd en hier moet professor Einstein op gedoeld hebben, toen hij in 1950 lei, dat het technisch mogelijk zou kunnen worden de atmosfeer met radio activiteit te vergiftigen en alle leven op aarde te vernietigen. Eisenhower heeft gedurende de rest Van zijn persconferentie vrijwel voort- vurend gesproken over Indo-China, J'aarbij hij uitvoerig uiteenzette wat Pet verlies van Indo-China voor de ,'S. en andere niet-communistische gilden zou betekenen. De consequen ces van een dergelijke nederlaag zijn Niet te becijferen, zo zeide Eisenho wer. Niet alleen zouden er belang rijke materiaalbronnen verloren gaan voor de vrije wereld, maar bovendien Zouden millioenen en millioenen men sen die thans vrij zijn in gevangen schap raken. De val van Indo-China Zou voorts een keten van reacties te Weeg brengen in andere landen van Zuid-Oost-Azië en de Pacific. Naast Indonesië noemde Eisenhower hier van o.a. Japan, de Philippijnen, Bir ma, Thailand, Malakka, Australië en Nieuw Zeeland. „Indien de communisten de hand op Indo-China zouden kunnen leggen, zou dat het begin betekenen van een ont bindingsproces, dat voor alle vrije sta dia,,„ir-r,lgste gevolgen zou hebben", bewind gekomen; de vrije landen kun nen zich eenvoudig geen voortgang van dit proces veroorloven. In antwoord op een vraag over de in de Amerikaanse Senaat gestelde eis, dat Frankrijk, als een middel om de Indo-Chinese oorlog te winnen, onaf hankelijkheid aan de Indo-Chinese sta len zal verlenen, verklaarde Eisenho wer: ,,Ik geloof, in het algemeen ge sproken, dat geen hulp van buitenaf doeltreffend kan zijn, tenzij hiermede Wts wordt bereikt, dat de plaatselijke bevolking wenst. Dergelijke wensen Nloeten vervuld worden, daar anders pen definitieve oplossing kan worden Gekregen". »De kansen, dat op de komende Ge lief se conferentie over het Verre Oos- en door onderhandelingen een regeling Ihl hunnen worden verkregen van het «do-Chinese vraagstuk, zijn niet goed", hls verklaarde Eisenhower. stukken te verkrijgen. Zij zullen niet verder gaan en het moet zo zijn dat bij elke te sluiten overeenkomst tevens wordt bepaald op welke wijze zo nodig kracht aan de naleving kan worden bij gezet. De Verenigde Staten zullen niet slechts op woorden vertrouwen". (Reuter-UP) Zijn de ministers niet van mening, dat stappen van Nederlandse zijde gewenst zijn, opdat in de situatie, die in de we reld is ontstaan door de aanwezigheid van de waterstofbom en de daardoor gebleken beangstigende aspecten, der moderne technische ontwikkeling, een uitweg worde gevonden? Aldus vraagt het Tweede Kamerlid De Kadt (PvdA) aan de mini-ter van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille. Volgende vragen luiden: Zijn de mi nisters niet van oordeel, dat, zolang geen oplossing is gevonden, die vrijheid en vrede in de wereld waarborgt, het. hoe betreurenswaardig ook, niet tot een verantwoorde politiek behoort te ijveren voor eenzijdige stopzetting van de ex perimenten met de waterstofbom? Zijn de ministers niet van mening, dat het opnieuw bijeenkomen van de ont wapeningscommissie van de Verenigde Naties ondanks het feit, dat dez^ commissie er in het verleden, door te genwerking van Russische kant, niet in geslaagd is tot een gecontroleerde ontwapening te romen toch moet worden beschouwd nis een begin var verdere i og.in.gen om. internationaal en in gezaghebbend vo,band, tot een be vredigende oplossing te komen? Tenslotte vraagt de heer Ete Kadt of de ministers kunr.en mededelen, of van Nederlandse zijde nog andere stappen zijn ondernomen dan de hierboven be doelde cf suggestief zijn gedaan? Gedraaen door de artsen van het Staatsziekenhuis in Oslo, werd Dinsdag de lijkkist met de stoffelijke resten van Kroon- nrinses Martha van Noorwegen overgebracht van het ziekenhuis naar het slot Skaugurn, de residentie van het kroon prinselijk paar te Asker. Een erewacht van verpleegsters bracht de geliefde prinses een laatste groet. öf2ijn öe^hde argumenten kracht bijzettend '0r met de handen op de voor hem de lessenaar te slaan, verklaarde Amerikaanse president: ,,De Ver- $1 Sde Staten zullen juist zo ver gaan verenigbaar is met het voeren van On) "Omzichtig beleid, om te pogen een VgjJ^sing, of een door onderhandelingen stegen regeling der wereldvraag- is met „goed gi b °efterreinen in de Stille rrOef gevolg" op de Oceaan een met kernenergiewapens uitge- r(i. aldus heeft de voorzitter van de e^^ikaanse commissie voor Atoom- t0ftrSie, Strauss, gisteravond in Washing- bekend gemaakt. Hij deelde niet ttye of bp deze proef, evenals by de doorgaande op 1 en 26 Maart j.l., 4 I^aterstofbom tot ontploffing is ge- Tijdens een druk bezochte persconferentie te Parijs, die hij gisteren voor het eerst sinds een half jaar heeft gehouden, heeft generaal Charles de Gaulle scherpe aanvallen gedaan op de Verenigde Staten, die Frankrijk „overheersen", de Franse regering, die „de nationale souvereiniteit heeft opgegeven" zonder daar iets voor te hebben terug ontvangen en die „morele fraude" heeft gepleegd door maarschalk Juin van zijn functies te ontheffen, en op de Europese Defensie Gemeenschap, die Frankrijk „voor vijftig jaar of misschien langer de controle, over zichzelf zou ontnemen". De Gaulle verklaarde, dat als er een echte Franse politiek bestond, het voornaamste doel daarvan zou moeten zijn het teweegbrengen van een ontspanning tussen de twee tegenover elkaar staande blokken van grote mogendheden. Terwijl hij enerzijds een beroep deed op „Frankrijks geallieerden", Amerika en Rus land, hun proefnemingen met atoom- en waterstofbommen stop te zetten, onderstreepte hij anderzijds de noodzaak, dat Frankrijk zijn eigen atoom wapens gaat ontwikkelen, teneinde „een onafhankelijke rol te kunnen huidige *ew Uss verklaarde dat de e proeven inlichtingen van groot voor de Amerikaanse nationale Viw^iging blijft opleveren. Hij deelde 4t0(rts mede dat de productie Stew gapens sterk zal worden van ver- "Om R c,lc'Zjcii wuiuen vex- De totale kosten van de defensie hen evenwel worden verlaagd. (Reuter). Voor een gehoor van ongeveer vijf tienhonderd journalisten, diplomaten en vooraanstaande politieke figuren verge leek De Gaulle de ontheffing van maar schalk Alphonse Juin van zijn Franse commando's wegens insubordinatie met zijn weigering in 1940, toen hij het bevel van maarschalk Pétain om naar Frankrijk terug te keren negeerde. „De regering moet er aan denken", zo verklaarde de Gaulle, „dat in sommige gevallen geen sancties moeten worden genomen tegen personen, die de natio nale souvereiniteit verdedigen." Generaal De Gaulle noemde het „on gelofelijk" dat de Verenigde Staten hadden deelgenomen aan de veroorde ling door de N.A.T.O. van de opmer kingen van maarschalk Juin. „Waarom zou generaal GruentHer zijn mening over het E.D.G.-verdrag mogen uiteen zetten terwyi de Verenigde Staten niet eens lid zijn van deze gemeenschap?" zo vroeg De Gaulle. „En waarom zou maarschalk Juin, de hoogste Franse mi litair, zijn standpunt betreffende de E.D.G. niet mogen uiteenzetten?" zo voegde hij hieraan toe. Hij waarschuwde er tegen de Ver enigde Staten mee te laten doen aan de Indo-Chinese oorlog en hen het commando van de Franse troepen te laten overnemen. Hij waarschuwde Frankrijk verder op zijn hoede te zijn voor Amerikaanse pogingen om op de aanstaande conferentie te Ge nève de hoop op vrede de bodem in te slaan. De Gaulle zeide dat als het E.D.G.- yerdrag zou worden bekrachtigd Frank rijk niet alleen zijn onafhankelijkheid zou worden ontnomen, zou worden af gescheiden van zijn overzeese gebieds delen en zijn leger zou worden ontno men, maar dat Frankrijk bovendien „voor 50 jaar of misschien langer de controle over zichzelf zal worden ont nomen." Hij vervolgde: „De Verenigde Staten geloven kinderlijk in de beloften van een bekrachtiging van de E.D.G. gege ven door de Franse leiders, van wie ^°hn ?i?S 'anderb tot welke de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, t(|SBiii0der Dulles, het verzoek heeft gericht in een „gezamenlijke actie" °°tlo!r Stisch China te waarschuwen tegen een directe deelneming aan de °R het T tndo-China, hebben tot nu toe weinig enthousiasme getoond, om ^esiiJ- .rikaanse Voorstel in te gaan. Engeland en Frankrijk hebben een Gene 'ng in deze kwestie voorlopig uitgesteld tot na de conferentie van ih Yrii JjU- de. Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft er zelfs Neuui duide'ijke bewoordingen afwijzend op gereageerd. De houding van Wssen n e3and' Thailand en de Philippijnen staat nog niet vast. Onder en Bolitii Guiles zijn verzoek ook gericht tot de drie Indo-Chinese staten. b°flia e.h® kringen ziet men hierin een poging om Vietnam, Laos en Cam- verein "ik te tonen, dat deze staten naar het oordeel van de V.S. sou- h'stisch nn-en 'niernationaal op eigen initiatief kunnen handelen. Commu- heschula- -lna heeft inmiddels in vrij scherpe bewoordingen gereageerd op de 'hihenni van Dulles, dat de Chinese hulp aan de Vietminh rechtstreeks ziin n "gevaarlijk dicht benadert". Rood China beschuldigt Amerika thina en ®"r„:„zonder meer van „actieve inmenging" in de strijd in Indo- Pogingen om deze strijd uit te breiden. er enkelen lijken op die mensen, die een plaats hebben besproken in een ruimteschip naar de maan, maar in het geheim hopen dat deze reis niet door zal gaan." Voorts deelde hij mede, dat hij niet zal deelnemen aan de officiële plech tigheden op 10 Mei ter herdenking van de bevrijding van Frankrijk in 1944. Hij zou op 9 Mei 's middags om vier uur alleen naar de Are de Triomphe in Parijs gaan om de onbekende soldaat te eren. De generaal nodigde het pu bliek en oudstrijders in het bijzonder uit om zich op dat uur ook in stilte om de Are de Triomphe te verenigen. (Reuter-UP-AFP) Premier Malan van Zuid-Afrika eiste gisteren dat Engeland „zo spoedig mo gelijk'' drie Afrikaanse protectoraten en hun 1 millioen inwoners aan Zuid-Afri- ka overdraagt. Malan llondigde formeel aan dat hij Maandag bij het parlement een wetsontwerp zal indienen waarin er bij Engeland op wordt aangedrongen de protectoraten Basoetoland, Beetsjoeana- land en Swaziland onder Zuid-Afrikaans bestuur te plaatsen. Malan verklaarde, dat „onmiddellijk" stappen moeten worden genomen voor een hervatting van de onderhandelin gen tussen Engeland en Zuid-Afrika „vanaf het punt dat was bereikt bij het uitbreken van de oorlog in 1939.' In de Britse Zuid-Afrika wet van 1909, welke heeft voorzien in de oprich ting van de Unie van Zuid-Afrika, wordt gezegd dat de protectoraten, die thans worden bestuurd door hoge commissa rissen die ressorteren onder het Britse departement voor betrekkingen met het Gemenebest, zouden kunnen worden overgedragen aan Z.-Afrika nadat de in woners en het Britse parlement zijn ge consulteerd. Het wetsontwerp, zal ter goedkeuring aan de Senaat worden voorgelegd in dien het door het Huis wordt goedge keurd. Voor de oorlog werd de over dracht van deze gebieden van Engeland aan Zuid-Afrika bijna jaarlijks bespro ken. Inwoners van de gebieden zelf zijn tot dusver tegen de overdracht gekant geweest (UP) Izwestia, het blad der Sovjet-Rus sische regering, heeft er op aangedron gen, dat de vijf grote mogendheden, tezamen met andere belanghebbende landen, tot overeenstemming komen in zake „algemene veiligheid'' in het Verre Oosten, aldus meldt Tass. In een hoofdartikel wordt gezegd, dat Korea langs vreedzame weg moet wor den herenigd en dat aan dit land de ge legenheid moet worden gegeven om vrijelijk zijn lot te bepalen na terug trekking van de buitenlandse troepen. In Indo-China is, aldus Izwestia, een onverwijld staken van het vuren nodig „teneinde besprekingen te kunnen ope nen tussen Frankrijk en de democrati sche republiek Vietminh. Generaal Guillaume, de resident-gene raal van Frans Marokko, die genoemd wordt als opvolger van generaal Juin voor de functie van bevelhebber der NATO-landstrijdkrachten. (Van onze speciale verslaggever) Wie Purmerend zegt, zegt Opa Klij- zing en wie Opa Klijzing zegt, denkt daarbij aan mensen die het pijproken beoefenen als liefhebberij. Mensen die het pijproken veredelen en het verhef fen boven het achteloze rook-uitblazen. Pijproken stimuleert de vriendschap zeggen de Purmerendse dampers en wij geloven het graag. Herinneren wij ons niet uit onze jonge dagen de vredespijp van de roodhuiden? De Purmerendse pijprokersclub „De gezellige dampkring" is daardoor geïnspireerd geworden en heeft nu Zaterdag 24 April uitgeroepen tot wereldpijprookdag ter stimulering van de internationale vrede. „De gezellige dampkring" hoopt en met reden, want de manager van de in ternationale vereniging van pijprokers- ciubs voelt er alles voor dit Neder landse initiatief tot een jaarlijkse tradi tie voor de hele wereld te kunnen doen uitgroeien. Natuurlijk heeft men het niet gelaten bii het vaststellen van een datum. De Purmerenders hebben bij vroegere gelegenheden al blijk gegeven te weten wat organiseren is en men is daarom vast van plan de wereldpijp rookdag niet ongemerkt voorbij te iaten gaan. Op die dag zal het bestuur van „De gezellige dampkring" een „Vriend- schapspijp" uitreiken aan vijf Neder landers die zich in het afgelopen jaar voor de wereld vriendschap op bijzon dere wijze verdienstelijk hebben ge maakt. Het ligt in de bedoeling de Ne derlandse pers in te schakelen bij het aanwijzen van deze vijf landgenoten. Het bestuur van de club zal tevens een buitenlander de „vriendschaps pij p" uitreiken. Donderdag vóór de Wereldpijprookdag zal in Purmerend een wedstrijd worden gehouden tussen de afgevaardigden van de Nederlandse dag- en weekbladen Ook dit festijn zal, als alles goed gaat, een jaarlijkse traditie worden. De win naar van deze pers-pijprookwedstrijd krijgt een „wisselpijp" die, als hij drie jaar achtereen wordt gewonnen, in ei gendom overgaat. Voor deze wedstrijd zijn speciale Goudse pijpen met op schrift vervaardigd, die voor de deelne mers een attractieve herinnering zullen vormen aan deze „luchtige kamp". Na tuurlijk zal Opa Klijzing ook van de partij zijn, zij het dan niet als deelne mer. Een deskundige jury zal worden gevormd onder leiding van dr. Postuma. Twee meisjes van negen jaar zijn Woensdag op tragische wijze om het le ven gekomen toen zij aan het spelen waren bij een stapel bomen die langs de straat in Drunen lag. Voor een houtverwerkende fabriek te Drunen lag langs de straat een stapel bomen, waarvan de bovenste boom, die 1300 kg zwaar was, los lag. Spelende kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotseling raakte de boom aan het rol len. Twee meisjes kwamen eronder te recht. Zij werden vrijwel onherkenbaar verminkt. De slachtoffertjes waren M. van Rooy en M. van der Zanden. Een derde meisje liep vermoedelijk een hersenschudding en schrammen op. De moeder van dit meisje zag het on geluk gebeuren. De andere kinderen, die nog bijtijds konden vluchten, kwamen met de schrik vrij. De Rijkspolitie te Oud-Gastel heeft Dinsdagavond een 24-jarige jongeman ge arresteerd, J. L. uit Oud-Gastel, onder verdenking van brandstichting. In zes maanden tijds is dit Westbrabantse dorp geteisterd door negen branden in hooiber gen of stromijten, waarbij voor vele hon derden guldens schade is aangericht. Aanvankelijk legde de politie geen ver band tussen de branden, maar toen bleek dat de oorzaak kwaadwilligheid moest zijn en het tijdstip van de brand steeds ge lijk was, werd de jacht op de pyromaan geopend. De bevolking leefde steeds in spanning en in afwachting van het geluid van de brandweersirene. Als de pyromaan weer aan het werk was geweest liep heel het dorp te hoop. In Januari werd in één nacht op vier plaatsen brand gesticht. De burgemeester loofde toen een beloning uit voor aanwijzingen die tot opsporing van de dader zouden leiden, maar dit leverde niets op. Zaterdagavond loeide opnieuw de sirene. Bij de landbouwer Huysman aan de Achterdijk stond een stromijt in brand. De politie legde de brandweer een blusverbod op om eventuele sporen niet verloren te doen gaan. Duizenden kilo's stro en een dorsmachine gingen in vlam men op. Politiedeskundigen stelden daar na een onderzoek in. Onafgebroken speu ren leidde tot aanhouding van L. Honderdnegentig voormalige leden van het vroegere K.N.I.L. zijn onlangs toege treden tot het Indonesische leger. De co ordinator Tangkilisan van Noord Celebes wenste hun geluk bij hun toetreding. Krachtens een nieuwe wet op de im migratie zal het Amerikaanse consu laat te Rotterdam buiten het gewone quotum om, gedurende een beperkte periode 2000 visa uitreiken voor emi gratie naar de Verenigde Staten. In aanmerking komen: ouders alsme de kinderen boven de leeftijd van 21 jaar en broers en zusters van personen, die het Amerikaanse burgerschap heb ben verworven. Verder echtgenoten en ongehuwde minderjarige kinderen van personen, die het Amerikaanse burger schap nog niet bezitten, maar op wet tige wijze naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd. Personen, die deze graad van bloedverwantschap bezitten, moeten bovendien 7 Augustus 1953 in Nederland gevestigd zijn geweest en Nederlander naar den bloe le zijn. De voordelen aan deze regeling ver bonden zijn: er worden geen visakosten geheven; broers, zusters en zonen en dochters (boven de leeftijd van 21 jaar) van personen, die het Amerikaanse bur gerschap bezitten, kunnen indien zij dit Er is een groot verschil tussen I vergeven van schuld en afstand doen van recht. wensen hun echtgenoot (e) en/of onge huwde minderjarige kinderen meenemen; zij, die volgens de bijzondere regeling emigreren, kunnen het mogelijk maken voor een gelijk aantal Nederlanders naar den bloede om onder het quotum naar de Verenigde Staten te emigreren. Het visum wordt aan genoemde catego rieën verstrekt bij voorrang. Daarmede vervalt de wachttijd, die nodig is voor hen, die volgens het normale quotum stelsel naar de V. S. emigreren. Adspirant-emigranten, die naaste bloedverwanten zijn van Amerikaanse staatsburgers of van buitenlanders, die naar de V. S. zijn geëmigreerd, hetgeen inhoudt, dat zij volgens de wet zijn toe gelaten, wordt aangeraden zich in ver binding te stellen met het consulaat van de V. S. te Rotterdam, teneinde zich ervan te vergewissen of zij inderdaad voor emigratie onder de speciale wet in aanmerking komen. Personen, die reeds een aanvrage voor een visum hebben ingediend en onder de nieuwe wet wensen te emigreren, dienen zich eveneens met het Amerikaanse consulaat in verbinding te stellen. De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Nederlandse rege ring bereid is emigranten, die niet over de middelen beschikken om hun passage te betalen, subsidv te verlenen op de zelfde basis als aan emigranten naar andere immigratie-landen. Belanghebbenden wordt aangeraden bij het indienen van hun emigratie-aan vraag de bijstand van de bekende par ticuliere of openbare aanmeldingsorga nen in te roepen. Voor personen, die een subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van hun passage wensen te ont vangen, is het noodzakelijk zich van deze medewerking te verzekeren. Het college van B. en W. van Den Haag heeft een uitvoerige nota aan de leden van de gemeenteraad doen toeko men over het verloop van de alastrim- epidemie. B. en W. menen goed te doen thans, nu naar mag worden aangeno men dat de epidemie is bedwongen, de raad een volledig overzicht over het verloop van de epidemie te geven. De ervaring heeft bewezen, aldus de nota, dat de werkhypothesen waarvan werd uitgegaan juist waren. De enige pa tiënte, een 73-jarige dame, die tijdens deze epidemie is overleden, leed tege lijkertijd aan een andere zeer ernstige ziekte, zodat deze in wel zeer ongunstige omstandigheden verkeerde. Een opmerkelijk feit is dat veel meer vrouwen dan mannen* door de ziekte zijn getroffen; alastrim is geconstateerd bij 34 vrouwen en 6 mannen, terwijl 16 vrouwen en 5 mannen in observatie zijn geweest, verdacht aan deze ziekte te lijden. Opmerkelijk is voorts dat ook in Den Haag op een enkele uitzondering na alle patiënten nooit waren gevacci neerd. In het gezin van de eerste pa tiënte zijn alle leden ziek geworden met uitzondering van de vader en de moeder, die in hun jeugd reeds ingeënt waren. De waarde van een goede vaccinetoe stand der bevolking lijkt hiermede vol doende aangetoond, zodat het te betreu ren valt dat slechts een betrekkelijk zo gering aantal personen gebruik heeft gemaakt van de aangeboden gelegen heid tot herinenting. Voorzover de betrokkenen getroffen Het Franse opperbevel in Indo-China heeft bekend gemaakt dat het garnizoen van de belegerde vesting Dien Bien Phoe is versterkt met nieuwe afdelin gen parachutisten. De vesting bereidt zich thans voor op de derde ronde van de communistische stormloop. Franse piloten melden dat de communisten zich op een nieuwe aanval voorbereiden. Gedurende de afgelopen 48 uur is er weinig grondactie geweest. Ongeveer 200 man valschermtroepen zijn 's avonds vanuit laagvliegende transportvliegtuigen neergelaten. De actie werd uitgevoerd in practisch vol komen duisternis. Met deze 200 man mee zijn er nu sinds afgelopen Zaterdag ongeveer 800 man versterkingen aange voerd de sterkte van een bataljon In totaal zijn sinds het begin van de communistische aanval nu drie batal jons valschermtroepen naar Dien Bien Phoe gezonden. werden in hun inkomsten heeft de Ge meentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst een schadeloosstelling ge geven. Het totaal van de uitgaven hier voor kan thans echter nog niet worden vastgesteld. Het staat wel reeds vast dat de voor de bestrijding van besmettelijke ziekte op de gemeentebegroting uitge trokken post van f 9.000 niet voldoende zal zijn om daaruit alle uitgaven te vol doen. De Duitse Spoorwegen hebben, in sa menwerking met de Nederlandse Spoor wegen. Duitse en Nederlandse expedi teurs en de bloemengroothandel, maat regelen genomen om de grote aanvoer van Nederlandse narcissen in de week voor Pasen vlot te doen verwerken. In de dagen voor Pasen zal dagelijks een speciale „narcissentrein" uit de Ne derlandse bollenstreek naar Emmerik rijden, waar de bloemen worden over geladen op Duitse treinen. Dezelfde dag rijden de lege wagons van Emmerik terug om nieuwe voorraad te halen. De bloemen worden intussen in alle lichtingen door de Bondsrepu bliek verder vervoerd. Veelal nog in de loop van de nacht, doch in ieder geval voor de volgende middag zullen de narcissen hun bestemmingen in Duitsland hebben bereikt De narsiccen-campagne duurt gewoon lijk vijf dagen en omvat millioenen Ne derlandse bloemen. (UP) De grote A.X. caisson, die de Veerhaven te Kruiningen sinds 24 Juli 1953 van het zeewater afsloot, is Woensdag gelicht en in de haven tot zinken gebracht. Hij zal te zijner tijd worden weggesleept. Sinds 18 Maart is men bezig geweest met het treffen van voorbereidingen voor het verplaatsen van deze grote caisson. Zonder tegervallers zal het gehele werk omstreeks 1 Mei de streefdatum ruim schoots zijn verricht. Voor die datum moe ten nog worden verwijderd een B.S. cais son en een stuk van de oude zeedijk. Men neemt aan dat 1 Mei de veerdienst Kruiningen—Perkpolder hersteld zal zijn. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Droog weer met weinig bewolking, maar hier en daar ochtendmist. Op de meeste plaatsen zware nachtvorst, morgen overdag iets hogere tempe raturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Zon: 5.59—19.26. Maan: 9.52—2.16.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1