Uit Kennemerland Kookgas wordt 2 cent duurder verwarming sgas 1 cent Uitvoering van Pergolese's Stabat Mater Exploitatie-saldo 70 pet. hoger SCHEEP V A ART BERICHTEN 1 IA "7 r Samenwerking met gemeente Haarlem Wt Timmerfabriek door brand verwoest 12 (10) pet. dividend over verhoogd kapitaal Wij luisteren naar VELASQUES Politiek debat in De Weyman K.V.P. contra P. v. d. A. Onse Voorjaarscollectie COSTUUMS is gereed U slaagt beter bij ^^en. Door Kennemer Vrouwenkoor BOLLENKWEKERS ONGERUST Spaarnestad in 1953 Gunstige ontwikkeling over gehele linie J VRIJDAG 9 APRIL 1954 PAGINA 11 VELSEN-IJ M U1DEN Beverwijk wilde niet SCHOOLJEUGD DOET VERKEERSEXAMEN Verkeers-perikelen Overeenkomst met Haarlem CULTURELE AGENDA Sluitingsmiddag kappers Leraar lichamelijke oefening Openbare les Waterstanden DRIEHUIS WAAR BLIJFT DE BEGRAAFPLAATS? SANTPOOIU L.T.B. bespreekt oudedag- voorziening door „AJ® A.C© gekleed Uw geld wèl besteed!! SPECIALE AANBIEDING: GABARDINE COSTUUMS JO DAMES- en HERENREGENKLEDING Amer. GABARDINE vanaf 55.— N.B. Wegens opheffing van onze Kinderafdeling SPECIALE PRIJZEN in KINDERPAKJES met korte broek en/of- plusfour reeds vanaf 23.73 Cronjéstr. 120, Haarlem Telefoon 14646 j 1 1 e i evis i e TRadio Over het verdwijnen van cultuurgronden HOOGHEEMRAAD. SCHAP RIJNLAND MARKTBERICHTEN Zundapp - Mosquito - J.L.O. Fa. E. DE GRAAFF Koninginneweg 48, Haarlem Mosquito, 49 c.c., m. lichtspoel Om de „Joco-beker" By de gemeenteraad van Velsen heb ben B. en W. thans een nieuw voorstel Ingediend om de gasprijs te verhogen, nadat de raad in December van het Vorig jaar deze kwestie naar B. en W. terugwees, omdat toen geen volledig 'nzicht in het nieuwe contract met de hoogovens verkregen kon worden en de raad er niet van overtuigd was, dat, °ofc al zou de kostprijs van het gas stij ven, een verhoging van de prijs nood zakelijk zou zijn, gezien de restitutie, tvelke aan de verbruikers gegeven moet borden als gevolg van overwinst. De inkoopprijs van het gas van de hoogovens zal met i 178.562.68 uitgaan hoven het in de bedrijfsbegroting voor 1954 geraamde bedrag. Deze stijging van kosten zouden B. en W. willen op- Vangen door de prijs van het gas voor huishoudelijke doeleinden (levering °ver de gewone meter en de muntgas meter) te verhogen met 2 cent per M3, he prijs van het gas voor verwarming •het 1 cent per M3 en de prijs van het Sas voor industrieëel gebruik voor de eerste 3.000 M3 (of minder) eveneens met 1 cent per M3; wat boven deze hoeveelheid wordt verbruikt zou dus ongewijzigd in prijs blijven. B. en W. merken hierbij op, dat het Verbruik van het verwarmingsgas oor- taak is van het ontstaan van pieken in he afzet, waar, gelet op de aan het con tract met de hoogovens ten grondslag liggende beginselen, de gemiddelde kost erijs van het gas ongunstig beïnvloed V/ordt. Hiermee rekening houdende zou ®en hogere prijsstijging van het verwar mingsgas verantwoord zijn. Anderzijds achten B. en W. het niet billijk om de- Senen, die destijds voor verwarmings- hoeleinden van een andere brandstof op Sas zijn overgegaan en daardoor kost bare apparaten aangeschaft hebben, te Zwaar te belasten. De prijsverhoging is haar hun mening voldoende om het ge bruik van gas voor verwarming minder aantrekkelijk te maken. Het gas voor industrieel verbruik bo- Ven een hoeveelheid van 3.000 M3, wil len B. en W. niet in prijs verhogen. De betrokken verbruikers nemen het gas In de regel met een gelijkmatige hoe- Veelheid af en veroorzaken dus geen •'Biekafnamen." Voorts zijn de kosten van distributie van het gas voor elke aansluiting vrijwel gelijk en dus niet afhankelijk van de afgenomen hoeveel heid gas, reden waarom B. en W. het niet billijk achten deze kosten door berekening van eenzelfde M3-prijs Zwaarder te laten drukken op de groot- Verbruikers dan op de kleinverbruikers. B. en W. achten het voorts gewenst de eventuele winst van het gasbedrijf in den vervolge te storten in een in te stellen egalisatiefonds, dat de bestem ming heeft om mogelijke tekorten te dekken 1" een v,°lgend? vergadering 7ii de Raad daaromtrent een wij ziging van de beheersvorm ter vaststel ling aanbieden, die tevens het verband met het huidige reservefonds zal hebben te regelen. (Een handhaving van de restitutie-regeling wordt dus kennelijk niet voorgestaan. Ree.:. In verband met gemeenschappelijke belangen op het gebied van de gasvoor- ziening werd door de gemeenten Bever wijk en Velsen een commissie in het leven geroepen. Deze commissie heeft Zich belast met de voorbereiding van zen nieuwe overeenkomst met de hoog ovens. Deze commissie heeft belangrijk >erk verricht, niet alleen ten aanzien vln het contract. De commissie heeft lamelijk een rapport samengesteld tebaseerd op een eensgezinde conclu sie tot samenvoeging van de gasbe drijven van Beverwijk en Velsen en Advertentie de band tussen goede rokers Donderdag en vandaag zijn In totaal 774 kerungen van scholen in de gemeente Vel- 'en langs een bepaald parcours dat de po- 'itie met grote witte pijlen getrokken had, Semarkeerd. Het was het practische gedeelte van het teugdverkeersexamen, waarvan begin Maart de schriftelijke helft plaats vond. Van het 'otaal aantal gegadigden voor net diploma hioesten er 74 door ziekte, door zakken" Voor het schriftelijk gedeelte of om andere redenen worden afgewezen. De afd. kinderpolitie heeft een enorme ®erg werk verzet om de zaak administra tief te doen kloppen. Hier werd ook het schriftelijk werk beoordeeld en nu nemen de dames opnieuw een actief aandeel in de Bi'actiscne examens. Inspecteur A. Wijnstroom en adjudant v. d. Jacht hadden het al even druk. Fietsen JVorden gecontroleerdde bel moest goed Joorbaar zijn, de stuurinrichting mag geen feilen vertonen, de rem moet goed zijn, enz. Een van de knapen passeerde met een on- feugend gezicht de materiaalcontrole. Een 'alve bel op het stuur! Adjudant v.d.Jacht 'tond al op het punt het "ontoelaatbaar" [Ut te spreken, toen een ruk aan een touw- Jte een op de band lopende bel als een Vekker te keer deed gaan In de Gulikerstraat werd de bestuur der van een bestelauto genoodzaakt Scherp naar rechts uit te halen, doordat Jten met grote snelheid rijdende motor rijder de bocht te ruim nam. De bestel auto reed hierdoor tegen een transfor- teatorhuisje. Het huisje kon er tegen, d® auto werd beschadigd. De motor- Djder koos het hazenpad. v Dp de Lange Nieuwstraat ter hoogte *an de Velserduinweg liep van een rachtauto het linker achterwiel van de af jjat kwam, doordat na het repa reren van de band de moeren niet vol doende waren aangedraaid. Gelukkig ^beurden er verder geen ongelukken j|®e, maar de bouten waren behoorlijk 'tgelopen. i Ben dame, die bij de Cementhaven ar bromfiets even in de berm van de W, ted; gelegd had, ondervond, dat niet ®re weggebruiker een heer in het Son er De bestuurder van een per- ^oenauto reed over de berm van de }j?.ë. kraakte de bromfiets en reed door. yl krijgt de rekening thuisgestuurd, ant het nummer van zijn wagen is *®hoteerd. stichting van één bedrijf Kennemer- land-West. Het betrokken rapport is aan de sturen van beide gemeenten gezonden, maar zeer tot teleurstelling van B. en W. van Velsen moest het voorstel, als gevolg van het afwijzende standpunt van B. en W. van Beverwijk, ter zijde worden gelegd. Het niet in vervulling gaan van dit plan betekent naar de me ning van B. en W. van Velsen, met het oog op kapitaals-investeringen en een economische bedrijfsvoering, een na deel, terwijl ook in verband met de conclusies van het rapport van de com missie Iterson in de toekomst onge wenste consequenties van samenwer king op het gebied van de gasvoorzie- ning niet denkbeeldig zijn. Met het gemeentebestuur van Haar lem zijn besprekiingen gevoerd, ten einde toestemming te verkrijgen om de in de installatie van het Gasbedrijf ge fabriceerde propaanlucht ook in de persleiding naar Haarlem, waarop het distributienet van Santpoortis afge takt, te kunnen brengen. Bij dit over leg bleek, dat Haarlem, dat zelf over een watergasinstallatie beschikt, bereid is op dagen met een abnormaal hoog verbruik gas aan Velsen te leveren. Tot een maximum van 8.000 M3 per etmaal kan het tegen de kostende prijs van het gemengde gas in de Haarlemse gashou der geleverd worden, verhoogd met VA pet. voor verliezen in de leiding, 0.5 cent per M3 voor perskosten en U.ö cent per M3 wegens extra kosten van productie en distributie. De kosten van aanleg van een verbindingsleidmg Ko men in totaal op f 20.000.—. De prijs van het door Haarlem te leveren gas kan onder de huidige omstandigheden ge steld worden op ongeveer 10.7 per Mo. Het ligt in de bedoeling voorlopig voor 1954 en 1955 gas van Haarlem te be trekken. Indien de overeenkomst met Haarlem tot stand komt, zal het niet nodig zijn gebruik te maken van het door de raad al eerder verleende crediet van 60.000. voor de bouw van een propaanlucht- installatie te Velsen-Noord. Bovendien zal dan een bedrag van ongeveer f 15000.kunnen worden bespaard, aat anders nodig zou zijn om een aanvul lende apparatuur te plaatsen by de pro- paanluchtinstallatie te IJ muiden voor het inbrengen van propaanlucht in de persleiding met Haarlem, ten behoeve van de gasvoorziening m Santpoort. Bij het agenda-bureau van de stichting Dé Velser Gemeenschap". Moerbergplant- soen 22, IJmuiden, tel. 5743, werden voor de week van 11 tot en met 17 April de volgen de bijeenkomsten genoteerd: 12 April: Herv. kerk, Oud-Velsen, 8 uur: Paasspel „De dag des Heren". 13 April Herv. Kerk, Santpoort, 8 uur: Als 12 April. Theeschenkerij Velsertoeek, 8 uur: Lezing ir. D. N. Dammers over de IJmond-plannen. 15 April Gem. Vergaderzaal, IJmuiüen-O., 8 uur: 't Nut. Lezing J. Duinker over Arthur van Schendel. 17 April: Herv. Jeugdgeb., IJmuiden-O., 8 uur: Toneelver. Advendo met „Het lied van alle tijden". De vakraad voor het kappersbedrijf verzoekt de gemeenteraad de verorde ning op de verplichte vrije middag in dier voege te wijzigen, dat de zogenaam de halve-dagsluiting voor de kappers- bedrijven niet zal gelden in de week, voorafgaande aan Pasen en Pinksteren, maar wel in de week onmiddellijk vol gend op deze feestdagen. Ten aanzien van dit verzoek merken B. en W. op, dat de winkelsluitings wet zelf bepaalt, dat de verplichting tot sluiting van winkels gedurende een hal ve dag per week niet geldt in de tijd vakken van 29 November tot en met 4 December en 20 tot en met 24 Decem ber, op Zaterdag 30 December, op 31 De- sember, noch voor de weken, waarin Nieuwjaarsdag, Tweede Paasdag, He melvaartsdag, Tweede Pinksterdag, Eerste Kerstdag, Tweede Kerstdag of een nationale feestdag valt op een an dere werkdag dan de aangewezen dag. Deze bepaling geldt voor alle win kelbedrijven. In verband hiermee zal de gemeenteraad naar de mening van B. en W. niet bij plaatslijke verorde ning voor bepaalde bedrijven een an dere regeling ten aanzien van de hal ve-dagsluiting mogen scheppen, te min der daar geen bijzondere plaatselijke omstandigheden kunnen worden aan gewezen, welke een zodanige afwijken de regeling zouden wettigen. B. en W. stellen daarom de Raad voor het be treffende verzoek af te wijzen. Ter voorziening in de vacature van leraar in de lichamel/ke oefening aan de openbare lagere school, ontstaan door het aan mevr. H. Wedemeyervan Leeuwen op haar verzoek verleende eervol ontslag, stellen B. en W. de Raad van Velsen voor te benoemen J. Mac- kaay, leraar in de lichamelijke oefe ning te 's Gravenhage. Zoals elk jaar zal op Zaterdagmiddag 10 April van 24 uur aan de Nijver heidsschool te Velsen een „Openbare Les" worden gehouden. Op deze mid dag kunnen niet alleen de ouders der thans op school gaande leerlingen een kijkje komen nemen, maar ook de adsp. leerlingen, dus zij die straks de 6 klas sen van de Lagere School hebben door lopen en op 1 Augustus 1954 de leef tijd van 12 jaar en 8 maanden hebben bereikt. Vanzelfsprekend zijn de Hoof den van de Lagere Scholen en andere belangstellenden van harte welkom. Gezien het grote gebrek aan ge schoolden en goed onderlegde vakmen sen op elk gebied is het zo uiterst be langrijk dat het Technisch Onderwijs meer in de belangstelling komt te staan. Deze middag is dus een bijzon den goede gelegenheid om de leerlingen in hun werk te observeren en om enig idee te krijgen wat het nijverheidson derwijs eigenlijk behelst en wat er van de jonge mensen wordt verlangd om hen straks dat mede te geven, wat als een goede fundatie beschouwd kan wor den voor hun verdere ontwikkeling. De gehele school is in vol bedrijf zo wel in de praktijk- teken- en theorie vakken en dit zal voor de belangstellen den zeer zeker geen verloren middag zijn. Vrijdag 9 April Hoog water: 7.53 u. en 20.29 u. Laag water: 3.22 u. en 15.51 u. Zaterdag 10 April Hoog water: 8.58 u. en 21.40 u. Laag water: 4.15 u. en 16.55 u. Maanstand: eerste kwart. 6.05 u. Een felle uitslaande brand heeft Donderdagmiddag in luttele minuten de timmerfabriek van de heer J. Lootsma te Driehuis in lichterlaaie gezet. Het vuur vond gretig voedsel in het vele droge hout, dat in de fabriek was op geslagen. De fabriek is gevestigd in een oude houten loods, waarbij in een ste nen optrek het kantoor en de tekenka mer waren ondergebracht. Het oude pand stond op de nominatie om ge sloopt te worden ten behoeve van de doortrekking van de Van den Vondel laan naar de Driehuizerskerkweg, doch dat is nu op een voor de heer Lootsma wei zeer kostbare wijze geschied. Al leen de machines waren namelijk ver zekerd. De grote houtvoorraad, die op enkele dozijnen na in vlammen opging, was niet verzekerd. De brand werd om tien minuten voor half een gemeld. De meeste leden van de vrijwillige brandweer, werkzaam bij Gas en Water, waren op dat moment op weg naar huis om te eten. Hier door kon aanvankelijk maar met een kleine bezetting aan manschappen de strijd tegen het vuur aangevat worden. Anderzij dis sloegen bij aankomst van de brandweer de vlammen reeds naar alle kanten uit, zodat er toch niet veel meer te redden zou zijn geweest. Toch is wel gebleken, dat juist de tijd, die de manschappen nodig hebben wanneer zij ongeveer gelijktijdig naar huis gaan, een gevaarlijk moment is voor de brandweer. Bij thuiskomst ver nemen zij, dat de brandbel gegaan is, moeten terug naar het bedrijf en van daar weer naar de brand. Zo kon het bij deze brand gebeuren, dat de motor spuit, die normaal een bezetting heeft van 8 man, slechts met 5 man kon uitrukken. De brandweer heeft het vuur met zes stralen bestreden en na 3 - kwar tier was men het vuur meester. De na blussing heeft echter nagenoeg de ge hele middag in beslag genomen. De oorzaak van de brand is niet gemakkelijk vast te stellen. Dat kin deren met vuur gespeeld zouden heb ben achter het perceel, waar veel hout krullen lagen, lijkt niet waarschijnlijk, omdat de brand vermoedelijk achter in het perceel begonnen is. In dat geval zou een weggeworpen sigaret voldoen de geweest kunnen zijn. Zekerheid hieromtrent is er echter niet. De scha de is zeer aanzienlijk, doch een bedrag kon nog niet genoemd worden. In deze geest stelde mevr. C. L. van WielinkKlimp, lid van de gemeente raad van Velsen, vragen aan B. en W. Het College wijst in zijn antwoord op het in de vergadering van 29 Juli 1952 goedgekeurde plan. Degenen, die hierte gen bezwaren bij de gemeente hadden ingediend, richtten deze bezwaren ook aan het adres van Ged. Staten. Ter te gemoetkoming aan deze bezwaren heb ben Ged. Staten een gedeelte van dit plan buiten de goedkeuring gelaten, doch overigens het plan goedgekeurd. Het is B. en W. niet bekend, dat de vorenbedoelde reclamanten zich daarna tot de Kroon hebben gericht. De uit spraak van de Kroon wordt thans af gewacht. Zodra deze bekend is kunnen maatregelen genomen worden tot het in eigendom verkrijgen van de benodig de gronden. Deze omstandigheden zijn oorzaak van het langzaam vorderen van deze aangelegenheid. De nog beschikbar be- graafruimtè op de beide gemeentelijke begraafplaatsen hebben het intussen noodzakelijk gemaakt, om over te gaan tot het roeren van graven. Daarbij is de bij de begraafwet gestelde termijn ruimschoots in acht genomen. Maandagavond 8 uur vindt in de zaal van „De Weyman" te Santpoort een bijzondere bijeenkomst plaats. Daar zal namelijk de kwestie van de katholieke werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid het onder werp zijn van een debat, waarin de KVP vertegenwoordigd wordt door de heer J. J. A. Poncin van de Rijkskieskring Haarlem, terwijl ais katholiek lid van de P. v. d. A. op het podium plaats zai nemen mr. G. J. H. de Leeuw, lid van de gemeen teraad in Haarlem. Op een desbetreffende vraag aan het KVP-forum, dat Maandagavond in het Patro naatsgebouw in 3muiden-Oost van antwoord diende, is het bestaansrecht van een Katho lieke werkgemeenschap in de P. V. D. A. reeds ontkent. Niet ontkend werd, dat er onder de katholieke leden van de socialis tische partij idealisten zijn, die menen door hun handelwijze een vorm van aposto laat te bedrijven en de ai te materialis tische strevingen te kunnen afremmen. In de practische politiek, zoals het Twe- de Kamerlid C. J. v.d. Ploeg met voor beelden uit zijn praktijk aantoonde, is daarvan echter maar weinig te merken, vooral op het terrein van de gezinspolitiek en de woningbouwpolitiek. Met belangstel ling mag dan ook het duel tussen beide heren, die geen van tweeën vreemden zijn in het debat, tegemoet gezien worden. „In het van 1949 daterende bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw is voor de zelfstandigen geen plaats. In de naas te toekomst zullen zij zeker niet ver plicht gesteld worden zich hierbij te verzekeren." Aldus de heer C. J. Jan sen. hoofdinspecteur van de Waarborg Mij, van de LTB, Donderdagavond in de zaal van „Zomerlust" te Santpoort tijdens een vergadering van de LTB, afdeling Velsen. Waal-naast komt nu de oudedagsvoorziening, waarvoor onlangs een advies van de Sociaal-Economische Raad, dat beschouwd kan worden als een bodem-pensioen van staatswege werd gepubliceerd. Bij het invoeren van deze ouderdomsvoorziening zal de vereveningsheffing komen te vervallen om plaats te maken voor een premie heffing. De bedoeling van de regering is niet, dat de zelfstandigen het bij deze oude dagsvoorziening zullen laten. De Kath. Ned. Boeren- en Tuinaersbond richtte daarom voor zijn leden op een boeren- en tuinders-levensverzekering. De be legging van de premies kan daardoor de uitbouw van de eigen bedrijfstak ten goede komen. Na de pauze heeft de heer T. F. van Leeuwe, hoofd van de St. Liduinaschool in Santpoort en oprichter van een af deling van de LTJ in deze plaats de vergadering de vraag voorgelegd, waar om er een LTB is en waarom daarin al leen de plaats voor de katholieke agra riër is. Hij ging hiervoor terug in de gecshiedenis tot aan de Gouden Eeuw om .vandaar op uitermate boeiende wij ze het verloop van de geschiedenis weer te geven. Het leek een les ir. vader landse geschiedenis, maar niet in de vorm van een droge opsomming van jaartallen en feiten, maar de geschiede nis in zijn oorzakelijk verband, omlijst door tal van bijzondere gebeurtenissen en toestanden. De vraag „Waarom LTB?'' beantwoordde hij het „Omdat er volgens Rerum Novarum voor de katholiek maar één weg openstaat, die van zich te organiseren in een katho lieke organisatie." Deze voor de leden van de LTB be langwekkende avond werd opgeluisterd met enkele zeer goede films. Advertentie In - KAMGAREN TROPICALS BIRD-EYES etc. (in diverse kleuren) SPORTCOLBERTS en PANTALONS in grote verscheidenheid zowèl voor VADER als ZOON. ABACO De sequentia „Stabat Mater dolo rosa" van Pergolese wordt al sinds meer dan twee eeuwen uitgevoerd en niet bepaald uitsluitend in de passie- tijd. De tekst moge voor deze tijd hoogst toepasselijk zijn, de muziek kan men echter altoos met grote vol doening beluisteren. De toonzetting van deze sequentia-tel t is dan ook veelal sierlijk en behaaglijk, geheel gericht jp de Italiaanse mentaliteit van de 18de eeuw. Alhoewel voor het gebruik in de kerk, en nog wel op Goede Vrijdag, geschreven, is het werk volgens de hedendaagse begrippen in zake liturgie bij kerkelijke plechtig heden toch niet op zijn plaats. Toch dient te worden erkend, dat het werk, het ene onderdeel meer dan het andere, een voldoend gewijde in druk kan maken. Het ligt er maar aan, hoe het werk wordt uitgevoerd. Men kan deze muziek, die ontegenzeg lijk in schrijfwijze overeenkomst vertoond met de toenmalige opera stijl, zo effectvol, maar ook zo inge togen mogelijk vertolken. Dit door het op de eerste plaats stellen van de muziek of van een gelijk opgaan van tekst en muziek, om nog niet te spreken van tekst boven alles! Het strekt de dirigente van Ken- nemer Vrouwenkoor tot grote eer, dat bij de uitvoering van de sequen tia nimmer sprake was van enig ef fectbejag. Zelfs de eigenaardig, pun tig gerhythmeerde „Eja mater" en „Sancta Maria" werden vloeiend en deinend voorgedragen, waardoor het scherpe contrast met het daartussen gezongen koor „Fac ut ardeat", één der meest waardig getoonzette delen van het werk, grotendeels verviel. Zo opgevat en uitgevoerd bracht het werk in zijn geheel een passie-stem ming aan. De aandacht viel door de voordracht in die mate op de tekst, dat men minder lette op de zo mooie, beschaafde klank van koor en solis ten. '.nnie Schoen en Bep van Heuven Advertentie „Grote agrarische belangen worden op het spel gezet, indien er niet ge noegzaam rekening wordt gehouden met de gronden, waarover de vele uitbrei- dings- en streekplannen van de laatste jaren worden geprojecteerd". Dit was de teneur van een rede, die de heer J. A. Valkering, bloembollenkweker en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, heeft uitgesproken tijdens een vergadering van die Kamer. Spr. meende, dat niet genoeg kan worden gewaakt tegen het verloren gaan van onze kostbare cultuurgrond en in het bijzonder van de lichte zand gronden, welke zo uitstekend geschikt zijn voor de teelt van export-bloembol len. Amerika, dat ruim f 45 millioen aan bollen uit Nederland invoerde (de totale export bedroeg f 140 millioen) stelt bijv. de eis, dat de bollen (voor namelijk tulpen en narcissen) vrij zijn van aanhangende aarde en de teelt van dit soort bollen is evenals die van de hyacinth alleen mogelijk op zand grond. En het is deze zandgrond, die steeds zeldzamer wordt, omdat uitbrei dingsplannen veelal dwars over deze percelen geprojecteerd worden. Spr. zei voorts, er zich wel van be wust te zijn, dat onteigening soms no dig is en dat het niet steeds mogelijk zal zijn, met ieders persoonlijke belan gen rekening te houden, doch hij acht het belang van onze bloembollenteelt fen -export wel zo groot, dat een waar schuwend woord op zijn plaats is. De Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier zal zich verstaan met de Kamer te Haarlem, met de Vereni ging voor Bloembollencultuur en met de Stichting voor de Landbouw tenein de gezamenlijk deze kwestie in studie to nemen. droegen de soli en duetten waardig en ingetogen voor, waarbij het kleine koor met zijn goed gevormd stem- materiaal zich uitmuntend aansloot. Het strijkkwartet vormde met het orgel eer goed homogeen begelei- dings-ensemble. Ook hier was sprake van een eerbiediging van de tekst, men speelde zonder overheersing van de zang. Het viel wel even op, dat d- altsoliste plotseling Co Haisema verving, geen repetitie had kunnen bijwonen, doch aan de algemene in druk berokkende haar zang geen enkel nadeel. Ook het begeleiden zonder directie van de sopraansoli en de duetten geschiedde zonder merkbare invloed op het ensemble. Met directie is er natuurlijk meer con tact. Organist Albert de Groot leidde de sequentia met een welgekozen impro visatie in. Het tweede deel van het program ma bevatte profane muziek. Met enige fris gezongen liederen, waarvan die van Dalcroze het hoogtepunt vormde, leidde het meisjeskoor op aardige onbevangen wijze dit deel in. Daarna voerde het Kennemer trio, bestaande uit Lida Langeveld, viool, Bob van Marken, cello, en Annie Schoen, pia no, het trio opus 18 van Saint-Saëns uit. Aldra viel op, dat deze drie ar- tisten hun partij goed beheersen, inzake klankvolume en opvatting goed op elkander zijn ingesteld en zich aan de ruimte van de voor een dusda nig concert geschikte Hervormde Ka pel wisten aan te passen. Als slot vermeldde het programma „A la musique" van Chabrier, dat wij vanwege het late uur niet meer kon den beluisteren. De Kapel was geheel gevuld met een aandachtige schare kunstminners. Het muziekleven in Santpoort is blijkbaar bloeiende! O. K. De Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, te Leiden bijeen, heeft de heer P. M. van der Weijden, burgemeester van Noordwij- kerhout, toegelaten als hoofdingeland plaatsvervanger. De heer v. d. Weijden heeft zitting voor het gebouwde eigen dom namens de z.g. restgemeenten en is als zodanig de opvolger van de heer L. Simons, oud-burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Na het afdoen van enige routine-za ken heeft de vergadering besloten een adres te verzenden aan de Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland om te wijzen op de ongewenste toestand, die door het nieuwe reglement van 1950 in Rijnland is ontstaan. Dit nieuwe reglement brengt n.l. een onderscheid in rechtstoestand tussen het Zuid-Hollandse en het Noord-Hol landse deel van Rijnland mede, wat tot onzekerheid en verwarring op velerlei gebied leidt: o.a. belet het tot nog toe het tot stand komen van een nieuwe Algemene Keur van Rijnland en even eens staat het in de weg een noodza kelijke regeling tussen Rijnland en andere hoogheemraadschappen. Terwijl het bestuur van Rijnland tot concessies bereid is om de eenheid te herstellen, bepleit het met nadruk de noodzake lijkheid van het herstel der bevoegd heid van het bestuur van Rijnland. De vergadering besloot eenstemmig tot het verzenden van dit adres, nadat op grofid van opmerkingen door de leden gemaakt de inhoud hier en daar was ge wijzigd. Ook de gedragslijn, die na de verzending van het adres zal zijn te volgen, werd besproken. De dijkgraaf kon mededelen dat de bouw van het gemaal Katwijk goed vordert en de in gebruikstelling er van in September tegemoet kan worden gezien. MARKTEN BARNEVELD 8 April. Pluim- veemarkt. Totale aanvoer ongeveer 62.000 stuks. Prijzen: slachtkippen f 1.801.90, slachtkippen witte f 2.002.10, jonge hanen f 1.801.95, jonge hanen witte f 2.752.85, piepkuikens f 2.00—2.25, alles per kg. Oude hanen f 2.003.60 per stuk. Eiermarkt. Aanvoer ongeveer f 1.700.000 stuks. Prijzen: eieren f 11.75—12.25, algeme ne prijs f 11.95 per 100 stuks, kiloprijs f 1.96 (op basis van 61 gram). Eierveiling „Barneveld—Ede". Aanvoer on geveer 900.000 stuks. Prijzen: eieren van 51- 60 gram f 10.24—11.78, eieren van 60-65 gram 11.83—12.77, alles per 100 stuks. Varkensmarkt: aanvoer ongeveer 160 st. Prijzen: biggen f 46.00—56.00, drachtige zeu gen 325.00420.— alles per stuk. Handel in kievitseieren. Prijs van f 0.40 dalend tot f 0.25—0.30 p. stuk. Aanvoer on geveer 1400 stuks. KAASMARKT GOUDA, 8 April. Aan voer 30 partijen. Eerste kwaliteit f 2.66— 2.23, tweede kwaliteit f 2.052.111/2 VEEMARKT DELFT 8 April. Aanvoer 1043 stuks in totaal. Prijzen: weide koeien t 550775, nuchtere kalveren f 3545, big gen f 4065, lopers f 70120, schapen met een lam 100—140. schapen met twee lam meren f 140170, drachtige zeu^n f 325— 425, magere varkens per kg. levend ge wicht f 1.902. De exploitatierekening over 1953 van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem wijst een voordelig saldo aan van 1.155.368 (ƒ676.787). Na aftrek van interest dividendreservefonds ad ƒ922 (ƒ861), reserve vernieuwing en uitbreiding ad 360.000 (nihil) en af schrijving overwaarde activa ad ƒ200.000 (nihil), resteert een saldo- winst van ƒ594.444 (ƒ375.925). Voor gesteld wordt dit saldo als volgt te ver delen: toevoeging reservefonds f59.444 37.592)statutaire tantièmes f 70.000 (ƒ33.333), dividend 7% (onv.) op de 1.500.000 (onv.) preferente aandelen en 12% (10) op de ƒ3 millioen (ƒ2 mil lioen) gewone aandelen. Het directorium merkt in zijn ver slag o.m. op, dat de papiernoteringen, welke zich in 1953 op een redelijk ni- veau bewogen, in het najaar opnieuw aantrokken, zodat voor 1954 hogere prijzen verwacht moeten worden. De exploitatie van de tijdschriften en nevenuitgaven verliep tevredenstel lend. Het totaal aantal abonnementen bewoog zich in opgaande lijn. De in komsten uit advertenties namen be langrijk toe. Zowel om plaatsing van deze advertenties mogelijk te maken, als om exploitatieve redenen werd de omvang van een aantal tijdschriften uitgebreid. Ook in 1953 bleef de Drukkerij De Spaarnestad de Vlaams- en Frans-talige uitgaven van de dochteronderneming de N.V. Internationale Uitgevers Maat schappij te Antwerpen drukken. Waarde en omvang der uit België verkregen drukorders stegen zeer be langrijk. De Duitse uitgave van Libelle leverde in 1953 een belangrijk grotere drukorder wegens de gestegen omvang en oplage van dit tijdschrift. De drukkerij was in 1953 overbezet. De gestegen oplagen en de toegenomen omvang der tijdschriften in Nederland, zomede de sterk vergrote drukorders Advertentie MERKEN VAN BETROUWBAARHEID Telef. 13609 WORDT VERWACHT: uit België en Duitsland stelden zodanige eisen aan de capaciteit, dat men zich genoopt zag opnieuw eer. diepdruk- rotatiepers met vijf drukwerken en dubbelvouwapparaat, benevens voor een bestaande pers een extra drukwerk en vouwapparaat te bestellen. De levering van de - rotatiepers »L helaas, eerst in December 1954 of Janu ari 1955 plaats vinden. Voorts werden twee grote rotatiepersen in revisie ge geven en enkele kleinere machines be steld. In totaal zullen de hiervoor genoemde voorzieningen een bedrag van ruim 1.100.000 vorderen, waarvan in 1954 nog bijna ƒ700 000 moet worden be taald. In verband met de sterke groei van het bedrijf zullen ook in de ko mende jaren de kosten voor verdere modernisering en uitbreiding van het technisch apparaat, zomede die voor verbouwing en uitbreiding van de ge bouwen hoge eisen aan de kasmiddelen stellen, zodat een zeer voorzichtig fi nancieel beleid ook in de toekomst ge boden blijft Betreffende de dochterondernemingen, welke in de aan de Mij. behorende N.V. Vaderlandsche Beheer-Maatschappij zijn ondergebracht deelt het verslag nog mede: De zaken van de N.V. Internationale Uitgevers Mij. te Antwerpen blijven zich steeds tevredenstellend ontwikke len. Het bedrijf van de N.V. Internatio nale Clichéfabrieken Pax-Holland le verde zeer behoorlijke resultaten op. Het courantenbedrijf te Amsterdam kon, hoewel in 1953 een verbetering intrad, nog niet zonder verlies afsluiten. De exploitatie beweegt zich echter in op gaande lijn. Een voor het opstellen van een tweede rotatiepers noodzakelijke verbouwing vereiste verdere investe ring. De exploitatie van de tweede druk der Katholieke Encyclopedie door de N.V. Uitgeversmaatschappij Joost van den Vondel vordert nog steeds lang zaam, doch gestadig. De dochteronder neming, waarin de Duitse Libelle wordt geëxploiteerd, sloot het jaar 1953 vrij wel zonder verlies af. Voor het jaar 1954 wordt een verdere verbetering ver wacht. De reserve tegenover dit belang bleef gehandhaafd. In het verslag wordt erop gewezen, dat de kosten van de verbouwing en uitbreiding van de gebouwen groot ƒ39.721 en de bedragen voor vernieu wing en uitbreiding van de inventarii ad 1.040.925 geheel werden afgeschre ven, zodat de balansposten „Grond en Gebouwen" en „Inventaris" beide voor ƒ1.— te boek staan. Voor betaling van de aanslag in Re Vennootschapsbelas ting over 1953 is de nodige voorziening getroffen. Indien de jaarstukken worden goed gekeurd zullen de dividenden op 26 April 1954 betaalbaar zijn. ABBEDIJK 8 te Bermuda. AKKRUMDIJK 8 te Rotterdam. ALBIREO p. 9 Vliss. n. Antw. ALCHIBA 9 te Rio de Janeiro. ALKAID 9 te Recife. A.MSTELKROON p. 9 Philad. n. Casablanca. ARENDSKERK 9 te Beira. BOISSEVAIN 8 van Manilla n. Hongk. BOSCHFONTEIN 9 te Amsterdam. BREDA p. 9 Panamakanaal n. Cristobal. GAASTERLAND p. 8 Kp. Verd. eü. n, Bahia GROOTE KERK p. 9 Livorno n. Prt. Said. HEELSUM p. 9 Dover naar Houston. HELDER 9 te Curasao. HELICON p. 9 Philad. n. Baltimore. HERA 9 te Amsterdam. ITTERSUM 9 te Lehavre. KIELDRECHT p. 9 Vliss. n. Kobe. LAERTES p. 9 Colombo n. Penang. LIMBURG 9 te Port Elisabeth. LOOSDRECHT p. 9 Oporto n. Antw. LOMBOK 9 te Baltimore. MAASDAM p, 9 Sable eil. n. New York. MARKELO 8 van R'dam n. Hobro. MITRA p. 9 Norfolk n, Curasao. NIGERSTROOM 9 te Antwerpen. OOTMARSUM 8 van Savannah n. Lehavre. OVULA 9 te Bahia. PRINS MAURITS p. 9 Umuiden n. Hamb. RADJA 9 te Marseille. SIRRAH 9 te Curasao. STAD MAASTRICHT 8 n. Savona. STAD SCHIEDAM p. 9 Kp. Gata n. Civ. Vecchia. SUMATRA 9 te Boston. TIBERIUS 8 te Antwerpen. WATERMAN p. 9 Kp. Race n. Southampt. ALBLASSERDIJK p. 9 Finist. n. Lissabon. ALDERAMIN 9 te Colombo. AVERDIJK p. 9 Philad. n. Antw. BANKA p. 8 Balabak n. Bangk. CHARIS 9 te Hamburg. GADILA p. 9 Cartag. n. Aruba. JAVA p. 9 Jacksonv. n. Charleston. JOH. v. OLDENB. p. 9 Kreta n. Prt. Said. LEMSTERKERK p. 9 Colombo n. Bombay. L1SSEKERK 8 te Bandarshapur. MARIEKERK 9 te Hongkong. MARKEN p. 9 Kreta n. Ceuta. MELISKERK 8 van Takubar n. Dairen. NIEUW AMSTERDAM p. 9 Piraeus naar Athene. OVERIJSEL 9 te Djakarta. RADJA 9 te Marseille. RIDDERKERK p. 9 Daedalus n. Prt. Sudan. RIJNKERK 9 te Manilla. SARANGAN 8 van Tutic. n. Colombo. SOMMELSDIJK p. 9 Dedalus n. Djeddah. STAD BREDA p. 9 Guardaf. n. Melb. TOMINI p. 9 Kp. St. Vine. n. Mars. WAAL 8 te San Juan. ZAAN p. 9 Hamburg n. Aarhus. ALBIREO p. 8 IJmuiden. ALKAID p. 8 Fern. Nor. n. Recife. ARGOS p. 8 Malta n. Tunis. AMSTELVEEN p. 8 Dungen. n. Genua. ALDERAMIN 8 te Colombo. AMSTELBRUG 8 te Bahia. ALBLASSERDIJK p. 8 Dungen. n. N. Orl. AENEAS 8 te Malta. BOREAS 8 te Piraeus. HELDER 8 te Curasao. ILIAS p. 8 Finist. n. Barcelona. JONGKIND p. 8 Ouess. n. Amst. KOTA INTEN 8 te Semarang. LUTTERKERK 8 van Bremen n. Londen. MEERKERK 8 te Mozambique. MANOERAN p. 8 Siberoet n. Suez. MARIEKERK p. 8 Tourane n. Hongk. OBERON p. 8 Hatteras n. Curasao POELAU LAUT 8 te Belawan. POSEIDON p. 8 Kp. Hatteras n. Curasao. ROELF p. 8 Hamb. n. Kopenhagen. ROTTI 8 te Belawan. SALATIGA 8 te Semarang. STAD MAASTRICHT 8 te Gibraltar. STAD ROTTERDAM p. 8 Stav. n. NarviH STRAAT BANKA 8 te Djakarta. SOMMELSDUK 8 van Suez n. Djakarta. TABINTA 8 te Halifax. ÏALISSE 8 van Havre n. Amst. TELAMON 8 te Jacmel. TIBA p. 8 Dover n. B. Aires. TIBERIUS p. 8 IJmuiden n. Antw. TJIWANGI 8 te Djakarta. TOMINI p. 8 Finist. n. Mars. TEIRESIAS 8 te Soerabaya. TEUCER 8 te Belawan. ZONNEWIJK p. 8 Aruba n. Chili. TANKSCHEPEN ADINDA p. 8 Tj. Priok n. Pladju. ALDEGONDA p. 8 N.O. kaap n. Placfju. CALTEX DELFT p. 8 Gibr. n. Antw. CALTEX LEIDEN p. 8 Finist. n. R'dam. CALTEX NEDERLAND p. 8 Algiers n. R'd. CALTEX PERNIS 8 te Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 8 Gibr. n. Sidon. CISTULA 8 van Geelong n. Adelaide. CLAVELLA 8 te Beyrouth. CLEODORA p. 8 Christm. eil. n. Albany. FN A 8 te Pladju. ESSO DEN HAAG 8 te Ras Tanura. ESSO ROTTERDAM p. 8 Ouess. n. Aruba. ETREMA p. 8 Perim n. Curasao. FELIPES p. 8 Str. Soenda n. Pladju. HERSILIA p. 8 Bermuda n. A'dam. HILVERSUM 8 in Gif. v. Masirah n. Fahah. LUCITA 8 te Oldkilpatrick. MAPI A 8 te Antwerpen. MALEA p. 8 Magad. n. Mombassa. MARIS A p. 8 Minicoi n. Suez. ONDINA 8 te Singapore. OMALA p. 8 Kp. Gata n. Pta. Cardon. TIBIA p. 8 Kp. St. Vine. n. Fao. TANKHAVEN I p. 8 Kp. Padaran n. Haiph. TARIA p. 8 Manilla n. Miri. Gisteren werd een aanvang gemaakt met de nederlaagwedstrijden om Joco Beker". Als eerste vereniging was op bezoek de B.V. „TOG." De uitslag was 146 voor Hof van Holland. Dinsdag a.s. komt de B.V. „Onder Ons" op ba- zoek. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 I nieuws, 7.10 gram., T.15 muz., 7.45 Mor gengebed 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvr., 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 plano. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusjnuz., 14.00 boek, 14.10 kinderen, 14.20 Engelse les. 14.40 koorzang, 15.00 kron. letteren en kunsten, 15.40 ork- cone., 16.00 zang en piano, 16.20 caus 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.U0 jeugd, 18.00 voetbalrep., 18.10 jeugd, 18.25 journalistiek weekoverz., 18.35 lichte muz., 18.45 buitenl. corresp., 19.00 nieuws 19.10 gram., 19.20 pari. overz., 19.30 gram., 20.25 de gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 gram., 21.00 hoorspel, 21.50 gram., 22.30 Wij lulden de Zondag ln Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Espe ranto, 23.22 kamerork., 23.50 gram. HILVERSUM n, 298 m. VARA: 7.90 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym., 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven. 11.40 clavecimbelredtal. 12.00 gram., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.20 politiekapel. 13.45 sport, 14.00 politiekapel, 14.25 Gro nings progr., 14.50 volksdansen, 15.15 van de wieg tot het graf, 15.30 dansmuz.. 16.00 kamerork. en sol., 16.45 weekjoum.. 17.15 lichte muz., 17.45 caus.. 18.00 nieuws, 18.20 dansmuz., 18.40 regerings- lutz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus., 19.40 caus., 19.55 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr.. 22.00 soc. comm., 22.15 Franse chansons. 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 verz. progr ENGELAND. BBC home service, 330 m.: 12.00 dansmuz., 14.30 gevar. muz.. 15.30 Schots ork., 19.30 gevar. muz. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 12.00 amus.muz., 13.00 dansmuz., 19.00 varlété-ork., 21.30 symph.ork., 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 Weense muz., 14.00 gevar. muz. 18.00 vrolijke muz., 19.35 koorzang. 22.10 ork.cone.. 22.30 gevar. muz., 0.15 dansmuz., IJK) jazzmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m 12.30 ork.cone., 16.50 kamermuz.. 20.02 lichte muz.. 22.45 plano en viool. BRUSSEL, 324 m.: 11.45 Vlaamse muz 12.34 ftlmmuz., 15.45 pianomuz., 16.00 accord .muz.. 16.30 accord .muz., 16.45 Engelse les, 23.05 lichte muz. 484 m.: 15.30 klassiek verz.progr., 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 jazz muz., 18.45 accordeonspel, 20.30 chansons 22.15 lichte muz.. 23.00 dansmuz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws Spiegel v. d. week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11