Drie maanden na de ramp bij het eiland Elba WEDEROM VLIEGONGEVAL MET EEN ..COMET" Passagiersvliegtuig met '21 in zittenden verdwenen boven de Tyrrheense Zee B.O.A.C. kondigt opnieuw een vliegverbod af 3 7 mensen gedood bij vliegtuig botsing boven Canada Koning Leopold geniet van de natuur en maakt het best" m ;l Koning Norodom Sïhanoek van Cambodja mobiliseert Kobaltbom Nieuwe nota van Nederl. Hoge Commissaris Duitse deviezen- smokkel opgerold Lesvliegtuig ramt lijntoestel ^Boogie Woogie spoort aan tot oorlog" Gaat K.L.M. op Berlijn vliegen? K Tot hoofd en hart Appèl ex-voogdes afgewezen Rivierschipper uit Panama stelt Prinses de Réthy gerust Krijgsgevangen rode soldaten Radio-actieve vis komt Japan binnen Alle beschikbare Amerikaanse vlieg tuigen in het Verre Oosten met spoed naar Indo-China Kwartiermakers voor de vrede Arrestanten in Indonesië Consulaire en rechtskundige bijstand nog steeds niet toegestaan HELI-HAVEN te Zandvoort Het weer llppi vrijdag 9 april 1954 o 78ste JAARGANG No. 25960 Dertien personen o.w. enkele Amerikanen gearresteerd Oost-Duitse anti- Jazzwet op komst ltssengeven toestemming Anneke Beekman Geen reden tot ongerustheid Zegen Urbi et Orbi Op Paasmorgen om 12 uur Bleven de vissers buiten de gevarenzone? Bezoek Deens Konings paar gaat normaal door Eerste helicopter wordt feestelijk ontvangen Falcon Tweedjassen f 59.50J BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per mïllimeier- hoogte. Omroepers té cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Een passagiersvliegtuig met straalaandrijving van het type „Cornet" wordt Jtds gisteravond vermist op de route RomeCaïro. Het toestel is door de dfitish Overseas Airways Corporation in bruikleen afgestaan aan de South- ^'rican Airways, die tweemaal per week met dit type een dienst onder houdt tussen Londen en Johannesburg v.v. Aan boord van het toestel be enden zich veertien passagiers en een bemanning van zeven Zuid-Afrika- wn' vliegtuig, waarvan de registratieletters GALYY zijn, is reeds 'Oensdag van London Airport opgestegen, maar in Rome had het 24 uur ertraging, omdat kleine reparaties aan de benzineleiding noodzakelijk laren, waartoe enkele reserve-onderdelen uit Engeland moesten komen. De President van de B.O.A.C., Sir Miles Thomas, heeft nog in de loop van de Pacht aan alle Comets van zijn maatschappij opdracht gegeven te landen en Lot nader order niet meer op te stijgen. Westduitse douanebeambten en Ame rikaanse militaire politie hebben giste ren te Karlsruhe medegedeeld, dat der tien personen zijn gearresteerd, die er van verdacht worden de leiders te zijn vaii (je groot 7te internationale bende, ®ie sedert de oorlog in Duitsland devie- ?tn heeft gesmokkeld. Onder de leiders ®evinden zich „vijf of zes Amerikanen". JrP een persconferentie werd gezegd, •^t de arrestaties werden verricht bij •^combineerde overvallen, die in het af kopen weekeinde in veertien Duitse 'eden zijn gedaan. bende, die in Duitsland, Zwitser- ^Pd, België en Frankrijk geopereerd hebben, had naar schatting per r^and buitenlandse valuta ter waarde «n twee tot drie millioen dollar Duits- .'-Pd uitgevoerd. Er werden verder hor- ®es. goud, diamanten, sigaretten, koffie, ^ylonkousen en tabak gesmokkeld .Oor een waarde die mogelijk nog grn- p Was. jyPe smokkelarij had de Duitse econo- Klle grote schade berokkend, aldus een xei' Duitse doaunebeambten. Men had sslag gelegd op goederen ter waarde ®h tweehonderdduizend dollar. Naar lp®? geoolft zijn de meesten der bende- 'Qers thans gearresteerd. De G-ALYY vertrok gisteravond om half acht van het vliegveld te Rome en had om tien uur in Caïro moeten zijn Men heeft voor het laatst contact met he: toestel gehad, toen het zich boven Napels bevond. Italiaanse vliegers meldden vannacht, dat. zij drijvende lichtjes hadden gezien in de Tyrrheense Zee, tussen Sicilië en Ponza. Op dat bericht zijn toesteilen van de Italiaanse Luchtreddingsdienst opge stegen van Virgina di Valle. De RAI' zond vliegtuigen uit van Malta. Eenheden van de Amerikaanse luchtmacht, die ge- stationneerd zijn in Capodichir.o namen eveneens aan de opsporing deel en van de andere kant zijn RAF-toestellen op gestegen te Fayid in de Suez-kanaalzone Twee korvetten van'de Italiaanse ma rine, de „Iris" en de „Urania" zijn ter stond naar de opgegeven plaats ge stoomd, maar tót dusver zijn er nog geen berichten, waaruit iets blijkt omtrent het verdere lot van de G-ALYY. De zee was vannacht ruw en het stort regende. De Italiaanse weerkundigen verwachten voor vandaag een heldere, zonnige dag. Het besluit van Sir Miles Thomas om alle Comets van zijn maatschappij voor lopig op de grond te houden is tevens meegedeeld aan de Franse mij'en Air France en LAT, die ook Comets in dienst hebben.. Juist gisteren had men besloten voorlopig óp te houden met het bergen van de wrakstukken van een andere Comet, die op 10 Januari van dit jaar bij Elba is neergestort en waarbij 35 mensen om het leven kwamen, o.w de bekende schrijver-journalist Chei ter Wilmot. Ook toen heeft Sir Miles Tho mas een vliegverbod afgekondigd voor de Cornets van zijn maatschappij. Dat betekende, dat alle passagiers- vluchten gestaakt werden. Alleen voor experimentele doeleinden, verband hou dend met een nauwkeurig onderzoek, kwamen toen nog Cornets 'n de lucht Het verluidde toen. dat er aanwijzingen v aren, dat de benzineleiding van de bij Elba neergestorte Cornet niet deugde. Maar op 23 Maart hief Sir Miles het vliegverbod weer op en deelde mee, dat er geen constructiefouten aan het licht wcifen gekomen, ofschoon men in totaal ongeveer zestig kleine verbeteringen had aangebracht. Vorig jaar zijn er ook twee Comets neergestort. Op 3 Maart verongelukte er een bij Karatsji. tengevolge waar van elf mensen om het leven kwamen Tijdens een storm op 3 Mei d.o.v. stortte een Comet neer bij Calcutta, hetgeen de dood van 43 mensen tea gevolge had. Het thans uitgevaardigde vliegverbod had tot gevolg, dat een Comet, die in Londen gereed stond voor vertrek naar Johannesburg, geen startvergunning kreeg. Een tweede Comet moest in Co lombo blijven en nummer drie, die op weg was van Khartoem naar Caïro. mocht niet verder dan de Egyptische hoofdstad. Het is nog niet bekend, tot welke nationaliteit de passagiers van de thans vermiste Comet behoren. Elf van hen zijn in Londen- aan boord gekomen en drie te Rome. (ReuterUP). Zeven en dertig personen hebben gis teren het leven verloren bij een botsing in de lucht tussen twee vlieg tuigen boven het Canadese plaatsje Moose Jaw. Een „Harvard", een les vliegtuig van de Canadese luchtmacht dat toebehoorde aan de N.A.T.O.-vlieg- school in de nabijheid van Moose Jaw, is tegen een viermotorig lijntoestel van de Trans Canada Airlines aangevlogen, waardoor beide toestellen neerstortten. De 31 passagiers en de vier bemannings leden van het verkeersvliegtuig verlo ren het leven, evenals de Britse leerling vlieger van de Harvard. Bovendien werd een inwoonster van het plaatsje 'e Oost-Duitse communisten zijn 0n®ide een anti-jazzwet op te stellen, j de jeugd er van te weerhouden uit yi Partijkoers te dansen. De Ameri- - a"se Hoge Commissie heeft verno- Ch?1' at het Oost-Duitse ministerie van huur in zjjn strijd tegen de „provo- 4oi lijyssische autoriteiten in Duitsland l>g? bereid voor buitenlandse lucht- Ojj rnaatscliavpijendie een luchtlijn S0f°crUjn willen openen, de luc-ithaven bi7?nefeid in het Oost-Duitse grensge- ae °ven te stellen als eindpunt ran be„ Ur-htlijn, aldus verneemt OPA van Öp ~e0de zijde te Berlijn. De KLM en Pij %Candinavische luchtvaartmaatschop- i s doen de laatste tijd moeite om. Bn "chtïij D, ij7i op Berlijn te openen. hp. e bussen stellen de toestemming voor "aa vÜeg<?n boven Oost-Duits gebied Vppt Berltjn er van afhankelijk, dat de JW,';®ersvliegtuigen op het bij Oost- 'stirt Belegen vliegveld Schönafeld, na °P het West-Berlijnse Tem- «haawï tussenlanding te hebben ge- teer .De Russen zouden zich voorts tw geïnteresseerd 'n de opening van Eliw ''.in met het Westen tonen. De ^ihdie60 hebben voor een luchtvec- "lintt met Bei;hj n ook de toestem- ^eden nod;g6 drie Westelijke mogend- ^'to President maarscnalk ïharinebasis' Ult de Joegoslavische n _,^Pht voor een officieel be- £e gast 2a] vertr°kken, waar hij lal Baiar van zi-'n ambtgenoot Jar' (Reuter) cerende Amerikaanse jazz" van plan is alle orkesten, die de Amerikaanse stijl volgen, te verbieden. Deze wet, die zal worden aangeduid als de „bepaling om het artistieke ni veau van amusement en dansmuziek op te voeren", zal alle dansorkesten onder officiële controle brengen. Slechts „po litiek betrouwbare" musici, die de jazz schuwen, krijgen in het vervolg een vergunning. „Zelfs het stepdansen op een onorthodox rythme kan bij de Oost-Duitse autoriteiten niet door de beugel", zo heeft de Hoge Commissie verklaard. De communistische strijd tegen de „boogie woogie" heeft verle den week geleid tot de vlucht naar het Westen van een jazzband van 18 man, het grootste en populairste Oost-Duitse dansorkest. Onder het motto: „boogie woogie spoort aan tot oorlog", nemen de com munisten de volgende maatregelen om moderne dansmuziek te vervangen door polka's en „progressieve" volkswijsjes: 1. Zij organiseren knokploegen, die danszalen moeten binnendringen en er de jazz-liefhebbers moeten uitgooien. 2. De communisten organiseren dis cussie-groepen in café's en danszalen over „de progressieve fundering van goed amusement en dansmuziek". 3. De swing-enthousiasten staan in de Oost-Duitse pers bloot aan termen, die gewoonlijk voor vermeende spion nen en saboteurs gereserveerd worden. Te oordelen naar de klaagliederen van de Oost-Duitse kranten, zitten de danszalen in de Russische zone vol ge vaarlijke saboteurs, wier voorliefde voor de jazz hen tot vijanden van de communistische staat heeft gemaakt, aldus heeft de Amerikaanse Hoge Com missie meegedeeld. (U.P.). Liefde voor alle mensen is een grote gedachte, doch zij moet tot tcerkelijkheid komen in de klein- ste, alledaagse dingen. door de rondvliegende brokstukken ge troffen en gedood. De piloot van het passagierstoestel, die het kleine lesvliegtuig naar beneden en in zijn richting zag komen, trachtte wanhopig de dreigende botsing te ver mijden. Seconden voordat de ramp plaats viel meldde hij over de radio: „Ik kan niet meer uit de weg komen". Dit waren zijn laatste woorden voordat het lestoestel op de staart van zijn vliegtuig invloog. De viermotorige machine stortte neer op een huis, dat slechts een blok van een school ver wijderd lag, waarin zich 400 kinderen bevonden. De bewoners van het huis waren afwezig, maar de werkster werd later deerlijk verminkt in de ruïnes van het huis teruggevonden. Onmiddellijk na de botsing trachtte de piloot van het passagierstoestel blijkbaar de in de nabijheid gelegen golflinks te bereiken. Maar toen het zwaar beschadigde vliegtuig de laatste rij huizen aan de rand van het golfveld bereikte, explodeerde het. Eén van de slachtoffers is het Canadese parlements lid Rodney Adamson. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermiddag in raadkamer afwijzend beschikt over het appèl, dat mevr. G. M. L. van M. uit Hilversum, de 22 Maart gearresteerde ex-voogdes van Anneke Beekman, had ingesteld tegen haar ge vangenhouding, die de Amsterdamse rechtbank 30 Maart voor dertig dagen t de dat zij vermist was. De piloot bracht heeft gelast. de boodschap langs radiografische weg i x „Koning Leopold en de andere leden van zijn expeditie genieten van de na tuur en maken het best." Dat was de boodschap die Santiago Quintana, een rivierschipper in de Panamese provin cie Darien, had meegekregen van de expeditie, welke hij een tijdlang stroom opwaarts gevolgd had. Hij gaf de me dedeling door aan John R. Peacock, de piloot van een helicopter der Ameri kaanse Luchtmacht, die op zoek was naar de expeditie, waarvan men vrees- over naar de Amerikaanse comman dant in het Caraibische gebied, luite nant-generaal Horace L. McBride, die op zijn beurt de telefoon greep en Prinses de Réthy, de echtgenote van Koning Leopold, geruststelde. De eerste geruchten over de „ver missing" van Koning Leopold gingen de ronde doen. toen een vliegtuig, dat Prinses de Réthy drie dagen geieden had uitgezonden om de expeditie op te sporen, onverrichterzake terugkeer de. De vlieger had een brief van de Prinses de Réthy aan haar man moe ten bestellen, waarin ze hem schreef dat zijn schoonzuster Prinses Martha van Noorwegen was overleden. De expeditie, waarvan Koning Leo pold deel uitmaakt, tracht de route te vinden, die gevolgd is door de zestiende eeuwse Spaanse ontdek kingsreiziger Casco de Nunnez de Lalbao, die de Stille Oceaan ontdekt heeft. Men zal ook opgravingen doen om te trachten de Acla terug te vin den, een van de eerste Spaanse ne derzettingen in dit gebied. Te Acla hebben Indianen indertijd Balbao ont hoofd, kort nadat hij in 1543 de Stille Oceaan ontdekt had. De echtgenote van Koning Leopold zal uiterlijk morgen naar het Paname se oerwoud vertrekken, om zich gedu rende de laatste stadia van de expe ditie bij haar man te voegen. (Reuter-U.P.) Naar radio-Vaticana meldt is te ver wachten dat de H. Vader op Paasmor gen om twaalf uur de zegen Urbi et Orbi van de loggia van de St. Pieter zal geven. (K.N.P.). Soldaten van de Franse Unie voeren bij Dien Bien Phoe gevangen geno men Vietminh-soldaten, van wie de meesten verwondingen hebben opge lopen, naar de linies achter het front. Twee Japanse vissersvaartuigen zijn radio-actief besmet van de vangst te ruggekeerde Japanse autoriteiten hebben bevolen de lading tonijn niet in de ver koop te brengen. Geen enkel lid van de bemanning heeft letsel opgelopen. De kapitein van een vsn de vaar tuigen heeft \erklaard. dat de boot bui ten de gevarenzone van 450 mijl viste, toen de Amerikanen op 26 Maart het tweede waterstofwapen lieten ontplof fen. Terwijl hij op zee was, had hij geen enkele ongebruikelijke explosie gezien of gehoorcf. Beide vaartuigen zijn vol gens de- verklaringen van de bemanning buiten de gevarenzone gebleven. Pe twee functionarissen van het Ja panse ministerie van openbaar wel zijn hebben de vis met een Geiger teller onderzocht en bevonden dat sommige vissen 1-300 Geigertellingen per minuut opleverden (45 per mi nuut wordt als het maximum voor menselijke veiligheid beschouwd''' Delen van het schip gaven 150 tellin gen per minuut. Intussen hebben twee Amerikaanse geleerden voor atoomziekten dr. John Morton, directeur van dé com missie voor atoombomverliezen, en Merril Eisenbud. veiligheidsdirecteur van de Amerikaanse Commissie voor atoomenergie toegegeven geètrand te ziin bij hun pogingen de 23 Japanse vis sers, die als gevolg van deatoomproef van 1 Maart letsel door stralingen heb ben opgelopen, te onderzoeken en te behandelen. Achterdocht, trots en wrok van de zijde der Japanse doktoren en der patiënten hebben het hun onmoge- Vik gemaakt de vissers bij te staan (U.P.) I ank zij de ingenieuze wonderen der allermodernste techniek is -*-S de wereld eindelijk zo ver als zij niet wezen wil. Amerikaanse ge leerden hebben medegedeeld, dat ver vaardiging van het absolute wapen, n.l. de kobaltbom, thans mogelijk is. Met dit absolute wapen zou een einde aan alle menselijk leven op aarde en aan de wereldgeschiedenis, voor zo ver deze van de mensheid afhangt gemaakt kunnen worden. Maar de tovenaarsleerlingen kunnen de proef op hun duizelingwekkende som niet nemen, omdat zij en de wereld^nog geen lust hebben een totale collectie ve zelfmoord te plegen. De mogelijkheid van de vervaardi ging van een kobaltbom bestaat, maar het is onmogelijk de uitwerking daar van te beheersen. De wind waait waar hij wil en hij zou vijf jaar tijd hebben om de dodelijke radio-actieve stof van een kobaltbomexplosie over de wereld te verspreiden. Alleen een bezeten of een volslagen waanzinnige macht zou in een satanische vernietigingsdrift ertoe kunnen besluiten de thans be staande mogelijkheid te realiseren. Gelukkig is de kans, dat zulk een macht tot zulk een daad zou overgaan, nog niet aanwezig, maar evenals het vervaardigen van de kobaltbom mo gelijk is, bestaat de mogelijkheid van het optreden van zulk een macht. Een angstwekkende gedachte, maar ook een gedachte, die dwingend pleit voor een intense samenwerking van alle goedwillende krachten om te zoeken naar doelmatige middelen ter verijde ling van het thans mogelijk geworden gevaar. Internationale verdragen zul len hiertoe niet voldoende zijn, omdat de gelegenheid tot afschrikwekkende sanctiemaatregelen ontbreekt. Wie heel de mensheid en zichzelf verder ven wil, wordt door geen bedreiging, welke dan ook. geïntimideerd. Daarom is méér dan ooit nodig, dat de wereld terugkeert uit de naar wan hoop en radeloosheid leidende dool hof van God-ontkennende of -misken nende rationalistische technocratie. Meer dan ooit is herkerstening der wereld ook een eis van het meest ele mentaire aardse zelfbehoud van ge heel de mensheid. Waar Gods woord en het gebod der liefde falen, kan de dreiging van een weergaloze ver schrikking de verstokte harten en de hoogmoed van de menselijke rede misschien nog murw maken. De krachten van de stof, door God te* beschikking gesteld van het mense lijk vernuft, kunnen en moeten een zegen zijn, het ligt aan de mens zelf, wanneer zij hem ten verderve voeren. Ontzaglijk is de verantwoordelijkheid, die de machthebbers van deze genera tie hebben te dragen. Het woord van Hamlet ,.to be or not to be, that is the questionstelt in de simpelste vorm het dilemma, waatvoor de wereld van vandaag en morgen zich ziet ge plaatst. Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja, een' van de drie Indo-Chinese staten, heeft met het oog op de Viet- minh-inval in zijn land gisteravond de algemene mobilisatie afgekondigd. De vorst heeft zich zelf aan het hoofd geplaatst van de twintig duizend man troepen van Cambodja en de Franse versterkingen, die het land binnenstro men om de communistische dreiging het hoofd te bieden. De regering zal de Verenigde Naties en alle landen in de wereld op de hoogte stellen van de „duidelijke buitenlandse agressie" door de Vietminhtroepen, waartegen Cambodja zich met alle middelen zal verdedigen. De opperbevelhebber der Ameri kaanse strijdkrachten in het Verre Oosten heeft uit Washington opdracht gekregen „alle op Amerikaanse ba ses beschikbare vliegtuigen met de meeste spoed naar Indo-China te zenden". Men meent dat zich onder deze vliegtuigen een aantal transport vliegtuigen bevinden van de typen ,,C54" en „C124"deze laatste toestellen zijn de z.g. „vliegende ver huiswagens". In Hanoi zijn gisteren reeds een „groot aantal" Amerikaanse transport vliegtuigen van het type Dakota en lichte bommenwerpers van het type B26 aangekomen. Franse officieren te Hanoi zijn van mening dat de Vietminh meer lucht- doelartillerie bij Dien Bien Phoe sa mentrekt oin te voorkomen, dat de Fransen nog meer versterkingen boven de belegerde vesting uitwerpen. Ook zou meer veldartillerie worden aange voerd voor de beschieting van de mij nenvelden en prikkeldraadversperringen voor de volgende Vietminh-aanval. De ze aanval wordt door de verdedigers binnen enkele dagen verwacht met het oog op de aanstaande conferentie te Genève en de komende moessonregens. Door de regens, die over ruim veertien dagen zullen komen, zal het terrein in een modderpoel worden herschapen. De belegeraars hebben door hun beschie ting nu al gedurende veertien dagen verhinderd, dat er gewonden uit Dien Bien Phoe werden weggevoerd. (Reuter-U.P.-A.F.P.) Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt meedat het bezoek van de Koning en de Koningin van Denemar ken aan ons land onveranderd door zal gaan. Libye Koning Idris van Libye heeft bet federale hooggerechtshof dat een de- vaard na een geschil over een arrest van het federale hoogerechtshof dat een de creet van de koning nietig verklaarde. De Ho^e Commissaris der Nederlan den te Djakarta heeft 13 Februari j.l. bij de Indonesische regering protest aangetekend tegen het feit. dat aan do Nederlandse arrestanten, die bij de z.g. zaak-Schmidt betrokken ziin. bo let wordt, dat zij gedurende het voor onderzoek de normale consulaire en rechtskundige bijstand verkrijgen. De Indonesiche regering heeft echter 3 Maart in eéh antwooid-nota dit protest verworpen. Aangezien sindsdien nog steeds geen recht, is verkregen tn de consulaire en rechtskundige bijstand der arrestanten, heeft de Nederlandse Hoge Commissa ris thans wederom een nota bij de In donesische regering ingediend. Een gebied ten Noorden van de 38ste breedtegraad, dat was bezet door Zuid-Korea, is door de regering van de Zuid-Koreaanse republiek vrijgegeven voor de vroegere bewoners. 824 mannen, vrouwen en kinderen zullen mo gen terugkeren naar hun geboortegrond. Zij zullen er weer gaan zaaien en oogsien en hun land en woningen herstellen. Het leven zal zijn gewone gang ook daar hernemen. Doch voordat het zover is, moet er een zeer belangrijk werk worden verricht. Dit land n.l., dat frontlinie is geweest, verbergt nog vele landmijnen, die door een Zuid-Koreaans mijnenopsporingspeleton worden verwijderd. Hier is een peleton op weg naar het mijnengebied. Zij gaan de vrede vooruit. Hedenmorgen is te Zandvoort bericht ontvangen dat het caravan-terrein voor de landing van helicopters is goedge keurd. De kampleider van Breemen is derhalve tot half Mei tevens havenmees ter van de Zandvoortse helipost. De eer ste helicopter zal omstreeks drie uur te Zandvoort landen. Het gemeentebestuur en het dagelijks bestuur van Touring Zandvoort zullen dan op het terrein aanwezig zijn. Een groep luchtverken- ners zullen een ere-haag vormen voor de piloot en de passagiers. De Zand voortse muziekkapel zal deze gebeurte nis met pittige muziek opluisteren. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Ne derlandse regering het betreurt, dat haar verzoek om aan de sinds 18 December gearresteerde Nederlanders consulaire en rechtskundige bijstand te verlenen is geweigerd. Zij moet constateren, dat aan de Nederlandse consulaire verte genwoordigers daardoor, in strijd met het in democratische landen aanvaarde internationale gebruik, belet' wordt hun essentiële taak uit te voeren. De Nederlandse regering wenst haar verzoek om consulaire en rechtskundi ge bijstand te kunnen doen verlenen in zonderheid aan de met betrekkind tot de z.g. zaak-Schmidt gearresteerde Ne derlanders mitsdien met klem te her halen, mede teneinde in de aelegenheid te worden gesteld te doen nagaan, in welke physieke en geestelijke toestand deze Nederlanders thans verkeren. Advertentie (tot Zaterdagavond) Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen. Zon: 5,56-19.28. Maan: 11.07-2.54.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1