Kathedraalplein komt vrij voor openbaar verkeer Het ontbreekt aan waar begrip verzet en bevrijding van Pr. Bemhardlaan wordt voltooid Naar verantwoorde jeugd- vorming De storingen in de electricileits- voorzieningen Kegelkampioenschappen op Haarlemse banen Verdiende zege van heren-volleybalteam Haarlems Bisdom sal voor afzetting zorgen bij buitenkerkelijke plech tig heden fè faJMSch Verliest op de men vat jeugd De lente is er beslist. Watersport vraagt een duiker BALMORAL Gritfabriek in Zandvoort? Bedrijfszekerheid zal zo hoog mogelijk worden opgevoerd Dames verliezen te Leiden Gelukkige oplossing Comité Nationale Herdenking HriMenspecialisi Schmidt F. van Veen sprak voor C.K.Y. JAN VAN DER PIGGE VRIJDAG 9 APRIL 1954 PAGINA 2 A - BRIXON-COSTUUMS 114.—, 124.—, 144.— BRIXON DE LUXE 164.- Dader van diefstai gegrepen Nieuwe zaak van Carels in Zijlstraat geopend Orgelconcert Burgerlijke Stand Blauwe Cirkelcolonnes hou den oefening in Haarlem - Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 (K2M0) IBatfe-rfriA. Brandje bij Hin De officiële helicopter- vlucht Burgemeesters van Heem stede en Bloemendaal vliegen mee Rookmei Pasen een Haarlemse Lawntennisclub Gemeenteraad Wandeltocht te Bloemendaal Vrouw wordt duizelig en valt tegen kachel aan Nieuwe verdachte in ver duisteringsaffaire Tentoonstelling werk Heemsteedse Kunstenaars Beurs van Amsterdam Nabij de Kathedrale Basiliek Sint Bavo bestaat reeds jarenlang een situa tie, welke zowel uit stedebouwkundig als uit aesthetisch oogpunt gezien onbevredigend is, schrijven B. en W. van Haarlem aan de raad. Teneinde tot realisering van een nieuw uitbreidingsplan te geraken, zijn langdurige besprekingen gevoerd met het bisdom Haarlem. Daarbij is onder meer ge bleken. dat het bisdom er prijs op stelt het geprojecteerde kerkelijk plein ten westen van de hoofdingang der kathedraal ook na de verwerkelijking van het uitbreidingsplan gedurende enige dagen in het jaar voor de ver vulling van kerkelijke plechtigheden kan worden gebruikt. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de vraag, of aan dit naar hun mening redelijke verlangen van het bisdom zou kunnen worden tegemoet gekomen, zonder daarmede in strijd te handelen met bestaande overheidsvoorschriften. Met name hebben B. en W. gedacht aan het processieverbod, als bedoeld in artikel 177 van de grondwet, in ver band met de omstandigheid, dat het plein door het uitbreidingsplan de be stemming heeft van weg en plantsoen. bijdragen in de daaraan verbonden kos ten. welke worden geraamd op totaal f 30.000, onder voorwaarde, dat bedoelde afscheiding voldoet aan redelijke eisen van welstand. De begrenzing van het kerkelijk ter rein aan de noordzijde van het kerk gebouw, welke op grond van aestheti- sche overwegingen zal worden gevormd door een lage en eenvoudige afschei ding, zal geheel voor rekening van het bisdom worden aangebracht. De ge meente zal de aanleg, het onderhoud en het stroomverbruik van de verlichting van het plein en dat van de verlichting van de hoofdtoegangsportalen van het kerkgebouw, welke laatste zullen wor den voorzien van plafonniers, voor haar rekening nemen. 18 j. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat handhaving van de opzet van het ft- breidingsplan formeel slechts met het verlangen van het bisdom is te vereni gen. indien het plein particulier terrein blijft. Er is nu overeenstemming gekre gen over een plan, waarbij èn het uit breidingsplan èn het verlangen van het bisdom gediend kunnen zijn. Het bisdom zal dan aan de gemeen te het eeuwigdurend zakelijk recht van erfpacht verlenen opidit kerkelijk plein tegen een canon van f 1 per jaar. Ter vervulling van kerkelijke plech tigheden zal het bisdom gerechtigd zijn dit plein gedurende ten hoogste twaalf dagen per jaar, waaronder be grepen de Palmzondag en de drie Kruisdagen, voor alle verkeer af te sluiten. Van elke voorgenomen afslui ting, met uitzondering van de twaalf vastgestelde, zal tenminste een week tevoren aan het college kennis moe ten worden gegeven. De afsluiting, welke zal bestaan uit kolommen met ijzeren kettingen, zal voor rekening van het bisdom worden aangebracht. Hoewel het kerkelijk plein formeel de bestemming krijgt van particulier ter rein, zal dit, in verband met het voren staande, toch het grootste gedeelte van het jaar voor het openbaar verkeer be schikbaar zijn. 'Naar aanleiding daarvan zal de gemeente de aanleg en het onder houd van de op dit plein geprojecteerde weg en plantsoen voor haar rekening nemen. Het kerkelijk plein zal bij de thans gekozen figuur zonder bezwaar tijdens de afsluitingen als „besloten plaats" in de zin van gemeld grondwets artikel kunnen worden aangemerkt, zo dat godsdienstoefeningen in welke vorm dan ook alsdan mogelijk zullen zijn. Met dit herziene plan wordt mede beoogd de verwezenlijking mogelijk te maken van het nieuwe bouwplan voor de nabij de Basiliek te stichten wonin gen voor bejaarden, waarbij elke wo ning een eigen tuin zal krijgen. Om tot de nieuwe situatie te komen zal er een grondruiltransactie geschieden op basis van een grondwaarde van f 1.50 per m2. Overeengekomen is voorts, dat het bisdom in het nadelig verschil van de grondexploitatie 50% zal bijdragen, het geen betekent, dat het bisdom uiteinde lijk aan de gemeente schuldig is een bedrag van f 42.893. B. en W. merken voorts op, dat de afscheiding langs de zuidzijde van het kerkgebouw door een nieuwe moet worden vervangen. Deze zal door het bisdom aangebracht wor den, waarbij de gemeente voor 25% zal Advertentie 1-rij modellen met ticket-pocket Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord De dader van de diefstal in de Hil- debrandschool. die enige dagen geleden werd gepleeg. ïs aangehouden door de Haarlemse Politie. Het was de 29—jarige L. C. V. uit Rotterdam, van beroep tim merman. De ontvreemde goederen een projectie-apparaat. enkele nand- werkbenodigdheden en een diploma- tentas - had hij verkocht in Amster dam. Van het geld was niets meer over De man is ingesloten. Er kan in een bakkerswinkel zo'n echt heerlijke zoet-kruidige lucht han gen, die de binnenkomende klant met een in een prettige stemming brengt. Deze geur ontbreekt nog in de van morgen geopende zaak van Carels in de Zijlstraat nr. 10, maar daartegen over wordt de cliënt ontvangen in een modern winkelinterieur met fraaie ver lichting, dat vandaag bovendien feeste lijk was getooid met velerlei bloem stukken. Dat de nieuwe inrichting van de winkel ook van de weg af opvalt, werd wel bewezen door de grote toe loop van klanten, die men reeds te ver werken kreeg. De vlag droeg hierbij na tuurlijk het hare bij. En wat die geur betreft, dat is alleen maar een kwes tie van tijd! Volgende week Donderdag zal George Robert van 34 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga a kl. t. 2. Koraalvoorspelen: a. Da Jesus an dem Kreuze stund, b. Christus, der uns selg macht. 3. Partita diverse sopra: Christ, der du bist der helle Tag. 4. Fantasie c. kl. t. 5. Koraalvoorspelen: a. O Lamm Gottes, b. O Mensch, bewein dein' Sünde gross. 6.Preludium en Fuga c. kl. t. GEBOREN: M. Th. A. van den Put tenvan den Berg. z.; W. Schrander Kalinina. z.; C. VelthuijsHak, z.; E. H. Penv d. Nouwland. d.; C. J. Oer- lemansHeinsen. d.; P. Chr. H. Spapé Steenken. d M, M. van Woerkom Csenteri. d.; W. Chr E. van Lieshout Eikerhout. dr.; B. TeskeHakkenhaar. d.: M. M. Bakkervan Loon. d. OVERLEDEN: J. S. Takken, 44 j Raamvest; C. L. Weijers. 79 j., Teding van Berkhoutitraat; A. Noort 20 j„ Schreveliusstraat: J. M. BoerhorstAr- naud de Calavon, 79 j„ Essenstraat; G. HeijnenBlanken, 67 j„ Hazepaterslaan; a. P. Zweiohennis. 43 j„ Parkstraat: J. Zigterman 81 j„ Olieslagerslaan: T. Dek kersKamp. 89 j. Leeuwerikstraat. 1 Zaterdag van 3 tot 6 uur zullen in de om geving van Haarlem de Blauwe Cirkel-co lonnes van Amersfoort en Haarlem een ge zamenlijke oefening houden. De Blauwe Cir kei is een organisatie, die zich bezighoudt met de eerste-hulpveriening aan in nood verkerende dieren. Men gaat bij de oefening van de gedachte uit, dat er in de buurt van Haarlem een bom in slaat, waardoor mensen en dieren getroffen worden en tevens materiële scha de ontstaat. Na de inslag zal de politie de plaatselijke Rode Kruisafdeling waarschu wen, waarna ook de Blauwe Cirkeicoionne te Haarlem uitrukt, terwijl de Amersfoortse colonne van de Grote Markt uit assistentie komt verlenen. Als dierenhospitaal fun geert het Dierentehuis in Haarlem. De oe fening staat onder leiding van de Haailem- se dierenarts, dr Heek, geassisteerd door dr. Voute uit Amersfoort. Op de hoek van de Leidse Vaart en de Leidse brug werd gisteren omstreeks 12 uur een 79-jarige voetganger door een personenauto aangereden. Het was as schuld van de oude man, want deze stak zonder opletten de weg over. Door de aanrijding liep hij een dubbele lin- Keronderbreuk op en een hoofdwond. Hij is opgenomen in het Grote Gasthuis, waar men zijn toestand als niet ernstig kwalificeerde BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Strijd om hét heelal' Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR„Zij, die van de zonde leven" (Geprol.). Strikt volw. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LIDO: „Het vonnis der kinderen", 18 jaar. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY„Anna". Volw. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Zondag: „Storm over Malakka", 14 jaar. Tijden Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Vrijdag 9 April Concertgebouw: N. Ph. O., 9e Concert serie V. Solisten: Jan Hesmerg, viool ep Eduard Bielle, cello, 8 uur. Brinkmann: Jean Bersier voor vereni ging Geloof en Wetenschap, 8 uur. Zaterdag 10 April Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" met „Escapade", 8 uur. Frans Halsmuseum: Vertoning filmstrip met gesproken commentaar, 20.30 uur en evt. 21.30 uur. TENTOONSTELLINGEN t Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 1017 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van. 2023 uur met feërieke verlichting. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van tekeningen door D. Lin deboom. Geopend dagelijks van 1018 u., behalve des Zondags (t/m 10 April). Museum het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Werken van wijlen Frans Baljon. Geopend van 1012.30 en van 13.3015 uur (t.m. 12 April). Kunsthandel Leïfelaar, turnzaal. Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (tot en met 23 April). Advertentie ft Voor PASEN lanceren wij de nieuwste modellen: v. DELFT's KINDERWAGENS en WEEKENDWAGENS HACOMA KLEUTERKLEDING toonaangevend, kleurecht, wasecht. TINNEROY-KLEDING in diverse tinten. De juiste REGENKLEDING van zuivere popeline. Er zijn gisteravond tijdens de bijeen komst. die het Haarlemse Comité Natio nale Herdenking in restaurant Brink mann belegde, enige behartigenswaar dige woorden gesproken, met name over over de wijze, waarop alom gebruikelijk de gevallenen worden herdacht en de bevrijding wordt gevierd. Het Haalems Comité had drie sprekers aangezocht een korte inleiding te houden over de onderwerpen Onderdrukking, Verzet en Bevrijding, tengevolge waarvan elk de zer thema's voorwerp werden van een aparte belangwekkende beschouwing. Het was de bedoeling om door deze in leidingen een vruchtbare basis te leggen voor een gesprek, dat geleid zon worden door een forum onder voorzitterschap van mr. W. Glastra. De eerste spreker was de heer M. Philipson, leraar der Nederlands Israë litische Gemeente, die het begrip on derdrukking aan een beschopwing on derwierp. Het is, zo zei hij, de mense lijke natuur eigen om zwakkeren of minderheden te onderdrukken. Deze on derdrukking is er meestal op gericht de geest te vernietigen, terwijl anderzijds moet gezegd worden, dat juist de geest aan zulk een. onderdrukking het langst weerstand biedt. De heer Philipson zag de Duitse onderdrukking als een wan hopige worsteling van het Germaanse heidendom tegen al hetgeen Europa zich de laatste 15 eeuwen aan cultuur en beschaving verworven heeft. Bepaald onrustbarend achtte hij het feit, dat deze geest van onderdrukking niet dood is, maar zich integendeel opnieuw tracht uit te leven in zijn element: de oorlog. De heer Philipson meende, dat thans nog de geest van onderdrukking hier en daar nog hoogtij viert, ook in eigen land. Waor is de sfeer van wederzijds begrip en waardering, zoals tijdens de oorlog, vroeg hij zich bezorgd af. Wan neer wij de jeugd niet in de war wil len brengen met onze leuzen, zullen wi.i zelf het voorbeeld moeten geven door voortdurend strijd te voeren tegen de onderdrukking en op de bres moeten staan voor een vrije meningsuiting. De volgende spreker was ds. B. van Gelder, die het verzet onder de loupe nam. Op de vraag, of het verzet de jeugd van vandaag nog aansprak, ant woordde hij bevestigend. Niettemin ging hij de onmiskenbare vertekening na, welke zich in de loop der jaren ten aanzien van de herdenking van ver- zetsslachtoffers had voltrokken. Meer en meer was namelijk de na druk gelegd op het heldhaftige van de verzetsmensen, op het uiterlijk vertoon, op de dolk en op de sten- gun. Meer en meer wordt derhalve het middel van dit alles tot doel ge maakt en het doel geheel uit het oog verloren. Deze methode, die bij de jeugd veel wordt toegepast, werkt bepaald niet karaktervormend en doet een haat zonder enige geestelijke waarde levend houden. Het verzet, zo zeide ds. Van Gelder, was voor alles positief, dus vóór iets. Vóór de men selijkheid namelijk, vóór de innerlijke vrijheid en vóór de geest. Schaffen wij de verering voor de stengun niet af, dan ware het beter voortaan de gehele herdenking maar achterwege te laten, zo ried de spreker tot slot aan. De laatste spreker was rector D. de Wit. Via de heidenèe definitie van het begrip vrijheid: „de. macht om te leven, zoals men wil", geraakte hij tot de christelijke stelling: „vrijheid is de heerschappij en de macht over onze daden". Met behulp van deze macht is het mogelijk het kwade te onderdruk ken en goede daden te stellen. Daarvoor is sffeeds een felle strijd noodzakelijk te gen onszelf. Hij meende, dat dit ware begrip van de vrijheid onder de heden daagse jeugd niet meer leeft en wellicht kon worden teruggewonnen door het goede voorbeeld van zichzelf. Na de pauze was er enige (te korte! tijd gelegenheid tot het stellen van vra gen. Sommige vragenstellers knoopten er meteen een kleine eigen beschouwing wing aan vast, die getuigde van een ernstige studie ten aanzien van het pro bleem der Nationale Herdenking. Want een probleem is het nu wel ge worden, zoals men kon concluderen uit de opmerkingen, die werden uitgespro ken en de visies, die daaraan ten grond slag lagen. Het bleek, dat er verschillen van mening heersten, die ook het forum niet on aangetast lieten. De iedereen beheersende wens was toch wel om vooral de jeugd het ware begrip van onderdrukking, verzet en bevrijding bü te brengen. Aan de ouders en leerkrach ten de taak om met of zonder film strips deze wens te verwezenlijken. Advertentie BAKTELIOKISSfRAAT 21 TEI.. 11(157 Lev. alle ziekenfondsen Langzaamaan begint het aanschijn van de aarde te veranderen. In het komende weekeinde zullen waar schijnlijk de prunus en de ribes in bloei staan, terwijl de forsythia's de lentepracht blijven accentueren. En als de wind iets warmer begint te worden, zullen de bezoekers van de bollenstreek reeds enige narcis- senvelden kunnen bewonderen. De verleiding wordt natuurlijk steeds groter bloemen en planten te plukken, maar bedenk dan wel, wandelaar, dat u niet de enige bent, die van de lente wil genieten. Laat daarom de schoonheid in varken en plantsoenen staan Op het terrein van de Hin Kousenfa- brieken aan de Zijlweg geraakte van morgen de slang van een gascylinder in brand. Met eigen blusmiddelen wist het personeel de brand spoedig te doven. Door een misverstand werd nagelaten om het brandalarm in het bedrijf in werking te stellen, terwijl daarentegen wel de Haarlemse brandweer werd ge waarschuwd. Toen de laatste met drie wagens arriveerde, behoorde het inci dent alweer tot het verleden, zodat op treden verder niet nodig was. Nu het laatste gedeelte van de Schip- holweg zijn voltooiing nadert en ver wacht kan worden, dat dit uiterlijk 1 Juli a.s. voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden, achten B. en W. het gewenst, dat ook de Prins Bem hardlaan wordt voltooid. Dit betekent de aanleg van het gedeelte naar de Amsterdamsevaart en de verbreding van het bestaande gedeelte ten Zui den van de Zomervaart tot 10 M. De breedte van de rijweg van het bestaan de gedeelte van de Prins Bernhardlaan bedraagt thans nog 5 M. Bij de aanleg van de aarden wegbaan is er rekening mede gehouden, dat de rijweg te zijner tijd tot 10 M. zou nloeten worden ver breed. In het uitbreidingsplan „Afronding Haarlem Zuid-Oost", werd, met het doel een passende aansluiting te verkrijgen aan de in het toekomstige Burgemeester Reinaldapark aan te leggen vijvers, aan het om te leggen gedeelte van de Zo mervaart de vorm van een waterpartij gegeven, welke door middel van een ten behoeve van de waterverversing afsluitbare duiker in de Prins Bernard- laan met bedoelde vijvers in verbinding zal worden gebracht. Teneinde de vijvers in het Burge meester Reinaldapark en de Ringvaart (Liede)) vanuit de Zomervaart bereik baar te maken voor kano's, is bovendien (Van onze verslaggever) Ook de derde discussie-avond in de serie van vijf, georganiseerd door de Commissie Katholiek Voetbal, is een succes geworden. De grootste lof, die wij de commissie kunnen toezwaaien is deze, dat de reeks studie-avonden geen climax kent, want zij beweegt zich steeds op hetzelfde hoge niveau. Zoals bekend, beoogt deze serie avon den een theoretische en geestelijke verdieping en interesse-verbreding voor clubbestuurders en jeugdleiders. De C. K. V. heeft juist gezien het ac cent van zijn leiding op de jeugdvor- ming te leggen: vooral de keuze van de respectieveinleiders getuigt van een prijzenswaardige zorg en toewij ding. Gisteravond was de heer T. v. Veen uitgenodigd en het behoeft geen ver wondering te wekken, dat deze, als bestuurslid van de jeugdcommissie in de K. N. V. B., tot onderwerp had ge kozen: „Wat moeten we van onze jon gens maken?" Een op de practijk ge richte en immer actuele probleemstel ling, gloedvol en met jeugdig vuur van achter de groene tafel op het ge hoor overgebracht en verduidelijkt. Het is de taak van de jeugdleider de jongens, die hem worden toever trouwd, op verantwoorde wijze door middel van de sport dus sport niet als doel tot bruikbare leden van de samenleving te vormen. De jeugdlei der draagt dus verantwoording, omdat een jongen tussen de 12 en 18 jaar zeer gevoelig en ontvankelijk is voor invloeden van buiten af; de jongen moet uitgroeien tot een harmonisch mens, d.w.z. dat zijn lichamelijke op voeding geen grotere plaats inneemt, maar gelijke tred houdt met de gees telijke ontwikkeling. Er moet dus een zeker evenwicht bestaan. De jeugdlei der moet zich er echter wel voor wachten zich het recht toe te eigenen in de verantwoordelijkheid van de ouders te treden. De sportvereniging is immers een verlengstuk van de ouderlijke opvoeding, geen plaatsver vanging. Men zou het een derde milieu kunnen noemen wanneer men het ge zin als eerste en de kerk en school als tweede milieu aanneemt. Daarom moet een leider altijd contact houden met de ouders, omdat hij een onderge schikte nochtans belangrijke taak heeft. De primaire opvoeding behoort in het gezin plaats te hesbben. Dat de recreatie buiten het gezin in een goe de sfeer plaats vindt, biedt natuurlijk niets dan voordelen voor de groeiende jongeman, die zich in feite door drie elementen in verwarring laat brengen. Hij wordt zich bewust van de chaoti sche wereld, zijn zieleleven verandert, zijn lichaam wordt volgroeid, hij merkt de maatschappelijk-sociale toe standen op. Het is een aanstormen van nieuwe en ongekende gewaarwordin gen. In deze periode is goede leiding onontbeerlijk. De jeugd moet opgevangen en omsloten worden in een bescher mend milieu, waaruit gevaren ge weerd worden en waarin men de scheiding tussen goed en kwaad duidelijk naar voren brengt. Het kind is op de leeftijd gekomen, dat het zijn eigen „ik" ontdekt heeft. Aan de leding is dan de verant woordelijke taak toebedeeld het kind aan de kant van het goede te houden. De heer Van Veen gaf talrijke prak tische wenken, om door tactisch op treden de jongen te stimuleren en niet door onjuist te handelen de knaap te remmen. Bedenk, aldus besloot de heer Van Veen, dat het onze taak is door de sport harmonische mensen aan de maatschappij te schenken. Na de discussie dankte de heer Van Turnhout de inleider, dat hij vóór zijn vertrek met het jeugdelftal naar het F.I.F.A.-tournooi nog in Haarlem had willen komen. Kjj uitte tevens de wens, dat meer clubs de discussie avonden zouden bezoeken. Bij de officiële autoriteiten die mor genmiddag met een helicopter vanaf het terrein aan de Wagenweg, dat thans door de rijksluchtvaartdienst als rijks- luchtvaarthaven is erkend, een rond vlucht boven Haarlem zullen maken hebben zich nu ook gevoegd de burge meesters van Heemstede en Bloemen daal. Het gezelschap zal gevlogen wor den door monsieur Tremerie van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena. De Haarlemse verkeerspolitie heeft voorts vastgesteld, dat de auto's van de passagiers van de helicopters geparkeerd moeten wórden op de Spanjaardslaan. Op de Wagenweg zelf mag niet gestopt worden, omdat er voldoende gelegen heid rondom de helihaven is om te kij ken naar het vertrek en de aankomst van de helicopters. Zonder ticket mag zich niemand op het terrein begeven. Het is goed zich enige tijd tevoren van plaatsbewijzen te voorzien, omdat er verschillende formaliteiten vervuld moeten worden. Men kan tickets krijgen aan het ver keersbureau van de stichting Haarlems Bloei op het Stationsplein, bij de diverse reisbureaux en op het vliegveld. een duiker ontworpen in de vorm van een koker van gewapend beton, welke een doorvaartopening zal krijgen van 1.20 x 0.85 M., hetgeen voor kano's vol doende is. Aangezien het voor zal ko men, dat, tengevolge van de noodzakelij ke waterverversing, het waterpeil in de vijvers hoger zal zijn dan in de Zo mervaart, is het niet mogelijk om een vrije doorvaart te maken. De gedachte aan een sluisje moet worden verworpen, omdat een dusdanige voorziening niet alleen kostbaar is, doch bovendien be diening vereist. Daarom is de oplossing gekozen van een eenvoudige betonnen keerwand, welke, om de doorgang met kano's mogelijk te maken, van een stel rollen zal worden voorzien. Teneinde beschadiging van de kano's te voorko men, zal de koker boven de waterlijn met hout worden bekleed. Het graven van de hiervoor bedoelde waterpartij en het dempen van een ge deelte van de Zomervaart dienen ge lijktijdig te geschieden met de door trekking van de Prins Bernardlaan. Het is voorts noodzakelijk, dat, zolang de vij vers in het Burgemeester Reinaldapark niet gereed zijn. een tijdelijke verbin ding met de Fuikvaart wordt gegraven. Het bestaande vijzelgemaaltje, dat zorgt voor de verversing van het water in de Zomervaart, zal alsdan verplaatst moe ten worden. Aangezien de percelen aan de Zomer vaart nrs. 175 t.m. 187 voorlopig kun nen worden gehandhaafd, is het nood zakelijk, dat een tijdelijk klinkerpad ter breedte van 3.50 M. wordt aangelegd teneinde de toegang tot bedoelde per celen mogelijk te maken. De gronden, waarop genoemde percelen zijn gelegen, maken nog deel uit van de Zuiderpol der en zijn grotendeels gelegen beneden het peil van Rijnlands boezem. Na de afsluiting van dit gebied is dan ook een tijdelijke bemaling noodzakelijk. De kosten zijn geraamd op f 260.000. Advertentie U tracteert U zelf. Een sigaar met 'n Wereldreputatie. In iedere verpakking leverbaar uit afgelagerde voorraad. Alléénverkoop voor HAARLEM: Grote Houtstraat 81 - Haarlem Bij het gemeentebestuur van Zand voort is een aanvrage ingediend om ver gunning voor de bouw van een grit fabriek op het terrein van de Ned. Spoorwegen nabij het ruillaadstation aan de van Lennepweg, Door de omwonenden werden bij de openbare zitting ingevolge de Hinder wet ernstige bezwaren tegen de op richting van dit bedrijf ingebracht. In een gritfabriek worden de schelpen on der hoge temperatuur gebracht en ge malen. Het product wordt aan kippen fokkerijen in binnen- en buitenland ver kocht. Men vreest nu, gezien de ervaringen in Noordwijk en Katwijk, geraas van machines, hinder van rook en ontwik keling van stof hetgeen op dit terrein, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het strand, hinder en schade zal opleveren voor in de omgeving geves tigde pensions en kamerverhuurbedrij ven. Namens B. en W. werd toegezegd dat naar de gegrondheid van de bezwaren een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Het gemeenteraadslid mr. A. Wensing heeft B. en W. van Haarlem verzocht mede te delen of ten aanzien van onver hoopte storing in de levering van elec- triciteit aan gebruikers tengevolge van enig bedrijfsongeval of evenement voor zieningen zijn of kunnen worden getrof fen of maatregelen zijn en kunnen wor den genomen, opdat deze storing in tijdsduur tot een minimum wordt be perkt. In hun antwoord gaan B. en W. zeer utivoerig op deze kwestie in en resume rend stellen zijn ten slotte: le. Storingen in hoofdschakelinrichtin- gen voor hoge spannnig hebben in om vang de grootste gevolgen. De construc tie dezer schakelinrichtingen is zodanig, dat de localisering van een defect mag v/orden verwacht. Na een aanvankelijke onderbreking van de stroomlevering in het gehele gebied, vanuit de hoofdscha- kelinrichting gevoed, zal na verloop van een aantal uren in het algemeen de stroomlevering aan het grootste deel van het desbetreffende voorzieningsgetoieii hersteld kunnen worden. Herstel van de stroomlevering aan het resterende deel van het gebied kan onder bepaalde om standigheden langer duren. Indien ondanks voorzieningen, welke bij de constructie van een hoofdschakel- inrichting zijn getroffen, zodanige defec ten zijn opgetreden, dat herstel bijvoor beeld enige dagen zou vorderen, kan, bij de onderverdeling in de districten Noord, midden en Zuid een beperkte stroomlevering ten behoeve van vitale bedrijven, ziekenhuizen en dergelijke Het district I van de Nederlandse Ke gelbond, bestaande uit de bonden Alk maar, Amsterdam Gooi-Eemland en Haarlem, had de kampioenschappen van dit district opgedragen aan Haarlem. De strijd ging om verschillende titels, zowel voor dames als voor heren. Bij zonder spannend was de strijd om het Bondskampioenschap vijftallen voor da mes. Haarlem was sterk favoriet en vooral op eigen banen, maar de dames Heren: hebben min of meer teleurgesteld. Het aantal houten met Amsterdam was wel gelijk, maar Amsterdam ging toch met de erepalm strijken door twee poedels minder te werpen. Ook het persoonlijk kampioenschap was voor Amsterdam en mevrouw N. Sepp moest met de 2de piaats genoegen nemen, terwijl deze da- ine beslist sterker is. Bij het kegelspel speelt het toeval een grote rol en dit zat niet mee. De overige kampioen schappen bleven alle in Haarlem met groot verschil. Bondskampioenschappen Vijftallen Dames: 1. Amsterdam 931 houten in 150 wor pen. 141 treffers: 2. Haarlem 931 hou ten in 150 worpen. 139 treffers; 3. Alk maar 785 houten in 150 worpen; 4. Gooi- Eemland 699 houten in 150 worpen. Bondskampioenschappen tientallen De stedenontmoeting volleybal Haar lem tegen Leiden heeft enkele verras sende uitslagen gebracht. Hoewel een Haarlemse dames overwinning ver wacht werd, dachten de meisjes uit de Sleutelstad hier geheel anders over. Met 31 moesten de Haarlemse dames na een bijzonder slechte wedstrijd het onderspit delven tegen een fel op de zege belust Leids team. Het Haarlemse herenteam had in Leiden reeds met een nederlaag genoe gen moeten nemen. Ook nu was de algemene verwachting dat de Haarlem mers niet tegen het spel van de Leid se vertegenwoordigers opgewassen zou den blijken. Hoe anders was echter het wedstrijd verloop. Reeds direct nam het Haarlemse team het heft in han den en door vooral keiharde smashes werden diverse gaten in de Leidse verdediging gemaakt. De Haarlemmers wisten dan ook bijzonder fraai de eerste twee games op hun naam te brengen (153 en 158). Door wisseling kwam in de derde game een zwakker team in het veld en de Leidenaren wisten dit direct goed uit te buiten door de ze game met 158 op hun naam te brengen. Haarlem liep in de vierde game reeds direct flink uit doch het Leidse vertegenwoordigende team sloeg terug en kwam weer gelijk (1212). De Haarlemmers namen nu echter geen risico meer en door voorzichtig serve ren wisten zij deze game met 15—12 te winnen en hiermede revanche te nemen voor de reeds eerder geleden nederlaag. Na een slecht begin, de eerste wedstrijd werd tegen die Raeckse ver loren, is het HVS-team er toch in geslaagd in de eerste klasse van de Nederlandse Volleybal Bond, afdeling Haarlem beslag te leggen op de kampioenstitel bij de heren. Deze prolongatie is zeer verdiend, want na de eerste „misstap" tegen het goed volgende die Raeckse team, heeft het team bewezen dat de titel zeker bij een goede Haarlemse vertegenwoordi ger is terecht gekomen. In de tweede klasse heren maakte het leidende Velsense VCK team ook deze week geen fout; het ziet er nu naar uit, dat de titel zeker bij dit team zal terecht komen. In de dames eerste klasse zorgde het HBC team in de wedstrijd tegen het kampioensteam die Raeckse in de eer ste game reeds voor een bijzondere verrassing. Het team van Wil Meden- blik wist deze eerste game namelijk te winnen. Helaas hadden de dames hiermede al het kruit verschoten, want met 31 moest de zege uit han den worden gegeven. De uitslagen zijn: Dames: HBC 1die Raeckse 1 1—3, HBC 2—Velox 2 22, die Raeckse2— de Blinkert 1 30, Leonidas 1Onze Gezellen 2 40, Velox 3SSO 1 13 Gios 1Spaarnestad 1 22, Ramplaan 1—PSVH 2 4—0, OVRA 1—Veloxl 2—2, HVS 1—Rapiditas 1 2—2, HBC 3—OVRA 2 3—1, PWN 1—PSVH 2 1—3, de Blin kert 2MHBS 1 04. Heren: CioslHVS 1 13, Velox 1 die Raeckse 1 1—3, Rapiditas 1—Cios 3 3—1, Cios 2—HBC 2 3—1, OVRA 1— Brandweer 2 3—1, HBC 1—Rapiditas 2 3—1, Stampers 1—Gios 2 3—1, HV S4— Rapiditas 3 3—1, PWN 2—AVC 1 0i, Spaarnestad 1—die Rabckse 4 3—1, Leonidas 1—die Raeckse 3 3—1,PSVH 1 —HVS 1 1—3, PWN 1—Cios 3 3—1, Spaarnestad 1—die Raeckse 3 04, VCK 1Brandweer 2 40, Velox 2 AVC 1 40, Leonidas 1Leonidas 2 40, PSVH 2Santpoort 1 13, die Raeckse 2de Blinkert 2 31. In verband met de samenstelling van de Daviscupploeg, die tegen Spanje moet spelen, worden morgenmiddag op de banen van de Haarlemse Lawnten nisclub aan de Spanjaarctslaan de vol gende wedstrijden gespeeld: 2.30 uur drs. L. KrijtJ. de Mos en A. E. Deh- nert en G. W. Holst; 4 uur herendub- bel: drs. L. Krijt en A. E. Dehnert—A. L. van Meegeren en J. de Mos. De raad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag 15 April om kwart over twee bijeen ter behandeling van een zeer kleine agenda. Voorgesteld wordt te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand (voor een bijzon der geval) de heer G. D. Uhlenbroek te Bloemendaal. Een groot aantal onthef fingen van de bebouwingsvoorschriften zal moeten worden verleend. 1. Haarlem 4146 houten in 600 wor pen; 2. Amsterdam 3747 houten in 600 worpen; 3. Alkmaar 3685 houten in 600 worpen; 4. Gooi-Eemland 3345 houten in 600 worpen. Clubkampioenschappen Heren: 1. O.D.O. Haarlem 1096 houten in 150 worpen; 2. Z.E.K.Z. Alkmaar 883 hou ten in 150 worpen; 3. INTIEM Amster dam 866 houten in 150 worpen; 4. Houdt Plank Bussum 825 houten in 150 wor pen. Persoonlijk kampioenschap Dames: 1. Mevr. Bronkhorst Amsterdam 180 houten in 30 worpen; 2. Mevr. Sepp Haarlem 176 houten in 30 worpen; 3. Mevr. Mulder Alkmaar 171 houten in 30 worpen; 4. Mevr. Schouten Bussum 136 houten in 30 worpen. Persoonlijk kampioenschap Heren: 1. R. Boeltjes O.D.O. Haarlem 235 hou ten in 30 worpen; 2. W. v. Bosch Alk maar 194 houten in 30 worpen; 3. v. Tricht Amsterdam 177 houten in 30 wor pen; 4. de Haas Bussum 168 houten in 30 worpen. De heer Boeltjes kwam uit voor het tiental voor het clubvijftal en voor het persoonlijk kampioenschap en heeft 120 ballen moeten werpen. Maar elke bal heeft hij zeer geconcentreerd geworpen. Het tiental, de club O.D.O. en de heer Boeltjes als persoonlijk kampioen, ko men nu uit op de Nationale Kampioen schappen van de Nederlandse Kegel bond, welke gehouden worden op de banen te Haarlem op de Zondagen 2 en 9 Mei. Het aantal inschrijvingen voor de wandeltocht, welke wordt georganiseerd door de politiesportclub „Bloemen daal", belooft een groot succes te wor den. Begin dezer week waren er reeds ruim zeshonderd inschrijvingen binnen gekomen, gezien het mooie weer van de laatste dagen worden ook aan de start nog vele nieuwe deelnemers verwacht. Zoals bekend is de start Zaterdag tussen twee en drie uur vanaf hotel „Vree burg", Kerksplein te Bloemendaal. Het parcours is in wandelsportkringen be kend als één der mooiste van Neder land. Ook dit jaar hebben de organi satoren hun uiterste best gedaan, zodat de wandelaars de mooie duinen en landgoederen van de omgeving zullen bezoeken en bewonderen. Na het beëindigen van de tocht ont vangen allen een fraai verzilverde her innering, terwijl groepen nog extra een groepsherinnering zullen ontvangen. vanuit het aangrenzende district plaats vinden; 2e. storigen in de productiemiddelen, zoals stoomketels, turbogeneratoren enz, kunnen worden opgevangen door de aanwezigheid van koppelverbindingen met andere centrales, 3e. door een ver doorgevoerde verde ling in secties van de kabelnetten is een tsoring in een kabel steeds van beperk te omvang. Bij een defect in een hoog spanningskabel kan door de uitvoering van omschakelingen de stroomlevering in het algemeen binnen enkele uren worden hersteld. Bij storingen in laag- spanningskabels kan het gestoorde ka belstuk spoedig worden geïsoleerd. D« verbruikers, die op dit stuk zijn aange sloten, ten getale van enige honderden, blijven gedupeerd tot de kabel hersteld is. De ervaring heeft geleerd, dat deze herstelling in het algemeen binnen een etmaal is uitgevoerd; 4e. storingen in de kleinere schakel- inirchtingen in bet 6.000 volt net zullen els regel door de uitvoering van om' schakelingen spoedig kunnen worded opgeheven, of m omvang" worden be perkt. Bij de transformatorstations voor de transformatie van 6.000 op 380/220 volt kan in het algemeen de belasting van het gestoorde station door naburige stations worden overgenomen. In het algemeen kan worden gezegd, dat de meeste storingen voor de deskun digen geen verrassingen opleveren. Een enkele keer komt het echter voor en hel is niet mogelijk daartegen maatre" gelen te nemen dat een storing zo- we in aard als in omvang een element van verrassing biedt. B. en W. geven echter de verzekering, dat niets wordt nagelaten om de be drijfszekerheid in de meest uitgebreide zin zo hoog mogelijk op te voeren Donderdag was de 24-jarige Z. te» Have-Rosmalen. wonend in de Zaanev' laan, op bezoek bij de benedenburen toen zij plotseling door een duizeling werd bevangen en zij tegen de petro leumkachel aanviel. Door de aanraking met het gloeiende toestel vlogen haar haren en kleren in brand. Door het kordaat optreden van de 74-jarige buur man J. Kors werden de vlammen bin nen korte tijd gedoofd, maa niettemin bleek in het Diaconessenhuis. waaheed het slachtoffer werd vervoerd, dat zil aan haar bovenlichaam brandwonlen in de tweede graad had opgelopen en dat haar hoofdhaar grotendeels was ver- bi and. Het voortgezette onderzoek in ver band met de verduisteringsaffaire id een Haarlemse melkinrichting, waarover wij enige weken geleden berichtten, heeft geleid tot de aanhouding van een nieuwe verdachte, de 45-jarige melk handelaar J. D. uit Haarlem. Hii aaf bU zijn aanhouding toe schuldig te zijn aan heling van ongeveer 350 kratten met melkflessen. Zoals men weet, zijn reeds twee Haarlemmers, die in deze zaak be trokken waren, in arrest, namelijk een chauffeur, die in dienst was van de melkinrichting en melkbriefjes voor af gegeven melk aan handelaren verkeerd invulde, en een melkhandelaar, die zich aan heling van de verduisterde melk schuldig maakte. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring wordt Zaterdagmiddag om f uur in .het perceel Heemsteedse Dree» 264, dat voor dit doel welwillend beschikbaa' is gesteld door de heer B. A. J. M. Tepe> een tentoonstelling geopend van het wet* van Heemsteedse Kunstenaars. Deze ten toonstelling duurt van 10 t.m 25 April ep belooft zeer belangrijk te worden. (Niet officie!» koersen) Vorig Openin» 3% Ned. 1953 3% Ned 1933 'i\, Nederl 1948 314 pCt. Ned. 1950 31/, Ned. 1954 3-3Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-iao. Inschr. Grtbk. '46 3 Pet Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert- Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber di Amerika Lijn Kon. N Stoomb. ti. Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mj). cert. slot 102% 100 ft 97 It 97 H 9814 97 ft 99% 178% 178 213!4-% 135ex 157 203% 184% 290-2 215 270%-% 4431/4-4% 93%-% 148% 132 i'2 136% 120%-1 117% 9/4 98!i 97 ji 214 Y* 447 lA 94 133)4 136% 120 117'/2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2