Groter aantal onderwijzers vrij van militaire dienstplicht Minister Cals vindt publicatie van Bronnenboekongelukkig SPOEDIGE WETTELIJKE REGELING GEVRAAGD Motie van zés katholieke sociale organisaties k Dr. MILO ONDERSTYN, abt van Hees wijk, 40 jaar priester In het voetspoor van Lievens Moed 4 Limburgse kunst in Amsterdam Senaat aanvaardt 0„ K. en W. SER.-advies ouderdomsvoorziening Glück auf Margaret! Goede ontvangst van „Vieren maar5 Pyromaan bekent BERNE" is onder zijn leiding een begrip geworden in Nederland Film over de Indische missie Dr. Houben opent expositie in het Stedelijk Museum UARCISSENVELDEN IN BLOEI Oakland 2 VRIJDAG 9 APRIL 1954 PAGINA 3 Bank- en muntbiljetten nagemaakt Wederom één jaar geëist Op weg naar Sovjetzone Nederlandse vrouw vermist KLEUTER IN AFVOER PIJP VERDRONKEN pas-aan servies c ■SltiSB Twaalf branden in Oud-Gastel Geen audiëntie Waar blijft „de" film over „de" Missie Arts van zijn vrijheid beroofd Arbeider gearresteerd Bom gevonden op begraafplaats Receptie te Heeswijk Kapper Antoine komt naar Nederland Een beroemd man in de vluchtige wereld der ijdelheid Bende-activiteit in Indonesië (Van onze redacteur) Het grote tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs was een der vele punten, die minister Cals Donderdag in de Eerste Kamer bij de ver dediging van zijn begroting behandelde. De regering heeft open oog voor deze uitzonderlijke noodtoestand, zo zei de minister. Hij is overtuigd van de noodzaak van verlaging van de leerlingenschaal en verlenging van de leer plicht. De maatregelen, die de laatste jaren getroffen zijn, om meer onder wijzers te krijgen (o.m. het in rekening brengen van fictieve diensttijd), *ijn niet voldoende geweest. Hij hoopt, dat een groter aantal onderwijzers Van militaire dienstplicht vrijgesteld zal kunnen worden. Aan uitstel heeft Hen niet genoeg, want er komt geen werkelijke oplossing, als de onderwijzer Hidden in zijn verdere studie weer in militaire dienst moet. Met minister Staf worden hierover nog besprekingen gevoerd. De minister koestert geen Vrees voor een overschot aan onderwijzers van 1960 af, zo antwoordde hij de heer Wendelaar. Het cijfer van 18.000 overtollige leerkrachten in 1970 is slechts voorlopig, want men moet rekening houden met de verlaging der leerlingenschaal, de verhoging van de leerplichtige leeftijd en met het feit, dat U.L.O., V.G.L.O., enz. grote aantallen leerkrachten zullen vragen, wan neer de grote stroom kinderen, waarvoor men nu bij het L.O. met zulke énorme problemen worstelt, is aangeland bij het voortgezet en middelbaar onderwijs. De officier van Justitie bij de Haag- Se rechtbank heeft wederom 1 jaar. met sftrek en vernietiging v. d. overtuigings stukken geëist tegen H. A. de V., advi seur voor graphische bedrijven te Lei den. Deze zaak was reeds eerder be handeld, doch aangehouden voor het horen van een getuige. De V. was ten laste gelegd, dat hij bank- en munt biljetten had nagemaakt. Verd. gaf het ten laste gelegde toe, doch zei, dit als een zuiver experiment te hebben ge daan. Het had niet in zijn bedoeling Belegen de bank- en muntbiljetten uit te geven. - Als getuige werd gehoord de heer K. Tirion, directeur van de Nederlandse Foto-vakschool. Hij kende De V. als een 'atsoenlijk man. Uitspraak 22 April. .Wanneer de wind iets warmer be- Bint te worden, zullen de bezoekers van de bollenstreek dit aanstaande Week-end reeds enige narcissenvelden hunnen bewonderen. Met vrij grote Bekerheid kan gezegd worden, dat in de omgeving van Warmond de eerst volgende veertien dagen deze lente boden in volle bloei zullen staan. Op Keukenhof biedt de grote kas «en prachtige aanblik. Verreweg het Brnnt-de gedeelte van de honderden Soorten tulpen, die hier worden ge kweekt, staan op het ogenblik in bloei. Dit is ook het geval met het zg. bij goed in het grote park. Van de crocussen zal het komende week-end niet veel meer te zien zijn. Zonder in het bezit te zijn van een visum voor de Sovjetzone van Duits land reisde mevr. Broekgerrits-Künze Uit Borne veertien dagen geleden naar haar moeder die bij Eisenach woont. Ze had haar moeder in tien jaar niet ge- tien en was van plan haar mee te ne- Hen naai Nederland. Ze is echter niet °u de plaats van bestemming gearri veerd. Sedert 26 Maart heeft men niets Van haar gehoord. Haar man heeft zich tot het Nederlandsche Roode Kruis en bet departement van Buitenlandse Za- ken gewend om klaarheid in deze ver dwijning te brengen. Mevr. Broekgerrits ls Sudeten-Duitse van afkomst Ze werd Beboren in Rosenheim en is met haar tarnilie uit Tsjecho-Slowakije verdre ven. Haar man ontmoette haar toen hij bjdens de bezetting in Duitsland werk zaam was. Het gezin Broekgerrits heeft ler kinderen. De gemeenteclassificatie kan voor on derwijzers moeilijk afgeschaft worden. Hierdoor zou een discriminatie ont staan. Het is overigens de vraag, of er meer leerkrachten door worden aan getrokken. Het grote landelijke tekort zal blijven bestaan. Met betrekking tot het Internationaal Academisch Instituut, aan welks elvens- vatbaarheid de heer Wendelaar twijfelt, zei de minister, dat het getal studeren den bewust beperkt is gehouden. Er be staat ruime belangstelling en waarde ring van gezaghebbende zijde in het buitenland voor dit instituut. Hij heeft wel enige reserves t.a.v. dit instituut, maar het is van groot belang voor de volledige ontplooiing van de Nederland se wetenschap. Men moet de kosten niet per student omslaan. De minister kan de mening van de heer Witteman, dat de kunstenaars in de welvaart dienen te delen, onder schrijven. Hij zal zijn beleid met be trekking tot steun aan de kunst voort zetten. Als de C.P.N.-woordvoerder Geugjes stelt, dat er per hoofd per jaar 40 cent wordt uitgegeven voor kunst bescherming en 1500 cent voor de defen sie, dan merkt de minister met scherpte hiertegen op, dat dit laatste bedrag in derdaad wordt aangewend voor tanks en vliegtuigen, maar dat daarmede de kunst, de cultuur in het algemeen, wordt beschermd. Verhoging studiebeurzen Bü het hoger onderwijs is voor de totale vorming van de student het vol gen van colleges alleen niet voldoende. Hfj moet, als het kan zonder te veel financiële zorgen, kunnen deelnemen aan de gehele vorming, die de Univer siteit biedt. In verband daarmede heeft de minister het voorstel tot verhoging van studiebeurzen tot f2000 ingediend. Een K.B. hierover is binnenkort te ver wachten. Wat de juridische studie betreft, heeft de bewindsman gezegd, dat bepaalde onderdelen van de examenregeling in derdaad wel nader kunnen worden be zien. De regering staat voorts niet af wijzend tegen het stimuleren van de ingenieursstudie. Een tweede T.H. is geenszins overbodig, zo antwoordde hij de heer Schermerhorn. Ook al loopt het aantal studerenden voor ingenieur thans terug, de opvoering van het po tentieel in het algemeen is noodzake lijk. Er was gesproken over de verdwij ning van de Rotterdamse Comedie, wat betreurd werd. De minister zei in ant woord hierop, dat hij bezwaarlijk een gezelschap kan subsidiëren tegen de wil van een gemeente. Rotterdam heeft na melijk voor dit gezelschap geen subsidie uitgetrokken. Plaats voor een tweede instituut als de Nederlandse Opera is er in ons land niet. Wil men een ballet op een blijvend goed niveau formeren dan is de totstandkoming van een ballet school een dwingende aangelegenheid. Over het Bronnenboek, dat han- De besturen van de Algemene Katho lle Werkgeversvereniging, de Katho- ,'eke Nederlandse Boeren- en Tuinders- °°nd, de Nederlandse Katholieke Mid- phstandsbond, de Nederlandse Katho- ,'ske Arbeidersbeweging, de Sint Adel- ertvereniging en de Katholieke Stands- j'Sanisatics voor de Werknemende Mid- j^hstand hebben in een vergadering het *9vies van de Sociaal-Economische Raad ^Bake de wettelijke ouderdomsverzeke- Jbg uitgebracht aan de minister van J'riale Zaken en Volksgezondheid en vh de staatssecretaris van Sociale Za- besproken. De organisaties hebben lt 9 grote voldoening over het tot stand Aen en de strekking van het advies e 'Besproken. Zij hebben besloten in motie een dringend beroep te doen jJ1 redering en volksvertegenwoordiging g 1* de meeste spoed een wettelijke re- ba .S van de ouderdomsvoorziening op jj*Sls van het advies van de Sociaal- °homische Raad tot stand te brengen. bt^e organisaties constateerden, dat, j. ev,'el de Nederlandse sociale verzeke- "gswetgeving in het algemeen in gun- u Se zin afsteekt tegen die in andere Ei, zowel binnen als buiten het g JPPese contingent, tot dusver op het van de ouderdomsvoorziening een ja?fUge lacune bestaat. Het aantal be te <Tt n volgens hen thans op 850.000 tuulellen- Dit aantal zal, gezien de struc- kirw c!n groie der Nederlandse bevol- l-45n'nonlnSen dertig jaar stijgen tot Van ergste nood onder de ouden Hato gen w°rdt op dit moment eniger- Dud rf°^gevank0n door de Noodwet 9eze ™ornsvoorziening. De werking van veer i "P^wet strekt zich uit tot onge- van het aantal bejaarden, 61dus H r>ook zeer vele zelfstandigen, Wee„r„ 0 Raad van Overleg. In de be- definitiQ?nen van deze Noodwet is een basis re£eüng 0p verzekerings- aangekondigd. te, 'angdurig van kracht zijn «i-nstiEp K° 'et zijn volgens de Raad *ich hoe ,~®zwaren verbonden, welke etl leiden oe rneer doen gevoelen tot practijken, welke naar al gemeen oordeel om verschillende rede nen ongewenst zijn. De organisaties overwegen, dat het ontbreken van een redelijke bestaans zekerheid voor grote groepen van be jaarden een uit maatschappelijk oog punt niet verantwoorde toestand teweeg brengt, welke een spoedige en defini tieve wettelijke regeling vraagt. Een voorziening op grond van een stelsel van sociale verzekering, steunend op het persoonlijke verantwoordelijk heidsbesef en het bewustzijn van onder linge solidariteit, verdient verre de voorkeur boven een stelsel van premie- vrij staatspensioen. De argumenten, welke pleiten voor deze oudedagsvoor ziening op basis van een systeem van sociale verzekering, zijn in het alge meen gelijkelijk van kracht ten aanzien van de groepen der loon- en salaristrek- kenden en de zelfstandigen. De uitkering uit hoofde van een zo danig verzekeringsstelsel kan worden beschouwd als een „bodem-pensioen", zodat zij volledig ruimte laat voor aan vullende en gedifferentieerde eigen voor zieningen. Aanvaarding van een omslagstelsel bij de premieheffing schept, aldus de Raad, de mogelijkheid van een aanpassing van het bedrag der uitkering aan de koopkracht van het geld en de alge mene welvaart, waardoor een belangrijk element van onzekerheid wordt wegge nomen. De organisaties zijn van oordeel, dat het advies van de Sociaal-Economische Raad, aan het tot stand komen waarvan vertegenwoordigers van vrijwel alle groeperingen van het maatschappelijk (even ruime medewerking hebben ver leend, de hier overwogen verzekerings gedachte als grondslag heeft. Deze ver zekeringsgedachte is volgens de Raad in overeenstemming met hetgeen daar over, op initiatief van Katholieke zijde, is opgenomen in de bovenaangehaalde beweegredenen van de Noodwet Ouder domsvoorziening. delt over de massa-jeugd had de heer Algra enige harde noten ge kraakt. De minister zei, dat hij hier voor in het algemeen de verant woording aanvaardt. Hij is het met de inhoud niet op alle punten eens. Zes instituten van wetenschappelijke standing hebben aan de totstandko ming medegewerkt. Dat het resul taat op enkele punten gewraakt moet worden kon spr. niet voorzien. De minister las tegen de critiek in een schrijven van een deskundige voor, die het rapport prees en als waar devol kenschetst?. Bij een dergelijk verschil van opinie kan mr. Cals het onderzoek onmogelijk onweten schappelijk noemen. Hij is wel ver baasd over verschillende gegevens in dit rapport. Bij de replieken heeft de heer Algra gezegd dat het rapport van het Hoog veldinstituut veel beter verantwoord is. Desgevraagd zei de minister in twee de instantie, dat hij deze publicatie on gelukkig vindt. Bij de voorbereiding zijn niet in alle opzichten de voorwaar den die het departement gesteld heeft nagekomen. Men moet, aldus de minis ter, die zei op bepaalde punten te schrikken van de resultaten von het on derzoek, echter voorzichtig zijn met de indruk te wekken dat dit werk in zijn geheel een verkeerd beeld van de maat schappelijke verwildering der jeugd zou geven. Hij zegde toe te zullen laten nagaan in hoeverre rectificatie op som mige punten nodig is. De staatssecretaris. mej. De Waal, heeft in hoofdzaak het voorbereidend iioger. en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs behandeld. Het verlengen van de leerplichtige leeftijd acht zij van de grootste betekenis. Dit is wel niet direct te verwezenlijken, maar er wordt ernstig aan gewerkt. In verband met het komende verbod van fabrieksarbeid voor meisjes beneden vijftien jaar is er in overleg met Sociale Zaken een ambtelijke commissie inge steld, die de onderwijsmogelijkheid van deze meisjes bevredigend vindt. Als mogelijkheden noemde de staatssecreta ris het voortgezet L.O. en de vormings instituten voor arbeidende meisjes. De begroting van O.K. enW. is z.h.st. aangenomen (CPN tegen). Dezer dagen is de 2%-jarige A. J. M. te Sassenheim in een afvoerpijp achter het ouderlijk huis terecht ge komen. Hoewel het kind er spoedig uit gehaald werd en medische hulp onmiddellijk ingeroepen, bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. Advertentie de drie kenmerken van een echt pas-aan servies zijn: ieder onderdeel draagt het pas-aan merk 20 jarige garantie op kwaliteit en nalevering ieder onderdeel steeds los verkrijgbaar Z PAS AAN !/s uj m a fl n uj II m O) PAS AAN z wat de keur is op.Het goud, is hetpas-aan merk op porselein Nederland is gisteren op het filmfes tival in Cannes bijzonder goed voor de dag gekomen met Herman van der Horst's documentaire „Lekko" (Vieren maar). Tijdens de vertoning van de een- mansfilm. die werd bijgewoond door 600 filmcritici, persmensen en persoon lijkheden uit de filmwereld, klaterde herhaaldelijk applaus op. bericht U.P. Dit succes staat in vrij grote tegenstel ling tot de koele ontvangst, die de twee eerder vertoonde Nederlandse docu mentaires te beurt viel. „Lekko" is echter een prachtig voor beeld van de ware documentaire film kunst. Bepaalde gedeelten uit de film behoorden ongetwijfeld tot de beste van wat er op documentair gebied tot nu toe in Cannes vertoond is. Drie minuten na het slot van de film klapte het publiek nog steeds en film deskundigen geloven, dat „Lekko" een van de belangrijkste prijzf/ van het festival voor korte films in de wacht zal slepen. In Frankrijk schijnt men, volgens AFP, te hopen dat Herman van der Horst zich spoedig aan de speelfilm zal wagen. „Glück auf Margaret!" Met deze internationale mijnwerkersgroet werd de Britse prinses gegroet, toen zij een bezoek bracht aan de Calverton kolenmijn in Nottingham. De prinses, die nog nooit een mijn had bezocht, zag de mijn werkers tijdens het ondergronds werk, en natuurlijk hakte zij, zoals gebruike lijk, eok zelf een stuk kool. Aanleiding tot dit bezoek was de ovening van een nieuw mijnproject nabij Nottingham. Men ziet de prinses hier bij het verlaten van de mijn, gekleed in mijnwerkersuitrusting. De 24-jarige J. L. uit Oud-Gastel, die zoals gemeld door de Rijkspolitie werd gearresteerd onder verdenking van brandstichting, heeft bekend dat hij in liet afgelopen halfjaar op twaalf plaat sen in Oud-Gastel hooibergen en stro- mijten opzettelijk in brand heeft gesto ken. Aan een brand in October van het vorig jaar, waarbij een boerenschuur verloren ging, verklaarde hij zich niet schuldig. Omtrent de motieven van de dader is niets komen vast te staan. Met deze arrestatie is een einde gekomen aan de geschiedenis van de pyromaan van Oud-Gastel, die het dorp zes maanden lang in spanning heeft gehouden. Hij zal voor de officier van Justitie in Bre da worden geleid. Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 April geen audiën tie verlenen. Zondag 11 April a.s. zal Hoog waardig Heer dr. Milo Onder- steyn o. praem, abt van de abdij van Berne te Heeswijk, zijn veertig jarig priesterfeest vieren. In de abdij wordt dit feest op Dinsdag 27 April a.s. gevierd. Op de vooravond van de eigenlijke feestdag past het echter de ze dag te commemoreren, temeer om dat Heeswijk onder abt Ondersteyn een begrip is geworden in Katholiek Nederland vooral door de liturgische activiteiten en het werk van Oost- priesterhulp. Bovendien is hij voor de vele gasten welke in Heeswijk ko men geen onbekende, integendeel. Men voelt zich in Berne thuis mede en misschien wel vooral door de een- Pater L. Mesdag S.J., een Vlaamse missionaris, heeft een kleurenfilm ver vaardigd over de missie der paters Jezuïeten in Indië, onder andere in het gebied, waar de Vlaamse pater Lievens ten tijde van de eeuwwisseling heeft gewerkt. De film bedoelt niet alleen de werkzaamheden der missionarissen uit te beelden, maar wil ook hulde brengen aan de grote pionier, die na een jaren lange arbeid in dc wijngaard des Heren, die Indië heet, als een wrak naar zijn vaderland is teruggekeerd, na grote successen te hebben geboekt en even grote tegenslagen te hebben geleden. De film begint, ietwat geforceerd, met een sportverrichting, waarin een jongeman excelleert, die wel kampioen zal worden volgens zijn trainer, en dat inderdaad pretendeert, zij het op een andere manier, dan de trainer ver moedt. De jongeling zal namelijk mis sionaris worden. Hij vertrekt en onder weg gaan zijn gedachten naar zijn grote voorganger, wiens priesterleven dan in woord en beeld wordt verteld, waarna in het tweede deel van de film de hui dige situatie van de Indische missie het thema vormt. De film, een smalfilm, heeft de duur van anderhalf uur. De versie, die wij hebben gezien, was de Nederlandse. Er is ook een Vlaamse, een Franse, een Duitse enz. Men moet waardering hebben voor het feit, dat de paters een missiefilm nu eens niet aan de critiek hebben ont houden, zoals voordien zo dikwijls het geval is geweest. Zij hebben zich terecht op het standpunt gesteld, dat een film, welke dan ook, de critiek moet kunnen verdragen. Nu zouden we dus van de gelegen heid gebruik kunnen maken, door de critiek te geven waar men om vraagt en die zou dan betreffen de overmatige kleur, om het niet geslaagde gebruik van acterende mensen, en in het alge meen het gemis aan technisch vakman schap, maar men zou daar toch aan toe moeten voegen, dat de inhoud van de film met succes een beroep kan doen op de sympathie van de toeschouwers, want dwars door de beelden heen komt, hoe argeloos soms ook, onweerstaanbaar de toewijding, waarin men de zaak heeft aangedurfd, te voorschijn. Laten we eerlijk zijn: een missiefilm ls altijd een uiterst hachelijk geval. Ten- denzen zijn op zichzelf al moeilijk te formuleren, vrome tendenzen het moei lijkst van al, maar onmogelijk wordt de onderneming, wanneer een pater, vol goede bedoelingen en een man van goede smaak, moet gaan spelen met in strumenten, die hij niet beheerst. En dat moet hij, omdat de missiefilm niet ge mist kan worden en omdat men een vakman niet betalen kan. Waarin kan men een vakman niet betalen? Omdat de missie-congregaties tot nog toe niet alle bereid zijn geweest tot ordentelijke samenwerking. Er zijn congregaties, die vurig naar een missiefilm verlan gen en er ook een maken of laten ma ken, maar dan van hun eigen onderne mingen. De enige oplossing is echter, dat er een goede, smaakvolle film over de missione ring zal komen en het is volmaakt bij zaak, welke missie dat zijn zal. Die film kan er komen, als de congregaties de „concurrentie" verlaten om tot sa menwerking over te gaan. Het feit, dat pater Douve, die hard aan de Nederlandse ver sie van „In het spoor van Lievens" heeft gewerkt en de tekortkomingen zeer goed kent, nochtans de critiek niet uit de weg is gegaan, zien wij als een nobele poging om tot een behoor lijke oplossing van het probleem te komen. Voor die oplossing is het de hoogste tijd. Dbg. voudige en altijd opgewekte verschij ning van „Het Hoogwaardig Heer", Deze eenvoud en blijheid heeft dr. Ondersteyn meegekregen van zijn ou ders, Henricus Ondersteyn en A. van Houten uit den Dungen, waar hij op 8 Juli 1887 geboren werd. De jaren op het St. Norbertusgymnasium te Hees wijk brachten hem in contact met het Norbertijns leven. 8 October 1908 volg de de inkleding en 8 October 1910 was de professiedag. Van 19111915 stu deerde dr. Ondersteyn theologie aan de Gregoriana te Rome; in Rome ook werd hij op 11 April 1914 door kardinaal Pompili priester gewijd in de St. Jan van Lateranen. De studie kon pas. door oorlogsomstandigheden, in 1921 voltooid worden. Toen behaalde hij het docto raat in de theologie met een scriptie over de infallibilitas ecclesiae. De keuze van dit onderwerp is typerend voor abt Ondersteyn. Er spreekt een grote liefde uit tot de Kerk, een liefde, die heel zijn verdere leven tot op de dag van vandaag gebleven, zelfs steeds gegroeid is. Van 19191934 mocht hij de abdij mee besturen als prior. In deze jaren komt de stichting van de abdij van Windberg in Duitsland tot stand en de missie in Indië. Persoonlijk bood hij zich aan om mee te gaan ngiar Indië als missionaris en zo actief te helpen aan de uitbreiding van de Kerk. Prelaat Ondersteyn is ervan over tuigd dat het kerkelijk leven eerst dan tot volle ontplooiing kan komen als heel de Kerkgemeenschap actief wordt ingeschakeld, als priester en leek ieder de rol spelen welke hun toekomt. De parochie van Berlicum heeft dit erva ren toen zij van 19341942 dr. Onder steyn tot herder mocht hebben. Hij ging onmiddellijk over tot de oprich ting van de Katholieke Actie, waarvoor hij zeer veel gedaan heeft. Het is in 1942 dat dr. Ondersteyn tot hoeksteen wordt van de Kerk zoals die zich concretiseert in de Norbertijnenge meenschap van Berne. Ais wapenspreuk kiest h(j de tekst nit Isaïas: „In funda- mentis lapidem, steen voor de grond slag". Het is 'n zinspeling op zijn naam, maar impliceert tevens de opvatting over zijn nieuwe taak om Nederlands grootste abdijgemeenschap te leiden. Hjj wil een hechte steun en een vaste grondslag zijn voor de abdij, de hoek steen waar zijn onderdanen als levende stenen opgebouwd en ingebouwd wor den om zo één tempel te vormen. De grootheid van abt Ondersteyn is wel hierin gelegen dat hij elk initiatief dat van onderen opkomt weet op te vangen, te stimuleren en met zijn steun te ver gezellen. Of dit nu het werk van Oost- priesterhulp is, het onderwijs in Hees wijk en Gemert, het werk onder de emigranten in Brabant en Brazilië, het apostolaat van de Mis van Eerherstel, de Derde Orde, of het parochiewerk op de „witte en zwarte" parochies en de De V'eenóamse arbeider T. O. heeft de controlerende geneesheer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken in zijn huiskamer opgesloten, omdat de arts hem niet onmiddellijk een herstelverklaring wilde geven. De arts v/as niertoe niet bereid, aangezien het niet de gewoonte is deze verklaring di rect af te geven. De politie heeft O. ge arresteerd en naar Groningen gebracht waar hij voor de officier van Justitie werd geleid en daarna werd opgesloten in het Huis van Bewaring. Bij het delven van een graf op de algemene begraafplaats „Jaffa" te Delft is een bom gevonden van Engelse make lij en met een gewicht van 125 kilo. Het projectiel, dat nog in tact was, is door leden van de hulpverleningsdienst uit Bameveld verwijderd. missie in Indië, dit alles ziet hij als een uiting van het leven van de Kerk dat inderdaad rijk genoemd moet worden. Dat het liturgisch leven, het Kerkelijk leven in zijn volheid, basis is van elke activiteit van de Norbertijnen, het ligt geheel in de lijn van de orde, en in de lijn van de persoon van abt Ondersteyn, die juist door de liefde tot die Kerk ge dreven wordt. Meer dan eens heeft hij nadrukkelijk verklaard dat de spiritua liteit van de Norbertijnen geen andere is dan de spiritualiteit van de Kerk. Dit Norbertijns ideaal heeft hij ook in Ne derland willen verbreiden door de nieu we stichting in Harderwijk welke in 1950 tot stand kwam. De ruim tweehonderd onderdanen zul len Vader-abt hun dankbaarheid laten blijken en Gods zegen afsmeken over de naar zij stellig hopen vele ja ren welke dr. Ondersteyn gegeven mo gen zijn de abdijgemeenschap te leiden. Maar ook velen in binnen- en buiten land die niet een zo directe relatie met de jubilaris bezitten zullen getuigen van hun dankbaarheid en genegenheid. Ad muitos annos. Bij gelegenheid van het veertigjarig priesterfeest van hoogwaardig heer mr. dr. M. Ondersteyn O.Praem., abt van de abdij van Berne te Heeswijk, op Zondag It April, zal er die dag in de namiddag van 35 uut gelegenheid gegeven worden om hoogwaar dig heer persoonlijk geluk te wensen in de abdij te Heeswijk. De officiële viering in de kloostergemeenschap zelf zal plaats heb ben op Dinsdag 27 April. Ben ik voor de oorlog? Neen, ik ben voor de vre de. Ben ik voor overmatige overheidsbemoeiing? Neen, ik ben er tegen. Zou ik een gezond particulier initiatief willen weerstreven? Wei neen immers, ik koester het aan mijn hart. Heb ik iets op met de massamens? In tegendeel, ik verfoei hem. Vind ik dat de belasting te hoog is? Ja, dat vind ik. Ben ik van mening dat er wonin- gen-voor-iedereen gebouwd moeten worden? Inderdaad, dat ben ik van mening. Meer welvaart? Ik ben er voor: Lagere lonen? Ik ben er tegen. Een gezonde middenstand? Mijn har- tewens. Vrijheid en Recht? Zonder deze twee kan ik niet leven. Ik wil maar zeggen dat ik het weer bijzonder moeilijk krijg op 21 April. Alle politieke partijen blijken voor te staan wat ik voorsta; en te verachten wat ik veracht, met uitzondering dan van de perfide margarine-borden, waarop zijn hun leuzen kenbaar ma ken, en die het mooie stadsbeeld af doende ontsieren. Maar het wórdt moeilijk. Niet ten onrechte raadt een der partijen aan; „Vat moed, stem goed". Wij denken er zélf wel bij: „Stem goed en hóud moed". Advertentie (Van onze verslaggeefster) Antoine, de befaamde Parijse kapper, komt 25 April voor de eerste maal naar Nederland om in het Kurhaus te Sche- veningen twee shows te geven, des mid dags in besloten kring voor de leden van de N.E.V.O.K. (Nederlandse Ver eniging van Ondernemers in het Kap- persbedrijf, waartoe de hoogst geklas seerde zaken in den lande behoren, op wier verzoek hij ons land bezoekt, en des avonds, in combinatie met het Pa rijse couturehuis Griffe, vocrr het pu bliek. Antoine zelf, die eerst voor de Neder landse televisie zijn kapperskunsten zal vertonen, vult bij de Zondagavondshow slechts een deel van het revueachtige programma, waarbij ook Nederlandse kappers zullen demonstreren en ook Franse chansons gezongen zullen wor den. Uit de collectie van Griffe zullen veertig modellen worden getoond door vijf Franse mannequins. Beroemde mannen in de vluchtige wereld der ijdelheid moeten trachten beroemd te blijven. Deze 69-jarige „koopman in illusies", die er twintig jaar jonger uitziet, en die over de hele wereld 75 schoonheidssalons heeft, woont op een der mooiste plekjes van Parijs in een huis met glazen wanden, hij schrijft aan een glazen bureau en slaapt in een glazen bed' Op de Nederlandse avond zegt hij een kapsel te zullen lan ceren voor de werkende vrouw. En om te bewijzen dat er voor iedere vrouw iets te maken is. mag iemand uit het vrouwelijk publiek zich op het podium melden, in welke staat heur haar zich ook bevindt, waarop de meester-kapper het zal fatsoeneren. Cruys Voorbergh heeft zich bereid verklaard de show te annonceren. Van zelfsprekend zal Antoine de Keukenhof bezoeken, waar een tulpsoort naar hem genoemd zal worden. Dat is de hoffe lijkheid van het bollenland! Een bende van ongeveer dertig man onder leiding van Ota Winata heeft een rubberfabriek, welke in aanbouw was op de onderneming Tjigobong in het district Djampang Kulon (ten Z.W. van Sukabumi), in brand gestoken. De scha de bedroeg ongeveer 16.000 rupiah. Vervolgens schoot dezelfde bende een burger dood. Een tweede persoon werd ontvoerd. Een bende van onbekende sterkte heeft de theeonderneming Sukawana (ten Noorden van Lembang) aangeval len. Vrijwel alle persoonlijke bezittin gen van de employés werden geroofd. In de avond van 29 Maart heeft een. bende de onderneming Rantjasuni in het Patuhase aangevallen. Ook hier werden alle persoonlijke bezittingen van de employé's door de bende meege voerd. De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft Vrijdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in tegenwoordigheid van zijn ambtgenoot in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de expositie geopend van hedendaagse Zuid-Limburgse kunst. De tentoonstel ling blijft tot 10 Mei in Amsterdam en wordt daarna van 12 Mei tot 1 Juni in het Stedelijk Museum te Alkmaar gehouden. De gouverneur der provincie Lim burg zoals hij in zijn gewest wordt genoemd accentueerde in zijn openingswoord de geestdrift, waarmede na de oorlog een aantal Zuid-Limburgse kunstenaars zich hebben ontwikkeld, en wees op het levendig contact en de banden, die er bestaan tussen de verschillende steden aan de Maas en de gekroonde stad aan de Amstel. Dr. Houben merkt voorts op, dat de beeldhouwers en de glazeniers, wier werk in de openbare gebouwen en kerken in zijn provincie te zien zijn, niet op de expositie vertegenwoordigd zijn. De expositie noemde hij: „Het tijdelijk ter beschikking stellen van het werk der hoogst begenadigden onder ons". Moge ditmaal de victorie in Amster dam beginnen en niet in Alkmaar eindigen, zo besloot dr. Houben. Vooral had de kunstcriticus Jules Kockelkoren, na het openingswoord van de voorzitter van het werkcomité, Alph. A. N. Winters, een inleiding gehouden over de ontwikkeling van de Limburgse kunst en de tentoonstel ling, waardoor „Limburgs creatief ver mogen in de schijnwerpers van de na tionale aandacht staat". „De ontwik keling van de Limburgse kunst heeft van een besloten regionaalheid, via de emancipatie, die begon bij de opkomst der industrialisatie, en via Limburgs cultureel reveil, nu een periode be reikt van een nationaal, ja zelfs supra nationaal beeldend streven", aldus in leider. De tentoonstelling, die mogelijk werd dank zij de financiële steun van het ministerie van O., K. en W., omvat 95 schilderijen, gouaches, tekeningen, klein beeldhouwwerk en enkele hout sneden van 25 jongere en enkele oude re kunstenaars (o.a Ger Boosten, Charles en mevr. Karin Eyck. Han Je- linger en Jos Tielens) uit de laatste vijf jaar. De exposerenden zijn: Joh. v. Aanholt, Jef Courtens, Pie ter De- fesche, Jef Diederen, Gene Eggen, Wil lem Hofhuizen, Frans Hollman, Nic Jennekens. mej. Hetty Kluytmans, Ger Lataster, Eugen Laudy, Hub Levigne, Harry Lips, Frans Nols, mevr. J. M. A. RoosenburgGoudriaan, Teun Roosen burg, A. J. J. Scheffers, Giel Serpenti, Henk Sitskoorn, Guill. Stassen, Rob Stultiens, Nic Tummers, Frans Vos, Alphons Winters, Yo Bwan Tjong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3