Tweede Kamer accoord met' gewijzigd ontwerp-Donker J - CENTRE M VOOR RECLAME IN AMSTERDAM KING DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Kruiswoordraadsel B F V Regeling notarisambt met kleine meerderheid aangenomen W ll V Overeenstemming in lerarenkwestie Valse entree s voor Holland—België Prof Lieftinck op Schiphol DE WITTE RAAF i\ j iv\ *4 Representatieve huisvesting van grote organisaties op puhliciteitsgebied Herdenking in saai van Tweede Kamer Grote Drie erkennen O.-Duitsland niet VRIJDAG 9 APRIL 1954 PAGINA 5 Zeven verdachten veroordeeld Hoteldirectie weigert zaal aan NESB Vijf jaar voor inbreker iremmer verongelukt SdWP1" 'WW1" Project van anderhalf mill wen Een beroep op de natuur Geen tijd. geen tijd uitdrukking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds belangrijker rol Drukker cn jachtiger wordt het leven. Dat is allemaal met erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in even wicht houdt Doe nü een beroep op de Natuur zij zal U helpen. Zij geeft U het beste dagelijkse middel ter op wekking en verkwikking de natuur zuivere KING-pepermunt Het is aan U om daar iedere dag dankbaar te profiteren! PEPERMUNT H. Vader zegent menigte op St. Pietersplein Na ongeval overleden Eerste lustrum NATO door CLARENCE B. KELLAND V9 e /r UT 2Ï I// W W I tv óo is ii vv iv Ui óg Oplossing kruiswoord raadsel van Donderdag Nota's aan Moskou Stakingsgolf in Italië tegen EDG-be krachtig ing Examens Incident in Washington Arabische diplomaten verlaten banket Mossadeq staat in hoger beroep terecht Reeds Zondag a.s. Kampioenswedstrijden hockey en korfbal (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp, waarin een leeftijdsgrens aan het notarisambt wordt gesteld en de beslissing over de oprichting van een pensioenfonds aan een bog te houden referendum wordt gebonden, heeft, toen het gisteren op de beslissing in de Tweede Kamer aankwam, nog tot spannende momenten aanleiding gegeven. Eerst nadat vijfmaal gestemd was waarbij steeds zeer kleine meerderheden de doorslag gaven kon de wet erdoor komen. De bitslag van de laatste stemming was 41 voor en 38 tegen. Hierbij was de K.V.P. niet eensgezind. Met de P.v.d.A., de C.H. en de communisten stemden begen leden voor het ontwerp, onder wie ook de voorzitter der Kamer, dr. Kortenhorst, terwijl de fractieleider, prof. Romme, met achttien andere leden tot de tegenstemmers behoorde. Op basis van de nieuwe op 1 Decem ber 1.1. tot stand gekomen salarisrege- ling voor de leraren bfj het V.H.M.O. zijn met de vertegenwoordigers der le raren-organisaties in de commissie voor georganiseerd overleg voor V.M.H.M. besprekingen gevoerd over de inhoud Van de volledige betrekking van 24 tot 29 lessen. Naar wij vernemen hebben «eze besprekingen thans tot algehele overeenstemming geleid. Bij brief van April 1.1. heeft de Raad van Leraren hamens de Ieraren-organisaties zich met het voorstel, dat in de overlegcommissie Is opgemaakt, verenigd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het voorgestelde aanvaard. Binnenkort zullen dan ook aan de gemeente- en schoolbesturen en de di recteuren en rectoren van dagscholen Voor V.H.M.O. vanwege genoemd depar tement richtlijnen worden verstrekt Volgens welke de klassenbezetting, de leeftijd van de leraren en bepaalde, met het onderwijs nauw samenhangende Werkzaamheden, elementen zullen zijn bij de bepaling van de taak der verschil lende leraren in de volledige betrek king. Ook een aantal andere wensen van de Organisaties met betrekking tot de sa larisbepaling, waarover in de overleg commissie eveneens volledige overeen stemming is bereikt, heeft de minister Sanvaard. Een wijziging van het bezol digingsbesluit wordt in overleg met de Vertegenwoordigers der organisaties Voorbereid. De Amsterdamse rechtbank heeft Donderdag zeven verdachten uit Am sterdam veroordeeld, die betrokken zijn geweest bij het in omloop bren gen van valse toegangsbewijzen voor de staanplaatsen bij de interlandwed strijd NederlandBelgië op 25 No vember 1951 in het Feyenoord-sta- dion te Rotterdam. Een strenge controle voor, tijdens en na deze wedstrijd had uitgewe zen, dat een groc' aantal valse kaartjes in omloop was gebracht. Na een on derzoek, dat een jaar duurde, slaagde de Rotterdamse recherche er in de zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam men terecht bij oen 37-jarige Amsterdamse koopman hit Amsterdam, die bekende van een hem onbekende Belg in een broodjes- Winkel in de Lange Niezei te Amster dam 3000 valse staanplaatskaartjes ge kocht te hebben. Hij werd veroordeeld tot zes maan den. gevangenisstraf, waarvan vijf Voorwaardelijk. Tegen hem was zes 'haanden onvoorwaardelijk geëist. Drie afnemers en wederverkopers Werden tot zes maanden, waarvan 'esp. vijf, drie en vier maanden voor waardelijk veroordeeld. Wegens het kopen en aan de man brengen van Sfote aantallen kaartjes, die soms in de honderden Hepen, had de officier 'egen hen eveneens zes maanden on voorwaardelijk geëist. De overige drie Verdachten werden vrijgesproken, aangezien de rechtbank niet bewezen ®chtte, dat zij de valsheid van de haartjes kenden. (Van onze Haagse redactie) Een vergadering van de N.E.S.B., 7elke een dezer dagen te Den Haag zou Worden gehouden, heeft geen doorgang hunnen vinden omdat de directie van ?et Parkhotel, waar de bijeenkomst was gelegd, weigerde aan de N.E.S.B. gast- V'Ujheid te verlenen. Op de vergadering *°u het woord worden gevoerd door *aul van Thienen en mr. J. A. Wolt huis. Op het laatste ogenblik, toen de deelnemers reeds in het hotel aanwezig ^aren, ontdekte de directie dat men yjet N.E.S.B.-ers te doen had. Hierop Werd aan de beleggers van de vergade- h'hg medegedeeld dat men op hun aan wezigheid geen prijs stelde en hun geen aal ter beschikking kon stellen. j Overeenkomstig de eis heeft de Haar- ethse rechtbank de 25-jarige behang- eldrukker Chr. van den B. uit Delft beoordeeld tot een gevangenisstraf van ht jaar met aftrek van voorarrest. Hij 'erd ervan beschuldigd in Haarlem |A?e inbraken te hebben gepleegd. De ,jhU bedroeg ongeveer vijfhonderd gul- rAan den B. heeft in de omgeving van harlem en in het Gooi 25 inbraken ge leegd. Op 10 November van het vorig if.f' was hij erin geslaagd uit het po- «ebureau te Bloemendaal te ontvluch- -jh- Eind Februari is hij in Amsterdam "Behouden. aan^-iarige L. P., gewoond hebbende )yn„ da Kreupelerweg in Klaaswaal, is se Tag aan boord van het Italiaan- havo "ïtal° tfarsano", dat in de Waal- ougpmi f Botterdam ligt, dodelijk ver- tverk-T-, i was als tremmer in 'n ruun Op waar pufkolen werden gelost. kg jf. rooment, dat de grijper van 8000 P. Va„ t ruim werd neergelaten, gleed ktield ,een hoop kolen en raakte be- Het stnff .ssen de grijper en de kolen 'eau overschot is naar het bu- n de rivierpolitie gebracht. Tevergeefs had mr. van Rijckevorsel getracht met drie amendementen de in houd van de wet nog op enkele punten verder te wijzigen, dan door de minis ter reeds was geschied. Mr. van Rijcke vorsel vond wel, dat minister Donker een belangrijke concessie had gedaan, door een referendum te willen houdei onder de notarissen, maar de wijze waarop hij dat zal doen beviel hem niet. Het gaat om candidaat-notarissen en notarissen. Hun belangen lopen sterk uiteen bij deze beslissing. Dan zou de minister, om een zuivere uitslag van het referendum te krijgen, ook deze beide groepen afzonderlijk moeten laten beslis sen en niet zoals hij thans doet, beiden in één referendum, zo meende hij. Ook had de minister alvast bepaald, dat de degenen die blanco stemmen of niet meedoen bij de voorstemmers zullen worden gerekend. Mr. van Rijckevorsel wilde hen geheel buiten beschouwing laten. Een derde belangrijke wijziging had hij willen aanbrengen door de nota rissen die voor ontslag in aanmerking komen, omdat zij ouder dan zeventig zijn, het lot te besparen, dat zij zonder enig pensioen zullen komen te staan. Die kans lopen zij nu, wanneer binnen een bepaalde termijn, die de minister zal kunnen bepalen, bij referendum geen beslissing voor het pensioenfonds is ver kregen. De heer van Rijckevorsel vond dit een immorele bepaling in de wet. Anderen in de K.V.P.-fractie dachten daar blijkbaar anders over, hetgeen zijn verklaring kan vinden in het feit, dat zij hebben overwogen, dat de candidaat- notarissen lelijk in het gedrang zouden zijn gekomen, wanneer de minister zich eens balorig had. getoond en het hele ontwerp zou hebben ingetrokken. - Meer succes had mr. Roosjen (A.R.i, die zijn amendement over de datum van ingang van het ontslag zag aangenomen De minister had de notarissen boven de 70 jaar in twee jaar tijd willen ontslaan. Thans zal dat in tien halfjaarlijkse ter mijnen gebeuren, zodat er vijf jaar over heen zullen gaan. Minister Donker ver zette zich niet sterk tegen het amende ment. De Kamer besliste ten gunste van het plan-Roosjen met 48 stemmen voor en 33 tegen. Behalve de A.R. waren de gehele K.V.P., met de V.V.D., de K N P. en twee C.H.-ers er voor. De amende menten-van Rijckevorsel werden met een meerderheid van slechts een enkele stem verworpen (39 tegen 40. Voor A.R K.V.P. en K.N.P.) Het lot van het wetsontwerp is echter nog niet beslist, daar ook de Eerste Ka mer de zaak nog moet bekijken. Na de verdediging van de amende menten door de heren v. Rijckevorsel en Roosjen heeft mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) gesproken, die de uitslag bekend maakte van een spoedrefe- rendum, dat te elfder ure door de Broederschappen van Notarissen is gehouden en waarbij 437 van de 831 leden zich voor het wetsontwerp zou den hebben verklaard. Bij de defini tieve stemming zal de wijsheid het vermoedelijk wel winnen van de emo tie, zo luidde haar conclusie. Prof. Oud (V.V.D.) had veel critiek op de wijze waarop in afwijking van het Regiement van Orde deze zaak door de Kamer in overleg met de minister i.' behandeld. Het volgen van de juiste pro cedure in het parlement vond hij zelfs nog belangrijker dan de onderhavige kwestie. Het gaat er thans hard naar toe. dat een aantal groepen van specialisten dergelijke kwesties binnenskamers in orde maken terwijl alle leden van de Kamer er in een openbaar debat aan te pas hadden moeten komen. Hij bleef op het standpunt staan dat ten aanzien van het notarispensioen principieel verkeerd is gehandeld door een regeling aan leden van een vrij be roet» op te willen leggen. Men zou het probleem alleen langs de fiscale weg kunnen benaderen. Twintig jaar geleden had hjj een ambtgenoot-minister van Justitie reeds gewaarschuwd zich niet in dit wespennest te steken. Prof. Oud eindigde met te voorspel len dat de wet tot eenzelfde mislukking zal leiden als de Zondagswet. In zijn antwoord zei min. Donker dat de bezwaren van mr. v. Rijckevorsel wat het gezamenlijk referendum betreft hem niet aanspraken. Het gaat om een enkele beroensgroep, die solidair moet kunnen zijn. Ziin opvattingen omtrent de meer derheid bij het referendum baseerde hij op de bestaande rechtsopvattingen en op het gezond verstand dat zegt: wie dat zonodig de oude notarissen een bij zondere pensioenregeling wil geven, had hij eveneens ernstige bezwaren, omdat daar nieuwe onzekerheden, wetswijzi gingen en dwangmaatregelen uit voort zouden komen, terwijl het amendement ook niet ingaat op de financiering. Het ontwerp werd na re- en dupliek in de genoemde stemverhouding aangenomen. Op doorreis van Washington naar Beirouth heeft rud-minister Lieftinck Woensdag korte tijd op Schiphol ver toefd. Nadat de missie van prof. Lief tinck voor de Wereldbank in Turkije tot een ontijdig einde was gekomen, heeft hij thans een nieuwe opdracht ontvangen. Aan het hoofd van een aan tal experts zal hij een onderzoek naar de economische toestand van Syrië gaan leiden. n spil 1-- 28. „Mijn schepen," brult Ragnar de Rode en rent woest naar de rand van de legerplaats. In minder dan geen tijd is het hele kamp in rep en roer. Eric gaat achter de doldriftige piraat aan: „Wacht, Ragnar, het kan een valstrik zijn." Doch Ragnar is niet meer te houden: „Wat valstrik.' Naar de drommel er mee, mpn schepen staan in brand." En zonder verder nog naar de Noorman te luisteren schreeuwt hij enige van zijn inmiddels uit de duisternis opdoemende ongure krijgers toe: „Vooruit kerels, er op los en een beetje gauw, voor het te laat is; naar de schepen, dat handjevol mensen daar redt het niet." Even later stormt de helft van Ragnar's mannen onder aanvoering van een grote, benige piraat in looppas weg,'naar de bedreigde plaats. Eric wordt zich er van bewust, dat zij bij het schijnsel der'vuren een prachtig doelwit vormen bij een mogelijke overval en begeeft zich naar zijn eigen mannen. Hij verdeelt hen over de verschillende posten langs de buitenkant van het kamp, wetend dat hij op hen ten minste kan vertrouwen. Dan voegt Ragnar zich weer bij hem; hij kijkt nors voor zich uit en ontwijkt Eric's blik. Bezorgd zoeken diens ogen de duisternis af. „Ik weet niet," zegt hij, maar dit kan wel een valstrik zijn, om een gedeelte van onze mannen weg te lokken. „Kletspraat, Noorman" grauwt de rover; „het zijn de Witte Raven, dat denk ik er van, cn ze hebben het op mij voorzien, op niemand anders. Vergeet niet, dat ze nog een rekening met mij te vereffenen hebben." En een schampere lach krult zijn mondhoeken. Achterdocht vat post in Eric's brein; Ragnar de Rode is geen lafaard. Koud klinkt zijn stem als hij zegt: ,J>an begrijp ik niet goed, waarom ge zelf niet de leiding van de troep op u hebt genomen." Ragnar bromt iets onverstaanbaars; zijn felle ogen glijden over de legerplaats en blijven een moment op de gewonde Schot rusten, doch deze ligt roerloos, met ge sloten ogen. Dan lopen beide mannen terug naar het midden van het kamp; de wachtvuren laaien hoog op en ogenschijnlijk is de rust weergekeerd. Plotseling, als bij afspraak houden ze alle twee de pas in: „Wat toas dat, Noorman," fluistert schor de rode piraat. Nauwelijks waarneembaar komt het geluid tot hen: een gekraskort daarop weer, nu van een andere kant dan luider Ook Erwin heeft het gehoord en de anderen; ongerust komen ze naderbij. „Hoort ge dat, Fadir7 Zijn dat vogels of klinkt aarzelend Eric's stem. „Hel krassen van een raaf," zegt de Noorman zacht en op hetzelfde ogenblik weerklinkt een schrille kreet. Een van Eric's krijgers stort, getroffen door een pijl, voorover Advertentie I® het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (Van onze verslaggever) On initiatief van het Genootschap voor Reclame zal te Amsterdam, het nationale centrum voor de publiciteit, een cen traal gebouw worden gesticht, waarin alle representatieve organen van het Ne derlandse reclamewezen zullen worden samengebracht. Dit Nationaal Reclame centrum hoopt mep, op een belangrijk punt in de stad te bouwen en binnen twee jaar te voltooien. Voor financiering van de bouwkosten, ongeveer f 1.500.000, is reeds in principe overeenstemming bereikt met een der grote banken van de hoofdstad. Op een lunch in het Carlton Hotel is dit plan gistermiddag geïntroduceerd door de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel mr. D. A. Del- prat en de voorzitter van het Genoot schap. jhr. W. van Andringa de Kempe- naer in aanwezigheid van de burge meester mr. A. d'Ailly, wethduder mr. R. van den Bergh, oud-minister, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de voorzitter van de V.V.V.. jhr. Six van Hillegom, de heer J. W. Henny v. d. Ned. Dagblad pers, en talloze andere vertegenwoordi gers uit kringen van handels-, bedrijfs- en reclamewezen Mr. Delprat wees op het succes van verschillende centra, welke door samen werking van belanghebbenden zijn tot stand gebracht zoals de vereniging „Amsterdamse Haven" en het Instituut voor de Tropen. Het Reclamecentrum heeft vooral een representatieve en eco nomische doelstelling. Jhr. van Andringa de Kempenaer gaf de verzekering dat de plannen spoedig verwezenlijkt zul len worden. Het Centrum zal represen tatief zijn voor de economische belang rijkheid van de reclame. Men stelt geen prijs op een grachtenhuis, doch men wil ook in de bouw de actualiteit van de moderne reclame uitdrukken. In het Centrum zal plaats zijn voor verenigingen en organisaties uit de re clamewereld, verder komen er verga derzalen. een bioscoopzaal, gehoorzaal, bibliotheek en documentatiecentrale. Naar wij vernemen zullen in dit „Groot-reclamegebouw" o.m. worden van Paus Pius XII verscheen gisteren voor de derde maal sinds zijn ziekte voor het raam van zijn particuliere ver trekken in het Vaticaan en zegende 20.000 Italiaanse boeren, die op het St. Pietersplein waren samengestroomd. Het was een warme lentemiddag. De H. Vader vertoonde zich anderhalve mi nuut aan de menigte en zegende tot tweemaal toe de boeren, die in Rome zijn omdat daar op het ogenblik een nationaal landbouwcongres wordt ge houden. (U.P.). De 75-jarige Th. Chr. van der K. uit Rotterdam, die gistermorgen tengevolge van een ongeval een schedelbasisbreuk opliep en opgenomen moest worden in het Sint Franeiscusgasthuis, is daar la ter overleden. gevestigd het Genootschap voor de Re clame, Vereniging van Erkende Adver- tentiebureaux, de Bond van Adverteer ders en het Centr. Bureau voor de Cou rantenpubliciteit. Ter nadere uitwerking van de plan nen wordt een werkcommissie ingesteld onder leiding van mr. Delprat. Van ge meentelijke zijde is leeds medewerking toegezegd. Ook in universitaire kringen is veel belangstelling voor dit centrum, dat zich bijzonder zal bezighouden met wetenschappelijke research van het re clamewezen. Mr. Delprat heeft aan de organisatoren ook de reclame voor ons land over de grenzen verband met de ex port bijzonder in de aandacht aanbevo len. In de banken der Tweede Kamerleden en aan de ministerstafel in de vergader zaal van de Tweede Kamer, had gister avond een aantal genodigden tot bijwo ning van de bijeenkomst ter herdenking van het eerste lustrum der NATO, zit ting genomen. De Tweede Kamervoor zitter, mr. L. G. Kortenhorst, een der sprekers van deze avond, had ditmaal aan de groene tafel tegenover zijn voorzit tersgestoelte plaats genomen. Van cle tribunes en boven de zetel van de voor zitter hingen de vlaggen van de NATO- partners en van de Europese beweging. De bijeenkomst was georganiseerd door de Atlantische Commissie, die is sa mengesteld uit leden van de Nederland se raad der Europese Beweging en ds Vereniging voor internationale rechts orde. Zij werd bijgewoond door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, mr. A. M. Joe- kes, oud-minister, staatsraad en voorzit ter van de VIRO, mr. dr. R. H. Pos, al gemeen vertegenwoordiger van Surina me in ons land, mr. baron Van Tuyll van Serooskerken, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken en een aantal ambtenaren van dit ministe rie, een vertegenwoordiger van de bur gemeester van Den Haag, luit.-generaal Kist, leden van de Atlantische Commis sie, van de afdelingsbesturen van Den Haag van de Beweging van Europese federalisten en de VIRO. Prof. mr. R. Kranenburg heeft in de aanvang dank gebracht voor de gastvrij heid, die de Tweede Kamer voor deze bijeenkomst heeft willen verlenen. In het Engels richtte hij nog een afzonder lijk woord van welkom tot de Canadese ambassaderaad, de heer Paul Trembiay, die namens zijn ambassade een rede hield. Mr. L. G. Kortenhorst zei, alvorens zijn rede te beginnen, dat de Tweede Kamer gaarne de zaal voor deze bij eenkomst ter beschikking had willen stellen. „Is er een betere plaats dan in deze burcht van economische en politie ke democratie, voor het houden van de ze herdenking?" zo vroeg hij. Met een dankwoord van prof. Kranenburg werd de bijeenkomst gesloten. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 60- „Dacht jij," zei Hephzibah, „dat ze met die sloot geld practisch in hun han den nog van plan zijn enig risico te lopen door jouw toedoen? Hebben ze soms al niet een keer op je geschoten?' Ze had het hare ervan gezegd en ze keerde zich om en beende naar haar keuken. Deze keer wenste Anneke Vil - lard werkelijk dat ze een man was. Als een man bedreigd wordt, kan hij zich met zijn vuisten of een wapen verdedi gen hij kan er zelfs op uitgaan en zijn vijand achtervolgen. Maar als meis je was zij hulpeloos. Een ogenblik dacht zij erover de eer ste de beste trein te nemen en te vluch ten maar ze verwierp dat plan. Ze ver wierp het in de eerste plaats omdat laf heid niet strookte met haar koppige na tuur, en ten tweede omdat haar aan wezigheid noodzakelijk was, wilde zij haar plannen met de Virgin Queen tot een succes maken. Diezelfde middag zou ze opnieuw een onderhoud hebben met James Flood, en ze was er zo goed als zeker van dat Flood en zijn compagnons op het punt toe te happen. Ze mocht het stonden welslagen van de onderneming niet op het spel zetten doOr niet te verschijnen, hebben "uw cijfers gecontroleerd, én we Maar één ding leek haar verstandig. Ze ging naar haar schrijftafel, en schreef een brief die ze adresseerde aan Wil liam Ralston. Daarin gaf ze een orde lijk overzicht van hetgeen ze wist, en zette de redenen uiteen, op grond waar van zij geloofde dat Arnold en Slack de bankier en zijn compagnons tot slacht offers hadden gemaakt van een giganti sche zwendel. Ze liet geen enkel ver dacht feit onvermeld, en toen ze haar brief voltooid had, las ze hem zorgvul dig over. Ondanks het feit dat ze geen overtuigende bewijzen had kunnen aan voeren, was het een indrukwekkend be toog. De grootste kracht ervan was dat hef aangaf op welke wijze eventuele bewijzen verzameld konden worden. Grondige onderzoekingen te Londen en Amsterdam, het inwinnen van informa ties bij de firma waar Rolf Hood ge werkt had, een onderzoek naar de pas sagierslijsten van de scheepvaartlijn tus sen Halifax en Liverpool het was alles in staat de middelen te verschaf fen om het zo handig gesponnen weefsel van leugens der beide diamantzoekers te verscheuren. Het was beter te allen tijde een dergelijk document bij de hand te hebben, meende zij. Ze ging de trap af naar de keuken. „Hepsie," zei ze, „In mijn schrijftafel ligt een brief gericht aan mijnheer Ral ston. Mocht er iets gebeuren, zorg dan dat hij die brief krijgt." „De put wordt meestal gedempt als bet kalf verdronken is," zei Hephzibah stuurs. Even na twee uur werd James Flood door Hephzibah in de salon gelaten. „Ga zitten, mijnheer Flood," zei An neke. „Ik hoop dat u en uw compagnons een gunstige beslissing genomen heb ben." Het plan is uitvoerbaar," zei hij. „We geloven dat uw kostenraming van de tunnel niet ver bezijden de waarheid is." „Maar vroeg ze. „Wat is er voor een „maar?" „Wel, in de eerste plaats, juffrouw Villard, we hebben nog nooit met een vrouw samengewerkt." Haar ogen schoten vonken. „Dat is nonsens," ze. „Vrouwen hebben even goede hersens als mannen. Als ik zie hoe dom en onnozel de grootste zaken lui kunnen doen, dan weet ik dat ik slimmer ben dan zij allemaal bij elkaai. Ik heb alleen, zonder hulp van wie dan ook een kapitaaltje van een paar dui zend dollar verhoogd tot bijna een mil- lioen." „We twijfelen niet aan uw bekwaam heid en inzicht," antwoordde Flood. „Waar twijfelt u dan aan?" „Als een mens zijn ogen gebruikt," antwoordde Flood, „dan weet hij dade lijk welke man te vertrouwen is en welke niet. Je kunt doorgaans tame lijk goed vooi spellen wat een bepaalde man in bepaalde omstandigheden zal doen. Maar geen enkele man, juffrouw Villard, heeft nog ooit kunnen voor spellen wat een vrouw in wat voor om standigheden dan ook zou doen. Een vrouw blijft een vrouw." Anneke tikte tegen haar borst. „Hier," zei ze, „ben ik vrouw." Toen legde ze haar vinger tegen haar slaap. „Maar hier, hier ben ik man." „Mijn beste jongedame," zei Fleod, „u kunt niet allebei tegelijk zijn. Dat zou zonde en jammer zijn. Nee juf frouw Villard, u bent van top tot teen vrouw en dat zult u zelf vandaag of morgen wel inzien. Maar dat behoeit ons niet te beletten zaken met u te doen. Er zijn echter andere punten. U bent practisch een beschermelinge van Wil liam Chapman Ralston en hij mag ons vieren nu niet bepaald erg graag. Het zou niet de eerste keer zijn dat een jonge vrouw als lokaas gebruikt wordt om het een of ander te bereiken. Ral ston houdt er geen scrupules op na. U bent hem veel verschuldigd." „Mijnheer en mevrouw Ralston hebben mij een introductie in San Francisco bezorgd," zei Anneke. „Ik ben hier naar toe gekomen zonder vrienden of ken nissen om mij wegwijs te maken, en ik ben gekomen om geld te verdienen. San Francisco moest mij accepteren, of het wilde of niet. Ik heb de stad nauwkeu rig onder de loupe genomen, en kwam tot de slotsom dat William Ralston de man was die mij de beste diensten kon bewijzen. Daar ben ik van uitgegaan. Mijnheer Ralston bleek erg handelbaar te zijn. Thans erkent iedereen mijn po sitie. Dat dank ik aan de handigheid waarmee ik van mijnheer Ralston ge bruik heb gemaakt. Ik ben hem dus niets meer verschuldigd dan u iemand verschuldigd zou zijn die> u L„Jr uw hand had weten te zetten." Flood knikte, en zijn ogen twinkel den. ..Daar spreken we dan niet meer over. Maar dan is er nog iets anders. Die jonge ingenieur Morton Pease. We kunnen een werk van dergelijke om vang niet aan hem toevertrouwen. Zet ten we door. dan zullen we zelf onze deskundige uitzoeken. U zult Pease op zij moeten schuiven of hem genoegen laten nemen met een ondergeschikte positie." Anneke wist niet dat dit een vraag was om haar op de proef te stellen, en dat er veel van haar antwoord afhing. Maar ze aarzelde geen moment. .Mijnheer Pease wordt met de uit voering van het werk belast," verklaar de ze onomwonden. „En als ik zeg dat wij niet meedoen ais' dat het geval is?" (Wordt vervolgd) !s JJ 1/ \/t /i /S io \li u Jv Je J/ JJ j) 38 jg i/e \VJ VI ij/ Jt IV/ IJJ JJ J6 0/ Vi VJ SS Horizontaal: 1. larve, 5. gewicht, 7. vogel, 9. maan stand, 11. niet verheven, 12. slede, 13. indien, 15. koor, 16. bid (Lat.), 17. wa ter in Brabant, 18. schildersgerei, 19. tijdperk, 20. ik (Lat.), 21. levenslucht, 22. verharde huid, 25. voetbalvereni ging, 26. onder andere, 28. woon schip, 29. jongensnaam, 33. pi. in Limburg, 34. vis, 35. schildersgerei, 37. inwoner van Borneo, 41. werk, 46. meisjesnaam, 47. staaf, 49. zoals de akten getuigen (Lat.), 50. bijwoord, 51. sprakeloos, 54. vorm van gappen, 55. vervoerbedrijf, 58. doorzichtige, 60. deel van een huis. 62. familielid, 63. vr. munt, 65. eikenschors, 66. meisjesnaam, 67. jongensnaam, 68. smalle opening, 70. de onbekende. 71. rijksgrens (afk.), 72. zangnoot, 73. vo gel. Verticaal: 1. eerwaardige vader (Lat), 2. soort onderwijs, 3. soort scherm, 4. bevel, 5. tegenwerping, 6. rang, 7. coiffeur, 8. drank, 9. zonder inhoud, 10. gewicht. 14. vlug, 15. herkauwer, 19. soort struisvogel, 21. groet, 23. maanstand, 24. voorzetsel, 25. landbouwwerktuig, 27. persbureau, 28. wandeldreef, 30. voorzetsel, 31. pers. vnw. (Fr.). 32. goud (Fr.), 36. geheel de uwe (Fr.), 37. maat, 38. tandeloos zoogdier. 39. pers. vnw., 40. meisjesnaam, 42. woe de, 43. de ondervinding, 44. beetje, 45. lidwoord, 47. ambtshalve (Lat.), 48. omhaal, 52. deel v. e. gebouw, 53. om sloten water, 55. vierhandige dieren, 56. bijwoord, 57. zwaardvis, 59. berg ruimte, 61. houding, 63. in orde, 64. telwoord, 69. eerwaarde heer (Lat.). Horizontaal: 1. smal. 4. raap, 8. olijf. 10. mare. 12. batterij, 15. R.A.I., 16. e.k., 17. ontle den, 19. onz., 20. erg. 21. non, 22. kar, 24. set, 26. mes, 28. ontnemen, 31. me, 32. fez, 33. ruïneus, 35. Ares, 37. eelt, 38. ferm, 39. anno. V erticaal: 1. slak, 2. mijt, 3. aftonnen, 5. a. m., 6. aardgas, 7. prae, 8. jber, 9. art., 11. eind. 13. enz., 14. ijle. 18. erkennen, 19. Oostzee. 23. sofa. 25. ter, 26. Mei, 27. West, 29. nerf, 30. mud, 31. mulo, 34. 'een, 36. sr. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten erkennen het Rus sische besluit niet, waarbij Oost-Duits- land tot een „souvereine staat" werd verklaard. Zij blijven de Sovjet-Unie verantwoordelijk achten voor het be stuur van Oost-Duitsland. Dit hebben de drie Westerse Hoge Commissarissen in West-Duitsland aan hun Russische ambtgenoot medegedeeld. In de desbetreffende, gelijkluidende nota's wordt uiteengezet dat de Oost- Duitse regering niet na het houden van vrije algemene verkiezingen aan het be wind is gekomen en dat de Westerse autoriteiten niet voornemens zijn het te Oost-Berlijn zetelende bewind als een „regering" te behandelen. Er wordt in de nota's de nadruk op gelegd, dat Frankrijk, Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten „uitsluitend de regering der West-Duitse federale republiek erkennen daar deze na vriie algemene verkiezingen is samen gesteld en de wettige vertegenwoordig ster van Duitsland is." (AFP). De communistische leider van het grootste Italiaanse vakverbond, Di Vit- torio, heeft gisteravond een golf van stakingen aangekondigd ter voorkoming van de bekrachtiging van het E.D.G.- verdrag door Italië. Het vijf millioen leden tellend vakverbond is vastbeslo ten tegen de bekrachtiging van het ver drag te strijden. De organisatie zal alleen van geoorloofde middelen ge bruik maken, aldus de verklaring. (Reuter) AMSTERDAM (G. O.) Bevorderd tot arts mej. C. Fottjewijd, D. Baarslag, R. van Putten, J. Hoekstra, W. de Jong, C. van Sambeek. L. van Haeringen, F. v. Ree allen Amsterdam), R. Smeets (Weesp) en K Knaap (Bloemendaal): artsexamen le geef. mej. A. Boerrigter, D. Schouten, C. Comelisse, A. Visch, G Potman (alien Amsterdam) en G. van Dorp (IJmuiden). LEIDEN Doet. Ned. recht C. Q. J. A. v. Genderen Stort Leiden; G. J. H. Verstegen Den Haag; S. v. d. Wind Rotterdam; W. E. Mansvelt Den Haag; en A. A. ter Laag Bergen (N.H.). Doet. Indon. recht A. W. Wouters Rotterdam. NIJMEGEN Doctoraal Frans M. P. J. Zeijen (Valkenburg); cand. rechten H. J. P Jansen (Zundert). TILBURG Cand. econ. wetensch.: C. Jansma. Tilburg: J. Wauben, Sittard: Doet. econ. wetensch.: J. Groten, Tilburg, J. Scheer, Leeuwarden. De diplomatieke vertegenwoordigers van vijf Arabische lat'den hebben giste ren ostentatief een noenmaal, aange boden door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, verlaten, toen een Amerikaanse Joodse leider in een rede Israël de enige de mocratische natie van het nabije-Oosten noemde. Op het noenmaal, ter gelegenheid van de u;tfeifte van een nieuwe Amerikaan se postzegel, de „vrijheidszegel", die be- doeid it om naar alle de^en van de we reld een boodschap ever te brengen be treflende de Amerikaanse leefwijze, za ten de meeste leden van het diploma tieke korps in Washington en vele auto riteiten aan. De diplomatieke vertegenwoordigers van Syrië, Saoedi-Arabië. Perzië, Egyp te en Libanon wierpen hun stoeien om ver en verlieten de zaal, toen de spre ker, dr. Salit, voorzitter van de raad van Amerikaanse synagogen, klaagde over het feit, dat de Verenigde Naties geprotesteerd hadden tegen Israëlische bestandsschendingen, doch niet tegen het doden van Israëliërs. Later verklaarde dr. Salit het incident te betreuren. Hij zei niemand te nebben villen beledigen of kwetsen. Ook de minister van PTT, Summerfield, sprak ziin leedwezen over het misverstand uit. (Reuter-AFP) In de recreatiezaal van de kazerne der Perzische pantsertroepen, halverwege Teheran en Sjemran, is vanochtend het proces in hoger beroep tegen ex- premier Mossadeq begonnen. Mossadeq droeg een versleten grijze overjas en liep op sloffen. Steunend op de arm van een jonge officier en op een wandelstok begaf de voormalige minister-president zich naar zijn plaats. Onmiddellijk na de opening van de zitting verklaarden Mossadeq en zijn advocaat, dat het tri bunaal niet bevoegd is om deze zaak te behandelen. Nu reeds drie van de vier afdelings kampioenen bekend zijn, Venlo, DKS en Meppel. wordt Zondag as. een begin gemaakt met de hockey-competitie om het kampioenschap van Nederland (he ren). De eerste wedstrijd is DKS-Mep- pel. De kampioenscompetitie korfbal wordt Zondag ingezet met PSVHet Zuiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5