SPORTIEF PLAKBOEK O D De familie P.van Uzzel H I Trainingswedstrijden hervat in Olympisch Stadion Botwinnik geeft elfde partij, zonder spelen, op Haarlem kan leidende positie morgen handhaven Lisse-V.V.S.B. de grote strijd Van Dam en Dame fjrii Rebellie in Italiaanse wielerbond Tegen wreedaardige sportDrukte in Tsjaïkovski-zaal Ontstellende cijfers - Eén op de tien. 538 5^8 Smyslov nu aan de leiding Van stukken en schijven J Nederland wint voetbaltournooi J ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 11 V.. Kaartjes voor export Drukte in Moskou's T s j aiko vski-zaal Oplossing Kruiswoord raadsel van Vrijdag Duur voetbal Ouverture wielerseizoen Beroepsvoetbalclub „Utrecht" opgericht H.F.C. naar Zaandam D.E.M. en Yelsen hebben nog kansen A.D.O.Beverwijk Onze Gezellen in de running abcdef$-h. b c d e f g A Om schaakkampioenschap Donner neemt leiding van Euwe over Wereldtitel tafeltennis Nederlandse heren winnen en verliezen Om het persoonlijk dam kampioenschap Studentenwedstrijden Suriname, Antillen en Indonesië verslagen Mijnheer Magpi heeft toch wel veel op zijn geweten. U weet het, hij is de .eerste geweest, die het heeft gedurfd niet meer voor een rij- wielfabriek te fietsen. Op Magni's trui Wordt de lof van de een of andere schoonheidscrème bezongen. Wij hebben U dat al eens uitvoerig verteld en ook van de herrie, die er is ontstaan in de gelederen van de Franse en Italiaanse wielerbonden toen echter was er slechts sprake van een onbeduidende burenruzie. Nu is het papieren gevecht zo hoog opgelopen, dat de voorzitter van de Italiaanse wielerbond de vorige week in sneltreinvaart naar Parijs is gesneld om zijn Franse collega mee te delen, dat er geen enkele Italiaanse coureur meer op de Franse wegen zou verschij nen als de Fransen nog langer bezwaar maakten tegen de handelingen van de heer Magni. Daar zijn niet alleen de Fransen een weinig van geschrokken, ook onder de Italianen heerst onrust. Coppi en z'n trawanten hebben zich so lidair verklaard met Magni, andere Ita lianen echter weigerden gevolg te geven aan het verbod van de Italiaanse wie lerbond om aan wedstrijden in Frank rijk deel te nemen. De rebellie van sónmige Italiaanse renners is natuur lijk koren op de molen van de Fransen en zij beijveren zich om daar klinken de munt uit te slaan. Zij hebben .het startverbod voor renners, die niet voor een rijwielfabriek uitkomen toen maar niet ingetrokken en trachten inmiddels Zoveel mogelijk Italianen over te halen Wel aan de wegwedstrijd Parijs Roubaix deel te nemen. Men zal zich afvragen, waarom ook de Italianen zich zo opwinden over de ze schijnbaar zo onbeduidende zaak en Vooral, waarom er plotseling een zo duidelijk naar buiten tredende onenig heid in de Italiaanse bond bestaat. Het is niet zo moeilijk dit te achterhalen, als men de namen kent van de grootste raddraaiers. Dat zijn een Petrucci, een Coletto, Minardi en al die jongeren, die veelbelovende Italianen, die nu al jaren in de schaduw van een Bartali, Coppi en Magni moeten leven en die alle kansen om nu eindelijk eens niet langer „waterdrager" te moeten zijn on middellijk aangrijpen. Dat de Fransen deze rebellie heimelijk toejuichen en steunen A begrijpelijk. Zij hebben al- tiid met lede ogen aangezien hoe Cop pi en zijn makkers dank zij hun straffe discipline zoveel successen behaalden. be zaak heeft inmiddels een nieuwe wending gekregen. De U.C.I. heeft zich er mee bemoeid en is in zoverre in zijn bemiddelingspogingen geslaagd, dat een voorlopige rggelyig is gemaakt. Op het Voorjaarscongree zal getracht worden een definitieve oplossing te vinden. Thans staan de zaken zo, dat de Ita lianen, in afwachting van de beslissing, die op het congres wordt genomen, aan alle wedstrijden in het buitenland mo gen deelnemen en dat zij zich zullen onderwerpen aan de in het buitenland geldende bepalingen. Mochten er bon den zijn, die eisen, dat de Italiaanse renners rijden in truien, waarop geen enkele reclame voor artikelen, die met de sport geen verband houden, voor komt, dan zullen zij ook hieraan vol doen. ver enkele weken zullen de voet balploegen van Hongarije en En geland weer tegenover elkaar staan. Men begrijpt, dat na de wed strijd in het Wembley-stadion toen En geland voor het eerst op eigen terrein verloor, de belangstelling voor deze ont moeting uitermate groot is. De wed strijd zal hu in Boedapest gespeeld wor den en volgens de laatste berichten zijn er tenminste achthonderdduizend gega digden voor de tachtigduizend toegangs bewijzen. Men vraagt zich in Hongarije dan ook beslist niet af, wie de wedstrijd wel zal winnen, maar heeft slechts zorg over de vraag, wie er nu wel en wie er geen kaartje zal krijgen. De „Szabad Nep", het belangr.jkste Hongaarse dag blad heeft al een loopje genomen met de grote belangstelling voor deze wed strijd. Het heeft spottend melding ge maakt van een bericht, dat driekwart van het aantal kaartjes voor de export bestemd zal zijn. Als daarna de officials naar believen bediend zijn, zouden er nog 25 toegangsbewijzen overblijven voor het gewone publiek. e TsjaikovskLzaal in Moskou staat nu al twee weken in de belang stelling van de Russische schaak enthousiasten. Met angstige spanning volgen de duizenden, die er in geslaagd zijn een kaartje voor de we strijden te Geachte puzze- laarsters en puzzle- tnannetjes. Heeft U ook ge hoord, dat er tegen woordig briefkaar ten in de handel zijn. U kunt deze, respectievelijk, te gen 6 of 7 centen (contant) bekomen bij de heren boek winkeliers en bij de hoogmogende beren postzegello- ketbeambten, die U zeker ten dienste zullen zijn. Heeft U Ook vernomen, dat Of in de handel briefpapier bestaat. Weet U nog niet, dat de papierver- Werkende industrie enveloppen in de handel brengt en dat deze envelop- Pen dienen om briefpapier te om sluiten. Geliefden, Weet U nog niet, dat er brievenbus sen zijn, rood ge kleurd, staande tegen muren, schuttin gen, hangende aan vervoermiddelen, en hlle dienende om Uw oplossingen op te slobberen. Weet U nog niet, dat er hon derden vriendelijke mannetjes rondlo pen, die steeds bereid zijn, met spoed Uw inzending bij Pa van Uzzel op tafel te deponeren. Vrienden en vriendinnen, Waarom dan toch zo lui. Waarom niet, hadat U het laatste hokje met klaroen geschal heeft veroverd, vlug een brief kaart of briefpapier gegrepen, ijlings Uw uitkomst er op nedergepend en met spoed naar tante Pos gebracht. Heus het is nodig. Pa moet toch weten of een be paalde puzzle U goed bevalt, en niet te Vergeten U heeft een kans op een prach tig boekwerk. Kom, het is voor Uw eigen bestwil. De puzzle van deze week vereist geen omschrijving. Gewoon de hokjes vol hiaken. Vergeet het niet, vrienden. In- Zenden is verplicht. Pa van Uzzel. 1-6 1-8 2-11 2—9 3-8 3—10 4—9 4—14 5—10 5—7 6—12 7—13 Jl16 12—15 13—18 14—17 15—20 16—19 *7-22 7929 20-26 <sl27 31 23-28 26-28 27-32 Omschrijvingen buitenkant. Stuk stof. Plaats in het Gooi." Overwelfde deuringang. Europese staat. Gaan roepen. Graag willen. Dwingen, aansporen. Op geen enkele plaats. Groot gebouw. Insect. Schoenmakersgereedschap. Werkelijk. Brandstof. Fijn maken. Boomscheut (meervoud). Duivel. Nimmer. Windrichting. Getal. Deel van de vinger. Getal. Leven op kosten van. Taille. Geen mens. Lichaamsorgaan. Buis van karton. Eten bereiden. Gevlochten snoer. Ferm. Klappen geven. Gevangenis. Vat. Omschrijvingen binnenfiguur 112 Afbeelding. 2—5 Drinkgerei. 28 Jongensnaam. 37 Militair hoofddeksel. 36 Snavel. 49 Deel van een huis. 511 Vogel. 6—10 Vent. 711 Moment. 8_11 Deel van het oor. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot 'en met 19 April aan 't Kasteel van Aemstel, afd. Prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te .ver melden of men ouder of jonger dgn 18 jaar is. Oplossing 27 Maart Het kruis op de kerk stond scherp afgetekend tegen de nachtelijke hemel en het licht viel uit de lantaarns voor de kerk op de Chinese koster. De prijswinnaars zijn: Fam. Altena, Vegastraat 195, Amsterdam-N.; J. Ver steeg, C. Matersweg 76, Beverwijk; mej. A de Graaff, Meeuwentraat 13, Haarlem. Horizontaal: 1. rups, 5. mg., 7. ka, 9. Ik., 11. plat, 12. ar, 13. als, 15. rei, 16. ora, 17. aa, 18. penseel, 19. era, 20. ego, 21. asem, 22. eelt, 25. edo, 26. oa, 28. ark, 29. otto, 33. geleen, 24. steur, 35. palet, 37. dajak, 41. arbeid, 46. mien, 47. roe, 49. ta. 50. mee, 51. stom, 54. gapt, 55. ato, 58. ijle, 60. portaal, 62. va, 63. ore, 65. eek, 66. pia, 67. ed, 68. kier, 70. nn, 71 rg, 72. re, 73. eend. Verticaal: 1. rp, 2. ulo, 3. parasol, 4. sa, 5. maar, 6. graad, 7. kapper, 8. ale, 9. leeg, 10. kilo, 14. snel, 15. ree, 19. enjoe, 21. ade, 23. ek, 24. tot, 25. eg, 27. anp, 28. allee, 30. te, 31. tu, 32. or, 36. tat, 37. dm, 38. ai, 39. je, 40. ans, 42. rage, 43. empirie, 44. iet, 45, de, 47. ro, 48. omslag, 52. trap, 53. vijver, 55. apen, 56. toen, 57. ork, 59. lade, 61. air, 63. oke, 64. een, 69. rd. bemachtigen de strijd tussen de twee grootmeesters Botwinnik en Smyslov. Bij elke partij, die gespeeld wordt is de zaal stampvol. Bij de buffetten in de zaal verdringen de mensen elkaar om bier of spuitwater te bemachtigen en onderwijl bespreken zij elke zet tot in het oneindige. Zo hoog lopen veelal de meningsverschillen over het al of niet juist zijn van een bepaalde zet, dat de bezoekers pas diep in de nacht door de vrouwelijke suppoosten naar buiten gedrongen kunnen worden. et geval Le Havre met zijn 62 millioen schuld heeft in de krin gen van de Franse voetbalbond toch wel enige opschudding verwekt. Het publiek wil nu wel eens weten hoe het er met het Franse profvoetbal voor staat, de bond schijnt zich ook voor de ze materie te gaan interesseren en in de Franse bladen verschijnen regelma tig interviews met klagende directeuren en aandeelhouders van de Franse clubs. Wij geven toe, men schrikt wel, als de cijfers van een aantal verenigingen openbaar worden. Roubaix bijvoorbeeld heeft voor dit seizoen een verlies van acht a negen millioen francs begroot, Nimes, dat 'zich niet te buiten gaat aan al te buitensporige onkosten en salaris sen rekent op een verlies van twee mil lioen, Straatsburg zal dit seizoen pre cies rond kunnen komen, Lens heeft nu reeds een schuld van zeven millioen francs. Rouen staat er nog slechter voor. Het heeft een schuld van twintig millicen, Cannes heeft een schuld van zeven millioen francs en Metz, dat aan het begin van het seizoen vele mili- oenen francs in kas had dank zij zijn ka pitaalkrachtige voorzitter, begint nu noodgedwongen ook elke franc twee keer om te draaien voor deze wordt uitgegeven. Ondanks alles en al deze trieste cij fers blijven er echter mistoestanden heersen in de' Franse clubs. Zo betaalt Lille enkele spelers buitengewoon hoge salarissen en geeft soms voor het win nen van een wedstrijd premies, die ho ger zijn ^,an de jaarwedde van velen on der U en ons. Bordeaux en Reims, clubs die overigens een voorname plaats in nemen op de ranglijst in de competitie, hebben het voorbeeld van Lille inmid dels reeds nagevolgd. (Van een onzer verslaggevers) Vrendagavond hebben in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de wieier- bandjes weer over het beton gezoefd en ronkten de gangmakers op de grote motoren veertig kilometer lang, om hun pupillen in conditie te rijden voor de officiële wedstrijden, welke over enkele maanden het wielerseizoen op de on- (Speciale berichtgeving) Botwinnik heeft van verder spelen af gezien en de elfde partij opgegeven. Daar mede heeft Smyslov niet alleen zijn gro te achterstand geheel ingelopen, maar zelfs een 6—5 voorsprong genomen. Aan gezien Botwinnik in zijn match met Bronstein in 1952 zijn beste spel liet zien als hij een achterstand had weg te werken, kunnen thans felle en interes sante, op hoog peil staande partijen tege moet worden gezjen. Gezien Botwinniks wilskracht is het immers nauwelijks aan te nemen, dat hij zich zó blijvend uit zijn evenwicht zal laten brengen. De elfde partij was Donderdag bij de 41e zet afgebroken in dé volgende stand: Wit (Smyslov): Kb5, La5, pionnen a2, c 2 en c5. Zwart (Botwinnik): Kg4, Le4, pion f4. In deze stelling was Botwinnik aan zet; deze zet werd door hem onder cou vert afgegeven. Welke zet hij ook afge geven moge hebben, voortzetting van de strijd was yopr hem hopeloos,. Nam zwart pion c dan zouden beide lopers zich moeten offeren tegen de vrije lo perpionnen en dan bleef alleen wits a-pion over, die ongehinderd promo veert. Ook zou zwart kunnen trachten met de koning nog op tijd op de dame vleugel te komen. Dan kon b.v. volgen: 41f3. 42. Lel. Kf5. 43. c6, Ke6. 44. Kb6, Ke7. 45. Lh4t, Kd6. 46. Lg3t, Ke7. 47. a4, Kd8. 48. a5, Ld3. 49. Kb7 en de witte pion promoveert. De beroepsvoetbalclub „Utrecht" is nu officieel opgericht. De notariële akte van oprichting is gepasseerd. Waar schijnlijk zal in September a.s. met de competitie begonnen worden. De trai ning begint reeds in Augustus. overdekte baan zullen inluiden. Ook gisteravond hebben vele amateurs en nieuwelingen de gelegenheid aangegre pen voor het eerst dit jaar de spieren weer wat los te rijden; het hernieuwde begin van het loffelijk initiatief van di recteur Dick Bessen, om de baansport weer nieuw leven in te blazen, dat vo rig seizoen zulk een opmerkelijke geest drift lossloeg zowel bij de renners als de toeschouwers. In de rijen der nieuwelingen stak Kap- tein met kop en schouder boven zijn mederenners uit. In de sprint zegevier de hij met de behoorlijke tijd van 12 2/5 sec., terwijl hij eveneens bij de 4 km. na een felle eindsprint op de eerste plaats beslag legde. De sprintfinale bij de amateurs kreeg niét die bezetting, waar men aanvanke lijk op rekende, doordat de favoriet Jan Hijzelendoorn in de halve aindstrijd bij het ingaan van de voorlaatste bocht het slachtoffer werd van een valpartij, met geyplg, dat hij, van verdere deelneming moest afzien. Nu was het De Moor, die in de tijd van 12 2/5 sec. afrekende mei v. Rossém en Koper. In de 4 km. greep Braat op het juiste moment zijn kans. om met een fel omstreden eindspurt als eerste de finiish te passeren. Bij de stayers heeft Stakenburg, als laatste vertrokken, door een constant, hoog tempo de eerst plaats voor zich opgeëist, al maakten Wierstra en Kunst het hem diverse malen moeilijk. A. Schotman, die achter Kaser debuteer de, eindigde, na een hoopvol begin, ten slotte op de vierde plaats. De uitslagen luidden: Sprint nieuwe lingen: 1. Kaptein (12/5 sec.); 2. Dufour: 3. Schep. Sprint amateurs: 1. De Moor (12 2/5 sec.); 2. v. Rossem; 3. Schep. 4 km. nieuwelingen: 1. Kaptein, 2. De Groot, 3. Dufour. 4 km. amateurs: 1. Braat, 2. Frank. Stayers: 1. Stakenburg (40 km. 35 min. 13 2/5 sec.); 2. Wierstra, 3. Kunst, 4. Schotman, 5. Tolen. In de strijd om een afdelingstitel heeft Haarlem van alle eerste klassers uit deze omgeving thans de beste kansen. VSV is na drie nederlagen in successie lelijk afgezakt en zal heel wat moeite hebben DOS alsnog van de bovenste plaats te verdringen. Anders is het gesteld met de Roodbroeken, die de verloren gegane ereplaats weer hebben heroverd en morgen in staat moeten worden geacht hun leidende positie weer te verbeteren tegen het op bezoek komende Heracles. ,.T1 Stormvogels is de club voor de middenmoot, evenals tuu, maar KLH s positie baart grote zorg. In de strijd met DWS zien we ook al geen heil voor de Racing. Bij de tweede klassers krijgt HFC zowaar nog een klem kansje en is Schoten's lot practisch bezegeld. De Katholieke elftallen uit de Haarlemse omgeving houden het nog steeds goed vol en de kampioenskansen zijn voor menige ploeg intact gebleven. Zelfs komt er zachtjesaan een titel in 't verschiet. In dit verband is de ont moeting Lisse—VVSB wel zo ongeveer de big-match in het Katholieke kamp. Good old HFC heeft zowaar nog een klein kansje op het kampioenschap ge kregen nu West Frisia verleden week onverwacht van DWV verloor. De HFC- ers krijgen de Enkhuizer club zelf nog op bezoek (2e Paasdag) en dienen te beseffen dat alle hoop nog niet is ver loren. Temeer, omdat West Frisia de slechte gewoonte heeft elk seizoen tegen het einde af te zakken waardoor me nigmaal de kampioenskans verloren ging. Zou iets dergelijks zich herhalen dan wordt HFC kampioen. Maar dan ook de resterende vier wedstrijden win nen, HFC! Voor Schoten luiden de berichten minder opwekkend. Wanneer morgen van Watergraafsmeer wordt verloren degradeert de club van Geurts en He- tem naar de derde klas. Een somber vooruitzicht. Kennemers evenwel kan nog behoor lijk eindigen en zal daartoe wel een krachtige poging doen en om te be ginnen AFC met een nederlaag huis waarts zenden. In het Roodbroekenkamp bereidt men zich ernstig voor op de komende be slissende wedstrijden met NEC en Ajax maar de Haarlemse club doet er ver standig aan ook de overige wedstrijden in winst om te zetten. Terwijl de con currenten punten verspeelden liep Haarlem „uit" en we zijn er van over tuigd dat de volgelingen van Kick Smit het morgen tegen Heracles zeker niet te licht zullen opvatten. Twee punten zien we er dus vgel in. VSV moet bij Rigtersbleek het ge schokte vertrouwen trachten te herwin nen om dan tevens revanche te nemen voor de destijds op eigen terrein gele den nederlaag tegen de club van Bley- enberg. Of het zal lukken? Na de slechte resultaten van de laatste weken hebben we de moed een tikje verloren en we vrezen dat de voorsprong van DOS na morgen weer groter zal zijn. En dan zouden de kampioensillusies vrijwel in rook zijn opgegaan. EDO moet bij Go Ahead op zware tegenstand rekenen. Meer dan een gelijkspel zien we er niet in. Ook RCH geven we tegen DWS in Amsterdan niet veel kans maar Storm vogels daarentegen zien we thuis tegen Wageningen wel winnen. In het derde klasse kamp trekken de wedstrijden van DEM en Velsen nog de nodigt aandacht omdat deze ploegen nog volop in de kampioensstrijd zijn betrokken. DEM moet de lastige tegen stander WSV gaan bestrijden en voor Velsen is de opgaaf bij ZSGO niet min der lastig. Willen de clubs echter blij ven meetellen dan is een overwinning noodzakelijk. Misschien kan ADO z n buurman DEM een handje helpen door Beverwijk te kloppen en gezien het zwak ke resultaat van de Wijkenaren bij KVV zijn we geneigd minstens een gelijk spel voor ADO te voorspellen. Wijk aan Zee krijgt een lastig karweitje op te knappen bij RKAVIC en verspeelt ver moedelijk de halve buit aan deze sym pathieke Amsterdamse club. Tybb en HBC, hoewel kansloos in hun afdeling, krijgen in hun thuiswedstrijden resp. tegen Lugdunum en Zandvoortmeeuwen volop gelegenheid te tonen dat zij tot de sterksten moeten gerekend worden. Het zou ons niets verwonderen wanneer zowel HBC als TYBB beslag op de volle buit legt. Bij de vierde klassers is vanzelfspre kend de ontmoeting Lisse VVSB de wedstrijd van de dag. Alleen een over winning van VVSB doet de spanning terugkeren maar of Lisse het zover zal laten komen, menen we vooralsnog te moeten betwijfelen. Eerder geloven we aan een Lisser zege en wanneer het dan een tikje wil meelopen zouden de Lissenaren met Pasen het kam pioensfeest kunnen vieren. Concordia heeft o.i. wel een kansje op een of twee punten nu ASC, dat ge heel uit vorm is, op bezoek komt. De Hillegommers kunnen de punten nog best gebruiken! SJC kan met wat flinke moeite van Warmunda winnen maar Teylingen krijgt het in Den Haag bij Graaf Willem lang niet cadeau. En dan Onze Gezellen! De club uit Haarlem Noord die in de aanvang van dit seizoen een zeer bescheiden rolletje speelde, is volledig in de running. Na een schitterende opmars zijn de Gezellen de leiders tot op twee punten genaderd en gezien de omstandigheid dat de lei dende ploegen elkaar hier volkomen af maken en zelfs tegen zwakker geachte ploegen punten verspelen, is de kans lang niet denkbeeldig dat de titel nog bij Onze Gezellen terecht zal komen. De Gezellen dienen dan echter op de ingeslagen weg voort te gaan en zelf geen punten meer verspelen. Tegen SDZ verwachten we een nieuw succes. Van DSS kunnen we helaas nog niet zulk opwekkend nieuws laten horen. Deze Haarlemse club verkeert nog da nig in gevaar. We hopen dat Sanberg c.s. zulks tijdig inzien, liefst morgen al tegen Animo. De puntjes worden kost baar! US VU heeft tegen Monnikendam wel een kansje op de volle buit. APRIL-OPGAVE 2 Eindspelstudie van drs. Th C. L. Kok. Wit speelt en wint Lc4: zou e5! gevaarlijk worden). 22 Te3 Lc4: 23. ThS h6. 24 Tg3 Kf8. 25. Tg6 Te8. 26. Tg3. Stelling na de 2Sste zet van wit: Wit: Kf4 Lbl pionnen g5 b3 h4. Zwart: Kf8 Lal pionnen b2 g6 h5. HET BUDAPESTER GAMBIET Gespeeld door Kmoch met wit te gen Reti met zwart 1 d4 Pf6. 2. c4 e5. 3. de5:Pg4. 4. e4 Pe5: 5. f4 Pc6! 6. a3 a5. 7. Le3 Pa6 8. Pf3 Lc5. 9. Dd2 d6. 10. Pc3 0—0 11. Ld3 Le3: 12. De3: Pc5. 13. 0—0 Te8. Zwart heeft momenteel de gunstigste stelling, daar de witte konmgspion zwak geworden is. 14. Lc2 a4! 15. Tael f6. 16. Df2 Lg4 (Be ter is Le6). 17. Pd4 Dd7. 18. Pc6: (Een positionele fout, daar zwart nu de open b-lijn krijgt; goed en ook meer voor de hand liggend was Pd5) bc6: 19. f5 Lh5. (Er dreigde 20 Dh4 h5 21. h3 enz.). 20. Dh4 Lf7. 21. Tf3 (Daar de c-pion niet te houden is, probeert wit een gewel dige aanval met zware stukken op de konmgsstelling). Te5! (Op Probleem voor geoefende oplossers. No. 2063 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Het lijkt er nu op dat de witte aanval onhoudbaar zal doorzetten, maar zwart griipt op sublieme wijze in! 26. Df5:! (De dame mag niet ge nomen worden, daar dan mat volgt in 2 zetten :Telt gevolgd door Tfl mat Bovendien dreigt ook nog Dfl mat). 27. Tf6:f Df6: 28. Tf3 Te6. 29. Pa4:? (Hierdoor wordt het verlies der partij nog bespoedigd) Pa4: 30. La4: Te4: 31. Tf6;t Tf6: 32. g4 (Wit heeft niets beters). Le2! Wit geeft het op, daar nu nog minstens de loper oo a4 verloren gaat. Voor de probleemliefhebbers nog een aardige 3-zet van W. Green wood. Wit: Kf6 Te2 Te4 Lf3 Pd5. Zwart: Kd3 pïon d7. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Mamixkade 104 te Amsterdam-C. Ook ïn dit vraagstuk is het aan het slot: oppassen! Probleem voor beginners. No. 303 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit speelt en wint: oplossingen kunnen ingezonden worden tot 16 Mei aan B. H. M. Stevens. Eiken laan 36 Heemstede. OPLOSSING van no. 2055 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 33 31 44 4540 21 40 43—38 8 z33 2 z39A 11 z43 38 z32 16 31 38 z37 15 z42 38 z41 10 en wint. A. 32 30 z3238 3 en wint Het eerste gedeelte van de ontle ding is niet zo moeilijk, dóch het afspel is, zoals gewoonlijk bij de vraagstukken van v. d. Boogaard, mede belangrijk Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 303 en 304 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Mei a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van no. 299 van dezelfde auteur. 32—28 23x21 27x17 12x21 34x3 21—26 3x25 26x37 25—20 37x41 44- 39 35x33 20x36 en het is uit. Een heel aardig vraagstukje waar van het afsnel nu eens niet zo moei lijk is. EEN LEVEND PROBLEEM Evenals de vorige stukjes in dit genre geven we ook nu weer een partij gedeelte waar in een der spe lers op zeker moment de winst liet glippen Ditmaal is het niet zo moeilijk en toch zeer leerzaam, omdat de overi gens vrij eenvoudige combinatie in het practische spel niet tot de onmo gelijkheden behoort. De stand is aldus: Zwart 10 stuk ken op 3 6 11 13 14 16 17 18 19 23. Wit 10 stukken op 24 25 26 30 32 3a 36 38 42 48 Er werd gespeeld: 4843 17—21 26x17 11x22 42—37 22—28 36—31 16 —21 31—27 21—26 43—39 3—8 39- 34 812 24—20 611 20x9 13x4 enz. en het werd remise. De vraag luidt nu: Waar en hoe had een der spelers door een com binatie een gewonnen stand kun nen forceren? Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 1 Mei a.s.; onder de in zenders van correcte oplossingen wordt een fraai damwerk verloot. Te Amsterdam is het tournooi om het kampioenschap van Nederland schaken (heren) voortgezet met het spelen van de partijen uit de vijfde ron- de. De uitslagen zijn; SpanjaardCortle- ver 34—Van Scheltinga—Kramer 34 34; DonnerDe Jong 10; Baren- dregtMühring 34y,; Van den Bosch Euwe 3434; OrbaanVan den Berg 10. De partij Spanjaard—Kramer (der de ronde) is in remise geëindigd. De stand luidt thans: 1. Donner 3% pnt. 4- 1 afgebr. partij; 2. Euwe 334 pnt.; 3. Kramer 3 pnt.: 4./5./6. Spanjaard, Van den Berg -en Cortlever 234 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Barendregt 234 pnt.; 8. Orban 2 pnt.; 9. Mühring 134 pnt. en 1 afgebr. partij; 10./11. Van Scheltinga en Van den Bosch 34 pnt. en 2 afgebr. partijen; 12. De Jong 34 pnt. en 1 af gebr. partij. Op de vierde dag van de wereld kampioenschappen tafeltennis in Lon den hebben de Nederlandse heren met 51 van Portugal gewonnen; van Roe menië werd echter met 50 verloren. De Nederlandse dames sloegen Zwe den met 30. Voor de finalepoule van de Corbil- loncup (dames) hebben zich Japan, Engeland en Hongarije geplaatst, ter wijl Engeland, Japan en Tsjechoslowa- kije de finalepoule van de Swaythling- cup (heren) vormen. Er zal in beide poules een halve competitie worden gespeeld. Te Utrecht zijn drie partijen uit de elfde ronde van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Neder land gespeeld. De uitslagen zijn; Van DijkHartgers 1—1; Jurg—Beers 2—0; Van den Berg Laros 11. Bij de Europese athletiekkampioen- schappen, die eind Augustus te Bern worden gehouden, zal Rusland verte genwoordigd worden door een ploeg van 100 athleten. (Van onze verslaggever) De internationale studentenvoetbal- dag, die in Januari wegens vorst niet kon doorgaan, is nu gisteren onder ge ringe publieke belangstelling op de ter reinen van de AMVJ te Amstelveen ge houden. Hieraan namen teams van in Nederland studerenden uit Indonesië, de Nederlandse Antillen, Suriname en van Nederlandse studenten zelf deel. De Verenigde Staten lieten verstek gaan. omdat geen representatief elftal in verband met examens op de been kon worden gebracht. De Nederlandse ploeg liet, ondanks het feit, dat zij niet in de sterkste op stelling kon verschijnen, uitstekend spel zien; wat de overige elftallen op het groene veld ten beste gaven had met voetbal maar heel weinig ge meengroot gebrek aan techniek en tactiek; bovendien liet het uithou dingsvermogen zeer te wensen over. De enthousiaste aanmoedigingen van de enkele supporters langs de lijn konden daaraan, natuurlijk, niets veranderen. De Nederlanders, voor deze gelegen heid in groene hemden gestoken, wonnen alle drie de wedstrijden; met 2o van Suriname, met 30 van de Nederlandse Antillen en met 20 van Indonesië. Daardoor werd beslag ge legd op de eerste plaats en konden de groenhemden des avonds in het Mi- nervapaviljoen uit handen van de am bassadeur van de Verenigde Staten, de zilveren legpenning in ontvangst nemen. Even had het er naar uit gezien, dat Indonesië nog roet in het eten zou gooi en. Fel trokken de rood-witten n.l. ten aanval, doch de Nederlandse verdedi ging bleek ook in goede vorm te zijn om zich ook maar éénmaal te laten pas seren. Toen Nederland na verloop van tijd een doelpunt scoorde was de wed strijd beslist. In de tweede helft werd de eindstand zonder al te veel tegen stand opgevoerd tot 20; de Indonesi sche voorhoede kwam slechts zelden gevaarlijk in de buurt van de Neder landse doelman. Voor Nederland scoor den Wiewei (R.K. A.V.I.C.) en Wamste- ker. De overige uitslagen waren: Ned. An tillenIndonesië 01; SurinameIndo nesië 31; SurinameNed. Antillen 3—1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11