Betekenis der Prov. Staten „Cornet" een mislukking of sabotage in het spel? Bevreemdende overeenkomst met vroegere rampen Belgische CVP schiet bres in socialistische propagandawal Oorlogsmisdadiger Faber wordt niet uitgeleverd Ongewenst filmjournaal geeft interview met Juin lichaam vanPiusX naar Maria Maggiore Film .Jud Süss niet verbrand Fotoverrekijker op de „Photokina Premier Van Houtte: diensttijd spoedig teruggebracht op maanden Tot hoofd en hart Opheffing binnen twee maanden? Noodlanding van marinevliegtuig Katholieke vakbond achter 24-uurs- staking in Frankrijk Binnen vijf dagen nieuwe aanval op Dien Bien Phoe Gesprek aan de railing Geen kans op appèl of cassatie Franse regering vraagt vertoning te stop zetten ORR weer Verkiezingen in zicht I ENIGE SLACHTOFFERS EN WRAKSTUKKEN GEVONDEN Geestelijk verdovende klap voor de BOAC Nederl—Indon. Unie DÜSSELDORFS GERECHTSHOF: Ned. kringen te Bonn: Uitspraak bevreemdend Soc. Gl Lib. ntA 14 Saterdag 10 april 1954 78ste JAARGANG No. 25961 Na canonisatie n Zetelverdeling na de verkiezingen van 1950 Kamer van Volksvertegenwoordigers Senaat CSTRresS Provincieraden Kath. Comm. Motor- en Bromfietskleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. W/nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARJEF 28 cents per milumeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Op 21 April worden de ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten gehouden. Onwillekeurig richt Jjp publieke belangstelling zich in deze ®agen daarom meer dan anders naar Öe provinciën, de publiekrechtelijke •I{-'J. \J V 11IC1CU, UO '•chamen, die tezamen het grondgebied Van Nederland vormen. Als men in de oude wetten bladert, "an ontdekt men, dat er niet altijd elf Provinciën zijn geweest. De grondwet Van 1814, de eerste die na het herstel van onze onafhankelijkheid in 1813 is tot stand gekomen, kende maar negen pro- v!ncies. Namelijk de zeven provinciën ^an de Republiek der Verenigde Neder landen: Gelderland, Holland, Zeeland, utrecht, Friesland, Overijssel en Gro- P'hgen, alsmede het landschap Drenthe 611 Brabant. Brabant werd gevormd door de landen gewesten, bekend als de Generali- ."'tslandenStaats-Brabant en Staats- Bimburg. ..In de Grondwet van 1815 werden ^oord-Brabant en Limburg als zelfstan- a'ge provinciën genoemd en bij de pondwetsherziening van 1840 werd Hol land gesplitst in twee provincies Noord- Tolland en Zuid-Holland. Het belc grijkste bestuursorgaan van provinciën zijn de Provinciale Sta- 'en; voor de tijd van vier jaren recht sreeks gekozen door de stemgerech tigde ingezetenen van de provincie. De Brovinciale Staten zijn belast met de fegering en het bestuur van de huis houding der provincie en zij maken de Verordeningen, die zij voor het provin ciaal belang nodig oordelen. Het aantal leden van de Staten is in "o provincies niet gelijk. Het grootste 4antal statenleden telt Zuid-Holland: 82, ?P de voet gevolgd door Noord-Holland ?et 77. De staten van Drenthe vormen ?c kleinste vergadering; zij tellen 35 Cflen. Dit is in 1897 zo geregeld en i'-r- nam daarbij als maatstaf de ver houding tussen het aantal inwoners. p>or de ongelij e toename der bevol- ?'hg is het verband van het ledental 'er staten en het aantal inwoners der Provincie verbroken en bestaat er dus Seen evenredigheid meer tussen het ?ar|tal leden van de Staten der verschil- ,ehde provincies. Dit zou tot ernstige tf?Zwaren ieiden als de Provinciale Sta- ®n de leden van de Eerste Kamer gaan K'ezen. De kiesdeler voor een zetel in Provinciale Staten van Noord-Hol- 'and zal ruim 13000 bedragen, maar die l'an een betrekkelijk langzaam in zielen aantal toenemende provincie als Dren the zal veel lager zijn. Telde nu elke stem, door een statenlid bij de verkie zing van leden der Eerste Kamer uit- cven „zwaar" dan zouden de gekozen sta? ^rpnthe via de door hen fewiis „J?, ecien een verhoudings- st.elli' S^otere invloed op de samen- da n Vlo iaii Eerste Kamer hebben 2roil=n^°ne s van Noord-Holland, z:ina Holland on andere, sterk in inwo neraantal toegenomen provincies. Daar om wordt bij de verkiezing van leden der Eerste Kamer aan de stam van een statenlid in de onderscheidene provin cies een verschillende stemwaarde toe gekend. verb-.nd houdende met het aan- 'al inwoners der provincie en het aantal statenleden. Het is dan zeer goed mo- glijk, dat de waarde van een stem van 1*0 Noord-Hollands statenlid bijvoor- .eld op 250 wordt gesteld en die van jtln Drenthse collega bijvoorbeeld op Het leit, dat de leden van de Pro vinciale Staten de Eerste Kamer kiez.n, maakt dat de komende statenverkiezingen in bet .enis vèr uit ban boven e van het belang van het j=ewest. Zij zijn daardoor van directe "Otekenis voor het politiek bestel van land '.n een graadmeter voor de ontwikkeling der politieke verhoudingen. Leen wonder dan ook, dat de politieke Partijen aan de statenverkiezingen, ook nationaal bezien, de grootste betekenis nachten. De komende statenverkiezin- Jjen zullen met name ook het antwoord j»even op de vraag, of het herstel van ;Je K.V.P., dat zich bij de gemeente- aadsverkiezingen van 1953 aftekende, ,'crdere voortgang heeft gemaakt. Het s een gelukkige omstandigheid, dat dit andelijk-politieke aspect van de staten verkiezingen duidelijk naar voren komt. /rant het is een feit, dat de staten-ver- ajezingen-op-zich slechts op bescheiden jiJZe de publieke belangstelling hebben. Hoewel deze gesteltenis van de kiezer nistorisch verklaarbaar is, imet zij als °|komen onjuist worden aangemerkt. Hierover in een volgend artikel. 'h de week, welke volgt op de cano- ^'satie van de Zalige Pius X, zal met /"^temming van de H. Vader, het ^'chaaiti van Faus Pius X, dat zoals eh weet ongeschonden staat opge- in de kapel van Maria Presenta- e 'n de Sint Pieter, in processie naar basiliek van Maria Maggiore worden gebracht voor (ic piechtige viering 'c<T triduüm, dat plaats vindt na 6re heiligverklaring. 6ei,dc<~>S3GTvatore Romano geeft de vol- "Onrtpr. r5 cn v.00r deze uitzondering: ven mJ talrijke en illustre initiatie rit hot s X 20 schrijft het blad, i'an ziin D0o.rschl'ift op, in het begin °-jariJ ^°ni-ificaat gemaakt, om het Dng van iGaan van de dogmaverkia- 1904 .la Onbevlekt Ontvangen februari zÜn Encycliek van crelei vn t bisschoppen der ^°dsvrurht m een monument van 1 %agd", (KNrp)Wen en Uefde t0t de Nadat Britse marineschepen gisteravond een zestal lijken hadden aan getroffen van inzittenden van het Britse Comet-straalpassagiersvliegtuig, dat sinds Donderdagnacht met een en twintig inzittenden werd vermist, en voorts een groot aantal wrakstukken waren opgevist, die over een wijd gebied verspreid werden gevonden, bleek het vermoeden bewaarheid, dat de machine op dertig kilometer uit de Italiaanse kust is verongelukt. In Engeland vraagt men zich thans af of de Comet, die een pioniersrol heeft gespeeld op het gebied van de straalaandrijving in de burgerluchtvaart, nu achteraf een mislukking blijkt te zijn en heeft afgedaan, of dat er sabotage in het spel is geweest. Voor het merendeel helt men over naar de laatste veronderstelling. tellen dat zij de oorzaak van de tra gedie ontdekt en weggenomen heb ben, ligt het voor de hand dat we 't publiek niet meer in Comets kunnen vervoeren. Wij zijn bezig onze dienst te reorganiseren om de leemte met andere toestellen op te vullen, zo verklaarde Sir Miles. Inmiddels heeft het Britse ministerie van Verkeer het certificaat van lucht waardigheid van alle Cornet-vliegtuigen ingetrokken, hangende het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. De President van de Britse luchtvaart maatschappij BOAC had gisternacht reeds al de Comets van zijn maatschap pij opdracht gegeven te landen en tot nader order niet meer op te stijgen. De Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft besloten het vliegverbod van haar twee Cornets, dat Dinsdag zou worden opgeheven, voorlopig voor onbepaalde tijd te handhaven. Het Franse ministerie van burgerlucht vaart heeft de UAT, een andere Franse luchtvaartmaatschappij, gelast haar twee Cornets eveneens aan de grond te houden. De aandelen in de De Ha- villandvliegtuiglabrieken, die de Comet vervaardigen, zijn sterk gedaald. De drie Comets, die tot nu toe ver ongelukt zijn, zijn onder schijnbaar ge lijke omstandigheden neergestort. Dit sterkt velen in hun overtuiging dat er sabc'._^> in het spel moet zijn. Twee van deze drie vliegtuigen had den voor zij verongelukten juist het vliegveld van Rome verlaten. Voorts was er bijna een zelfde tijdsverloop tussen het uur van vertrek en de ver dwijning, en beide vliegtuigen bevon den zich op bijna dezelfde hoogte en waren nog stijgende naar 13.000 meter, de hoogte waarop zij normaal vliegen. Geen van beide vliegtuigen tenslotte, heeft een noodsein uitgezonden, waar uit af te leiden zou zijn. dat het onge luk plotseling gebeurde. Het enige ver schil was, dat het ene vliegtuig in Noordelijke richting en het andere in Zuidelijke richting vloog. Het derde toestel, dat ongeveer een jaar geleden is neergestort, was kort tevoren gestart van Karatsji. Ook de ramp van dit toestel heeft zich nog tijdens de stijgvlucht voltrokken. Eh toen heeft het ongeluk zich eveneens zo snel voltrokken, aat niemand van de bemanning in staat was de rampknop in te drukken, die automatisch een ,,mayday"-noodsein op de internatio nale noodgolflengte brengt. Sir Miles Thomas, president van de British C /erseas Airways Corporation, de Boac, verklaarde gisteren dat de drie verongelukte Comets alle „een niet te verklaren plafonds des doods" hebben bereikt toen zij op volle kracht klommen op een hoogte van ongeveer zes mijl. Daarom, zeide hij, trekt 'de BOAC de Comets uit haar passagiers- dienst terug t de reden is gevonden en de moeilijkheden verholpen zijn. We hebben drie niet te verklaren trage dies gehad, aldus Sir Miles. Tot de fabrikanten ons kunnen ver- Commentaar van BOAC Sir Miles Thomas noemde het onge luk een klap die bijna geestelijk ver dooft en hij voegde hier aan toe dat zeer fundamenteel overwogen zal moe ten worden, wat met de Comet no. 1 moet gebeuren. Hij vertelde dat de koninklijke vliegtuiginrichting te Farn- borough een uitgebreide serie proeven gaat nemen, met volledige research op het gebied van problemen van struc tuur en druk, motortemperaturen en tal van technische punten. En daarmee begint dus weer het intensieve onder zoek van de hele vloot Comets. Een dergelijk onderzoek heeft men ook na de ramp van Januari ingesteld en dit heeft 60 modificaties tot gevolg gehad, voor verlof werd egeven de Cornets op 23 Maart weer de lucht in te stu ren. Duidelijke aanwijzingen wat betreft de oorzaak van het ongeluk hebben de ze inspecties echter niet opgeleverd. Minister van Burgerluchtvaart, Alan Lennox Boyd, heeft bekend gemaakt, dat de regering ter plaatse een onder zoek is begonnen met het oog op de opvallende gelijkenis tussen de drie rampen. Beide ongelukken gebeurden ongeveer 30 minuten na een start, terwijl het vliegtuig op volle kracht klom in de buurt van 30.000 voet. ?5 Zwitserse bladen hebben melding ge maakt van een samenkomst in Zürich, waarbij het negatief van de film van Veit Harlan „Jud Süss" zou worden verbrand in tegenwoordigheid van deze filmregisseur. Aan dit plan is echter geen uitvoering gegeven, omdat zowel de Joodse gemeente van Zürich als an dere genodigden hierbij niet tegenwoor dig wensten te zijn. Zij voerden aan, dat er geen garantie bestaat, dat er maar één negatief van de film bestaat en voorts, dat het gebaar van Harlan niet anders is dan een propaganda-stunt, op dat zijn andere films in Zwitserland ge accepteerd zullen worden. Er is hem voorts te verstaan gegeven, dat een dergelijke filmverbranding niet in Zwit serland dient te worden gehouden. Dit is veeleer in Duitsland op haar plaats, waar zich de pogroms hebben voltrok ken. Een Noord-Duitse firma heeft op de „Photokina", de grote tentoonstelling van fotografische apparaten en materialen te Keulen, een „fotoverrekijker" tentoongesteld, een ingenieuze combinatie van verrekijker en camera, waar voor het publiek zich zeer geïnteresseerd toont. Op de brug, die de tot acht maal vergrotende lenzen van de kijker verbindt, is een kleinbeeldcamera met telc-objectief gebouwd. De camera werkt met 16 mm-film (beeldformaat 10x14 mm), heeft een spleetsluiter met tijden tussen 1/0 en 1/1000 seconde en een objectief-lichtsterkte van 1 3.5 met een brandpunt op een afstand van 90 mm. Men kan met deze combinatie gelijktijdig ver verwijderde objec ten waarnemen en deze met een eenvoudige handbeweging op de gevoelige plaat vastleggen. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond. De verkiezingscampagne is zo goed als afgesloten, morgen gaan de Belgen naar de stembus. De C.V.P. schoot gisteren een laatste bres in de socialisti sche propagandawal, toen premier van Houtte voor de radio verklaarde, dat zijn regering ervan overtuigd is, dat de diensttijd binnenkort van 21 op 18 maanden zal worden teruggebracht en dit als gevolg van het door de rege ring gevoerde beleid. De socialisten hadden in hun propaganda vooral ge bruik gemaakt van de slogan, dat zij in geval van overwinning een diensttijd van 18 maanden zouden invoeren. De C.V.P. wees er terecht op, dat de dienstplicht van 24 en later van 21 maanden het uitvloeisel was van de door Spaak in 1949 met de geallieerden gemaakte afspraken. De C.V.P.-pers prikte vandaag nog een ander propagandaballonnetje van de socialisten door, toen zij foto's pu bliceerde van volkswagens in dienst van de socialistische campagne. Het socia listische blad ,,Le Peuple" had van de volkswagen een van haar belang rijkste verkiezingsstunts gemaakt door de C.V.P. ervan te beschuldigen weder rechtelijk een aantal met luidsprekers uitgeruste volkswagens te hebben inge voerd, die zij van de partij van kan selier Adenauer had gekregen. De C.V.P. in dienst van Krupp, verkondigde blad met grote koppen, steunend op het bericht dat het in de bedoeling ligt van de firma Krupp de volkswagenfabriek over te nemen. De Brusselse „Nation Beige" bracht vandaag aan het licht dat het socia listische blad zichzelf heeft opgewor pen tot de -erdediger van Krupp, aangezien ,,Le Peuple" de regering aanvalt voor de zogenaamde bevoor deling van een Belgische firma bij de aanbesteding van zware blusauto's I Schuld kunnen dragen is een onmisbaar onderdeel van alle levenskunst. j ten nadele van een andere firma, wier materiaal voor zestig procent door Krupp wordt geleverd. De sterk opgeschroefde socialistische aantijgingen illustreren enigszins de bloedarmoede waaraan de propaganda van de oppositie over het algemeen in deze verkiezingscampagne heeft ge leden. In C.V.P.-kringen beschouwt men de kalmte waarmee het kiezerscorps op de propaganda reageert als een gun stig teken voor de uittredende homo gene regering. Er is zoals premier Van Houtte het formuleerde gebrek aan malcontenten. En voorzove die er wel zijn in de vorm van scheurlijsten hoopt de C.V.P. de verliezen goed te maken door een groot deel der stemmen van het half millioen nieuwe jonge kiezers in de wacht te slepen. Van de drie traditi onele partijen telt de liberale het grootste aantal oude kiezers, de C.V.P. het grootste aanta jongeren. Tussen 1949 en 1950 hebben de socialisten de grootste aanwas aan stemmen geboekt. In 1952 bij de gemeenteraadsverkiezin gen maakten zij eveneens vorderingen. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat zij in de rijen van de christelijke arbeiders of van de middenstanders veel nieuwe aanhangers zouden kunnen krijgen. De eersten hebben geen reden zich over de sociale politiek van de C.V.P.-regering „e beklagen en de twee den zullen voorzover zij de C.V.P.-ran gen verlaten hun stem op de scheur lijsten uitbrengen. In de huidige Kamer zetelen 108 C.V.P.-mandatarissen. 77 socialisten, 20 liberalen en 7 commu nisten, in de Senaat 91 C.V.P.-leden, 65 socialisten, 16 liberalen en 3 com munisten. Een verschuiving van twee zetels is dus voldoende om de C.V.P.- meerderheid in dé Kamer te breken. In de Senaat is de marge groter en bovendien wordt slechts de helft der senatoren rechtstreeks verkozen, een vierde wordt door de Provinciale Ra den aangeduid en de rest wordt ge coöpteerd. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Sunarjo, heeft gezegd te verwachten, dat de kwestie van de Unie binnen twee maanden zal worden afgehandeld. Hij deelde mee, dat men zich van Nederlandse zijde bereid heeft verklaard over de Unie onderhandelin- 1 gen te openen. Sunarjo zei verder, dat de Indonesi sche regering alle pogingen in het werk heeft gesteld de vraagstukken Nieuw- Guinea en de Nederlands-Indonesische j Unie zo spoedig mogelijk af te hande- len. Of op de komende conferentie tus- sen Nederland en Indonesië ook Nieuw- Guinea ter sprake zal komen deelde Su narjo niet mede. j Naar het ANP van officiële zijde in Den Haag verneemt, is van Nederlandse zijde nog niet geantwoord op de nota, die de Indonesische waarnemende Hoge Commissaris, mr. Susanto, 24 Maart op - het Departement van Buitenlandse Za- ken aan minister Luns heeft overhan- j diijd en waarin de Indonesische rege- I ring, naar werd aangenomen, hervatting van het overleg over Nieuw-Guinea en de Unie verzocht. In de buurtschap Dijkerhoek onder de gemeente Holten heeft een tweemotorige Beechcraft van het vliegkamp Valken burg gistermiddag omstreeks half vijf wegens motorstoring een noodlanding moeten maken. Bij het neerkomen op een weide kwam het toestel in aanra king met verscheidene afrasteringspaal tjes, waardoor het werd beschadigd. Beide propellers werden vernield. De korporaal-vlieger van de Koninklijke Marine, Ph. K. M. Klasing, die de Beechcraft bestuurde, diep geen letsel op. De Franse katholieke vakbond van christelijke arbeiders, de C.F.T.C., op twee na de grootste van Frankrijk met 750.000 leden, heeft besloten deel te nemen aan een 24-uursstaking, die de communisten ter ondersteuning van looneisen hebben uitgeschreven. De communistische C.G.T., die onge veer anderhalf millioen leden zegt te tellen, heeft de staking 28 April afge kondigd. De katholieke bond heeft nu voor dezelfde dag een staking uitgeschreven om een verhoging te bewerkstelligen in het minimumloon. Ook wil de bond een verhoging van 15 percent van de gezins toelage. De socialistische vakbond Force Ouvrière is bij zijn besluit om niet aan de staking mee te doen, gebleven. Deze bond is tegen iedere gezamenlijke actie met de communisten. (U.P.—A.F.P.). De Vietminhstrijdkrachten in Indo- China hebben de kracht van de artille riebeschieting op de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe verdubbeld. De koelie-arbeiders van de opstandelingen, die aan de Westzijde van de vesting aanvalsloopgraven aanleggen, zijn Dien Bien Phoe thans tot op een steenworp afstand genaderd. Zij zijn nu vlakbij de Franse mijnenvelden en prikkeldraad versperringen. Er valt zware regen in het gebied van Dien Bien Phoe, een teken, dat de zomermoesson, die het landschap in een modderpoel zal ver anderen, niet ver af is. Een woordvoerder van het Franse opperbevel heeft verklaard dat binnen vier of vijf dagen de derde grote Vietminh-aanval op Dien Bien Phoe v/ordt verwacht. Mogelijk zal deze uit het Westen komen, eventueel gelijk met aanvallen van het Oosten uit. De twee de grote aanval der Vietminh, die in het afgelopen weekeinde verliep, was op de Oostelijke kant van Dien Bien Phoe gericht. (Reuter). x .-.•.•.v.-.-.-.- Minister Staf is met de kruiser „De Zeven Provinciën" naar Engeland vertrok ken voor een bezoek aan de Britse vlootbasis Portsmouth. Met de commandant zeemacht, vice-admiraal De Booy, heeft de minister een gesprek aan de railing. De strafkamer van het gerechtshof te Diisseldorf heeft Donderdag bepaald, dat de uitlevering van de uit de straf gevangenis van Breda ontsnapte oor logsmisdadiger Klaas Faber aan Neder land ongeoorloofd is. Tegelijkertijd werd het 14 Januari 1953 uitgevaardigde ar restatiebevel tegen Faber ingetrokken. Er bestaat geen kans op appèl of cassa tie van de uitspraak van het Hof, die bindend is voor de regering, zodat een uitlevering van Faber door de West- Duitse regering niet meer mogelijk is. De Düsseldorfse rechtbank heeft zich bij haar oordeel gebaseerd op een eind December door het Federale Gerechts hof gedane uitspraak, volgens welke Hitler's decreet van 19 Mei 1943 ten be hoeve van de tot S.S. of andere Duitse organisaties toegetreden buitenlanders nog altijd geldend Duits recht ïs. Dit decreet verleende buitenlanders „van Duitse stam" automatisch de Duitse na tionaliteit bij hun intrede in de S.S. Het Federale Hof heeft uitgemaakt, dat zulk een automatische naturalisatie mogelijk was, ook al heeft het Constitutionele Hof bij een vroegere gelegenheid een tegengestelde uitspraak gedaan. De uit voering van Hitler's decreet wercr in Mei 1944 geregeld door een beschikking van de minister van Binnenlandse Za ken. Daarin werd bepaald, dat als per sonen „van Duitse stam" moesten wor- De Franse regering heeft tevergeefs getracht de Franse maatschappij voor Filmjournaals, „Pathe Journal" te be wegen een film met een interview met maarschalk Juin, welke sedert Donder dag in het gehele land in de bioscoop- programma's wordt vertoond, uit de circulatie te nemen. Speciale vertegen woordigers van premier Laniel hebben contact opgenomen met de directie van het een fiöc de maatschappij, doch deze heeft verzoek afgewezen, omdat dit ..schending van de vrijheid van voor lichting" zou inhouden, In het omstre den vraaggesprek heeft de maarschalk o.m. verklaard dat de regering reeds ge ruime tijd op de hoogte was geweest van zijn mening over het EDG-verdrag. De regeringsvertegenwoordigers heb ben de filmmaatschappij er op gewezen dat er demonstraties uit de vertoning zouden kunnen voortvloeien en dat het niet het „geschikte ogenblik" voor der gelijke opnamen is. De maatschappij bleef echter op haar stuk staan en ver klaarde dat er geen kwestie was van iets dat strijdig zou zijn met de moraal of de openbare orde. De bioscoopdirecteuren in de verschil lende plaatsen die de journaals draaien kregen Donderdag eveneens bezoek van po prefecten de derpartementen Rhöne en Seine inferieure die hun de medede ling kwamen doen dat de regerinig „het op prijs zou stellen" wanneer zij het be wuste gedeelte zouden weglaten. De meesten hunner gaven aan het verzoek gehoor. Plaatselijke autoriteiten hebben voorts gevraagd in de journaals niet de opna men te vertonen, welke Zondag j.L zijn gemaakt van de demonstraties bij de Are de Triomphe in Parijs, waarbij premier Laniel en minister Pleven werden lastig gevallen door aanhangers van maar schalk Juin. l den aangemerkt: personen, die hetzij algemeen bekend zijn als lid van een Duitse minderheid of die tenminste twee Duitse grootouders hebben. Het spreekt vanzelf, dat waar aan de Nederlandse afstamming van Fa ber nïet te twijfelen viel, deze uit spraak in Nederlandse kringen te Bonn als hoogst bevreemdend is op gevat. Weliswaar is de juridische ar gumentatie van de rechters in Düs- seldorf nog niet gepubliceerd, maar aan Nederlandse ziide heeft men uiteraard geen begrip voor de toe- passmg van begrippen uit de na- tionaal-socialistische rassenleer ten gunste van een landverrader en oor logsmisdadiger. Welke consequenties de uitspraak z hebben voor de andere nog in W« Duitse handen zijnde vier ooriogsr. dadigers moet wordepafgewacht, doei. na de uitspraak van de Düsseldorfse rechters zijn de verwachtingen in Ne derlandse kring niet hoopvol. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft zich wegens de bevreemdende uitspraak van de Düsseldorfse rechtbank terstond in verbinding gesteld met het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder de gegeven omstandighe den valt echter niet in te zien hoe de regering aan het Nederlandse verzoek tot uitlevering van de misdadigers zou kunnen voldoen. De regering moet weliswaar uiteinde lijk de beslissing over een uitlevering nemen, doch zij is daarbij gebonden aan de uitspraak der rechters Daar deze uitspraak, wat het geval-Faber betreft, niet meer voor wijziging vatbaar is, lijkt nu de enige mogelijkheid om deze vluchteling nog naar Nederland terug te voeren, gelegen in de rechten, die de geallieerden zïch in het bezettingssta tuut hebben voorbehouden. Op grond van deze rechten heeft de Britse be zetting ingegerepen op het ogenblik toen de vluchteling De Jonge in vrij heid werd gesteld. Alhoewel het bevel tot inhechtenis- nemnig van de oorlogsmisdadiger Fa ber door de rechtbank te Düsseldorf is opgeheven, is Faber nog niet uit de ge vangenis ontslagen. Naar ons werd me degedeeld, blijft Faber voorlopig in ver zekerde bewaring daar tegen hem een onderzoek zal worden ingesteld om uit te maken of hij naar Duits recht als oorlogsmisdadiger kan worden veroor deeld. Het zal van het verloop van dit onderzoek afhangen of de rechtbank straks opnieuw een bevel tot inhechte nisneming van Faber zal uitvaardigen. Advertentie (Tot Zondagavond) Heldere nacht met plaatselijk zware nachtvorst.. Morgen overdag droog, vrij zonnig weer met een over wegend matige wind nit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 5.5419.29. Maan: 12.23—3.21. Maandag: Zon: 5.5219.31. Maan: 13.37—3.42.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1