Kinderhuis met dekt grauwe Nieuw gebouw nodig voor het arme kind mooie gevel bouwval Verwarring vindt hoogtepunt in Oranje-jool E N DE WEEK IN STAD EN STREEK N K Giro: 595908 si, Haarlem leent HIJ MAAKTE DE KACHEE AAN SLEUTEL WEG? Prijzen van stukjes grond achter hun huizen onredelijk Gemeentelijk beleid gelaakt JACQUES FATH Lo uis Pierlot ONRUST KLOPT AAN Haarlemse magistraat op knieën de Juni 1672 Haute Couture en Haute Coiffure CENTRALE VERWARMING <;roen i o. Huzaren Salade Russische Eieren Hors d'Oeuvres agroom ijstaarten ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 3 rva J. w. BRAAM IN HET ZILVER 20 MILLIOEN De helicoptervluchten DE SLEUTELSPECIALIST" Politie redde baby van twee uur Overveense winkeliers ongerust Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 27/28 April '54 Louis Pièrlöt Mannenkoor P.E.N. Poland BLO EMEND AAL TEL. 2CI43 Jeugdafd. R.K. Leeszaal Uitslag Boekenweek prijsvraag peelt een oort- ten zijn fszodat peven >aar- te xmtje r de %nge- ver- vol- ïaald een ZUSTERS AAN h r zullen maar weinig Haarlemmers zijn, die het Sint Joseph-huis aan de Zijlsingel niet kennen. Het werk, dat de Zusters Carmelitessen daar zo liefdevol verrichten, kent men reeds van 1919 af en het zou een stoet van kinderen zijn, die hun dank zouden kunnen betuigen voor het onderdak, de toewijding en de opvoeding, die zij van de Zusters hebben ontvangen. Er zullen echter niet veel Haarlemmers zijn, die weten, dat achter het fraaie huis aan de Zijlsingel een aantal zo goed als onbewoonbaar verklaarde koningen moet dienen, om althans enigszins aan de aanvragen voor opname van kinderen te voldoen. Zes panden naast elkaar aan de Ruijchaverstraat *ien er van buiten nog niet zo heel erg uit, maar wie er binnen een kijkje Saat nemen, komt onmiddellijk tot de conclusie, dat dit verblijf in sociaal- medisch opzicht eigenlijk geen dag langer gehandhaafd mag worden. Daarom beginnen de Zusters, bijgestaan door een comité, een actie om Eet oude bouwvallige gedeelte van het huis te slopen en een modern en fris Sebouw er voor in de plaats te stellen. Zij hebben ook onze steun ingeroepen *h wij zullen terwille van het arme, veelal verlaten, kind in de komende ^'eken ook u trachten te vermurwen bouwstenen bij te dragen om het plan '°t spoedige verwezenlijking te brengen. DE ZIJESINGEL REKENEN OP U Ieder, aie in een modern kinder tehuis de wasafdeling, de keuken inventaris etc. bezichtigd heeft, weet, hoe practisch en economisch deze afdelingen werken. Hier ziet u hoe in de bijboiiw van het St. Josephkinderhuis gewerkt moet worden. Laten wij die rommel slopen.' u „Op 30 October 1919 schreef mgr. A. J. S-allier, bisschop van Haarlem, een brief, waarin hij het volgende over het hetdewerk verklaarde ^Overeenkomstig het doel der stich- ïeres dezer congregatie, moeder Maria 'heresia, de tere bloemen, de kinder zielen die in het wild opgroeien in ?igewieden tuin, over te planten op een "°dem, waar de zorg van den tuinman ®ver haar waakt, wijden de E. E. Zus- ers Carmelitessen zich in deze huizen de opvoeding van arme, verlaten kinderen en aan de verzorging van klei- ?e, kinderen of schoolkinderen van ar beidersgezinnen. Dewijl het doel, het- ™elk deze zusters na streven op zulk ®en bijzondere wijze beantwoordt aan de ?ehoeften onzer grootere steden, wordt ?et liefdewerk der Sint Josephhuizen on- geestelijkheid en geloovigen warm Aanbevolen en wenschen wij deze zus jes van ganscher harte toe, dat zij J1 deze tijden van fabrieken en machi- van arbeiderswijken en van hier- ?jMe gepaard gaande verwaarloozing verwildering der jeugd mogen slagen .ki vele kinderen te behouden voor ks kostbaar Geloof en door de kinde- vele anderen mogen terugvoeren 1 den waren schaapstal. Dat het doel in de praktijk steeds tot uiting is gekomen behoeven niet Mleen de zusters u te verklaren. Wie jn nood aan de deuren van het huis klopte is altijd toegelaten en menig kmd dat door het gedrag der ouders Zich verdrietig en verlaten voelde heeft daar de liefde gevonden, die *T6t zo moest ontberen, in Hp oorloss- laren hebben de zusters bov^ndfen ve®- le door de bezetters gezochten kunnen redden. Perinnor ,Hornen en gaan er onge- 1?00 kinderen tussen 2 en 15 1 maar hoofdzakelijk tot een jaar roen Wij deze week het kinder huis St. Joseph" aan de Zijl singel na een onderhoud met het comité voor de stichting van een nieuw gebouw verlieten, zat er een oude man op een stoel in de hal. Hij had een beker thee in zijn beide handen omklemd en op zijn schoot stond een bordje met twee belegde boterhammen. Élke dag komt hij bij de Zusters om zijn „rantsoen" te ha len, zoals nog verschillende anderen plegen te doen. Het is een oud en prachtig liefdewerk van de Zusters om voor allen de deur te openen, die in nood verkeren. Daarom verdient de actie, waarover in bijgaand arti kel gesproken wordt, de steun van geheel Haarlem en omstreken. of 10, 12. Het internaat herbergt 100 tot 120 kinderen en het externaat Veelal creche genoemd ongeveer 100. Die kinderen komen niet alleen kit Haarlem en omgeving, maar °pk van de kust tot Amsterdam en kit de Haarlemmermeer, i.^oen dokter M. C. Hilbrink enkele )wek geleden de medische zorg yoor ri:1- internaat op zich nam kwam hij tot D conclusie, dat er niet eens moderne t<u*en aanwezig waren om een besmet- j. ijk patientje te isoleren. De Zusters kdden wel haar eigen bedelarijtje en s.l zijn dankbaar voor de voortdurende fjjkn, maar grote werken konden zij 'et betalen. De moderne isolatieruimte ar?C'ht echter op medische gronden niet cnterwege blijven en deze is thans een vtf61 temidden van een omgeving, die ri Jf en twintig jaar oud en het dubbele ^rvan is. j Het comité, bestaande uit secretaris t Solleveid, rector van het Huis, dok- gr M. C. Hilbrink en echtgenote, en P. W. Randoe en echtgenote, spant ac" thans in voor een nieuw gebouw w?n de Ruijchaverstraat. Architect J. 0 ®sseling uit Haarlem is bezig met een itwerp voor een internaat voorlopig Advertentie Stationsplein e - tel. 21750 heeft voor de PAASDAGEN weer de bekende onze beroemde met raas-motief (1 dag van te voren bestellen) j ^°ensdag 14 April herdenkt de heer laan .Braam' w°nende aan de Elswout- 25 Overveen, de dag, waarop hij lanritar geleden in dienst trad op het goed „Elswout" als jachtopziener. lVocncr!^iaailemse gemeenteraad zal hechten fan^et goedkeuring moeten Ben tot een heat aangaan van geldlenin- öen. op onS, 7atl zes mim°en gul een, rent. ai/w n^.se schuldbekentenis- ter financièriV,'0' ze leningen dienen financiering van kapitaalsuitgaven. van 17 meter breed aan de Ruyghaver- straat, 18 meter breed aan de Brou werskade en in totaal 17 meter hoog, aansluitend aan het bestaande gebouw. Het wordt hoog tjjd, dat de krotten worden afgebroken, omdat de huidige toestand ontoelaatbaar is. De foto bij dit artikel spreekt wellicht meer dan een verdere uiteenzetting. Als men ziet, hoe de was van het huis behandeld moet U meent het kinderhuis St. Jo seph aan de Kinderhuissingel te kennen, maar weet u dan, dat de gebouwen op deze foto er een onderdeel van zijn? In zes van deze huizen moeten bijna 100 kin deren onderhouden worden. De hygiënische toestand is thans zo danig, dat alle bouwvallen tegen de grond moeten. Wie zal mede het kapitaal voor de nieuwbouw verstrekken? worden, vraagt men zich af, hoe dit nog mogelijk is. De verzorgsters die zogenaamd een eigen kamer hebben, slapen ergens op een zolderkamertje, waar de wind door de muren giert en lekkage bijna niet te voorkomen is. Het sanitair laat alles te wensen over, de trappen zijn voor de kinderen zeer ge vaarlijk, de hygiëne komt danig in het gedrang. Maar wat wil men, als er geen fondsen zijn om te bouwen? De gemeente draagt weliswaar bij in de verblijfkosten van de kinderen, van wie er veel door sociale Zaken zijn uitge zonden, maar bouwkapitaal wordt voor dit doel niet verstrekt. Daarom moeten particulieren meehel pen terwille van het kind. Gaarne ver melden wij het giro-nummer van de pen- ningmeesteresse ..Comité bouwfonds voor het arme kind", Zijlsingel 6 Haar lem, postrekening 5 9 5 9 0 8 mtmm Gisteravond omstreeks kwart over ne gen merkten voorbijgangers, dat grote en dikke rookwolken opstegen vanach ter de winkel van De Vries in de Srhedestraat. Twee politieagenten trachtten het pand binnen te komen, maar onderwijl was de Haarlemse brandweer gewaarschuwd en deze kwam in razende vaart met twee wa gens naar de Smedestraat. De politie zelf trok ook in grote getale uit en hon derden mensen zochten op het kruis punt Barteljorisstraat, Krocht, Kruis straat en Smedestraat een gunstig plek je om de brand zo goed mogelijk te zien. Het verkeer dreigde door de bus sen in de knoop te raken maar de po litie zorgde er wel voor dat de baan vrij bleef. Intussen werd in de tuin van onze courant nagegaan, waar de rookwolken precies vandaan kwamen en de politie kwam tot de ontdekking, dat de schoor steen van ons pand aan de Smedestraat hevig stond te roken. Op al dat ru moer kwam het doodnuchtere gezicht van onze concierge tevoorschijn uit de kelder en op alle verwarde verhalen kwam zijn laconieke commentaar: Ik maak de kachel aan. Binnen twee minuten waren brand weer en politie weer verdwenen, maar er ging nog al geruime tijd heen eer de honderden toeschouwers overtuigd waren dat er werkelijk niets aan de hand was. Eerder op de avond, omstreeks half acht, was de Haarlemse brandweer ge alarmeerd voor een brand op de op slagplaats van Openbare Werken aan de Raaks. Ook daar viel niet veel te beleven. Een der omwonenden was na melijk het stro van zijn konijnen aan het verbranden en ook daar was het de rook, die voorbijgangers haastig naar de telefoon deed rennen. „Beter tien keer voor niets, dan één keer te laat", aldus het commentaar van de brandweer. En zo is het. Ter voorkoming van teleurstelling ver zoekt Haarlems Bloei mede te delen, dat de tickets voor rondvluchten met de helicopter Zondag uitsluitend aan het loket op het terrein aan'de Wagenweg verkrijgbaar zijn. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 1149J Vrijdagmorgen om 10 uur werd in de Middendorpstraat in Velsen een jonge tje geboren. Ongebruikelijk was dat hierbij twee doktoren aanwezig waren, v/at overigens weer niet overbodig bleek omdat deze baby niet wilde huilen, Af en toe haalde het kindje even adem maar dat was dan ook' alles en het ver keerde in zeer ernstig levensgevaar. Toen om 12 uur de moeilijkheden ble ven voortduren, belden de dokters de politie op, in de hoop dat deze een zuur stofkoffer ter beschikking konden stel len. Agent Dijkstra van de Velsense po litie heeft zich toen met bekwame spoed met een zuurstofkoffer naar de woning in de Middendorpstraat begeven, waar hij onmiddellijk begon met de baby zuurstof toe te dienen. Het kind is vervolgens in de auto van de dokter naar het ziekenhuis ge bracht, terwijl de verpleegster voortdu rend hartmassage toepaste. Bij de pont aangekomen, zou deze juist wegvaren, maar de ijverige pontwachters wisten nog net een gaatje te vinden, waarop de auto van de dokter een plaats kon krij gen. In Velsen-Noord bleek de spoor wegovergang gesloten te zijp, maar ook hier verleenden de rangeerders alle me dewerking. Zij reden de trein weg, en nog geen minuut daarna kon de auto zijn weg vervolgen naar het Rode-Kruis- ziekenhuis in Beverwijk. Ook daar is agent Dijkstra, evenals in de auto, nog voortgegaan met het toedienen van zuurstof, terwijlde verpleegstex hart massage bleef toepassen. Tenslotte was in het ziekenhuis alles in gereedheid gebracht om de taak van de leek over te nemen en om 2 uur 's middags kon men tevreden zijn: cte baby was gered en huilde. Een tiental Overveense winkeliers maakt zich momenteel zorgen. Het zijn de bewoners of eigenaren van de hui zen aan de Bloemendaalseweg tegeno ver het Overveense postkantoor. Reeds geruime tijd verkeren deze winkeliers in onzekerheid omtrent de uiteindelijke bestemming van de grond achter hun huizen, en deze onzekerheid is langza merhand uitgegroeid tot ongerustheid door de houding van de gemeente in deze kwestie, die de bevreemding heeft opgewekt van de bewoners. Zoals men wellicht weet. heeft de ge meente wegens sanering van de grond aan de Ernst Casimirlaan gedeelten van deze grond te koop aangeboden aan de eigenaren van de huizen die daaraan grenzen. Het vroegere voetpad is enke le meters naar de weg verplaatst en de tussenliggende grond kan nu worden aangekocht door de verschillende be langhebbenden. Diverse winkeliers gre pen deze gelegenheid dankbaar aan, te meer daar aan de aankoop tevens een bouwvergunning verbonden was en uit breiding van de betreffende huizen zeer gewenst bleek. De eigenaren van de woningen, die het meest nabij de spoor baan zijn gelegen, zouden hiervan voor al profiteren, omdat de hun aangeboden grond de grootste oppervlakte verkreeg Het bedrag, waarvoor de belangheb benden de grond konden kopen, was vastgesteld op 30 gulden per vierkante meter, met welke som, als was deze aan de hoge kant, sommigen van de bewoners genoegen namen. Het later door de gemeenteraad Advertentie Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Op speciale uitnodiging van zal Zaterdagavond 10 April a.s. zijn medewerking verlenen aan de Show, welke de Franse Modekoning in Kasteel „Oud-Wassenaar" zal houden. Haute Coiffure ZIJLSTRAAT 88 TELEFOON 10083 goedgekeurde bedrag bleek echter slechts 10 gulden per vierkante meter te bedragen, zodat terecht de con tractanten zich afvroegen, waarvoor zij 20 gulden meer betaalden, dan bij raadsbesluit was vastgesteld. Deze extrakosten zouden dan veroorzaakt worden, zoals daarop werd medege deeld, door het zogenaamde in orde maken van de grond. Dit in orde brengen houdt in, dat diverse elec- trische kabels of rioleringsbuizen moe ten worden vernieuwd of verplaatst. Bovendien zijn er plannen tot plaat sing van een muur om het tuinen- complex. Dezij bijkomende kosten nu vinden achteraf een bijzonder ongun stig onthaal bij de betrokkenen, voor al bij diegenen, die het contract al getekend hadden. In krachtige termen veroordelen zij het beleid van de gemeente, die wel het bedrag van 10 gulden ter goedkeu ring voorleg, maar tevoren reeds een brutosom van 30 gulden had bepaald, voor welk besluit geen bekrachtiging door de raad zou nodig zijn. Van ver schillende zijden worden thans pogingen in het werk gesteld om de extrakosten, waartegen als zodanig niemand bezwa ren heeft, tot een redelijk bedrag te reduceren, zodat ook degenen, die nu van de ongetwijfeld mooie kans hun tuin uit te breiden, geen gebruik kunnen ma kent, alsnog van de gelegenheid kunnen profiteren. Sommige bewoners brachten ook be zwaren naar voren over de wfjze, waar op alle huurcontracten op 1 Januari werden geannuleerd. Als gevolg van de ze maatregel werden de bewoners na melijk gedwongen bijvoorbeeld schuur tjes. die zij op de grond achter het huis hadden gebouwd, op staande voet af te breken, daar anders de gemeente er recht op kon laten gelden. Wanneer der halve de gemeente aan het bedrag van 30 gulden vasthoudt, betekent dit, dat diverse stukken grond niet van de hand kunnen worden gedaan, daar immers nieuwe huurcontracten niet kunnen wor den afgesloten, en gemeentelijk eigen dom blijven met alle consequenties daaraan verbonden. Het is nu de vraag, waartoe het gemeentebestuur zal be sluiten: de bijkomende kosten minise- ren, of één lijn volgen en hetzij alle grond aan zichzelf houden hetzij alle grond van de hand doen, desnoods met behulp van hypotheken e.d. Maar deze laatste maatregel zou wel een beden kelijk dictatoriaal cachet dragen Donderdag 20 Mei zal het mannen koor van de Provinciale Electriciteits- bedrijven van Noord-Holland een uit voering geven in het Marine Hospitaal te Overveen. En week eerder wordt een concert in Brederodeduin gegeven. r liep een wild gerucht door de stad wie het 't eerst verteld had, wist niemand, maar men geloofde het graag dat de Koning van Frankrijk een compagnie ruiters had gestuurd als sauvegarde voor de Haarlemse magistraten. De ruiters zouden reeds in Heemstede zijn. Het volk schreeuw de in razernij, dat de stadsregering verraad pleegde, de volkswoede sloeg over op vooraanstaande lieden, wie het niet uit het hoofd te praten was, dat het gerucht een loos alarm was, verspreid om te verhinderen, dat de ruiters, die in werkelijkheid door de Staten van Holland gezonden waren de stadsregering sterk zou maken tegen oproer. De 29ste Juni was opnieuw veel volk op de been, onder aanvoering van vrouwen, en het begon er angstig uit te zien. Men ging de poorten sluiten. Hield ieder buiten, zelfs de Haar lemse ruiters, die buiten de stad een opdracht hadden vervuld. Op 30 Juni werd naar de wapens gegrepen. Het gepeupel dreigde de macht in handen te zullen nemen. Weer zwichtte de lankmoedige magistraten: bevel werd gegeven de naderende compagnie ruiters terug te zenden. De Haarlemse oproermakers hadden gewonnen. In uitbundige Oranje-jool zouden ze de overwinning vieren. U en dan zorgt onze courant voor 'n beetje vrolijkheid bui ten de rubrieken, die er zich bijzonder voor lenen, bijvoorbeeld „buitenland". Deze week werd U een bericht als volgt aangekondigd „Zilveren klooster jubileum. De heer J. Hoeks, koster van de H. Hart parochie te De Zilk - altijd weer de De Zilk- heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar lang het kostersambt heeft vervuld". Nu is het dorp in opstand. Onze correspondent stuur de zelfs een telegram „Klooster ling heeft vrouw en kinderen stop. Zilk ligt in zwijm stop. Zoek middel om bij te brengen", 'n Zetter maakt echter niet zon groot verschil tussen 'n kosters- en 'n kloosterju bileum, nademaal het feest in ieder geval in de religieuze sector ligt. Maar wat denkt U dan van die an dere koppen boven een interessant bericht: „Kwartier voor God - Diefstal uit kapotte pakketten". Mij dunkt, dat deze combinatie wer kelijk te ver gaat en dat het voor de opmaker van de krant gelukkig is, dat zijn Paasbiecht zeer nabij zal zijn. Wij maken echter niet alléén aardigheidjes, want een adverteer der verkondigde onlangs in een le vensgrote annonce: de nieuw Austin A30. Benzineverbruik 16 .Liter op 1 Km. U begrijpt, dat het bij deze dealer storm liep, want een voor deliger wagen is nauwelijks denk baar. Zo was het ook met dat best bruine paard, dat compleet aange boden werd voor f 55,-. De aanbie der heeft er zeker niet aan gedacht, dat 'n antieke stoel met drie poten duurder kan zijn dan een in de kracht van het leven met vier. Dit alles lees ik echter liever dan de bioscoop-advertenties der laatste weken. Het lijkt wel of er geen nor maal leven meer bestaat. „Zij die van de zonde leven", (il lustratie: een mooie juffrouw) het verhaal over 15000 meisjes, die per jaar in Frankrijk verdwijnen. „Jeugd in gevaar": een dappere film over de zoete idylle van te vroeg ontwaakte liefde, die tot een drama leidt, waarin het noodlot toeslaat (aldus de aankondiging, v. /arvan ik rondweg zoet kapot ben). „Tarzan en de duivelin". Jak- kes, wat zal dat weer zijn. „Anna" met de begeleiding: mannen be geerden haar... vrouwen benijdden haar, doch de ménsen eerbiedigden haar. Op ménsen staat een accent, opdat U goed moge onderschei den. „Het vonnis der Kinderen" - een boeiend en intiem verhaal over de zonden van een vader. En om wat bij te komen: „Faust en de duivel". U weet het dus, als U de Zondag opgewekt buitenshuis wilt doorbrengen, kunt U in de Haar lemse bioscopen terecht. Geef mij maar die Zilkse kloosterling met vrouw en kinderen... u we toch in de vrolijke hoek zitten, durf ik U een stout stukje van nachtelijke „cul tuurbeschermers" in onze goede stad te verhalen. Het is onlangs ge beurd. Twee leden van de Sociëteit Teisterbant, die, na 5e gewelven van de soos te hebben verlaten, in het maanlicht nog eenmaal ont roerd hun blik lieten weiden over het stille Marktplein, werden in hun gevoelig oog gekwetst door een bord met de aankondiging „Mode show", op de eerbiedwaardige ge vel van de Vleeshal. Dit kwam hun voor niet in overeenstemming te zijn met de culturele bestemming van Lieven de Key's erfenis. Zij poogden het bord te verwijderen: de één trad handelend, dat is: klauterend, op en de ander stond op de uitkijk, teneinde politionele in menging te voorkomen. Eén bord werd van de gevel verwijderd. Het andere hing te hoog. Zoals het be taamt en niet minder verwacht mocht worden naderden tijdens de handelingen van de teisterlieden, een koppel agenten. De cultuurbe schermers wendden zich ijlings tot de dienaren der wet, vertrouwende op de goede uitwerking der lessen in beleefdheid en hulpvaardigheid, die het corps 'n sieraad van de stad der bollen-vreemdelingen hebben gemaakt. „Wij hebben assistentie nodig" verklaarden de burgers. Nu is een Haarlemse volgeling van de H. Hermandad van nature gevoe lig voor humor en het valt in de volgelingen in Kwestie te prijzen, dat zij waarschijnlijk uit dien hoofde de werkers van het laatste uur advi seerden een uitschuifbare ladder in te schakelen als middel tot het ho ge doel. Misschien ook hebben de werkers zich van meestal „bedrieg lijk" genoemde voorwendsels be diend. Hoe dan ook - de ware toe dracht is minder belangrijk en in ieder geval acceptabel voor de voor humor gevoeligen - de ladder werd gehaald en onder het wakend oog der surveillanten werd het eerst onbereikbare bord verwijderd. Or delijk en eerlijk brachten de „cultuurbeschermers" het bord tot voor de deur van het betreffende modemagazijn, waarna de twee partijen, voldaan en gelukkig, ieder haars weegs gingen. an je niet in de krant zetten, waarschuwde mij een zeer rechtvaardige en voorzichtige oprechte. Het gaat in Haar lem zó, dat deze agenten nu op het matje geroepen worden en dan heb je de poppen aan het dansen, 'n Agent van politie mag geen humor kennen, wél 'n tramconducteur of Lou Bandy. Ik lachte de oprechte uit. Nee, ging hij ernstig voort, dat gaat niet. Kijk eens, de hoofdcom missaris of misschien wel de bur- meester zou kunnen redeneren: Als nu twee inbrekers in de Grote Hout straat naar surveillerende agenten komen met de vraag voor hen een betere acetyleenbrander te halen, omdat de gebruikte ontoereikend bleek, voor het slagen van een flinke kraak, zouden deze agenten dan de humor zó hoog aanslaan, dat zij aan het verzoek zouden vol doen? Mijn hemel, antwoordde ik de oprechte, daar heb ik niet aan ge dacht. Je hebt gelijk, 't is een schan de wat er gebeurd ié; hang beide agenten voor straf op aan de gevel van de Vleeshal. Dan zullen echter de colonnes der humorbeschermers oprukken en de mannen van een wisse dood redden. „Colonnes?" brulde de oprechte, ineenkrimpend van plezier, „tien man en ieder denkt bij die tien te behoren De oprechte zal werkelijk een show op de gevel van de Vleeshal worden. SPAARNEBABBELAAR MODE SHOW Openbaar werd afgekondigd, dat de soldaten teruggezonden zouden worden. Om duidelijk van hun gezindheid te doen blijken riepen honderden Haar lemmers, dat nu de tijd gekomen was Zijne Hoogheid, de Prins van Oranje, tot stadhouder over Holland en West- Friesland uit te roepen. De minst op onrust belusten waren van mening, dat dit de enige manier was om het volk tot reden te brengen en alle geruch ten van verraad en heulen met de Fransen de kop in te drukken. Ver ward en ordeloos als de situatie was, sloot een deel der magistraten zich hierbij aan. Het Oranjevendel werd door zekere Pieter Maas, die vergezeld was van enkele burgers, uit de Nieuwe Doelen gehaald en in tegenwoordigheid van de president van de burgemees ters, W. van Teffelen.door de Bever- wijker Jakob Aalbertszoon op het die- veklokstorentje geplant. Een luid ge juich ging op, toen hij met de vlag op de ommegang van het torentje ver scheen. Wat later is de Oranjevlag op de toren van de Grote Kerk gezet, aan de spits van het kruis verbonden. Wap perend in de wind hing het Oranje symbool hoog boven de stad, tot de vlag in stukken geslagen door de krach tige vlagen, vervangen moest worden door een nieuwe. Dat ging zo door, weken aaneen, tot in September toe. Het volk was voorlopig voldaan, vierde uitbundig het Oranjefeest, voor al sinds in de vergadering van de Vroedschap, in spoedzitting bijeen besloten werd aan Zijne Hoogheid te melden, dat Haarlem hem als stadhou der van de provincie wenste, dat de Haarlemse afgevaardigden in de Sta tenvergadering aldus hun stem zouden uitbrengen. Twee leden van de vroed schap, Mattheus Steijn en Willem Fabritius, twee burgers, Balthazar Coij- mans en Abraham Loreyn, werden aan gewezen om Zijne Hoogheid in kennis te stellen van deze resolutie en hem te verzoeken zo spoedig mogelijk een bezoek aan Haarlem te willen brengen. Op 2 Juli kwam de deputatie terug vergezeld van de tweede secretaris van de prins en een trompetter. De hou ding van Haarlem, meldden zij, was Zijne Hoogheid zeer aangenaam, maar omdat hij overbelast was met zaken, moest hij een bezoek aan de stad tot nader aankondiging uitstellen. Hij deed dit door zijn tweede secre taris, die dit officieel afkondigde van de pui van het Stadhuis op de Grote Markt. Trompetgeschal kondigde deze mededeling aan, die gevolgd werd door enige deuntjes. Had zo het tweede bedrijf van het treurspel, dat in 1672 te Haarlem werd opgevoerd, schijnbaar een goed einde gevonden, de rust was bij lange niet teruggekeerd. Dit bleek in de nacht van de 3e Juli, toen opnieuw bij het Spaarne de onlusten losbrandden, omdat het volk opnieuw wilde verhinderen, dat sche pen met goederen de stad verlieten. De magistraat zwichtte en gaf bevel de goederen in de Weeskerk op te slaan. Dergelijke gebeurtenissen her haalden zich vele malen, telkens als gevolg van geruchten, dat deze of gene koopman, een of ander overheidsper soon, het oneens met de beslissing van de vroedschap, met zijn bezittingen wil de vluchten om zich onder bescherming van de tegenpartij te stellen. Zelfs ver hinderde men, in onnozelheid, versche ping van goederen naar het leger van de Prins en Duitse hulpkrachten, die verdachte blik bekeken. Iedereen over het Spaarne voeren, werden met scheen iedereen te wantrouwen. Toen Burgemeester Deyman, Gecom- mitteeide, zich naar Den Haag wilde begeven, werd zijn reiswagen opgevan gen en tegengehouden. Men vreesde, dat hij ging om de overgave van het land aan Frankrijk mede te onderte kenen. De burgemeester is toch uit de stad weten te komen, maar niet dan na benauwde uren te hebben doorge maakt. Onder de Oranjevlag gingen de woe lingen dus door. Boven de stad fees telijk het oranje, hoog op de toren van de St. Bavo, maar daar beneden op het plein het boze gerucht, dat werd doorgegeven van man tot man, dat een orkaan van volkswoede deed losbarsten. Het derde bedrijf van dit treurspel zou voorgoed een kwade klank in de geschiedenis gekregen kunnen heoben, ware het niet, dat de hoofdpersoon niet aanwezig was. We zouden het kunnen noemen: Waarom Johan de Witt met in Haarlem vermoord werd. Want bijna was hetgeen hem in Den Haag over kwam, enkele maanden eerder gebeurd in de stad, die hij in zijn jongeman- nentijd zo vaak passeerde, wanneer hij door deze schone streek, het rijkbe bos te Kennemerland naar Beverwijk reed, waar hem zijn verloofde, Wendela Bicker, wachtte. Dat men hem in het woelige jaar niet in Haarlem aantrof, hoewel men hem meende gezien te hebben, is op nieuw het gevolg van een loos gerucht. Een loos gerucht, dat voor Johan de Witt alleen maar uitstel van executie betekende. Het volk, de boeren en de burgers haatten hem om zijn straffe leiding en zijn staatsgezindheid. In het volgend opstel willen we over dit der de bedrijf van het Haarlemse treur spel, de moord-poging op Johan de Witt, uitvoeriger vertellen. Jan B. Advertentie Opgetogenheid en spanning heersten Vrijdag in de Jeugdafdeling der R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, toen daar met enige plechtigheid de prijzen werden uitgereikt aan de jongens en meisjes, die de Boekenweek-prijsvraag met succes hadden opgelost. De voor zitter der Leeszaal, die de kinderen toe sprak en de wedstrijd prees als een plezierig middel tot scholing van de jonge lezer, overhandigde welgekozen boeken aan: Riet Bun, Anneke Tons, Servi Goddijn en Marja Uittenhout.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3