ABBÉ PIERRE ontvangt gift uit Nederland: :i f Nationale Snipperdag LINOLEUM KROMMENIE LINOLEUM - KROMMENIE T BINNENHUIS VAN DUIVENBODEN DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Optochten bij priesterfeesten dragen godsdienstig karakter Linoleum - Krommenie Reeds voor meer dan een milliard francs bijeen Revalidatiecentrum „De Hoogstraat Uitspraak kantongerecht Maastricht DE WITTE RAAF Gezamenlijk protestnummer van negen tijdschriften Wie overlegtlegt liever linoleum F I mmns ZATERDAG 10 APRIL 1954 PAGINA 9 Besef van verbondenheid weer voelbaar Minister Suurhoff verricht opening cCe Elcror>ryL4&ri' ƒ50.000 verdwenen uit aangetekende brief Mishandeling door hondendresseur Kennel-eigenaar voor de rechtbank Anderhalf jaar tegen oplichter geëist Index landbouwprijzen gestegen „Meat and Vegetables" Li n o f e 11 vanaft. 3,95 ...is mooi en blijft mooi! in alle soorten en uit voorraad leverbaar bij: Woninginrichting Gaarne tonen wij U alle dessins JULIANAPARK 60-62 Haarlem - Tel. 13661 LINOLEUM KROMMENIE De volledige serie vindt U bij Woninginrichting Ced. Oude Gracht 108-110 - Tel. 17165 Komlaten we t proberen!.... door CLARENCE B. KELLAND Vriendschapsbezoeken van de marine Vier mijnenvegers in Leeuwarden Steuntoeslag bewaarkool Liturgische weekkalender Bij zondere - correspondentie PARIJS, hedenmorgen. Ondanks het drukke reisprogramma, dat Abbé Pierre de eerste drie Waanden te wachten staat, heeft hij gisteravond nog enige tijd gevonden om in zijn hoofdkwartier, het Hotel Rochester te Parijs, het voormalige bestuurs lid van de Amitié Catholique Frangaise en Parijs correspondent van ons blad dr. W. J. Schuyt te ontvangen, die hem een cheque van f 7.500 over handigde. Dit bedrag is door een aantal katholieken in Nederland bijeen gebracht. Deze som is zeer bescheiden, in vergelijking met de grote nood, zo zei de heer Schuyt bij het overhandigen van het geld. De betekenis van deze geste is niet slechts de herinnering, die Nederland heeft aan de spontane hulp door Frankrijk ruim een jaar geleden aan Nederland gegeven tijdens de Februari-ramp, maar hierin mag ook een gebaar gezien worden van hulde aan degenen die, begonnen als eenvoudige bouwers van huizen voor daklozen, de bezielers geworden zijn van een politiek van het hart, die zo algemeen menselijk was, dat de solidariteit tussen de volkeren daardoor Weer eens herleefde. Abbé Piene dankte in enkele een voudige en zinvolle woorden, waarin hij vooral liet uitkomen dat in deze ge beurtenissen een belangrijke les ligt. De reep om solidariteit is gekomen van degenen die ongelukkig waren en die ?'ch aaneengesloten hebben om gezamen lijk uit hun materiële en morele misère te geraken. Reeds voor de eerste Fe bruari, de dag waarop Abbé Pierre zijn oproep via de radio tot het Franse volk richtte, hadden deze wanhopigen door hun werk 140 dakloze families onder gebracht. Hun wezenlijke les is dan ook: kijk eens wat wij arme drommels hebben kunnen doen en als jullie mensen die het goed hebt datzelfde doen verandert alles in de samenleving. Deze les komt voort uit de eenvoudigste lagen van de bevolking. Ook Christus, zo zeide Abbé Pierre, gaf dit voorbeeld. Hij heeft niet Willen spreken in bliksemschichten van de berg Sinai maar in de stal van Bethle hem, ook Hij heeft een hard leven wil len leiden en dat is het Evangelie. Er ligt volgens Abbé Pierre in deze gebeurtenis nog een andere les van po litieke wijsheid: nietsnutters hebben Frankrijk geschokt. De enige ware oron Van een intelligente politiek is deelne ming door de bestuurderen aan het lij den van degenen die deze maatschappij vormen. Deze gewone mensen hebben het besef van verbondenheid in leven en lijden in de gemeenschap weer voel baar gemaakt omdat hun beginselen zui ver en beter waren en daardoor hebben zij ook op hun wijze aanzienlijk bijge dragen tot de vrede. 480 millioen francs schatting van deskundigen van het mi nisterie van Financiën overschrijdt het totaal van giften in geld en in natura thans een milliard francs. Een van de geliefde politieke gevolg trekkingen van Abbé Pierre is dat het Frankrijk van na 1 Februari niet meer het Frankrijk van voor die tijd is. De zelfde staatslieden, dezelfde regering en hetzelfde parlement, die op 3 Januari 1954 een crqdiet weigerden van een en kel milliard voor de bouw van spoed- woningen, besloten plotseling op 4 Fe bruari een plan van 12.000 spoedwonin- gen op stapel te zetten en kondigden op 8 Maart te dien einde een staatsle ning van vijf milliard af. Nog een enkel woord over de wijze waarop deze nieuwe woningen gebouwd zullen worden. Men heeft hiervoor het in Mullhouse reeds beproefde model aan genomen van architect Spoerrey, ge naamd huizenblokken in de vorm van een korenaar. Het beginsel daarvan is dat deze huizen alle op een enkel net van ondergrondse leidingen en afwate ringen worden gezet. Alle afwaterings buizen, riolen, gas- en electriciteitslei- dingen worden in een enkele onder aards gemetselde tunnel van tevoren aangelegd en deze tunnel vormt als het ware de ruggegraat waarop deze huizen schuins worden gebouwd. Ieder huis, waarvan het totaal oppervlak 35 m2 be draagt, bevat een veranda, een zitka mer van 4,5 bij 2 meter, een keuken van 2-3 meter en tenslotte badkamer en W.C. van 1-2 meter. Daarboven zijn de slaap kamers. Een familie met drie kinderen kan met bescheiden comfort in deze huizen leven. De huur bedraagt gemid deld vier- a vijfduizend francs per maand. Voor elk huizenblok is een tuin van 4 a 5 meter. Alles is erop gericht om volgens het woord van Abbé Pierre te voorkomen dat deze blokken van spoedwoningen kampen van misère worden. Een van de medewerkers van Abbé Pierre vertelde ons dat nu in totaal 480 millioen francs aan gaven in geld is binnengekomen. Drie kwart van dit be- bedrag zal voor de opbouw van spoed woningen worden aangewend en een kwart voor de sociale wederaanpassing en de ontwikkeling van de gemeenschap- Peil van bouwers van huizen. Er is nu een organisatie opgericht die de Vereniging Emmaiius heet en waar Van Abbé Pierre directeur is. Hij wordt bijgestaan door vijf adjunct-directeuren én door twee algemene secretarissen. Een hunner is Robert Barrat,die tevens secretaris is van de Franse organisatie van katholieke intellectuelen. In de enkele maanden dat zij thans werken hebben zij meer dan tweedui zend daklozen kunnen onderbrengen en voor velen hunner een werkkring kunnen vinden. Veertig centra waar daklozen regelmatig onderdak kunnen vinden zijn geopend. Dertigduizend families hebben zij van kleding kun nen voorzien. Tweeduizend ton goede ren hebben zij verzameld van rom melzolders. Op meer dan vijftigduizend brieven moet nog een antwoord gestuurd wor den en meer dan twintigduizend bezoe kers hebben zich aangediend bij het Hotel Rochester om met dit werk ken T"3 te maken. Op twee plaatsen zijn ?Ulzen in aanbouw, 162 in Torcy en 252 15 Plessis-Trévis. De eerste huizen, 51 in ®etal, zullen binnen enkele weken klaar *iin. Overal in het land zijn plaatselijke Somite's gesticht die vergaderingen be 1e9Ben en inzamelingen houden. Naar 5? Gisteren is het revalidatiecentrum i.De Hoogstraat" te Leersum officieel geopend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Onder de aanwezigen werden opge merkt vertegenwoordigers van de mi nisters van Financiën, van Oorlog, van Marine en van Maatschappelijk Werk, de wnd. commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de heer J. Veldkamp, de secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr J. H. Klatte en die van het departement van Maat schappelijk Werk, mr P. H. M. Werner, de directeur generaal van de volksge zondheid prof. dr. P. Muntendam, ver tegenwoordigers van de chef van de Geneeskundige dienst van de Konink lijke landmacht en van die van de zeemacht, enz. De geneesheer-directeur, de heer J- J. Miedema, zei bij deze gelegen heid o.a. dat „De Hoogstraat" van an dere ziekenhuizen verschilt, doordat hier patiënten worden opgenomen, die m het algemeen het acute ziektesta dium zijn gepasseerd en van wie door bepaalde wijze van behandeling een snellere verbetering is te verwachten dan elders mogelijk is. Het is dus onjuist Hoogstraat" l? zien als een sanatorium of een in- Uchting voor chronische zieken, maar evenzeer is het onjuist „De Hoogstraat" m noemen „een uitsluitend clinisch re validatiecentrum". Dit wil en mag de- e inrichting zeker niet zijn. in zu"en in zekere zin een model- nrichting moeten worden, aldus spre- ®r> waar we trachten langs bekende jj ,.°°k langs, nieuwe wegen de revali- bar *e bereiken van de opgenomen dioienten' Dat wü dus zeggen: pogen ziekt6nen' die door de gevolgen van afwiit-of ongeval of door aangeboren het JKlngen niet op normale wijze voor Pii uerst of opnieuw in de maatschap- bpV "dn Plaats kunnen vinden, zo te Kermlr dat dit- misschien op aan- Paste wijze, mogelijk is. Abbé Pierre drukt onze Parijse correspondent dr. W. Schuyt, die hem zo juist de giften uit Nederland heeft overhandigd, de hand. Omtrent de voor Limburg zo belang rijke vraag of een optocht bij gelegen heid van een priesterfeest al dan niet een godsdienstig karakter draagt, heeft het kantongerecht te Maastricht gister morgen een gunstige uitspraak gedaan. Gunstig niet alleen voor de drie kerk meesters van de St. Josephparochie uit Maastricht, die Zondag 28 Maart bij ge legenheid van het veertigjarig priester- Pastoor U- Joosten een op tocht hadden georganiseerd, maar tevens voor geheel Limburg, dat met de komende priesterfeesten thans weet waar het aan toe is. In het schriftelijk vonnis spreekt de kantonrechter, mr. L. T. M. Bronsgeest, de drie kerkmeesters vrij op grond van het feit dat de optocht een godsdienstig karakter droeg. Tegen elk van deze ver dachten luidde de eis zes gulden boete subs, twee dagen hechtenis. Deze op tocht, aldus de rechter, vormde de in leiding en het sluitstuk van een gods dienstige kerkelijke plechtigheid welke bij gelegenheid van een priesterjubi leum, geheel overeenkomstig met de plaatselijke gebruiken, met meer dan gewoon ceremonieel werd gevierd. Bo vendien bevonden zich buiten de jubi lerende priester nog andere personen in deze stoet, die rechtstreeks bij de ere dienst betrokken waren, terwijl het ker kelijk zangkoor godsdienstige liederen zong. Van een ander door de wet ver boden optocht was derhalve geen sprake. Het bepaalde in art. 2 lid a van het B. achtte de kantonrechter in deze Z3+ Jan toePassing. Dit artikel stelt optochten met een godsdienstig karak ter buiten het optochtenverbod volgens art. 5 van de nieuwe Zondagswet. Op grond van deze uitspraak zal Limburg bij de neomistenfeesten op Pasen de jonge priesters straffeloos naar de kerk kunnen begeleiden. Helaas zal dit be geleiden veel aan traditionele luister in boeten daar de optochten muziekloos moeten zijn. Om ook dit laatste weer straffeloos te mogen doen, wacht Lim burg met ongeduld op de voorgestelde wetswijziging. Naar wij vernemen is f 50.000 ver dwenen uit een aangetekende brief, die het bijkantoor van de Amsterd'amsche Bank te Goes heeft verzonden naar het hoofdkantoor. Bij aankomst in Amster dam bleek de brief slechts oude kran ten te bevatten. De recherche stelt een onderzoek in. 29. Nauwelijks is de wachtpost neergestort, of uit de omringende duisternis daalt een regen van pijlen op het kamp neer. De verwarring is onbeschrijflijk, niemand weet, waar de vijand zich bevindt. In het licht der wachtvuren vormen de mannen een gemakkelijk doelwit. Hier en daar zinkt een krijger kreunend ineen. „Dekking zoeken," brult Ragnar. „Ze slachten ons af als konijnen." Doch luid schalt Eric's stem over alles heen: Doof de vuren. Er achteraanEn terwijl ren tweede pijlengolf nieuwe slachtoffers eist, schopt de Noorman mét zijn voet één der vuren uiteen. Dan springt hij met het zwaard in zijn vuist naar voren: Volg mij." Doch Ragnar ïs niet van zins, de vijand te achtervolgen. „Ik ben geen dwaas, Noorman," schreeuwt hij, „om het kamp te verlaten „In orde, lafaards en kinderen mogen in het kamp blijven," bijt de Noorman hem schamper toe. Het schaamrood stijgt Ragnar naar de kaken, als hij het honende gelach van Eric's mannen hoort. Hij werpt een schichtige blik naar de plaats, waar de Schot ligt, perst de lippen opeen en brult: Niemand kan Ragnar de Rode een lafaard noemen," en hij stormt achter Eric aan, terwijl hij wild met zijn zwaard door de lucht maait. De Noorman meent in de donkerte enkele vage gestalten te zien wegvluchten en rent hen met grote sprongen na. Weldra raakt hij slaags met deze geheimzinnige vijand; meergestalten doemen op en even later ontstaat een hevig gevecht. Het is een vreemde strijd in de duisternis; hier een gesmoorde kreet, daar doffe, snelle voetstappen op de harde grond. Een schimmige tegenstander, die schielijk terug wijkt, alc de gehoornde helm van de Noorman te dicht bij komt. Al met al krijgt Eric het gevoel tegen schaduwen te vechten, schaduwen, die hem verder cn verder van het kamp weglokken. Hij staat aarzelend stil. Om hem heen wordt het rumoer van de strijd vager en vager en hij voelt dat er iets verkeerd gaat; als antwoord op zijn gedachte klinkt wederom door de nacht het krassen van een raaf. Dm komt Ragnar's stentorstem van "verre tot hem in de duisternis: ,J2r achteraan, hierheen. Slaat ze neer. Ze pogen te ontkomen." Voor de Amsterdamse rechtbank heeft Vrljdagmiddog 'n 32-jarige Amsterdammer terechtgestaan, vroeger eigenaar van een hondendressuurschool te Wcesperkarspel, thans exploitant van een broodjeswinkel in de hoofdstad. Hem werd een aantal ge vallen van dierenmishandeling ten laste ge legd, waarvan honden, die in zijn kennel in bewaring waren gegeven, het slachtoffer zouden zijn geworden. Ter terechtzitting werd eon drietal getui gen gehoord, die zich in uiterst verontwaar digde bewoordingen over de verdachte uit lieten. Zij hadden hem hun hond laten op voeden, aangezien de dieren wat lastig of onhandelbaar waren. Allen klaagden zij er over, dat de beesten vermagerd en schuw terug waren gekomen en dat verdachte de honden met de hand harde klappen op de snuit had gegeven bij een demonstratie van hun gehoorzaamheid. Daartegenover verklaarden als getuigen a décharge enkele kennissen van verdachte, onder wie ook diens dierenarts was, dat de verzorging van de honden in de kennel prima Ivas. De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat het dossier een groot aantal klachten tegen de verdachte bevatte, doch dat hij er slechts drie met name genoemd had in de dagvaarding. „De haren rijzen je te berge wanneer je al die klachten leest," zei hij. „Ik kan zo iemand niet anders be schouwen dan als een ellendige bruut." Hij eiste de maximum boete, namelijk 300. subs, dertig dagen plus drie maanden voor waardelijk. De verdediger betoogde, dat sommige honden weliswaar janken bij een tik op hun snuit, doch dat dit niet altijd betekent, dat zij pijn lijden. „Sommige eigenaressen van honden zijn jegens hun dieren nog senti menteler, dan moeders jegens hun kinde'- ren, zo zei hij. Opzettelijke dierenmishande ling achtte hij geenszins bewezen, weshalve hij vrijspraak vroeg. Uitspraak 23 Aprill. Voor de Zutphense rechtbank is de zaak behandeld van de vertegenwoordi ger v. d, M. uit Voorst, die oplichtingen gepleegd heeft tot een bedrag, dat in de tienduizenden guldens loopt. De dag- vcardiging vermeldde hiervan slechts twee gevallen, die toch nog een bedrag van 22.000 betekenden. Tijdens de zitting merkte de officier van Justitie o.m. op, dat er thans nog steeds nieuwe aangiften binnenkomen, zodat er bij de behandeling van de zaak slechts een zeer klein gedeelte aan de oi de kwam. V. d. M. vertelde zijn slachtoffers, dat hij door middel van goede relaties overal zalen kon inrichten, doch dat hij voor de aanschaffing van meubelen geld nodig htd. Hij stelde enorme winsten in het vooruitzicht en stopte met gelden, welke hij van nieuwe slachtoffers leende de winsten, welke hij vorige slachtoffers had oegezegd. De officier van Justitie noemde v. a. M een oplichter van groot formaat en eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. Volgens het Centraal Bureau voor de Statiitiek vertoont het indexcijfer van landbouwprijzen (basis 1946/'47 1949/ '50 100) een stijging van 127 in Jan. tot 129 in Febr. 1954 (1,6 pet). In de groep der akkerbouwproducten steeg het groepsindexcijfer, mede onder invloed van de oplopende aardappel prijzen, van 147 tot 154 (4,8 pet). Bij de veehouderijproducten werd de ir.vloed van de prijsstijging van rund vlees. varkensvlees en schapen over troffen door een prijsdaling van de eie ren. Het groepsindexcijfer daalde hier door van 122 tot 121 (0,8 pet). Tengevolge van de loonsverhoging, welke op 1 Januari is ingegaan, steeg het indexcijfer der productiekosten van 134 in December 1953 tot 138 in Januari (3,0 pet) en tot 139 in Februari 1954 (0,7 octi Het feit, dat men de bevrijding niet meer op 5 Mei wil laten vieren, maar de feestelijkheden wil verplaatsen naar Koninginnedag, 30 April, terwijl men 5 Mei als „snipperdag" wil be schouwen. is aanleiding geworden tot wrote verontwaardiging, tot protes ten en tot het litteratoren-manifest „Nationale Snipperdag", het gemeen schappelijk Aprilnummer van negen Nederlandse letterkundige en alge meen-culturele tijdschriften. Het rad van de productie zal die dag niet worden stop gezet, de telex, de tel machine zal blijven ratelen, want de Staat kan zich niet de luxe permitte ren van zóveel feestdagen ïn zo'n kort tijdsbestek. De natie heeft kennelijk geen tijd om een hele dag bij een zo me morabel feit stil te blijven staan. De arbeid voor het nationaal inkomen gaat door. Alleen het individu dat met alle geweld wil. kan voor de gelegenheid een snipperdag nemen De vaderlandse contemporaine littera tuur heeft haar misnoegen hierover ge uit. De verontwaardiging in het bel le ttn'stische kamp is plotseling groot genoeg om in één nummer alle tegen stellingen te vergeten voor een geza menlijk protest: het ruim 150 blz. tel lende „Nationale Snipperdag" met bij dragen van zestig auteurs die negen tijdschriften vertegenwoordigen: Het Boek van Nu, Crit&ch Bulletin, De Gids, Kroniek van Kunst en Kuituur, Maatstaf. De Nieuwe Stem, Ontmoeting, Advertentie Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door on door 17 hoeft er haast niets aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Volkomen massief. Li noleu m is 2 meter treed Prijzen vanaf f. 6,45 per vierkante meter Haarlem - Kruisstraat 22 Tel. 16777 Advertentie Zo redeneerden sommigen, die dachten dat het organiseren van een Instituut voor Schriftelijk Onderwijs een eenvoudige zaak wasVertrouw liever op Resa-Hilversum, want Resa heeft meer dan 25 jaar bewé- zen, het te kunnen. En hoe! Resa, het Instituut mét de meeste geslaagden, leidt op voor Practijkexamens Boek houden en Handelscorrespon dentie en Hoofdcorrespondent Frans, Duits en Engels, Spaans voor beginners en gevorderden, Middenstandsdiploma, etc. 25 jaar ervaring 25 jaar succes - dat eegt iets (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 60 „Dan valt er tussen ons niets meer te bespreken," zei Anneke vastberaden. Zij stond op. „Goede middag, mijnheer Flood." „U kunt hem toch uitkopen," zei Flood, terwijl hij haar geïnteresseerd gadesloeg. „Mijnheer Pease is mijnbouwkundi- ge," zei Anneke. „Hij doet dit niet om het geld, maar uit belangstelling vooi zijn vak. Het is zijn plan. Hij gaat er in op als als een kunstenaar in zijn kunst. Het spijt me, mijnheer Flood, maar mijnheer Pease boort die tunnel, en daarmee uit." Flood verhief zijn fors lichaam van de stoel waarin hij gezeten had. Hij glimlachte. Zijn ogen straalden van be wondering. Hij stak Anneke zijn grote hand toe, en Anneke keek hem verwon derd aan. „Geef me de vijf, partner," zei hii. „U bent geslaagd voor het examen. Wij met ons vieren zullen uw tunnel finan cieren Zeg maar tegen uw ingenieur dat hij zich gereed kan houden." Anneke glimlachte niet. Zij keek hem ernstig aan. „Dus u dacht dat een vrouw niet loyaal kon zijn," zei ze. „Als we dat niet dachten," antwoordde Flood, „dan weten we nu in elk geval beter. Maar denk niet dat dit een ple ziertochtje wordt. Ralston en Sharon zullen vechten als tijgers." Hij ontstelde van haar gelaatsuitdruk king zo grimmig, verbeten en meedo genloos werd die plotseling. Op dat ogenblik besefte hij dat hij niet slechts met een vrouw, maar met een persoon lijkheid te doen had. „Als het geschikte moment daar is," zei ze koel, „dan zal ik mijnheer Ral ston zo veel geven om over te piekeren, dat hij eenvoudig niet meer aan de Vir gin Queen denken zal." „Wat bedoelt u daarmee, Juffrouw Villard? vroeg Flood. „U zei daarnet dat ik van top tot teen vrouw was," antwoordde Anneke, „en daarom zult u ook merken dat u met een vrouw te doen hebt." Hij stond óp het punt haar nader te ondervragen, maar zij schudde beslist haar hoofd. „Er zullen contrachten en overeenkomsten tussen ons nodig zijn. Wilt u ze laten opmaken?" Ze wierp hem een stralende glimlach toe. „Ik ben geneigd," zei ze, „om in goed vertrouwen te tekenen. Maar alleen maar geneigd." Haar lach verbreedde zich tot een grijns. „Ik zal ze onder een microscoop bestuderen. Anders zou u niet voldoende respect voor mij krijgen." Toen hij vertrokken was, riep Anne ke Hephzibah. Het was nog niet te laat om deel te nemen aan de promena de in Montgomery Street, die thans in volle gang moest zijn. Ze had zich reeds voor die gelegenheid gekleed, en ze hoefde nog slechts haar hoed op te zet ten, haar handschoenen aan te trekken, en een geschikte parasol uit te zoe ken, alvorens zich naar de plaats te la ten rijden waar half San Francisco sa menstroomde om te kijken en bekeken te worden. Met Hephzibah op een eer biedige afstand achter zich. wandelde zij op haar gemak door de brede en lange straat. Ze was halverwege toen ze Juan Val- lejo Parnell zag aankomen. „Ik was er zeker van," zei hij, „dat je op een mooie middag als deze zou lopen pronken." „En jij dan, Juan? Je bent zelf ook niet zo'n bescheiden persoontje." Hij zette schertsend een hoge borst op. „Waar ik voorbij ga, hoor je de har ten breken," zei hij. „En dan te beden ken dat ik geheel en al aan jou toege wijd ben! Wat moeten de dames in onze stad je toch verschrikkelijk haten." „Als juffrouw Anneke een beetje wij zer was," zei Hephzibah, „dan zou ze je aan die woorden houden." „Hepsie," verklaarde hij, „ik maak juffrouw Anneke alleen het hof om in jouw nabijheid te kunnen zijn." „Als je net zo verstandig bent als de jongens bij ons in Kentucky," antwoord de Hephzibah met nadruk, „dan zou ik maar zorgen dat je in de nabijheid van ons allebei blijft. En met een paffer op Zcllc „Wat bedoel je, Hepsie?" vroeg hij, eensklaps ernstig, en met een bezorgde blik van de een naar de ander. „John Slack is in de stad," zei Hephzi bah kortaf. „John Slack zit hier ver vandaan," zei Juan op stellige toon, „zijn diamant veldje te bewaken." „Hij zit hier nog geen mijl vandaan. Ik heb hem met mijn eigen ogen gezien. En ik zeg dat het er voor juffrouw An neke niet best uitziet." „Waarom?" „Hij en Phil Arnold kunnen geen dwarskijkers gebruiken. Jongeman, je laat je al even erg bedotten als de rest. Die twee nemen iedereen lekker bij de neus." „Ben je nog steeds niet van gedach ten veranderd? Dwaasheid. Mijnheer Janin heeft rapport uitgebracht. Daar mee is de zaak beslist." Anneke keek hem ernstig aan. „Juan." vroeg zij, „wat zou jij denken als bleek dat mijnheer Janin zich grandioos ver gist heeft en als iedereen hem uitlacht en nawijst?" Hij lachte. „Je kunt even goed vra gen wat er gebeurt als de hemel valt." „Als je op een morgen wakker wordt en leest dat juffrouw Anneke een kogel door haar hoofd heeft gekregen, dan zul je wel een toontje lager zingen," zei Hephzibah. „Anneke," vroeg Juan. „meen je dit? Ben je werkelijk bang?" Ze neep haar lippen samen en keek hem recht in de ogen. „Wat Hepsie zegt is mogelijk," zei ze. „Maar bang ben ik niet. Ze hebben reeds één moord begaan. Denk je dat ze voor een tweede zullen terugschrikken, nu ze hun doel bijna bereikt hebben?" Zijns ondanks was hij onder de in druk, en niettegenstaande zijn absoluut vertrouwen in de juistheid van Henrv Janins rapport kreeg hij een voorge voel van iets onprettigs. Henry Janin kan zich niet vergist hebben", hield ze vol. ,,'t Heeft geen zin te redeneren tegen iemand die niet horen wil." zei Hephzi bah scherp. „Juffrouw Anneke, aan deze jongeman hebben wij niets. We zullen voor onszelf moeten zorgen." „We hebben hem niet gévraagd voor ons te zorgen," zei Anneke koel. Juan trachtte een luchtige toon aan te slaan. ..In elk geval kan ik jullie naar huis brengen." zei hij, „en als beloning voor mijn geleide een kopje thee en een paar van Hephzibah's beroemde koekjes nuttigen. (Wordt vervolgd) Podium en Roeping. Alle zuilen zijn vertegenwoordigd in dit protest. Vrijdag is het boekwerk op een pers conferentie in Suisse te Amsterdam uit gereikt op een bijeenkomst waar schrij vers en critici' van de meest verschei den richtingen tegenwoordig waren Piet Oomes en dominee Spelberg. Ad den Besten en Jef Last. Marius Flothuis en Gerrit Borgers. De experimentelen zo goed als de meesters van de oude, vertrouwde vorm. Het protest is gericht tegen een geestesgesteldheid die de rijk dom mist waarmee de mentaliteit in de oorlog zo duidelijk gezegend was-: eens gezindheid, lotsverbondenheid, bereid heid om de fundamentele rechten van een volk veilig te stellen. Wij staan aldus prof. Donkersloot in zijn toespraak op de bijeenkomst in één nummer weer naast elkaar, zoals indertijd in die clandestiene bundel Geuzenlvriek. Dit extra-nummer, dat van 15 April af als losse aflevering in de boekhan del verkrijgbaar wordt gesteld, bevat tal van gedichten en beschouwingen die het overpeinzen waard zijn. Waar om in Leiden op 3 October hutsnot met klapstuk en niet in heel Nederland op 5 Mei meat and vegetables het bevrij- dingsvoedsel van de Canadezen? vraagt zich Abel Herzberg af. En in zijn sonnet constateert de dichter Terpstra dat Hit- Ier tóch gewonnen heeft. Bij het vluchtig doorbladeren kregen we niet de indruk met een zelfgenoeg zaam geschrift te maken te hebben. Maar aan een eindoordeel wagen we ons zó vlug niet. Wel kunnen we zeggen mét prof. Donkersloot heel niet enthou siast te zijn over een bepaalde foto in dit nummer: Men late de dode met rust: ook al is hij tégen 't vaderland gevallen. (Van onze correspondent) De Koninklijke Marine gaat de ver houding met het publiek in Nederland se plaatsen, die door bepaalde omstan digheden vrijwel niet met de Marine in aanraking komen, verstevigen en heeit daartoe een serie vriendschapsbezoeken voorbereid, die zullen worden afgelegd met mijnenvegers en schepen met een betrekkelijk geringe diepgang, die in vele binnenwateren kunnen varen. In dit verband zijn Vrijdagmiddag vier mijnenvegers, te weten de „Mars diep", de „Westerschelde", de „Vlie- stroom" en de „Volkerak", in Leeuwar den aangekomen. Deze schepen behoren tot een squadron van zes mijnenvegehs, waarvan er twee, de „Texelstroom" en de „Hollandsch Diep", in Harlingen zijn blijven liggen. Alle schepen zullen be zichtigd kunnen worden. Leeuwarden is de eerste plaats in ons land, die een vriendschapsbezoek van de Marine krijgt en in de toekomst zullen om. ook Delf zijl, Groningen, Breskens en Temeuzen worden bezocht. Vandaag heeft de com mandant van het squadron, de eerste luitenant ter zee G. J. Gooszen, een offi cieel bezoek afgelegd bij de burgemees ter van Leeuwarden mr. A. A. M. van der Meulen en bij de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Het feit, dat Leeuwarden de eerste plaats is, die de Marine op bezoek krijgt, is een gevolg van de omstandigheid, dat morgen in de Friese hoofdstad een grote watersport tentoonstelling wordt geopend. Bij de Langedijker koolveilingen is bericht binnengekomen, dat als gevolg van de slechte afzetkansen van bewaar kool een steuntoeslag zal worden uitge keerd van drie cent per kilogram aan de veiling aangevoerd product. Voor deze toeslag komen in aanmerking alle partijen rode en witte bewaarkool van eerste en tweede kwaliteit, die na 3 Januari 1954 geveild zijn of nog geveild zullen worden voor het einde van dit seizoen. De regeling der uitvoering van deze steunuitkering loopt via de veilin gen. Meer dan tien millioen kg. kool is hiermede gemoeid. ZONDAG 11 April: Palmzondag (Palmwij- ding en Palmprocessie); eigen mis; geen Gloria: Credo; prefatie van het H. Kruis; paars. MAANDAG: Mis van ferie 2 in de Goede Week; 2 geb. voor Kerk of Paus; pre fatie van het H. Kruis; paars. DINSDAG: Ferie 3 in de Goede Week; 2 geb. H. Hermenegildus; prefatie van het H. Kruis; paars. WOENSDAG: Ferie 4 in de Goede Week; 2 geb. H. Justinus; 3 geb. H.H. Tiburtius. en martelaren; prefatie van het H. Kruis; paars. DONDERDAG: Witte Donderdag; eigen mis: Gloria; Credo; prefatie van het H. Kruis; wit. VRIJDAG: Plechtigheden van de Goede Vrijdag. ZATERDAG: Plechtigheden en H. Mis van de Vigilie van Pasen. ZONDAG 18 April' Hoogfeest van Pasen; eigen mis: sequentia: Credo; eigen prefa tie. communicantes en hanc igitur; wit. RUSLAND. De voorzitter van de staats „planning"-commissie van de Raad van Ministers van de republiek Georgia, Semen Georgyevich Khoshta- rye, is van zijn functie ontheven, aldus meldt radio-Moskou. (U.P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9