Cordell Huil zei: „Neen" Ongerustheid over landgenote blijkt ongegrond Belgische C.Y.P. verliest de absolute meerderheid Socialisten komen als grote overwinnaars uit stembus Testpiloten van Farnborough nemen Comets onder handen (Jee MORRIS iejwifcu&üj! Het weer Neder-Saksen rolt spionnagegroep op Russisch spionne in V.S. aangehouden Mossadeq gaat in hongerstaking Tot hoofd en hart DISSIDENTEN OORZAAK VAN TERUGGANG HELICOPTER -IN BLOEMENLAND TWEE MILITAIREN OP SCOOTER GEDOOD Eind Juni pause in II- boni-explosies Papagos wijzigt zijn regering FOSTER DULLES TE LONDEN voor Europ. scheepswerven Falcon Gabard. Jassen MAANDAG 12 APRIL 1954 78sfe JAARGANG No. 25962 Verbroken trouwbelofte bracht steen aan het rollen Prins Nicolaas van Joegoslavië omgekomen Levensteken van mevr. Broekgerrits gegrepen Door een vrachtauto OP SLAG GEDOOD Twee verdrinkings- gevallen Coventry krijgt ongelijk van minister Opheffing Burgerlijke Verdediging is foutief Felle brand op Duits vrachtschip Tekenen van herstel in Amerika Zaak tegen twee politie mannen uitgesteld Behandeling nu bepaald op 3 Mei K.S.G. Minder opdrachten uit V.S. Velser affaire 30 pet. meer radio-activiteit in lucht boven Chicago Kobaltbom is militair niet te gebruiken Vrienden van Marke zinis vervangen „Wreek it or find it" Besprekingen over lening der V.S. Heiers te Rotterdam werken weer Commentaar op agrarische import in Duitsland De Amerikaanse republikeinse sena tor John Marshall Butler heeft medege deeld dat het ministerie van Defensie besloten heeft tot herziening van het plan Europese scheepswerven opdrach ten te geven voor het bouwen van mijnenvegers en andere kleine schepen ter waarde van in totaal 58 millioen dollar. Slechts de helft van die bouw opdrachten zal in het buitenland wor den geplaatst. Butler heeft indertijd scherpe critiek uitgeoefend op bedoeld plan, omdat dat volgens hem neerkwam op een negering van de in een moeilijke positie verkerende Amerikaanse scheeps werven. (U.P.). Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Uit documenten, welke het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken thans heeft gepubliceerd, blijkt, dat de V. S. indertijd hebben geweigerd te protesteren, toen Hit ler's troepen in 1936 het gedemili tariseerde Rijnland binnentrokken. Dit optreden van de Duitsers bete kende een inbreuk op de verdragen van Versailles en Locarno, volgens welke Duitsland geen troepen in deze zone mocht houden. De toenmalige Franse minister van Buitenlandse Zaken, Flandin, verzocht de Amerikaanse president „als persoonlijke gunst wegens de weifelende houding van Engeland" een verklaring uit te geven, „waar in een eenzijdige opzegging van een verdrag op morele gronden werd veroordeeld". Volgens de documenten deelde de toenmalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Cor dell Huil, de Franse hmbassadeur echter mee, dat zijn regering niet van oordeel was, dat zij „op dat ogenblik op gepaste wijze enig commentaar kon geven". (Reuter). BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 1. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544 Het ministerie van Binnenlandse Za ken van Neder-Saksen heeft bekend gemaakt dat het een communistisch spionnagecomplot heeft opgerold. Twin tig personen zijn gearresteerd. Het mi nisterie zeide, dat sporen naar een andere spionnagegroep leidden en dat daarom nu geen volledige bijzonder heden gegeven kunnen worden. De groep werd ontdekt nadat een Duits meisje bij de politie had ge klaagd dat een man, die beloofd had haar te huwen, verdwenen was. De politie droeg haar op een ont moeting te arrangeren. Toen de man arriveerde werd hij gearresteerd. Dat was in November 1953. Het verhoor leverde de politie gegevens omtrent 'n wijd verspreid spionnagenet op. In vijf maanden werden twintig mannen gearresteerd. Volgens het ministerie werkten de gearresteerde agenten voor de Oost- Duitsers en bespionneerden zij de West- Duitse grenspolitie en de bezettings autoriteiten. Bovendien hielden zij ze kere West-Duitse persoonlijkheden in het oog. De spionnen kregen hun op leiding in een centrum in Schwerin. Velen hunner zijn lid van de nazi veiligheidsdienst geweest. Al het bewijs materiaal is overgedragen aan de fede rale aanklager te Karlsruhe. (UP) Een 24-jarige, te Sjanghai geboren Wit-Russische vrouw, Loedmilla Serge- jewa Michailowa, die te Washington werd gearresteerd, heeft verklaard als Russische spionne duizend dollar per maand te hebben verdiend. Na haar arrestatie door autoriteiten van de immigratie- en naturalisatie dienst was zij voor een commissaris geleid op beschuldiging van inbreuk op de bepalingen voor vreemdelingen. Zij werd vrijgelaten tegen een waarborg som van duizend dollar. Michailowa vertelde van haar zes tiende jaar af te Sjanghai opgeleid te zijn voor spionne. Zij kwam de Ver enigde Staten binnen door zich voor te doen als een vluchtelinge. Bij de Cali- fornische universiteit had zij zich laten inschrijven als studente in de politieke wetenschappen. (Reuter) De 26-jarige prins Nicolaas van Joego slavië is vanochtend bij Londen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Prins Nicolaas was een zoon van prins Paul van Joegoslavië en prinses Olga van Grieken land en een neef van de hertogin van Kent. Hij was vaak in gezelschap van prinses Margaret van Engeland. Vanavond zou hij met haar de generale repetitie van een toneelstuk bijwonen, dat een groep uit de Britse society voor een liefdadig doel zou opvoeren. De prins is in 1928 te Londen geboren tijdens een bezoek van zijn ouders aan Engeland. Zijn onderwijs heeft hij in Enge land genoten Nadat zijn familie in 1944 Joegoslavië had verlaten, behaalde hij na de oorlog zijn brevet voor de burgerlucht vaart. In 1952 werd hij als officier ingedeeld bij de vrijwillige reserve van de Britse luchtmacht. Een oudere broer van hem, prins Alexander, is piloot bij de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. Oud-premier Mossadeq van Perzië staat thans terecht voor het militaire hof van appèl in Teheran, waar zjjn be roep wordt behandeld tegen het vonnis van drie jaar eenzame opsluiting, dat over hem is uitgesproken wegens onge hoorzaamheid aan de Sjah. Mossadeq verkeert blijkbaar weer in grootse vorm. Zaterdag heeft hij gezegd, dat hij in hongerstaking is uit protest tegen het feit, dat de auditeur-militair de pers heeft verboden melding te maken van Mossadeq's klachten tegen zijn „onmen selijke behandeling". De auditeur heeft hem daarop kran ten getoond, waarin de klachten van de oud-premier wel degelijk stonden ver meld. Desondanks zei Mossadeq zijn hongerstaking te zullen volhouden. Ver slaggevers, die een kijkje in zijn cel mochten nemen, hebben echter gecon stateerd, dat het er daar nog niet zo slecht uitziet. Het vertrekje is behoor lijk verwarmd en Mossadeq's nachtkast je was overladen met boeken, tijdschrif ten, bonbons en andere lekkernijen. „Geen enkel comfort is in staat de vrij heid te vergoeden", betoogde Mossadeq echter met zwakke stem. (Reuter-UP). De Nederlandse ambassade te Bonn is Zondagavond verwittigd dat mevr. Elza Broekgerrits, de dertigjarige in Sudetenland geboren echtgenote van een Nederlander, over wie vrees be stond dat zij in Oost-Duitsland ver mist werd na gepoogd te hebben de grens illegaal over te steken, levens teken heeft gegeven in Bebra, een Plaats in West-Duitsland. De ambassade staakte het speuren Paar haar nadat haar man een brief fad ontvangen, die in Bebra op de post :s gedaan en die op Woensdag geda verd is, waarin zij vertelde dat zij op Papieren wacht om Oost-Duitsland bin- te gaan. Aangenomen wordt dat zij zich nu in a^t-Duitsland bevindt om haar moeder 6 Hastrungsfeld, een plaatsje bij Eise- f", te bezoeken, ja~e heer Broekgerrits had het Kadet je V Se ministerie van Buitenlandse Za- dii1 Verzocht hem te helpen zijn vrouw, Êor 0p 26 Maart uit hun woonplaats rite vertrokken was, te vinden, nadat zijn schoonmoeder hem telegrafisch ver wittigd had dat zij nog altijd niet gear riveerd was. De ambassade hier vroeg daarna aan de Nederlandse consul in Berlijn zich met het bureau van de Russische Hoge Commissaris in verbinding te stellen en te vragen waar de vrouw was. Te Zelf- der tijd begon de ambassade het onder zoek via andere bronnen in de Sowj et- Zone. Naar verluidt heeft mevr. Broekger ritsKuenze nu aan haar man geschre ven dat haar moeder haar te Bebra heeft ontmoet en haar had verteld dat zij Oost-Duitsland niet binnen kon zon der deugdelijke papieren. Da moeder nam op zich voor die papieren te zor gen. Ook de zuster van mevr. Broek gerrits was naar Bebra gekomen (UP). i Men liegt niet tegenover degene, die men onvoorwaardelijk vertrouwt en liefheeft. Mohammed Mossadeq, de veelbesproken oud-premier van Iran, heeft het mili taire Hof, dat zijn beroep tegen het vonnis van drie jaar eenzame opsluiting behandelt, laten weten, dat hij in hongerstaking is gegaan en dat hij geen zit tingen van het Hof zal bijwonen. De openbare aanklager verklaarde later naar aanleiding van deze mededeling, dat Mossadeq om „gezondheidsredenen" wei gerde te eten. Hierna werd de zitting van het Hof 24 uur verdaagd. De ex-pre- mier blijkt onder de gebeurtenissen van de laatste maanden veel te lijden. Men ziet hem hier met hulp van officieren van het Iraanse leger, die als zijn escorte dienst doen, de trappen van het Gerechtshof in Teheran bestijgen. In de omgeving van Ede is Zondag morgen een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn té betreuren. Een scooter, bestuurd door een kapi tein met als duopassagier een sergeant, verliet het militaire kamp bij „De Drie sprong" aan de weg EdeOtterlo. De scooter stak deze weg over en werd, toen het voertuigje de weg EdeHars kamp wilde oprijden, door een van van rechts komende militaire vracht wagen gegrepen. De scooter schoof onder de vrachtauto en vloog in brand. De bestuurder en zijn passagier werden op slag gedood. Zaterdag is op het werkterrein van de firma Pelt Hooykaas bij de slakken- berg van Hoogovens een verrijdbare slak- kenbreker verplaatst. Deze was daartoe met een ketting aan een vrachtauto ge koppeld. Bij het loskoppelen moest de auto iets achteruit rijden om de nodige speling in de ketting te geven. De arbeider van de firma Pelt Hooykaas, H. van der Heijden uit Velsen-Noord, geraakte hierbij zodanig met het hoofd tussen de auto en de breker bekneld, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer was 34 jaar oud en gehuwd. Dit is het eerste dodelijk ongeval dat in 1954 op Hoogovens is voorgekomen. De 33-jarige J. F. P. is in de Ussel- haven te Rotterdam verdronken. Hij kwam met een heftruck met een laadbord, waar kisten op stonden, uit een loods op de kade gereden, met de bedoeling de voorzijde van de truck in de richting van de loods te krijgen. Hij reed echter te ver achteruit en kwam met de truck tussen de kade en de „Baden" terecht. AI spelende is het vierjarig zoontje van het gezin G. te Den Haag in het water nabij de Viaductweg aldaar ge raakt en verdronken. De Engelse minister van Binnenland se Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft in krachtige bewoordingen geant woord aan de gemeenteraad van Coventry die vorige week het besluit heeft genomen dat de geweldige ver woestende kracht van de waterstofbom „het voorzetten van het werk van de commissie voor de burgerlijke ver dediging tot een verlies aan tijd en geld had gemaakt." Coventry heeft toen zijn comité voor de burgerlijke verdediging ontbonden. Via zijn permanente onderminister deelde Maxwell Fyfe Coventry mede, dat hij „het er volledig oneens mee is" en hij vroeg het in meerderheid socialistische gemeentebestuur „deze zaak nog eens in beraad te nemen." Het Duitse vrachtschip „Tanga", dat in de haven van Rotterdam ligt, is door een felle brand zwaar beschadigd. Bo vendien is een grote hoeveelheid copra, die in enkele der ruimen lag opgeslagen, verloren gegaan. De brand brak Zater dagavond ongeveer tien uur uit. Zondag morgen ongeveer vier uur kon de Rot terdamse brandweer, die met niet min der dan veertig stralen water gaf, in rukken. Door de enorme massa water is de „Tanga" sterk voorover komen te liggen en met het voorschip aan de grond geraakt. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. President Eisenhower heeft medege deeld dat er tekenen zijn dat de werk- loosheidsgolf in de V.S. aan het afne men is. Deskundigen noemden het gunstigste verschijnsel het recordbedrag aan or ders in de bouwnijverheid van 7.283 millioen in de eerste drie maanden van 1954, dat is 100 millioen hoger dan in I het eerste kwartaal van 1953. Verder i zijn er nog andere bemoedigende aan wijzingen. De president zei aat de ver- i beteringen, die zich voordoen in de Amerikaanse economie, alle steun van de regering zullen ontvangen. Vandaag zou de Haarlemse rechtbank in het kader van de Velser affaire de zaak behandelen tegen twee Velser politiemannen, die van omkoping be ticht worden. De president, mr. J. P. Petersen, deelde echter mede, dat de behandeling drie weken is uitgesteld, daar de raadsman van een der gedaag den, mr. J. H. Ekering, vrij ernstig ziek is. Maandag 3 Mei zal de zaak op nieuw voorkomen. De behandeling be gint 's morgens half 10. Op de Keukenhof werd Zaterdag de eerste helicopter, die de bollenstreek met een bezoek vereert, geheel in stijl ontvangen. Al spoedig waren toestel en gezagvoerder Gérard Trémerie met kleurige slingers omhangen. Na de ont vangst in Lisse zette de Sikorsky koers naar Haarlem en ten slotte naar het eindpunt Zandvoort. Egypte De voormalige president van Syrië, Sjisjakly, wiens bewind door de jongste revolutie ten val werd ge bracht, is, reizend onder een valse naam, uit Saoedi-Arabië in Cairo aan gekomen. Vandaag vertrekt hij naar Parijs. (tot Dinsdagavond) Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Meest ma tige wind tnssen Noordwest en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.50-19.33. Maan: 14.48-3.58. (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De Christelijke Volkspartij heeft in de algemene verkiezingen van Zondag haar absolute meerderheid verloren. De socialisten komen als de grote over winnaars uit de stembus. Uit de voorlopige resultaten bleek vanochtend, dat zij in vijf provincies (Antwerpen, Luik, Luxemburg, Namen, Oost-Vlaan deren) voor de Kamer een winst hebben geboekt van vijf zetels. In dezelfde provincies verloor de C.V.P. zeven zetels. De liberalen boekten eveneens lichte winst. Het zijn vooral de dissidentenlijsten, die de C.V.P. schade be rokkenden. Daarvan behaalde de Christelijke Vlaamse Volksunie in de pro vincie Antwerpen een zetel. De communisten verloren overal stemmen. In de provinciale raden is de globale zetelverdeling voor het gehele land als Volgt: C.V.P. 330 (375 in 1950), socialisten 253 (236), liberalen 77 (72), Chris telijke Vlaamse Volksunie 6, communisten 9 (10). De achteruitgang van de C.V.P. in Vlaanderen is belangrijker dan in Wallonië, hetgeen mede te ver klaren valt door het wegvallen van de Leopoldistische stemmen uit het Vlaamse liberale kamp, die in 1950 naar de C.V.P. gingen. De verkiezingsdag was, zoals de hele daaraan voorafgaande campagne, ge kenmerkt door een uitzonderlijke kalm te. Alleen te Luik kwam het in de nacht van Zaterdag op Zondag tot een botsing tussen militanten van de C.V.P. en van de Belgische Socialistische Partij. De socialisten bekogelden een C.V.P.-auto met stenen waarbij een jongeman een schedelbreuk opliep. In de hoofdstad waren een groot aan tal kiezers zeer vroeg per motor opge komen, waarna velen onder hen de weg naar de Belgische kust insloegen, het geen heel wat verkeersopstoppingen veroorzaakte. Er is voorlopig nog weinig commen- Uit Tokio wordt bericht, dat de Ame rikaanse regering Zaterdag een nota heeft gezonden aan de Japanse rege ring, waarin zij meedeelt, dat zij de hui dige serie proeven met waterstofbom- ftten eind Juni zal stopzetten. Deze nota moet beschouwd worden als het Ame rikaanse antwoord op de talrijke ver doeken en protesten, die in Japan zijn opgegaan, toen de 23 opvarenden van de Vissersboot „Gelukkige Draak" met ra dio-actieve deeltjes bleken te zijn be smet. Aanvankelijk wilde de Japanse rege ring de Verenigde Staten .verzoeken alle nieuwe explosies van tevoren aan te kondigen, maar zij heeft van dit plan dfgezien omdat Russische duikboten dan in de gelegenheid gesteld zouden V-o"den de proeven ook gade te slaan. Thans wil Japan samen met Amerika een gemengde visserij-expeditie uitzen den die de invloed van de explosies derwaterstofbommen op de visvangst in de Stille Oceaan moet nagaan. Het instituut voor technologie van de Amerikaanse staat Illinois heeft vastgesteld, dat de radio-activiteit in de lucht boven Chicago met 30 pet is toegenomen. Deze radio-activiteit is voor de mens in het geheel niet scha delijk. De enigen, die er last van on dervinden, zijn de .geleerden van het instituut zelf. Zij bestuderen de kos mische stralen en daartoe hebben zij zulke buitengewoon gevoelige instru menten, dat de geringste toeneming van radio-activiteit deze instrumenten onbruikbaar maakt. (UP). taar in de bladen. Het christelijk-demo- cratisch orgaan „Het Volk" schrijft: „Wij geloven te mogen zeggen dat dit resultaat beantwoordt aan de sleet die men noj-maal mocht verwachten voor een partij die gedurende vier jaar al de verantwoordelijkheden heeft gedragen in uitzonderlijk moeilijke omstandighe den. De C.V.P. heeft een achteruitgang geboekt. Deze vaststelling bewijst dat een aantal kiezers zich door ontevre denheid heeft laten afleiden van de hoofdzaak der verkiezingen, zoals trou wens wordt bevestigd door het vrij grote aantal olanco stemmen. De scheurlijs ten zullen weer eens bewijzen wat zij reeds vroeger bewezen hebben, dat zij alleen geschikt zijn om stemmen te ver' spillen en indirect de socialisten en de liberalen te bevoordelen". „De Nieuwe Gids" trekt vooral van leer tegen de rebellen in de partij, die de homogene formule tot een aanflui ting hebben gemaakt. Het blad schrijft: „De regering heeft de laatste maanden zeer slecht gediend door enkele rebellen die en het program en de eenheid van de partij in het gedrang brachten. Men heeft in de schoot van de partij blijk baar te veeld geduld geoefend. Was men opgetreden toen sommigen meenden de teugels te moeten afwerpen, dan zou de partij thans innerlijk versterkt de ko mende maanden hebben mogen afwach ten. Het kan niet genoeg herhaald wor den dat het falen van de C.V.P. in hoofdzaak te wijten is aan diegenen die zich hebben verzet tegen de toepassing van punten van een program, waarop zij nochtans werden verkozen. Dit was van de homogene meerderheid een fictie maken en het land laten besturen door een homogene regering, terwijl enkele parlementairen de meerderheid in het parlement telken j op losse schroeven zetten". De kobaltbom is een wetenschappe lijke mogelijkheid, maar als wapen niet te verwezenlijken, aldus heeft Donald Quarles, Amerikaanse onderminister van Defensie belast met de dienst voor wetenschappelijk onderzoek verklaard. Het gebruiken van een kobaltbom zou zelfmoord zijn. Geen militair deskun dige gelooft aan haar waarde als wa- T^n en wij hebben alle redenen aan te Jemen, dat de Russen dit ook met "Oen, aldus Quarles. (AFP) De Griekse premier, maarschalk Pa- Dagos, heeft Zaterdag zijn kabinet ge wijzigd, als een gevolg van zijn me ningsverschil met de voormalige minis ter voor Economische Coördinatie Spi- *os Markezinis. Van de twintig minis ters zijn er acht vervangen, onder wie twee vrienden van Markezinis. Sifneos Lykoerezos. De nieuwe minister voor Economische Coördinatie is Thanos Kapsalis. Markezinis, die de rechterhand van Papagos was, gaf de stoot tot de op richting van de „Griekse Volksconcen tratie", de partij die onder Papagos in November 1952 een overweldigende meerderheid behaalde. (Reuter-AFP) Up het dek van het Britse vliegdekschip „Eagle", dat Zaterdag in de haven van Napels aankwam, lagen de trieste bewijsstukken van wat er met de Engelse Comet „Yoke Yoke" moet zijn gebeurd.... Een zetel uit het verongelukte toe stel en enkele kleinere overblijfselen was alles wat de zee op de plaats van de ramp had prijsgegeven. Een Italiaans korvet en verschillende vliegtuigen zetten de speurtocht nog voort. Inmiddels heeft men de stoffelijke resten van vijf inzittenden gevonden, doch men vreest de lijken van de overige inzittenden niet meer te kunnen bergen. I"vliegers van het test-centrum te Farnborough zullen al hun krachten in spannen om te ontdekken, wat de oor zaak kan zijn van drie achtereenvol gende ongelukken met straalvliegtuigen van het type „Cornet". Farnborough is een van de beste centra op dit gebied en het onderzoek van de Comets zal dezelfde prioriteit krijgen als het in vliegen van nieuwe gevechtstoestellen van de R.A.F. De invliegers, die zich daartoe bereid verklaren, krijgen een Cornet toegewezen met de opdracht „Wreek it or find it". Voor het zover is, zal men de vlieg tuigen voorzien van speciale noodluiken en schietstoelen om de piloten een maximum aan veiligheid te gunnen. Ook zal men brand- en stootvrije came ra's en microfoons inbouwen teneinde toch iets meer te weten te komen, als eèn van de Cornets zou verongelukken zonder dat de piloot kans zag zich te redden. „Wij willen alles doen om dit raadsel op te lossen", zei de president van de B.O.A.C., Sir Miles Thomas. De normale productie van Cornets wordt vandaag inmiddels voortgezet, aldus een woordvoerder van de Havil- land-fabrieken. Het Britse vliegdekschip „Eagle" is Zaterdag met vijf slachtoffers van de ramp met de G-ALYY, bijgenaamd de „Yoke Yoke", in Napels aange komen. Twee van hen konden ge ïdentificeerd worden. De slachtoffers vertoonden geen brandwonden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulleè, is Zon dag in Londen aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren betreffende de Verre Oosten-politiek van de V. S. Hij zal ook naar Parijs gaan. Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken (links), verwelkomt John Foster Dulles. 8 April zfjn te Washington de onder handelingen' begonnen over een Ameri kaanse lening aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De Verenigde Staten worden vertegenwoordigd door de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de minister van Finan ciën, Humphrey, en de directeur van de hulpverleningsprogramma's, Stassen. Dit geeft aan van welk groot belang de Amerikaanse regering deze onderhan delingen acht in verband met een ver dere integratie van Europa. Waarnemers verwachten dat binnen 14 dagen overeenstemming zal worden bereikt. De lening, die voornamelijk zal dienen voor de financiering van moder niseringsprojecten, zal ten minste 100 millioen bedragen. Zij zal een looptijd hebben van 15 a 20 jaar en een rente dragen, die veel lager is dan de thans in Europa geldende rentevoet. De Rotterdamse heiers, die in het be gin van de vorige week in staking zijn gegaan om betere loonvoorwaarden te verkrijgen, zijn vandaag weer aan het werk gegaan, echter onder beding, dat er met de patroons, die onderhan delingen hebben toegezegd, binnen veertien dagen overeenstemming zal zijn bereikt. Nederland zal zich er op moeten in stellen, dat het zijn agrarische export naar Duitsland niet verder zal kun nen vergroten en het zal moeten trach ten meer industrieproducten te leveren, zo schrijft het Diisseldorfes „Handels- blatt" in een beschouwing over de han del tussen Duitsland en Nederland. Ook van verlaging der Duitse invoerrechten moet men in Nederland volgens het blad geen gouden bergen verwachten. De Duitse invoer heeft op agrarisch gebied de neiging tot ineenschrompelen. West-Duitsland Lotte Adenauer, de 28-jarige dochter van kanselier Aden auer, zal op 11 Mei a.s. in het huwelijk treden met de architect Herbert Mult- haupt uit Keulen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1