minister van Landbouw Indirecte campagne van de extremisten tegen Malenkov Prof. Rogier waarschuwt kath pers tegen isolement Auguste Lumière overleden Pa rij se mode-prinsesjes op de Keukenhof Eerste lustrum van katholiek instituut voor de journalistiek Schoon maak-handen 7 Frans filmpionier en bioloog MAANDAG 12 APRIL 1954 PAGINA 3 VARKENSHOK ALS WONING Routes de la Paix 1954 Verschuiving naar links in de Russische communistische partij Verlaat „De Schelde" de vliegtuigbouw? Nieuw vliegtuigtype op Schiphol Turbo-prop van Aer Lingus Protestanten herdenken H. Bonifatius Jaarvergadering Nederl C onsumentenbond Het bestuur der Pax Christi-beweging schrijft ons: Evenals vorige jaren heeft de Pax Christi-beweging ook voor 1954 weer haar internationale „Routes de la Paix" geprojecteerd. Deze „vredestochten" zijn tegelijkertijd een levensechte ervaring van internationaal contact, een mani festatie van gebed voor de vrede en een „kaderschool" voor katholieken, die zich voor de vrede willen inzetten. In het bijzonder hebben zij ten doel bij de katholieke jongeren een open be langstelling te wekken voor de vredes- problemen in hun volle draagwijdte, alsmede om bij hen het zo noodzakelij ke verantwoordelijkheidsbesef aan te kweken voor de vredestaak, die ieder van hen te vervullen heeft in overeen stemming met capaciteiten en functie in het maatschappelijk besteL Deze vor ming geschiedt in het licht van de ker kelijke vredesleer, die tijdens de dis cussies als richtsnoer dient. Dit jaar trekken de routes naar drie verschillende landen n.l.: Spanje «San tiago de Compostella)van 1029 Juli; Frankrijk (Notre Dame de Puy, in Au- vergne), van 216 Augustus; Engeland (Walsingham in Norfolk), van 21 Au gustus5 September. De tocht wordt gemaakt in groepen van ca. 50 jongens en meisjes van uit eenlopende nationaliteit. Tien dagen lang wordt elke dag te voet een af stand van ca. 15 km. afgelegd. Elke groep staat onder leiding van een aal moezenier en een „chef de groupe". De inschrijving staat voor iedereen (boven 18 jaar) open, die tenminste één der moderne talen redelijk beheerst. Voorts bestaat, in het bijzonder voor ]ongens uit de arbeidende klasse, de mogelijk heid van 1328 Juli samen met jonge arbeiders uit andere landen een fiets tocht te maken langs de industrie- en havensteden van de Noord-Spaanse kust. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Landelijk Secretariaat der Pax Christi-Beweging in Nederland: Stijn Buysstraat 11, Nijmegen. In Westzaan woont sinds Vrijdag een gezin in een varkenshok, dat de boer bij wie de man werkt, op advies van de burgemeester beschikbaar heeft gesteld. De man was veertien jaar in dienst van boer H. aan de Kanaaldijk en woonde gedurende die tijd met vrouw en kind in een daggelderswoning van zijn werk gever. In het najaar zegde de boer hem de dienst alsmede de woning op. Toen een nieuwe arbeider verscheen moest de knecht het huis uit. Het varkenshok was inmiddels gereed voor menselijke bewoners. cumulatie van functies opgeven, zo als dat in Rusland gebeurde. Hij bleef eerste partijsecretaris en werd afgezet als eerste minister. Ook dit duidt op een nederlaag voor de gematigden. Sapienti sat. Evenals het Westen de resultaten van de vorige phase in de interne partijstrijd, de eerste phase van het extremistisch offensief, heeft moe ten ondervinden in de onverzettelijk heid van Molotov tijdens de Berlijnse conferentie, zo zal het ongetwijfeld ook tijdens de komende conferentie te Ge- nève worden geconfronteerd met de zelfde en zelfs grotere resultaten van de laatste successen van diezelfde ex tremisten. PROF. DR. FRANZ BORKENAU. Tussen de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen en de N.V. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker te Amsterdam zijn onderhandelingen in een vergevorderd stadium, welke tot resultaat zullen kun nen hebben dat de N.V. „De Schelde" zich terugtrekt uit de vliegtuigbouw. Er moge naar aanleiding van dit be richt aan worden herinnerd dat „De Schelde" licentiehoudster is van de „Svenska Aeroplan A B", beter bekend als S.A.A.B. „De Schelde" bouwt een groot aantal vliegtuigen van het type S.A.A.B. „Sa- fir"-91-B, een lesvliegtuig van geheel metalen constructie. Ook worden vleu gels voor de bij Fokker in afbouw zijn de S.A.A.B. „Scandia"-verkeersvliegtui- gen gebouwd. „De Schelde" zou dit jaar, in samen werking met Fokker en Aviolanda, een aandeel krijgen in de fabricage van een groot aantal Hawker „Hunter"-straal- jagers voor de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht en de Belgische Lucht macht. Tot de geregelde werkzaamheden van „De Schelde" behoren reparatie, revisie en het ombouwen van verscheidene ty pen vliegtuigen. Opmerkelijke vliegtuigen van „De Schelde" voor de tweede wereldoorlog waren de door Slot ontworpen „Schel- demus" en „Scheldemeeuw". Advertentie Het huidige offensief van de linker vleugel van de partij verschilt van de actie van soortgelijke groepen onder Stalin in de belangrijke rol die gespeeld wordt door zekere elementen uit het officierenkorps. Parallel aan het offen sief van Khroetsjev loopt dat van Mo lotov en andere extremisten, die de groep Vasilievsky-Govorov leiden. Deze groep van extremistische maarschal ken is druk doende partij en staat met militaire elementen te infiltreren. Na de val van Beria werd generaal A.I. Antonov benoemd tot minister van Staatsveiligheid van de staat Georgië. Een paar weken geleden werden de maarschalken Timosjenko en Bagra- mian benoemd tot vice-premier en twee de partijsecretaris van Wit-Rusland en Letland. Dergelijke benoemingen zou den behalve in het Verre Oosten onder Stalin niet mogelijk zijn geweest. On langs werd een nieuwe belangrijke stap in deze richting gezet: Maarschalk Koniev werd benoemd tot commandant van het militaire district Lvov in het Westen van de Oekraine. Tevoren had hij het bevel over de bezettingstroepen In Centraal en Zuid-Oost-Europa. Thans gaat hij de post bekleden van militair commandant van een van de meest belangrijke grensgebieden, de Oekraïne en hij komt dus onder recht streekse persoonlijke controle van Khroetsjev. Het schijnt, dat hij niet ont heven is van zijn commando in de satellietstaten. Formeel is dit een zui ver militaire benoeming die - in tegen stelling met de boven genoemde ge vallen - geen enkele politieke bijbeteke nis heeft. Toch werd in feite de po litieke betekenis ervan onderstreept door de verkiezing van Koniev tot lid van de Opperste Sovjet van Lvov. Wij mogen er misschien aan herinneren, dat Bagramian momenteel in aanzien lijke mate politieke invloed uitoefent in het gebied van de Baltische staten, Timosjenko in Wit-Rusland en Polen, Koniev in het Westen van de Oekraine en Centraal en Zuid-Oost-Europa, en Antonov aan de Kaukasische grens. Al deze officieren zijn politieke of per soonlijke tegenstanders van maarschalk Zhukov die de vertegenwoordiger schijnt te zijn. van de gematigden in het leger. (Van onze verslaggever) Dichte drommen bezoekers die, aan gelokt door het stralende weer, Schiphol Zondag opnieuw tot een waar recreatie oord maakten, zijn, getuigen geweest van de introductie van een nieuw vliegtuig type op de Amsterdamse luchthaven. De Ierse luchtvaarmaatschappij Aer Lingus heeft met het ingaan van de zomerdienstregeling de Dakota's op haar lijndienst DublinAmsterdam v.v. ver vangen door Vickers Viscounts, een snelle Britse machine met vier turbine- propellermotoren. Een vliegtuigvan dit type heeft voor Encreland deelgenomen aan de Londen Christchurch-race en daarbij wat de snelheid betreft opmerkelijke prestaties geleverd. De K.L.M., die de lijndienst op Dublin in samenwerking met de Aer Lingus met een gelijk aantal vluchten per week onderhoudt, blijft met de Convair-340 vliegen. De eerste vlucht van het nieuwe type op de IersNederlandse luchtlijn kreeg gisteren een feestelijk tintje. Een aantal Ierse journalisten, die de trip meemaakten, stonden na de landing op Schiphol hun plaats af aan hun Neder landse collega's, die tijdens een korte vlucht gelegenheid kregen met dit mo derne en zeer comfortabele vliegtuig kennis te maken. De Evangelische persdienst in West- Duitsland meldt, dat de 1200ste gedenk dag van de marteldood van St. Bonifa tius in Juni van dit jaar ook door de Evangelische Kerk in Duitsland zal worden aangegrepen om in talrijke steden herdenkingsplechtigheden te be leggen. De Evangelische Kerk wil hierdoor nadruk leggen op het feit, dat zij in volle omvang deel heeft aan de Chris telijke traditie. Zij herdenkt de grote missionaris en bouwer van het kerke lijke leven, die aan de gehele Christe lijke wereld van midden-Europa het aanschijn gegeven heeft. In de univer siteitsstad Marburg zal in samenwer king met de theologische faculteit een plechtige godsdienstoefening in de universiteitskerk plaats vinden, tijdens welke de kerkhistoricus, prof. dr. Benz, een voordracht over St. Bonifatius zal houden Overwinning te Warschau Zoals gewoonlijk veroorzaakt de in terne partijstrijd in het Kremlin he vige schokken in de satellietstaten, waar momenteel partij-congressen aan de orde van de dag zijn. Het Poolse partij-congres, dat eerst kort geleden werd gesloten, was het eerste van een hele serie. Het bezorgde over de gehele linie een nederlaag aan de gematigden. Op het gebied van de landbouwcollectivisering ligt Polen een heel stuk achter bij de andere satellietstaten. Daarom alleen al was het zo opmerkelijk, dat het partij congres werd gehouden onder het motto: heviger strijd tegen de indi viduele landbouwer en dienovereen komstig onder het motto: snellere uitbouw van de zware industrie. Wij zullen de afloop van de partij congressen in de andere satel lietstaten moeten afwachten, eer we kunnen nagaan of deze tendenz in Polen zich ook tot de andere sa tellietstaten zal uitstrekken. Zeker is in ieder geval, dat dé ex tremisten die gewonnen hebben op het congres in Warschau, lijnrecht staan tegenover de politiek van Malenkov en Mikoyan, die gericht is op een grotere productie van verbruiksgoederen. Op organisatorisch gebied weerspiegelde zich de overwinning van de linkervleu gel ln de val van Hilary Mine, de leider van de Poolse plancommissie, die voorstander was van een meer voorzichtige economische politiek. Het 1S yan,j. allergrootste belang, dat de ze beslissingen werden genomen in aan wezigheid van Khroetsjev zelf. Tege lijkertijd moest Bierut zijn vroegere Dat er beseft wordt dat ook de consu ment zich moet organiseren blijkt uit het bestaan van de Nederlandse consumen tenbond. Dit zei de minister voor Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie De Bruijn tijdens de Zaterdag gehouden 2e jaarvergadering van deze bond. Mevr. J. W. van Iterson-Rotgans wees op het gevaar waarin de consument ver keert, door een gebrek aan warenkennis en begrip van de marktpositie. De groot verbruiker staat hier wel deskundig te genover, waardoor de consument in het gedrang komt. Ook op het gebied van voedselbereiding is uitgebreide voorlich ting noodzakelijk. Prof. dr. F. de Roos was eveneens i voorstander van georganiseerde consu- menten, zoals hij zei. De enkeling vindt I geen gehoor, maar de groep kan zich wel laten horen. Sprekende over de mi nimum-prijzen noemde hij de hoog op gevoerde minima in de agrarische sector een gevaar. Als typisch voorbeeld van verandering van mentaliteit noemde prof. dr. J. Tin bergen: wat vroeger concurrenten wer den genoemd heten nu collega's. Ook deze laatste spreker was voorstander van een georganiseerd consumenten wezen. Als theoretisch bezwaar werd vroeger wel genoemd: Iedere producent is tevens consument. Doch dit gaat niet op, daar niet iedere consument ook pro ducent is. In de loop der jaren heeft het De mannequins van de Parijse mo dekoning Jacques Fath, wiens col lectie dit weekeinde getoond werd op Kasteel Oud-Wassenaar, brach ten charme en gratie op de Keu kenhof. imax De climax in deze ontwikkeling kwam kort geleden, toen Khroetsjev in een nieuwe redevoering, waaraan misschien ïn het Westen niet voldoende aandacht Is geschonken, alles ontkende wat hij 'n September had beweerd. Ditmaal Verkondigde hij triomphantelijk zijn Werkelijke denkbeelden. De productie van kwaliteitsgoederen noemde hij nau welijks, en hij legde daarentegen uit sluitend de nadruk opde onvoldoen de graanvoerziening van de steden. Degenen die deze rede hebben beluis terd of gelezen, moesten wel tot de conclusie komen dat het land van de roemvolle communistische opbouw zich Bog altijd op de rand van de hongers dood bevindt. Hoe het ook zij, Khroetsjev kondig de in volkomen tegenstelling met wat hij verleden jaar September had be weerd, een verhoging aan van de graan- Productie met alle beschikbare midde len, en in het bijzonder door de uit breiding van de beschikbare hoeveel heid bouwland langs het woestijnge- Enige vernieuwingen en verschuivin gen in de bezetting der vocale solilo- quentes hebben Eduard van Beinum dit jaar in staat gesteld zijn inzichten no pens de uitvoeringsstijl van Bach's Matthaeus Passion consequenter door te voeren. Corry Bijster is in de plaats getreden van Jo Vincent, Dietrich Fische Dieskau heeft Laurens Bogtman vervangen in de Christus-partij, terwijl Bogtman de bas-aria's op zich genomen heeft. De Engelse tenor Richard Lewis was nieuw in de tenor-aria's: het gehele ensemble der vocale obligaten had daar mee een vernieuwing ondergaan, die het in staat stelde zich gemakkelijker te voegen naar de intenties van de leider. Dientengevolge kreeg deze Palm zondag-uitvoering een zeer gesloten en gave stijleenheid, die het karak ter van het werk nog indrukwekken der en duidelijker afgetekend in zijn hoofd- en neventrekken voor onze ogen plaatste. In zekere zin geheel en al voltooid is zoiets in werkelijkheid natuurlijk nooit - heeft de Amsterdamse Toon kunst-uitvoering hiermee een nieuw stadium van voltooidheid bereikt. De stijl is gevestigd en vrijwel over het ge hele apparaat doorgewerkt. Het belang rijkste daarvan is, dat men er geen en kel der in de jarenlang gevoerde dis cussie om de uitvoeringspractijk van Bach's passiemuziek gebruikte slagwoor den zonder meer op kan toepassen. Al

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3