DIEN BIEN PHOE ziet met zorg de regenwolken komen Amerikaanse vliegtuigen voeren voorraden aan m DULLES loopt Eden en Bidault wel wat te hard van stapel Geen verklaring der Westelijke Grote Drie voor de conferentie van Genève? DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO PANG Odilaj faiiU <t)e vetsnapm/uf. Actieve handelsbalans voor Nederland BAO DAI KOMT IN PARIJS OVER ONAFHANKELIJKHEID SPREKEN Besprekingen met Mau Mau mislukt De kampioenen c cCe /1/lox>rirrtsGun, DE WITTE RAA.F Boek en Blad iladj Bedlington-terriër kampioen SC' i MAANDAG 12 APRIL 1954 PAGINA 5 L'Humanité-Dimanche in beslag genomen Terroristen keren zich tegen eigen parlementairs Handel met communis tische landen Uitvoer sedert 1938 tot de helft gedaald Instelling K.S. G. -markt voor speciaal staal opgeschort Aartsdioc. Kath. Paeda- gogische Beroepskeuze wMwm. IL Winnaar van alle drie de hoofdprijzen Amerikaanse interesse voor Europese nijverheidsproducten door CLARENCE B. KELLAND (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) Scheepvaarttarieven voor vervoer naar West-Europa in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. (Wordt vervolgd) Douanerecht edel staal in de E.G.K.S. W est-Duitsland: Geen vrije vaart op binnenwateren IV2 min. voor telers van bewaarkool NederlandsIsraëlisch handelsverkeer Nog een week en dan begint in Indo-China het regenseizoen. De operaties op de grond zullen daardoor belemmerd worden, maar de grootste hinder ondervindt de luchtmacht. De bergvesting Dien Bien Phoe wordt geheel uit de lucht bevoorraad en van versterkingen voorzien. Mochten de vliegtuigen derhalve niet langer in staat zijn hun normale dienst te verrichten, dan is er voor de bevelhebber van de communistische Vietminhstrijdkrachten, ge neraal Vo Nguyen Giap, zonder twijfel aanleiding zijn hevige aanvallen op dit Frans-Vietnamese bolwerk te hervatten. De Amerikaanse autoriteiten achten die mogelijkheid zo critiek, dat zij besloten hebben alle beschikbare transportvliegtuigen van de luchtmacht in Europa en Azië aan hun normale werk te onttrekken en te gebruiken voor het vervoer van militaire voor raden naar de Franse strijdkrachten in Indo-China. De toestellen zullen slechts tijdelijk voor dit doel gebruikt worden en zij zullen niet in de eigen lijke gevechtszone komen. kwam van een steunpunt aan de Oost zijde van de vesting, dat hij tijdens de jongste zware gevechten heeft moeten prijsgeven. De communisten van hun kant hebben kans gezien een van plaat ijzer gevormde startbaan aan de Noor delijke rand van het vliegveld op te blazen. Elders in Vietnam hebben de commu nisten aanvallen gedaan op Franse aan- voerbases in de delta van de Rode Ri vier. Zij slaagden er gisteren in een post 39 kilometer ten N.W. van Hanoi in handen te krijgen. Andere aanvallen, verder naar het Zuiden, konden door de Franse strijdkrachten worden afgesla gen. De spoorlijn Hanoi-Haiphong geniet nog steeds de bijzondere aandacht van de Vietminh-saboteurs. Vannacht en gis ternacht werden op verscheidene plaat sen de rails opgeblazen. Militaire woord voerders zeiden, dat de schade spoedig kon worden hersteld. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja heeft Zaterdag het bevel over alle strijdkrachten van de Franse Unie, die in zijn land tegen de communistische infiltranten strijden, op zich genomen. Het staatshoof van Vietnam, Bao Dai, is aan boord va zijn persoonlijk vliegtuig, een omgebouwde „Libera- Generaal René Cogny, Frans bevel hebber in het Noorden van Indo-China, is van mening, dat de vesting Dien Bien Phoe, dank zb de versterkingen en de voorraden, die de luchtmacht er heeft neergelaten, op het ogenblik even sterk is als voor de tweede Vietminh-aanval op 30 Maart j.l. Kolonel De Castries heeft gisteren een tegenaanval onderno men, waardoor hij weer in het bezit De regering van Kenya heeft haar aanbod om besprekingen te voeren met leiders van de Mau Mau over een mas sale overgave van de opstandelingen in getrokken. Het contact, dat vorige maand gelegd werd tussen enkele lei ders van de terreurbeweging en ver tegenwoordigers van de regering, heeft niet tot de verwachte resultaten geleid. De Britse opperbevelhebber, generaal Erskine, heeft zijn troepen opdracht gegeven hun operaties in de bossen en de Kikoejoe-reservaten in volle omvang te hervatten. Ook de luchtmacht treedt nu weer op tegen de schuilplaatsen van de Mau Mau. Generaal Erskine deelde mee, dat de leiders van de Mau Mau, die de bespre kingen met vertegenwoordigers van de regering hebben gevoerd, en die de Voorwaarden tot overgave schenen aanvaard te hebben, door hun eigen Volgelingen zijn gearresteerd. Het zijn er acht, onder wie de „generaals" Tan ganyika en Kaleba. Afgelopen Zaterdag zouden zij opnieuw een bespreking heb ben gehad, maar de regeringsvertegen woordigers troffen in hun plaats een brief van „generaal Karoego", waarin deze mededeelde, dat alle Mau Mau af gevaardigden zijn gearresteerd, omdat ZjJ ervan verdacht werden hun volge lingen in een val te willen lokken. Men vreest in Nairobi, dat de betrokkenen reeds zijn gedood. (Reuter-UP) i Uit cijfers die de Ver. Naties hebben gepubliceerd over de handel tussen Westerse landen, waaronder Nederland, en de landen achter bet ijzeren gordijn blijkt, dat Groot-Brittannië in 1953 het meeste heeft ingevoerd uit de commu nistische landen en dat Finland het meeste naar die landen heeft uitgevoerd. Wat de invoer uit de communistische landen betreft komt Finland op de twee de plaats. Groot-Brittanië komt op de tweede plaats inzake de uitvoer. D totale uitvoer naar de communis tische landen was in 1953 slechts de helft van 't volume van de handel in '38. De uitvoer van de Ver. Staten daalde van 282 min. dollar in 1938 tot 19 min. in 1953. De export van Nederland daal de in genoemde periode van 65 min dol lar tot 39 min. dollar, de invoer van 124 min. dollar tot 42 min. dollar. De raad van ministers van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap heeft na een tweedaagse bijeenkomst besloten om het Instellen van een gezamenlijke markt voor speciaal staal voor twee maanden uit te stellen en te bepalen op 1 Juli. Het be sluit werd eenstemmig genomen nadat de Duitse delegatie zich er achter had ge schaard ondanks aanvankelijke krachtige eisen voor een aanhouden van de eerste Mei. Het uitstel is te wijten aan een ontbre ken van voldoende inlichtingen over de houding van niet-leden landen. Om in deze lacune te voorzien moet namens de Hoge Autoriteit onmiddellijk overleg worden ge pleegd met deze landen, de resultaten waarvan dan op 4 Mei door de ministers zullen worden besproken. De ministers bepleitten eveneens unaniem dat discriminatoire praktijken inzake ver- voertarieven die door swmmige KSG-lan- den worden toegepast zo spoedig mogelijk zullen worden afgeschaft. De, hoge autoriteit heeft ministeriële goedkeuring ontvangen voor de bouw van 1000 experimentele arbeiderswoningen, die ongeveer een millioen dollar zullen vergen. Overleg zal hieromtrent nog worden ge pleegd met de, nationale regeringen. De ministers hebben de autoriteit ook toestemming gegeven om een millioen dol lar te besteden aan proeven met cokes in onder druk staande hoogovens. Het uitblijven van een bevredigende subsidieregeling van Rijkswege heeft een nadelige invloed op de werkzaam heden van de Stichting Katholiek Pae- dagogisch Beroepskeuzebureau,, een in stelling van de samenwerkende katho lieke sociale organisaties in het aarts bisdom Utrecht. Het daardoor veroor zaakte gebrek aan financiële middelen is een voorname reden, waarom het üantal aanvragen en onderzoekingen Jn het verslagjaar 1953 lager was dan in 1952. Het jaarverslag 1953 van de stichting merkt op, dat ook in 1954 Seen in alle opzichten voldoende rege- hng tegemoet gezien kan worden. Zonder voldoende subsidie van overheidswege is het voor de pachting echter uitermate moeilijk naar wetenschappelijk verantwoorde beroeps- of studieadviezen te bren- «en binnen het bereik van de financieel Vrtui daadkrachtigen. Ook de ont- ilrl van het werk wordt sterk oor gebrek aan financiële middelen «eremd. tor"-bommenwerper, in Frankrijk aan gekomen, waar hij deel zal nemen aan besprekingen met de Franse regering over de verlening van onafhankelijk heid aan zijn land. Over enkele da gen zal hij gevolgd worden door gene raal Nguyen Van Hinh, chef-staf van het Vietnamese leger en zoon van de vroegere premier Nguyen Van Tam. Bao Dai heeft enkele dagen geleden een oorlogskabinet gevormd, waarvan hij zelf de leiding heeft en waarin hij ook Van Hinh heeft opgenomen. Voor zijn vertrek naar Frankrijk heeft hij een boodschap uitgegeven, waarin hij er by de Franse regering op aandringt twee overeenkomsten met hem te slui ten. In de ene moet aan Vietnam onaf hankelijkheid worden verleend; de an dere moet de betrekkingen tussen zijn land en Frankrijk regelen na het verle nen van de onafhankelijkheid. Bao Dai heeft de steun gekregen van een groot aantal religieuze minderheden in het Zuiden van Vietnam. Tot dusver beschikten deze minder heden over eigen strijdkrachten die nau welijks of geen deel uitmaakten van het nationale leger. De leiders van drie sec ten, de Cao Dai, de Bin Xuyen en de Hao Hao hebben nu hun trouw aan Bao Dai betuigd. De gehele oplage van het communis tische weekblad L'Humanité-Dimanche is gisteren door de politie te Parijs in beslag genomen. Aanleiding daartoe was, dat op de voorpagina over vijf kolommen em artikel werd afgedrukt over Indo-China, dat de Franse auto riteiten beschouwden als „opruiend". De titel van het desbetreffende artikel luid de: „De koers van het Franse bloed in Indo-China stijgt in Wallstreet". En kele uren na het in beslag nemen kwam de Humanité-Dimanche uit met een tweede editie van slechts één blad, dat een samenvatting gaf van het reeds eerder gebrachte nieuws en dat voorts commentaar leverde op de confiscatie van de eerste editie. De politie was nier blijkbaar niet op voorbereid en in de loop van de dag kon men deze tweede editie op alle boulevards kopen. (Reuter-AFP-UP). 30. Bij het horen van Ragnar's stem rent Eric in de richting van de plaats, waar klaarblijkelijk nog gevochten wordt. Als ze een gevangene konden maken, zouden ze wellicht iets meer te weten kunnen komen. Hij ziet echter slechts schimmen, die haastig wegvluchten, tot er eensklaps, vlak voor Eric, een opspringt om weg te rennen. „Sta, verdedig u," roept Eric de Noorman en doet een uitval. Doch de man kronkelt als een aal op zij en ontkomt geruisloos in de duisternis. Nog steeds hoort Eric de baardige zeeschuimer in de verte schreeuwen en even ontwaart hij diens reusachtige schaduw, afgetekend tegen de donkere lucht. „Ragnar, keer terug," roept hij hem achterna, doch tevergeefs. Langzaam, vechtende, verdwijnt de rode piraat achter een donkere heuvel. De vreemde onrust, die Eric al die tijd gevangen houdt, neemt hand over hand toe. Argwaan en wantrouwen doen hem aarzelen, als hij bemerkt, dat hij met enkele van zijn krijgers geheel alleen is in de donkere nacht. De onheilspellende stilte, slechts onderbroken door het verwijderde geluid van de strijd, hangt ate een loden last om hen heen. Dan klinkt weer de spookachtige roep van de raaf over de hoogvlakte en op hetzelfde moment weet de Noormandat hij het slachtoffer is geworden van een krijgslist. „Terug naar het kamp," schreeuwt hij en holt allen vooruit; struikelend zoeken zij de weg terug naar de legerplaats. Eric beveelt zijn krijgers het vuur op te rakelen en in de vage gloed van het weer opflakkerende kampvuur tracht hij de toestand te overzien. Hier en daar liggen doden en gewonden; alleen zijn eigen mannen. Er zijn geen aanvallers bij. Met enkele snelle passen is de Noorman bij het rustbed van de Hooglander. Dan staat hij als aan de grond genageld stil; de gewonde is verdwenen. Gistermiddag is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, per vliegtuig in Londen aangekomen. Hij werd op London Airport verwelkomd door zijn Britse ambtgenoot, Anthony Eden, en door de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Winthrop Aldrich. Behalve door zijn echtgenote, was de Amerikaanse minister vergezeld door onderminister Waiter Robertson, die belast is met de Europese zaken, en door zijn adviseur Douglas Mc Arthur. Morgen vertrekt Dulles naar Parijs. Woensdag of Don derdag keert hij naar Washington terug om verslag uit te brengen aan presi dent Eisenhower. Het doel van deze bliksemreis is het voeren van bespre kingen met de Britse en Franse regeringen over de toenemende communisti sche dreiging in Zuid-Oost Azië. Gisteravond hebben Dulles en Eden hun eerste besprekingen reeds gehad tijdens een diner, dat ambassadeur Aldrich hun aanbood. Vandaag confereert Dulles met Eden; met premier Churchill zal hij de lunch of het diner gebruiken. Dulles hoopt door zijn bezoek te ko men tot een gemeenschappelijke ver klaring van vrije landen, die in krach tige bewoordingen uiting zal geven aan het voornemen van deze landen om ie dere vorm van communistische agressie in het Verre Oosten gemeenschappelijk en met geweld te weerstaan. Minister Eden zou in principe voor een dergelij ke verklaring wel iets voelen, maar toch is hij van mening, dat de Westelijke Drie er thans verstandiger aan doen te wachten tot na de conferentie van Ge nève, die op 26 April begint. Hoe klein de kansen op een regeling van de Indo- j Chinese kwestie te Genève ook zijn. Eden gelooft, volgens welingelichte krin gen in Londen, dat ze ten volle en ge duldig moeten worden verkend. De Britse minister zou er daarente gen geen bezwaar tegen hebben reeds nu een verklaring op te stellen, die onmiddellijk gebruikt zou kunnen worden, zodra de conferentie van Ge nève inderdaad mislukt. Ook zou hij volgens politieke waarnemers Dulles steunen, als deze er bij de Franse re gering op aan zou dringen Laos, Cam bodja en Vietnam spoedig zelfstan digheid te verlenen en de onderhan delingen met Bao Dai snel tot een goed einde te brengen. Men acht het waarschijnlijk, dat mi nister Dulles in Parijs op veel meer klippen zal stuiten. Daar is men even min bereid mee te werken aan een vroegtijdige actie, die de atmosfeer te Genève meteen grondig kan bederven Premier Laniel heeft de Nationale Ver gadering onlangs moeten beloven, dat Frankrijk zich de handen in de onder handelingen te Genève niet zal laten binden. Gaston Palewski, een Gaullis tisch woordvoerder, waarschuwde de Franse regering gisteren zelfs zich wel tweemaal te 'bedenken bij het overwe gen van Amerikaanse voorstellen om op de conferentie van Genève zelf weer één lijn te trekken. Minister Bidault zou wel bereid zijn aan te sturen op een compromis, waarbij hij zich dan zou verenigen met Eden's plan om nu reeds een verklaring op te stellen voor later gebruik. De West-Duitse vice-kanselier, Franz Blücher, is gistermiddag naar Londen vertrokken. Officieel werd medege deeld, dat Blücher liberale partij vrien den zou bezoeken, maar in welingelichte politieke kringen te Bonn neemt men aan. dat het bezoek san de Britse hoofd stad in verband staat met de aanwezig heid van Dulles. Men herinnert eraan, dat er sprake van is geweest, dat bondskanselier Adenauer vóór het begin van de conferentie van Genève bespre kingen zou voeren met de drie Weste lijke ministers van buitenlandse zaken. Ook kan de kwestie van de aan com munistisch Oost-Duitsland verleende souvereiniteit hier een rol spelen. (Reuter-AFP-DPA-UP'1 De drie Bedlington-terriers van mej. H. Kloppenburg te Winterswijk kregen door de keurmeesters op de hondenten toonstelling, die Zaterdag en Zondag in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, is gehouden, de kampioensprijs in de ploe- genklasse toegewezen. Op de tentoonstelling „Winner 1954" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, welke Zondag meer dan 8.000 bezoekers trok, is tot beste hond uitgeroepen de Bedlington-terrier Till van de Helm- b"rfj. eigenaresse mej. H. Cloppenburg te Winterswijk. En omdat de keurmees ter uitmaakte, dat deze terriër ook de beste zelfgefokte hond was, won het drietal Bedlingtons alle hoofdprijzen: de beide zilveren medailles van Konin gin en Prins en de zilveren medaille van de gemeente Amsterdam. Tweede werd een Pekinees, Chu-Ku-Lee of Aldenbourne genaamd, eigenaresse mej. Y. de Nobele Chateau de Paddeschoot te St. Nicolaas in België. Een groot aantal Amerikaanse handela ren is voornemens dit jaar naar Europa te komen om goederen in te kopen voor de Amerikaanse markten. Aldus de Wall street Journal. In de Verenigde Staten is een groeien de behoefte aan speelgoed, meubelen, kle ding, kunstvoorwerpen, zilver en textiel. Ofschoon de totale Amerikaanse import het laatste jaar gedaald is, is dit voornamelijk het gevolg van de beperkingen in meer industriële producten als natuurrubber, terwijl nijverheidsproducten nog in grote hoeveelheden aangekocht worden. 61 Anneke en Juan waren nauwelijks ge zeten toen Hephzibah in de kamer te rugkeerde, met een gezicht waarvan zij schrokken. „Het slot van de keukendeur is ge- de achterdeur. Het was waar. Het slot forceerd," zei ze. Juan sprong op en liep haastig naar was opengebroken. „Jullie tweeën blijven hier in de sa lon." beval hij. „Ik zal het huis door zoeken." Hij ging van de ene kamer naar de andere, en zocht net zo lang tot hij ze- nacht. Anneke ontwaakte de volgende ker wist dat er zich niemand in huis 1 -1_ 1 verstopt had. Anneke's kamer droeg de duidelijke sporen van inbraak. Haar schrijftafel was overhoop gehaald, pa pieren en brieven lagen op de grond uit gestrooid, de laden stonden open en de De Amerikaanse federale raad voor de scheepvaart heeft de North Atlantic Con tinental Freight Conference gelast de voor genomen invoering van een stelsel van dub bele vrachttarieven, geldend voor transpor ten tussen Amerikaanse Noordatlantische havens en Duitsland, België en Nederland, op te schorten. De Conference is voornemens onder het stelsel, dat oorspronkelijk op 1 April zou zijn ingegaan, een korting van 10 procent toe te staan aan de bevrachters, die met de Conference een contract tekenen, krach tens hetwelk zij hun goederen uitsluitend door maatschappijen van de Conference zul len laten vervoeren. De Isbrandtsen Shipping Company heeft bezwaar gemaakt tegen de instelling van het stelsel van kortingen, dat naar haar me ning in strijd met de wet is en onbehoor lijke concurrentie voor de onafhankelijke maatschappijen betekent. te ze zich op en keek Juan aan. Haar gezicht was krijtwit. ..Wat is weg?' vroeg hij. „Weg," zei ze toonloos. „Een brief," die ze. „die H. Wattles aan William Ralston heeft geschreven. Nu weet Slack precies wat ik weet. Hij weet dat ik van plan ben gebruik te maken van wat ik weet." Ze lachte wit jes. „Zou ik de kans krijgen, Juan?" vroeg ze. Hephzibah verscheen in de deurope ning, met een kolossale dienstrevolver in haar benige vingers. ,.Ik geloof dat ik hier maar de leiding in handen zal nemen," zei ze. HOOFSTUK 26 Hephzibah voegde de daad bij het woord. Die nacht sliep ze op een sofa in Anneke's kamer. Op de haar eigen grim mige wijze scheen ze zelfs pret te heb ben in het geval. „Ik hoop dat hij komt spoken." zei ze, en ze liet haar tanden zien. „Dan zou onze rust gauw weergekeerd zijn als ik hem tenminste het eerst zie." Maar ze konden ongestoord slapen die Advertentie Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje". ochtend zo fris als een hoentje en vol moed om een nieuwe dag te beginnen. Ze was pas klaar met haar ontbijt, toen Morton Pease belde. Hij was niet op zijn gemak. „Mijnheer Ralston heeft me gistermid sloten waren geforceerd. Hij riep boven- dag bij zich laten komen," vertelde hij aan de trap. - - - - - „Er is nieemand in huis," verzekerde hij de twee vrouwen, „maar er is iemand binnen geweest. Wil jij misschien bo venkomen, Anneke, en kijken of je iets mist?" Anneke's hart sloeg een slag over. Ze rende de trap po naar haar schrijftafel toe. Koortsachtig zocht ze tussen de verspreid liggende papieren; toen richt- „Hij had in de gaten gekregen wat er gaande was. Hij wilde weten waar ik het geld vandaan had waarmee ik de aandelen van de Virgin Queen opge kocht had." schreven. Nu weet John Slack precies wat ik weet. Hij weet dat ik van plan ben gebruik te maken van wat ik weet." Ze lachte witjes. „Zou ik de kans krij gen, Juan?" vroeg ze. Hephzibah verscheen in de deurope ning, met een kolossale dienstrevolver in haar benige vingers. „Ik geloof dati k hier maar de lei ding in handen zal nemen," zei ze. HOOFDSTUK 26 Hephzibah voegde de daad bij het woord. Die nacht sliep ze op een sofa in Anneke's kamer. Op de haar eigen grimmige wijze scheen ze zelfs pret te hebben in het geval. „Ik hoop dat hij komt spoken." zei ze, en ze liet haar tanden zien. „Dan zou onze rust gauwweer gekeerd zijn als ik hem tenminste het eerst zie." Maar ze konden ongestoord slapen die nacht. Anneke ontwaakte de volgen de ochtend fris als een hoentje en vol moed om een nieuwe dag te begin nen. Ze was pas klaar met haar ont bijt, toen Morton Pease belde. Hij was niet op zijn gemak. „Mijnheer Ralston heeft me gisteren middag laat bij zich laten komen," ver telde hij. „Hij had in de gaten gekre gen wat er gaande was. Hij wilde weten waar ik het geld vandaan hadwaar- mee ik de aandelen van de Virgin Queen opgekocht had." „Dat hebt u hem natuurlijk niet ver teld." zei Anneke. „Nee. Toen wilde hij weten hoeveel aandelen ik gekocht had. Dat heb ik hem verteld. Hij had er toch wel ach ter kunnen komen." Anneke knikte. „En toen?" „Hij bood me aan de aandelen te kopen. Toen ik zei dat ze niet te koop waren, en dat ik ze gekocht had met het doel een tunnel te maken, bood hij eersthonder dduizend dollar meer dan u voor de aandelen betaald had." „En toen zette hij u zeker onder druk?" „Hijzei dat in mijn beroep geen mens een betrekking kon krijgen in deze streek zonder zijn toestemming. Hij zeedat mijn toekomst afhing van zijn vriendschap. Hij zei dat hij er voor zorgen r :>u dat die tunnel nooit ge maakt zou worden. Hij zei datwe de toestemming van de wetgevende ver gadering nodig hadden om onze tunnel te boren, en dat hij de leden van het parlementnaar zijn hand kon zetten. Maar hij wilde vooral weten wiemij vinanciëel steunde." „Ze hebben de handschoen dus op geraapt," zei Anneke, en een siddering van opwinding doorvoer haar. „Voor ik wegg.ng, verhoogde hij zijn bod nog met vijftigduizend dollar," zei „Ik moet mijnheer Floodspre ken," zei ze, na c-n ogenblik nagedacht t hebben. „Of misschien kunt u hem ook wel mijn instructies doo rgeven. Ze scheen er niets vreemds in te zien te spreken van instructies aan eenzo in vloedrijk man als James Flood. „Zeg hem," vervolgde zij, „dat hij het par lement een machtiging voor hetboren van de tunnel ter goedkeuring mo et laten voorleggen. Hij heeft evengoed relaties als Ralston. Hij moet dadelijk naar Washington gaan, voordatRal ston iets onderneemt. Als het voorstel geen tegenstand ontmoet, kan het binnen en kele dagen bekrachtigd worden. Hij weet zelf wel hoe hij het moet aanleg gen Zeg hem maar dat ik ervoor zor gen zal dat Ralston andere dingen aan zijn hoofd heeft als het wetsontwerp in behandeling komt. Daarvoor staik borg." De ministerraad van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft het com promis goedgekeurd, dat door deskundigen werd bereikt voor de hoogte van het douanerecht voor uit derde landen in de gemeenschap ingevoerde edelstaalsoorten. Volgens dit compromis zal voor Duitsland en Frankrijk een gemeenschappelijk niveau voor het invoerrecht op edelstaal gelden, dat ligt tussen het lagere Duitse en het hogere Franse recht. Nederland en België en Luxemburg kun nen voor de invoer van edelstaal, dat voor de eigen markt bestemd is, hun lagere douanetarieven binnen het kader van be paalde contingenten handhaven. Invoeren van de Beneluxlanden boven hun douane contingent uit moeten onderworpen worden aan de hoogste douanetarieven van het Duits-Franse compromis. De West-Duitse regering zal de Nederlandse eis voor vrije scheepvaart rechten op Duitse binnenwateren afwij zen, maar zal mogelijk van tijd tot tijd aan Nederlandse schippers speciale concessies doen indien de Duitse Rijn- vloot het goederenaanbod niet af kan, aldus is in Bonn bekend gemaakt. De minister van Landbouw heeft een bedrag van anderhalf millioen gulden beschikbaar gesteld voor het geven van een productentoeslag op de bewaarkool. Deze toeslag zal bedragen 3 cent per kg. rode of witte kool, welke na 1 Januari 1954 aan een veiling is of nog wordt aangevoerd. Het ligt in de be doeling reeds voor Pasen een deel van deze toeslag uit te betalen. Het is nog niet bekend of de minister nog andere besluiten zal nemen om de vollegrondgroenteteelt te helpen. „Het brood der liefde", Peder Sjogren. Uitgave H. Leopolds Uitgeversmaatschap pij, Den Haag. De eerste uitgave van deze knap en poëtisch geschreven kleine roman uit de Fins—Russische oorlog is alom dermate gunstig besproken, dat wjj water naar de zee zouden dragen door dit alles bij de tweede druk nog eens te her halen. „Om toeer te leven", dr. A. J. Cronln. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. De vele volgelingen en bewonderaars welke dr. Cronin zich in lezend Nederland heeft ver worven. zullen deze nieuwe roman over een jongeman, die zijn levenslang vastgezette vader van de onverdiende schuld wil zui veren en daar inderdaad ook in slaagt, zonder twijfel met belangstelling lezen. Zij zullen dat doen omdat de auteur er weer in slaagt een atmosfeer te scheppen, waar in deze bewogen geschiedenis zij het wel eens wat onnodig gecompliceerd gemaakt zich tot het einde toe boeiend afspeelt. „De magische witvoet", Dana Faralla. Uitgave Zuidhollandse uitgeversmij.. Den Haag In deze Amerikaanse roman is de hoofdrol toebedeeld aan het paard. Niet op dezelfde knappe vrijbuitersmanier als Lipmann dat in zijn realistische paarden- romafis heeft gedaan, maar desalniettemin op een manier waar de oprechte paarden liefhebber en die van een vlot geschreven boek. zijn vreugden aan beleeft. „Om U treur ik Jonathan", Daan Inghel- ram. Uitgave Desclée De Brouwer. De geschiedenis van David en Jonathan, een voudig verteld in een boekje dat litterair geen pretenties heeft, maar dat nochtans aan het bekende bijbelverhaal een zeker relief verleent. ■.Bindie", Herbert Jenkins. Uitgave Ar beiderspers. Het zal aan ons liggen dat wij de humor uit het Engelse boekje ..Bindle", opgenomen in de bekende ABC- serie, niet kunnen waarderen. Het moet ons van het hart dat wij ons wel eens méér hebben verkwikt dan aan deze laag- bij-de-grondse aardigheidjes, welke de heer Bindle op andermans kosten uithaalt. „De koopbrief", Clara AsscherPinkhof H. P. Leopolds Uitgeversmij., Den Haag. Een zeer gevoelige, zeer goede joodse ro man, waarin een jonge dokter, die een ro zige toekomst voor zich heeft, alles opof fert om met zijn jonge vrouw de ontbe ringen en armoe tegemoet te gaan van het pioniersleven in Palestina, waar hij meent dat zijn werkelijke taak ligt. Een treffend relaas van zelfverloochening en naasten liefde, dat een bijzondere aanbeveling ver dient. „Sofie Barra", Erik West. Uitgave H Leopolds Uitgeversmij, Den Haag. Een boerenroman, waarin de eonsekwenties van een niet gewild huwelijk ten voeten uit en met schrijnende nadruk worden verteld. Litterair geen opmerkelijk en ook geen op wekkend relaas. Voor beslist rijpere lezers. ,Jöm Havbo komt te-rug", Börge Mikkel- seln. Zuidhollandse Uitgeversmij, Den Haag Een Deens jongensboek, vijfde deel van een reeks, waarin Jens en Jöm, twee Deen se zeelieden, tijdens de oorlog noodgedwon gen lid worden van de secret service en als zodanig hun land een dienst bewiizen. Uit het land van de kleine slangen P. van Exem. Een bijzonder interessant bundeltje van acht sprookjes, opgete kend bij de bevolking van Chota Nag- poer, een streek ten Noord-Westen van Calcutta met een fascinerende historie. Men wordt door deze vertellingen zeer geboeid en herleest daarna met nog meer belangstelling de beknopte inlei ding, welke een goed idee geeft van de Uitg. Lannoo. Tielt. T. I. Katholieke moraaltheologie. Romen Zonen, Roermond. In de serie Romen's Compendia is de moraaltheo logie van pater dr. H. Jone een goede bekende. Nu reeds is de zevende druk nodig gebleken, die herzien en bijge werkt is. De aantekeningen over het Nederlandse en Belgische burgerlijk en strafrecht maken het werkje dubbel bruikbaar. Wij willen vooral intellec tuele leken op het bestaan van dit boekje attent maken. Het zal hun ven veel nut zijn. L. Vox Ecclesiae Latinae. Latijns Lees boek, speciaal ten dienste van Middel bare Meisjesscholen. Door dr. G. F. Diercks en dr. J. C. J. Huchelmans. Uitgave Paul Brand, Bussum. 2 deeltjes. Voor deze keurig verzorgde boekjes hebben wij grote bewondering. De schrijvers willen het Kerklatijn meer bekendheid geven en hebben daartoe een leesboek samengesteld, dat een zorgvuldige keuze van teksten bevat uit de Vulgaat en het Missaal. Wij juichen het zeker toe, dat ook voor de apocryphe evangeliën een plaats is in geruimd. De voetnoten zijn zeer duide lijk; er is verder in een bijlage een grammaticaal overzicht toegevoegd en een woordenlijst. Naar onze beste over tuiging behoort dit mooie boekje op veel scholen te worden ingevoerd- om zijn rijke, hart en geestvormende in houd. Begin April zullen in Den Haag besprekin gen plaats hebben tussen een Nederlandse en een Israëlische delegatie omtrent het weder zijdse handels- en betalingsverkeer. In ver band hiermede vermelden wij het verloop van het handelsverkeer met deze staat, die een oppervlakte heeft van ongeveer 3/5 van Nederland en ruim millioen inwoners telt. In 1953, fresp. 1952 1951 en 1948^ werd uit Israël in Nederland ingevoerd 13.3 min. kg. (9.6; 15.6 en 45.9) ter waarde van f 6.2 min. (4.9; 7.8 en 7.9). Uit Nederland werd naar Israël uitge voerd 10.3 min. kg. (38.7; 35.1 en 24.9) met een waarde van f 11.4 min. (23.6; 27.4 en 16.7) De economische basis van Israël is betrek kelijk smal. De landbouw is het hoofdmid del van bestaan, hoewel de betekenis van de industrie toeneemt. Sinaasappelen vormen het belangrijkste uitvoerproduet, ook naar Nederland. De invoer in Israël overtreft mede daar door tot dusver in het algemeen de uitvoer nog in belangrijke mate, hetgeen bij het Nederlands-Israëlische handelsverkeer eveneens tot uiting komt. Afgezien van de incidentele verruimingen van het handels verkeer in de voorafgaande jaren o.a. door overmaking van transferguldens, zullen in de toekomst wellicht mogelijkheden be staan de Nederlandse uitvoer nog meer te vergroten. De uitvoer uit Nederland naar Israël om vat een vrij gevarieerd beeld van producten o.m.: ijzer- en koperwerken, machines en toestellen, chemische en pharmaceutische producten, vis (0.7 min.), garens, stoffen, melkpoeder, plantaardige vette oliën (0.4 min.) en glas. In de eerste helft van Februari 1953 wer den te Jeruzalem besprekingen gevoerd tus sen een Nederlandse en een Israëlische dele gatie ter regeling van het handels- en beta lingsverkeer voor de nieuwe verdragspe riode van een jaar. Dit verkeer is gebaseerd op een handelsaccoord met wederzijds lijs ten van goederen-contingenten en een han delsaccoord, dat voorziet in een guldens-re- kening met een manipulatiecrediet van f 1 millioen. Het verdient verder vermelding, dat Ne derland het eerste land is geweest, waarmee de Israëlische staat na zijn totstandkoming een handelsverdrag sloot. Het Nederlands-Israëlische handelsverkeer heeft thans wreliswaar nog slechts een be trekkelijk geringe omvang; in de toekomst, wanneer de nieuwe staat zich zal hebben geconsolideerd, zullen evenwel de mogelijk heden voor een groter handelsverkeer kun nen toenemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5