D Onbelangrijke bestuurstaak? Atoomgeleerde geschorst in Amerika Onderzoek gelast naar betrouwbaarheid van dr. I Oppenheimer Regering-Lamel verdeeld over Britse samenwerking met L.D.G. GAULLISTEN: Garanties zijn niet sterk genoeg RADIO OP DE FIETS Tot hoofd en hart IVoors schip door Russen opgebracht Georgescu 's zoons verlaten Roemenië Nog een Japanse trawler besmet VERVAARDIGER DER EERSTE ATOOMBOM Jagan gaat 6 maan den de cel in Hoog spel van Eden en Dulles Marie Besnard in klooster De les van België 700Mau-Mau-leden gearresteerd Priesterwijding van 60-jarige Het weer i r\ ca J\ CJee MORRIS iejwycu imj! DINSDAG 13 APRIL 1954 78ste JAARCANC No. 25963 Verkiezingen in zicht II TRAGISCH ONGEVAL Iongen uit raam gevallen en overleden Blij einde van gerucht makende zaak l omj ijnenvisserij ernstig bedreigd Russische troepen in de „Volksdemocratieën" Maar dat maakt voor hem weinig uit Rijkspolitie te water gereorganiseerd In afwachting van nader onderzoek Koning Leopold in Panama aangekomen G. Bakker naar melaatsen- dorp in Afrika ROSLEDEREW JASSEN f125.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. I. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARiEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 TVT aarom is de publieke belangstel- Yy ste'ling voor het provinciaal be- stuur zoveel minder dan die voor ■Tijk en gemeenten? Daar zijn meerdere oorzaken voor aan 'e wijzen. De provinciën missen nu een maal de stimulans voor de interesse der burgerij, welke oij de verkiezingen voor be Tweede Kamer veroorzaakt wordt boor het duidelijk tot uiting komende Politieke spel omtrent belangrijke on derwerpen als belastingheffing, onder lijs-, gezins- en defensiepolitiek. Bij de ^erkiezing van de gemeenteraad zorgen de locale belangen en tegenstellingen veelal voor het nodige leven in de poli tieke brouwerij. De provinciën zijn te groot voor het servet der locale inte resse en te klein voor het tafellaken der iandspolitiek. Daar komt nog bij, dat "et vertegenwoordigend lichaam der Provincie, de Provinciale Staten, in zijn activiteit wordt belemmerd door enkele bepalingen, destijds in de wet opgeno men om een waarborg te hebben tegen de herleving van het provincialisme uit de Republiek der Verenigde Nederlan den. De Provinciale Staten mogen maar Weemaal per jaar in gewone zitting bijeen komen, de eerste maal tussen 16 April en 16 Juli en de tweede maal tus sen 1 October en 31 December. Deze fittingen duren in de regel tenminste 11 dagen. Als het, bijvoorbeeld voor be noeming van een griffier if een lid van' Gedeputeerde Staten nodig is tussentijds "ijeen te komen, dan roept de Commis saris der Koningin de staten in buiten- saris der Koningin de Staten in buiten gewone zitting bijeen, maar de Commis- de Kon: gin. Nu is niets funester voor de directe invloed van een vertogen- "'oordiigend haam, dan dat het slechts periodiek en met vrij lange tus senpozen in vergadering bijeen kan ko- J"en. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben reeds in 1915 bij de re gering aangedrongen op uitbreiding van de mogelijkheid tót vergaderen met het bog op de toenemende werkzaamheden. Dit verzoek heeft geen resultaat gehad, blaar zonder enig voorbehoud k ge steld worden, dat bij een herziening van de Provinciale Wet deze verouderde be palingen behoren te verdwijnen, cpdat. de Provinciale Staten hun belangrijke "rbeid r het welzijn der provincie ""belemmerd kunnen verrichten. e bemoeiingen van het provin ciale bestuur betreffen zowel de steden als het platteland. De ge zondheidszorg resulteert bijvoor beeld in bestrijding der tuberculose en geslachtsziekten alsmede in bevorde- dering der geestelijke volksgezondheid. Het provincie-program der KVP spreekt zich in dit verband uit voor toepas sing van het subsidiariteitsbeginsel, waardoor de uitvoering zoveel mogelijk wordt gelaten in handen van het Par ticulier, initiatief, in casude Kruis verenigingen. De volksgezondheid wordt In Noord-Holland ook bevorderd door het provinciaal waterleidingbedrijf Waardoor goed drinkwater ook beschik baar is gekomen voor de verspreid wo llende bevolking, namelijk die van de ..onrendabele gebieden". Vooral sedert 1945 bewegen de provin ciën zich op het terrein van het maat schappelijk encultureèl werk De aan het particulier ontsproten krach ten worden tot samenwerking gebracht en gestimuleerd door provinciale op- bouworganen. Hier dreigt altijd het ge- Vaar dat de bemoeiingen van de provin cie tot centralisatie leiden en op de duur een dodende uitwerking zulten hebben op het particuliere initiatief. Een zo sterk mogelijke katholieke invloed op het provinciaal bestuur is hiertegen de beste waarborg. De zorg van het provin ciaal bestuur voor de cultuur moet Hch op de eerste plaats richten op be houd en verlevendiging van de culturele waarden welke plaatse lijk en regionaal tot uiting komen. provincie Zuid-Holland stelt in dit Verband bijvoorbeeld jaarlijks f30.000. beschikbaar voor bouw, herbouw of ver nieuwing van jeugd-, dorps- en buurt huizen in gemeenten met minder dan '9-000 inwoners. Op de ontwikkeling van de indus trialisatie kunnen de pro vinciale besturen grote invloed Uitoefenen Zij kunnen voorbereidende arbeid verrichten door een welvaartson- derzoek in te stellen in die gebieden, Welke voor industrialisatie in aanmer king komen. Voorts kunnen zij door aan leg van wegen voor de nodige ver- keers- en vervoersmogelijkheden zorg dragen. De belangrijke invloed welke zij hebben op de vaststelling van gemeente lijke uitbreidingsplannen kunnen zij dan aanwenden, opdat in voldoende ma- Te geschikte industrieterreinen worden aangewezen. De woningbouw is ten deze ook een factor en omdat de pro vinciale besturen het bouwvolume ver delen onder de gemeenten, hebben zij het in de hand om de ontwikkeling van -.ia,» gebieden of gemeenten te be vorderen en die van andere af te wen- tben. In Noord-Holland heeft men in dit Verband het vraagstuk van de ontwik keling van het industrie-gebied-IJmond en in Zuid-Holland tobt men eveneens thet het probleem van de groei van de stedeliike agglomeraties in de „Randstad Rolland". In beide provincies wordt bezwaar gemaakt tegen een provinciaal b~leid dat naar men meent te sterk ge richt is op het doen groeien van mon ster-steden. Een zekere mate. van decen tralisatie van de werknemers in de om liggende (en met de huidige verkeers- tniddelen gemakkelijk te bereiken! ge- theenten met een landelijk karakter biedt vele geestelijke, culturele en maat schappelijke voordelen. Ook wanneer wij wijzen op de be- Uloeiingen van de provinciale besturen htet de gemeenten en met de water- Schappen, blijft deze opsomming van on derwerpen waarbij de provinciale be sturen betrokken zijn verre van volle dig Wij honen echter, dat zij voldoen de is voor de vestiging van het inzicht, dat het absoluut onjuist is. de provin- bjale besturen als min of meer onbelang rijke overheidsorganen te beschouwen. De achtjarige Henk van Nichten, wo- jT"de aan de Loosterweg te Hillegom, viel 0:fa"dagmidd'ag uit een bovenraam van de "öerlijke woning. gevolgen lieten zich eerst niet zo nstig aanzien, maar in de loop van de "ld werd de toestand zorgwekkend, ^nnacht overleed het jeugdige slacht- Dr. J. Robert Oppenheimer, een Amerikaan die de reputatie heeft een van de meest vooraanstaande gieleerden op het gebied van de kernenergie te zijn, is geschorst als voorzitter van de advies-commissie van de commissie voor atoomenergie, in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar zijn betrouw baarheid. De twee voornaamste New Yorkse bladen, de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" hebben vandaag deze maatregel van de commissie voor atoomenergie gemeld en een officiële woordvoerder heeft deze berichten indirect bevestigd door te verklaren, „op dit ogenblik" nog niets te weten van Oppenheimers schorsing. Dr. Oppenheimer, die indertijd de leiding had bij de vervaardiging van de eerste atoombom in Los Alamos, heeft zich op humanitaire gronden verzet tegen de ontwikkeling van de waterstofbom. Naast zijn functie bij de commissie voor atoomenergie is hij adviseur geweest op het Amerikaanse ministerie van Defensie en lid van de commissie voor wetenschap pelijk advies van president Eisenhower. Oppenheimer, die thans geen inzage meer mag hebben van alle veiligheids- documenten van de Amerikaanse rege ring, wordt ervan beschuldigd in het be gin van de tweede wereldoorlog omgang te hebben gehad met communisten, com munisten of vroegere communisten te werk te hebben gesteld in Los Alamos, waar de eerste atoombom is vervaar- cigd, een communistische poging om ge heime inlichtingen van hem los te krij gen niet tijdig te hebben gemeld en ge kant te zijn tegen de vervaardiging van de waterstofbom. Deze beschuldigingen tegen Oppen heimer zijn al oud en de meesten ervan hebben de Commissie voor Atoomenergie, het Witte Huis en de ministeries van Justitie, Buitenlandse Zaken en Defen sie al onderzocht. De „New York Times" publiceerde vandaag tevens,' de inhoud van een brief, die geueraal Nichols, algemeen leider van de Commissie voor Atoomenergie, zou hebben geschreven en waarin be schuldigingen aan het adres van Oppen heimer worden geuit, alsmede een ant woord van Oppenheimer daarop, waar in hii de beschuldigingen tegenspreekt. Oppenheimer ontkent daarin geageerd te hebben tegen de ontwikkeling van de waterstofbom, nadat president Tru man indertijd eenmaal het bevel tot die ontwikkeling had gegeven. Voorts ont kent hij ooit geheime inlichtingen te hebben verstrekt aan niet-gemachtigde personen. Oppenheimer ontkent even wel niet in het verleden betrekkingen met communisten onderhouden te, heb ben. Oppenheimer deelt echter mede. dat hij zijn illusies over het communisme gedurende de oorlog heeft losgelaten. In Oslo gelooft men dat een Noors vaartuig voor de jacht op zeehonden, dat verleden week in de Poolzee ver dwenen is, door de Russen is aangehou den en het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nu besloten de kwestie op te nemen met de Russische regering. De eigenaar van het schip, de Maiblomsten, meent dat het schip naar Moermansk is gebracht met de beman ning van 14 koppen en een vangst van ongeveer 400 zeehonden. Hij verwacht dat de Russen het schip binnen enkele weken zullen loslaten, maar hij be schouwt de vangst als verloren. De Russen hebben nog niet toegege ven dat zij iets van de zaak weten, maar de eigenaar acht een ongeluk practisch uitgesloten, daar het weer in de Poolzee zeer gunstig is geweest. Hij zegt dat verscheidene Russische schepen, die waarschijnlijk op inspectie waren, zijn waargenomen in de wateren waar de Maiblomsten verdwenen is. Ook vroeger zijn Noorse schepen al door de Russen opgebracht, hoewel zij buiten de Russische territoriale wateren waren. De Noorse ambassade in Moskou heeft opdracht gekregen contact op te nemen met de Russische autoriteiten. (U.P.). Twee Roemeense jongens hebben, dank zij diplomatiek ingrijpen, hun land mogen verlaten en gisteren zijn ze te Miinchen herenigd met hun vader, Valeriu Georgescu. Valeriu Georgescu was destijds directeur van de Roemeen se vestiging van de Standard Oil of New Yersey. In 1947 begaf hij zich met zijn vrouw naar de Verenigde Staten om besprekingen te voeren met de hoofddirectie. Tijdens zijn verblijf in Amerika werd hij echter vervallen ver klaard van zijn Roemeense nationaliteit en het was hem niet mogelijk zijn beide zoons, de nu 17-jarige Constantin en de 15-jarige Peter, naar de Verenig de Staten te laten overkomen. Thans is er een reeks diplomatieke stappen ondernomen, die de speciale be langstelling hadden van president Eisenhower en minister Dulles. Als ge volg hiervan kreeg een lid van het Amerikaanse gezantschap te Boekarest toestemming de beide jongens mee te nemen. De jongens zullen met hun vader per vliegtuig naar de Verenigde Staten gaan, waar hun moeder al van hun komst op de hoogte is. Het geval-Georgescu heeft vorig jaar sterk de aandacht getrokken. In Mei werd Georgescu benaderd door de eerste secretaris van de Roemeense le gatie in Washington, Christache Zam- betti. Deze trachtte hem over te halen om voor Roemenië te spionneren. In ruil daarvoor zouden zijn twee zoons Roemenië mogen verlaten. Georgescu weigerde hierop in te gaan en stelde het F.B.I. op de hoogte van deze poging van chantage. 26 Mei werd Zambetti tot „persona non grata" in de Verenigde Staten ver klaard en hij moest het land verlaten. Een derde Japanse trawler, die van de tonijnenvangst in de Stille Oceaan is te ruggekeerd, blijkt radio-actief te zijn besmet. Volgens de kapitein van het schip, de „Kichijo Maroc", heeft hij ge vist tussen de Carolinen en de Marshall eilanden, verscheidene honderden mij len buiten de gevarenzone, toen op 26 Maart de tweede H-bom tot ontploffing werd gebracht. Vooral de mast en de netten van het schip bleken sterk te zijn besmet. De 29 koppen tellende be manning is ongedeerd gebleven Men vreest van Japanse zijde, dat de rijke tonijnen-gebieden in het centrale deel van de Stille Oceaan door de H- bommen volkomen onbruikbaar worden gemaakt. Een onderzoek van reeds eer der aangevoerde tonijn heeft aange toond, dat de radio-activiteit van deze dieren voornamelijk intern is. De ge leerden menen daarom, dat de tonijnen radio-actieve visjes of ander radio-actief Voedsel moeten hebben gegeten. Op een vergadering van de Economi sche en Sociale Raad der Verenigde Na ties heeft de Indische afgevaardigde, S. N. Mishra, de mogendheden met H- bommen gevraagd de wereld in te lich ten over de gevolgen van dit nieuwe wapen. Indische vliegtuigen hebben op een hoogte van 10.000 voet boven Calcutta stofmonsters verzameld, die in zwakke mate radio-actief waren. (Reuler-UP) Het officiële blad van de Oostenrijkse socialistische partij „Neue Zeit" schreef gisteren, dat er in Oostenrijk, Polen, Hongarije en Roemenië in totaal 160.000 man Russische troepen gestationneerd zijn. Volgens hèt bericht, dat geen bron- nenvermelding gaf, zijn er in Oostenrijk in totaal 43.000 man Sovjet-troepen. In Polen zouden drie tot vier Russische divisies permanent gestationneerd zijn, terwijl er in Hongarije 50.000 man en in Roemenië 35.000 Russen gelegerd zouden zijn. Bovendien zouden volgens het bericht van de „Neue Zeit" talrijke Russische „militaire deskundigen" het Tsjechoslo- waakse leger opleiden. (U.P.). Cheddi Jagan, de afgezette premier van Brits Guyana en leider van de Pro gressieve Volksparty, is gisteren te Georgetown veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf wegens overtreding van een verordening, waarbij zön bewe- gingsvryheid tot deze stad beperkt werd. De temperamentvolle tandarts, die door de Britten uit zijn ambt van pre mier ontzet werd op grond van de be schuldiging, dat zijn regering commu nistisch georiënteerd was, betoogde, dat „met de komst van de troepen en de noodvoorschriften, het land een grote gevangenis is geworden", en hij zei, dat het voor hem „geen verschil maakte" of hij nu wel of niet in de gevangenis zat. Voordat hem door de rechter het ver der spreken belet was, zeide Jagan nog, dat hij met verlangen de dag tegemoet zag, „waarop de Savages en Lytteltons achter de tralies zouden verdwijnen". Hij doelde hierbij op Sir Alfred Sava ge, gouverneur van Brits Guyana en Oliver Lyttelton, Brits minister van Koloniën. (ReuterU.P.). In voorbereiding is een reorganisatie van de dienst Rijkspolitie te water. De ze zal in de toekomst onder een com mando komen, waarover lt. kol. H. van Boxtel te Amsterdam het bevel zal voe ren. Het commando zal rechtstreeks staan onder de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie. Tot dusverre was de po litie te water verdeeld over een Noor delijk en een Zuidelijk commando. Men hoopt door deze reorganisatie het be schikbare materieel en het personeel ef ficiënter te kunnen gaan gebruiken. De draagbare radio heeft een broertje gekregen: de fietsradio. Voortaan zal men zelfs tijdens de fietstochtjes, of tijdens de ritjes van en naar kantoor, de radio niet behoeven te missen. De fietsradio, bestaande uit een zeskrings- middengolf-ontvanger, die in een huls op het frame wordt bevestigd, een luid spreker, die een plaatsje vindt op het stuur en batterijen, die achter het zadel worden vastgemaakt, is reeds in Duitsland te koop en kost dar 119.90 Mark. In de boezem van het Franse kabinet is onenigheid ontstaan over een geheim Brits plan, dat de verhouding van Groot-Brittannië wil regelen tot de toekomstige Europese Defensiegemeenschap. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, had de Franse regering laten weten, dat hij de inhoud van het plan gaarne bekend zou willen maken aan de leden van het Lagerhuis vóórdat die Donderdag a.s. met Paasreces gaan. Vandaar, dat president Coty gisteren een spoedvergadering van de regering uitschreef. De president zelf, premier Laniel en minister Bidault zouden op deze vergadering hebben onderstreept, dat Frankrijk aan zichzelf verplicht is dit Britse plan goed te keuren. Zestien van de zesentwintig ministers waren het met die opvatting eens, maar vijf Gaullistische ministers, twee ministers van de A.R.S. (een afsplitsing van de Gaullistische beweging), de radicalen André Marie en Edgar Faure en de onafhankelijke Jacquinot ver klaarden zich tegen. de Gaullistische fractie bijeen. Waar nemers geloven, dat de Gaullisten met het oog op de komst van Minister Dul les op dit moment geen crisis willen veroorzaken. De andere vijf landen, die deel zouden uitmaken van de E.D.G heb ben de Britse voorstellen reeds in het geheim goedgekeurd. De inhoud ervan schijnt de moge lijkheid te openen, dat Britse troepen onder bepaalde voorwaarden onder E.D.G.-commando geplaatst worden. Ook het omgekeerde is mogelijk. Britse ministers zouden vergaderingen van de E.D.G.-raad bijwonen en hoge De Gaullistische ministers zijn ter stond in afzonderlijke vergadering bij eengekomen ten huize van een hunner, generaal Corniglion-Molinier. Zij deden een beroep op premier Laniel te pro testeren tegen de „ontoereikendheid" van het Britse voorstel. Van. ag komt Bij de Siemens-Schuckert-fabriek in Milheim is deze reusachtige generator in aanbouw voor Zwit serland. De reusachtige „ring" heeft een doorsnede van 13.5 me ter. Het verliezen van het geloof veronderstelt het verliezen van de hoop. Britse officieren zouden bij de beraad slagingen van de voornaamste K.D.G.- lichamen aanwezig zijn. Engeland zou de garantie geven zijn troepen op het vasteland te handhaven, zolang de tegenwoordige spanningen duren en een eventuele terugtrekking van die troepen zou slechts geschieden na o- verleg met de E.D.G. Ook zou voor zien zijn in een uitwisseling van offi cieren. Engeland zou alleen geen lid zijn van de E.D.G., maar verder zo nauw met dit lichaam samenwerken als maar enigszins mogelijk is. Frankrijk stelt dergelijke Britse ga ranties als voorwaarde tot zijn aanvaar ding van de E.D.G. Andere voorwaar den zijn: soortgelijke verzekeringen van Amerikaanse zijde (misschien, dat mi nister Dulles die morgen al kan geven) en een bevredigende oplossing van het Saar-probleem. In Parijs bestaat de in druk, dat Eden en Dulles bezig zijn de Franse regering in een zodanige positie te manoeuvreren, dat zij de parlemen taire behandeling van de E.D.G. niet verder op de lange baan kan schuiven. (Reuter-AFP-UP). De van zesvoudige moord verdachte Marie Besnard heeft haar intrek geno men in een klooster, terwyi drie Franse deskundigen opnieuw een onderzoek hebben ingesteld om vast te stellen of zy vijf familieleden en een kennis met arsenicum om het leven heeft gebracht. De 57 jaar oude weduwe kreeg giste ren verlof de gevangenis na een verblijf van meer dan 56 maanden te verlaten. Zij begaf zich rechtstreeks naar het klooster van de Dominicanessen van Bethanië in Saint-Morillon. De deskun digen zullen minstens drie maanden no dig hebben om hun rapport te voltooien. Het gerechtshof stelde de behandeling van de zaak na achttien zittingen aan het begin van deze maand uit, om dat officiële toxicologen het niet eens konden worden over de bewijzen. De zaak werd twee jaar geleden om dezelf de redenen verdaagd. Het Hof besloot ditmaal mevrouw Besnard tegen een borgstelling van 1.2 millioen francs op vrije voeten te stellen. Omdat zij zelf het geld niet bijeen kon krijgen liet het Hof haar vrij zonder borgstelling, hoe wel verscheidene tijdschriften hadden aangeboden het geld voor haar te stor ten. Deze aanbiedingen heeft zij n.l. alle maal afgewezen. Koning Leopold is gisteren na een expeditie van 14 dagen door het woeste jungle-gebied van Panama in de stad Panama aangekomen, waar hy zijn echt genote, prinses de Réthy, ontmoette. Hp zag er gebruind en gezond uit. Leopold was oorspronkelijk van plan geweest zijn echtgenote aan de kust van de Stille Oceaan weer te ontmoeten, na dat zij de tocht per boot van Panama naar de kust zou hebben gemaakt. Daar de expeditie echter bij het bereiken van de kust van de Atlantische Oceaan enige achterstand op het reisschema had, be sloot koning Leopold een vliegtuig naar Panama te nemen, van waaruit hij morgen een vistocht zal ondernemen. (U.P.). t» j aar aanleiding van de verkie- l\J zingen in België, waarbij de 1 Y socialisten aanzienlijke en de liberalen in geringere mate winst boekten en de C. F. P., ofschoon zij de grootste partij bleef, de absolute meerderheid in Kamer en Senaat ver loor, meent het Vrije Volk van een doorbraak in België te moeten spre ken. Dit gaarne door de P. v. d. A. in haar wensdromen gebezigde woord l^kt ons echter ook in dit verband niet op zijn plaats. Immers, dat de C. V. P. haar oppermachtige positie niet heeft kunnen handhaven, is meer het gevolg geweest van het wegvallen van de zuigkracht van de Leopoldkwestie, de slijtage van vier regeringsjaren, het verslappen van de innerlijke een heid en het optreden van dissidente ka tholieke splinterpartijen. Al deze af braak-invloeden konden niet gecom penseerd worden door het grotere aan tal jonge katholieke kiezers, dat aan de verkiezingen deelnam. Dat er van een doorbraak in progressieve richting geen sprake is, bewijst het feitdat de dissidenten, die zich van de C. V. P. afscheidden, eerder rechts dan links georiënteerd zijn en dat de C. V. P. met de in hun positie versterkte libe ralen, indien zij dat zou willen (het geen uiteraard niet waarschijnlijk is), een regering zou kunnen vormen, waarbij de socialisten wederom in de oppositie zouden worden gedrongen. Dit is echter slechts een theoretische mogelijkheid, want practisch zullen we in België wel een samengaan van katholieken en socialisten in de rege ring gaan beleven, waarbij de kans be staat, dat Spaak, die tijdens de Leo poldkwestie op een zeepkist revolu- tionnaire demagogie heeft gepleegd onder de toejuichingen van de com munisten, weer de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal krijgen. Dat wat het Vrije Volk doorbraak gelieft te noemen is in wezen hoofd zakelijk afbraak van de politieke een heid der katholieken in België en zo gezien houdt de gang van zaken bij onze Zuiderburen een ernstige verma ning in voor de katholieken van Ne derland, die straks naar de stemloka len moeten gaan voor de Statenverkie zingen. Sedert het mislukken van de bespre kingen met de Mau-Mau-leiders zün 700 leden van dit geheime genootschap in het bestandsgebied by de berg Kenya gearresteerd, aldus hebben func tionarissen van de veiligheidstroepen bekend gemaakt. De gearresteerden zijn naar speciale kampen overgebracht. Gedurende de week, die op Zaterdag j.l. eindigde, zijn 129 terroristen gedood en 9 gewond of gevangen genomen. De luchtmacht heeft drie ton bommen neergeworpen op gebieden in de jungle, waar men vermoedt, dat zich Mau- Mau-concentraties ophouden. Reuter verneemt dat de 700 Mau- Mau-leden bijeen gekomen waren om zich over te geven op de voorwaarden, die door de gevangen genomen Mau- Mau-„generaaL" China aan de ander* Mau-Mau-leiders werden overgebracht. De mislukking van het plan van „generaal" China zal volgende week besproken worden door het parlement van Kenya. (ReuterU.P.). Paas-Zaterdag zal de weleerw. heer G. J. A. Bakker, student van het Pau selijk Nederlands College te Rome. in de basiliek van de Twaalf Apostelen tot priester worden gewijd. De heer Bakker is in 1893 m Den Haag geboren en was gedurende dertig jaar directeur van de N.V. Levensver zekeringmaatschappij „Nijmegen" Hij nam actief deel aan het katholieke le ven van de universiteitsstad. God zegende zijn gezin met acht kin deren, van wie een zoon dit jaar Au gustus en een tweede in Augustus 1955 tot priester in de Sociëteit van Jezus zullen gewijd worden, terwijl een derde zoon by dezelfde Sociëteit in het St. Ignatiuscollege in Amsterdam verblijft Helaas heeft de moeder de blijdschap haar zonen aan het altaar te zien, niet mogen smaken: zij is in 1946 na een langdurige ziekte, overleden. De weleerw. heer Bakker zal op het Hoogfeest van Pasen, in tegenwoordig heid van vijftig familieleden en in te genwoordigheid van vele leden van de Nederlandse kolonie in Rome, zijn eer ste H. Mis in de kerk van de H. An dreas bij het Quirinaal opdragen. Tot terrein van zijn priesterlijke ar beid heeft de wijdeling het apostolisch vicariaat van Doumé, in Afrika, aan de paters van de H. Geest toevertrouwd en bestuurd door mgr. Teemstra, geko zen. De weleerw. heer Bakker zal in Oc tober naar Afrika vertrekken. Hij zal arbeiden in het melaatsendorp Abong- Mbang, waar hij reeds een kerk heeft laten bouwen ter nagedachtenis van zijn overleden vrouw Catharina. In deze kerk zal de nieuwe priester zijn eer ste H. Mis op het Afrikaanse grondge bied op de dag na zijn aankomst opdra gen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEI.K5439 (Tot Woensdagavond) Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Matige, in het Noorden van het land aanvankelijk krachtige wind tussen West en Noord-West. Vannacht voornameiyk in de Zuideiyke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 5.47—19.34. Maan: 15.58—4.13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1