Vietnam versterkt zijn nationale weermacht Rond Dien Bien Phoe woedt de strijd om de gun stigste posities m JEUK D.D.D. Amerikaans-Brits accoord over Aziatische politiek Weinig verschil verwacht in economische politiek Kruiswoordraadsel s s 9 R 9 pc a 9 li ra I KING DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Ros- en heidebrand bij Eindhoven c cCe DE WITTE RAAF De kleine Messerschmidt Krappe zege voor regering-Scelba Spaanse consul ver laat Gibraltar Plannen voor anti-com munistisch veilig heidspact nemen vaste vorm aan Prijzen in Cannes DINSDAG 13 APRIL 1954 PAGINA 5 Opzet in het spel Stembriefjes op de grond brachten redding Madrid wil niet onhoffelijk zijn jegens Koning Elizabeth Geen actie vóór Genève Benelux en Belgische verkiezingen Spoedige voorziening in Zondagswet gevraagd Resolutie van Limburgse muzikanten r— Finney „voetballer van het jaar" Een natuurlijk tegenwicht. In weer cn wind moeten zij erop uit de ingenieur, de opzichter, de postbode, de melkboer. Maar wat hun werk ook mag zijn: KING hoort erbij! KING verdrijft de vermoeidheid, KING ver kwikt en verfrist. In KING pepermunt werken de edelste gaven der natuur samen, om de mens een gezond tegen wicht te geven tegen de vermoeienis sen van zijn inspannende dagtaak. Met KING als partner valt het werk aan zienlijk lichter. PEPERMUNT Minister Brownell: „Amerikaanse G.P. moet niet buiten de wet" door CLARENCE B. KELLAND Gruwelijke overval in de buurt van Serang De eerste zware regenbuien zijn reeds losgebroken boven het verschanste bivak van Dien Bien Phoe. De natte moesson is niet ver meer en elk ogen blik kan de communistische generaal Vo Nguyen Giap bevel geven tot de derde grote aanval op de stellingen van de Franse Unie in vijf weken tijds. De luchtmacht doet al het mogelijke om kolonel De Castries nog snel van versterkingen en voorraden te voorzien en ondertussen leveren Franse en communistische eenheden verbitterde gevechten om de beste uitgangs stellingen. Iri de loop van gisteren bereikten die gevechten een hevigheid, Zoals in de loop van de Indo-Chinese oorlog nog maar zelden is voorgekomen. Volgens Franse schattingen verloren de communisten in een halve dag 1800 lot 2000 man. De inzet van de strijd vormde een strategisch belangrijke heuvel, die in het Franse verdedigingssysteem de naam draagt van „Eliane" De Vietminh-opstandelingen hadden zich al op de top genesteld, toen kolonel De Castries opdracht gaf tot een tegenaanval, die met succes werd bekroond. Tweemaal heeft Zaterdag in de ruige Leenderheid een bos- en heidebrand ge woed, waarbij in totaal circa twaalf H.A. natuurschoon verloren is gegaan. De grootste brand werd omtrent het mid daguur geconstateerd. De Eindhovense en Geldropse brandweer, geassisteerd door burgers, kostte het veel inspan ning het vuur, dat door de felle Oos tenwind werd aangewakkerd, in zijn vaart te stuiten. Twee fietsen, door bur- ■gers onoordeelkundig maar ergens neer gelegd, werden een prooi van het vuur. Minder erg was het gesteld met de brand, welke omtrent half zes werd waargenomen. Het vuur was hier be trekkelijk snel door de brandweer van Eindhoven, die zeer veel profijt had van de neveltankwagen, en die van Heeze bedwongen. Geconstateerd werd, dat de brand opzettelijk 'gesticht was; het vuur was op vijf plaatsen tegelijk opgelaaid. De surveillance in dit gebied is ver sterkt, daar voor herhaling wordt ge vreesd.. Het Internationale Comité van het Ro de Kruis te Genève heeft aan beide par tijen het voorstel gedaan een gevechts pauze tot stand te brengen, zodat van tveerskanten de gewonden kunnen wor den weggevoerd. In de delta van de Rode Rivier hebben de communisten ten Zuiden van Hanoi nog een tweede Franse stelling bezet. Een trein, die op de lijn van Hanoi naar Haiphong reed, door een mijn opgeblazen. Het Fran se opperbevel is terughoudend in het Vermelden van eigen verliezen. In ver band met deze treinaanslag zijn in het geheel geen verliezen genoemd. Over de gevechten om Eliane deelde het hoofd kwartier van generaal Navarre mee, dat ook de Franse verliezen „aanzien lijk" waren. Het Vietnamese oorlogskabinet heeft in zijn eerste zitting besloten alle man nen van 20 tot 25 te mobiliseren. In alle grote steden zullen razzia's ge houden worden om onderduikers op te sporen. Zoals gemeld heeft het Vietna mese staatshoofd Bao Dai voor zijn vertrek na^r Parijs een overeenkomst gesloten met enkele religieuze secten in het Zuiden van zijn land, waardoor de strijdkrachten van die secten zijn ingelijfd bij het nationale leger. Dat zal het toezicht van de regering op de thans gelaste mobilisatie aan merkelijk vergemakkelijken. Het Vietnamese leger is thans 550.000 fnan sterk. Hieronder zijn 230.000 man geregelde troepen en 170.000 leden van nulpstrijdkrachten, die onder recht streeks Vietnamees bevel staan. Onder de Franse-uniestrijdkrachten bevinden zich 105.000 Vietnamezen. Dan zijn er nog 45.000 miliciens, aldus de Vietnamese premier, Prins Buu Loc, gisteren op een officieel noenmaal te Hue, de hoofdstad van Annam. De premier deelde mede, dat zestig Procent der boven Dien Bien Phoe af geworpen valschermtroepen uit Vietna- fttezen bestond. 4.700 verdedigers van •ie belegerde vesting zijn Vietnamese militairen. „Het Vietnamese leger heeft in 1953 220 officieren, 1.060 onder-officieren en 15 143 korporaals en manschappen ver loren", vervolgde Buu Loc. De Vietnamese premier besloot met te wijzen op de noodzaak voor Frankrijk om Vietnam algehele onafhankelijkheid te verlenen, opdat het gehele Vietname se volk zich als één man achter de oorlogsinspanning zou kunnen scharen. <Reuter-AFP-UP) De Messerschmidt-fabrieken in Duitsland hebben een driewielige miniatuur- auto op de markt gebracht, die tot de kleinste ter wereld behoort. De wagen, die veel op een overdekte scooter lijkt, wordt aangedreven door een 175 cc.- motor, heeft een kruissnelheid van 70 kilometer per uur en gebruikt 1 liter benzine op elke 40 kilometer. Dit fenomeen, dat binnenkort op de Neder landse markt verschijnt, zal, naar verluidt, nog geen 3000 gulden gaan kosten. Advertentie Niet krabben.Detoeider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. geneesmiddel tegen huidaandoeningen De Italiaanse coalitieregering van Hïario Scelba, die twee maanden geleden gevormd werd, heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden een geringe meerderheid behaald bij een stemming over de begroting van het ministerie Van Financiën. De stemverhouding was 295 tegen 284. De afgevaardigden waren voor de stemming van hun Paasvacan tie teruggeroepen. Zaterdag is de rege ring verslagen, maar de stemming was toen ongeldig, omdat naderhand zeven stembriefjes onder de stembussen op de grond werden gevonden. De meeste politieke commentators schrijven de „opstand" van Zaterdag in de gelederen van de coalitiepartijen toe Ban rechtse Christen-Democratische leden, die de regering-Scelba willen vervangen door een kabinet, dat een meer rechts standpunt inneemt, waarschijnlijk onder leiding van de voormalige premier Giuseppe Pella. Het bestuur van de Christen-Demo cratische partij besloot gisteren „de strengste maatregelen" te nemen tegen afgevaardigden, van wie ontdekt wordt, dat zij ontrouw zijn geweest jegens de regering. (Reuter). Spanje zal zijn consulaat te Gibraltar met ingang van 1 Mei sluiten, omdat het bestaan van dat consulaat niet ge rechtvaardigd is en omdat Spanje „on hoffelijkheid" jegens koningin Elizabeth Wil vermjjden wanneer zij in Mei een bezoek aan Gibraltar brengt, aldus het Spaanse departement van buitenlandse zaken. Het zou de Spaanse consul on mogelijk zijn de receptie ter gelegen heid van het bezoek bij te wonen of de Spaanse vlag te hijsen. Een woordvoerder van het departe ment zei, dat de inwoners van Gibral tar, mits voorzien van de benodigde pa- bieren, de grens ook na de sluiting mogen passeren. In Madrid geloven de meeste waar nemers dat Spanje de anti-Britse maat- regelen nog zal verscherpen. Verwacht tvordt dat de regering massa-demon straties, zij het onder scherpe controle, |al toestaan tegen het bezoek van de *mgelse koningin. Mogelijk zal de ^Paanse regering de koningin op haar °cht door de Spaanse wateren laten escorteren door een Spaans oorlogs- ®cmp, op de manier zoals de Engelsen "langs hebben gedaan, toen een Ar gentijnse autoriteit eilanden in de Zui delijke Atlantische oceaan bezocht. (AFP—UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is in Londen met zijn Britse ambtgenoot, Anthony Eden, tot overeenstem ming gekomen over de politiek, die het Westen moet volgen ten aanzien van de communistische dreiging in Zuid-Oost Azië, aldus menen politieke waar nemers in de Britse hoofdstad te weten. Dulles zou zich accoord hebben verklaard met de Frans-Britse opvatting, dat geen enkel gemeenschappelijk optreden tot gevolg mag hebben, dat de laatste kansen op succes van de conferentie te Genève worden bedorven. Zodra men echter met zekerheid kan zeggen, dat deze conferentie is mislukt, zouden Engeland en Amerika het initiatief nemen tot een veiligheidsverdrag, waarvan behalve deze twee landen ook Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland deel zouden uitmaken. De landen in Zuid-Oost Azië en de Philippijnen zouden later kunnen toe treden. Vanmiddag gaat Dulles naar Parijs, om zijn voorstellen te bespreken met de Franse regering. 31. In een onderdeel van een seconde flitst het door het brein van de Noorman, dat de ge:vonde hulp gehad heeft bij zijn vlucht óf ontvoerd is en onmiddellijk dwalen zijn gedachten naar de drie Drakars, die hij onder geringe bewaking heeft achtergelaten. „Naar de boten", schreeuwt hij de krijgers toe. Vol bange voorgevoelens volgen de mannen hun koning naar beneden. Bij de inham wacht hem een triest schouwspel: op het smalle zand liggen links en rechts de roerloze lichamen van zijn krijgers. Geen enkele is meer in leven. Niemand zal getuigenis kunnen afleggen van het drama, dat zich hier heeft afgespeeld. Met verbeten gezicht ziet Eric naar zijn gestorven getrouwen, die voor hem hun leven gaven. Van de drie schepen steken er twee nog amper boven water, het derde is verdwenen. Als verdoofd glijden Eric's ogen over hei water, zoekend naar enige aanwijzing, doch het uitzicht op de baai tuordt belemmerd door een hoge uitstekende rots. Met grote passen loopt de Noorman een eind de klip op en staat dan eensklaps stil. Nog juist ziet hij zijn derde schip tussen een tweetal rotsen doorvaren en dan is het uit het gezicht verdwenen. Verslagen staan de krijgers om de Noorman heenook zij voelen diepe deernis voor hun gevalle makkers. Doch de rauwe stem van Ragnar de Rode, die eens klaps naast de Noorman staat, doet hen opschrikken. „Wat is hier aan de hand? En waar voor de drommel is de gewonde gebleven?" Eric's ogen dwalen terug langs de slachtoffers en de vernietigde schepen. Toon loos klinkt zijn stem: „Weg Mijn mannen, zie hoe zy zijn vermoord allen „Wat meent ge?" brult de piraat woedend. „Waarom waarom hebt ge mij niet geroepen?" „Dat heb ik gedaan, Ragnar de Rode," bijt plotseling de Noorman hem toe, „doch ge waart blijkbaar doof." „Maar spreek dan toch, man Waar zijn ze", briest de rover, opeens in razernij ontstoken. Eric wijst over de zee, waar zijn derde schip verdwenen is. „Ginds varen ze." „Bij Thor, dat kunt ge niet menen", raast de piraat en balt in machteloze woede de vuisten. Bij Thor, daar gaat hij „Wie hij?" vraagt de Noorman, terwijl plotseling zijn achterdocht heftig oplaait. „Uw dierbare gewonde", hoont de zeerover cn dan bliksemen zijn ogen de Jfoorman fel tegen. „Wie dacht ge dat het was, hè? Wie anders dan de Witte Raaf?" (Van onze financiële corr. te Brussel) Op het eerste gezicht schijnt de so cialistische overwinning van 11 April ingrijpende gevolgen te kunnen mee brengen voor een Benelux-beleid in België, al was het maar door het feit dat de binnenlandse economische poli tiek een meer dirigistische inslag zou kunnen krijgen. Voor Nederland, dat ten dele onder Belgische druk een meer liberale weg is opgegaan, zou dat, steeds oppervlakkig beschouwd, een vrij kiese situatie kunnen opwerpen. Volgende overwegingen mogen echter niet uit het oog verloren worden. Eerst en vooral en louter politiek gesproken dat de CVP de sterkste politieke partij blijft in België en dat de stroming van het ogenblik er niet op wijst dat zon der haar medewerking een regering zal worden tot stand gebracht. De Benelux-politiek van België is trouwens sinds de oorlog meer bepaald geworden door de grote economische krachten achter of buiten de politiek zoals sommige hoge ambtenaren en door enkele politieke persoonlijkheden zoals de heren Van Zeeland, Spaak, Eyskens en anderen. Die enkele namen illustreren trouwens de opvallende con tinuïteit sinds de bevrijding zowel in de Belgische buitenlandse politiek als in de economische binnenlandse poli tiek. Men ziet niet goed in welke diepgaan de wijzigingen in het economisch beleid in België zouden kunnen plaats grijpen omdat morgen de BSP of eventueel de liberalen samen met de CVP het bewind in België deelt. Het verschil zal eerder in de nuancen liggen: met de socialisten in de regering zou de klemtoon iets nicer gelegd worden op een politiek van overheidsuitgaven tot ondersteuning van de conjunctuur en iets minder op de bardheid van de munt. In de veronderstelling Trouwens van een CVP-BSP-kabinet zouden de twee eerste rollen gedeeld worden door Eys kens en Spaak, die in een nog niet Behalve de situatie in Zuid-Oost Azië hebben Dulles en Eden gisteren ook de gespannen verhouding bespro ken, die op het ogenblik bestaat tus sen Israel en de Arabische landen. Ook op dat punt werden zij het eens en zij hebben terstond instructies ge seind aan de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers bij de Veiligheids raad, waar gisteravond deze kwestie aan de orde kwam. Tenslotte zouden de beide ministers de inhoud hebben besproken van het Westelijke ant woord op de Russische nota van 1 April, waarin de Sovjet-Unie het voor stel deed toe te treden tot de NATO. Gisteravond heeft Dulles aangezeten aan een diner, dat hem werd aangebo den door de Britse premier, Sir Win ston Churchill. Vanmorgen ontmoet de Amerikaanse minister zijn Engelse col lega voor de laatste maal. Daarna gaat hij naar Parijs, waar hij tot morgen avond hoopt te blijven. Dan keert hij voor een Paasvbcantie terug naar de Verenigde Staten. Het weekeinde brengt hij door op zijn buitenhuis in Ontario. Tweede Paasdag stelt hij president Ei senhower op de hoogte en Dinsdag steekt hij ten tweeden male de Oceaan over om als leider van de Amerikaanse delegatie de vergadering van de NATO- raad in Parijs bij te wonen. Dulles zal vanavond dineren op de Quay d'Orsay met premier Laniel en minister Bi- dault. Franse woordvoerders zeiden het niet waarschijnlijk te achten, dat Dulles in Parijs tot onmiddellijke resultaten zal komen. Van officiële zijde liet men door schemeren, dat men er in het huidige stadium niets voor voelt de oorlog in Indo-China te „internationaliseren" De „Pravda" leverde gisteren commentaar op het bezoek van Dulles, door te schrij ven, dat Amerika pogingen in het werk stelt om de leiding van de oorlog in Indo-China aan Frankrijk te onttrekken. (Reuter-AFP-UP) De Katholieke Limburgse Bond van muziekgezelschappen heeft tijdens een algemene ledenvergadering een resolu tie inzake de Zondagswet aangenomen. Deze resolutie welke ter kennis zal wor den gebracht van de minister van Bin nenlandse Zaken luidt: „De Katholieke Limburgse Bond van muziekgezelschappen wendt zich bij deze tot U in verband met de gerezen moeilijkheden omtrent toepassing van de Zondagswet. Wij zijn verheugd en dankbaar voor Uw toezegging, dat een wijziging van deze wet zal worden voorbereid om aan onvoorziene belem mering van de aloude gebruiken in Limburg een einde te maken. Indien wetswijziging echter niet spoe dig tot stand komt, zal het niet moge lijk zijn dit jaar de feesten der neomis ten en de sacraments-processies, volgens traditie te doen opluisteren met mu ziek van onze harmonieën en fanfa res. Dit zou een ernstige teleurstelling betekenen omdat daardoor het speci fiek Limburgs karakter aan de feeste lijkheden wordt ontnomen. Wij nemen daarom de vrijheid er bij Uwe Excel lentie op aan te dringen, te willen overwegen in hoeverre er maatregelen zouden worden kunnen getroffen, opdat deze feestelijkheden op normale wijze doorgang kunnen vinden". vooruit te ziene volgorde premier en vice-premier zouden kunnen worden. Nu is het algemeen bekend dat in dezi combinatie, die reeds vroeger haar proe ven geleverd heeft, de heer Eyskens de rol van economisch-financieel brein ver vult en de heer Spaak die van de poli tieke behendigheid. Voeg daarbij dat de socialistische partij alhoewel een arbei derspartij normalerwijze de invloed on dergaat van de grote belangengroepen in het Waalse land, waar zij nog steeds haar sterkste aanhang heeft, en dat de Waalse belangen tot nog toe slechts voordelen van Benelux hebben gekend De Belgische industriële kringen zijn trouwens van oordeel dat de socialisten in de regering zich beter zullen verzet ten tegen loonstijgingen. Tenslotte is het optisch bedrog te den ken dat met de liberalo inslag die de Ned. politiek de laatste jaren vertoon de Nederland en België ongeveer in het zelfde klimaat zouden gebracht zijn wat de rol van de staat betreft in de bin nenlandse economie. Ir. sommige' domeinen is de Bel gische economische politiek door een overdreven liberalisatie niet aangepast aan de moderne behoeften van het eco nomische beleid. Men kan hier denken aan de moeilijke discussies bij sommige Benelux-onderhandelingen omdat van Belgische zijde eenvoudig het statistische materiaal ontbreekt om doeltreffend de kwesties te onderzoeken. Een lichte afzwaai naar een tikje meer binnenlands dirigisme zou Nederland en België eerder dichter bij elkaar brengen en die impuls is eerder te ver wachten van de kant van Eyskens dan van de socialist Spaak. Horizontaal: 1. balletje papier. 5. ongeluk. 8. Gods gezant. 9. jongens naam. 11. nacht hemd 13. zangnoot 14. Japanse munt. 16. hoogste rand. 17. hellend oplopen de weg. 19. zang spel. 20. begeerte. 21 plant. 23. over heidsbedrijf. 25 luchtvaartonderne ming. 26 legerstede 28. wezen. 30. plag. 31. scheidsrechter 32 schaapkameel. 33. voortreffelijk. Verticaal: 1. klap. 2. automerk. 3. voor. 4. gave. 5 door mid del van. 6. Engels stadje, bekend door zijn college. 7. scher pe kant. 10. kost- juffrouw, 12. hoofd deksel. 14. deel van wiel. 15. titel van de vorst van derabad. 17. 1 2 3 4 5 6 7 6 9 IC 11 12 14 15 16 17 18 19 21 22 K 23 24 25 a 26 27 28 29 30 31 32 33 (Duits). 18. naijve- 24. openbaar ver- eten. 27. part. 29. Hai- rig. 22. blaar. 23. voermiddeL 26. spoedig. 30 groot plaats langwerpig hout. schaal om uit te water. Tom Finney, rechtsbuiten van Preston North End en van het Engelse elftal, is door de vereniging van Engelse voetbal journalisten gekozen tot „voetballer van het jaar". Finney heeft ln 49 landenwed- strljden gespeeld, soms als linksbuiten. Sam Bartram, die ln meer dan 500 league wedstrijden het doel van Charlton Athletic heeft verdedigd, verwierf na Finney de meeste stemmen. Advertentie I het beste dagelijkse middel Ier opwekking en verkwikking i De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, heeft zich gisteren in de subcommissie voor juridische kwes ties van het Huis van Afgevaardigden krachtig verzet tegen voorstellen om de communistische partij buiten de wet te stellen. De partij zou hierdoor volledig ondergronds gaan werken, zodat de reeds moeilijke taak van het Federale Recherchebureau nog zwaarder zou worden. Bovendien zouden constitutio nele kwesties in het geding komen, al dus Brownell. (Reuter). vertuit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) (Herplaatsing wegens misspelling) 61 Anneke en Juan waren nauwelijks ge zeten toen Hephzibah in de kamer te- rugkeeröe, met een gezicht waarvan zij schrokken. „Het slot van de keukendeur is ge forceerd," zei ze. Juan sprong op en liep haastig naar de achterdeur. Het was waar. Het slot was opengebroken. „Jullie tweeën blijven hier in de sa lon," beval hij. „Ik zal het huis door zoeken." Hij ging van de ene kamer naar de andere, en zocht net zo lang tot hij ze ker wist dat er zich niemand in huis verstopt had. Anneke's kamer droeg de duidelijke sporen van inbraak. Haar schrijftafel was overhoop gehaald, pa pieren en brieven lagen op de grond uit gestrooid, de laden stonden open en de sloten waren geforceerd. Hij riep boven aan de trap. „Er is niemand in huis," verzekerde hij de twee vrouwen, „maar er is iemand binnen geweest. Wil jij misschien bo venkomen, Anneke, en kijken of je iets mist?" Anneke's hart sloeg een slag over. Ze rende de trap op naar haar schrijftafel toe. Koortsachtig zocht ze tussen de verspreid liggende papieren; toen richt te ze zich op en keek Juan aan. Haar gezicht was krijtwit. „Weg," zei ze toonloos. „Wat is weg?' vroeg hij. ,Een brief," zei ze, „die H. Wattles aan William Ralston heeft geschreven. Nu weet Slack precies wat ik weet. Hij weet dat ik van plan ben gebruik te maken van wat ik weet." Ze lachte wit jes. „Zou ik de kans krijgen, Juan?" vroeg ze. Hephzibah verscheen in de deurope ning, met een kolossale dienstrevolver ,n haar benige vingers. „Ik geloof dat ik hier maar de leiding in handen zal nemen," zei ze. HOOFDSTUK 26 Hephzibah voegde de daad bij het woord. Die nacht sliep ze op een sofa in Anneke's kamer. Op de haar eigen grimmige wijze scheen ze zelfs pret te hebben in het geval. „Ik hoop dat hij komt spoken." zei van, opwinding doorvoer haar. ze, en ze liet haar tanden zien. „Dan zou onze rut gauw weergekeerd zijn als ik hem tenminste het eerst zie." Maar ze konden ongestoord slapen die nacht. Anneke ontwaakte de volgen de ochtend zo fris als een hoentje en hebben. „Of misschien kunt u hem ook vol moed om een nieuwe dag te begin nen. Ze was pas klaar met haar ont bijt, toen Morton Pease belde. Hij was niet op zijn gemak. „Mijnheer Ralston heeft me gister middag laat bij zich laten komen," vei- telde hij. „Hij had in de gaten gekre gen wat ei gaande was. Hij wilde weten waar ik het geld vandaan had waar mee ik de aandelen van de Virgin Queen opgekocht had." „Dat hebt u hem natuurlijk niet ver teld." zei Anneke. „Nee. Toen wilde hij weten hoeveel aandelen ik gekocht had. Dat heb ik hem verteld. Hij had er toch wel ach ter kunnen komen." Anneke knikte. „En toen?" „Hy bood me aan de aandelen t* kopen. Toen ik zei dat ze niet te koop „Maar hoe dan, juffrouw Villard. waren, en dat ik ze gekocht had met Dat zal hij mij natuurlijk ook vragen." Ze glimlachte koeltjes, zonder een spoor van vrouwelijkheid nu. „Zegt u maar dat u het niet weet, maar dat hij er op rekenen kan. En verder moet u de aandelen die ik gekocht heb, naar de kantoren van de Virgin Queen laten overbrengen, en ervoor zorgen dat ze op naam van H. Wattles geregistreerd worden. Laat u geen tijd verloren gaan, alstublieft." „A propos," zei hij, reeds bij de deur, „ik heb u horen spreken over die dia manten-affaire. Misschien interesseert het u te weten dat Philip Arnold gis teravond in San Francisco aangekomen is. Ik hoorde het vanochtend vertellen." „Dank u," zei Anneke, terwijl ze hem met een hoffelijk knikje liet gaan. Dus Arnold was er! Dat kon alleen maar betekenen dat het kritieke mo ment op handen was, en dat Arnold teruggekomen was om de overeenkomst te bezegelen met de mannen die de zaken bestierden van de San Francisco and New York Mining and Commercial Company - dus met Ralston, Harpen ding en Gansel, en met David Colton, die thans in het rijk ingerichte kantoor het doel een tunnel te maken, bood hij eerst honderduizend dollar meer dan u voor de aandelen betaald had." „En toen zette hij u zeker onder druk?" ,Hij zei dat ik in mijn beroep geen mens een betrekking Kon Krijgen in deze streek zonder zijn toestemming. Hij zei dat mijn toekomst afhing van zijn vriendschap. Hij zei dat hij er voor zorgen iu dat die tunnel nooit ge maakt zou worden. Hij zei dat we de toestemming van de wetgevende ver gadering nodig hadden om onze tunnel te boren, en dat hij de leden van het parlement naar zijn hand kon zetten. Maar hij wilde vooral weten wie mij financieel steunde." „Ze hebben de handschoen dus op geraapt," zei Anneke, en een siddering „Voor ik wegt -ig, verhoogde hij zijn bod nog met vijftigauizend dollar," zei Pease. „Ik moet mijnheer Flood spreken," zei ze, na een ogenblik nagedacht te wel mijn instructies doorgeven." Ze zetelde als algemeen directeur. scheen er niets vreemds in te zien te spreken van instructies aan een zo in vloedrijk man als James Flood. „Zeg hem," vervolgde zij, „dat hij het par lement een machtiging voor het boren van de tunnel ter goedkeuring moet laten voorleggen. Hij heelt evengoed Anneke had die kantoren bezocht in gezelschap van een aantal jongelui die er naar snakten hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Aan de wand had zij een geweldige kaart gezien van het ge bied dat de maatschappij in beheer had genomen, en dat zulke rijkdommen relaties als Ralston. Hij moet dadelijk over stad en land beloofde uit te stor- naar Washington gaan, voordat Ralston ten. Zodra het ogenblik gekomen was iets onderneemt. Als het voorstel geen dat de maatschappij kon aankondigen tegenstand ontmoet, kan het binnen en- dat men gereed was om te beginnen, kele dagen bekrachtigd worden. Hij zou San Francisco zich in een specu- weet zelf wel hoe hij het moet aanleg- latiewoede storten als nog nooit be- gen. Zeg hem maar dat ik ervoor zor- leefd was. En het wachten was nog gen zal dat Kalston andere dingen aan slechts op de definitieve overeenkomst zijn hoofd heeft als het wetsontwerp met Arnold en Slack en de overhandi- in behandeling komt. Daarvoor sta ik ging van de door dat tweetal geëiste borg." som gelds. (Wordt vervolgd). De grote prijs van het filmfestival in Cannes is toegekend aan het Japanse filmwerk „Jigoku-Mon", terwijl een speciale bekroning werd verleend aan de Amerikaanse film „From here to eternity" die de jury „buiten mede dinging" had geplaatst omdat deze bij de uitreiking van de „Academy awards" in Hollywood op 25 Maart j.I. lietst acht „Oscars" had verworven. De jury vond het niet op haar .weg liggen om daar nog een schepje boven op te doen. In de afdeling „korte films" werd door de jury in lovende bewoordingen gewag gemaakt van de Nederlandse inzending documentaires, „waarvan zij zich gelukkig prijst de bij voortduring hoge kwaliteit te kunnen begroeten." De „Prijs van de internationale crl- tiek" werd toegekend aan de Franse film „Voor de zondvloed" van André Cayatte en Charles Spaak. Deze film over jengdige delinquenten kreeg 11 van de 18 stemmen, die door filmcri tici werden uitgebracht. Verder werden prijzen toegekend aan: Oostenrijks „Die Letzte Brücke" (De laatste brug), geregisseerd door Hel- muth Kautner. met een loffelijke ver melding voor het spel van de Oosten rijkse actrice Maria Schell. Amerika's „De levende woestijn" van Walt Disney, met een speciale vermel ding voor de technici, die het werk tot stand brachten. De Frans-Italiaanse gezamenlijke productie „Avant ie déluge" met een speciale loffelijke vermelding voor re gisseur André Cayatte en scenario schrijver Charles Spaak. Indië's „Do bigha Zamin" (twee hec tares land) onder regie van Bimal Roy. Italië's „Carasello Napolitano" (Na pels Caroussels) onder regie van Ettor» Gianni en „Cronache di poveri amanti" (Kroniek van arme minnendenj gere gisseerd door Carlo Lizzani. Polens .Piata Zulicy Barskiek" (De vijf van Barska-straat) met een eervolle vermelding voor regisseur Aleksander Ford. Zwedens „Det stora aventyret" (Het grote avontuur) met een speciale ver melding voor de vervaardiger Ame Sucksdorff. Ruslands „Scander-beg" (De grote Albanese krijgsman) met een speciale vermelding voor 't werk van regisseur Serge Youktevitch. De uitgereikte prijzen, waarmee men iedereen hoopte een genoegen te bereiden, zijn in feite voor de meesten op een teleurstelling uitge lopen. De jury had er een slotverga dering van acht uur voor nodig gehad en zelfs een half uur vóór dat de be kroningen zouden worden bekend ge maakt was er nog een spoedvergade ring bijeen geroepen om een bevredi gend compromis tot stand te brengen. De toekenning van de grand prix was op zichzelf al een compromis, omdat de verkiezing van de Japanse film „Jigoku- mon" (De poort van de hel) een bitter» strijd beëindigde tussen de juryleden die „From here to eternity*' de best» achtten en zij, die deze Amerikaanse film al voldoende begiftigd vonden met 8 Oscars. Deze laatsten wonnen tenslotte en .Eternity" werd in een-klasse apart ge plaatst De speciale prijs van het bureau voor de „Katholieke cinema" (de O.C.I.C.) werd verworven door de Oostenrijkse film van Helmut Kautner „Die letzte Brücke". Bandieten hebben gisteren ongeveer ze ventig km ten Westen van Djakarta, m de buurt van Serang, een vrachtwagen overvallen en in brand gestoken. De ben de schoot een passagier neer en stak de ogen van de chauffeur uit. Toen de eige naar van de wagen mededeelde, dat hij al zijn geld in de brandende auto had achtergelaten, ontstaken de bendeleden in woede en wierpen de eigenaar ln de vlam men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5