in Australië Chef-spion vraagt politiek asyl Groot aantal documenten bijzijn vlucht uit Russische ambassade meegenomen Sleutel voor het verstaan der Goede Week-liturgie I i o McCarthy achter de schermen? Schorsing van OPPENHEIMER leidt tot felle reacties EINSTEIN: Ik bewonder hem als geleerde en als mens ALS DE BOLLEN BLOEIEN Twee arbeiders storten met lift van twaalf meter hoogte Kans op schikking Zondagswet zal onverkort worden gehandhaafd IRR Twee Nederlanders uitgewezen Prins Charles en zusje Anne op zee Paspoorten worden goedkoper Kabel vertoont wakke plekken Voorlopig geen strafrechtelijk optreden tegen processies en muzikale optochten Tot hoofd en hart Het weer SINDS 1951 HOOFD VAN RUSSISCHE GEHEIME DIENST Staking in Deli Actie Zonnewijzer 1 J woensdag u april 1954 78sfe JAARGANG No. 25964 Bedrijfsleider en zaalchef van Bandungs hotel Zij reizen Koningin Elizabeth tegemoet Tabaksoogst loopt gevaar Maar dit jaar nog niet Telefoon een cent duurder? Ernstig ongeval op bouwwerk te Haarlem Z Indonesië Consulaire bijstand voor gearresteerde Nederlanders WINDJACKETS - SWEATERS bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De derde secretaris van de Sovjet-ambassade in Canberra, Vladimir Mihai- 'ovitsj Petrov, heeft de Australische regering om politiek asyl verzocht. De Australische premier, Robert Menzies, deelde dit mee in het Huis van Af gevaardigden. Hij voegde eraan toe, dat aan Petrov dit asyl is verleend en ook, dat Petrov, sinds hij in 1951 Australië binnen kwam, dienst heeft gedaan als hoofd van de Russische geheime dienst. Bij zijn vlucht uit de ambassade heeft hij een groot aantal documenten meegenomen, waaruit blijkt, dat de Sovjet-Unie in Australië beschikt over een wijdvertakte spionnage-organi- satie, waaraan ook Australische staatsburgers hun medewerking hebben Verleend. Premier Menzies heeft naar aanleiding van dit incident het Huis gevraagd om instelling van een Koninklijke Commis sie, die de wettelijke bevoegdheid krijgt getuigen voor zich te laten verschijnen en hen tot het afleggen van verklarin gen te dwingen. Menzies noemde geen namen van Australische handlangers, maar wel gaf hij de verzekering, dat alle in de docu menten van Petrov met name genoemde personen onder strenge bewaking staan van de Australische veiligheidspolitie. De meesten van hen genoten al de spe ciale aandacht van de politie vóórdat Pe trov zijn opzienbarende stap deed. De mededelingen van Menzies verwek ten grote onsteltenis onder de parle mentsleden, maar de premier deelde niet mee, of de Russische spionnage- activiteiten wellicht betrekking hadden op de Britse atoomproeven bij Woo- méra of op de Montebello-eilanden. Toen Petrov om politiek asyl vroeg, verklaarde hij, dat zijn verblijf in het vrije Australië hem van het communis me had doen afzien. Hij wil de rest van zijn leven in Australië doorbrengen. Naar verluidt is zijn vrouw, uit angst voor represailles tegen haar familieleden De heren Schenkel en Schouten, resp. gewezen bedrijfsleider en zaalchef van het Bandungse hotel „Savoy Homann". die onlangs bij een grootscheepse razzia in Bandung gearresteerd werden, heb ben van het hoofd van de Immigratie dienst te Djakarta aanzegging gekregen het land zo spoedig mogelijk te verla ten. Dit verneemt Pi-Aneta van welinge lichte zijde. In afwachting van hun vertrek zijn zij overgedragen aan de Immigratie dienst te Bandung, doch daar men nog biet de beschikking heeft over een spe ciaal immigrantenverblijf. zijn zij voor lopig ondergebracht op het politie bureau. Sinds de devote gebruiken, die in de late middeleeuwen aan de liturgie van Witte Donder dag werden toegevoegd, steeds meer zijn benadrukt, zou men deze dag kunnen beschouwen als een pendant van het Sacramentsfeest, het zij dan dat de luister daarvan vandaag ge temperd wordt door de droefheid om de Passie van morgen. De proces sie met het heilig Sacrament, 's mor gens na de Mis, lijkt op die van het feest in de zomer, vooral in het Noorden waar de ene zo goed als de andere niet verder trekt dan de nauwe zijpaden aan weerskanten bin nen de kerk. Het rijkversierde al taar waar het Allerheiligste heen Wordt gedragen en waar het tot de dienst van Goede Vrijdag zal blijven gisten, heet vandaag nochtans „het heilig Graf", een curieuze naam nu de viering van de Passie nog begin gen moet. De naam is dan ook ontleend dan het heilig Graf, waarbij men Vroeger, ook in onze streken, kwam bidden van Goede Vrijdag 's mor gens tot de volkse Verrijzenisdienst in de avond van de Zaterdag. Veel al was dit eigenlijke heilige Graf nen tombe, waarin een beeld van de gestorven Christus rustte; in de Utrechtse domkerk ziet men nog zulk ?en (zwaar gehavend) sepulchrum in de kooromgang achter het hoog altaar. Ook het Allerheiligste werd vaak naar deze tombe overgebracht, niet een dramatisch ritueel zoals al leen laat-middeleeuwers dat konden ontwerpen. Zo kende het oude mis saal van Salisbury, dat in de mees te kerken van het prae-reformatori- sche Engeland werd gebruikt, een complete begrafenisdienst op Goede Vrijdag. Na de Vespers ging de dienstdoende priester blootsvoets naar het sepulchrum en liet er het kruis beeld en de pyxis met het Allerhei ligste in neer, terwijl hij de beurt- Zang aanhief: „Ik word gerekend onder hen die nederdalen in het grafGij legt Mij neder in de die pe afgrond, op een plaats van uiter ste duisternis en verlatenheid," Deze dramatiek is ons vreemd geworden. Maar de processie en het Heilige Graf van Witte Donderdag, die eveneens door de devotie der tniddeleeuwen werden geïnspireerd, Zijn bewaard gebleven en behoren, Zelfs in parochies waar de luister van de eredienst maar matig ge waardeerd wordt, tot de meest mar kante elementen van de viering der Goede Week. Het is een bewijs te "Peer dat juist de jongste toevoegin gen aan de liturgie, met hun con crete en gemakkelijk persoonlijk te beleven devotie, ook nu nog het hieest aan de godsdienstige gevoelig- Ceid appelleren. Het eenvoudige over brengen door de diaken van de hei- 'Se Gaven die voor de communie dienst van Goede Vrijdag werden j?econsacreerd (een enkele H. Hostie ,egenwoordig, maar vroeger waren p t er meer, want tot in de 16e euw gold juist de Goede Vrijdag op j^le plaatsen als een geliefde com- ■Uniedag), is uitgegroeid tot een oechtige omgang zoals die van het s.acramentsfeest. De Mis, de proces- en de stille aanbidding bij het rj'hg Graf, dit alles geldt vandaag Verjaardag van de Eucharistie, j> 9 het L ..tste Avondmaal des eren. Deze c us van Witte Donderdag is echter niet eucharistische cultus zonder meer. Witte Donderdag is niet een treffend voorfeest, dat aan de volgende dagen voorafgaat omdat een historisch bepaalde correctheid dit zo wil; hij behoort heel wezenlijk tot de Paasviering. De oude Paas viering der Kerk het eerste en geruime tijd het enige hoogfeest is gesplitst in Goede Vrijdag en Ver- rijzenisfeest, het Pasen van net Kruis en het Pasen der Opstanding, die onverbrekelijk bijeen horen om dat het één zonder het ander zinloos zou zijn. Het zijn de twee aspecten van het éne geheim van Verlossing: de gehoorzaamheid van Christus tot de dood, en de verheerlijking door de Vader welke ons door de Verrij zenis is geopenbaard en bevestigd. De instelling van de Eucharistie be hoort tot het eerste dezer twee as pecten. Christus heeft immers niet alleen gesproken van zijn Lichaam en Bloed, maar van „mijn Lichaam dat voor u wordt overgeleverd" en van „mijn Bloed dat voor u wordt vergoten". Het Laatste Avondmaal kan niet worden losgedacht van Gol- gota, en even onverbrekelijk zijn bei de verbonden met het mysterie van de Paasmorgen. Daarom vieren we reeds op Witte Donderdag de Passie des Heren. Nog beter dan op Goede Vrijdag wordt ons vandaag duidelijk, da4 de Passie niet slechts het uur van de boosheid is, maar ook en vooral het uur dat de Heer Zelf vrijwillig heeft gekozen. „Niemand ontneemt Mij het leven, maar Ik geef het uit Mijzelf" (Joh. 10, 18). Onder de tekenen van brood en wijn heeft Christus Zijn lijden van de volgende dag op mystieke wijze reeds tegenwoordig gesteld. Op Goe de Vrijdag zal Hij geen woord meer zeggen waaruit ons de volkomen vrijwilligheid van zijn offer blijkt. Dit woord spreekt Christus vandaag, over het brood en de kelk; x kan Hij niet meer terugtreden. Golgota is reeds werkelijkheid op de voor avond in de offerzaa" zoals het later steeds werkelijkheid zal blijven op de altaren der Kerk. Deze wezenlijke eenheid tussen Witte Donderdag en cjde Vrijdag en tussen passie en verheerlijking, want ook deze zijn niet te scheiden (Joh. 17, 1) is de sleutel voor het verstaan van de liturgie der Goede Week. Dit geen vrome ver klaring achteraf; r. "ds de oude Kerk is zich deze eenheid volkomen bewust geweest. De Spaanse non Etheria, die omstreeks 400 het Hei lig Land bereisde, vertelt hoe in Jeruzalem (waar historische en topo- graphïsche bindiiu, toch zo duide lijk de ontwikkeling der liturgie heb ben bepaald) de avondmis van Witte Donderdag niet werd gecelebreerd in de kerk van het Cenakel, wat voor de hand zou hebben gelegen, maar in de kleine kapel op de top van Golgota, opzij an de Verrijzenisba- siliek. Daar werd het Avondmaal herdacht, in een minuskule ruimte, waar nooit de Eucharistie werd ge vierd behalve op deze avond, de verjaardag vr. de maaltijd in de opperzaal, waarbij Christus zich vrij willig heeft overgeleverd aan het Kruis. C.A.B. in Rusland, op de Sovjet-ambassade ge bleven, De Australische autoriteiten heb ben aan de Sovjet-ambassade meege deeld, dat zij Petrov politiek asyl heb ben verleend. Terwille van zijn veilig heid wordt hij op het ogenblik streng bewaakt. (Reuter-UP). De 5-jarige prins Charles en zijn 3- jarig zusje prinses Anne verlaten En geland vandaag voor de eerste maal, op een zeereis, die hen zal brengen naar hun ouders, die zij vijf maanden niet gezien hebben. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen de kinderen te Tobroek in Afrika ontmoe ten, na een vliegtocht uit Aden. Daar zullen z(j zich aan boord begeven van het nieuwe koninklijk jacht Britannia, dat de jonge prins en prinses als zijn eerste koninklijke passagiers draagt. Vanmiddag worden de kinderen per auto van Buckingham Palace naar Cla rence House gebracht, waar zij de konin gin-moeder en prinses Margaret ont moeten, die hen zullen vergezellen in de speciale trein van Waterloo naar Ports mouth. Geëscorteerd door het anti-onderzee boot fregat Loch Alvie zal de Britannia met een snelheid van 12 knopen naar de Middellandse Zee varen. Prins Charles en prinses Anne zullen niet eerder voet aan land zetten, dan wanneer het jacht Malta bereikt, waar zij hun oud-oom en oud-tante, admiraal en lady Mount- batten zullen bezoeken. Vervolgens gaat het naar Tobroek, waar zij op 1 Mei kunnen aankomen. (U.P.) Bijna alle werk op de tabaksonderne mingen in Deli ligt stil als gevolg van de Maandag begonnen staking van de Sarbupri (vakvereniging van onderne mingsarbeiders). De vakbond besloot tot een driedaagse „eerste stakingsgolf" als protest tegen de bindende beslissing van de P-4-P (het centraal beslechtingskan toor) van 31 Maart inzake de overeen komst voor veldarbeiders voor dit jaar. Ingevolge deze beslissing werden de lonen van de veldarbeiders met 7 pro cent verhoogd. De „Kesatuan Aksi" (eenheidsfront, waarin alle vakvereni gingen van tabaksarbeiders verenigd zijn) eiste echter 34 procent. Alleen de Sarbupri staakt thans, doch deze vakbond omvat 70 tot 80 procent van alle arbeiders op de tabaksonderne mingen in Deli. Daar het planten thans in volle gang is en geen uitstel gedoogt, kan de staking funest zijn voor de tabaksoogst. (Van onze Haagse redactie) Zoals bekend, zullen de prijzen van de paspoorten een aanzienlijke daling ondergaan. Een dergelijke toezegging is enige tijd geleden in Den Haag gedaan. Thans vernemen wij, dat deze verlaging echter naar alle waarschijnlijkheid dit jaar nog niet tot stand zal komen, zodat bij de zomervacanties nog gebruik zal moeten worden gemaakt van de dure passen. Bij groepsreizen zal men nog gebruik kunnen maken van collectieve passen. Dit laatste zal niet meer het ge val kunnen zijn, als de goedkopere tarieven worden ingevoerd. Naar inDen Haag vernomen wordt, kan over enkele maanden de reeds aangekon digde prijsverhoging van locale telefoonge sprekken worden verwacht, van 3 tot 4 cent per gesprek. Pondicherry. Demonstraties door voorstanders van de aansluiting van deze kleine Franse kolonie bij Indië hebben geleid tot straatgevechten, waarbij 12 personen werden gewond en 95 gear resteerd. 40.000 steentjes, alle met de hand gemaakt uit ter plaatse gevonden fijngemalen puin, schelpkalk. Iijmstof, tarwe meel en kleurstof, en zeven winters arbeid vormden de grondslag van deze maquette, voorstellende het kasteel van Brederode. De maker van dit ingenieuze bouwwerk is de heer G. van der Kort, die gedürende 24 jaar de bewaarder is geweest van deze roemruchte, ruïne van Brederode. De maquette is door de heer v. d. Kort aange boden aan het Rijk en zal onder de hoede komen van Monumentenzorg. Het inmiddels officieel beuestig.de be richt, dat de Amerikaanse atoomgeleer de dr. J. Robert Oppenheimer op grond van zijn politiek verleden is geschorst als voorzitter van de subcommissie van advies van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft sterk de aandacht getrokken. De correspondent van United Press in New York wijst in dit verband op het feit, dat de beschul digingen tegen dr. Oppenheimer zeker al drie maal zijn geuit in rapporten van de Federale Recherche. Telkens zijn ze met zorg beoordeeld door verantwoor delijke personen en nimmer achtte men termen aanwezig om maatregelen tegen dr. Oppenheimer te treffen van een omvang als thans is geschied. De laatste tijd echter heeft senator McCarthy meer dan eens gezegd, dat de productie van waterstof- en atoombommen door de Verenigde Staten anderhalf jaar is ver traagd door communisten op vertrou- wenspostenDe senator zal Woensdag a.s. in Texas op deze kwestie nog eens terugkomen. Men wijst er op, dat de volgende dag de verhoren beginnen over de controverse tussen hem en het le ger en dat McCarthy op deze manier misschien probeert de aandacht van zichzelf af te leiden. Oppenheimer zal voor een commissie van drie verschijnen, die hem de gele genheid geeft alles aan te voeren, wat tot zijn verdediging kan strekken. Voor zitter van deze commissie is Gordon Gray, oud-minister van het leger en thans president van de universiteit van Noord-Carolina. De andere leden van de commissie zijn Thomas Morgan, oud president van de Sperry Corporation, en dr. Ward Evans, hoogleraar aan de Advertentie Wij herinneren er aan dat de termijn van inzending van de intekenkaart voor de Zonnewijzer (prijsvraag met als inzet: 10 gezinnen in dit Maria- jaar naar Lourdes) sluit op Zondag 25 April. Inlichtingen: De Zonnewijzer, Post bus 2012, Utrecht, en by de boek handel. DE MOOISTE TOCHTEN DOOR DE BOLLENVELDEN NEDERLAND- BOLLENLAND S llllllH Bollenvelden Aanbevolen route Spoorweg pnnebroe* Stehon Wegen HiBegommerbeek mfzichfoverde Allee velden Alleen voor wandelaar* Bushalte Haar lem-Noordwi ik iiiegom Uifzichfove dev Afvaart boorrocnr Keukenho Kafwnk Leiden Cenrtavan bloem- bollenculhjur (De cijfers geven percentage van de producheaan) owna-= Alkmaar O ^.Wfriéslan 11 yoKennemerl £^aandam NOORDZEE. 50% Bollenstreek OuPiden 2% WesHand A11 °/o Resf van Nederland Mtorterdam Waar gaan onze bloembollen heen7 ES3 Uil-voer 1939 Uifvoerl952 É-QËU universiteit van Loyola in Chicago. Een van de verwijten aan het adres van Oppenheimer is, dat hij in het mid" den van de dertiger jaren sympathieën heeft gekoesterd voor een Amerikaanse vrouw met communistische overtuigin gen en dat zijn tegenwoordige echtge note de weduwe is van een communis tische functionaris, die tijdens de bur geroorlog in Spanje is gesneuveld. Prof, Albert Einstein verklaarde aan United Press de grootste waardering en de warmste gevoeiznt jegens dr. Op penheimer te koesteren. „Ik bewonder hem niet alleen als geleerde, maar ook als man van grote menselijke kwalitei ten." Joseph Volpc, voormalig adviseur van de commissie voor de atoomenergie, zei: „Ik geloof, dat het een nationale schande is, dat een man. die zoveel voor zijn land heeft gedaan, zoiets moest overkomen." Dr. Oppenheimer behoudt zijn func tie van directeur van 't Instituut voor Gevorderde studie aan de univer siteit van Princeton in New Jersey. De curatoren van dit instituut heb ben ïn een verklaring hun volledige vertrouwen in hem uitgesproken. Dr. Oppenheimer is door hen overigens benoemd op aanbeveling van admi raal Lewis Strauss, thans voorzitter van de commissie voor de atoomener gie (Reuter-UP). Dinsdagmiddag ongeveer half l zijn twee arbeiders van een bouwwerk aan de Rijksstraatweg-Muiderslotweg te Haarlem van twaalf meter hoogte naar beneden gestort, toen een kabel van een lift, waarop zü stonden, brak. Een van hen, de 31-jarige H. Visser uit Haar lem, moest met zeer ernstige verwon dingen aan benen en rug naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De 25- jarige Heemstedenaar H. Spaansen brak zijn linker enkel. In dit gedeelte van Haarlem-Noord zijn woningen van drie verdiepingen in aanbouw. Met behulp van een lift worden de materialen naar boven ge bracht, waar deze door arbeiders in ontvangst worden genomen. De twee slachtoffers stonden op de bovenste verdieping toen de lift aankwam. Nadat zij deze hadden gelost, bevonden de twee mannen zich op de lift. Plotseling brak een der kabels en met razende snelheid kwam de lift van twaalf meter hoogte naar beneden suizen. De arbeiders zijn het slachtoffer ge worden van grove nalatigheid. Het politie-onderzoek heeft namelijk uitge wezen, dat de kabel verschillende zwakke plekken vertoont. Eveneens Het parket in Djakarta heeft thans de stukken betreffende enkele van de onlangs gearresteerde Nederlanders ontvangen. Van de zijde van het parket is meegedeeld, dat, indien dit mogelijk is, de familieleden van de betrokkenen hen zullen mogen bezoeken. Dit zal dan voor de eerste maal sinds de ar restaties zijn. Tevens zal het Hoge Commis sariaat ingeschakeld worden en zal aan de gearresteerden normale consulaire bijstand mogen worden verleend. Indien de zaken aan het Landgerecht worden overgedragen, zal ook rechtskundige bijstand kunnen worden verleend, indien de betrokkenen zulks wen sen. De namen van de gearresteerde Neder landers, die de Indonesische staatspolitie voro verder onderzoek heeft overgedragen aan het Parket, zijn: de heer E. I. M. Ver- steegh, de 35-jarige administrateur van de onderneming Baa'janegara, de heer I. A. M. Schmutzer, de 30-jarige gedelegeerde commissaris en waarnemende directeur van deze onderneming en de 41-jarige plan ter op deze onderneming, de heer J. Caton alias Mohammad Mahfudin. Zij werden 22 Januari aangehouden. kwam vast te staan, dat een arbeider de uitvoerders, die afkomstig zijn uit Leeuwarden, had gewaarschuwd, dat de kabel niet deugde. De uitvoerders ver klaarden echter, dat de lift van goede beveiligingen was voorzien. Zowel de Arbeidsinspectie als de Haarlemse politie heeft proces-verbaal tegen de uitvoerders opgemaakt. De eerste instantie terzake van overtreding van de Veiligheidswet, de tweede we gens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. De kabel en de lift heeft de politie in beslag genomen. ver de zaak Anneke Beekman heeft Het Parool gisteren een ar tikel gepubliceerd van „juridi sche zijde", waarboven als titel twee rechtsbeginselen zijn afgedrukt: „On rechtmatigheid mag niet beloond wor den" en Belangen van Anneke Beek man zijn primair". En de enige vetge drukte passage in het artikel luidt: „De enige oplossing voor hen, die zich in gemoede bezwaard achten door de consequenties van de bestaande rech terlijke beslissing, is, dat zij streven naar een wijziging van die beslissing voor zover daartoe reële gronden aanwezig zijn". Verstandige taal, dunkt ons, want hier wordt de mogelijkheid toegege ven, dat de rechterlijke uitspraak over de voogdij van Anneke Beekman niet zo definitief is, dat zij bij herziening niet voor verbetering vatbaar zou zijn. En wat de schijnbare tegenspraak van j de twee rechtsbeginselen betreft: juist omdat de belangen van het kind pri mair zijn, mag de aanwijzing tot de voogdij niet als een „beloning" worr den gezien. Wij pleiten niet voor de dames van Moorst, maar voor Anneke Beekman. Het Parool schrijft bij het artikel van juridische zijde een eigen com mentaar. Wij citeren: „De hoogheid van het recht waarlijk geen kleinigheid eist, dat éérst Anneke Beekman wordt terug gebracht onder het door de rechter over haar gestelde gezag. Eerst dan is het mogelijk en naar ons inzicht ook bijzonder wenselijk door de bevoegde rechter na te doen gaan, of er in het belang van het kind aanleiding is op een vorige beslissing terug te komen, en een nieuwe beschikking te treffen. Van Joodse zijde mag men hierbij vrij zeker op alle medewerking rekenen". Met voldoening noteren wij, dat ook Het Parool het bijzonder wense lijk acht dat over een nieuwe rechter lijke beschikking wordt gedacht. Men vordert toch wel. Na het advies van het Nederlandse Juristenblad schijnt over de wenselijkheid van een nieuwe rechterlijke beschikking een communis opinio te ontstaan. De „juri dische zijde" in Het Parool gaat zelfs uitvoerig na, welke rechtsmiddelen daartoe open staan; ontslag uit de voogdij, aangevraagd door de huidige voogd of ontzetting uit de voogdij op initiatief van de Justitie. In zijn redactionele commentaar reageert Het Parool hierop, zoals wij boven heb ben geciteerd: eerst het kind terug. Wij zien hier nog wel moeilijkhe den. Er wordt een „onvoorwaardelijke overgave" geëist van hen, die het kind verbergen en dit kan, met de afloop van de affaire-Finaly voor ogen, voor de betrokkenen enige bedenkingen opleveren. Van de andere kant zien wij in het toeziend oog van de publie ke opinie toch wel een waarborg, dat een afloop a la Finaly zich hier niet zal herhalen. Bij de overweging van een „onvoorwaardelijke overgave" zullen betrokkenen ook rekening moeten houden met de kans, dat de recherche door opsporing van het kind aan dit gedeelte van het vraag stuk een eind maakt. Maar waar maken wij ons druk over? Wanneer eenmaal algemeen het principe is erkend, dat het belang van het kind primair is en dat een nieuwe rechterlijke uitspraak „bijzonder wen selijk" is, dan hebben de organen van de publieke voorlichting hun taak verricht en is het de taak van da ju risten. die in stilte naar een oplossing zoeken, om de modaliteiten te regelen. Het is geen zaak van openbaar over leg of er aan beide zijden voldoende vertrouwen in een tussen-oplossing aanwezig kan worden geacht. Wij constateren met voldoening, dat over de hoofdzaken een communis opinio bezig is te ontstaan en dat het klimaat voor een schikking gunstiger wordt. Het Openbaar Ministerie heeft van de mi nister van Justitie opdracht gekregen in het algemeen de Zondagswet onverkort te handhaven. Alleen ten aanzien van proces sies en optochten met muziekbegeleiding, za! voorlopig nog een afwachtende houding worden aangenomen en dus niet strafrech telijk worden opgetreden. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat wel zal worden ingegrepen, indien bij niet-godsdienstige of kerkelijke gebruiken, zoals het z.g. „dauw- trappen", de wettelijke bepalingen omtrent de Zondagsrust worden overtreden, aldus vernemen wij van officiële zijde. In herinnering wordt gebracht, dat de toepassing van deze wet, reeds aanstond: nadat zij in werking was getreden, moei lijkheden heeft opgeleverd, waardoor mei name in Limburg een uiterst verwarde si tuatie is ontstaan. Deze moeilijkheder Kwamen hieruit voort, dat van oudsher be staande, diep in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken met een godsdien stig of kerkelijk karakter door de verbods bepalingen werden getroffen, hetgeen de voorbereiding van deze Wet niet voorzien en ook niet beoogd. Getracht is op korte termijn principiële rechtelijke uitspraken uit te lokken, doch het laat zich aanzien, dat er nog wel enige tijd mede gemoeid zal zijn voordat in de betreffende zaken door de rechter in hoog ste instantie uitspraak zal zijn gedaan. Bo vendien is het op zijn minst twijfelachtig gebleken of langs de weg van interpreta- Verraad geeft alles prijs, verloochening houdt de liefde. tie door de rechter wel een oplossing van de gerezen moeilijkheden is te bereiken. Inmiddels heeft de minister van Binnen landse Zaken, in diens antwoord op des betreffende vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van Maenen, namens de regering een ontwerp tot wijziging van de Zondagswet in uitzicht gesteld, welk ont werp er toe zal strekken, buiten twijfel te stellen, dat buiten de werkingssfeer van de wet vallen: processies met muzikale be geleiding en optochten met muzikale bege leiding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande diep in het volksleven gewortel de tradities en gebruiken. Advertentie HE SSTR (Tot Donderdagavond) Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen. Later opklaringen en droog. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust mogelijk tijdelijk harde wind tussen West en Noord-West. Van nacht geen nachtvorst. Morgen onge veer dezelfde middagtemperaturen. Zon: 5.45—19.36. Maan: 17.06—4.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1