Dulles en Eden streven naar een „NATO" voor de Pacific PUROL Fret De Gasperi s Guareschi advocaat zet schaakmat Brits officier bestempelt gepubli ceerde brief als vals Naar een gewijzigd systeem van loonpolitiek? Belgische kabinetscrisis kan nog wel even duren Tussen neus en lippen Nazareth kiest Rechtskracht toegekend aan eigenmachtige S.S.-justitie HET WEERSPANNIGE FRONT Geen waarschuwing aan Rood China Grof optreden van Bevan Experts in Genève tegen kernwapens Nasser waarschuwt Irak en het Westen Werkloosheidswet zal principieel moeten worden herzien Dulles maakt zich op voor Genève DE BESLISSING OVER FABER 2 WOENSDAG 14 APRIL 1954 PAGINA 3 Schoonmaak- handen „Bescherming der be volking is in feite onmogelijk Geen pacten zo lang Britten nog aan het Suez»kanaal zijn Vietminh blaast trein in Cambodja op Zestig doden Gassière verduistert duizenden guldens Tegen haar en haar man één jaar geëist SCOOTMOBILE Driewielige scooter Centr. Soc. Werkgeversverbond Missionarissen van Mariannhill Argumentering grof en primitief Nationale loterij „Kunstenaars Helpen" Ruiten scheuren door ontploffingen Protest uit Brabant (Van onze Londense correspondent) Anthony Eden bracht gisteren verslag uit aan het Lagerhuis over het resultaat van de door hem met Dulles gehouden besprekingen. Dit verslag was met grote spanning verbeid, dank zij de overtuiging van vele Engelsen, die meenden, dat Dulles naar Londen Was gekomen, om Engeland over te halen toe te stem- then in een ultimatum, gericht tot China, voordat de conferentie van Genève zou beginnen. Wat Anthony Eden gisteren mededeelde, maakte duidelijk, dat er Van een dergelijk dreigement geen sprake was. Na verklaard te hebben, dat Dulles en hij het be treurden, dat de communistische strijdkrachten in Indo- China hun optreden hadden uitgebreid tot een oorlog °P grote schaal op de vooravond van de conferentie Van Genève, zeide hij, dat dit optreden van de com- Aanstonds nadat Eden zijn rapport Over de besprekingen had voltooid, kwam Attlee overeind en vroeg: „Wil de minister van Buitenlandse Zaken aan het Huis mededelen of hij erkent dat het van vitaal belang is bij het op bouwen van de kracht van de vrije vol keren van Azië tegen agressie, dat er een verbond behoort te komen waartoe zowel Aziatische als Europese volkeren behoren? Waar het om gaat is een vrij- hiaken van de volkeren van Azië in een Vorm, die op geen enkele wijze kan Worden voorgesteld, zoals het wellicht ten onrechte voorgesteld zal worden, als een verdediging van verouderd kolonialisme". Wat Attlee duidelijk beoogde was het Voorkomen van critiek van uiterst linkse zijde. Het was duidelijk niet zijn opzet Eden er van te beschuldigen dat hij „koloniale" bedoelingen zou hebben met het toestemmen in het bestuderen van een mogelijke oprichting van een Zuid-Aziatische zusterorganisatie van de N.A.T.O. Attlee's vraag was eerder be doeld als een toelichting op het rege ringsstandpunt dan als critiek. En dit was voor Bevan aanleiding tot een bijzonder grof optreden tegenover de oppositieleider. Hij schreed naar de •.dispatch box" vanwaar Attlee zojuist had gesproken namens de oppositie. Hij vroeg verontwaardigd: „Is de minister er zich van bewust dat de meerderheid van het volk in Groot-Brittannië hem de door hem afgelegde verklaring ten zeerste kwalijk zal nemen? Is hij er rich verder van bewust dat zijn verkla ring allerwegen beschouwd zal worden als een zwichten voor Amerikaanse druk? Is hij er zich verder van bewust dat zijn verklaring misschien geïnter preteerd zal worden in de zin dat wij onze steun zullen verlenen voor het op richten van een N.A.T.O. in Zuid-Oost- Azië. met het doel Europese koloniale Overheersing op te leggen aan zekere Volkeren in dit gebied? Beseft hij, dat, indien dit standpunt niet wordt prijsge geven, het zal leiden tot het verslechte ren van de betrekkingen met leden van het Gemenebest in dat deel van de wereld?" Wat Bevan in feite deed, was zijn ver ontwaardiging te uiten over het plan waarvan Dulles verdacht werd voordat Eden gisteren zijn verklaring aflegde. De grofheid van Bevan's optreden was hierin gelegen, dat hij, als medelid van de fractieleiding, onmiddellijk na de leider sprak en onomwonden te ver staan gaf dat hij Attlee's standpunt niet deelde, en dat Attlee niet gesproken had namens „de meerderheid van het Engel se volk", laat staan derhalve namens de meerderheid van de Labourpartij. Dat ook leden van de Labourfractie Bevan's grofheid aldus interpreteer den bleek uit de woedende vraag van een ander Labourlid, Stanley Evans: „Is de minister er zich van bewust dat de beheerste vragen en commen taren van de voormalige ex-premier en huidige leider van de oppositie kunnen rekenen op de overweldigende steun van de meerderheid van de La- munisten niet slechts diegenen bedreigde, die recht streeks in de gevechtshandelingen waren betrokken, doch ook een gevaar vormde voor de vrede en veilig heid van het gehele gebied van Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Zuidzee, „waar onze beide naties en andere bevriende en verbonden naties vitale belangen hebben". „Derhalve," aldus Eden, „zijn wij, dat wil zeggen de regeringen van de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk, bereid tezamen met de andere landen, hierbij voornamelijk betrokken, deel te nemen aan een onderzoek naar de mogelijkheid een gemeenschappelijke defensie in het leven te roepen, binnen het raam van het Handvest der Verenigde Vol keren, om de vrede, de veiligheid en de vrijheid te ver zekeren van Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Zuidzee. bourfractie?" Deze vraag werd ge volgd door luid gejuich, waaraan be halve door de conservatieven ook werd deelgenomen door een aantal leden van Labour. Het is waarschijnlijk niet voorbarig te concluderen dat Eden in zoverre een di plomatieke triomf heeft behaald dat de verdediging van het betrokken Aziati sche en Stille Zuidzee-gebied niet lan ger exclusief de aangelegenheid is van een Anzus-onderonsje. Engeland heeft het Amerika altijd kwalijk genomen dat het Engeland uit de Anzus bleef weren. Deze situatie lijkt nu grondig veranderd. Minister Dulles is gistermiddag in Pa rijs aangekomen, waar hij op het vlieg veld werd verwelkomd door de Franse minister van buitenlandse zaken, Geor ges Bidault. Politieke waarnemers zijn van me ning, dat de verklaring van Eden en Dulles in Parijs een gunstig onthaal heeft gevonden, maar zij achten het toch niet zeker, dat er nu een gelijklui dende Frans-Amerikaanse verklaring zal komen. Zij wijzen er op, dat pre mier Laniel op aandrang van figuren als vice-premier Paul Reynaud en mi nister Faure in de Nationale Vergade ring de belofte heeft afgelegd, dat Frank rijk zijn handen vrij zal houden op de conferentie van Genève. Zou de confe rentie van Genève mislukken, dan acht men het zeer waarschijnlijk, dat Frank rijk gaarne de inhoud van de in Londen afgelegde verklaring zal onderschrijven, maar ook niet eerder. Waarnemers in Washington wijzen er op, dat de overeenstemming tussen E- den en Dulles van dien aard is, dat de deskundigen van beide landen reeds nu aan het werk kunnen gaan om de NATO voor de Stille Oceaan in grote lijnen reeds op te zetten. Zij behoeven daarbij niet te wachten op de conferentie van Genève. In Washington acht men het waarschijnlijk, dat de Amerikaanse op perbevelhebber in de Stille Oceaan, ad miraal Stump, een belangrijk aandeel zal krijgen in de voorbereiding van de verdedigingsorganisatie. Zijn hoofdkwar tier is gevestigd op Honoloeloe en mo gelijk zal daar de eerste bijeenkomst van militaire deskundigen uit de betrok ken landen plaats hebben. Als zodanig noemt men: Engeland, Frankrijk, Ame rika, Vietnam, Laos, Cambodja, Siam, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zee- land. Deze beide laatste landen moeten zelf uitmaken of zij naast de nieuwe or ganisatie de Anzus willen voortzetten. Dulles zou hedenmorgen in Parijs con fereren met minister Bidault. Vanmid dag begeeft hij 'rich naar "Hotel Matig- non", waar hij besprekingen zal voeren met premier Laniel. (Reuter-AFP-UP) Advertentie De commissie van deskundigen, die in Genève vergadert onder auspiciën van het Intemationele Rode Kruis, heeft gisteren een oproep gedaan voor het Verbod van atoom- en H-bommen. De commissie is acht dagen geleden bijeen geroepen om de wijze te bestuderen, Waarop de conventie van Genève in overeenstemming gebracht kan worden met het bestaan van atoomwapens en H-bommen. Zij waarschuwt plechtig, dat het „in feite onmogelijk is" om de burgerbevol king te beschermen tegen het dodelijke gebruik van zogenaamde „blinde wape nen", dus wapens, die niet tot een spe cifiek doel beperkt blijven. De commissie is daarom „definitief de mening toegedaan, dat, wil de bevolking Voldoende beschermd worden, een eer ste vereiste is, dat de destructieve kracht Van oorlogswapenen beperkt wordt". (U.P.) „Er wordt druk uitgeoefend op Irak, om dit land er toe te bewegen toe te treden tot het Turks-Pakistaanse vriend schapsverdrag", aldus een verklaring van de Egyptische onder-premier, luite nant-kolonel Nasser. Hij vervolgde: „Indien Irak mede-c ndertekenaar van het verdrag wordt, zal Egypte zijn ge hele houding t.a.v. dit land en de Wes terse mogendheden herzien. Elk verdrag of bondgenootschap tus sen een Mohammedaanse Arabische staat en de Westerse mogendheden, dat wordt gesloten vóór een regeling van ons geschil met Groot-Brittannië over de Suez-kanaalzone, zal door Egypte wor den beschouwd als een verbreking van de eenheid der Islamietische Arabische landen". Nasser zeide tenslotte nog niet te ver wachten, d'.t dit geschil in de nabije toekomst tot oplossing zal worden ge bracht. (Reuter) Zestig personen zijn om het leven ge komen doordat een trein op het traject BattambangPnom Penh op een mijn is gereden en in de lucht is gevlogen. Dertig wagons brandden uit. Battam bang ligt in West-Cambodja en Pnom Penh is de hoofdstad van Cambodja. De Franse luchtmacht heeft gisteren gebruik gemaakt van een betrekkelijke rust in de st-ijd op de grond om alle rode aanvoerwegen, die naar Dien Bien Phoe leiden, te bestoken. De Franse bombardementen concentreerden zich vooral op route 41, de koloniale weg, die Dien Bien Phoe met de Chinese provin cie Joennan verbindt. Ook de routes no. 17 en no. 40 werden zwaar bestookt. Deze wegen lopen van de rode bolwerken te Langson en Dhy Lang Tuong naar de belegerde FVanse veste. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling der R.K. reclassering ge- eist tegen A. T.-Z. te 's-Gravenhage. Verdachte zou o.m. als chef de bureau en cassière in dienst bij de N.V. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen onge veer f 12.000 hebben verduisterd. De echtgenoot van de verdachte, de gerant T.. was ten laste gelegd, gelden van zijn vrouw te hebben aangenomen, wetende dat deze bedra n van verduistering afkomstig vaien. De officier eiste tegen hem één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling der R.K. reclassering en als bijzondere voor waarde dat T. geen café's meer mag bezoeken en niet meer in het café- en restaurantbedrijf werkzaam mag zijn. Uitspraak 27 April. Advertentie Iemand, die het altijd goed met mii meent, heeft mii het volgende citaat uit een geschrift van Ernest Hemingway doen toekomen: ..Een ernstig schrijver moet niet verward worden met een plechtig schrijver. Een ernstig schrijver kan een havik zijn of een fret of zelfs een papegaai, maar een plechtig schrijver is altijd een vervloekte uil." De Uil van hiernaast was zeer ver toornd toen ik hem het een en ander liet lezen. „Wie is die Hemingway?" vroeg hij. „Een beroemd schrijver." zei ik. ..Een ernstig schrijver?" vroeg hij. „Bijzonder ernstig," antwoordde ik. „Een vervloekte napegaai dus." zei hii bitter „Nou," antwoordde ik. '.ik vind hem meer een havik." „De verachtelijke fret," zei miin Uil somber, .de plechtige fret." Binnenkort begint de invoer van een nieuwe verschijning op de Nederlandse wegen: de in West-Duitsland en België reeds bekende driewielige „scootmobile" van de Messerschmidtfabrieken. Deze kruising tussen een scooter en een kleine auto draagt voor het motorische gedeel te de kenmerken van een motorfiets. De scootmobile heeft vier versnellingen vooruit en automatische koppeling. De aandrijving geschiedt door een rolket- ting op het achterwiel. Het chassis van gelaste stalen buizen rust voor op twee wielen en 1 de achterzijde op één. De besturing geschiedt met een motorstuur. Boven de twe. zitplaatsen is een opklap bare kap van doorzichtig materiaal ge bouwd. De passagier zit achter de bestuurder. Het gesloten koetswerk maakt de indruk van een kleine auto mobiel. doch is aanzienlijk smaller. De kruissnelheid is» 65 km. per uur bij een topsnelheid van 90 km. Giovanni Guareschi, de Italiaanse journalist en schrijver, schepper van „de kleine wereld van Don Camillo", heeft gisteren enkele onaangename verrassingen beleefd. In het door hem uitgegeven geïllustreerde blad „Can- dido" heeft hij enige tijd geleden een brief gepubliceerd, die in 1944 ge schreven zou zijn door oud-premier Alcide de Gasperi aan een geallieerd officier en waarin De Gasperi verzocht om een bombardement van de buiten wijken van Rome. De 73-jarige oud-premier betitelde deze brief als een vervalsing en diende een aanklacht wegens smaad in tegen Guareschi. Gis teren diende deze zaak voor het gerechtshof te Milaan en De Gasperi's raadsman, Giacomo dell'Italia, produceerde twee belangrijke troeven. Voor het hof verscheen de geallieerde officier, aan wie de gewraakte brief zou zijn gericht, de Engelse luitenant-kolonel A. D. Bonham Carter. Een commissie uit de vier centrale werkgeversbonden heeft sinds enige tijd in studie welke wijzigingen moeten wor den aangebracht in het sedert de oorlog toegepaste systeem van loonbeheersing door de overheid. Dit probleem is nog onderwerp van intern overleg. Vooral het streven van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond is er op gericht over de grondslagen van de wijzigingen volledige overeenstemming te bereiken tussen alle centrale organisaties van werkgevers en werknemers. De gedach ten gaan naar een gewijzigd systeem van loonpolitiek, waarbij een orgaan van het georganiseerde bedrijfsleven de taak van de overheid voor een belang rijk gedeelte zou overnemen. Dit deelde Dinsdag de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, mr. F. de Graaff, mede op een te Utrecht gehouden leden-werkvergade ring. Het Verbond aanvaardt het advies van de S.E.R. over een nieuwe wette lijke ouderdomsverzekering als grond slag voor de regeling. Mr. De Graaff vreest, dat de feitelijke invoering van de wet niet voor 1 Januari 1957 zal ge schieden. Mr. De Graaff ging vervolgens in op de moeilijkheden bij de uitvoering van De zusters Franciscanessen van Calais moeten wegens gebrek aan roepingen een klooster te Breust-Eysden (L) op geven. Zij hadden daar een rustoord en pension „Anna-Maria". De missionaris sen van Mariannhill hebben het huis aangekocht en zullen er hun noviciaat voor fraters en broeders vestigen. Het zal de naam gaan dragen van: Missie huis Mariannhill. (Van onze Belgische correspondent) Koning Boudewijn is vanochtend be kennen met de raadplegingen die moe ten leiden tot de aanwijzing van een kabinetsformateur. Hij ontving achter eenvolgens de voorzitters van de drie traditionele partijen: Buset (BSP), Le- *evre (CVP) en Liebaert (Liberaal), die "a afloop van het onderhoud weigerden enige verklaring af te leggen. In de na middag vergaderden de leiders van de 5jVP en van de liberalen. Van liberale ^Üde werd verklaard dat de partij ten minste een even grote overwinning P.eeft behaald als de BSP, maar dat de *leinste partij niet het initiatief kan ne- •hen voor het oplossen van de politieke In politeke kringen was men van- „a*g over het algemeen van oordeel deze crisis niet vlug haar beslag zal r(Jgen. Het door de oppositie geschapen prae- Va t°raal en electoraal klimaat maakt een directe toenadering een voor ®t kiezersgevolg ietwat pijnlijke angelegenheid. Om de gevoelens van het publiek enigszins te ontzien zouden eerst besprekingen worden aangevangen om de scherpe kanten af te ronden. Het Laatste Nieuws voorspelde van middag dat men eerst zal pogen een coalitie BSPCVP aan elkaar te lijmen, waarna men het eventueel met andere formules zou beproeven tot er voldoen de lijken op het slagveld liggen om de overlevenden toe te laten de buit te verdelen. In elk geval staat het vast, dat alle drie partijen tot dusver van regerings gretigheid blijk geven. Niemand heeft zich principieel voor oppositie uitge sproken. Iedereen verschuilt zich echter achter het program De socialisten bla zen natuurlijk het hoogst van de toren. Zij willen hun kiezers de indruk geven dat zij alleen dan willen praten als de CVP over de brug komt. In betrouwbare kringen acht men het waarschijnlijk, dat de koning een der hunnen met een formatie-opdracht zal belasten. De namen van Spaak en Van Acker worden in dit verband voorop gezet. Gecontroleerde uitwisseling Russische solisten op concerten in het Wes ten, de Russische dans groep „Het Berke boompje" op tournée in Europa, Russische deel neming aan het Film festival in Cannes, de Comédie Frangaise in Moskou: het zijn alle maal tekenen van een veranderde houding van de Sovjet-autoriteiten na de dood van Stalin, van veranderde houding, maar niet van veranderde principes, tendenties en doelstellingen. In deze koerswijziging past, wat Orario Barbieri, commu nistisch lid van de Ita liaanse Kamer van Af gevaardigden en voorzit ter van de Vereniging voor Culturele Betrek kingen tussen Italië en Rusland na een bezoek aan Moskou onlangs op een persconferentie heeft verteld. Het IJzeren Gor dijn is een kiertje open gezet voor een „gecon troleerde uitwisseling van toeristen". De na druk wordt gelegd op het woord „gecontro leerd". Dat wil zeggen, dat de toeristen in „gese lecteerde groepen" zul len reizen, geëscorteerd door lieden, die er voor moeten zorgen, dat zij alleen de dingen zien, die zij mogen zien. Niet alleen kunstenaars, maar ook sportslieden komen voor uitwisseling in aan merking. Barbieri achtte het mogelijk, dat het be roemde operagezelschap van de Scala uit Milaan in het najaar naar Mos kou zal gaan en dat een van de grootste Russi sche balletgroepen naar Italië zal komen. Ook voetbalelftallen zullen over-en-weer gaan spe len, Barbieri vond al leen, dat de Italiaanse regering wel wat meer goede wil kon tonen, maar in het kruisvuur der vragende verslagge vers moest hij toegeven,. dat er natuurlijk aan beide zijden goede wil noodzakelijk was. Bij rookte Amerikaanse si garetten en deelde mede, dat er drie klassen voor toeristen in de Sovjet- Unie zouden worden in gevoerd: een luxe-klas, een middenklas en een populaire klas, met on derlinge verschillen in prijs en accommodatie. Als een der grootste at tracties stelde hij een kruistocht op de Zwarte Zee in het vooruitzicht. „Lente-koningin" In Imperia werd op een dansfestijn een 17- jarige brunette tot „len tekoningin" gekozen. Toen men haar verzocht enkele woorden voor de microfoon te spreken, vertelde ze met een ba- ritonstem, dat zij hele maal geen jongedame was. Met rode hoofden kozen de juryleden toen ijlings een andere. Waarzegger Het hart van Kong Kei Koeen in Hong Kong was gebroken, omdat haar geliefde haar in de steek had gelaten. Ze nam haar toevlucht tot de waarzegger Li Tsjoeng. Deze sprak 3000 gebeden uit a raison van IS dol lar de duizend en ver kocht haar een massa wierookpapier en wie rookstokjes, die ze in een bepaalde tempel moest verbranden om zijn gebeden kracht bij te zetten. Het hielp geen zier. Toen werd Kong Kei Koeen boos en liep naar de rechter. Li Tsjoeng zit nu voor zes maanden in de gevangenis wegens zwendel, maar dat is een schrale troost voor de on gelukkige Kong Kei Koeen. de werkloosheidswet. Reeds tevoren stond vast, aldus spr., dat deze wet zo wel aan de verzekerden als aan hun werkgevers de mogelijkheid bood om, meer dan in de bedoeling lag, van de verzekerng te profiteren. De te boge uitkeringsnormen verzwakken in aan zienlijke mate de arbeidsprikkel. Maar ook een aantal werkgevers ge bruikt de wet niet steeds op een juiste wijze. Daar de wet niet als voorwaarde voor de aanspraak op uitkering stelt, dat het dienstverband moet zijn ver broken, ontstaat de mogelijkheid om bedrijfsrisico van de ondernemingskas over te hevelen naar de bedrijfsvereni ging. Verscheidene bedrijfstakken ma ken van deze mogelijkheden op grote schaal gebruik. Op deze wijze worden belangrijk meer middelen aan het Alge meen Werkloosheidsfonds onttrokken, dan deze bedrijfstakken via premie betaling inbrengen. Deze en andere be zwaren zullen aanleiding moeten geven tot een principiële herziening van de wet. Gisteren zijn de uitslagen be kend geworden van de gemeente raadsverkiezingen, die Maandag in Nazareth zijn gehouden. Naza reth ligt officieel in de staat Israël, maar buiten het stadsbestuur wo nen er vrijwel geen Joden. Het gros van de bevolking wordt ge vormd door 20.000 Arabieren, waaronder een groot aantal ont heemden. Er is uiterlijk niet zo heel veel veranderd in Nazareth. De oude kruisvaarders zouden het zonder meer herkennen. Maar in de duistere koffiehuizen heeft maan denlang een politieke strijd van de eerste rang gewoed. Als Arabie ren konden de inwoners niet zo heel veel beginnen. De Israëlische autoriteiten waken heel streng tegen nationalistische bewegingen. Daarom dachten vele waarnemers, dat nu de communisten de wind wel in de zeilen zouden krijgen. Vijftien zetels telt de gemeente raad. De communistenverwierven er zes. Van de andere negen kwa men drie zetels aan de katholieken, vier aan in totaal drie Mohamme- -daanse groepen, één aan een Grieks- en één aan een Russisch- orthodoxe candidaat. De samen werking tussen de niet-communis- tische groeperingen is niet groot. Bij traditie heeft Nazareth een Christelijke burgemeester, tot groot ongenoegen van de Mohammeda nen. Deze verklaarde onder ede, dat hij een dergelijke brief nooit had ontvan gen, dat hij een geheel andere functie had dan in de brief stond aangegeven en dat hij De Gasperi destijds nooit heeft gekend. De tweede troef was een brief van veldmaarschalk Lord Alexan der, voormalig geallieerd commandant in het gebied van de Middellandse Zee. Ook deze deelde mee noch van De Gas peri noch van iemand anders een ver zoek tot het bombarderen van Rome te hebben ontvangen. Overste Bonham Carter vertelde, dat hij direct naar de verdediger van De Gasperi had geschreven, toen men hem wees op de brief, die de Italiaanse ex- premier hem op 19 Januari 1944 zou hebben geschreven. Hij bood aan om dit document als een vervalsing te brandmerken. In de brief wordt Bon ham Carter omschreven als te zijn ver bonden aan de "Peninsular Base Sec tion". Dat is onjuist, zo zei hij, de PBS was een Amerikaans onderdeel. Ook De Gasperi zelf kwam aan het woord. Hij zou weinig acht op de af faire geslagen hebben, zo zei nij, als het niet te vrezen was, dat hierdoor „gevaarlijke legenden" in omloop kwa men. Hij wees erop, dat zijn bevrij- dingscomité zich louter met politieke kwesties bezig hield en niet met mili taire, dat hij zich op de genoemde datum niet in het Vaticaan bevond (zoals de brief suggereert), maar zich als onderduiker schuil hield in het Lateraans seminarium, dat het con tact met de geallieerden via de radio veel gemakkelijker ging en dat de bui tenwijken van Rome op dat tijdstip toch al onder regelmatig vuur lagen. "Er moest een grens zijn aan deze verfoeilijke smaadschriften", zo zei de oud-premier. Guareschi zelf kreeg gistermiddag het woord. Hij verklaarde zich tegen De Gasperi gekeerd te hebben, toen deze zich naar zijn mening schuldig had ge maakt aan kuiperijen tegen de toenma lige regering-Pella. Toen had hij De Gasperi leren zien, zo zei Guareschi, als de gevaarlijkste vijand voor de po litieke stabiliteit van Italië, en toen had hij ook besloten de brief in kwestie te publiceren. Hij hield staande, dat het hier geen vervalsing betrof. Waarom had de re gering anders geprobeerd dit en andere documenten in handen te krijgen voor 200 millioen lire? Guareschi kon geen bewijs leveren voor zijn bewering, dat Sir Winston Churchill enkele malen ge probeerd zou hebben het gehele dossier van Mussolini's papieren, waartoe de brief van De Gasperi zou hebben be hoord, te kopen. De president verdaagde de zitting daarop tot vandaag. Guareschi is een jaar geleden veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van acht maanden, omdat hij president Luigi Ei- naudi door een ëaricatuur in zijn blad belachelijk had gemaakt. (UP) De trekkingslijst van de nationale loterij, die georganiseerd werd na de ramp van 1 Februari 1953, is dezer dagen verschenen en tegen betaling van 15 ets te bekomen bij de Stichting „Kunste naars helpen", Amstel 30, Amtserdam-C. persoonlijk had onderzocht en dat daar- De motivering van het vonnis der Düsseldorfse rechtbank over de Neder landse oorlogsmisdadiger Faber is thans bekend gemaakt. Zij heeft de aan Ne derlandse zijde reeds bestaande verba zing over het oordeel nog doen toene men. De rechtbank heeft, zoals bekend, verklaard dat Faber, een van de zeven uit Breda ontvluchte oorlogsmisdadi gers als Duitser moet worden be schouwd en daarom niet kan worden uitgeleverd. De motivering van deze beslissing werd door Nederlandse waar nemers in Bonn met de grootste belang stelling tegemoet gezien, aangezien het volgens hen onmogelijk te bewijzen zou zijn, dat Faber zelfs op grond van Hit- Iers decreten als Duitser zou kunnen worden aangemerkt. Volgens de door 't nationaal-socialistische bewind uitge vaardigde bepalingen hadden daartoe twee zijner voorouders Duits moeten zijn, hetgeen niet het geval is. Het is volkomen evident, dat Faber geen Duit se voorouders gehad heeft. Het blijkt nu, dat het gerecht zover is gegaan zijn beslissing te baseren op de gebruiken, die in 1944 bij de SS in zwang waren en die rechtstreeks uit een eigen interpretatie door de SS van de beruchte Neurenbergse rassenwetten voortvloeiden. De rechtbank heeft wel iswaar overwogen, dat deze SS-gebrui- ken, waardoor in de praktijk alle per sonen van Germaanse afkomst als „van Duitse stam" werden aangemerkt, zelfs in strijd waren met de wetgeving van de nationaal-socialistische regering, doch desondanks heeft zij aan de eigen machtige SS-justitie nog rechtskracht toegekend. De Nederlandse oorlogsmisdadiger heeft beweerd, dat hij in 1944 bij de SS-Einwanderungsstelle in Lodz in Po len de Duitse nationaliteit heeft aange vraagd en dat deze hem door de com mandant van dit bureau verleend is. Weliswaar kon Faber voor deze bewe ring geen bewijsstukken meer ter ta fel brengen doch het gerecht heeft in- plaats daarvan genoegen genomen met een verklaring van de toenmalige com mandant. Deze heeft voor de rechtbank verklaard, dat hij in 1944 de zaak-Faber bij gebleken was, dat cie Nederlandse SS-er voldeed aan de voorwaarden om genaturaliseerd te worden. Getuige ver klaarde daarbij, dat -zijn bureau in de praktijk nooit heeft geëist, dat aan de door de regering gestelde voorwaarden werd voldaan, doch dat het steeds zijn beslissingen heeft gebaseerd op de op vatting, dat alle Germanen van Duitse stam zouden zijn. Het gerecht in Diisseldorf heeft uit drukkelijk vastgesteld, dat deze prak tijk ontoelaatbaar was en dat daardoor inzake Faber een verkeerde beslissing was genomen, doch aat deed naar het oordeel van het gerecht niets af aan het feit, dat Faber thans als Duitser moest worden beoordeeld. De rechtbank nam namelijk het standpunt in, dat de nationalisatie indertijd is uitgesproken door de daartoe alleen bevoegde admi nistratieve instantie. Zij meende, dat het niet haar taak is, uit te maken of deze beslissing al dan niet juist is geweest. Zij heeft gemeend ook aan een onjuiste beslissing van het SS-bureau rechts kracht te moeten toekennen. Deze argumentering wordt door Ne derlandse waarnemers in Bonn als „on gelooflijk grof en primitief" geken merkt. Zij zou bovendien kunnen bete kenen, dat alle nog in Duitsland onder gedoken vroegere SS-Iieden als Duitser kunnen worden beschouwd. De burgemeesters van de Brabantse gemeenten Zeeland, Schayk, Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrijven tot de militaire overheid wen den. Hierin zullen zij uiting geven aan de ontstemming en de verontrusting, die er onder de bevolking heersen over de ontploffingen op het 250 ha. grote mili taire springterrein langs de provinciale weg Reek-Zeeland-Eindhoven. Op dit terrein, dat in 1952 door het departement van Oorlog van de gemeen te Sch?.-' werd aangekocht, oefenen regelmatig genietroepen, waarbij krach tige explosies ontstaan, waardoor in de omtrek al vele ruiten zijn gescheurd. Onder de bevolking leeft de vrees, dat de huizen op de duur niet bestand zullen zijn tegen de voortdurende grondbe- vingep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3