SPANJE: Noch theocratie noch convent Apologetisch tijdschrift over het Concordaat E.D.G.-conventie spoedig in de Franse Kamer I wil Dr. Veldkamp opent Instituut voor Industriële Vormgeving OiWimnmna DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Europese federalisten organiseren leraren-conferentie Herkerstening van het volk Hoe staat het met ons Paasei? BELASTINGMALVERSATIES? Aalsmeersekweker voor het Hof cCe /faóx>r9rrtsGuri' D E WITTE R AAF Vandaag verklaring van Eden over Britse samenwerking met E.D.G. Japan triomfeert in Cannes Restauratie van kerk te Bergen Door Sonoy in 1574 KRUISWOORDRAADSEL WOENSDAG 14 APRIL 1954 PAGINA 5 Lage prijzen blijven gehandhaafd Vliegtuig verongelukt op Texel Bestuurder gedood Veiser affaire L iassatieberoep tegen vrijspraak verworpen Kinderbijslag chocolade* repen U moet ze toch eens.probeeren! verwoest Steeds meer aandacht voor goede vorm product r\H>* r\,,,mi door CLARENCE B. KELLAND Oplossing kruiswoord raadsel van Dinsdag Conclusie Adv.-Generaal Vernietiging arrest gerechtshof Inzake N.ES.B.-leiders (Van onze correspondent in Spanje) Wij hebben t.z.t. hier ruimschoots aandacht geschonken, behalve aan de inhoud van het Concordaat, aan de goeddeels zeker oprecht gemeende gelegenheidsjubel van de Spaanse pers, waarin zowel het wijs beleid Van de H. Stoel en van generaal Franco werd geprezen, als het Concordaat geroemd werd als de meest voorbeeldige" regeling der betrekkingen tussen de wereldlijke macht van de Staat en de geestelijke macht van de Kerk. In dit door een „georiënteerde" pers gezongen koor van commentaren en lof prijzingen miste men eigenlijk een directe weerklank van wat we maar zullen noemen de stem van het volk. Niettemin hadden wij onzerzijds ons toch veroorloofd erop te wijzen, dat onder het volk critieken en voorbe houden naar voren werden gebracht. Thans houdt het Spaanse apologetische tijdschrift „Razon y Fe" (Rede en Geloof) zich met deze critieken bezig in een artikel, waarin het het Concordaat verklaart te willen bezien uit een totdusver verwaarloosde gezichtshoek: zijn intrinsieke werkelijkheid in be trekking tot het individu. Verwacht wordt, dat de huidige betrek kelijk lage eierprijzen ook met Pasen ge handhaafd zullen kunnen blijven, zo ver nemen wij van de commissie voor d*e groot handel in eieren. De oorzaak niervan is de grote productie, die er op het ogenblik is. De commissie vestigt er echter de aandacht op, dat er moeilijkheden in de afzet kun nen komen, wanneer het publiek alleen de grootste eieren koopt. Men raadt de consumenten daarom aan, zowel grotere als kleinere eieren te nemen. Bovendien is de kwaliteit van deze laatste doorgaans be ter, aangezien de grootste eeiren afkomstig lijn van oude kippen. Gistermorgen om elf uur is op het Vliegveld Texel een eenmotorig vlieg tuig var de N.V. Aero Ypenburg uit Rijswijk (Z.-H.) verongelukt. De be stuurder, de 25-jarige reserve tweede luitenant-vlieger J. Drost, is vrijwel onmiddellijk nadat het ongeluk was ge beurd aan de opgelopen verwondingen overleden. Hij woonde sinds kort in Den Burg op Texel. Het slachtoffer was ge huwd en vader van een kind. Het ongeluk fs gebeurd, toen het vlieg tuig, een „Fairchild", een sleepzak zou oppikken van het vliegveld Texel. Het Vliegtuig vloog n.l. ten behoeve van het oefenen door iuchtdoelartillerie. Tijdens het oppikken van de sleepzak heeft zich vermoedelijk een motorstoring voorge daan tengevolge waarvan het vliegtuig op de grond terechtkwam. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in het cassatieberoep van de officier van justitie te Haarlem tegen een vonnis van de rechtbank, -aldaar, waarbij C. J. B. en A J. W. zijn ontslagen van rechtsvervol ging van het hun ten laste gelegde door geven aan de Duitsers van de namen van illegalen. Beiden hadden bekend, maar zich beroepen op overmacht, n.l. een order van de illegaliteit, en voorts op het algemeen belang. Volgens hun verklaringen betrof het hier personen, die de voedselvoorziening in gevaar brachten en represailles van de vijand uitlokten. De Hoge Raad heeft het cas satieberoep verworpen. Van bedoelde critieken, vernomen zowel uit de kringen der „eenvoudigen" als in zekere „intellectuele milieux", luidde, volgens het tijdschrift, er één, dat het Concordaat de Spaanse burgers tot onderdanen maakt van een theo cratie, of zo ongeveer tot lekenbroe ders van één groot convent. Deze cri- tiek, die aan het Concordaat een di mensie geeft, die het niet heeft, volgens de schrijver, is mis. Het Concordaat regelt de betrekkingen tussen twee, ie der op zijn terrein, soevereine machten: het is niet rechtstreeks gericht op het leven van de individuen. Op zich voegt het r.iets toe aan, of neemt het niets weg van het werkelijke leven en het werkelijke katholicisme der Spanjaar den. De bezorgers van deze critiek ver warren het Concordaat met een interne Constitutie of met een Monastieke Regel. Het is geen van beide. Als een tweede critiek, die verno men wordt, behandelt het tijdschrift het verwijt, dat het Concordaat een officieel, openbaar katholicisme in het leven roept, een katholicisme van de wet, dat niet helemaal beant woordt aan de levende werkelijkheid. De weerlegging hiervan lijkt ons min der categorisch. Hoewel het Concor daat de regeling is van de openbare betrekkingen tussen Kerk en Staat, aldus de weerlegging, veronderstelt het zonder enige twijfel de werkelijk- neid van het Spaanse katholicisme, te meer waar het Spaanse Concordaat geen vredesverdrag is, maar een ver drag van vriendschap. Niettemin gaat het niet aan het werkelijk katholicis me der Spanjaarden af te meten aan het bestaan van de tekst van het Concordaat: zomin als het afgeme ten kan worden aan het bestaan van Naar het A. N. P. verneemt is binnen kort een algemene maatregel van bestuur, rustende op de Kinderbijslagwet te ver wachten, waarin bepaald wordt, dat alle ar beiders (Nederlanders en Duitsers;, die in Duitsland wonen en hier werken, kinder bijslag zullen ontvangen. Deze maatregel is niet wederkerig, aangezien Duitsland geen kinderbijslag kent. Advertentie (Van onze verslaggever) Opnieuw heeft de Aalsmeerse kweker M. B„ die wegens een omvangrijke be lastingfraude in December tot drie en een half jaar minus zes maanden voor arrest veroordeeld werd, voor de rechter gestaan. Het was tl^ms het Amsterdamse gerechtshof (dat voor deze zaak niet minder dan drie zittingsdagen uitgetrok ken heeft) dat gisteren met de behande ling van deze zaak een begin maakte. Zoals wij naar aanleiding van de behan deling in eerste instantie reeds bericht hebben staat verdachte terecht wegens Valse aangifte ten bedrage van rond driehonderdduizend gulden, voor de be lastingen, verduistering ten nadele van de N.V. die een bloemenkwekerij drijft en waarvan hij directeur was, en vals heid in geschrifte. Verdachte zit nu reeds bijna anderhalf jaar in voorarrest. Bij een onderzoek, door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsd. (F.I.O.D.) in 1951 ingesteld, bleek dat verdachte gedurende de oorlogsjaren grote bedra gen bij een tweetal banken in Aalsmeer had geïncasseerd, die hij niet voor de be lastingen als inkomen had aangegeven. Als verklaring hiervoor gaf hij vandaag opnieuw op, dat het hier geen betalingen aan hemzelf of aan de N.V. betrof, maar overmakingen van geld door de Duitse afnemer Falz ten behoeve van een zoon Hugo, die hier in Holland als Duits mili tair verbleef. Hugo kwam deze bedragen telkens persoonlijk bij verdachte halen. De oude Falz zou verdachte steeds tele fonisch hebben verwittigd van een over making ten behoeve van zijn zoon. Ver dachte bezit echter geen enkel bewijs stuk van zijn uitbetalingen aan Hugo. Bovendien zou hij telefonisch contact ge had hebben met de vader in 1944, toen deze reeds een jaar overleden was. En daarbij had niemand van de huisge noten een Duitse soldaat op het kantoor der N.V., dat verdachte aan huis had, gezien. Hugo Falz is sindsdien spoorloos, terwijl de betreffende Duitse firma ip Breslau, achter het ijzeren gordijn ge vestigd is. Daarnaast ontdekte de FIOD overmakingen door Engelse afnemers in de jaren 1949-1951 ten bedrage van in totaal f 4000, die evenmin voor de be tasting waren verantwoord. Volgens de lozing van verdachte waren dit evenmin betalingen voor leveranties, maar on kosten voorschotten, die hij in opdracht der Engelse relaties aan hun reizigers ftler te lande had afgedragen. Ook werd ontdekt, dat verdachte in de oorlogstijd in totaal rond f 8000 op ver- fohiliende spaarbankboekjes van zijn sinderen en neefjes had gestort: Dit wa- r®h echter fooien van afnemers, voor die Kinderen, zo verklaarde verdachte. Na het eerste verhoor van verdachte *verd vanmorgen een begin gemaakt met Sj Ivoren van de zeventien getuigen zaak. Tijdens het verhoor van een ambtenaar van de FIOD ging mr. A. van Löben Seis, die naast prof. mr. J- Russel de verdediging voert, in op de z.i. grievende en onjuiste uitlatingen van de Haarlemse rechtbank aan zijn adres, als zou hij de stukken uit de boekhou ding van verdachte hebben achtergehou den. Toen hij deze stukken in het ar chief van zijn inmiddels overleden vader vond, heeft hij zowel de Officier van Justitie als de rechter-commissaris, als ook de rechtbank zelf, daarvan in ken nis gesteld. Deze autoriteiten wensten echter geen enkel contact met hem te hebben, maar tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank toonde zij zich verbaasd over het feit dat deze stukken zich nog onder berusting van de verde diger bevonden. De behandeling van deze omvangrijke zaak zal a.s. Dinsdag 20 April worden voortgezet. de tekst der Tien Geboden of van de Bergrede. Was het maar zo! An derzijds stelt „Razon y Fe", dat de overw-ldigende meerderheid van het land, met min of meer vuur, met al dan niet grote plichtsbetrachting, onbetwistbaar katholiek is, niet slechts door het doopsel, maar door opvoeding en door opvattingen, die „consubstantieel" zijn met het Spaan se wezen. Te spreken van een door het Concordaat in het leven geroepen openbaar en officieel katholicisme arbl het blad dus misplaatst en mis leidend. De openbare manifestaties van het geloof, dat het Spaanse volk bezielt, bestonden reeds voordien, en even diep gevoeld als nu. Optimistische visie De volmaaktheid van het Concordaat als wet beantwoordt aan de werkelijke situatie van het Katholicisme in Spanje. In het licht van andere publicaties ge zien - b.v. de conclusies van de natio nale bijeenkomst van geestelijke advi seurs der syndikaten - is men mis schien toch" geneigd het betoog van „Razon y Fe" als ontsproten te zien, op enkele punten, aan een ietwat op timistische en formalistische zienswijze. Men vindt er ook de leer in terug, dat wie eenmaal katholiek gedoopt is en zijn geloof niet expliciet afzweert tot de Katholieke Kerk blijft behoren. Hoe het zij: interessant is de samen vattende slotconclusie van het hier be sproken artikel. Zij luidt als volgt. „Er blijft nog veel te doen over in ons ka tholicisme, zoals in dat van overal elders. Nog veel te doen, ondanks dat reeds zoveel gedaan wordt in alle sectoren, met grote apostolische ijver. Anderzijds biedt dat gehele apparaat van onze katholieke staat de onschatbare ge legenheid om te werken, zonder tegen spraak van boven af. Wi; geloven niet, dat de Katholieke Staat dient om te verhinderen, dat de Spanjaarden zondigen. Daarentegen kan en moet hij dienen, om in jle mate van het mogelijke de openbare zonden te vermijden. Zowel om redenen van naastenliefde als van piëteit. De pië teit jegens God verplicht de autoriteiten om met alle middelen, die zij in hun handen hebben, te vermijden, dat publiekelijk Gods Majesteit beledigd wordt. En de naastenliefde en ook de rechtvaardigheid brengen de plicht mee, zoveel mogelijk openbare erger nissen weg te nemen. Dit alles is ne gatief, maar belangrijk. Het positieve ligt in de faciliteiten, die het apparaat ons verschaft om ons te wijden aan de herkerstening van ons volk." 32. Even heerst er een onheilspellende doodse stilte „De Witte Raaf. zo, zo", zegt de Noorman dan langzaam. Plotseling valt hij driftig uit: „Hoe kan ik U ooit vertrouwen, Ragnar de Rode. Ge hebt me met Uw praatjes om de tuin geleid; ik moest de gewonde laten lopen, omdat het zo lastig was." Het gelaat van Eric is wit van drift en met een stem vol diepe minachting gaat hij verder: „En als bewijs van Uw goede trouw wilde ge het kamp niet verlaten. Bah, ik heb me wel danig in U vergist." Ragnar's antwoord is een luidruchtige lach. Het klinkt de Noorman en zijn krijgers alsof hij daardoor zijn figuur probeert te redden. Rusteloos zoeken zijn ogen langs Eric's strak, verbeten gezicht. „Kom nu, Noorman. Ge weet toch dat het me alleen om het goud gaat. Wat zou ik er bij gewonnen hebben, als die Witte vcgei vanzelf uw kooitje was ingevlogen?" Hij roept zijn ruige varensgasten bijeen. „Vaarwel, Noorman. Het gaat U goed. Ik moet me haasten, vóór de vogel misschien voor goed gevlogen is. En dat zou jammer zijn." Zwijgend heeft Eric naar de piraat geluisterd en zonder groet wendt hij het hoofd „Ge kunt me nu niet volgen en ik zal U geen gastvrijheid bieden op mijn schip. Als het zaakje afgehandeld is, zal ik een boot sturen, om u te halen. Zó is Ragnar de Rode wel. En al zit ge nu zonder schepen, bij u kan men nooit zeker zijn. Wan neer ge me een derde maal een voet dwars zet, dan is het uit met mijn geduld en zal het u anders vergaan dan bij uw tweede bezoek" Spottend, maar toch niet geheel op zijn gemak, trekt de rover zich met zijn mannen terug; met een brede armzwaai neemt hij afscheid: „Gegroet dan, Noorman." Zich verbijtend van woede en verontwaardiging ziet Eric de zeeschuimer yertreke ken. Orm heeft met gebalde vuisten post gevat naast zijn heer. „Zo'n lelijke dek- zwabber Dat laat ons hier alleen achter, tot de draken of berggeesten komen om ons op te peuzelenmompelt hij somber. „Ik mag lijden, dat de zeeslangen die rode duivel van boord vegen." Eric antwoordt niet; met nog een laatste blik op de doden beveelt hij, hen te begraven. Met lome schreden klimt hij naar boven, gevolgd door zijn krijgers. Op het plateau glijden zijn blikken over het doodse, woeste landschap, waar geen levena wezen te bekennen is en de natuur haar somber net gespannen heeft. Daar staat de Noorman, vergezeld van het kleine groepje lotgenoten; eenzaam, zonder hulpmiddel in een vreemd, onherbergzaam land In een vermoeid gebaar strijkt hij zich over het voorhoofd en beseft het hopeloze van hun toestand. Men verwacht in Parijs, dat de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, vandaag de voornaamste bepalin gen zal bekend maken van de conventie, waarbij de verhouding tussen Engeland en de toekomstige Europese Defensie Gemeenschap is geregeld. Op een ge heime bijeenkomst in de Franse hoofd stad is deze conventie gisteren door ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië en van de zes landen, die in de toekomst tot de E.D.G. zullen behoren, getekend. In de boezem van het Franse kabinet heeft deze kwestie gisteren en eergiste ren aanleiding gegeven tot vrij ernstige spanningen. Premier Laniel heeft de te genstanders van de E.D.G. in de minis terraad moeten beloven, dat hij de Fran se volksvertegenwoordiging de gelegen heid zal geven zich over deze nieuwe conventie uit te spreken. Ook zal het verdrag niet in werking treden voordat de EDG werkelijk be staat. Speciaal de Gaullistische minis ters verklaarden zich felle tegenstanders van het Europese legerplan. Zij kregen daarbij steun van enkele radicale en onafhankelijke collega's. Gisteravond ga ven de Gaullistische ministers, afgevaar digden en senatoren een verklaring uit, waarin zij de goedkeuring door Frank rijk van de conventie over de samen werking tussen Groot-Brittannië en de E.D.G. critiseren en de waarschuwing laten horen, dat elke regeringsdaad, die er op gericht is de instelling van een Europees leger te verwezenlijken, tot het aftreden van de Gaullistische minis ters zal leiden. De belofte van premier Laniel, dat hij de volksvertegenwoordi ging zal uitnodigen zich over de conven tie uit te spreken, zal waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat het eigenlijke debat over de E.D.G. geruime tijd wordt uit gesteld. Eerst had men willen vasthou den aan de datum 18 Mei, maar nu zaJ het wel Juni worden. (Reuter-UP) In opdracht van het rijksbureau voOi Monumentenzorg zal deze zo mer worden begonnen met de res- tauiatie van de gothische kerk te Bergen, die in 1574 door benden van Dirk van Sonoy werd verwoest en sedert dien een belangrijke bezienswaar digheid in deze touristenplaats is ge weest. Het herstel zal worden uitge voerd onder architectuur van de heer C, W. Rooyaards, oudheidkundig expert uit Schoorl en zal f480.000.— vorderen Het rijk, de provincie en Monumenten zorg dragen in dit bedrag f 350.000.— bij, terwijl de Ned. Herv. Gemeente tei plaatse (ca. 800 lidmaten) de rest voor haar rekening moet nemen. De toren van de omstreeks 1400 ge bouwde kerk wordt herbouwd in de gothische stijl en de kapitale muur aan de westzijde van de kerk zal 5 meter naar het Westen worden geplaatst. De gothische nis in de Oostelijke muur en het tongewelf zullen van de witkalk worden ontdaan en in de antieke pracht weer zichtbaar worden. Het in terieur wordt uitgebreid met een tran sept, waardoor de z.g. Noorderkapel, ook wel St. Nicolaaskapel genoemd, vol ledig bij de kerk wordt getrokken. On- deT deze kapel bevinden zich de graf kelders met de stoffelijke resten van de vroegere heren van Bergen, de Haem- stede's, Studler van Surck en de gra ven van Nassau-Bergen. Deze grafkel der is voor het laatst open geweest in 1946 in verband met opmetingen in de Noorderkapel. De kerk vormde VToeger het hart van de heerlijkheid Bergen. (Van onze verslaggever) Onder grote belangstelling heeft de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp Dinsdagmiddag het nieuwe gebouw van het Instituut voor In dustriële Vormgeving, Herengracht 241 in Amsterdam geopend. Dr. Veldkamp zag in het gereedkomen van de nieuwe behuizing een bewijs voor de stijgende belangstelling van de Neder landse industrie voor de goede vormge ving. De voordelen van deze zorg voor het product zijn niet alleen van econo mische, doch ook van aesthetische aard. Industriële vormgeving betekent een ver rijking van het moderne leven. Bij de stijgende concurrentie kan de fabrikant niet meer aan een bijzondere zorg voor de vormgeving van zijn product j ontkomen. Het is opvallend dat de eerste pogingen in die richting gedurende de cri sisjaren werden ondernomen. De Bond voor Kunst in Industrie pionierde zelfs reeds van 1924 af. Het huidige instituut is in 1950 ontstaan uit een fusie van de Stichting voor In dustriële Vormgeving en bovengenoemde Bond. Krachtige steun van de overheid heeft de stichters in staat gesteld om hun activiteiten te verruimen en o.m. het ge bouw aan de Herengracht door architect De Japanse film „Jiaoku-Mon", te Cannes vertaald als „Les portes de l'enfer" heeft, zoals men weet, op het festival de Grand Prix toegewezen gekregen. Op een receptie, ter viering van die bekroning gehouden, durfde de Japanse actrice Tan-Ami zich niet mengen onder de menigte, die het buffet bestormde. De journalist Tanaka, lid van de Japanse delegatie, die het klappen van. de zweep wél kendevoorzag haar van het nodige, waarvoor hij een mana gebruikte. Advertentie Ur\JLjruL helpen promptI (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) i ipfo in haar straatverlichting aan. Hephzibah kwam te tonen. Slack deed een stap naar 'Ztersterkeer wa's dan hlfr drang naar op haar karn"? en stond er op dat voren en bracht zijn hand omhoog. i«u l J L7 h.ThPlf.tte zoiets zii iets at Anneke verzette zich met. Een kreet ontsnapte aan Anneke s lip- zelfbehouden dat haar belette zoiets |jj keerde Hephzibah pen. een kreet die zij niet kon onder- te doen. Wilde zij haar S ,P terug met een haastig bereid maal op drukken. Het was niet zozeer een kreet volvoeren, dan moest zij geduld oere^ ,lr.a°lrIp pnWolo nTri h„m als wel een laatste verlan-en nen en afwachten om de financiers van ana uommerciai ^ompctny ui «vwuua ------------ haar rpvnlvpr in stellen van de fantastische poets die te dragen, wat die gli DeleK( men hen gebakken had met natuur- de keu_ g geloof dat we deze niet op dat moment, lijk als onvermijdelijk gevolg de 'neen- Hnnr rrpknmon wpzpn hunkerde naai 62 Ieder ogenblik kon de transactie be klonken worden. En het was zonder meer duidelijk dat, nu hun werk op het punt stond met succes bekroond te worden, Arnold en Slack niet zouden toelaten dat iets of iemand op het laatste moment nog roet in het eten strooide. Zij hadden Anneke's brief aan Ral ston in handen gekregen - en hoe ver blind Ralston ook mocht zijn, de inhoud van die brief zou, indien hij gelegen heid kreeg kennis te nemen van de daarin vermelde feiten, niet nalaten hem voor een ogenblik een halt toe te roepen om een onderzoek in te stel len naar iets, wat bij nader inzien een geweldige oplichterstruc zou blijken te zijn. De twee samenzweerders kon den zich niet veroorloven haar in con tact te laten komen met hen, die reeds honderdduizenden dollars geofferd had den bij het najagen van een hersen schim. Zij zouden alles op alles zetten om haar het spreken te beletten. Weliswaar kon zij Ralston of Harpen- ding nog waarschuwen, indien zij wilde. Als dat haar lukte, en zij hun liet weten wat zij wist of vermoedde, dan zou zij niet veel persoonlijk gevaar dan moest zii geduld oefe- terug met een naasug ueieiu maai op mimiceu. na was het mSst geschikte moment een dienblad. Ze draalde enkele ogen- om hulp, als wel een laatste verlangen het meest gesch K e blikken in de kamer om met Anneke om nog eén keer een naam uit te 1 om ae Mininu te Draten En omdat ze allebei haar spreken die nooit meer over haar lip- San Francisco and New York M mg handen nódig had gehad om het blad pen zou komen, and Commercial Company in kennis te nanaenjnoaig haar rpvnlvpr in „Juan!" gilde zij. „Juan!" Wat die gil betekende, besefte zij iet op dat moment, maar heel haar gevolg de 'neen- '"""V. ^eer goéd door gekomen zijn." wezen, hunkerde naar die ene naam, storting van tal van gevestigde repu- aagIk £ood h^tzei Anneke bezorgd, die zij met heel de kracht van haar '"Heel die dag gedroeg Hephzibah zich „en ik „hoop ook dat het gauw afgelo- laatste ademtocht nog eenmaal voort alsof het huis belegerd werd. Ze wei- Pen is. esmoorde kreet En toen als uit de hemel geval- gerde Anneke een stap buiten de deur sprong met wijd opengesperde ogen len stond hij Juan daar in te laten zetten. van haar stoel op, want over Hephzi- de deuropening. Hij sprong toe zoals „Jij blijft boven in je kamer, imdde bah,g gchouder heen zag zij John Slack een leeuw zich op zijn orooi verpt. haar grimmig bevel. „Ze zullen eerst deuropening staan. Hij was zo Een ijzeren hand sloot zich om de pols langs mij heen moeten, willen ze bij „erujsjoos ajs een kat binnengekomen die de revolver richtte, en beide man- jou komen. En ik wil wel eens zien geslopen. Bliksemsnel nen vielen worstelend op de grond. De hoe ze dat klaarspelen. nosteerde Hephzibah zich tussen Anne- revolver viel en gleed buiten het be- Het werd een lange, vervelende dag. P°sleerae ".frjn„er reik van Slacks hand, en geen van Anneke was niet gewoon tussen vier Ke en ma beiden had tijd er op te letten. Woest muren opgesloten te zitten, en inwen- Hij kwaii langzaam en dreigend dien- en gromrnend rolden zij om i om, dig ergerde zij zich dood. Er kwam terbij, met een verbeten trek op zijn heiden trachtend de ander bij de keel geen bezoek. Ze dacht aan Juan Par- gezicht. Zijn bedoelingen lieten aan krijgen. Meubels vielen om. Een nell, die zich niet liet zien. Hij moest duidelijkheid weinig te wensen over, en tafejtje naast het bed brak en de lamp toch beseffen dat zij in gevaar ver- zijn kleine oogjes fonkelden vals. d;e er op stond viel in stukken op de keerde, en als die dwaze liefdesver- „Ik heb Arnol. wel gezegd dat we vjoer jn een ommezien stroomde de klaring gemeend was, dan behoorde hij onze nek over jou zouden breken, zei 0j;e brandend over de grond, haar nu niet aan haar lot over te la- hij hees. „Ik heb het aan voelen ko- jn het flakkerende licht van de vlam- ten. Misschien dreef hij nog steeds de men." men voerden de twee mannen een ge spot met het gevaarlijke van haar „Dan voel je zeker ook aankomen, vecht op leven en dood. Nu eens was situatie zoals hij ook gespot had met beet Hephzibah hem toe, „dat de galg de een |n het voordeel, dan weer de haar beweri.,g dat de hele diamanten- al op je wacht. ander. Anneke stond als aan de grond affaire oplichterij was. Waar was nu „Voor die Engelsman hebben ze me genageid, maar Hephzibah tehield haar die ridderlijkheid, die lij van zijn ook niet gehangen, zei hij. „Opzij, or tegetlwoordigheid van geest. Ze sprong Spaanse voorouders geërfd moest heb- jij gaat eerst." naar voren, en strekte haar magere ben? Naarmate de tijd verstreek, voel- „Eerst of laatst - dat maakt weinig hand uit naar tie revolver die Slack de ze zich meer en meer teleurgesteld uit," antwoordde Hephzibah, zonder een had laten vallen. Zich over de hijgen en verlaten. Ze dronk lusteloos haar duimbreed opzij te gaan. de, worstelende mannen heen buigend, middagthee, en wachtte langer met het Slack haalde een revolver uit zijn wachtte zij op net gunstige ogenblik, avondeten dan anders omdat ze niet zak. Anneke was niet in staat haar tvjnrdt vervol ad) de minste eetlust had. 0gen te sluiten. Dit was het einde, en iworat v g Buiten viel de duisternis en ging de zij wilde het ondergaan zonder vrees G. Rietveld volledig te laten verbouwen. De Stichting heeft acht medewerkers en telt 150 leden onder de Nederlandse 'n- dustrie. Haar doel is niet om zelf de industriële vormgeving ter hand te nemen. Het In stituut dient zich aan als een verbindings schakel tussen bedrijf en ontwerper. Zelf standige ontwerpers exposeren in de toon zalen van het Instituut. Industriëlen kun nen hun werk daar zien en relaties met de ontwerpers aanknopen. Deze vorm van werken heeft reeds bijzondere resultaten opgeleverd. Nederland heeft ten opzichte van Amerika. Zweden en Zwitserland een achterstand in te lopen. Het vertrouwen dat het Instituut bij de Overheid geniet blijkt o.m. uit de op dracht om de Nederlandse inzending jp de Triënnale in Milaan geheel te verzor gen. Industrieën kunnen ook hun eigen ontwerpen onder geheimhouding door het Instituut laten beoordelen. De staatssecretaris gaf enige voorbeelden van de vlucht, welke de industriële vorm geving in Amerika reeds heeft genomen. In het jaar 1949 werd voor dit doel 500 millioen dollar uitgetrokken. Het beken de ontwerpbureau van Loewy telt momen teel 141 medewerkers. Bij alle activitei ten van het instituut staat het economi sche belang van de producent voorop. Na drukkelijk werd gesteld dat het Instituut geen uitgesproken culturele pretenties heeft. Bij de opening van het Instituut werd verder o.m. het woord gevoerd door ir. H. Keus, voorzitter van het bestuur en door de heer K. Sanders, directeur. Aan wezig waren o.m. mr. A. d'Ailly, de bur gemeester van Amsterdam, mr. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel en mr. Arleson, vertegenwoordiger van de FOA. Ir. H. I. Keus constateerde in zijn rede nog dat het instituut nu de onont beerlijke basis voor verdere ontplooi ing heeft gekregen. „Maar nog te wei nig wordt het instituut als een der zuilen van de industrialisatie erkend. Hoe juist op zichzelf de bevordering der productiviteit en een doeltreffende re clame moeten worden geacht, een ver waarlozing van de vorm kan een groot deel van hun nuttige effect teniet doen HORIZONTAAL: 1. groep zangers. 5. karakter, 8. vr. munt. 9. gebergte in Rusland, 12. en andere, 13. gravure, 14. rivier in Neder land. 16. kerkelijke straf. 18. kraan, 20. eenh. v. stroomsterkte, 22. krantenjon gen, 24. familielid, 25. oppervl.maat, 26. schop. 28. evenzo, 30 loterijbriefje. 32. ligplaats v. schepen, 34. spil, 36. zuid vrucht, 38. slede, 39. bericht, 40. zuivel product. VERTICAAL: 1. zeedier, 2. voorzetsel. 3. bedorven, 4 goud, 5. Eng. bier. 6. zangnoot. 7. nevel, 10. Europeaan, 11. berg, 13 deel v. h. been, 15. matrasvulling, 17. bloei- wijze. 19 vierhandig dier. 21. Chinese voornaam, 25. eerste man, 26. bevel. 27. groet, 29. bedehuis, 31. lofzang, 33. boom, 35. naaml. vennootschap (Fr.). 37. lidwoord. 38. reeds. HORIZONTAAL: 1. prop, 5. pech, 8. profeet, 9. Theo, 11. robe, 13. sol, 14. sen. 16. nok. i7. oprit, 19. opera, 20. zucht. 21. tabak. 23. P.T.T., 25. K.L.M., 26. bed. 28. aard. 30. zode, 31. arbiter 32. lama. 33. edel. VERTICAAL: 1. pats, 2. Opel, 3. pro, 4. offer 5. per, 6. Eton, 7. hoek, 10. hospita, 12. bolhoed, 14. spaak, 15. nizam, 17. ort. 18. tuk, 22. blein. 23. paal, 24. tram. 26. bord, 27. deel, 29. dra, 30. zee. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. Loeff heeft conclusie geno men in het cassatieberoep van de pro- cureur-generaai bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof. waarbij de leiders der Nationaal Euro pese Sociale Beweging. Paul van Tienen te Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis te Groningen zijn vrijgesproken. Het hof achtte n 1 niet bewezen, dat de NESB een organisatie is. welke het streven van de vroegere NSB of van één of meer der in artikel 1 van het Besluit ontbinding land verraderlijke organisa ties tracht voort te zetten Het Hof ver nietigde het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De procuieur-generaal bij het Hof had bevestiging van het vonnis ge vraagd, oordeelde, dat de vrijspraak een bedekt ontslag van rechtsvervolging in hield en tekende cassatie aan. Mr. Loeff heeft een gedeelte van het geen de Amsterdamse procureur-gene raal in cassatie aanvoerde, gegrond ge oordeeld. Hij concludeerde tot vernieti ging van het arrest en verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. Arrest 18 Mei. en de zo onontbeerlijke opvoering van de export in sterkere mate in de weg staan dan veelal nog wordt ine-zien. Goede reclame heeft in ons land reeds bewezen de afzet te kunnen verhogen. Reeds de besteding van een gering deel van het reclame-budget van het Neder landse bedrijfsleven zou naar mijn me ning dat nuttig effect nog aanzienlijk kunnen verhogen. Industrie en ontwer pers zullen elkaar moeten vinden en het instituut heeft daarbij de rol van „kata lysator" te vervullen." Op Dinsdag 20 en Woensdag 21 April 1954 houdt de beweging van Europese federalisten in samenwerking met de Nederlandse jongeren-raad der Europe se beweging een conferentie voor 125 docenten verbonden aan het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs en aan kweekscholen, op het conferentie oord Woudschoten bij Zeist. Deze ge beurtenis sluit aan bij het rondschrijven van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen over het in het onderwijs behandelen van de Europese eenwording. De belangstelling is der mate groot, dat thans reeds alle be schikbare plaatsen ter conferentie be zet zijn. Op de eerste dag van de conferentie zullen inleidingen worden uitgesproken door prof. mr. L. G. A. Schlichting, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en president van de Neder landse raad der Europese beweging over „Historische en culturele beschouwin gen over de noodzaak van een Europe se eenheid" en door mevrouw prof dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, over het onderwerp „Eenheid en ver deeldheid in Europa". Op de tweede conferentie-dag spreekt drs. G. M. Nederhorst, lid van de Twee de Kamer, lid van de gemeenschappe lijke vergadering van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal, over „Het eenheidsstreven sinds 1945" ver volgens mr. A. Stempels, adjunct-hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant en correspondent van de Raad van Europa voor Nederland, over „De Raad van Europa te Straatsburg". Ten slotte houdt prof. dr. H. Brugmans, rec tor van het Europa-college te Brugge, een inleiding over „Onderwijs in Euro pese zin".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5