1574 over van Vegetatie en tand des tijds historische Heumense en laten niet veel Mooker-schans Ontslagen bij S.W.G. in het Noorden in nieuw stadium Driedubbele actie op de Dag der Naastenliefde VITAMINEN ACTIFRAL-10 Wereld-Kerkeraad en V.N. worden er niet in betrokken Min. Staf wijzigt motivering Een maand kosteloze hulp voor overbelaste huismoeders Zijn vrouw met bijl gedood Religieuzen veelal huisgenoten Tweelingveulen HOE KON HET LEGER DER NASSAU'S BIJ VERRASSING VERNIETIGD WORDEN? „Cromvoirtse boertje' veroordeeld ORK PLAIN Pater Loop ontvouwt plannen Zes jaar geëist Mening van min. Beel CHRISTENVERVOLGING IN Z-CELEBES WOENSDAG 14 APRIL 1954 PAGINA 7 Betere treinverbinding met Duitsland De verdwenen 50 mille Bankbediende te Goes in arrest „Reiskamer" wordt opgericht Tegen minder bonafide reisbureaux Pater Dehrenbach terug uit Noord-Amerika Katholieke Illustratie Geldboete van f720 SLUITING VAN RIJKS KANTOREN Amsterdams sterrenkundige naar Zuid-Afrika Stemmen bij volmacht SLAG OP DE MOOKERHEIDE Stil en vereenzaamd ligt het hoge land tussen Mook en Plasmolen onder het opstandig geweld van de voorjaarsstormen. In deze vochtige tijd van het jaar komt men er bijna geen mens tegen. Achter Sions- hof, even bezijden de Heilig Landstichting, loopt de Bieseltsebaan als een modderig karrespoor door de ver laten bossen tot dichtbij het werkeloze stationnetje Mook-Middelaar. Er zijn vanzelfsprekend betere en snellere wegen om naar dat stationnetje te komen, maar men loopt dan terwille van wat modderspatten de uitbundige krachten van het voorjaar mis. En bovenal geeft dat eindeloos schijnende modderspoor van gaten en kuilen, dwars door de zwijgende eenzaamheid, een meditatieve geest de nodige tijd om de vervaagde indrukken uit een oud geschiedenisboekje omhoog te halen. Een paar natte voeten moet ge daarvoor over hebben Daar staat ge dan boven op de Heu mense schans en het eerste uitzicht is overrompelend. Het moet toch nog een stevige klim zijn geweest, want recht vooruit ligt het verregende stationnetje dat als uitgangspunt diende, erg diep omlaag. Links daarvan graven poppe rige machientjes in de heuvelrug. Maar ondanks de somber overjagende wolken kan het oog op deze plek veel verder in de vroege middag schouwen. Een paar kilometers verder blikkert de Maas onder een gemeen vaal licht door een groen bed stroomafwaarts en een kilo meter of twintig meer naar links ligt Boxmeer in een waterige zonnestraal en bij helder weer moet het niet moei lijk zijn om de slanke dieseltreinen langs het schriele perronnetje te zien stoppen. Wijd en zijd ligt het Brabantse land hier op een klare dag open. Maar dit alles heeft niets uit te staan met vergeten regels uit een oud vader lands geschiedenisboekje zult ge zeggen. Terecht en ten onrechte. Want zoals het landschap ten dele verloren gaat In de voorjaarsnevelen, zo ook hangt een waas over het drama dat zich hier heeft afgespeeld, rond deze schans en in de vlakte beneden. Wanneer het waar is dat klaprozen bjj voorkeur op slagvelden groeien, dan zou het land hier in de zomer tot in de verre omgeving vuurrood gekleurd moeten zijn. Was het niet hier dat in het jaar 55 vóór Christus de laatsten der Usipeters en Tenkteren door de wilde ruiters van Caesar de moerassen en daarmee de dood werden ingejaagd? Maar het drama dat ons naar deze Verlaten schans heeft gebracht is ruim vijftien eeuwen later gedateerd. Om precies te zijn: het was op de 14e April 1574 (dezer dagen dus juist 380 jaar ge leden) dat hier de beide graven van Nassau, Lodewijk en zijn broeder Hen drik, sneuvelden. Met hen werd een leger van dertienduizend man volkomen ln de pan gehakt De oorzaak van deze verpletterende "^derlaag op de Mookerheide? v?n verscbillende lezingen en geen van alle geeft een volkomen betrouw bare indruk. Deze lijkt ons nog de meest aannemelijke: Lodewijk zag kans om met Franse onderstandsgelden een leger van dertienduizend man bijeen te brengen, waarmee hij in het vroege voorjaar van 1574 Brabant binnen viel. Bij Maastricht vond hij de Spaanse zee- en landoverste D'Avila tegenover zich, die hem belette om de Maas over te trekken. Lodewijk was gedwongen op te trekken naar het Noorden, waar hij zich op de Mookerheide legerde om daar de komst van nieuwe troepen af te wachten, die uit het Trierse Sticht moesten komen. Gezamenlijk zou men dan optrekken om de Prins van Oranje behulpzaam te zijn bij het ontzet van Leiden. Maar D'Avila was een knap krijgsman, die snel en vastberaden kon optreden. Langs de andere Maasoever rukte hij eveneens op naar het Noor den en hij wist de Nassaus voor te komen en zich stil binnen Nijmegen te legeren. Van daaruit stuurde hij een klein troepje naar het Mookse, dat zich volgens plan vrij snel op de vlucht liet slaan. De beide graven Lodewijk en Hendrik en hun vriend Christophel, zoon van de Paltzgraaf van Beieren, die de leiding hadden, trapten in dt listige val. Men voelde zich te sterk en sprak: „Wat willen die van Nijmegen buiten hunne dikke muren aanvangen? Laat ze toch stillekens thuisblijven". In deze ietwat verbijsterend nonchalante hoog moed ging het leger ter ruste in de sleuven van de Mookerheide. In Nijme gen poetsten de Spanjaarden hun wapens nog eens extra op. Overrompeling In de vroege morgen van die dra matische 14e April stormde D'Avila bij het eerste ochtendlicht de Mooker heide op. Het moet een fatale en ontzaglijke overrompeling zijn ge weest. Tevergeefs toeterden de hoorn blazers der Nassaus op hun hoorns. Te laat schetterden hun alarmkreten over de heide. Het leger was in de slaap overvallen, er was geen gelegen heid meer om de gelederen te sluiten voor de verspreid liggende troepen. De Spaanse vloedgolf kon niet gestuit worden. Het moet een verschrikkelijk gevecht van man tegen man zijn ge worden, die de Mookerheide in een dag rood kleurde. De verwarring was groot en menig krijgsman vluchtte naar de bedrieglijk lokkende schuil plaatsen van de moerassen. Maar de dood daar was even zeker als onder het lood en staal der Spanjolen. Er is over de slag op de Mookerheide een nevel blijven hangen, waarin feiten en details tot op vandaag verborgen liggen. Geen wonder ook. Geen man van de Nassauers heeft de avond meer over de hei zien vallen. Ja, als de sage juist is, toch nog één. Een enkele sol daat die het moordend geweld wist te ontkomen en lange tijd rondzwierf als wolvenjager. Hij moet volgens de over levering in Neerbosch bij Nijmegen zijn oude dag hebben gesleten. En voor zover het verhaal waar is: hij heeft geen enkele aantekening achtergelaten. In het oude protestantse kerkje van Heumen leeft de herinnering aan de slag «oncreter voort dan in het open veld. De koster geeft zonder veel om haal van woorden de forse sleutel, waarmee de kerkdeur knersend de toegang ontsluit tot de versteende his torie. Het vale licht drentelt over een pompeus monument aan de midden- wand. Een grote, witte tombe, met donkere marmeren ornamenten en symbolische vrouwenfiguren. Daar boven het wapenschild, omkranst door de wapenspreuk der Nassaus: „Plutot mort que vaincu, généraux sang de Nassau". (Diezelfde spreuk vinat men terug op een gedenksteen in de buitenzijde der kerk. Ingemet seld als herinnering aan de Neder landse soldaten, die hier in de Mei dagen van 1940 sneuvelden). De som bere tombe draagt een zwart marme ren plaat, waarop in verschraald ver guldsel te lezen staat: „Hulde en dankbare herinnering aan Graaf Lodewijk van Nassau en zijn broe der Graaf Hendrik van Nassau Gesneuveld 14 April 1574 op de nabu rige Mookerheide Bij de verdedi ging van de vrijheid des vaderlands". Een monument boven de onztkerheid en onbestemde ongewisheden. Een tombe, hol en leeg. Want het gebeen te van de beide graven is nooit ge vonden. Het is verzwolgen door de Dat druipende en bijkans vergeten stationnetje Mook- Middelaar is een betrouwbaar uitgangspunt voor een bescheiden expeditie naar een van die wazige momen ten uit de woelige beginperiode van onze nationale onafhankelijkheid. Links gaat de weg omhoog naar een baanwachterswoning. Een nieuwerwetse betonconstruc tie overspant daar het ravijn, waarin dagelijks de trei nen van en naar het Zuiden voorbij denderen. Na een tocht over een steeds stijgend hazenpad staat men dan plotseling, zonder enige aankondiging en zonder dat het oog iets opvallends in het landschap heeft bespeurd, voor een droge gracht, met daarachter een zeker twee meter hoge borstwering. Met een kleine aanloop kost het niet veel moeite om gracht en borst wering in een run te nemen. voortwoekerende heide of vergaan in de moerassen. Misschien verpulverd bij: de zandafgravingen. Naamloos ten onder gegaan temidden van dertien duizend getrouwen. Een geheel leger. Staande op die verregende Heumense schans kan men alleen nog maar de dingen raden. Over het aandeel van deze schans hangt een duister waas. Ze is in der haast door Lodewjjks mensen opgewor pen, zeggen enkele historici die het weten kunnen. Maar was de schans op het critieke ogenblik dan niet bezet? Zo niet, hoe kon een kundig en voor treffelijk krijgsman als Lodewijk dan zo'n onvergeeflijke blunder maken? En zo ja, hoe is het dan mogelijk dat men geen Spanjaard heeft zien naderen van af dit punt, waar men zelfs de muizen in de straten van Boxmeer kan zien lopen? Bjj overrompeling of stormen derhand door de Spanjolen genomen? Maar een leger van dertienduizend man hakt men toch niet met een simpel regi ment in de pan. Had Lodewjjk geen patrouille en wachtposten uitstaan? Geen verspieders, die hem van de om vangrijke Spaanse legerschaar in het Nijmeegse melding maakte? De vraag tekens rond de 14e April zijn vele. Enkele kilometers meer Zuidwaarts ligt, eveneens op een heuvelkam, de Mookerschans. Ongeveer van gelijke aanleg: een vijfhoekige ster met aarden bastions op de hoeken. De Heumense schans staat op een enkele vooroorlogse kaart, maar is practisch niet te vinden. De Mookerschans daarentegen is bij enkelen bekend en trekt nog wel eens een schaarse bezoeker, die komt genie ten van het ook daar overweldigende uitzicht. Maar de Mookerschans is in danig verval. Van binnen is de schans bijna geheel volgegroeid en daardoor al veel ingehoogd, zodat de kruin der wallen bijna gelijk ligt met de binnen ruimte. De wallen zijn in de loop der jaren ingezakt en afgebrokkeld en steken nog maar amper een meter boven de gracht uit. De Heumense schans daarentegen is volkomen gaaf bewaard gebleven. Mis schien omdat er maar weinig voetstap pen komen. Nu wint de vegetatie echter hand over hand terrein en wan neer men dit alles z'n gang laat gaan, is binnen enige decennia ook de Heu mense schans verloren en verdwenen. Dat zou jammer zijn. Men kan te gauw voor nationale monumenten pleiten, maar deze schans verdient toch wel be langstelling. ■- (Van onze Haagse redactie) Ter verbetering van de vervoersmoge- lijkheid, speciaal voor touristen van en naar Duitsland, kan binnenkort de ope ning worden verwacht van de spoorweg verbinding Maastricht-Aken-Keulen. De dienst op deze lijn zal worden onderhou den door Duitse dieseltreinen. De grens overgang zal geschieden bij Simpelveld. Dit grensstation, dat tot nu toe niet ge bruikt werd voor personendoorgang, zal hiervoor in gereedheid worden gebracht. Het personeel van de Duitse trein ont vangt een opleiding in Nederland om vertrouwd te raken met het Nederlandse seinenstelsel. Het ontslag dat de vorige maand drie vrijwilligers van, c|e marechausseereser ve, te weten de heren G. P. jr. te Em- men, en G. B. en H. A. A. jr. te Leeu warden werd aangezegd wegens ondisci plinair gedrag, hetgeen nogal wat stof heeft doen opwaaien, is thans in een nieuw stadium gekomen. Onmiddellijk nadat de betrokken reservisten namelijk van hun, ontslag op de hoogte waren hebben zij een request aan de minister van Oorlog, ir. C. Staf, gezonden waarin niet alleen tegen het ontslag, maar vooral tegen de term „ondisciplinair" ge drag werd geprotesteerd. Die term namelijk zou een gevolg zijn van uitlatingen die de ontslagenen heb ben gedaan op een vergadering te Assen op 6 Maart, waar de vrijwilligers hun grieven tegen het uitblijven van een de finitieve taakomschrijving uitten nadat de commandant van de marechaussee reserve de overste G. J. H. van Geldorp cm openhartigheid had gevraagd. De minister van Oorlog heeft thans in ant woord op het request de ontslagenen meegedeeld, dat hij geen termen aan wezig acht om het ontslag in te trek ken, maar dat hij wèl aanleiding heeft gevonden om de commandant van de marechausseereserve de overste Van Geldorp te verzoeken de motivering te wijzigen in „omdat de minister van Oor log zulks in het belang van de dienst wenselijk acht". Hiermee is de zaak in een nieuw sta dium gekomen, maar onbevredigend ge bleven. De heer A., wiens principiële hcuding ten opzichte van de Nationale Reserve onveranderd is omdat hij door arongen is gebleven van de noodzaak van krachtige reservediensten, acht dit antwoord teleurstellend. Noch bij het ontslag, noch in verband met de be handeling van het request heeft de mi nister over de gang van zaken te Assen iets gevraag aan de ontslagenen, zo zei hij De postale recherche, in samenwerking met de Goese recherche, speurt nog steeds naar de omstandigheden, waar onder een bedrag van f50.000 is ver dwenen, d t per aangetekende brief van het kantoor van de Amsterdamsche Bank te Goes naar het hoofdkantoor was verzonden. De bankbediende M. P. B. te Goes is gearresteerd en wordt op het Goese politiebureau gevangén gehouden. Hü schijnt samen met. een collega het pakje met bankbiljetten vlak voor sluitings tijd op de bank te hebben gereedge maakt en het toen naar het postkantoor te hebben gebracht. Uit het antwoord van de minister blijkt, dat er kennelijk van ondisciplinair gedrag niet gesproken kan worden en daaruit kan de conclusie worden getrok ken, dat ir. Staf bij het uitdelen van de ontslagen niet heeft geweten,'dat op de vergadering in Assen openhartigheid was gevraagd. Waarom het belang van de dienst dan met het ontslag van deze drie- vrijwilligers gediend is, blijft een open vraag. Deze uitspraak van de mi nister is niet slechts voor de ontslage nen, maar voor het gehele Instituut Steun Wettig Gezag onbevredigend. Binnen afzienbare tijd is de oprichting van een Reiskamer te verwachten. Deze kamer, waarvan het particuliere be drijfsleven de geestelijke vader is, zal zich gaan bezighouden met de sanering van de reisbureaux. Zoals bekend, be staat er op het gebied van deze bureaux veel beunhazerij. De bona fide reis organisaties wensen hieraan paal en perk te stellen, hetgeen zij hopen te be reiken door een sanering van de bu reaux. Op welke wijze de Reiskamer bij deze sanering te werk zal gaan, is nog niet bekend, evc min uis dit het geval is over de datum van oprichting. De hoogeerwaarde Algemeen Overste van de Missionarissen der H. Familie, pater Dehrenbach M.S.F., is van zijn visitatiereis naar Noord-Amerika in Grave teruggekeerd. Het nummer, dat in deze Goede Week verschijnt, opent met een reportage door de reiziger van de jeep-express van een dag, doorgebracht in de kerk van het Hei lig Graf te Jerusalem. De beschrijving van de verdeeldheid der christelijke gezindten en van de vervallen toestand van het heilig dom vormt trieste lectuur. In verband met het aanstaande bezoek van het Deense Ko ningspaar is er 'n causerie over deze konink lijke familie, geïllustreerd door een reeks charmante foto's. Fred Thomas geeft een pastorale impressie van Texel, waar het om streeks Pasen krioelt van de Jonge lamme ren. J. W. Hofwijk schrijft over de Austra lische hoofdstad Canberra - een stad van zeven suburbs maar zonder een eigenlijk centrum - en over Nederlandse Immigranten die hij er heeft ontmoet. „Naar de Scalpen jagers" luidt de titel van de nieuwe bij drage vin mèvrouw Roos: ze heeft betrek king op een avontuurlijke tocht naar een Indianenstam in de Gran Chaco. Dè karak teristiek van de leek geeft een beeld van de Italiaanse premier Mario Scelba. Jan Cot- taar houdt een nabeschouwing over de "flinke en verdiende nederlaag" te Deume! De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen de 39-jarige landbouwer en schaapherder Th. M. V. uit Cromvoirt (gemeente Vught), alias het „Cromvoirtse boertje". De rechtbank bevestigde het vonnis van de kantonrechter door V. te veroordelen tot een boete van zes maal f 120. V. was beschuldigd van het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde. De officier van Justitie had een boete van zes maal f 300 geëist. De departementen en Rijkskantoren zullen, voorzover de dienst het toelaat, Zaterdag voor Pasen en de Zaterdag na Koninginnedag gesloten zijn. Deze ar beidstijd zal worden ingehaald. Advertentie Zondap 23 Mei zal in de kronieken uan de Bond Zonder Naam met de gou den letters der naastenliefde geschreven u-orden. Op die dag organiseèrt pater Loop wederom zijn Dag der Naasten liefde, die nog meer dan voorgaande jaren een manifestatie moet worden van edelmoedigheid en onderlinge lief de. 23 Mei halen 1500 autobezitters in ons land en in België, want pater Loop wil ook ons buurland in deze actie betrekken een vader en een moeder van een gezin van huis om dit ouder paar geheel gratis een heerlijke dag te bereiden. Om de zesduizend gasten onder te brengen heeft de Bond Zonder Naam drie grote zalen afgehuurd: het Krelagehuis en het Concertgebouw te Haarlem en een enorme tenft die in Zandvoort zal worden opgeslagen. Evenals vorig jaar roept pater Loop de hulp in van dames, die een dag de zorg voor een ouderloos gezin op zich kunnen nemen, en verder van verken ners, wegenwachters en muziekcorpsen, van verkeersspecialisten, motorordon- nancen en verkeerspolitie, om alle pro blemen. die aan de organisatie van de Sterrit der naastenliefde verbonden zijn, op te lossen. Maar ook aan hen, die geen auto be zitten, zal de gelegenheid geboden wor den zich op deze dag van hun beste kant te laten zien. De Bond Zonder Naam verschaft hun namelijk een auto, zij het dan maar een heel kleintje, waarmede zij de overbelaste huismoe ders een helpende hand kunnen bieden. Ieder autootje het zijn er 500.000 kost een kwartje en met dat kwartje zal pater Loop in staat zijn een „Duizend Dienstmaagden Divisie" in het leven te roepen, die onder het motto „Denk, Durf en Doe" een maand lang kosteloze hulp gaat bieden in de gezinnen, waar de huismoeder door de zwaarte van haar taak de overspanning nabij is, of reeds bezweken is. Aan deze actie is 'n loterij verbonden, want bij elk autootje v/ordt een miniatuur kentekenbewijs gegeven, waarop een nummer. De uit slag van de loterij met ruim 200 lilliput- prijzen wordt 23 Mei via de K.R.O. be kend gemaakt. De Duizend Dienstmaagden Divisie kortweg D.D.D., zal een noodbrigade zijn, die gedirigeerd wordt naar de noodgebieden van het huishoudelijke leven. Zij zal in vier lichtingen wor den opgeroepen en na weinige doch krachtige en doeltreffende instructies een maand lang Augustus, Septem ber. October of November de naas tenliefde in practijk moeten brengen. Van de huismoeders mag geen beta ling worden gevraagd, daarvoor zorgt de Bond Zonder Naam, die voor iedere dienstmaand vijftig gulden uit betaalt. De Bond Zonder Naam komt met zijn actie niet op het terrein van de Gezinshulp en de Gezinszorg. Zij wil slechts een stimulans zijn van deze bestaande organisaties en een po ging doen de mentaliteit van de meis jes tegenover de huishoudelijke arbeid te wijzigen. De komende Zaterdagen zal pater Loop zijn plannen tot in de finesses in het Lichtbaken bespreken. In vier maanden tijd immers moeten de dui zend opdrachten volbracht zijn en wordt de Duizend Dienstmaagden Divisie weer ontbonden. Zaterdag 1 Mei komt het Lichtbaken echter te vervallen, want dan zal pater Loop zijn plannen uiteen zetten voor Radio Luxemburg. Gezien deze en dergelijke activiteiten zal het niemand verwonderen, dat de Bond Zonder Naam op het ogenblik onder hoogspanning werkt. Men is zelfs tot het instellen van een dag- en nachtploeg moeten overgaan. Ondanks het feit, dat pater Loop geen enkele ac tie voor de ledenaanwas van zijn Bond voert, is de Bond Zonder Naam de vo rige maand met zesduizend nieuwe le den gegroeid. De Bond wordt zelfs zó groot, dat Ne derland langzamerhand te klein wordt. Daarom heeft pater Loop de laatste weken contact opgenomen met talrijke mensen in het buitenland, o.a. in België en Luxemburg, terwijl in Parijs een ob servatiepost is gesticht. Dr. Koelbloed, verbonden aan het Sterrenkundig Instituut van de gemeen te-universiteit van Amsterdam, zal om streeks 20 April in Zuid-Afrika arrive ren om daar een studie te maken van de sterren en planeten, die op het Zui delijk halfrond zichtbaar zijn. Vermoe delijk zal hij zeven maanden in Kaap stad en Pretoria verblijven De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft zes jaar gevangenisstraf met aftrek, door te brengen in de vroe gere bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen, geëist tegen de bouwvakar beider J. H. K. Verdachte was ten laste gelegd moord met voorbedachte rade, subs, opzettelijke doodslag, of zware mishandeling. K. had 29 September van het vorige jaar zijn echtgenote C. J. H. met een bijl slagen op het hoofd en aan de hals toe gebracht, die zo ernstig waren, dat de vrouw ter plaatse overleed. K. zei niet de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw te doden. Hij had veel ongenoe gen met haar gehad en de echtschei ding was uitgesproken. Op de bewuste dag had de vrouw haar kind van school gehaald en onderweg verdachte ont moet, die toen met haar was meegelopen. Verdachte had haar gevraagd alles weer goed te maken, maar de vrouw weiger de. Er was toen een twistgesprek ont staan en op een gegeven ogenblik haalde K. uit zijn jas een bijl te voorschijn, die hij even te voren uit zijn fietstas had gehaald. Hij ging hiermee de vrouw te lijf, met het bekende gevolg. Uitspraak 27 April. Minister Beel huldigt de mening, dat bij religieuzen, die permanent onder één dak in gemeenschap leven en tot één huishou ding behoren, de omstandigheden als regel zodanig zullen zijn, dat zij als elkanders huisgenoten dienen te worden beschouwd. Aldus antwoordt hij op vragen van het Tweede Kamelid Groen (K.V.P.) betref fende de door B. en W. van Alkmaar ge geven interpretatie van het begrip „huis genoot" in de Kieswet, gesteld naar aan leiding van het feit dat in de gemeente Alkmaar aan religieuzen van het St. Eli- sabeth-ziekenhuis en huize ,,St. Augusti- nus" aldaar een volmacht om bij de Sta ten-verkiezingen voor een zieke (bedlege rige) medezuster te kunnen stemmen, is ge weigerd om dat zij niet als eikaars huis genoten worden beschouwd. Aangezien in hoofdstuk K van de Kies wet de uitvoering van de voorschriften in zake het stemmen bij volmacht bij uitslui ting aan B. en W. wordt opgedragen, ligt het niet o pde weg van de minister, ook al zou hij van mening zijn, dat hier een onjuiste beslissing is genomen, hierop in vloed uit te oefenen. Advertentie geeft U precies wat U nodig hebt! Het lijden van de Christenen ln Zuid-Celebes is een binnenlandse aan gelegenheid, aldus heeft vice-premier, Wongsonegoro in 'n verklaring aan de pers gezegd. Hij zei, dat het een a-na tionale daad zou zijn, wanneer men in deze kwestie hulp uit het buitenland zou vragen. Hij voegde hieraan toe, dat, wanneer men in deze kwestie buitenlandse hulp wil inroepen, de Indonesische commu nisten dit straks ook zouden kunnen doen en bijvoorbeeld hulp van de Chi nese volksrepubliek of van Rusland zou den kunnen vragen. Mr. Wongsonegoro zei een en ander naar aanleiding van v.V. v V v3v „Letera" Gelderse stamboekmerrie echter het voornemen van verschillende stro mingen om de kwestie van de christen vervolging aan de Wereld-Kerkeraad en de Verenigde Naties voor te leggen, in dien de Indonesische regering geen be vredigende maatregelen neemt Mr. Tambunan, voorzitter van de frac tie van de Christelijke Partij in het In donesische parlement, zeide in een com mentaar" op deze verklaring, dat de christenen niet 't publiek op de hoogte willen stellen van de wreedheid van de benden, die men kan constateren in al le onveilige gebieden. Wat de christenen bekend wensen te maken, is slechts de dwang, die gewapende benden uitoefe nen op de christenen om naar een an dere godsdienst over te gaan, waarbij degenen, die weigeren aan de wensen van de benden te voldoen, gedood of gemarteld worden. Tambunan zei, dat, indien de stappen van de regering geen bevredigende re sultaten opleveren, de christenen de kwestie niet wensen voor te leggen aan een land of een natie, maar zich willen wenden tot de hoogste instantie, welke toebehoort aan alle landen van de we reld, ook aan Indonesië, de V.N. Daar om Is de vergelijking, die mr. Wong sonegoro trok in zijn verklaring, niet juist, zy raakt de kern van de zaak niet, aldus Tambunan. Benden van Mazukkar Een tweeling-veulen is een vrij zeldzaam verschijnsel. Dinsdag van de heer Markerink uit Velsen deze twee dartele veulentjes ter wereld gebracht. De situatie in Zuid-Celebes is vrij gecompliceerd. Een groot gebied is onder controle van de bandieten. De dorpen zijn onverdedigd en liggen buiten bereik van de regeringstroe pen. Er bestaat weinig contact met de regering in Djakarta. De verbindingen zijn slecht en de berichten uit dit ge bied komen vaak met grote vertra ging en verminkt in Djakarta binnen. Er is in Indonesië een tendens om alle schuld van terroristische daden op de Daroel Islam te schuiven. Maar in het geval van Celebes is dat niet juist. Een machtige po6itie wordt ingenomen i door de „onafhankelijke" bendeleider Kahar Muzakkar, die niet officieel met de Daroel Islam in verbinding staat, maar een soort alleenheerser op Zuid- Celebes is. Reeds eerder hebben Muzakkar's ben den zich tegen de christenen gekeerd. In October van het vorig jaar vroeg de Toradja-bevolking de regering om wa pens om zich te kunnen verdedigen i tegen de benden die haar terroriseer- den. In het gebied waar Muzakkar opereert wonen ongeveer 400.000 christenen. Dui zenden hebben de bedreigde dorpen verlaten om elders een veilig heenko men te zoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7