Macht en invloed Veiligheidspact in wording voor Zuid-Oost-Azië Ook Frankrijk onderzoekt de mogelijkheid tot toetreding Spoedig onafhankelijkheid voor Indo-Chinese staten „De Schelde'' bouwt geen vliegtuigen meer Fokker neemt exploitatie van fabriekscomplex Dordrecht over Russisch emigrant uit West-Berlijn verdwenen VRESELIJK ONGEVAL IN OVERVEEN Legering VS.-eenheden in kader van samenwerking in Koningskinderen gaan hun ouders tegemoet Australië wenst snel onderzoek Tot hoofd en hart M Zware zandauto rijdt trottoir op Twee kinderen het slachtoffer, een van hen overleden Een motor met pretenties Tabaksindustrie verweert zich weer In geen enkel opzicht in strijd met vrede en veiligheid FOSTER DULLES NAAR AMERIKA TERUGGEKEERD J NEP. ANTWOORD OP RUSSISCHE NOTA DONDERDAG 15 APRIL 1954 78ste JAARGANG Nó. 25965 Verkiezingen in zicht III Koninklijke familie in vacantie-oord Affaire-Petrov Kop koffie en (of) thee te duur Extra-treinen met het Paasweekeinde Ontvoerd of gevlucht? Twee gevangenen uit Vught ontsnapt Longkanker Falcon Tweedjassen f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. <790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544 In de provinciën zijn drie bestuurs organen: de Provinciale Staten, Ge deputeerde Staten en de Commis saris der Koningin. De Commissaris is de leidende figuur in het provinciaal bestuur, hij is voorzitter van de Pro vinciale Staten en van Gedeputeerde Staten. In de Provinciale Staten heeft hij een raadgevende stem; in Gedepu teerde Staten een normale stem. De Politieke overtuiging van de Commissa ris kan dus van invloed zijn op de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten. Behalve de Commissaris van de Koningin telt het college van Gede puteerde Staten 6 leden. Momenteel zijn er in Noord-Holland 3 tot de P.v.d.A. behorende leden van Gedepu teerde Staten. Nu de nieuw benoemde Commissaris ook tot die partij behoort is er reden, de verkiezing van de leden Van Gedeputeerde Staten met bijzondere spanning tegemoet te zien. Het zal Waarschijnlijk op bezwaren stuiten bij de andere partijen om aan de P.v.d.A. opnieuw 3 zetels in Gedeputeerde Staten af te staan, omdat dan, de politieke ge zindheid van de Commissaris der Ko ningin in acht genomen, een rode meer derheid in dat college ontstaat. Veel Zal hier afhangen van de sterkte van de verschillende fracties in de nieuwe statenvergadering. Het machtigste bestuursorgaan van de provincie zijn de Provinciale Staten. Zij stellen de begroting van inkomsten en uitgaven vast, beslissen dus over de belastingheffing en bepalen welke uit gaven de provincie zal doen. Zij hebben ook de bevoegdheid om verordeningen vast te stellen; deze betreffen voorna melijk de zorg voor het landschaps- schoon, de wegen, de waterschappen, dijken en zeeweringen enz. Zoals wij in een vorig artikel reeds zeiden, vergade ren de Provinciale Staten als regel maar tweemaal per jaar. Hieruit volgt, dat aan het dagelijks bestuur der pro vincie, het college van Gedeputeerde Staten, een behoorlijke invloed op de gang van zaken in de provincie moet worden gelaten. Hebben de Provinciale Staten dus de grootste macht, Gede puteerde Staten hebben de grootste i n- vloed in het provinciaal bestuur en in vele gevallen is invloed van groter betekenis dan macht. Het behoeft dan ook geen betoog dat, als de nieuw- gekozen Provinciale Staten zich in hun eerste vergadering gaan bezighouden met de verkiezing van zes leden van Gedeputeerde Staten, zij een van de gewichtigste zaken van de gehele vier jarige zittingsperiode ter hand nemen. Met de samenstelling van 't college Van Gedeputeerde Staten is in grote trekken aangegeven in welke richting 2ich het provinciaal bestuursbeleid in de komende jaren zal ontwikkelen. Im mers aan Gedeputeerde Staten is de voorbereiding van alles wat in de Pro vinciale Staten aan de orde zal worden gesteld. Zij winnen de nodige adviezen in en vormen zich een voorlopig oordeel over een bepaalde zaak. Indien Gede buteerde Staten hun voorstel aan de provinciale Staten hebben vastgesteld, dan is het vooral wanneer het een ingewikkelde en veel voorbereiding eisende materie betreft voor de Provinciale Staten haast onmogelijk om daarin nog ingrijpende wijzigingen aan te brengen. Dit bleek kort geleden nog in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland toen het streekplan voor de Zaanstreek in be handeling kwam. Van katholieke zijde Werd toen ook de aandacht gevestigd op de grote invloed van Gedeputeerde Staten en hun technische adviseurs op de inhoud van dit plan. Niet alleen de voorbereiding van de besluiten van de Provinciale Staten, ook de uitvoering daarvan behoort tot de taak van Gede puteerde Staten; het mag bekend wor den geacht, dat de wijze van uitvoering in vele gevallen in hoge mate beslis send is voor de betekenis van een be paald besluit. Gedeputeerde Staten hebben ook grote tnvloed op de gang van zaken in de gemeenten. De gemeentebegroting en yele belangrijke besluiten van de ge meenteraden behoeven hun goedkeuring. Pit goedkeuringsrecht kan op verschil lende manieren gehanteerd worden; het kan worden een belemmering van de gezonde activiteit der gemeenten, maar het kan ook zodanig worden toegepast vat de gemeenten er toe kunnen komen °m ook nieuwe taken aan te pakken. Dat Gedeputeerde Staten ten deze ook stimulerend kunnen werken, is enige hjaanden geleden in Noord-Holland nog gebleken toen Gedeputeerde Staten de gemeentebesturen opwekten om meer te doen op het gebied van het verlenen yan steun voor de studie van min vermogende, begaafde, kinderen. Ook de gemeentelijke uitbreidings plannen zijn aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderworpen. Zij 'aten zich hierbij adviseren door de Provinciale planologische dienst. Vrij wel algemeen is de klacht bij de ge meenten in Noord-Holland dat de plano logische dienst te zeer op de stoel van de gemeentebesturen gaat zitten en zich mt in details in de plaatselijke om standigheden verdiept. Het kost de ge meentebesturen soms de grootste moeite °m, op zich vrij onbetekenende, wijzi gingen in het uitbreidingsplan goedge keurd te krijgen. In Noord-Holland is m dat opzicht nog opmerkelijk een ken nelijke voorkeur voor vrouwelijke inge nieurs. Zij mogen zich, voor zover ons lekend, niet in populariteit bij de bur gemeesters verheugen. Aan het eind van onze artikelenreeks ver het provinciaal bestuur, geschre ven in verband met de aanstaande ver kiezingen, willen wij nog eens met na druk wijzen op het grote belang, dat in «ja de zaken welke ter behartiging aan de provinciale besturen zijn opgedra gen, ook de katholieke opvatting zo krachtig mogelijk zal worden verdedigd Doordat er zo weinig katholieken deel mtmaken van het ambtelijk apparaat vooral in de leidende functies is het kantal katholieken bedroevend klein s het meer dan ooit nodig, dat zij kithans in de vertegenwoordigende li- hamen naar hun juiste getalsterkte eftegenwoordigd zijn. koningin Juliana, Prins Bernhard, de Dnsessen Beatrix en Irene en jonk- av°UWe rten®e Röell zijn Woensdag- rei0^ hegen uur na een voorspoedige knS in 0berSurS1 in Zuid Tirol aange- en- 's Middags was het gezelschap Vlj °en tocbt van bijna drie uur in een stü^uig dat door Prins Bernhard be- Kr.. rb werd op het vliegveld Innsbruck- tten aangekomen. Per auto ging Van j erder naar het tachtig kilometer hnsbruck gelegen Obergurgl. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is gisteravond van zijn bliksembezoek aan Londen en Parijs teruggekeerd naar de Verenigde Staten. Aan het eind van zijn besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, is een gemeenschappe lijke verklaring uitgegeven, die vrijwel dezelfde geest ademt als die, welke eergisteren in Londen door Dulles en Eden is opgesteld. Ook Frankrijk ver klaart zich bereid de mogelijkheid te onderzoeken, om binnen het verband van de Verenigde Naties een collectieve verdediging tot stand te brengen tot verzekering van de vrijheid, vrede en veiligheid van Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Alleen drukt de Parijse verklaring zich nog iets voorzichtiger uit met betrekking tot de strijd in Indo-China. De tegenwoordige opleving van de gevechten in dat land werd door Eden en Dulles reeds bestempeld als een gevaar voor geheel Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan. De verklaring van Dulles en Bidault ziet een dergelijk gevaar pas in een „verlenging van de strijd". Een belang rijk punt is verder, dat in de verklaring wordt aangekondigd, dat Frankrijk op het punt staat nieuwe belangrijke verdragen aan te gaan met de geasso cieerde staten van Indo-China. Deze laatste mededeling werd m po litieke kringen te Washington met vol doening ontvangen. Men gaat daar zelfs zo ver te hopen, dat Laos, Vietnam en Cambodja nog voor het begin van de conferentie van Genève op 26 April de toezegging van volledige zelfstandigheid zullen ontvangen. De democratische senator Mike Mans- field, lid van de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen, heeft daartoe al een compleet programma ontworpen. In elk van de drie landen zou een Ame rikaanse ambassadeur moeten komen, de leidende persoonlijkheden aldaar, die de Franse nationaliteit bezitten, zouden die moeten opgeven, en zowel in Laos, Cambodja als Vietnam zou de gehele volksvertegenwoordiging herzien moe ten worden. Ondertussen zijn de voorbereidingen voor de conferentie te Genève al aan merkelijk gevorderd. Eigenlijk resten er alleen nog een paar technische kwes ties, zoals het aanstellen van voldoende Het Australische Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp aan vaard, dat de instelling beoogt van een „Royal Commission", belast met het onderzoek naar de activiteit van spion nen. Het ontwerp is meteen doorgezon den aan de Senaat. De commissie zal het recht hebben getuigen op te roepen en hen te verplichten verklaringen af te leggen. Dit snelle optreden van het Huis is 'n gevolg van de verklaring van premier Menzies, dat de regering tal van documenten in handen heeft gekre gen waaruit het bestaan blijkt van een wei-georganiseerd Russisch spionnage- apparaat in Australië. Deze documenten zijn meegebracht door de derde secretaris van de Russi sche ambassade te Canberra, Petrov, die politiek asyl heeft gevraagd en ge kregen. De Russische ambassade en mevrouw Petrov hebben als hun mening te ken nen gegeven, dat Petrov door de Aus tralische regering is ontvoerd. Hij zou een overtuigd communist zijn, die zich met vreugde voorbereidde op zijn terug keer naar de Sovjet-Unie. Men gelooft te Canberra, dat Petrov met het oog op zijn eigen veiligheid thans verblijf houdt in een civiele gevangenis aldaar. Op de affaire-Petrov is commentaar geleverd door Igor Gouzenko uit Ca nada, de Russische codeerklerk, die in 1946 door een soortgelijke stap een zware slag toebracht aan de commu nistische spionnage in dat land. De Australische onthullingen noemde hij ,,goed nieuws" en er bleek volgens hem uit, dat nog meer Russen zouden overlopen, als zij er zeker van kunnen zijn, dat zij veilig zullen zijn. (UP). Acht de minister de onlangs opnieuw verhoogde prijzen, welke in café's en restaurants worden berekend voor kof fie en thee, in een redelijke verhouding te staan tot de prijs van de grondstof fen, vermeerderd met exploitatiekosten? Aldus heeft het Tweede Kamerlid Wei ter (KNP) de minister van Economische Zaken gevraagd. Is het niet nodig dat de prijsbeheer- sing een einde maakt aan deze prijsver hoging, aldus luidt een tweede vraag. tolken. Als officiële en ,,werk-talen is men namelijk overeengekomen te aan vaarden: het Frans, Engels, Russisch, Chinees en Koreaans. Van Russische zijde heeft men nog ge probeerd om communistisch China te laten optreden als een van de uitnodi gende mogendheden. De kwestie is van meer belang dan het uiterlijk gesproken schijnt. Rood-China zou dan immers een positie verkrijgen, die veel zou Hjken op die van een der „Grote Vijf". Dat nu willen de Westelijke mogendheden tot geen enkele prijs en daarom hebben zij in drie gelijkluidende nota's aan het Kremlin meegedeeld, dat zij communis tisch China alleen als „uitgenodigde" zullen toelaten. Het officiële orgaan van de commu nistische partij in Rusland, de „Pravda" liet zich nogal schamper uit over de reis van minister Dulles. Door zijn toe zegging, dat Groot-Brittannië weer mee mag doen aan de verdediging van de Stille Oceaan, zo schrijft het blad, heeft hij de .Engelse medewerking ge kocht aan een eventueel gezamenlijk optreden in Indo-China. Van nog een andere zijde is gerea geerd op de Londense verklaring. Na tionalistisch China heeft er in Washing ton op aangedrongen, dat de Europese mogendheden, die rood-China erkend hebben, zonder dat rood-China dit ge baar heeft beantwoord, hun relaties met Peking zullen afbreken. Het be treft hier Engeland en Nederland. Gedurende het Paasweekeinde zullen de NS op de hoofdlijnen naar het Noor den, Oosten en Zuiden en op de voor naamste lijnen in het Westen extra trei nen laten rijden. De dienstregeling van en'ge dezer treinen is in het spoorboek je opgenomen tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extra treinen, dat Zaterdag 17 en Maandag 19 April (Tweede Paasdag) groot is, zal op Dinsdagmorgen 20 April beperkt zijn, omdat NS op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten te rugvoeren, waarvoor veel spoorwegma- terieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaat dan ook de kans, dat in de eer ste uren na zeven uur niet in alle trei nen van de gewone dienstregeling vol doende plaats zal zijn. Alle werknemers van de afdeling Dordrecht van de N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" hebben van morgen, zo vernemen wij, een namens de directie van deze maatschappij en mede uit naam van de N. V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker getekend schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat „De Schelde" beeft besloten zich uit de vliegtuigbouw terug te trekken. Dit besluit is genomen, teneinde te komen tot een meer rationele productie en bedrijfsvoering. „De Schelde" heeft daartoe een overeenkomst aangegaan met de N. V. Kon. Ned. Vliegtuigenfa briek Fokker. Met ingang van 1 Mei zal Fokker de exploitatie, van het fa briekscomplex van „De Schelde" te Dor drecht overnemen met de bedoeling dit geheel voor vliegtuigproductie in te schakelen. „De Schelde" zal het vervaardigen van producten van licht metaal en van ketel onderdelen, voor zover dit tot nu toe geschiedde in de fabriek te Dordrecht, geleidelijk aan inpassen en voortzetten in het bedrijf te Vlissingen. Met het De 60-jarige dr. Alexander Troetsjno- vitsj, voorzitter van het anti-commu nistische vrjjheicfccomité voor Russisch- Duitse vriendschap, is gisteren in ge zelschap van de 40-jarige architect Heinz Glaske uit West-Berlijn verdwe nen. Een Ooet-Duitse zender meldde, dat dr. Troetsjnovitsj naar Oost-Duits- land is uitgeweken en daar politiek asyl heeft gevraagd. Een woordvoerder van de West-Berljjnse politie heeft daarentegen meegedeeld, dat hij is ont voerd en wei uit de woning van Glaske, op nog geen drie minuten gaans van de drukke Kurfürstendamm. De politie noemt deze ontvoering de ernstigste, die heeft plaats gehad sedert dr. Waiter Linse (hoofd van de economische afde ling van de organisatie der „Vrije Ju risten") in Juli '52 door communistische agenten werd overmeesterd en naar de Oostelijke zóne gebracht. ^P^sjnovitsj en Glaske zitten beiden m het vrijheidscomité, dat zich bezig Tussen gerechtigheid en liefde bestaat een groot verschil. houdt met de krijgsgevangenen, die uit Rusland terugkeren, met Russische emi granten, die een toevlucht in het Wes ten zoeken, en dat er zich op toelegt Russische militairen op te wekken tot desertie. Troetsjnovitsj is bovendien be stuurslid van de „Nationale Arbeiders unie van Russische emigranten" en lid van de West-Berlijnse federatie van na oorlogse Russische emigranten. Volgens de politie hebben ooggetuigen gezien, dat het bewusteloze lichaam van Troetsjnovitsj door een onbekende man de trap van het huis van Glaske werd afgesleept en in een zwarte limousine werd geduwd. Een vrouw, die naar bo ven wilde, dacht dat Troetsjnovitsj dronken was en bood aan de eerste hulp te waarschuwen. Maar Glaske, die met een reisdeken onder de arm achteraan kwam, gebaarde dat zij zich rustig moest houden. Er zouden minstens nog twee onbekende mannen en een geheimzin nige vrouw met donker haar bij de ont voering zijn betrokken. Mevrouw Glaske deelde de politie mee, dat dr. Troetsjnovitsj haar man eer gisteravond bezocht had. Zij was toen zelf naar de bioscoop gegaan. Bij haai terugkomst vond zij sporen van een worsteling en bloedvlekken. Volgens de Oost-Duitse radio was Troetsjnovitsj naar de Oostelijke sector overgelopen en had hij een „Westerse ondergrondse agent" meegenomen om zijn loyaliteit te bewijzen. Deze agent zou behoren bij de ondergrondse groep van ex-generaal Gustav Gehlen. Mevrouw Glaske ontkent dat haar man enige band had met wel ke ondergrondse organisatie dan ook. (Reuter-AFP-UP) oog daarop zijn reeds maatregelen ge nomen in Vlissingen. De leden van het personeel van „De Schelde" die te Dordrecht werkzaam zijn, met uitzondering van de werkne mers in de zware plaatwerkerij, zullen worden uitgenodigd onder gelijkwaar dige arbeidsvoorwaarden over te gaan in dienst van, Fokker. De werknemers in de zware plaatwerkerij krijgen de ge legenheid hun werkzaamheden voort te zetten in het bedrijf van „De Schelde" te Vlissingen. Nader vernemen wij dat „De Schelde" de lopende orders zal afmaken. Deze maatschappij bouwt, zoals men weet een groot aantal SAAB „Safir" lesvlieg- tuigen van geheel metalen constructie voor de Zweedse vliegtuigenfabriek „Svenska Aeroplan AB" (SAAB). „De Schelde" is geen licentiehoudster van de SAAB. „De Schelde" zal geen aandeel meer hebben in de fabricage van een groot aantal Hawker „Hunter" straaljagers voor de Koninklijke luchtmacht en de Belgische luchtmacht. Zoals bekend zou Fokker in samenwerking met „De Schel de" en „Aviolanda" de productie van deze nieuwe jachtvliegtuigen ter hand nemen. „De Schelde" heeft zich twintig jaar met de vliegtuigbouw beziggehouden. Bekende voor-oorlogse, door de con structeur Slot ontworpen en door „De Schelde" gebouwde Nederlandse vlieg tuigen waren de „Scheldemus" en de „Scheldemeeuw". zwaait opgetogen naar de vele belangstellenden, die bij Clarence House in Londen stonden, om haar 'tje Prins Charles vaarwel te wuiven voor de grote reis naar Tobroek, waar de beide koningskinderen na Prinses Anne en haar broertje maanden hun ouders zullen weerzien. Het prinsesje zit op de knie van Koningin-Moeder Margaret. Elizabeth: rechts na Prinses Vanmorgen omstreeks negen uur heeft zich op de hoek Bloemendaalseweg Julianalaan te Overveen een vreselijk ongeval voorgedaan, doordat de remmen van een der zandauto's van de firma C. Smit uit Haarlem, die regel matig over de Militairenweg naar Haarlem rijden, weigerden. De wagen botste tegen de villa Djember bij de verkeerscirkel juist op het moment, dat twee kinderen met een autoped daar speelden. De kleintjes werden tus sen een hek, een muurtje en de voorkant van de zware vrachtauto gedrukt, met het gevolg, dat een van hen onmiddellijk gedood werd en het andere zeer ernstig gewond naar het Marinehospitaal te Overveen vervoerd moest worden. Het zandvervoer uit de Kennemer- duinen vindt de gehele dag plaats en vanmorgen omstreeks 9 uur reden er twee vrachtauto's achter elkaar de hel ling van de Militairenweg af. De eerste moest bij de verkeerscirkel voor het van rechts komende verkeer stoppen. De chauffeur van de tweede auto druk te óók de remmen in, maar kwam tot de onstellende ontdekking, dat zij niet meer functionneerden. Ogenblikkelijk handelen was noodzakelijk. Hij koos een zwenking om de eerste auto heen en reed daarna tegen het hekwerk van de villa Djember op. De ongeveer zes jaar oude Bartje Stevens werd op slag ge dood, terwijl de vijfjarige Paultje Na- dorp onder de zware vijftons terecht kwam. Hij kon evenwel direct, zij het met ernstige verwondingen, worden bevrijd. Militairen en omstanders hebben onge veer een kwartier nodig gehad om de zandwagen leeg te scheppen. Eerst daar na heeft men Bartje Stevens onder de auto vandaan kunnen halen. De burge meester van Bloemendaal, jhr. mr C. J. A. den Tex, was op de plaats des on- heils aanwezig. Het heeft enige uren geduurd, vooral eer de politie van Bloemendaal be trouwbare inlichtingen van dit ernstige ongeval kon geven, dat in wijde kring grote indruk heeft gemaakt. De eerste berichten luidden, dat er twee kinderen gedood waren en vele ouders, die hun kinderen door de va- cantie en het mooie weer op straat wis ten, verkeerden in grote ongerustheid, zodat ook ons van vele kanten om in- U denkt misschien, dat de foto een nieuw model race-auto toont? Niets daar van. Het is slechts een motor, al is het er dan een met pretenties. Ontworpen en ontwikkeld werd dit nieuw model motor vooral bedoeld voor de wed strijdsport in de fabriek van E. R. G. Earles, Elms Metals Ltd., te Birming ham. De motor is geplaatst achter de bestuurder, bij het achterwiel. Er is plaais voor drie personen, naast elkaar. Ontwerper Earles ziet voor deze machine, die motor en zijspan tot één geheel maakt, een goede toekomst. Bij slecht weer zit men onder een zeildoek, beschermd tegen wind, koude of regen. formaties gevraagd werd. Kinderen dragen geen portefeuilles of identifi catiepapieren bij zich, waardoor moei lijk was vast te stellen, wie de slacht offert js waren. De politie heeft de zandauto in be slag genomen. Veelal rijden de chauf feurs met flinke snelheid hun vrachtje naar Haarlem. Men mocht veronderstel len dat het gebruikte materiaal aan alle eisen zou voldoen, te meer daar deze zwaar beladen wagens verschillende ge vaarlijke kruispunten moeten passeren. Er zal wel onderzocht worden, hoe de toedracht van deze zaak is geweest, maar dat er bittere woorden gesproken werden door de velen, die zich het ge beurde aantrokken, is even begrijpelijk als terecht. Zaterdagavond zjjn twee gevangenen uit het cellengebouw van de strafgevan genis Nieuw-Vosseveid te Vught ont snapt. In deze gevangenis worden jeug dige veroordeelden tot maximum 25 jaar opgesloten. De tabaksindustrie heeft in New Vork verklaard, dat de „sensationele" mede delingen, welke een oorzakelijk ver band legden tussen het roken van siga retten en longkanker, een volkomen eenzijdig beeld van deze veelomstreden kwestie hebben gegeven en zij heeft tevens opgeroepen tot een diepgaand on derzoek om de fundamentele oorzaak van deze ziekte vast te stellen. Een commissie voor onderzoek uit de Amerikaanse tabaksindustrie heeft een boekje uitgegeven, waarin vroeger ge publiceerde verklaringen van 36 kan kerspecialisten zijn opgenomen, die de beweringen van andere specialisten, dat bet gebruik van tabak longkanker ver oorzaakt, tegenspreken of in twjjfel trek ken. De oudste van deze verklaringen da teert uit 1923. Hierin wordt gezegd, dat de tabak wel irriterende bestanddelen bevat, maar dat hierdoor geen tumors kunnen worden veroorzaakt. De jongste verklaring is van 16 Maart en hierin wordt betoogd, dat er nog veel meer research-werk moet worden gedaan voordat men de oorzaak van longkanker of welke andere soort kan ker ook zal kunnen vaststellen. (UP). Advertentie (tot Vrijdagavond) Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, af en toe vrij krachtige Noordelyke wind. Vrjj Koud met in de vroege ochtend plaatselijk lichte nachtvorst. Zon: 5.43-19.38. Maan: 18.15-4.39. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft Woensdag middag aan de Sovjet-Russische ambassadeur te 's-Gravenhage, S. P. Kir sanov, een aide-mémoire overhandigd in antwoord op het Sovjet-Russische memorandum, dat door de ambassadeur 18 Maart aan minister Luns werd aangeboden. De tekst van deze aide-mémoire luidt als volgt: „Naar aanleiding van de stap door de ambassadeur van de U.S.S.R. cp 18 Maart 1954 moge het volgende worden opgemerkt. De Nederlandse regering stelt er prijs op te verklaren, zoals zij dit reeds me nigmaal in het verleden, heeft gedaan, dat zij, evenzeer als de regering van de Unie van Socialistische Sovjet Repu blieken, de zaak van de consolidering van de vrede en de handhaving van de collectieve veiligheid in de wereld is toegedaan. De regeling waarop het memorandum, dat op 18 Maart 1954 werd oerhandigd, doelt, is haars inziens in geen enkel opzicht in strijd met de hiervoren ge noemde beginselen. Allereerst dient de aandacht te wor den gevestigd op het feit, dat het in het onderhavige geval niet betreft het af staan van een basis aan de militaire luchtvaart der Verenigde Staten, doch het legeren op Nederlandse bases van Amerikaanse eenheden, welke onder NATO-bevel staan. De legering van vreemde troepen vormt tegenwoordig een normale gang van zaken, in geval staten zich ver plicht hebben om de veiligheid ge meenschappelijk te verzekeren. De Noord-Atlantische verdragsorganisa tie, welke een systeem is voor collec tieve veiligheid in overeenstemming met de algemene beginselen van het Handvest van de Verenigde Naties, voorziet in een nauwe samenwerking tussen zijn leden, in het kader waar van bovengenoemde regeling is ge troffen. Het feit, waarover het memorandum handelt, vormt derhalve geen nieuwe ontwikkeling, doch vloeit voort uit de toepassing van het Noord-Atlantisch verdrag, waarvan het defensieve karak ter algemeen bekend is. Deze toepassing kan dus onmogelijk de consolidering van de vrede of de vredelievende be trekkingen tussen de landen in gevaar brengen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1