Omgeving kathedrale basiliek wordt verbeterd Bach's Mattheus Passie door Chr. Oratorium Vereniging RIDDERZAAL in kaarslicht wederom een sprookje Nieuwe rectrix „Sancta Maria" i IS Kerkplein blijft formeel particulier eigendom, maar wordt in feite openbare weg Quie ï\o«Vn Diep ontroerende uitvoering Wijnfeest in de Vleeshal onder de titel Bon verre Mej. dr. Maria Nolte benoemd SCHOOLYOETBAL IN HAARLEM Hoe spelen de R.K. clubs? COSTUUMS ifSt GEMEENTERAAD VAN HAARLEM R.K. Harmonie St. Michaël krijgt uniformen Primeur voor Heemstede FALCON Guill'me Velü Indrukwekkend aantal doelpunten van Kimmenaede DONDERDAG 15 APRIL 1954 TAGJNA 2 Overige punten BRIXON-COSTUUMS 114.124.—, 144.— BRIXON DE LUXE 164 - DE BROODPRIJZEN TE HAARLEM Ophalen huisvuil „Groenland"-avond voor „De Garde" overtreft alles Prof. P. N. van Eyck overleden SPORT- COLBERTSen PANTALONS V erf raaiing stadhuis PASSIE-AVOND KATH. MIDDENSTAND 49.75 EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE Voor de jeugd door de jeugd H.B.C.Hillegom uitgesteld Nieuwe zaak in Cronjé- straat Waterstanden ROOKARTIKELEN TABAKSPIJP JAN VAN DER PIGGE Grote Houtstr. 81 Haarlem SANTPOORT Schoorsteenbrand HA A RLEMMERLIEDE Eerste lustrum S.H.S. Woningregistratie Uitbreiding Margrietschool W inkelsluitingswe t Onbewoonbaar verklaarde woningen 1 Speciale aanbieding in Tropicals en Effen Serge 100 wol voor f 9$.- le klas Costuums van f 129.-— tot f 175.- Op een hoogstaande en irenische wijze heeft de Haarlemse gemeente raad gistermiddag het voorstel van B. en W. behandeld, om de situatie nabij de kathedrale basiliek „St. Bavo" onder handen te nemen. Deze immers moet zowel uit stedebouwkundig als aesthetisch oogpunt onbevredigend genoemd worden. Om tot een geluk kige oplossing te komen, moest er overeenstemming gevonden worden met het bisdom Haarlem omtrent het plein voor de basiliek. De gemeente kwam, met het bisdom tot een accoord en in hoofdlijnen kwam dat hier op neer, dat het bisdom aan de gemeente het eeuwigdurend zakelijk recht van erfpacht verleent op het kerkelijk plein tegen een canon van f 1 per jaar. Ter vervulling van kerkelijke plechtigheden zal het bisdom gerech tigd zijn het plein gedurende ten hoogste twaalf dagen per jaar voor alle verkeer af te sluiten. Op die ma nier blijft het plein formeel particu lier eigendom en kunnen moeilijkhe den in verband met het bekende pro cessieverbod worden voorkomen. Bij de behandeling van het voorstel meende de heer WENSING (C.H.), dat afsluiting van het plein nog niet ver lies van openbaar karakter betekende. Hij zocht overigens ook naar de zin van de juridische vondst, om aan het grondwetsartikel te ontkomen. Op grond overigens ook van zijn gods dienstige overtuiging behield de heer Wensing blijvende bezwaren tegen het voorstel. De heer ALBRECHT (Arb.) stelde de vraag, of op deze manier moet worden tegemoet gekomen aan het overigens redelijke verlangen van het bisdom. Hij wilde het bepaalde grondwetsartikel (processieverbod) bui ten de discussie houden, omdat zulks niet tot de competentie van de raad behoorde. Wel heeft men er rekening mee te houden, dat het artikel nog be staat. En dan doet zich de vraag voor, of de voorgestelde oplossing aan vaardbaar is en of er sprake is van handelen in strijd met het geldende recht Een groep van de bevolking meent oprecht gekwetst te worden door deze processies op het plein, want in feite wordt een publieke ruimte tot kathe draal gemaakt, een andere bevolkings groep echter voelt zich oprecht ge kwetst wanneer haar de processies onmogelijk worden gemaakt. Formeel Is hier dan sprake van een eigen weg, welke met uitzondering van twaalf dagen feitelijk geen eigen weg is. Is deze oplossing wel beslist noodzake lijk? zo vroeg de heer Albrecht. For meel is dan alles wel in orde, maar feitelijk heeft men te maken met een gekunstelde en geforceerde constructie om processies mogelijk te maken. Dat wil dus zeggen geen formele, maar wel een feitelijke schending van de grondwet. - De bezwaren van de heer Albrecht zouden dan voornamelijk staatsrechtelijk zijn. Spreker bezag ook d® andere kant van deze zaak en stelde, dat tot op heden processies op het plein moge lijk waren. Het algemeen belang i.e. het openbare karakter van het plein zou dan een beperking bete kenen van het godsdienstig leven van de katholieke bevolkingsgroep. Daar om vordert hier de verdraagzaamheid, dat niet een vrijheid wordt ontnomen, welke reeds bestaat; diezelfde ver draagzaamheid vraagt aan de andere kant, dat rekening gehouden wordt met de andere groepen. Het een tegen het ander opwegend was spreker toch niet ongenegen zijn stem aan het voor stel te geven. De heer SPEK (A.R.) meende, dat er in feite niet veel zal veranderen, en hij ging met het voor stel accoord. Wethouder HAPPé betoogde, dat er overal begrip is getoond voor deze gevoelige materie; er zijn hier begin selen van de hoogste orde in het ge ding, welke kunnen leiden tot ver schillende oordelen. De wethouder merkte verder op, dat er bewust ge zocht is naar de voorgestelde construc tie, waarbij strijd met het grondwets artikel voorkomen wordt; in ieder ge val is het niet de bedoeling door de mazen te glippen. De hele kwestie is bovendien een ge meentelijk belang: de toestand rond de basiliek moet veranderen, ze is weinig fraai en onhoudbaar. Het aan zien van de wijk zal er op vooruit gaan. Het processieverbod wilde de wethouder in het midden laten; het is natuurlijk mogelijk, dat dit gewijzigd wordt, maar dat doet nu niet terzake. Advertentie Wel stelde spreker, dat de opvattingen daaromtrent de laatste jaren min of meer gewijzigd zijn en daarvoor zijn B. en W. niet ongevoelig gebleven. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) bracht de raad dank voor de hoog staande wijze, waarop deze zaak in discussie was gebracht en tenslotte werd het voorstel van B. en W. zon der hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening, dat de heer WEN SING tegen was. l-rij modellen, met ticket-pocket Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning woTdt medegedeeld: De broodprijsverhoging, die met in gang van Dinsdag 20 April te Haarlem zal gelden, heeft alleen betrekking op ander brood dan volkswit- en volks- bruinbrood. Voor deze broodsoorten gelden te HaaTlem de volgende maxi mumprijzen: afgehaald volkswitbrood groot 35 cent en klein 18 cent, volks bruin groot 34 cent, klein 17 cent, be zorgd volkswit groot 36 cent en klein 18 cent, volksbruin groot 35 cent en klein 18 cent. Het huisvuil wordt Vrijdagmiddag en Zaterdag niet opgehaald. Op 21 April 1954 zal door de oud- leerlingenvereniging van de le H.B.S.-b te Haarlem, „De Garde", in de Kroon zaal van restaurant Brinkmann een „Groenland-avond" worden gegeven voor leden en introducé's. De avond zal worden verzorgd dooi de heren Anthonie van Kampen en Siebe van der Zee. De overige punten van de agenda leverden geen belangrijk commentaar op. Het voorstel om beroep aan te te kenen tegen het vonnis van de kan tonrechter terzake van inhouding op het loon van een gemeente-ambtenaar leidde tot een juridische discussie. Be sloten werd met 24 tegen 7 stemmen, om in deze kwestie ook het advies in te winnen van de stadsadvocaat. De heer WILLEMSE (Arb.) wees er bij het voorstel omtrent de Prins Bern- hardlaan op, dat in een klein gedeelte van de Zuiderpolder enkele boerde rijtjes zijn blijven staan, die nogal on gerief opleveren. Hij vroeg daarom maatregelen om de onaangename reuk, die daar hangt, weg te nemen. Wet houder HAPPé verzekerde, dat tegen „hinder" zal worden opgetreden. De gemeenteraad ging verder accoord met het voorstel, om een geldlening van zes millioen aan te gaan, met de voorgestelde verhoging van het aan diverse verenigingen voor kraamzorg verleende subsidie voor 1954 en met de verhoging van het crediet voor de restauratie van de zgn. Goudleeszaal in het Frans Halsmuseum. Op een gebruikelijke tijd, kwart voor vier, kon de voorzitter de ver gadering reeds sluiten. Advertentie Er gaat toch maar niets boven dis warme écht- gezellige sfeer van zo'n glas Oude Floryn Zacht en geurig en tóch 20 heerlijk pittig Prof. dr. P. N. van Eyck, hoogleraar in de Nederlandse Letterkunde te Lei den, is, 66 jaar oud, dezer dagen over leden. Op zijn uitdrukkelijke wens is de begrafenis gisteren in alle stilte ge schied op de Ned. Hc-rv. Begraafplaats te Wassenaar. Pieter Nicolaas Van Eyck werd op I October 1887 te Breukelen-Nijenrode geboren. Hij promoveerde in 1914 in de rechten, werkte o.a. voor de N.R.C. te Rome en Londen en volgde Albert Ver- wey op als hoogleraar in de Ned. Let teren te Leiden. Ter gelegenheid van de P. C. Hooft-herdenking verleende de Amsterdamse gem. universiteit hem het doctoraat honoris causa. Prof. Van Eyck behoorde met Bloem. Geerten, Gossaert, A. Roland Holst, Jacob Israël de Haan e.a. tot de groep dichters die men vanwege het jaar van hun debuut wel als „de gereratie van 1910" aanduidt. De meeste dichters van deze groep stonden in nauwe betrekking tot „De Beweging" het tijdschrift van Albert Verwey. Met Gerretson en Geyl heeft Van Eyck het tijdschrift „Lei ding" opgericht, dat evenwel slechts kort heeft bestaan. In de laatste jaren onderging da waardering voor P. N. v. Eyck een gelukkige kentering. Hij wordt door jongeren met liefde bestudeerd. Hier van getuigen verscheidene studies, door jongere schrijvers aan zijn werk gewijd. De zandauto, die vanmorgen op de hoek van de BloemendaalsewegJuliana- laan te Overveen inreed op twee kinderen, ten gevolge waarvan een van hen overleed en het andere zeer ernstig werd gewond. Bijzonderheden over dit droeve gebeuren vindt men in het bericht op pag. 1. De jaarlijkse „besloten'' tijd zou men althans wat Nederland aangaat, ook passie- of wel en misschien nog beter Bach-tijd kunnen noemen. Het aantal en kunstgehalte, van, alsmede het be zoek aan de jaarlijkse uitvoeringen van Bach's passiiewerken bewegen zich nog steeds in stijgende lijn. Wij mogen ge rust beweren, dat Nederland reeds daardoor een vooraanstaande plaats in de muziekwereld inneemt. Opvallend, tevens begrijpelijk is het doorgaans plaats vinden van passie uitvoeringen in kerken, dit jaar voor de eerste maal ook in een katholieke kerk, die te Hulst in Zeeuws-Vlaanderen en welke uitvoering door tal van Belgen werd bijgewoond. Wat is het toch te betreuren, dat de traditionele Haarlemse uitvoering van Bach's Mattheus-passie (al gedurende meer dan 30 jaren) niet in de monumen tale Oude Baaf kan plaats hebben we gens het aldaar ontbreken van een ver warmingsinstallatie. Zulk een kerkge bouw is de aangewezen plaats om de benodigde sfeer volmaakt te kunnen aanbrengen. De overigens al zeer ver dienstelijke Mattheus-uitvoering door de Christelijke Oratorium-vereniging onder directie van George Robert zou in de Oude Raaf stellig nog in waarde stijgen. Dit mede door de mogelijkheid aldaar de beide koren, zoals Bach het zelf voorschrijft, meer afzonderlijk op te stellen (destijds al door wijlen diri gent Johan Schoonderbeek bij de uit voeringen in de Jacobskerk te Den Haag ingesteld) en o.m. de Evangelist met het jongenskoor aan het altaar te plaatsen, dus in het oude priesterkoor. Hoe meer men de voordelen van een kerkuitvoering overweegt, des te groter respect krijgt men voor het ensemble, dat op een concertzaal is aangewezen Nu de hoogtijdagen van de bollentijd naderen zal Haarlem ook haar feestelijkste kleed aantrekkenzodat ook de vele vreem delingen graag in deze stad zullen vertoe ven. De verlichting der historische gehou wen trekt de aandacht der velendie uit DuitslandEngeland, Amerika en Frankrijk komen. Met ingang van Vrijdag zal de Rid derzaal van het stadhuis evenals verleden jaar weer in de avenduren toegankelijk zijn en met kaarsen verlicht worden. De openstelling is tot 25 Mei op iedere Vrij dag- en Zaterdagavond van half ne gen tot half elf. Ook tweede Paasdag zal men deze prachtige historische zaal in de avond kunne i betreden. Het ligt in de bedoeling de Grote of St. Bavokerk, die door de verlichting der ra men van binnen inderdaad in een geheel ander licht staat, op Vrijdag- en Zaterdag avond te openen, met een kort orgelcon cert als bijzondere attractie. Op het Stationsplein is de internationale vlaggenversiering weer aangebracht en op het Houtplein is eveneens door middel van vlaggen op de verkeerscirkel een effect ver kregen, dat het imposante entree voor - de genen die uit het Zuiden komen nog fleu riger maakt. Ook de Vleeshal zal weer tot 15 Mei een vermaakcentriim zijn. De grote hall is ver sierd met wijnranken en wijntonnen en on der kleurige parasols of een zonnescherm boven een wijnbar zal het publiek de ver schillende wijnsoorten kunnen proeven. Een orkestje van vier man zal Iedere avond mu siceren. De exploitatie is in handen van Gebr. Brinkmann, die als naam voor deze zoete inval hebben gekozen. „Bon verre". Velen zullen ongetwijfeld het goede glas daar appreciëren. De opening is Zaterdag avond om half negen. In verschillende café-restaurants In Haar lem binnenstad is muziek al of niet met bij zondere attracties. Het verkeersbureau op het Stationsplein van de stichting Haarlems Bloei is bijna dag en nacht open. Honderden vreemdelin gen en landgenoten krijgen er de Inlichtin gen die zij wensen en daar de hotels en pensions voor de komende dagen alle be zet zijn is het personeel doende met het inschakelen van de honderden Haarlem mers, die een slaapkamer aan gasten die onderdak vragen beschikbaar willen stel len. Zoals bekend zijn deze adressen tevo ren nauwkeurig gecontroleerd. Haarlem zal tijdens de Paasdagen iedereen die een slaapgelegenheid vraagt goed van dienst kunnen zijn. Enkele congressen staan deze maand nog op het programma. Het Deutsch Niederlaen- dlsch Gesellschaft dat een studiereis maakt eongresseert op 22 en 23 April in Haarlem. Cp 23 April is hier ook het Ne derlands Wegencongres van de A. N. W. B. Het eerste Beneluxeongres voor de geschie denis der Wetenschappen vindt op 24 en 25 April plaats. Een groep van 700 Christe lijke jongeren brengt op Tweede Paasdag Advertentie ENMODE BARTRJORISSTR 24 Haarlem TEL.20420 u Naar wjj heden vernemen, heeft het curatorium van het R.K. Meisjes Ly ceum „Sancta Maria" te Haarlem tot rectrix van dat lyceum met ingang van 1 September benoemd mej. dr. Maria Nolte uit Aerdenhout, sinds 1935 lerares aan deze school in de vakken geschiede nis en Duits. De nieuwe rectrix is 3 Juli 1899 ge boren en was vele jaren lerares aan de St. Antonius Kweekschool te Amster dam. In 1935 kwam zij naar Haarlem en in October 1951 promoveerde zij cum laude aan de R.K. Universiteit te Nij megen op een proefschrift, gewijd aan Georgius Cassander. Zoals bekend, wordt „Sancta Maria" met ingang van de nieuwe cursus een volledige lekenschool. Reeds aanstonds na de eerste berichten over een wijzi ging in de leiding werd de thans be roemde rectrix genoemd, daar zeer velen in haar de fl&attr zagen, die de goede naam van het meisjeslyceum, waarvoor de Haarlemse katholieke ge meenschap de Zusters Franciscanessen altijd dankbaar zal blijven, ten volle zal kunnen handhaven. Mej. Nolte toch verstaat de kunst om als wetenschapsmens de vriendelijke eenvoud te doen opgaan in haar paeda- gogische kwaliteiten. Haar veelzijdig heid moge ook blijken uit haar politieke carrière. In September j.l. werd zij met algemene stemmen benoemd tot wet houder van Bloemendaal en het lag voor de hand, dat haar de portefeuille van onderwijs zou worden toevertrouwd. Het mag niet alleen voor de Bloemen- daals K.V.P.-fractie, waarvoor zij zitting in de raad heeft, maar ook voor de gehele Bloemendaals-e gemeenschap een gelukkige omstandigheid genoeino worden, dat mej. Nolte haar politieke functie naast die van rectrix kan blij ven waarnemen. een bezoek aan Haarlem en omstreken. De belangstelling voor het Frans Halsmu seum is vooral in de avonduren niet minder dan verleden jaar. Dit museum blijkt steeds meer de grootste trekpleister voor een ver blijf in Haarlem te zijn. Intussen is er weer veel veranderd en opgeknapt in het oude gedeelte van het stadhuis, en rondgeleid door de gemeen te-secretaris. mr. Phaff, hebben wij gis termiddag wel kunnen constateren, dat iedere verandering in dit geval ook een verbetering betekent. Dat geldt dan op de eerste plaats het portaal, dat zijn ingang vind onder de trap op de Gro te Markt. Het tochthalletje opval lend leliik is nu gelukkig afgebro ken, zodat er belangrijk aan ruimte is gewonnen. Het portaal heeft een nieuw verfje gekregen, het geheel is veel lich ter geworden en de gebeeldhouwde halkfiguren komen nu veel beter uit. Destijds kon het publiek via de stenen bogen in het portaal een doorgang vin den. Later zijn die bogen afgesloten met ramen, maar thans zijn er stemmen op gegaan om die bogen weer vrij te ma ken. Zover is het echter nog met, maar wat niet is kan nog komen. Een gedegen verfraaiing heeft ook de z.g.n. Schepenkamer ondergaan; dit vertrek, dat naar Franse stiil is inge richt, zal binnenkort ook worden voor zien van twee kristallen luchters. In de gang zal boven de deur van deze kamer de spreuk worden aangebracht: diligite justitiam (hebt het recht lief), maar ook die gang zelf. welke leidt naar de oudé raadzaal, thans de kamer van B. enW., is onder handen genomen. Twee schil derstukken, de een voorstellend Gode- vaert en Dïederik V, de ander de rou wende gravin Ada, zijn grondig schoon gemaakt. De lambrizering is weggehaald, waardoor het hoog-oprijzend karakter van de muren veel sterker spreekt. Ook de koningen-beelden zijp ver dwenen en tussen de ramen zijn kope ren kaargarmen aangebracht, zodat ook deze gang bij bijzondere gelegenheden met kaarsen verlicht zal worden. Voor dagelijks gebruik zijn er in de kruising van raam-muur en balkenzoldering klei ne lichtbuïzen aangebracht en wel zo, dat ze niet storend werken. De kaars- lantaarns hangen nu ook aan gesmede kettingen. Boven de deur van de kamer van B. en W. komt de spreuk te staan- doe wel en zie niet om. Genoemde kamer heeft eveneens ver andering ondergaan. De balkenzoldering is schoongemaakt en onopvallend is tus sen de balken een electrische verlich ting gebouwd. Vier koneren kaarsluch ters zorgen er voor, dat de sfeer in de ze prachtige kamer haar eigen karakter bewaart. Voor de Haarlemmer en zijn gasten is er dus alle aanleiding om het stadhuis, waar hij zo vaak langs gaat, op een avond eens binnen te stappen en zijn genoegen te beleven aan het' fraaie interieur. De R.K. Harmonie „St. Michaël" zal zeer spoedig, dank zij de grote mede werking van een aantal ingezetenen, in volledig uniform verschijnen. Het eerste optreden zal geschieden op een feestavond in het Minerva-theater, die gehouden wordt op 21 April. De aan bieding van dit kostbaar geschenk ge schiedt door pastoor C. v. Mierlo. Op deze feestavond zal „St. Michaël" laten horen wat zij op muzikaal gebied presteert en daarnaast zal het Christe lijk Mandoline- en Toneelgezelschap „Semper Avanti" uit Leiden voor een gezellig uurtje zorgen. Dat de leden van „St. Michaël" min of meer verguld zijn met de mooie uniformen, laat zich denken. Deze ver eniging is de eerste in Heemstede, die nu volledig is uitgerust. Voor de passieavond, die Woensdag door de katholieke middenstand in het Parochiehuis aan de Achterweg was ge organiseerd, bestond helaas niet die grote belangstelling welke het bestuur had verwacht. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer A. Verdonschot, hield pastoor H. A. J. Drost een begeesteren de toespraak. Slechts door een sterke organisatie zal de middenstander er in slagen zich tegenover grootkapitaal en arbeiderscoöperaties te kunnen hand haven. Dat is volstrekt noodzakelijk, want het verdwijnen van de midden stand zou een onafwendbare ramp be tekenen. Advertentie REGENJASSEN Grote Houtstraat 96 De Nederlandse jeugd steekt de han den uit de mouwen en de ouderen tas ten in hun beurzen. Dit gebeurt in de week na Pasen. Te beginnen met 20 April tot 24 April zullen katholieke pioniersters, gidsen, kabouters, voor trekkers, verkenners en welpen er eensgezind op uit trekken om hun dien sten aan te bieden aan U in ruil voor een geldelijke beloning onder het mot to: „Een Heitje voor een Karweitje". Het moet „heitjes" regenen, zodat de groepskassen in het district Haarlem worden aangesterkt. Nieuwe plannen kunnen dan ten uitvoer worden ge bracht, zoals de organisatie van de zo merkampen (wat is het geen stoer idee de kosten gedeeltelijk zelf te hebben verdiend), maar ook het werk voor de gebrekkige gidsen en kabouters, ver kenners en welpen, dat dikwijls zo kostbaar is, kan dan weer terdege op de nodige geldelijke steun rekenen. Kortom, van de ouderen in Haarlem en omgeving wordt verwacht, dat zij de komende dagen bereid zullen zijn de kleine karweitjes over te laten aan de jeugd, die graag bereid is de opgedra gen werkjes op te knappen. Er worden dus karweitjes gevraagd! Wie zou er nu niet eens van willen pro fiteren om voor het verrichten van al lerlei klusjes extra hulp te kunnen krij gen? Het is immers schoonmaaktijd, dus er moet worden opgeruimd; het is voor jaar, dus de tuin moet worden opge knapt; het is vacantie, dus er moet eens op de kinderen worden gepast; moeder wil eens de afwas laten doen; de schuur moet worden opgeruimd; er moet hout gezaagd en gehakt worden enz. enz. In de Paasweek behoeft niemand te tobben. Neem een gids of een verken ner. Ze komen zich bij U aan huis pre senteren en hebben een legitomatie- en werkkaart bij zich. Hebt voor meer dere handen werk of wilt U op specia lê tijden hulp hebben, bel dan: voor meisjeswerk 16403, 20746, 10107 voor jongenswerk 26809, 25785. Reeds nu kunnen werkkrachten gor den besproken. Er zijn wel vele han den, maar de vraag is groot! De voor Zaterdagavond vastgestelde competitiewedstrijd HBCHüJegorn is uitgesteld. HBC speelt nu a.s. Maandag, Tweede Paasdag, de uitwedstrijd tegen BMT. en toch zijn auditorium onder diepe in druk weet te brengen van de meester lijke verklanking door Bach van het lij densverhaal door de apostel Mattheus. Zo moet men opnieuw groot respect hebben voor het ensemble, gevormd door de koren van de C.O.V., de solis- tengroep en het N. Ph. Orkest, dat de Mattheus-passie in haar geheel (zonder een enkele coupure) als een onver breekbaar geheel, bewonderingswaardig technisch beheerst, zeer waardig en in getogen en toch met sterk doorvoelde voordracht en hoogst welluidend weer gaf. Het werk zelf bezit ondanks zijn af gesloten geheel meerdere hoogtepunten, die bijzonder aantrekken naarmate het gevoelselement van de luisteraar er op reageert. Door de opvatting enig ver schil hierin is altijd mogelijk zonder de stijl te forceren kan het ene onder deel meer aandacht trekken dan het andere. Waar echter een uitvoering zo stijlvol is, zoals deze van de C.O.V., daalt men bij een bespreking niet af in details. Het gevaar dreigt dan, dat een lezer, niet-luisteraar, toch nog de indruk krijgt, dat de onderdelen aan waarde niet gelijk stonden. Wel is het een gebiedende eis, de le zer behalve de reeds genoemde namen van koor en orkest, ook die van de so listen met opgave van hun taak met ere, we mogen wel zeggen mede uit grote dankbaarheid te vermelden: Erna Spoorenburg, sopraan, Wilhelmine Mat- thes, alt, Henk Meyer, tenor en Rom Kalma, bas, alleen voor de Aria's met voorafgaande recitatieven. Dan voor de vertolking van het lijdensverhaal: Guus Hoekman, bos, voor de Jezuspartij, Han le Fèvre, voor die van de Evangelist en Arie de Rijk voor de kleine partijen: Petrus, Pilatus, Judas e.a. Hieraan nog toe te voegen: Tom de Vries als de re- petiteur van het opvallend beschaafde jongenskoor, organist Piet Halsema en een extra woord van waardering voor het fraaie spel van alle instrumenta listen, die soli vervulden. Voor de leider George Robert zij het bereikte resultaat: een ontroerende uit voering over de gehele linie wellicht de allergrootste dank! De traditionele Haarlemse Mattheus- uitvoering behoort zeker tot de beste Nederlandse uivoeringen! De grote Concertzaal was zoals ge woonlijk uitverkocht. O. K. De veranderingen in de Gen. Cronjé- straat zijn nog steeds niet ten einde. Gisteren heeft weer een opening plaats gehad, nu in het perceel Gen. Cronjéstraat 94, n.l. een filiaal van het reeds jaren gevestigd bedrijf van de heer T. Waterbolk, Schotersingel 21. Men vindt hier een colectie fornuizen, electrische wasmachines, koelkasten, gas haarden, geysers, haarden en ka chels etc. in een grote variatie. Het interieur van de winkel is ge heel gerestureerd en de meest moderne verlichting zet het fraaie geheel in een zee van licht. Er was veel belangstelling en er wa ren zeer veel bloemen. Donderdag 15 April Hoog water: 2.24 u. en 14.43 u. Laag water: 10.08 u. en 22.35 u. Vrijdag 18 April Hoog water: 3.00 u. en 15.15 u. Laag water: 10.47 u. en 23.09 u. Advertentie ■A Profiteer van y^J aantrekkelijke, goedkope Amsterdam - Londen retour, 122.90 Dagelijks om 21 l*roemde EUZABGTHAN Europa's meest comfortabele machine, Omringd door alle comfort en' service, spaart U toch geld.- Inlichtingen cn boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Leidseptein» Amsterdam-C Tel. 64848 Woensdagmiddag zijn op de ver schillende sportvelden te Haarlem de School voetbalwedstrijden begonnen, dit jaar voor de 23ste maal. Het weer was goed en wanneer er geen dagen met stromende regen komen, zal het omvangrijke programma op Zaterdag 1 Mei in het Heemsteedse Sportpark worden beëindigd. Laten we voor de voetballende jeugd het beste hopen. Deze middag is gestart met in hoofd zaak de Katholieke scholen, daar deze op Witte Donderdag niet spelen. De uitslagen van de eerste dag wa ren: Afd. A, B en C: geen wedstrijden. Afd. D: Triniteitslyceum 3St. Hen- ricusschool 3 1—3, RKULO 6—St. Je- roenschool 5 2—4, Mendel-College 3 Ger. Majellaschool 40, RKVGLO 2 St. Jeroenschool 6 110, St. Henricus- school 4St. Canisiusschool 21, RKULO 5St. Jeroenschool 4 010, Marnix v. St. Aldegcndelyceum 3 Kon. Emmaschool 1 22 (Kon. Emma- school wint), HBSB 6J. P. Thysse Montessorilyceum 60, Coornhertly- ceum 5Chr. ULO 2 (Bl'daal) 14, Sted. Gymnasiumlste Centr. School 3 6—1, Ambachtsschool 5A. H. Ger- hardschool 4 2—1. Afd. E: St. Adelbertusschool (Bloe mendaal)St. Petrus Canisiusschool 010, Koorschool v. d. St. BavoSt. Franciscus- Xaveriusschool 1 15, St. Jozefschool (Heemstede)St. Bavo- school (Westergracht) 08, St. Lam- bertusschool 2St. Aloysiusschool (Heemstede) 05, Willibrordus- schoolSt. Antoniusschool (Haarlem) 00 (St. Antoniussehool wint), Domi- nicus SavioschoolR.K. Opleidingssch. 11 (Dom. Saviosch. wint), St. Lucia- schoolSt. Aloysiusschool (Overveen) 08, St. Antoniusschool (Aerdenh.) R.K. Schoolvereniging 30, Jacoba- schoolSt. Bonaventuraschool 120, St. Bavoschool (Eemstr.)St. Lam- bertusschool 6—3. Er is dus in het algemeen nogal lustig gescoord, alles behalve prettig voor de doelmannetjes, die zoveel malen de bal uit het denkbeeldige net moesten halen. Maar de verliezers zinnen op wraak in de verliezers afdeling! (Maandag 19 April) Always ForwardDEM TerrasvogelsVitesse RKAVV—TYBB HBC—Hillegom VVSBTeijlingen ConcordiaDOSR LisseSJ O Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie der N. Haarlemsche Crt., Srne- aestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in> bezoekende club is 2. gelijk spel is_ 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. Donderdag 15 April Concertgebouw: Chr. Or»t. Ver. met de Matthaeus Passion, 7.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, tot en met 17 Mei: speciaal arrangement van de meesterwerken van Frans Hals. Ge opend 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. Bovendien bijzondere avondopenstelling van 2023 uur met feeërieke verlichting. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 115 uur (behalve Maandag). Kunsthandel Leffelaar, tuinzaal, Wagen weg 102. Moderne schilderkunst uit Bali (tot en mét 23 April). DIVERSEN: Tot 16 Mei iedere Zaterdag cn Zondag alsmede op Paasmaandag rondvluchten per helicoptère boven Haarlem, van 13 tot 15 uur. Heliport: Terrein hoek Wagenweg Van Oldenbameveldtlaan. Advertentie In onze afdeling brengen wij een nieuwe in 12 modellen. Merk: JAN VAN DER PIGGE Engels fabrikaat - Eigen import uit Londen. Onze naam op iedere pijp een garantie voor kwaliteit t 7.50 - 10.-. De Santpoortse brandweer heeft as sistentie moeten verlenen voor een schoorsteenbrand1 in huize Maranatha aan de Duinweg. De oorzaak moet ge zocht worden in het gaan branden van roetaanslag in de schoorsteen boven een fornuis. De brandweer was de zaak snel meester. De schade kon hierdoor be perkt blijven. SHS, de R.K. sportclub uit Haarlem- merliede en Spaarnwoude, welker eer ste voetbalelftal kort geleden het derde klas kampioenschap van de HVB be haalde, gaat Maandag 2de Paasdag het eerste lustrum vieren. De dag wordt ingezet met een H. Mis met algemene H. Communie in de Parochiekerk te Haarlemmerliede en Spaarnwoude om 8 uur. Daarna volgt een gemeenschappelijke koffietafel in het Verenigingsgebouw en om elf uur is er receptie. In de middaguren wordt een sport middag gehouden. Voetbal, handbal en athletiek staan op het programma. De voétbalwedsti ij d SHS—Spaarndam vormt de hoofdschotel. 's Avonds is er een grote feestavond in het Verenigingsgebouw met bal na- In verband met de in bewerking sdjn- de uitbreidingsplannen moet een woning registratie in de gemeente Haarlemmer liede plaats vinden. De heer M. Kion alhier ïs belast met deze werkzaamhe den, die 900 huizen, woonwagens en woonschepen omvatten. Per geregis treerd geval zal f 2.— vergoed worden, zodat de kosten totaal f 1800 bedragen. Dg openbare lagere Margrietschool zal een derde lokaal krijgen, waarvoor de kosten f 3100 bedragen. Er zal tevens een fietsenbergplaats bij gebouwd worden. B. en W. stellen de Raad voor te be palen, dat de winkelsluitingswet 1951 niet zal gelden op 26, 28 en 29 Mei voor de winkels in het dorp Halfweg in ver band met te houden openbare verma kelijkheden. B. en W. van Haarlemmerliede stel len de raad voor de percelen Zijkanaal C 6 en 6a onbewoonbaar te verklaren. De termijn van ontruiming van perceel Rmgoord 24 kan met een jaar verlengd worden. Ons „vormhoudend" costuum, I Ml "V vervaardigd door de beste coupeurs, met prima Engelse WJM wollen stoffen met volle garantie f 119.- In één- of twee-rij model; in moderne dessins, met vanzelf de beste afwerking Uw Kleding-adviseur Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2