Kostbaarste waterstaatkundige werk uit de geschiedenis Voortdurende strijd tegen het water „HOUDT DE VLAG IN TOP „Willem Ruys" met beeld van Erasmus naar Djakarta Leidseplein plannen heeft grote in petto DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO K ru iswoord raadse l m Nederl. Credietbank emitteert f 1,2 min. aandelen a 105 pet. Halfstok bij dodelijk verkeersongeluk cCe /l/lcror>'m<&Tv Waterorgel in het Leidsebosje? Een ton schade door brand in Maastricht BOUW VELSER TUNNEL Waardoor de tunnel zich onderscheidt Nieuwe actie Amsterdamse verkeerspolitie Vierbander Veenendaal verlaat de K.L.M. Jongen speelt met vuur Niet als relikwie onder een glazen stolp Stijging debiteuren- cijfer DONDERDAG 15 APRIL 1954 PAGINA 5 Technische verbeteringen Bekend vlieger wordt chef Luchtmacht Voorlichtings- dienst Grondwetsherziening Tijdschema ontworpen? door CLARENCE B. KELLAND (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) A .N.W .B.-autobeurs R.A.I. distancieert zich van de B.O.V.A.G. Veer pont je overvaren en gezonken Tas met waardepapieren in diepte verdwenen Oplossing van Woensdag Huisvesting bejaarden ƒ900 BOETE VOOR TANDTECHNIKER PRIESTERWIJDING IN BOLIVIA Van vier Nederlandse Augustijnen Dronken automobilist rijdt door na aan rijding Rechtbank: 3 maanden Bunkers op duinen en dijken opgeruimd Vier millioen nodig Vee van Nederlanders in Sao Paulo bekroond Mooi succes van Nederl. kolonie Ribeiraa De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland en Haarlem hebben een excursie gemaakt naar de Velser tunnel in aanbouw. De deel nemers waren daar onder uitstekend geleide van ir. A. Eggink, hoofd ingenieur A van de Directie Sluizen en Stuwen te Utrecht, die zich al van 1937 af heeft bezig gehouden met de voorbereiding en verwezenlijking van dit enorme project. Wie het uitgestrekte terrein van ongeveer 50 ha. aanschouwt, nodig voor de aanleg van deze moderne tunnel, wie daarnevens in en rondom de 25 meter diepe bouwput de werkkraan en draglines ziet, de betonfabriek, de gouden van wapeningsstaal, de stalen bekistingen en de honderden werk lieden, opzichters en ingenieurs, die diep onder het maaiveld de tunnel lichamen vorm geven, weet, dat men hier bezig is met het meest kostbare Waterstaatkundige werk, ooit in onze geschiedenis ondernomen. De totale hosten, aansluiting op omliggende wegen inbegrepen, belopen f 105 mil- üoenTotaal worden verwerkt 360.000 m3. beton, 36.000.000 kg. staal en 9914 ton stalen damwand. De grond, die bij dit werk vrij komt, omvat alleen al 1.750.000 m3. Men is thans bij Velsen zover, dat then al een paar honderd meter tunnel aan de Zuidzijde gereed heeft en dat ttien ook aan de overkant van het ka- haal (richting Beverwijk dus) met de Werkzaamheden is begonnen. Over goed drie jaar, zomer 1957 dus, hoopt men de auto's en treinen onder het Noordzee kanaal te kunnen laten doorrijden. De autotunnel en spoorwegtunnel, die in één en dezelfde bouwput worden ge blaakt, worden heel verschillend van lengte. De eerste wordt 1644 meter, de laatste bijna twee maal zo lang, n.l. 3224 tneter. Dit verschil vindt zijn oorzaak in het feit, dat men voor het wegver keer een helling van 128,5 kan toepas sen (overeenkomend met de Maastunnel te Rotterdam en de Scheldetunnel te Antwerpen), doch voor de treinen reke ning moet houden met een belangrijk flauwere daling en stijging, te weten 160. Het laagste punt, tot waar auto's en treinen zullen afdalen, ligt op ruim 23 meter onder N.A.P., zodat bij de aanleg een hoogteverschil van goed 24 meter nnoet worden overwonnen, aangezien de toegangswegen liggen op het niveau van 1 meter -f- N.A.P. De bovenzijde van de tunnel is zodanig gelegen, dat in de toekomst het Noordzeekanaal kan wor den verdiept tot 15.50 meter N.A.P. (de drempeldiepte van de Noordersluis bij IJmuiden) en dat daarbij boven de tunnel nog een grondbedekking over blijft met een minimumdikte van 80 cm. De Zaanse en Haarlemse K. van K.- leden hebben vol belangstelling toege zien hoe bij deze tunnelbouw gebruik Wordt gemaakt van rijdende stalen be kistingen, een systeem, dat ontwikkeld is uit het Engelse patent „Blow-Knox". Een practische oplossing, daar men voor houten bekistingen onvoorstelbare hoe- Veelheden hout zou moeten aanvoeren. Met de stalen framen, die men nu aan wendt, heeft men het voordeel, dat zij steeds opnieuw kunnen worden ge bruikt, bijv. eerlang bij de bouw van de Hemtunnel. Als het beton van de tunnelwand hard is geworden, klapt men de verticale zijde van de binnenbekis- ting naar binnen, laat haar zakken en rudt haar verderop, om weer een moot Tm j tunnelschacht te gaan vormen. ueze kostbare bekistingen is ruim .TJboen geïnvesteerd; in de overige outillage ongeveer f 1 millioen. Zoals bekend, is de bouw opgedragen aan de Amsterdamse Ballast Maatschappij, die, ï?r Ye™«s van de uitvoering, 1 Maart j.l. het gehele werk heeft toege wezen gekregen. Eigenlijk is zo'n tunnelwerk in een open diepe bouwput een voortduren de strijd tegen het water. Men werkt er met enorme damwandschermen en met krachtige pompen, die dag en nacht water lozen. De deelnemers aan de excursie konden zich er van over tuigen, dat het werkterrein zelfs op 25 meter diepte prachtig droog is. Het was of men er in het zand van de duinen liep. Van de gebruikelijke bouwmethoden, te weten de zink- methode, de schildmethode en de open bouwput, kwam bij Velsen alleen de laatste in aanmerking. De in hydrologisch opzicht zo belang rijke kleilaag, die zich ter plaatse op 16 meter N.A.P. bevindt en het zoute bovenwater scheidt van het zo belang rijke diepgelegen, zoete grondwater, mag namelijk niet blijvend doorbroken Worden, daar dan de zoet-waterwinning in gevaar zou komen. Als na verloop Van tijd de tunnel zover gereed is, dat de bouwput weer volgestort kan wor den, zal men op 16 meter N.A.P. die zelfde kleilaag weer met veel zorg aan brengen. Waar de techniek, ook op het gebied van waterstaatkundige werken, nog voortdurend voortschrijdt, ligt het voor de hand, dat elke nieuwe tunnel belang rijke verbeteringen vertoont ten opzich te van voorgangers. In dit verband zal de Velser tunnel zich onderscheiden door de volgende afwijkingen; Kleur: Omdat voor de verlichting TL- buizen worden gebruikt, is het mogelijk in de tunnel kleuren toe te passen. De plafonds worden donker, een soort nachtblauw, en de zijwanden geelgroen. Het effect hiervan is o.a., dat de tunnel hoger en wijder lijkt dan zij is. De rij weg zelf wordt zo licht mogelijk ge houden. Gebleken is, dat een „kleurige" tunnel een veel prettiger indruk maakt dan een tunnel, die geheel licht is ge houden. Licht: Er komen geen lampen in de zijwanden, die onrustig geschitter op en in de auto's veroorzaken. In de plaats daarvan komen TL-lampen in nissen in het plafond, die de weg bestralen in de rij-richting van het verkeer. Op deze manier wordt de tunnel verlicht zonder dat de automobilist hinder heeft van enige lamp. Acoustiek: Het gevolg van de harde wanden van een tunnel is, dat er bij het minste of geringste veel geluid is met hinderlijke nagalm. Daar het mogelijk is de plafonds een donkere kleur te ge ven, kan men deze plafonds ook met een geluidabsorberende stof bekleden. Deze bekleding zal de geluiden belang rijk verzachten. Ventilatie: Deze geschiedt dwars en niet verticaal, zoals tot dusver gebrui kelijk. De spoorwegtunnel behoeft geen ventilatie. Schaduwrooster: Om het in- en uit rijden van de tunnel zonder gevaar mo gelijk te maken, heeft men tussen het daglicht en de tunnelschemering een overgang van 130 meter met kunst matige schaduw; men bereikt dit door een lange strook ruitvormig rasterwerk aan te brengen voor en achter de tun nel. De autotunnel krijgt twee gescheiden rijbanen, elk van 7 meter breed (met aan weerskanten nog een heel laag trot toir van 1 meter). Hoger gelegen voet paden voor toezichthoudend personeel, zoals in de Maastunnel te Rotterdam, laat men achterwege. Lange voorbereiding Men is intussen al twintig jaar bezig met voorbereiding en uitvoering van de tunnel bij Velsen. In 1934 begon men officieel met het onderzoek, in 1939 be sloot men tot de bouw, met de uitvoe ring begon men in 1941, doch de Duit sers zeiden in 1942: stoppen er mee. Be gonnen werd pas weer in April 1952, zij het, dat men veel, dat al eerder was verricht, ongedaan moest maken. In de plannen was namelijk een ingrijpende wijziging gekomen. Het aantal arbeiders zal, nu tot ver snelde bouw is besloten, stijgen van 350 tot 600 a 700, voornamelijk betonwer kers, grondwerkers, ijzervlechters en timmerlieden. (Van onze verslaggever) Gisteren is de eerste vlag in top gegaan, een vlag, door de Verkeerspo litie ontworpen, om de Amsterdammers en met hen alle weggebruikers, die in Amsterdam komen, aan te sporen voor zichtig te zijn in het verkeer, dat voort durend meer slachtoffers vergt. Deze vlag is rood en wit gestreept (de geva- renkleuren) en toont de rode driehoek met zwarte streep, het z.g. gevaren- teken. Als er in Amsterdam een dodelijk ongeluk gebeurt dan waait de vlag de volgende dag halfstok. En daar er per jaar zo'n zeventig dodelijke ongelukken in de hoofdstad des lands gebeuren vorig jaar 76 doden tengevolge van ver keersongevallen is dus te verwachten dat minstens zeventig keer per jaar de vlag een dag halfstok zal moeten wap peren. Het is nu de taak van de weggebrui kers om te zorgen dat de vlag in top blijft. Vanmorgen werd hij voor het eerst gehesen door de verkeerspolitie in het Leidsebosje en ook op het Fre- deriksplein, het Mosplein, het circuit op de Weteringschans, het Mosplein, bij de Wiegbrug en het Tropeninstituut zullen dergelijke vlaggen gaan wapperen aan 12 meter hoge stokken, die 2 meter in de grond zitten. De vlaggen zelf zijn 3.75 m. lang. Het halfstok laten waaien van de zeven vlaggen is niet bedoeld als 'n rouwbetoon voor het verkeers slachtoffer, dat zijn leven verloor, maar uitsluitend als een waarschuwing voor de andere weggebruikers, die op een (Van onze speciale verslaggever) De bekende K.L.M.-piloot en schrijver van verscheidene boeken W. C. van Veenendaal, die in October vijftig jaar, is geworden en daarmee de voor het vliegend personeel van de K.L.M. pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, zal aan het eind van deze maand de luchtvaartmaatschappij gaan verlaten. Vierbander Veenendaal, die vijf en twin tig jaar vlieger bij de K.L.M. is geweest, in die tijd vooral veel chartervluchten heeft gemaakt en er altijd erg veel ge noegen aan beleefde met nieuwe type's te vliegen, wordt thans chef van de Voorlichtingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht. In die functie volgt hij majoor H. Waalwijk op, die terugkeert in de journalistiek. In het verleden is piloot Veenendaal vlieger bij de Marine Luchtvaart Dienst geweest. Tijdens de oorlog heeft hij journalistiek werk ver richt. aan de paal behorend bord kunnen lezen: „Door U stipt aan de verkeersregels te houden helpt U mede veel leed te voor komen, houdt de vlag in top!" Deze actie zal omraamd worden met folders, afiiches op palen in de nabij heid van de vlaggen, transparantjes op auto's en bioscoopplaatjes. De vlaggen blijven des daags van zeven uur des morgens tot zeven uur des avonds wap peren. Er is voor elke paal 'n dubbel stel vlaggen beschikbaar. Het initiatief voor deze vlaggenactie gaat uit van de verkeerspolitie. In een Duitse stad laat men een zwarte vlag wapperen op een toren als een dodelijk verkeersongeluk is gebeurd, maar dat idee is voor Amsterdam minder ge- eigend. 33. Niet lang duurt de verstarringwaaraan Eric en zijn mannen ten prooi zijn. Het vuur wordt opgerakeld en enkele krijgers zijn bezig hun gevallen makkers te begraven. Somber gestemd zien de overigen toe. Wanneer het vuur weer helder brandt, zet de Noorman zich zuchtend neer en staart peinzend in de vlammen. Er is een bittere trek op zijn gelaat en talloze vragen dringen zich aan hem op. Wat ter wereld heeft hem in dit zonderlinge avontuur gestort? Was het die vreemde droom, gevolgd door de komst van Ploc? Korzelig schudt hij de schouders; hij had verstan diger moeten zijn en zich niet door slechts vage gevoelens moeten laten leiden. Want wat is het resultaat? Als een dwaas heeft hij jacht gemaakt op Ragnar, denkend dat deze de Witte Raaf had, zonder, een moment te overwegen waarheen de jacht hem zou voeren. Bij de gedachte aan de zeeschuimer krijgt de Noorman iets grimmigs en wéér vraagt hij zich af, wie de opdrachtgever van Ragnar kan zijn. Misschien de vader van de gewonde? Onbewust ziet Eric naar zijn zoon en haalt zich dan het fijn besneden gelaat van de jonge Schot voor de geest. Wat kan diens vader er toe gebracht hebben, hem te verbannen naar zo'n onherbergzaam eiland? „Wat gaan we nu doen, Fadir?" onderbreekt Erwin zijn gedachten. „Ja, wat gaan we nu doen?" herhaalt de Noorman peinzend. Een groot aantal van de krijgers gestorven; geen schepen meerhaast geen voedsel en drinkwater Wat kunnen we met een beperkt aantal wapenen doen? We moeten terug naar Noor wegen. A.utomatisch zet Eric zijn overpeinzingen voort. Wat heeft het voor zin de Witte Raven nog langer te achtervolgen? Hun leider is vrij; ongetwijfeld zal deze trachten te prinses te bevrijden. Hierdoor is Eric's hulp immers overbodig geworden? Bovendien zijn de Witte Raven listig genoeg. Daarvan getuigt de manier, waarop zij tot tweemaal toe hun aanvoerder uit zijn gevangenschap verlost hebben. Ze zullen zich wel redden, tenzij Ragnar Een onbeheerste gil van Orm brengt hem tot de werkelijkheid terug. Als door een slang gebeten springt de roerganger overeind en wijst met sidderende vinger„Daar..., daar hebt qe het dl," jammert hij snuivend. „Een mo-monster. Ik heb het altijd wel geweten." Allen volgen zijn blik en staren ongelovig naar een ondefinieerbare figuur in de verte, die met een vreemde cadans geluidloos naderbij wiegt. De „Willem. Ruys" van de Rotter damse Lloyd is gistermiddag half drie voor de 38ste maal naar Indonesië ver trokken. Aan boord bevindt zich een meer dan levensgroot bronzen borst beeld van Erasmus, dat door de Sti- cusa, de Stichting Culturele Samen werking te Amsterdam, werd gekocht en dat een plaats zal krijgen in het gebouw van de hoofdvertegenwoordi ger van de Sticusa in Djakarta. Het beeld is gemaakt door de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop naar het gipsmodel van het standbeeld van Erasmus, dat in Amsterdam is ge plaatst. Het beeld wordt gratis door de Rotterdamse Lloyd vervoerd. In Augustus zal een theatertentoon stelling van de Sticusa naar Djakarta worden verscheept. De bedoeling van deze tentoonstelling is de Indonesiërs een inzicht te geven in de Westerse theatercultuur. De expositie zal een overzicht in de ruimste zin geven van het theater vanaf de Grieken tot he den. De tentoonstelling omvat acht geschilderde panorama's, twintig ma quettes en vele foto's, o.a. van het moderne theater, en een draaitoneel op een tiende van de ware grootte compleet met belichting en drie decors. Deze tentoonstelling zal voordat zij naar Djakarta zal gaan in het Haags Gemeentemuseum komen. Gedurende het Holland-Festival zal de expositie daar te zien zijn. (Eigen bericht) Als alles volgens plannen verloopt dan zal het Leidseplein te Amsterdam deze zomer in het middelpunt van de natio nale en internationale belangstelling komen te staan. Een daartoe gevormd comité heeft n.l. het plan opgevat om het „waterorgel", de dansende fontei nen, die op de internationale bloemen tentoonstelling „Amstelflora" in het R.A.I.-gebouw zoveel succes oogstten, in het Leidsebosje te laten optreden. Er zijn hiervoor uiteraard nog al wat moeilijkheden te overwinnen, zowel van financiële als organisatorische aard. Want de dansende fonteinen zullen wel zoveel belangstelling trekken dat de po litie uitgebreide maatregelen zal moe ten treffen om het verkeer ongestoord te kunnen laten passeren. Het zou echter een bijzonder goede pro paganda voor Amsterdam en in het bij zonder voor het Leidseplein betekenen want het waterorgel heeft b.v. ook in New York buitengewoon veel bekijks ge had. Er zijn intussen nog andere plannen in petto. Het Montmartre van Parijs is o.a. bekend door een klein pleintje, het Place du Têrtre, waar men onder de bomen kan zitten eten en drinken. Men wil nu van het kleine pleintje bij het Leidsepleintheater net zo'n intiem hoekje maken. Thans staan er alleen maar taxi's en parkerende auto's, maar die zullen elders ruimte moeten vinden. Gaan de plannen door - en daar is veel kans op hoewel ook hier de ex ploitatie financieel nog niet in kannen en kruiken is - dan zullen er 360 zitplaat sen onder de bomen worden aange bracht en de bomen zelf worden des avonds aardig verlicht. In het midden komt een buffet met een strijkje. Het gemeentebestuur en de politie hebben reeds de nodige medewerking toege zegd. Onlangs heeft de gemeenteraad op voorstel van B. en W. een gemeente verordening zo gewijzigd dat de vergun ning volgens de Drankwet ook aan dit openluchtcafé zal kunnen worden gege ven. Tenslotte is ook op het Kleine-Gart- manplantsoen een verandering in zicht. Door de ingebruikneming van het „tij delijk" autobusstation op het Museum plein heeft de K.L.M. aan de achterzijde van haar gebouw op het Leidseplein ruimte vrij gekregen. Daar zal nu bin nenkort het thans op het Kleine-Gart- manplantsoen gevestigde vrachtgoede- renbureau van de K.L.M. worden onder gebracht. De ruimte, die aldus aan het Kleine-Gartmanplantsoen vrijkomt zal in Juli in gebruik worden genomen door het ernaast gelegen cabaret, dat daar een café-cabaret met terras zal vesti gen. Intussen staat het gebouw met twee aardige geveltjes aan het Leidseplein, waarin voor en tijdens de oorlog een Duits en na de oorlog een Chinees res taurant in gevestigd was, nog steeds leeg. Zijn we wel ingelicht dan wil men ook daar 'n cabaret in gaan exploite ren. Maar ook dit is nog niet definitief beslist. Het Tweede Kamerlid Romme (K.V.P.) heeft de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of de regering reeds een tijd schema heeft ontworpen met betrek king tot de verdere voorbereiding en de totstandbrenging van de algemene grondwetsherziening, waartoe zij met de instelling der staatscommissie-Van Schaik het initiatief heeft genomen. Verder vraagt de heer Romme of de regering bereid is de inhoud van dit tijdschema bekend te maken. dat de buren nog niets gemerkt had- intrek in Lick House, waar een paar aansprak. „Wilt u zo goed zijn tegen den. Hephzibah nam de leiding. geriefelijke kamers in gereedheid wa- mijnheer Ralston te zeggen dat H. Watt- „Laat branden," zei ze, en ze kon ren gebracht. Het was een vreselijke, les hem wil spreken?" een zekere opluchting niet onderdruk- schokkende gebeurtenis geweest. Anne- De bediende was in een ommezien ken. „Laat branden en hem erbij, ke was lichamelijk en geestelijk volko- terug. „Wilt u mij maar volgen? Mijn- Dat bespaart ons een boel lastige men uitgeput, maar Hephzibah, die heer Ralston kan u dadelijk ontvangen." vragen." vi/ouw van ijzer en staal, scheen juist Hij opende de deur van mijnheer Ral- De mensen begonnen nu toe te stro- opgetogen te zijn. Dat zij een mens stons kantoor en liet haar binnengaan, men; in de verte naderde de brand- gedood had, scheen haar even weinig gevolgd door Hephzibah. Ralston keek spuit, maar het was te laat om nog te deren als had zij een bord in stuk- op van zijn papieren, en er verscheen iets te redden, en het ging er alleen ken laten vallen. Bij de deur van haar een misprijzende trek om zijn mond. „Anneke," zei hij, „ik heb geen tijd voor grapjes. Zoiets zouteloos had ik de steek van jou niet verwacht." „Ik maak geen grapjes," mijnheer zei ze ernstig.Hephzi- nog om de belendende huizen te be houden. Anneke's woning, oud en kurkdroog, was bezig tot de grond toe af te bran den, met het lijn van John Slack in 'het midden van de vuurzee. kamer stak Anneke, eenvoudig als een kind, Juan haar lippen toe. „Ik dacht dat je me in gelaten had," fluisterde zij. „Jongedame," antwoordde Juan, „ik Ralston heb je huis dag en nacht geen ogen- bah!" Anneke huiverde in Juan Parnell's blik uit het oog verloren. Ga nu maar armen. Ze was zich nauwelijks van slapen. Ik zal een oogje in het zeil 63 En toen dat ogenblik daar was, bukte zij zich zover voorover dat zij eenvou dig niet missen kón en haalde de trek ker over. De knal was oorverdovend. Slack trok een paar keer krampachtig Wiet zijn benen, en bleef toen stil lig gen, terwijl de vlammen speels aan ugenoiiK was zij mei meer ue John slack onopgemerkt. Toen de men- zijn broekspijpen lekten. Het vuur speel- berekenende Anneke Villard. Vergeten gen zjcj1 tenslotte begonnen te rea- de nu langs het vloerkleed en de gor- "i0™0" - dijnen. Anneke slaakte een gil. Juan zijn aanwezigheid bewust, maar onder ging werktuiglijk de kalmerende ge ruststellende invloed van zijn nabijheid blijven houden." De dagen verstreken, en tot Anne- Hephzibah opende de hoededoos en zette haar hoed met de sluier op. „U wilde toch kennis maken met H. Wattles," zei Anneke. „Hier is ze." „Wat moet dat betekenen?" Ralston rusisienenae mvioea van zijn naoijneiu. verbazing- bleef de verdwiinine van ual- - naiaum Op dat ogenblik was zij niet meer de jo^ sTack Zon^ deernen- wa.s opgesprongen en iverd donkerrood waren haar eerzucht en haar plannen, licpren bleef het bii enisre verwonde- te-~Voor het eerst in haar jeugdig leven Zg 'SMck was verZenent ener ^arnell bewoog zich niet dadelijk. An- was zij gehee en al vrouw. werd nooit een spoor van hem gevon- heke snrnnv on hem toe. en rukte hem Juan Parnell hield haar dicht tegen den_ heke sprong op hem toe, en rukte hem aan zijn schouders omhoog. De vlam den knetterden onheilspellend. ..Weg!" beval Hephzibah scherp. Parnell was overeind gekrabbeld en Pakte Anneke op. van woede. „Wat is dat voor zwendel? ,Er is inderdaad sprake van zwen del, mijnheer Ralston, maar niet door mij. H. Wattles is niet iemand die zich in een hoek laat drukken. Dat zult u zim aal\,en 'angzaam verscheen op Ir;middels had Anneke het druk met het aanvullen van haar garderobe en sche glimlach, die haar zo dikwijls ge- ergerd had. „Kan het zijn dat ik op het kritieke het ontvangen van kennissen die hun niet te Uchtvaardië verlip^1" van haa^ hui^Ze8 vvaehtte over 'zult denken. H. Wattles is Heph- ZltZ ven .w i ten ^nJ öbah, mijnheer. Tijdens verscheidene punt sta u te zeggen, moet uit de mond komen van iemand die enig gezag ..Slack!" riep 'Anneke. „We moeten moment mijn haam heb horen roepen?" em naar buiten brengen!" Hephzibah duwde hen allebei naar de jjOur. „Laat hem liggen," zei ze kort- Juan daalde wankelend de trap af, uet Anneke in zijn armen, en achter m laaide een vuurzee. Rook en vlam- en achtervolgden hen tot aan de p ~r> die Hephzibah reeds opengewor- ren ad' M-et enkele grote passen wa- ka"12lj_buiten en renden naar de over vroeg hij. „Dat was ik," zei ze zacht. „Reusachtig!" zei hij. „Doe dat al tijd als je een man nodig hebt. Je kunt te allen tijde op mij rekenen." Ze keek naar hem op en glimlachte witjes. „Liefste," zei ze, „dat is een heerlijk idee." HOOFDSTUK 27. Beroofd van hun woning en van al bericht van James Flood, en ten lange leste arriveerde er een telegram van hem, dat slechts uit één woord be stond: „Ja." Vergezeld van Hephzibah, die gekleed ging in een eenvoudige Z' vte japon transacties, die u niet onbekend zullen zijn, heeft zij uitsluitend mijn instruc ties uitgevoerd." Hij stond te kijken zoals men dat pleegt te zeggen alsof hij het in en een hoedendoos bij zich droeg, liet Keulen had horen donderen. Een blik zij zich naar de bank van Californië op Anneke's intelligent en resoluut ge rijden. Ze wist dat Ralston het ont- zicht was voldoende om hem er van zettend druk had, en zeker geen tijd te overtuigen dat ze de waarheid sprak. lla2t- Ee straat was verlaten. Zo snel haar kleren, behalve wat zij aan had- «e brand om zich heen gegrepen, den, namen Anneke en Hephzibah hun te missen had voor een jong meisje, hoe mooi ze ook mocht zijn. Haar ogen glinsterden ondeugend toen ze de bediende achter het loket (Wordt vervolgd) Deze reis van de „Willem Ruys" wordt voorts meegemaakt door de eerw. zuster Regina (J. M. Th. Er- kelens), provinciaal overste van de Dochters der Liefde van de H. Vincen- tius a Paulo te Nuth. Voor de eerste maal na de oorlog zullen de passa giers van de „Willem Ruys" walverlof krijgen in Southampton. Tot nu toe bestond hiertoe de gelegenheid niet, daar de Engelse douane hiertegen be zwaren maakte. Thans worden de pas sagiers in de gelegenheid gesteld een kort uitstapje in het Zuiden van En geland te maken Een jongen, die speelde met vuur, heeft in Maastricht in een magazijn van de por- celein- en tegelfabriek „Mosa" een felle brand veroorzaakt, als gevolg waarvan het gebouw geheel is uitgebrand. Ongeveer 600.000 kg. inpakmaterialen ging verloren. De schade wordt op een ton geraamd. Een jongen had een prop stro aange stoken. Toen deze knetterend ging bran den, schrok hij hiervan zo, dat hij de brandende prop snel wegwierp. Deze kwam in het inpakmateriaal terecht met het ge volg, dat het gebouw spoedig daarna in lichter laaie stond. De R.A.I. (Nederlandse Vereniging Rijwiel en Automobielindustrie) heeft zich tegen de door de Bond van Auto handelaren en Garagehouders (BOVAG) aan haar leden opgelegde sanctie-maat regelen tegen de A.N.W .B.-autobeurs verklaard. De BOVAG eist namelijk van haar leden, dat zij niet zullen deel nemen aan deze beurs, dat zij niet zul len adverteren in A.N.W.B.-bladen, %n verzöekt voorts advertentiecontracten met deze bladen te verbreken, waarbij juridische hulp wordt toegezegd. De R.A.I. is van mening, dat de aan gelegenheid eerst door de „Commissie Automobielbelangen" waarvan RAI, BOVAG, Ford en General Motor Com pany deel uitmaken, met de A.N.W.B. dient te worden behandeld. De RAI heeft de BOVAG verzocht de voorge stelde dwangmaatregelen voorshands achterwege te laten. Aan de A.N.W.B. is door de commissie Automobielbelan gen medegedeeld, dat de drie partners van de BOVAG in deze commissie geen verantwoordelijkheid nemen voor de mededelingen welke de BOVAG dezer dagen inzake de autobeurs en mede na mens de commissie heeft gedaan. RAI Ford en GMC wensen dus over leg mét de ANWB, zoals dit door deze organisatie op 5 Februari aan de BOVAG werd voorgesteld, doch van welk voorstel deze drie partners eerst op 31 Maart j.l. door de BOVAG op de hoogte werd gesteld. Dinsdagmiddag is het veerpontje, dat vaart in het Merwedekanaal bij de Ba lijelaan te Utrecht overvaren door het motorschip „Rival" uit Ammerstol. Met de veerbaas kwam de andere opvarende de 35-jarige mevrouw J. J. van den O. uit Utrecht in het midden van het ka naal terecht terwijl het pontje zonk. De 69-jarige veerbaas D. A. T. zwom naar de kant, en de passagiere werd door de schippersknecht van de „Rival" de 21- jarige C. B. uit Nieuw-Lekkerland, gered door middel van een roeibootje. Het pon tje is inmiddels gelicht, maar de fiets van mevrouw O. en haar tas met waar depapieren tot een bedrag van tweedui zend gulden zijn nog niet terecht. De Rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. De oorzaak van de aanvaring blijkt gelegen te zijn in belemmering van het uitzicht door een sleep vuilnisschepen in het kanaal, 0 B Horizontaal: 1. klein wezen 5. hekwerk 9. schelle kreet 10. geëindigd 11. bevestiging daante 23. drinkebroer 24. grondsoort 26. onverschillig 29. nazaat 30. projectiel Verticaal: 17. metaal 19. H. Schrift der Mohammedanen 21. drie(Lat) 22. huid 24. rijtuig 25. gewricht 27. nonsens 28. reptiel 30. Engelsman 31. klier in buik holte 34. moede 35. bijbelse figuur 37. waaronder (afk.) 39. munt (Frank rijk) Horizontaal: 1. koor; 5. aard; 8. rm; 9. oeral; 12. ea; 13. ets; 14. lek: 16. ban; 18. tap; 20. amp; 22. ako; 24. opa; 25. are; 26. spa; 28. ook; 30. lot; 32. dok; 34. as; 36. dadel; 38. ar; 39. mare; 40. melk. 13. Hindoes kluize- 32. een cijfer naar 33. en dergelijke 15. zangnoot (afk.) 16. platboomd vaar- 34. verstand tuig 36. opbergruimte 18. deel van gebouw 37. grasveld 19. schrobnet 38. eer 20. armoedig huisje 40. ondeugend 22. uiterlijke ge- 41. retour 1. inboorling van Verticaal: Borneo 2. landbouwwerk- 1. krab; 2. om; 3. tuig rot; 4. or; 5. ale; 6. 3. kip re; 7. damp; 10. 4. glibberig est; 11. alph; 13. en- 5. deel van lichaam kei 15. kapok; 17. 6. lucht (Eng.) aar; 19. aap; 21. 7. luitenant (afk.) mao; 25. adam; 26. 8. geweldig sta; 27. ade; 29. 12. bloei wij ze kerk; 31. ode: 33. 14. papegaai olm; 35. sa; 37. de; 15. schraal 38. al. Het Is psychologisch onjuist de ouden van dagen in tehuizen bijeen te brengen en kleine woningen voor de bejaarden bij elkaar te gaan bouwen. De jongeren juist fleuren het leven van de ouderen op. Plaatst deze mensen niet te vroeg ais re likwie onder een glazen stolp. Bouwt wo ningen voor deze lieden in verschillende stadswijken tussen de andere woningen in. Een goed georganiseerde sociale dienst :t behoorlijk betaalde gezinsverzorgsters en gezinshulpen moet gereed staan om bij stand te verlenen aan de ouden van dagen, die hulp behoeven. Men late hen echter zo lang mogelijk in de eigen woning, in het eigen vertrouwde milieu, aldus heeft de burgemeester van Sliedrecht de heer J. H. Winkler gezegd op de door de Stich ting voor maatschappelijk werk in Zuid- Holland te Vlaardingen gehouden conferen tie voor de gemeentebesturen, die onder leiding stond van de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. In hoger beroep is de Tilburgse tand- techniker E. D. door de Bredase recht bank wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde veroordeeld. In de twee zaken, die tegen D. aanhangig waren gemaakt en waarin hem het nemen van afdrukken voor gebitten al dan niet onder toezicht van een arts ten laste werd gelegd, luidden de uit spraken resp. f 300 boete of dertig dagen en tweemaal f 300 of dertig dagen plus tweemaal een maand hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zondag 25 April zal mgr. Tarcisius Senner O.F.M., bisschop van Cocha- bamba in Bolivia, vier Nederlandse Augustijnen priester wijden. Het zijn de fraters Erasmus Ebbing uit 's-Heren- berg, Vitalis van Maanen uit Haarlem, Wilhades Beumer uit Amsterdam en Julius de Beer uit Nistelrode. Zij zijn de eerstén der Nederlandse Augustij nen-Provincie, die hun theologische studie in Bolivia hebben gemaakt. De provinciaal, dr. Athanasius van der Weijden, die op visitatiereis is naar Bolivia, zal bij de plechtigheid tegen woordig zijn. Op Vrijdag 23 April a.s. zal bij de Nederlandsche Credietbank de inschrij ving open ttaan op 1.200.000 aandelen B. in de Nederlandsche Credietbank in stukken van norm. 1000 aan toonder, ten volle delend in de winst over het boekjaar 1954 e.v. tegen de koers van 105 pet. Uitsluitend houders van claims der oude aandelen A en/of B zijn tot de inschrijving gerechtigd in dier voege, dat vijf dividendbewijzen nr. 35 der aan delen A en/of B recht geven op een nieuw aandeel. De officiële notering en de dooreen- leverbaarheid met de reeds genoteerde aandelen B zal worden aangevraagd. In het prospectus wordt medegedeeld, dat de uitbreiding der zaken zoals deze mede tot uiting komt in de stijging van het debiteurencijfer op 31 Dec. 1953 beliep deze post 22.327.224, welke stij ging zich in het eerste kwartaal van 1954 heeft voortgezet, het wenselijk maakt de financiële basis van het be drijf te verbreden. Door de onderhavige uitgifte stijgt het geplaatste kapitaal tot 7.2 millioen. De reserves bedragen 1.1 millioen. In de laatste drie jaren werd 6% di vidend op de aandelen B uitgekeerd. Omtrent de toekomstige ontwikkeling van het bedrijf meent de directie het vertrouwen te mogen uitspreken in een verdere geleidelijke groei. De resultaten van het eerste kwartaal 1954 zijn gun stig geweest. Tot drie maanden gevangenisstraf plus vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid werd Woensdag door de Amster damse rechtbank een 56-jarige automo bilist uit Amsterdam veroordeeld, om dat hij op 29 Januari j.l. des avonds te gen half elf op de Velserweg in de Slo- termeer bij Amsterdam een voetgang ster had aangereden en met grote snel heid zijn weg had vervolgd, dit alles terwijl hij, naar de politie drie uur later bleek, onder de invloed van sterke drank verkeerde. De officier had tegen hem zes maanden plus vijf jaar ontzeg ging geëist. Het slachtoffer werd met een schedel basis- en een beenfractuur naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij nog steeds wordt verpleegd. Passerende automobilis ten hadden de achtervolging ingesteld en kans gezien het nummer van de auto te noteren, hoewel ze de achtervolging zelf spoedig moesten opgeven. Drie uur na het ongeluk wist de politie de automo bilist op te sporen. Diens bloed bleek toen nog een alcoholgehalte van 1.65 pro mille te hebben. De verdachte is reeds in 1948 en 1949 wegens soortgelijke ge vallen veroordeeld. De stormvloed van 1 Februari 1953 heeft aangetoond dat bunkers in of op de duinen zeer veel afbreuk kunnen veroorzaken aan een ogenschijnlijk hechte waterkering. Zo zijn door de aanhoudende hoge stortvloeden verbor gen bunkers geheel bloot gekomen, waardoor tevens het duin- of dijk- lichaam ter plaatse aanzienlijk is ver zwakt. Verwijdering van deze voorma lige verdedigingswerken is daarom ab soluut noodzakelijk. Naar schatting zal voorshands een honderdtal bunkers moeten worden opgeruimd, waarvoor op de begroting 1953 van Wederopbouw een extra bedrag van f 4.000.000 nodig wordt geoordeeld. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van deze begroting ingediend. Ter gelegenheid van het vierhonderd jarig bestaan van Sao Paulo in Brazilië is aldaar een grote veetentoonstelling gehouden. Een aantal leden van de Ne derlandse landbouwkolonie Ribeirao van de Coöperativa Agro-Pecuaria „Ho- lambra" heeft met het ingezonden vee op deze expositie fraaie successen be haald. De veetentoonstelling duurde een week en is de grootste die ooit in Bra zilië is gehouden. Tijdens de expositie is een défilé ge houden van de bekroonde dieren. Het bekroonde Nederlandse vee werd voor de eretribune voorgeleid door zes boe renmeisjes en twee boerenjongens, ter wijl een Nederlandse landbouwer, Wim Jeuken met een accordeon, de stoet opende. Het enthousiasme van de aan wezigen was groot EGYPTE. Vie-premier Nasser heeft het landgoed „Faroekia", een voormalig kroondomein, gisteren ver deeld onder 511 boeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5