Spanningen in het Franse kabinet duren voort Verset van Gaullisten en Radicalen tegen E.D.G.-debat en accöord met Engeland Thunderjet bij botsing en Seafury verongelukt Beide piloten omgekomen 0^ Waterstofbom brengt de beschaving van de angst BEVAN treedt uit het „schaduwkabinet'' Britse pantserdivisie en luchtleger voor E.D.G. f Weerzien met de bruine vriend van Bahia Tabak in de luchtvaart Coty tracht de breuk te lijmen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Protest en veroordeling door H. Stoel Protest tegen de herbewapening van Duitsland en de steun aan Dulles5 Azië-politiek Volgende week— Eden deelt Lagerhuis mede: Osservatore Romano: DONDERDAG 15 APRIL 1954 PAGINA 7 waarschuwen tegen Door auto gegrepen Nog geen consulaire bijstand Voor gearresteerde Nederlanders Stellage stort in Twee werklieden gewond De Labour-bom barst Niéuwe naam voor de N.S.F.-bedrijfsschool Thans dr. A.F.Philipsschool Nationale Maria-hulde De zaak'Faber Geen ingrijpen der geallieerden? Een dode, vier gewonden bij autobotsing De Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft gisteravond op een ue Franse minister van Financiën, Edgar Faure, heeft gisteravond op een bijeenkomst van radicale ministers verklaard, dat het Britse aanbod tot samenwerking tussen Groot-Brittannië en de E.D.G. niet tegemoet komt aan de Franse behoeften. Voorts zijn de radicale ministers overeengekomen sich op de kabinetsvergadering van vandaag te verzetten tegen elk streven om een datum te bepalen voor het begin van het debat in de Franse Natio nale Vergadering over de bekrachtiging der E.D.G. Dit betekent, dat de radicale en Gaullistische ministers thans samen zullen werken, om een spoedig debat te vermijden. De M.R.P.-ministers willen echter, dat zo spoedig mogelijk wordt begonnen met een parlementaire bespreking der voorge stelde bekrachtiging. Omdat minister van Buitenlandse Za ken Bidault verscheidene malên heeft Verklaard, dat hij zou weigeren de ko mende Geneefse besprekingen bij te wo nen, indien de regering niet tevoren een datum had vastgesteld voor de behan deling van het E.D.G.-verdrag, is het gevaar voor een kabinetscrisis vergroot. Faure weigerde nader toe te lichten, Waarom hij de Britse voorstellen ontoe reikend vond. In Parijse politieke kringen meent men, dat Faure's openlijk verzet tegen de inzichten van Bidault en van de M.R.P.-vice-premier Teitgen een nieuwe tegenslag is voor de Franse voorstan ders der E.D.G. Het bericht over dit jongste me ningsverschil in de Franse regering over het voorgestelde Europese leger komt op een tijdstip, waarop de te- fenstanders hiervan aanvoeren, dat de iritse voorstellen tot samenwerking van Groot-Brittannië en de E.D.G. „dermate beneden de Franse verwach tingen zijn gebléven, dat zij de Europese-leger-voorstellen definitief om zeep hebben gebracht". Een hun ner verklaarde: „Onze Britse vrienden hebben ons een grote dienst bewe- zen Doch de voorstanders hebben Uiting gegeven aan hun voldoening over de Britse voorstellen. In Franse politieke kringen is men echter van mening, dat deze slechts weinig invloed op de Franse politieke mening zullen uitoefenen en dat slechts enige anti-E.D.G.-afgevaardigdeh thans hun mening zullen wijzigen. President René Coty heeft gisteren persoonlijk in de Franse politieke gang van zaken ingegrepen, om een kabi netscrisis, slechts twaalf dagen voor het begin van de Geneefse conferentie, te vermijden. Volgens berichten van wel ingelichte zijde heeft hij een beroep ge daan op de Gaullistische ministers en parlementaire leiders zich op de kabi netszitting niet te hevig tégen de Euro pese legerplanneh te verzetten. Het Gaullistische partijbestuur had, vóór het beroep van president Coty, de ministers-partijleden verzocht de kabi netszitting van vandaag tè verlaten, in dien hun M.R.P.-ambtgenoten 't vraag stuk der vaststelling van een datum van het E.D.G.-debat ter sprake zouden brengen. Oók heeft het partijbestuur de Gaullistische ministers verzocht onver wijld af te treden, indien de regering 'n dergelijke datum zou vaststellen. In po litieke kringen betwijfelt men echter, of de Gaullistische ministers hiertoe wel zouden overgaan. (Reuter) Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Carter'# Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Woensdagavond is mevrouw S. van D. uit Den Bosch op het Stationsplein al daar door een auto zodanig aangereden, dat zij naar het Groot Ziekengasthuis vervoerd moest worden, waar zij kort daarna overleed. Waarschijnlijk is mevr. v. D. de Rijksweg niet op de aangege ven oversteekplaats overgelopen. Woensdag is een vertegenwoordiger van de Nederlandse consul in Djakarta naar het bureau van de procureur- generaal, Sunarjo. gegaan met het ver zoek, dat dagelijks gedaan wordt, om de gearresteerde Nederlanders te be zoeken. Volgens Nederlandse functiona rissen werd dit verzoek weer afge wezen. In het officiële Nederlandse protest is 0.a. verzocht bezoek bij de gearresteer den toe te laten vóór deze voor het ge recht moeten verschijnen. Van Neder landse zijde zegt men dat ondanks de verklaring, die Sunarjo Dinsdag heeft afgelegd, geen enkel teken er op wijst, dat aan dit verzoek wordt tegemoet ge komen. Intussen zijn de namen bekend ge maakt van de drie Nederlanders, wier zaken overgedragen zijn aan het parket. Het zijn: I. M. Versteegh, 53 jaar, planter; dr. 1. A. M. Schmutzer, 30 jaar, zakenman, en J. Caton, 42 jaar, welke laatste ook bekend staat onder de naam Mochamad Mahfudin. Caton was werkzaam op de plantage van Versteegh. Zij zijn 22 Januari gearresteerd. (U.P.). Twee militaire vliegtuigen, een F-84 Thunderjet van de Koninklijke Luchtmacht en een Seafury van de Marine Luchtvaartdienst, zijn, zoals we gisteren nog in een groot deel van onze oplage konden melden, t oensdag- middag omstreeks half drie tussen Hillegom en Lisse m de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen zijn neergestort; de vliegers kwamen hierbij om het leven. De Seafury vloog met nog enkele toe stellen in een formatie, toen een Thun derjet straaljager naderde. Dit toestel cirkelde met de formatie mee, draaide een rondje en kwam daarna in tegen overgestelde richting recht op de Sea fury aanvliegen. Vermoedelijk heeft de Thunderjet hierbij de doorzichtige kap van de Seafury geraakt en voorts zou een stuk van de vleugel van dit toestel zijn weggeslagen. De Thunderjet stortte na de botsing bijna loodrecht neer en ontplofte even boven de grond. Het toestel kwam. zon der schade aan te richten, neer in dë Ringvaart van de Haarlemmermeer aan de grens van de gemeente Hillegom na- (Van onze correspondent) Door onbekende oorzaak is van een stellage in de zuivelfabriek te Hooge- Veen, waarop zich twee electriciens be vonden om een kabel aan te leggen, een balk afgebroken. Beide werklieden, de hoofdelêctricien L. en de 16-jarige K. D., afkomstig uit Hoogeveen. Vielen enkele meters omlaag en kwamen tussen de machines op de betonnen vloer terecht. Hun val werd enigszins gebroken door een drijfstang. D. liep een schedelbasis- fractuur op, terwijl L. kneuzingen be kwam. Beiden zijn in het ziekenhuis op genomen. De toestand van D. is zeer ernstig. De politie onderzoekt de oor zaak van het ongeval. De Osservatore Romano van 13 April oevat een hoofdartikel dat tot titel draagt Beschaving van de angst en aat handelt over de waterstofbom en alle andere verschrikkelijke wapenen der moderne oorlogvoering. In dit artikel, dat niet is ondertekend, wordt niet slechts de waterstofbom veroordeeld, doch ook alle andere gevolgen van het afkeren der wereld van Christus en van de leer der Kerk. De laatste experimen ten met de waterstofbom, aldus de Os servatore. hebben de wereld met angst vervuld. Zij ziet zich voor zulke ver woestende krachten geplaatst dat, in dien tot dusver gezegd kon worden dat ae oorlog groter was dan de wape nen. thans gezegd zou kunnen worden dat de oorlog veel kleiner is dan de wapenen Mocht het al Overdreven zijn te zeg gen, zoals reeds gezegd is. aldus het blad. dat het gebruik van zulke cata- strophale wapenen aan de controle van dè wetenschap ontsnapt, het is volkó men waar dat dê kracht .van die wape nen ver uitgaat boven het doel waarvoor ze in welk conflict ook worden ge bruikt. Het doel waarvoor ze worden (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Na eergisteren op grove wijze zijn partijleider, Clement Attlee, openlijk in net Lagerhuis beledigd te hebben, bracht Aneurin Bevan gisteren zijn par tij een slag toe waarvan zij lang de ge volgen zal voelen. Gisteren namelijk, tij dens een fractievergadering van La bour, deelde Bevan mede dat hij ont slag nam uit de uit vijftien leden be staande fractieleiding en plaats zou ne men onder de gewone leden. Dit bete kent dat hij, door zich te ontdoen van de verantwoordelijkheid als medelid van de leiding, zijn vrijheid herneemt om oppositie te voeren niet slechts tegen de conservatieven, doch ook tegen de orthodoxe leiding van Labour. Dit bete kent eveneens dat de splitsing in de Labourpartij, begonnen vier jaar gele den met de ontslagname uit het Labour- kabinet van Bevan en Wilson, zo open lijk bestendigd is dat Labour uiterma te verzwakt is, en wellicht gedurende lange tijd de kans op een terugkeer aan de macht verspeeld heeft. Bevan gaf gisteren twee redenen voor zijn ontslag: hij was het niet eens met het besluit van de partij leiding de herbewapening van West- Duitsland te steunen. En hij was diep geschokt, omdat de leiding van zijn Partij niet onmiddellijk protest had aangetekend tegen het feit dat Eden oen Amerikaans initiatief had geac cepteerd dat volgens Bevan neer kwam op „diplomatieke en militaire omsingeling van China". Volgens hem betekende dit „Amerikaans initiatief" dat de conferentie van Genève wel licht geheel zou mislukken. f ®®Yan deelde zijn besluit mede aan de ïin gadering' Aan ^eze vergade- (r 8 Waren twee bijeenkomsten van de ng voorafgegaan, waarin de »tprv?g® loden van de leiding zich een- *eif f"g achter Attlee plaatsten. Attleé legde gisteren in de fractievergade ring een verklaring af waarin hij het partijstandpunt ten aanzien van de Amerikaanse voorstellen uiteenzette. Hij constateerde dat Amerika afgezien had van meer extreme initiatieven en dat Labour zich achter de verklaring van Eden over het mogelijk vormen van een Zuid-Oost-Aziatische zusteror ganisatie voor Nato kon plaatsen, mits aan twee voorwaarden werd voldaan, namelijk dat de organisatie niet slechts Europese doch ook Aziatische volkeren zou omvatten, en dat de organisatie niet zóu worden misbruikt voor het sauveren van ouderwets (lees: Frans) kolonialisme. Be van's verzet tegen Duitse herbewa pening en de Anglo-Amerikaanse plan nen voor een nieuw defensieverbond in Zuid-Oost Azië, volgt op zijn vroeger verzet tegen maatregelen betreffende de nationale gezondheidsdienst, huurver hogingen en andere regeringsmaatrege len. Dit versterkt de indruk dat zijn verzet tegen de leiding geen harde ideologische kern heeft, doch in feite geïnspireerd wordt door zjjn ambitie zich meester te maken van de macht in zijn party. Met dit doel heeft hij zich herhaal delijk opgeworpen als voorvechter van standpunten waarvan hij besefte dat zij gedeeld zouden worden door de meer radicale en linkse elementen van de Labourpartij. Hij heeft zich nu opge worpen tot woordvoerder van dé velé Engelse socialisten, die bewust of onbe wust anti-Amerikaans zijn, en die nog steeds sympathie gevoelen voor Rusland, en nu ook voor China, Bevan heeft aan zijn fel anti-Amerikanisme herhaalde lijk uiting gegeven, en in het vandaag uitgekomen Bevaniaans weekblad „Tri bune" trekt hij wederom fel van leer tegen Amerika. In zijn nieuwe vrijbuiterspositie kan Bevan dan ook rekenen op groter aan hang dan toen hij vier jaar geleden entslag nam uit het Kabinet. Koh hij toen rekenen op steun van ruim veertig Labourcollega's in het Lagerhuis, nu telt hij er ongeveer zeventig. En in de kiesdistricten, waar de linkervleugel van Labour altijd grote aanhang heeft ge had, is zijn invloed eveneens toegeno men. Een hevig en openlijk conflict op de partijconferentie later in het jaar lijkt nu onvermijdelijk. En de moge lijkheid is niet uitgesloten dat de jaarvergadering zal Ontaarden in een publieke strijd om de macht tussen de oude garde en de machtige vak- verenigingslêidêrs enerzijds, en de Bevanianen en de vertegenwoordigers van de kiesdistricten anderzijds. Bevan hééft zijn knuppel in het hoen derhok geworpen op een ogenblik waar- Op het voor het eerst sedert lange tijd begon te lijken alsof Labour aan popu- lariteit begon te winnen. Dank zij vooral Butler's budget, vertoonde de stemmings uitslag van de tussentijdse verkiezingen te OóSt-Edinbürg een duidelijke zwenking naar links. En gisteren toonde de uitslag van een tussentijdse verkiezing in Mo therwell dezelfde zwenking. aangewend: wordt zeker getroffen, maar men weet niet wat tegelijkertijd mede verwoest wordt. Dit is een verschrikke lijk probleem, dat zich opwerpt voor hen, die dergelijke wapens gebruiken omdat niet het doel alleen getroffen wordt, doch omdat het doel slechts bij het onmetelijke effect van het wapen is inbegrepen. Wanneer men ziet, zo zegt de Osserva tore, dat het effect van het wapen waarin het doel is inbegrepen buiten el ke proportie staat, dan ziet men ook on middellijk dat het fundamentele begin sel van de „precisie" verlaten i's voor dat van de „benadering". Het zedelijke probleem dat hieraan verbonden is. da teert reeds van de tiid dat de slagwa pens werden gebruikt'. Met de ontwikkeling der wapenen van slagwapen tot vuurwapen en van Vuurwapen tot de monsterlijke in strumenten van deze tijd groeide het probleem der zedelijke toelaatbaar heid. Dit heeft de Kerk steeds bezig gehouden en van het allereerste begin af schreef zii bepaalde terreinen voor die onaantastbaar moesten zijn in de oorlogvoering. Zii riep op tot de „wapenstilstand van God" onder de strijdenden en de Gods vrede voor arbeiders, vrouwen, kinde ren. religieuzen en voor de vreedzamen. Evenredig met de komst van de vuur wapenen en de mechanische wapenen en met de steeds geringer wordende prac- tische mogelijkheid van beperking, die alleen afhankelijk is van de wil en de verantwoordelijkheid van de mens, wordt het protest Van de Kerk en de veroordeling der ontoelaatbaarheid scherper en radikaler. De Osservatore wijst er uitdrukkelijk op dat thans geen sprake meer is van een oproep van de H. Stoel zoals in de middeleeuwen, doch van een protest en een veroordeling Het blad besluit met de Opmerking, dat degenen, die met be hulp van wetenschap en machine be weerden een klaargemaakt paradijs op aarde te kunnen geven, teneinde de mensheid te verlossen van een vernede rende beschaving van de vrees voor God, thans een wetenschappeliik en technisch klaargemaakte hel in de superbe be schaving van de angst aanbieden. (KNP). SügfS f f bij de Elsbroêkerweg. De brandstof van het vliegtuig geraakte in brand, doch het vuur kon spoedig worden geblust. De vlieger heeft waarschijnlijk nog ge tracht gebruik te maken van de schiet stoel. Deze hing namelijk buiten het toestel, toén het neerkwam. Omstreeks vijf uur arriveerde een commissie van onderzoek op de plaats, waar de Thun derjet was neergekomen. Nadat het stoffelijk overschot van de omgekomen vlieger was geborgen, is de commissi® direct aan een onderzoek begonnen. De Seafury, die afkomstig was van de vliegbasis Valkenburg, kwam volgens ooggetuigen cirkelend naar beneden. Het toestel kwam terecht in een wei land van de landbouwer Bos aan de IJweg, niet ver van de kruising met de Lisserweg, in Nieuw Vennep Toen de Seafury de grond raakte, sprong de kap van dê cabine af. waardoor de vlieger er uit werd geslingerd. Brokstukken van het toestel, dat ongeveer 75 meter van de boerderij van de landbouwer Bos was neergekomen, lagen her en der verspreid. De schroef en een deel van de motor lagen 50 meter van de romp, doch het andere en grootste deel van de motor vond men op een afstand van niet minder dan 600 meter van het wrak. Een der brokstukken van het vliegtuig heeft het dak van de boer derij beschadigd. Binnen een uur na het ongeval land de een helicopter van de Marine Lucht vaartdienst uit Valkenburg op het wei land. waar de Seafury was neergeko men. Het stoffelijk overschot van de omgekomen vlieger werd in het hef- schroefvliegtuig gedragen, waarna dit vertrok, om ongeveer een uur later terug te keren met vier officieren, die onmiddellijk met de inspectie van het wrak begonnen. De Thunderjet werd bestuurd door de 24-jarige reserve tweede luitenant vlieger J. Baurdoux Uit Dordrecht, die ongehuwd was. De Seafury werd ge vlogen door de luitenant ter zee vlieger der derde klasse L. B. Tjebbes uit Den Haag, die gehuwd was en een vrouw en een kind achterlaat. Een grote hap heeft de neergestorte Thunderjet in de oever van de Ring vaart geslagen. De Seafury, die bi) de botsiijg met het straalvliegtuig zijn motor verloren had, kwam op het land bij Hillegom terecht. beginnen wij aan een nieuw strip verhaal voor kinderen tussen 7 en Tl. Voor jongeren en ouderen moe ten wij het lezen ontraden, als te opwindend. Degenen, die midden in het vorige verhaal zijn begonnen, moeten nu eens proberen het begin ti lezen. U staat er eigenlijk bo- ven, maar toch.... In tegenwoordigheid van tal van ge nodigden. ónder wie de burgemeesters van Hilversum en Huizen met enkele van hun wethouders, leden van de Stichting Onderwijs P.T.I. en hogere bedrijfsfunctionarissen van de N.S.F., heeft ir. F. J. Philips, vice-voorzitter van het praesidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips Telecom municatie Industrie, de bedrijfsschool van de N.S.F. aan de Larenseweg te Hilversum officieel de naam gegeven van dr. A. F. Philipsschool. Deze plech tigheid geschiedde Woensdagmiddag door een symbolische handeling: de onthulling van het fonkelnieuwe naam bord naast de hoofdingang van de school. Voordat ir. H. Furstner, directeur van de N.S.F.het wóórd gaf aan ir. F. J. Philips, heette hij alle aanwezigen welkom en speciaal de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, die behalve medewerking aan de N.S.F., thans ook blijk van zijn belangstelling gaf voor dit bedrijf. De heer Philips legde nog eens de nadruk op de voor name functie van de school voor het bedrijfsleven. De heer De Vos, voorzit ter van de Stichting Onderwijs en chef van Sociale Zaken aan de N.S.F., gaf een algemeen overzicht van de oplei ding aan de thans 25-jaar oude be drijfsschool, waarbij hij het doel en de functie van dit soort onderwijs schet- ste. Tijdens de bezichtiging van de school na afloop van deze korte plechtigheid, werd aan ir. F. J. Philips een door de leerlingen vervaardigde afbeelding van het Hilversumse raadhuis aangeboden OOSTENRIJK Oostenrijk heeft bij de commandant van de Russische bezet tingstroepen geprotesteerd tegen het oefenen met scherpe raketten door Rus sische vliegtuigen. Vrijdag j.l. kwamen twee projectielen terécht in de tuin van het sanatorium voor t.b.c.-patiënten Strengberg, 70 km. ten Zuiden van Wenen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren in het La gerhuis meegedeeld, dat Engeland met de zes EDG-Ianden een overeenkomst heeft aangegaan, waarby Groot-Brittan nië zich verplicht eenheden van de Britse grond- en luchtstrydkrachten in Europa onder het bevel van de gealli eerde opperbevelhebber in Europa te plaatsen, ter versterking van de stryd- krachten van het Europese leger. De landstrijdkrachten zullen bestaan uit een Britse pantserdivisie, die thans in Duitsland is gestatlonneerd. Deze divisie Er is een tijd geweest- vóór die afschuwelijke oorlog natuurlijk dat een ordentelijk Nederlands roker na zijn boterham of ziin avondmaal een donkere sigaar ter hand nam, ruig van blad, ruim van formaat. Hij nam die sigaar ter hand inderdaad en zijn gevoelige vingers keurden gewicht en ruigheid voor zij de gedraal de punt met een wringend gebaar verwijderden. Dan hield hij de vlam van een echte lucifer in de buurt van de platte kop en hét mannelijk feest kon begin nen. Die sigaar was een Dannemann of een Suerdick of een Costa Penna. In alle geval een Braziliaan uit Ba- hia, zijnde de Baai van de stad San Salvador. Die tijd Is voorbij, misschien voor goed. Wel zijn er weer Sueröicks verkrijgbaar voor nogal veel geld, maar de be roemde Legitimos heb ik in miin vaderland van na de oorlog niet meer aangetrof fen Tal van winkeliers ken nen het merk niet eens. Het is van vóór hun tijd en wat weten zij van de geschiede nis der tabak? Ik moest dus naar Brazilië en zo mogeliik naar Bahia. waar ik niét gekomen ben omdat er een vliegtocht van zes uur aan vast zou zitten, maar waar ik zekerlijk alle Maria's voorbij zou gelopen hebben om die ene Legitimos te zoeken. Het is ook niet no dig geweest, want ik heb de geliefde getroffen in Sao Paulo en Rio. Ze zag er best uit: kloek en stevig, zo op het oog, maar wél een beet je te vochtig. Wegens hét klimaat, zoals U begrijpen zult. Maar een excuus is dat niet, want het moet gezegd worden dat zelfs de Brazili anen en vooral de winkeliers geen oog meer hebben voor de mérites van hun sigaren. Brazilië rookt namelijk si garetten, zoals de hele we reld. Zeker, na het diner de grote restaurants halen veel mannen nog een grote sigaar te voorschijn uit hun borstzak, maar de rest van de dag hangt het ene papieren gevalletje na het andere aan de Up. Amerikaanse papier voor een kanjer. Maar de zwarterik, even groot, iets soberder, maar eerlijk van smaak, de echte goeie ouwe Legitimos is te koop voor anderhalve Cruzeiro, dat is 12 cent tegen een fatsoen- j f Ji°cr's- En maar roken dus! Op gestelde tijden na tuurlijk. maar een paar maal ner dag in alle geval: na het eten en in de buurt van zwarte koffie. Wat 'n tabak! Tabak, zegt U? Hoezeer dat tabak mag genoemd worden, is mij op by- na providentiële wijze beves tigd op 5000 meter boven tjes meestal, die dan de oor zaak ziin van de schandelijke onverschilligheid, die de win kelier jegens ziin sigaren aan de dag legt De klgnt is ko ning en die koning rookt si garetten. Maar ik heb de bruine makker gevonden en thuis is hij zo snel op ver haal gekomen, dat ik de kleine voorraad liefderijk, maar nogal onstuimig heb aangesproken al de dagen dat ik weer ïn het vaderland terug ben Men make zich dus geen illusies Daarginds was de eerste ontmoeting een blii avontuur. De „Braziliaan", die m een kleed van geïmporteerd dek blad verschijnt, is ook daar niet goedkoop. Veertig cent de Atlantische Oceaan. Ook daar krijgt een man na een voortreffelijke maaltijd by de koffie hartstochtelijke lust in een echte sigaar. Er waren twee van die mannen: een Zwitser en ondergetekende. Maar het mocht niet. Wel si garetten, zei de stewardess. Het speet haar verschrikke lijk. Waarom eigenlijk? vroe gen wij. Want de rest zat al met papier te knoeien. Het was geen gezicht. Het was bovendien onuitstaanbaar. Rokers kwamen niet aan bod! Wil lieten het er niet bij en zonden dat juffertje naar de gezagvoerder met de boodschap, dat er onder zijn twee en «veertig gasten twee rokers vertoefden, die hun leven lang van Bahia hadden gedroomd. En aangezien de man een Braziliaan was die overigens sigaretten in brand stak kregen wij toe stemming om in de staart van het vliegtuig achter het gordijn van het zogenaamde bar-tie één sigaar te roken. Hetgeen geschiedde tot het uur dat de sigarettenverslij- ters reeds aan de bedwelming toe waren en in de slaan ver getelheid trachtten te vin den. En al die tijd verdiep ten wij ons in de afschuwe lijke vraag: waarom eigen lijk? Het antwoord kwam van de gezagvoerder zelf. De he ren moesten dan weten, da* sigaren en pijptabakken ver boden waren, omdat ta baks rook de ventilatie hin dert. Sigarettenrook doet dat niet Gelulch in de staart! Sigaren bestaan dus uit ta bak! Een Daniël! Een Danne mann! En sigaretten dan? La ten we beleefd zwijgen. Maar gij begrijpt al, dat wij onder de ogen van de ge zagvoerder een nieuwe Bra ziliaan hebben opgestoken opdat hij weten zou. wat ta bak is. Hij is met goede ma nieren en een zwarte sigaar in ziin borstzak naar de cock pit vertrokken. Toen wy landden in Dakar, was de borstzak weer gladjes en cor rect. De brave man zal toch wel iets gedaan hebben met die sigaar. We hebben niets gevraagd, maar vleien ons met de hoop. dat wü de luchtheld op weg hebben ge holpen naar een beter leven. Dbg. Is uitgerust met centurion-tanks. In de toekomst zullen die echter worden ver vangen door de nieuwe conqueror-tanks. Met deze verklaring heeft Eden het Lagerhuis ingelicht over de conventie, die eergisteren door Engeland en de zes landen van de Europese Defensie Ge meenschap te Parijs is ondertekend. Eden verklaarde dat Engeland zich ten doel stelt zijn banden met de Europese Defensie Gemeenschap zo practisch en zo doeltreffend mogelijk te maken. Zo als bekend treedt de gesloten overeen komst in werking, zodra de EDG volle dig geratificeerd is. De overeenkomst houdt voorts in: De nauwe samenwerking tussen En geland en de Europese verdedigingsge meenschap blijft bestaan, zolang Groot- Brittannië deel blijft uitmaken Van dé NATO. Groot-Brittannië zal door een afgevaardigde met de rang van minis ter worden vertegenwoordigd op alle bijeenkomsten van de Raad van E.D.G.- ministers, waarop aangelegenheden van gemeenschappelijk belang worden be sproken. Ook zal het Verenigd Konink rijk vertegenwoordigd zijn in het E.D.G.- commissariaat. In een verklaring van de Britse rege ring wordt voorts gezegd, dat Engeland zijn strijdkrachten niet van het Euro pese vasteland wil terugtrekken, zolang de bedreiging van de veiligheid van West-Europa én Van de E.D.G. voort duurt. Met de E.D.G. zal overleg wor den gepleegd over enkele wijzigingen van belang in de sterkte der Britse strijdkrachten. De Britse luchtstrijdkrachten, die on der het bevel van generaal Gruenther komen te staan, maken deel uit van het tweede geallieerde tactische luchtleger in Duitsland. Dit luchtleger omvat ook Belgische en Nederlandse formaties. In opdracht van het Hoogwaardig Epis copaat heeft de landelijke leiding der Ka tholieke Actie een comité gevormd tót voorbereiding vim een grootse nationale manifestatie ter ere van de Moeder-Maagd in de loop van dit Maria-jaar. In dit comité hebben zitting: rector M. Oomens, s-Hertogenbosch, voorzitter, Dr. A. A. P. M. v. d. Sande, Tilburg, Vice-voor- zittcr, J. L. F. Dankelman, CssR secretaris- penningmeester, 's-Hertogenbosch, Réctof W. M. Bekkers, 's-Hertogenbosch, mr. dr. A. Begheyn, Nijmegen, M. L. Duyvesteyn, 's-Gravenhage, prof. H. Fortmann, Huis ter Heide, prof. mag. dr. G. Kreling, O.P., Néerbosch-Nijfnègen, D, A. Linnebank, O. P., Huissen, H. Minderop S. J.. 's-Gra venhage, Mevr. N. Mol-Sinnlge, Breda, rec tor F. Robroek, Bunde, JT W. Snackers, Helmond. Het Secretariaat is gevestigd: St. Jozefstraat 13, 's-Hertogenbosch. Twee West-Duitse bladen hebben hun voldoening uitgesproken over het feit, dat de hernieuwde inhechtenisneming van de Bredase vluchteling Faber in Dilsseldorf zou voorkomen, dat de ge allieerde bezetting de oorlogsmisdadi ger over de grens zou zetten. De Düsseldorfse rechtbank heeft besloten dat Faber vooreerst in hechtenis zal blijven hangende het onderzoek naar de vraag of hij naar West-Duits recht veroordeeld zal kunnen worden voor de in Nederland gepleegde misdaden. De „General-Anzeiger" in Bonn zegt, dat hierdoor „het gevaar is afgewend", dat de geallieerden zouden kunnen in grijpen. Het weekblad der liberale partij, „Die Deutsche Zukunft", schrijft: „Op de rechtvaardige beslissing Van de recht bank viel slechts een schaduw, doordat de rechtbank zich gedwongen zag maat regelen te treffen om de arrestatie van de Bredase vluchteling door de bezet ting te verhinderen". Overigens beschouwt dit officiële or gaan van een der regeringspartijen de uitspraak, waarbij Faber op grond van de bij de SS gangbare praktijken tot Duitser werd bestempeld, als „een ge val van menselijkheid en moedig op treden voor het recht", dat de liberale schrijver „met een bij de Paasstemming behorend vertrouwen vervult". Van geallieerde zijde wordt verklaard, dflt de argumentering van het oordeel van de Düsseldorfse rechtbank nog wordt bestudeerd. Men acht het niet waarschüniyk, dat de geallieerden zul len ingrijpen zolang deze zaak nog by .een Duitse rechtbank aanhangig is. (Van onze correspondent) Woensdag zijn op de bewaakte over weg onder Wijnvoorden (gem. Wijhe) in de weg naar Zwolle een autobus van de N.V. Salland en een personenauto met elkaar in botsing gekomen. De be stuurder van de laatste, de landbouwer H. Wachterveld uit Boerhaar (gem. Wyhe), werd op slag gedood. De drie overige inzittenden van de auto en een van de buspassagiers werden gewond. De autobus, met bestemming Zwolle, was de overweg bijna gepasseerd toen de auto, waarvan de inzittenden van een bezoek aan de N.O. Polder terugkeer den, er tegenop botste. De personenauto werd totaal vernield. Het slachtoffer moest worden uitgezaagd. De gewonden, waarvan de landbouwer v. Rossum ernstig, werden naar het R.K. en het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overge bracht. De oorzaak is onbekend. DENEMARKEN. De rechtbank van Aarhus heeft beslist dat bromfietsera zich niet behoeven te houden aan een voorschrift van de minister van Justi tie, volgens hetwelk zij alleen op de rijwielpaden mogen rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7