12^ jaar Wit-Gele Kruis op de Nederlandse Antillen woordraadsel met plaatjes i 1 Shakespeare 1954 - MARIA-JAAR „Teken m De lantaarn van Maria Uitgebreide organisatie uit het niets opgebouwd Op zoek naar het goede boek IKINDERPRIJS VRAAG I '035u a DE CASTRIES brigade-generaal Maria en de Verrezen Christus PAASVUUR PAASHAAS cCe 0icror>rrtycvr^ CURSUS» 12 ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 13 Hoofdprijs naar Noord- wijkerhout Prijsvraag voor scholieren yj Reeds meer dan 200.000 personenauto s „PLEIN 1954", nieuw katholiek blad Voor contact met buitenkerkelijken Inbraak in zuivel fabriek te Hasselt Ruim f 6.000 gestolen Gemeente-ambtenaar vrijgesproken Militaire goederen naar Nederland N.Guinea ter sprake op intern, conferenties? Liturgische weekkalender Hebzucht gestraft Vera Bondam gast bij Ned. Comedie Examens 15 October van dit jaar viert het Wit- yele Kruis op Nederlandse Antillen 2Un 12 en een hall-jarig; bestaan. In ver band daarmede organiseert het van 17 tot 24 April een Wit-Gele Kruisweek, Waarvan de hooldschotel wordt ge vormd door het Congres voor volksge- 2ondheid te Willemstad, het eerste, dat ooit op Curasao wordt gehouden en dat •Saterdag door Mr A. Struyken, gouver neur van de Nederlandse Antillen, zal Worden geopend. Naast talrijke autoriteiten van kerk *n gouvernement en van het particu- here organisatieleven, zal de Nationale federatie van het Wit-Gele Kruis in Nederland vertegenwoordigd zijn door ®r. G. Bar, orthopaedisch-chirurg van oe St. Maartenskliniek te Nijmegen. De Nationale Federatie van het Wit- Gele Kruis heeft het gehele April-num- Jher van zijn maandblad „Katholieke Gezondheidszorg" gewijd aan de verba zingwekkende groei en uitbreiding van net particdliere charitaswerk op Cura sao, Aruba, E-r.aire, Sint Maarte ^t. ■Eustatius en Saba, dat thans kan bogen op zestien stichtingen en organisaties, die een bloeiend leven leiden en zowel Van de zijde van het gouvernement als Van de bevolking grote waardering ge nieten. Op Curacao, met een bevolking van 115.000 zielen van wie 67 procent Katho liek, geeft het Wit-Gele Kruis een hoe- Veelheid van ';en te zien, die het aan tal werkzaamheden van de Nederlandse Zusterorganisatie verre overtreft. Zo Verzorgt het Wit-Gele Kruis op Curacao biet alleen de wijkverpleging en de con- sultatiebureaux voor zuigelingen, maar ook de verpleging van bejaarden en Van lichamelijk gebrekkige kinderen in eigen tehuizen. Verder leidt het Wit-Ge le Kruis ook vacantie-oorden, geeft het Voorlichtingscursussen op het gebied Van hygiëne en publicaties, verschaft het tandheelkundige hulp aan school kinderen en bezit het tenslotte nog suc cesrijk werkende afdelingen voor gees telijke en zedelijke volksgezondheid Particulier initiatief Al deze werkzaamheden zijn voort gekomen uit het particuliere initiatief van de thans nog fungerende voorzitter E. van de Laarschot, voormalig adju dant van de gouverneur, en de medische adviseur Chr. Lngels. Beide mannen bouwden de organisatie op in een land, Waar volgens eeuwenoude njrmen de Particuliere mens zich niet met publieke aangelegenheden had bezig te houden, Waar integendeel het gouvernement voor alles zorgde, de gezondheidszorg in de ruimste zin van het woord incluis. De ontwikkeling van Curacao evenwel bracht geheel nieuwe problemen, die de gouvernementele gezondheidszorg on voldoende maakten. Anderhalf jaar na de stichting van het Wit-Gele Kruis werd op Curasao de Wijkverpleging „Prinses Margriet" op gericht, die nu dus bijna elf jaar be staat. Een dienst welke al die jaren in een behoefte heeft voorzien, die vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen, doch zich uiteindelijk heeft ontwikkeld tot een van de belangrijkste Stichtin gen van het Wit-Gele Kruis. Overal ziet men thans de auto's met het Wit- Gele Kruis-embleem op de motorkap. •Een dienst die letterlijk en figuurlijk «<*r. weg timmert. Zes zusters die met zes wagens per week 2500 km. af leggen. Drie Nederlandse zusters en drie Curagaose die allen hun opleiding in Nederland hebben genoten. Het aantal huisbezoeken bedroeg in 1953: 27.150. Er werden 1" 30v injecties gegeven, 2397 babycontroles verricht. Er waren 2397 verplegingen en 2335 kraamverpieegdagen. Sedert enige maanden is ook dag- en nacht erple- fnn^,^ogeliik- Totale kosten bijna f. 100.000.- per jaar. 15 December 1943 volgde de stichting van een fehuis voor Ouden van Dagen te Habaai onder bescherming van „Bir- gen di Rosario", O.L. Vrouw van de Rozenkrans, dat van 6 bewoonsters in twee zaaltjes nv is uitgegroeid tot 120 Oudjes in 16 kamers en zalen. Verder zijn er tehuizen op Bonaire, St. Eusta- tius en St. Maarten. Een belangrijk project is ook het ge heel nieuwe Mgr. Verriet-Instituut voor gebrekkige kinderen van de Nederland se Antillen, gelegen in de vallei van Santa Maria, dat thans 63 kinderen herbergt, variërend van 2 tot 20 jaar. In zijn voorwoord op het speciale Aprilnummer schrijft de secretaris-ge neraal van de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis, Mr. J. de Vreeze: „Ons Nederlandse Wit-Gele Kruis mag zich gesteund voelen door het feit, dat op de Antillen zo goed als in België, Flores en Suriname Wit-Gele Kruisij verenigingen werkzaam zijn, die op dezelfde wijze de zieken- en gezond heidszorg behartigen op het funda ment van de christelijke overtuiging. Wij vertrouwen, dat nog eens de tijd zal komen dat deze Wit-Gele Kruisorga nisaties samen met anderen zullen ko men tot de oprichting van een Katho lieke internationale voor gezondheis- zorg, waarvoor de tijd rijp schijnt." Duitzenden katholieken hebben deel genomen aan de prijsvraag: „Op zoek naar het goede boek". Het lot is gevallen, en de eerste prijs meer dan 250 boeken die tezamen vrijwel de gehele oogst omvatten van de katholieke uitgaven sinds de Boekenweek van het vorig jaar gaat naar: Th. A. Conijn, Zeestraat, Noordwij kerhout. Nog vijf en twintig andere prijzen var riërend van tientallen boeken in één pak ket tot enkele exemplaren, zullen hopelijk nog vóór Pasen de volgende winnaars be reiken: Alb. Pirenne, Groot Seminarie, Haa- ren; Bep Postel, Wilhelminastraat 31, Ven- ray; R. A. Bertrams, Willem v. Noortstraat 47, Utrecht; Mevr. J. F de Bakker, 3di- sonstraat 132, Den Haag; Jac. Viergever, Oude Haven A 352, Zierikzee; L. J. Loukes, Rijsweerdsweg 30, Deventer; A. J. M. Het- terscheid, Kerkstraat 1, Zevenaar; H. van der Staak. Zuidwal 61, Den Bosch; Kapl. Fred. C. van Eijk, Klarenbeek; Koos van Dril, Wagendwarsstraat 12, Lisse; Will Hoekx, Molenstraat 150, Helmond; mej. M C. M. van Mil, Soestdijksekade 690. Den Haag; mevr. J. N. van Steynvan Dril, Wagendwarsstraat 12, Lisse; mej. W. G. M Koks, Adm. de Ruyterweg 1991, Amster dam-W.; J. v. d. Mark, Hogeweg 24, Venlo; mej. A. C. M. v. d. Berg, Rijksstraatweg 38, Wassenaar; G. P. de Gunst, Koningsstraat 73, Leiderdorp; G. Stavenuiter, 328, Zwaag; D. Dekker, Mgr. Aengenentlaan 1, War mond; Hennie Stokman, Heereweg 301, Lis se; G. v. d. Aalst, Kinskystraat 30, Nieuw- dorpStein L.: H. van Gurp, Broekhin Zuid 59, Maasniel; H. C. A. Hoogeveen, Pluym- maekersstraat 28, Heerlen; C. Fransen, Ka- rel Mollenstraat 83, Valkenswaard; Br. Al- bertus, St. Josephstichting, Apeldoorn. Leerlingen van middelbare en andere scholen kunnen meedoen aan een prijs vraag van het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden. Gevraagd wordt een antwoord te geven op een 15-tal vragen, zoals b.v. Hoe zag een Middeleeuwse wereldkaart er uit? Hoe groot waren de microscopen waarmee Leeuwenhoek de bacteriën ontdekte? Wat zijn Spaanse vliegen? De antwoorden op deze vragen kunnen door een bezoek aan het Museum wor den gevonden. Het is niet zo moeilijk als het lijkt, doch meer een kwestie van speurzin dan van een grote dosis kennis. Vragenlijsten zijn gratis verkrijgbaar aan het Museum (Steenstraat IA, Lei den, tel. K 171023084) of worden op aanvraag toegezonden. Het Museum is open op werkdagen (uitgezonderd 's Maandags) van 104; 's Zondags en 2e Paasdag 14. Gesloten 's Maandags en le Paasdag. Toegangsprijs 10 cent. Inzen dingen uiterlijk 30 April. L.A.D. Dit, beste kinders, is een kruiswoordraadsel helemaal alleen voor jullie. Het is veel mooier dan de kruiswoordraadsels voor grote mensen, want er staan plaatjes bij. Die prentjes moet je goed bekijken, want anders kun je de puzzle niet oplossen. Iedere tekening stelt namelijk een woord J'oor, dat je in het kruiswoordraadsel moet invullen. Ik zal jullie vertellen boe het gaat. Zien jullie rechts boven het raadsel die neus? En zien jullie' «at er een getal en een letter 13 H bijstaan? Nu, het getal geeft de Pfaats aan, waar je het woord (neus) moet invullen, en H betekent „horizon tal", dat wil zeggen: van links naar rechts. Achter sommige getallen staat *eh V. En die V betekent „verticaal", dat wil zeggen: van boven naar be- t ip n' heb jullie nu een voorbeeld gegeven, maar de rest moeten jullie elf maar uitzoeken. Als je iets niet begrijpt, mag je het gerust aan je vader vragen. Die weet alles. "Is je het kruiswoordraadsel helemaal hebt opgelost, moet je de woorden, le hebt gevonden, op een briefkaart schrijven. Eerst de „horizontale" dan de „verticale". En die briefkaart stuur je dan, vóór Maandag 3 Mei, aar de redactie van dit blad. Adres vóór op de krant, in de linkerbovenhoek van de briefkaart schrijf je: „Kinderprijsvraag". En dr; 'le °°k vermelden hoe oud je bent? Onder de goede oplossers worden e mooie prijzen verloot. Welke die prijzen zijn verklap ik je nog niet, nt dat moet een verrassing blijven. Dat is alles. Doe je best. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motorrijtuigen per 1 April 1954: 202.300 (187.608) personen auto's (inclusief 6.500 taxi's); 6.580 (6295) autobussen; 87.750 (82.355) vracht auto's en bestelauto's; 3.950 (3.727) trekkers met oplegger; 5.000 (4.382) speciale voertuigen; 131.700 (127.104 mo torrijwielen (inclusief driewielers en scooters) en 320.000 (283.023) bromfiet sen. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) per 1 April 1954 zal dus 757.000 (694.706 stuks be dragen. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens, per 1 Augustus 1953. Het aantal in Nederland gefabriceer de en geassembleerde personenauto's is naar de K.N.A.C. meedeelt, in één jaar tijds met ongeveer 60 pet. toegenomen (1952: 6.500, 1953: 10.400) en bedraagt ongeveer 50 pet. van de nieuwe perso nenauto's, welke in 1953 in Nederland beschikbaar kwamen. Dezer dagen is te Den Haag de eerste aflevering verschenen van een nieuw blad voor buitenkerkelijken. Deze krant, die verschijnt onder de titel „Plein 1954", sluit aan op de actie, die sinds enige maanden door een groep jonge katho lieken in Den Haag, onder leiding van pater S. Jelsma M.S.C. van Huize „Una Sancta'' wordt gevoerd om hen, die zich aan geen kerk gebonden achten, gele genheid te geven in een vrij en open gesprek met katholieken van gedachten te wisselen en „vrijblijvend" kerk diensten mee te maken. De eerste oplage van „Plein 1954" be draagt 20.000 exemplaren. 4000 exempla ren hiervan zijn verstuurd naar jonge non-paschanten. De resterende 16.000 zijn verdeeld over een honderdtal col- portrices en colporteurs, die zullen trachten „Plein 1954" te verspreiden onder andersdenkenden. Ook katholie ken kunnen zich abonneren, om daar door dit apostolaat te steunen en op de hoogte te blijven van wat er in dit apos tolaat en onder buitenkerkelijken leeft. Te zijner tijd zal een gedeeite der op lage ook openbaar worden uitgereikt, bijv. aan de uitgang van bioscopen, zo dat ook de „man in the streef' gelegen heid krijgt van het blad kennis te ne men, In de nacht van Donderdag op Vrij dag is in de Coöperatieve zuivelfabriek „Juliana" te Hasselt ingebroken. Er wordt ruim 6200 vermist. De daders hebben zich door forcering van een raampje toegang tot de repa ratiewerkplaats verschaft. Met het daar aanwezige autogene lasapparaat zijn zij via een kantoorruimte naar de direc teurskamer gegaan waar met het las apparaat een gat is gesneden in de zij wand van de brandkast, juist op de plaats waar zich het geld bevond. Het Amsterdamse gerechtshof heeft in hoger beroep een 57-jarige commies der gemeente Amersfoort vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beledi ging en smaad tegenover de directeur der Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken te Amersfoort, door middel van anonieme briefkaarten en een brief. De Utrechtse rechtbank had de ver dachte veroordeeld tot 500 gld. boete subs, een maand. Gedurende deze maand zullen uit Ca nada militaire goederen worden ver scheept voor Nederland en andere lan den in Europa, die lid zijn van de NATO, aldus bericht U.P. De goederen bestaan uit voertuigen, radio's en radio-reparatiemateriaal, wa terdichte dekzeilen voor vrachtauto's, munitie, auto's en reserve-onderdelen en gereedschappen. De Franse regering heeft officieel be kend gemaakt dat kolonel Christian de Castries, de commandant van de omstreden vesting Dien Bien Phoe in Indo China, tot brigade-generaal bevorderd is. De Vietminh handhaaft zich op het ogen blik in haar posities aan .de noordelijke zijde van het vliegveld van Dien Bien Phoe. De rebellen hebben voorts loopgraven aan gelegd tot op minder dan 800 meter van de ondergrondse commandopost van bri gade-generaal De Castries. Men ziet hierin een van de ernstigste dreigingen voor de strijdkrachten van de Franse Unie sedert de slag begonnen is. De Castries heeft zijn artillerie opdracht gegeven, een deel van het vliegveld dat in handen van de communisten is te bestoken om te trach ten hun opdringen tot staan te brengen. Te zelf der tijd ondernam De Castries een serie snelle, verrassende uitvallen tegen de com munisten op wijdverspreide punten, in een poging de communisten uit hun evenwicht te brengen. De Viethmin, ingegraven op het vliegveld, weerstonden echter alle aanvallen van de Fransen, waaronder een tegenaan val. die door 18-tons Chaffee-tanks geleid werd. De voorzitter van het Indonesische „Buro Irian", Diapari, heeft aan Aneta medegedeeld dat hij het wenselijk zou achten, dat Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw-Guinea ter sprake zal brengen, en wel bij een bespreking over het „kolonialisme" in de Aziatische en Afrikaanse landen. Diapari heeft voorts de suggestie ge daan dat de kwestie Nieuw-Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van minister-presidenten van Aziatische landen, die eind April te Colombo zal beginnen. ZONDAG 18 APRIL: Hoogfeest van Pasen; eigen mis; sequential Credo; eigen pre fatie, communicantes en hanc igitur wit. MAANDAG: Tweede Paasdag; eigen mis; verder als Zondag. DINSDAG: Dinsdag in de Paasweek; eigen mis; verder als Zondag. WOENSDAG: Woensdag in de Paasweek; eigen mis; 2 geb. H. Anselmus; verder als Zondag. DONDERDAG: Donderdag in de Paasweek; eigen mis; 2 geb. H.H. Soter en Cajus; verder als Zondag. VRIJDAG: Vrijdag in de Paasweek; eigen mis; 2 geb. H. Greorgius; verder als Zondag. ZATERDAG: Zaterdag in de Paasweek; eigen mis; 2 geb. H. Fidelis van Sigma ringen; verder als Zondag. Utrecht: 2 geb. H. Egbertus; 3 geb. H. Fidelis. ZONDAG 25 APRIL: Beloken Pasen; eigen mis; 2 geb. van Kruisdagen; Credo; pre fatie van Pasen; wit. 35. Slechts langzaam vordert de kleine groep; het vervoer der drie zwaar gewonden maakt snelle voortgang onmogelijk en ook het achttal minder ernstig gekwetsten heeft moeite met het hestijgen en afdalen van de ongelijke Schotse bodem. Voor alle zekerheid zendt de Noorman van de ruim vijftig overgebleven krijgers er tien vooruitom de omgeving te verkennen; niet alleen voor mogelijke vijanden, doch ook om de kortste weg naar het Zuiden te zoeken. Bij hen voegen zich Erwin en Axedie, gewapend met pijl en boog, nauwlettend uitzien naar alle mogelijke wild. De voedselvoorraad is met het verlies der schepen geheel verloren gegaan. De schamele buit, die de beide jongens binnenbrengen, is nauwelijks toereikend om de ergste honger te stillen. Doch hoewel ook de honger Axe en Erwin begint te kwellen, maken zij zich niet veel zorg over de afloop van dit avontuur. Niet zonder trots kwijten zij zich van de taak, die hun is toevertrouwd, en zoeken lenig en onver moeibaar hun weg over de rotsige hoogten. Erwin's ogen schitteren, wanneer ze over het grauwe, troosteloze land glijden en hijgend volgt hij Axe naar een hoge uitste kende rots. „Kijk," wijst de jonge boogschutter naar de troep krijgers beneden hen. „Ze staan stil. Er is vast iets gebeurd." Op datzelfde ogenblik schrijdt de Noorman tussen de kring van krijgers naar de plaats, waar ook voor de laatste der zwaar gewonden het einde van de reis gekomen is. Onder doodse stilte zien de krijgers naar hun koning; deze staart met een ver beten trek om zijn mond naar de roerloze gestalte. Op het gegroefd gelaat van de Noorman staat duidelijk te lezen wat er in hem omgaat, en met schorre stem zegt een baardige, forse Noor: „Hij stierf voor zijn koning. Wat meer kan een krijger zich wensen?" „Als ik het voor het zeggen had, zou ik me een schip wensen," mompelt Orm, „maar met mij wordt nooit rekening gehouden. Overigens maakt dat ook weinig^ uit, want vóór we aan een schip toekomen, zijn we al lang van honger gestorven." Chistus is verrezen! Hij heeft zijn offerdood bezegeld met het grootste van alle wonderen; door eigen macht is Hij uit het gesloten graf opgestaan. En we lezen in de H. Schrift, hoe de Verrezen Christus in de vroege morgen verschijnt aan Maria Magdalena. Kort daarna verschijnt Hij aan enkele andere vrouwen. Daarna valt Petrus de eer te beurt de Verrezen Christus te aanschouwen. Dit zijn dus al drie verschijningen op de eer ste Paasdag zelf. Maar de H. Schrift vermeldt er nog meer. In de namiddag van deze eerste dag hebben de twee leerlingen van Emmaus hun wonderlijke ontmoeting. Zon der dat zij het weten, wandelt Christus met hen over de weg. En pas als zij met Hem aan tafel zitten, herkennen zij Hem aan het breken van het brood. Ten slotte verschijnt Christus op de eerste Paasdag aan bijna al zijn apostelen, als ze in de zaal tezamen zijn. Op deze eerste Paasdag beschrijft de H. Schrift ons dus niet minder dan vijf verschijningen. Maar, wonderlijk, bij geen enkele verschijning wordt de aanwezigheid van Maria ge noemd. Zou de Vrouw, die zo zeer gedeeld heeft in het lijden van de Verlosser, niet gedeeld heb ben in zijn heerlijkheid? Natuurlijk wel! zeggen ons de Schriftverklaarders. Christus heeft zijn Moeder niet vergeten. Het spreekt haast vanzelf, dat Hij ook aan haar verschenen is. Ja, zeggen ons de Schriftverklaarders, we mo gen gerust aannemen, dat Christus het eerst aan zijn H. Moeder verschenen is. De Evan gelisten hebben het niet eens nodig gevonden, dat apart te vermelden. Zo hebben de eeu wen door alle gelovigen het ook aanvaard. Er bestaat een schilderij van de Vlaamse schilder Rogier van der Weyden. Die leefde omstreeks 1400. Een van zijn grote stukken draagt tot titel: „Jezus verschijnt aan zijn lieve Moeder". In een klein kapelle tje zien we daar Christus en Maria samen. Geknield, de ar men uitgespreid, ziet Maria op naar haar verrezen Zoon, die haar zijn wonden laat zien. Niemand weet, of Christus op deze manier aan zijn Moeder verschenen is, maar iedereen is overtuigd, dat Hij het werkelijk gedaan heeft. En luister op de Eerste Paas dag eens goed, hoe de H. Kerk Maria in de verheerlijking van Christus betrekt. Plechtig weerklinkt op deze dag en nog vele dagen-daarna in het Lof de jubelzang: „Verheugt u Koningin des He mels, want Hij, Die gij waardig geweest zijt te dragen, is verre zen, gelijk Hij gezegd heeft. Bid God voor ons! Verheug en verblijd u Maagd Maria, allëluia. Want de Heer is waarlijk ver rezen Alleluia! Als we gedurende de Paastijd dit gebed ook bidden, in plaats van het gebed Engel des He ren, dan brengen wij daarmede eer aan Maria, die als mede- verlosseres ook deelt in de heerlijkheid van Christus. Grote stapels hout brengt de jeugd tn Twente bijeen voor het Paasvuur Een oud Paasgebruik op het platteland, vooral in Twente, is het ontsteken van Paasvuur. Grote stapels hout worden door de jeugd op Paaszaterdag bij eengebracht. Het Paasvuur is een heel oude uiting van vreugde, zoals die ook tot uit drukking komt bij feestvuren, welke door natuurvolkeren van Afrika en Indië worden aange legd tot viering van hun over winning. Wij kunnen in het Paasvuur het zinnebeeld zien van de Verrezen Christus, Die het ware Licht is, dat alle men sen verlicht. 390 jaar geleden, 23 April 1564, werd William Shakespeare te E'ratford-on-Avon (enkele uren sporens van Londen) ge boren. Reeds in zijn jeugd was hij een gevierd toneelspeler. Door zijn onovertroffen levens- getrouwe schildering van men selijke tragiek en humor is hij Engelands grootste toneelschrij ver geworden. De toneelstuk ken van Shakespeare werden in vele talen vertaald; de bekend ste stukken worden ook thans nog opgevoerd. Van zijn bijna veertig drama's noemen wij vooral: Hamlet, Othello, Romeo en Julia, Koning Lear, Mac beth, Richard II en III, Henry V en VI. Van zijn blijspelen o.a. Midzomemachtsdroom en de Koopman van Venetië. Onge veer een kwart millioen bezoe kers komen jaarlijks de voor stellingen te Stratford-on-Avon bijwonen. Een groots theater is daar gebouwd op enkele hon derden meters afstand van de kerk. waar Shakespeare begra ven is. En is Meester Merel nog niet bij stem, Juffrouw Vink nog een beetje verkouwen, 'k Hoor rondom in 't veld een knapenschaar Te keer gaan als vrolijk» kauwen Jongens, ben ik te vroeg van 't jaar? Welnee, Hans, de Paasberg is bijna klaar. Voor ons komt er nimmer een feest te vroeg: Straks gaan de Paasklokken bimhammen! Straks steken wij duizend vuren aan En springen we dwars door de vlammen. Hoezee voor de Paashaas, de dappere dwerg, Die de lente brengt aan de Lemelerberg! MARGOT VOS Uit: „Rozemarijn" „Bent u de fee?" riep de vrouw juichend uit. „Goed geraden!" klonk het antwoord. „Ik ben de fee van het geluk. Ik deel mijn gaven uit aan hen, die tevreden en eerlijk zijn. En daarom had ik eigenlijk niet aan u moeten verschijnen." „Niet aan mij verschijnen?" stamelde de vrouw verschrikt. „Ge begrijpt zelf wel waar om", vervolgde de fee. „Je bent lang zo tevreden niet als die ar me Araki, die de hele dag hard werkt. Je bent ook helemaal niet aardig voor hem. Maar toch ben ik aan je verschenen en toch wil ik je iets geven. Kijk, hier staan weer twee manden: een zware en een lichte. Je mag ook kiezen." De vrouw was de vermanende woorden van de fee al vergeten. Ze mocht ook een mand kiezen; daarvoor was ze gekomen. En zonder zich ook maar even te bedenken, koos zij de zwaarste mand. „Denk er om," waarschuwde de fee nog, „je mag de mand niet openmaken voör je thuis bent." De vrouw knikte alsof ze zeg gen wilde: dat komt in orde. Zonder de fee te bedanken greep ze de zware mand en holde er mee naar huis. Ze lachte zelfvoldaan. Haha, dat had ze maar eventjes fijn op geknapt. Natuurlijk was ze niet zo dom als haar man geweest, om die lichte mand te nemen. Kun je begrijpen. Het was wel een heel gesjouw, zo'n zware mand. Maar dat kon haar niet schelen. Daar zouden ook wel heel wat kostbare dingen in zitten. Doodmoe en hijgend kwam ze thuis. „Araki, Araki!" riep zij geest driftig. „Ik heb ook een mand. Ik heb de zware gekozen. Kom nu maar eens kijken, wat ik al lemaal gekregen heb." De vrouw had echter geen tijd om te wachten tot haar man naderbij gekomen was. Lachend opende zij de mand. Begerig keken haar ogen naar de inhoud. Maar oei! Wat was dat? Uit de mand sprongen twee donkere gedaanten. Twee lelijke apen kwamen te voorschijn, die af schuwelijk schreeuwden en al lerlei lelijke grimassen tegen de verschrikte vrouw maakten. Toen Araki kwam aanlopen, zag hij een lege mand en een woedende vrouw. De ontevreden vrouw was voor haar hebzucht lelijk ge straft. Of de straf geholpen en de vrouw zich later verbeterd heeft, vertelt de fabel niet. (Slot) William Shakespeare Paashaas Wie wandelt daar over de Lemelerberg, Recht op zijn achterpootjes, In grauwe pelsjas en laarzen van bont En een mand op zijn rug, vol cadeautjes? Marskramertje, heb je ook voor mij een present? Ik zie wel, dat je de Paashaas bent. Je bent wel wat vroeg van 't jaar, meneer! Er zit nog geen blad aan de bomen En al de viooltjes slapen nog Met haar neusje in de rokkezomen. Alleen het nieuwsgierige krookje staat Te gluren, wie daar wel langs haar gaat. En of er geen blad aan de bomen is, Om 't welkom toe te wuiven, En of ik het ros van de Noordervorst Ook nog zo hoor blazen en snuiven, Ik zie toch een vlag in de velden staan, Op takkenbossen, hoog opgelaan. Het kleuren van eieren voor het Paasfeest is een aardige bezigheid. Maar je kunt er ook tekeningen op aanbrengen als ze gekookt zijn, met O.I. inkt. Wij hebben vorige jaren al eens voorbeelden gegeven van allerlei gezichten, maar je kunt er naar eigen ideeën figuren en vlakken op tekenen, zoals op bijgaande voorbeelden. Dit zijn kunstig beschilderde eieren uit de Balkanlanden. Deze figu ren worden uit het geheugen getekend, dus zonder voorbeeld. Misschien kunnen jullie ook wel zulke mooie paaseieren maken. Als je de lijnen met O.I. inkt tekent, is het gemakkelij ker om kleuren aan te brengen. Eerst aan één kant tekenen of schilderen, want anders moet je steeds wachten eer het droog is. Het staat wat leuk hoor, eigen gekleurde of getekende eieren op tafel. Kunstig beschilderde eieren uit de Balkanlanden (Legende, ingezonden door Benita Solari, Amsterdam). Abri werd midden in d« nacht wakker. Met haar armpjes op 4e ven sterbank keek ze naar buiten. Alles schitterde alsof een toverfee millioenen diamantjes over de sneeuw had uitge strooid en om de bergen hing een zilverwitte nevel. Plotseling zag ze een schitte rend witte gestalte de berg af komen, met een stralenkleed van witte flonkersterren aan. „Maria", dacht Abri, die ademloos toekeek. Toen ver dween de witte gestalte in de nevelen. Plotseling viel iets schitte rends op de bergvlakte. „Dat is zeker een diamant van het kleed van Maria", dacht Abri opgewonden. Ze bedacht zich niet, maar sprong uit het lage raampje op het pad. Een rendier snelde voorbij. „Rendier, rendier", riep Abri, „breng me alstublieft naar de diamant van het kleed van Maria." Het rendier stond met een ruk stil. Abri ging op zijn rug zitten, sloeg haar armpjes ste vig om de hals en vliegensvlug ging het voort. De sneeuw stoof op onder de hoeven van het rendier. Eindelijk hielden ze stil en toen zag Abri een schitterende rozenkrans van diamanten kraaltjes in de sneeuw liggen. Een voetspoor liep er langs over de bergvlakte. „Hier heeft Maria gelopen", zei Abri zacht tegen het ren dier. Ze volgden het spoor om de rozenkrans terug te geven. Plotseling viel een donkere schaduw over de bergvlakte. Toen begon het weer te sneeu wen en een ijskoude wind gierde. Koude nevels kwamen opzetten. In de verte huilde een jakhals. (Wordt vervolgd) De actrice Vera Bondam heeft een uit nodiging ontvangen van de Nederlandse Comedie om de rol van Clytaemnestra in Sophocles' „Electra" te vervullen, welk stuk de Nederlandse Comedie tijdens het Holland Festival ten tonele zal brengen. Electra zal gespeeld worden in de ver taling van Boutens. DELFT Civiel-ing. H. Versnel, Dordrecht, J. C. Vlaardingerbroek, Lei den. Werktuigk. ing. S. Albarda, 's- Gravenhage, W. H. Brouwer, Voor burg, P. v. Donkelaar, Amsterdam, J. Eigeman, Delft, T. J. de Feber, Sche- veningen, J. J. W. Geleijnse, Leid- schendam, Mas Hadiwiijoto Soesilo, Delft, A. W. J. v. d. Hoek, Delft, C. Kien, 's-Gravenhage, A. J. M. v. Kim- mennaede, Nijmegen, P. A. J. Lucifer, Vlaardingen, W. Nije, Vaassen, C. K. Otto, 's-Gravenhage, H. E. R. Rutten, Stevensweert, J. P. H. Simonis, 's- Gravenhage, T. W. van der Stelt, Koog aan de Zaan, Tan Kioe Djie, Delft, J. Ubbels, Beekbergen, L. J. Visser, Vlaar dingen, A. C. v. d. Vliet, Rotterdam, J. M. de Wolf, Enschede, A. v. Wijlen, Sprang-Capelle. Ingenieursex. mijning. R. E. Jansen, Maastricht, E. R. T. Jans, Maastricht, F. A. Schippers, Delft. ROTTERDAM (Stichting klinisch H.O.) Semi-arts de dames M. Vissers, Rotterdam en A. Veldhuyzen van Zan ten Hillegom en de heren A. den Bree- jen, Overschie, L. C. Buysert, Woerden, H Hansma Rotterdam, J. J. Bakker, Moercapelle, A. M. Smeets, Meerssen, A. G. Heintjes, Dongen, A. Roos, Dor drecht en G. Ph. Hofland, Naaldwijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 13