Vele herinneringen aan Het Poortje "bij gaslicht en gloeikousjes DE WEEK IN STAD EN STREEK Hoofdwacht wordt zetel voor Haarlems Bloei Haarlemse Kath. Vereniging voor het Gezin Pontificale Hoogmis op Zondag 2 Mei Haarlem naar Kevelaer Principiële overeenstemming met „Haerlem' Vele activiteiten ontplooid ten goede van de jeugd SLEUTEL WEG? Doktersgezin uit Overveen HERINGA WÜTHRIGH ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 3 BARKER'S SNACK BAR LOEMPIA'S 2 HORS D'OEUVRE royal 3 CASSATA US Een eehie parochie „BE SLEUTELSPECIALIST" HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Ook op de jongeren wordt gerekend Emigreert naar Amerika Verkooplokaal NOTARISHUIS !nboede!veiling 27/28 April '54 SINT JANSPAROCHIE IN HAARLEM-OOST 50 JAAR rijdag 23 April 1954 is het vijftig jaar geleden, dat de parochie van Sint Jan de Doper aan de Amsterdamstraat door Haarlems bisschop, mgr. C. Bottemanne, werd opgericht. Een datum, die voor vele katholieken in het Oostelijk deel van Haarlem van grote betekenis is geweest. Want dit bis schoppelijk besluit hield voor hen in een voorgoed breken met de vertrouwde sfeer van de Spaame-parochie, waarmee zij zich door zovele herinneringen verbonden wisten. Door de uitbreiding van de stad in Oostelijke richting werd de parochie lem zich accoord aan het Spaarne overbelast en de uitbreidingsplannen van Haarlem, die nog JfV he* op stapel stonden, duidden er wel op, dat een zelfstandige parochie in de omge ving van de Amsterdamstraat noodzakelijk was. In die jaren, aan het beg.n van deze eeuw, was kapelaan C. W. Kortekaas werkzaam in de Spaame- parochie en deze kreeg in een brief van 17 Maart 1903 opdracht van mgr. Bot temanne, om in de omtrek van de Amsterdamse Poort de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden. Bouwpastoor Kortekaas vjas er de man naar Naar wij verne men, heeft het da gelijks bestuur van de Vereniging Haer- bestuur der Stich- i ting Haarlems i Bloei, om de Hoofd- I wacht tijdelijk ah zetel van deze stichting- te kunnen betrekken. Reeds om de zaken stevig aan te pakken en reeds datzelfde jaar - 15 September ^rcn is het kan •,<103 iegde kanunnik P. J. Thünïssen de eerste steen voor de nieuwe kerk. De oprichting van de parochie werd op 23 April 1904 een feit en een jaar later i,p 25 April 1905 consacreerde mgr. A. J. Callier dit Godshuis, de eerste nieuwe kerk onder zijn episcopaat. Dit is in het kort de wordingsgeschiedenis van parochie er kerk in iet Oosten van Haarlem: en wie nu dit stadsdeel ziet uitgegroeid tot een eigen levende gemeenschap in een wir-war van huizencomplexen rond de toren i an Sint Jan, kan zich moeilijk het primitieve begin voorstellen van een parochie, die nog geen eigen sfeer kende en die zich nog een kerkelijke traditie moest De Haarlemse Katholieke Vereniging Voor het Gezin, waarvan het bureau geves tigd is aan de Nieuwe Gracht 11, heeft een uitvoerig jaarverslag samengesteld van haar verschillende activiteiten. En daarin komt wel tot uiting, hoeveel werk deze vereniging verzet. Dat is ook noodzakelijk, Want zoals in de inleiding wordt ge zegd het is van steeds meer belang, dat de jeugd in de grote bevolkingscentra geholpe.i wordt om de haar toegemeten vacanties ten volle te kunnen benutten. Ge lukkig zijn alle speeltuinen, die bij de vereniging zijn aangesloten, overtuigd van de noodzaak om ook in dit opzicht iets voor de jeugd te doen. Wanneer men verder de lijsten door neemt van alle uitstapjes, die gemaakt wer den en van alle bedrijven, musea en wer ken, die bezocht werden, dan moet het duidelijk zijn, dat daarvan een grote op voedende invloed op de kinderen kan uit gaan. Zij leren hier immers, noe men op betrekkelijk eenvoudige wijze de vrije tijd nuttig kan doorbrengen. Men vindt overigens een prijzenswaardige afwisseling In de programma's, die voor alle kinderen veel boeiende elementen bleken te bevat ten. In het verslag wordt dank gebracht aan de velen, die zich voor dit werk beschik baar stellen en het ware te hopen, dat vele anderen zich tot dit prachtige werk voor de jeugd zullen voelen aangetrokken. Het verslag geeft een gedetailleerde op somming van alles wat er gedaan is, de speeltuinen worden ieder afzonderlijk on der de loupe genomen en de kinderuitzen- dmg geniet uiteraard de bijzondere aan dacht, De samensteller van het verslag geeft tot slot een samenvatting, waarin hij opmerkt: „Wanneer wij alle verslagen van de speeltuinen over de afgelopen vacantie gelezen hebben, dan dringen zich enkele feiten aan onze aandacht op. In de eerste plaats is het zeker verheu gend, dat de kinderen zoveel aandacht «Hlken te hebben voor bezoeken aan ob jecten, waarvan een zekere onderrichting en culturele vorming uitgaan. Ook de na tuurwandelingen waren zeer in trek. Verder blijkt ook de film voor de regen achtige vacantiedagen een ware uitkomst te bieden. Vanzelfsprekend ligt hier ook een positieve taak voor de besturen in dier voege, dat er films uitgezocht worden, die meer bie den dan alleen ontspanning en dus tevens vormend zijn voor de smaak van de jeug- aige toeschouwers. Een zeer grote aantrekkingskracht ble ken ook de Kathedraal en de stadskweek- tum uit te oefenen. Voor een totaal indruk van het aantal kinderen, dat bereikt werd, heeft een optelsom maar betrekkelijke waarde omdat vele kinderen aan meer dan ilehben deelgenomen, doch het geeft toch wel een idee van het werk dat deze vacantie is verzet. Het aantal deelnemers aan de verschillende «in arfPi6 o'nJlnlI hlerbl-1 2'in de bezoekers j „II? i n n'et '"begrepen, heeft ln de afgelopen zomervacantie een totaal Advertentie moet U eens komen eten, dan zult U zeggen: JDat had ik eerder moeten weten". om van te watertanden, 50 ct. p. st. f.25 gevuld met zuidvruchten, rum en slagroom (een droom) 50 ct. per grote schijf. En nog vele andere heerlijkheden. Alléén RIJKSSTRAATWEG 238 'o. Haarlem-terrein telef. 24730 2 (2 lijnen) Dagelijks tot 's nachts 1 uur geopend. van 11403 bedragen. Hierbij zijn wel de filmmiddagen en de wedstrijden gerekend. Als wij de vele duizenden kinderen, die op de tuinen zelf hun vertier vonden, daarbij rekenen en dan letten op de kinderuitzen ding dan kunnen wij wel constateren dat de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin zich inderdaad actief weert ten bate van onze jongens en meisjes. Dit alles neemt echter niet weg dat wij er nog lang niet zijn. Vele moeilijkheden liggen nog voor ons. Nieuwe speeltuinen dienen ln de naaste toekomst opgericht te worden; nieuwe be sturen hiervoor gevormd en bovenal jonge mensen gevonden, die bereid zijn om hun krachten als leidster of leider te geven voor het vacantiewerk of bijvoorbeeld voor één van de clubs waarin 's winters de jongens en meisjes hun activiteiten ontplooien. Bovenal is echter nodig de steun en de belangstelling van allen, die het goed me nen met onze Katholieke gezinnen. Zijn tenslotte deze gezinnen dit niet op de eerste plaats zelf?" De Zomervaart en het tegenwoor dige Nagtzaamplein in het voor jaar van 1924. Op de achtergrond de kerk van „Sint Jan" in haar oude vorm. scheppen. Maar praat eens met de oudste pa rochianen, die dat begin nog hebben meegemaakt en zij zullen u vertellen, hoe langzaam maar zeker de banden met het Spaarne afgebroken werden en er tenslotte een gemeenschap van pa rochianen ontstond, welke een eigen ka rakter droeg. De parochianen konden toen nog niet roemen op de forse kerk, die nu aan de Amsterstraat staat; zij waren niet temin trots op hun bescheiden Godshuis, een half afgebouwde en met een slechte schutmuur gedichte „Sint Jan", een kerk ook met een schuurachtige entree. Dat waren nog de dagen van „Het Poortje", zoals de parochie toen ge woonlijk genoemd werd; in die tijd stond., er nog een hoog, goed geteerd hek, dat precies bij de pastorie een eind maakte aan de Amsterdamstraat en aan Haarlem. Daarachter lagen slechts grote stukken weiland, waarop later het ene huizencomplex na het an dere zou verrijzen. Er stond toen nog geen slanke cam panile, er was geen absis en ook geen fatsoenlijke ingang aan de kerk, maar er was een vriendelijk straatje als een kippenren naar weerszijden goed afgerasterd en zo kwamen de paro chianen hun kerk binnen. Er moest nog gewerkt worden bij gaslicht, dat heel zwakjes stroomde uit tweede hands gaspijpen en er gingen de no dige jaren overheen, toen de electri- sche lampen de plaats innamen van de gloeikousjes, die engros kapot vie len, als de jongen voor de kathechis- mus vergaten, dat de gasliclit-stan- daards geen perebomen waren, waar aan je schudden mag. En de oudsten onder de ouderen kunnen zich nog herinneren, hoe in die eerste tijd de pastoor zelfs niet over collecte-schalen beschikte en de collectanten derhalve met gewone witte tafelborden de kerk rondgingen. De parochie verleerde bovendien nog in een overgangstijd: er was geen pa tronaat en daar viel ook niet aan te denken; maar aan het Spaarne was een mooi patronaat en daar konden de jon gens van Sint Jan terecht. Er was ook een prettige omge- geen „Heilige Familie"; die was toen i ving alle inlichtin- nog in de Spaarne-parochie en op zo gen kan ontvangen, iets scheen in die dagen een servituut j Het gebouw De te liggen, waaraan niet te tornen viel. j Hoofdwacht, vroe- toor van Haarlems Bloei op hoogst on voldoende wijze Ondergebracht in een der kleine ka mers in de gewel ven van het stad huis. Op een paar vierkante metei werkten drie tot vier personen moesten bezoekers worden ontvangen en alle eigendom men worden opge slagen. Gelukkig stond daartegen over een uitste kend geoutilleerd verkeershuis op het Stationsplein, waar de vreemdeling in Maar voor de pastoor moest het be paald sneu worden genoemd, als hij de plechtige processies in de Spaarnekerk Pastoor C. W. Kortekaas, de grondlegger en stichter van de parochie van „Sint Jan". ger de zetel van de schutterij, is sinds vele jaren door de gemeente verhuurd aan de Vereniging Haerlem, welke er haar maandelijkse bijeenkomsten houdt. Het gebouw wordt altijd geslo ten, hoewel men op verzoek binnen een kijkje kon ne men. Als Haarlems Bloei er zijn intrek neemt, betekent dat tevens, dat De Hoofdwacht in het publieke leven en in de bedrijvigheid vp De Hoofdwacht, het fraaie gebouw op de hoek van de Grote Markt en de Smedestraat, dat binnenkort in de bedrijvigheid van Haarlems centrum zal worden opge- nomen. geuren zag met de mannen van „Sint j dr- c- Spoelder, de voorzitter van Jan", die er de vaandels droegen. j Haerlem, verklaard, dat de oplossing Maar aan de overgangstijd kwam een voor Haarlems Bloei als tijdelijk moet eind en de parochie was tenslotte wel i worden beschouwd. Zijn vereniging de kinderschoenen ontgroeid. Zij be- 7a' dan eveneens voorlopig gastvrijheic. ••kt ooge"C~ipn.maatschappij de ruimtelijke werking te Het ligt in de bedoeling de inrich- geven, waarover bij de gemeentebe- ting, welke in overeenstemming zal I groting in de raad is gesproken. Oor- moeten zijn met de waardigheid van j spronkelijk zou de Vishal verbouwd het historische gebouw, op 1 Juni ge- I worden, maar volgens het laatste voor reed te hebben, opdat de nieuwe di- nemen zou zij verdwijnen en zouden recteur zich op een representatiever tegen de vrijkomende gevel van de plan kan installeren. Het bestuur van Grote Kerk de bureai van Haarlem' de Vereniging Haerlem zal zich nog Bloei gebouwd worden, over de kwestie moeten beraden, maar het is ons bekend, dat ook het ge- j meentebes'uur ten zeerste is ingeno men met de overeenstemming van de beide voorzitters. Met nadruk heeft schikte zelfs over een parochie-blad het oude Sint Jansvuur waaruit wij nu vele gegevens voor dit artikel heb ben kunnen putten. Daarin wordt ook herinnerd aan het Decreet van Paus Pius X over de kindercommunie. Al die linten, strikjes, pakjes, rijtuigen, krullen en franjes waren door één pau selijke pennestreek in „Sint Jan" al thans verdwenen. En hoe vreemd het Decreet ook aanvankelijk klonk en hoe er ook hier en daar aan werd geplukt of aan het oude vastgehouden, de kin deren van „Sint Jan" waren de eersten in Haarlem, die met zeven jaar ter Communie gingen. Het was allemaal jammer voor dé confectie-magazijnen en de goud- en zilverwinkels, jammer voor de naaisters en niet het minst voor de coiffeurs, die vroeger in de Sint Jansparochie al voor vijf uur 's morgens aan het kappen gingen; maar het was een zegen voor die ar me kinderen, die niet meer zo vroeg opgedirkt hoefden te blijven zitten, om dat moeder bang was voor de krullen, en voor een verkeerde plooi. De parochie van „Sint Jan" is nu aan haar vijfde pastoor toe: C. W. Kor- Havenmeester Hellemink is 'n één-hoogs mannetje, met vlugge oogjes achter 'n klein brilletje, en 'n alpinopetje op het hoofd als sluitstuk van een gezond stel hersens. Hij zwaait de scepter op de helipost Haarlem aan de Wagenweg en kijkt nu en dan naar de roerloze leeuwen, die de nachtveiligheidsdienst van hel Huis met de Beelden uitmaken. Als hij zijn gemeentelijk grasveld overziet en in het midden de Sa- bena-libelle in korte rust weet, voelt hij zich een gelukkig man. Naast de helicopter staan twee brandwachts, gewapend met een soort bom, wachtende op wat niet zal komen. Sabena-personeel in blauwe uniform vindt in ahwel- zulle de juiste landsaanduiding en bewijst zijn grootheid door met evenveel Vlaams genoegen passa giers van twaalf gulden te bege leiden als de week te voren van zoveel duizend frankskes naar Leopoldville. „Derua vlucht" staat er op een bordje. Dat is de mijne. Ik zal voor het eeist van mijn leven de lucht in gaan met een hefschroefvliegtuig. En ik herinner me een avondvlucht met de Uiver naar Parijs en de gezelligheid van piloot Geysendorfer; de kennisma king met de eerste Douglas, de Moonliner naar het hoge Noorden, het sportvliegtuigje voor twee man in dienst van de reclame. Hoe zou de helicopter het doen? Met z'n achten stapten we in de cabine, zo maar alsof we bij meneer Jur- rissen van de N.Z.H. op bezoek gingen. Die cabine is net een mi niatuur trein-compartimentje; ver boden te roken en niet uit het raampje leunen. De waarschuwing is echter te lezen, dat men de aan de bank vastzittende riemen om het middel moet snoeren. Niet ai te stijf, zei ik tegen m'n buurman, die nogal corpulent was en de kans om er slanker uit te zien ste vig waarnam. „Dank u", ant woordde hij, en meteen ontwaar de ik opnieuw hoe gauw de men sen aan elkaar gewend zijn in het toerisme, 'n Hevig lawaai en ter wijl m'n buurman nog steeds bezig was met de weerspannige gesp van zijn riem, vlogen we al boven de speelgoed-kathedraal van plebaan Agterof. Het vluchtje is maar vijf minuten en dus zullen de hoog- vliegers, die zich voorbeeldig kun nen concentreren, het volle geluk smaken van hun zak stuivers. Daarom begreep ik de twee da mes niet, die vóór mij in de lucht taxi zaten. De een legde de andere uit hoeveel zenuwen zij had moe ten overwinnen om te durven in stappen en de ander vertelde over haar zoon, die bij de gronddienst van de luchtvaarttroepen de we reld naar zich toetrok. En intus sen hadden zij verzuimd te kijken naar het slingerende Spaarne, het nog geenszins imponerende indus trieterrein, de ijscoman op de hoek van de Oudegracht en de wel zeer mooie Bakenessertoren. Het meest opvallend is de ligging van de stad ten opzichte van de zee. Op vijfhonderd meter hoogte ligt de nijvere bloemenstede als een mierennest achter de blonde duinen, die er uitzien als een slecht geschoren man. Tussen de bijna vlakke zee en de Grot* Markt lijkt de afstand niet verder dan die tussen christelijk histori- schen en anti-revolutionnairen. Maar kijkt men door het raampje naar het Noorden dan mondt de lange lintweg eerst héél ver in het Noordzeekanaal. Zelden zal men zijn stad beter kunnen car- teren dan uit 'n helicopter, laag en rustig bewegend, zwenkend en dan ineens loodrecht naar beneden koersend, als een vogel, die een vette worm uit sappig gras wil pikken. Misschien komt het door 't buikje, dat dit merkwaardige luchtgeval bij de landing even door de knieën zakt of voor de toeschouwers iets heeft van een kameel die zitten gaat. Mijn buurman had het weer te kwaad met zijn gesp. Nu wilde het ding niet lós. De twee dames be spraken de sensatie en de moge lijkheid tot gloriëren in menig kransje. De havenmeester zoemde over het terrein. De „vierde vlucht"-genoten waren tot het uiterste gespannen, voelden zich superieur alleen al door het offi ciële ticket van de K.L.M. met een verzekering om heus eens ernstig over na te denken. Te Rome is een busstation ont worpen dat waarschijnlijk wel het grootste ter wereld zal worden, zo deelt een enthousiast lezer mede. De garage zal plaats bieden aan 200 autobussen. Bovendien zijn er 14 pakhuizen en is er woongele genheid voor het personeel. Het dak zal gebruikt worden als vliegveld voor helicopters dia overal als snel-verbindingsmiddel tussen de vliegvelden en de bin nenstad zullen dienen. Eveneens is er sprake van, een toeristendienst per helicopter in te richten voor de omgeving van Rome. Het veertig meter hoge gebouw met 11 verdiepingen is tevens ho tel met 480 bedden, waarbij men een bioscoop, een dancing, een postkantoor, reisbureau's, verga derzalen enz. wil onderbrengen. Het station zal het vertrekpunt worden van alle busroutes naar de omgeving van Rome. De enthousiaste lezer voegt er bij: dit nieuwtje zal in uw oren nog wat fantastisch klin ken, maar binnen enkele jaren zullen we ook in Haarlem deze kant uit moeten. Bij de Dienst van Openbare Werken zal men wel het wijze (grijze) hoofd schudden, evenals bij Het verkeersplan-Smit, maar dat is niet erg. Hoofdschudden kan wakker worden ten gevolge heb ben. Dat schrijft allemaal de en thousiaste, die 480 bedden opsta pelt om een dienst waar we het voor een groot deel van moeten hebben. In een stad met een des kundige, energieke en doorzetten de evenals durvende dienst van Openbare Werken, moet de wel vaart iedere dag toenemen. De doorgewinterde zakenman in het bedrijf moet zich gesteund weten door knappe, frisse ingenieurs, die van wanten weten als Tour de Franee-rijders, terwijl de inge nieurs weer moeten kunnen bou wen op ambtenaren, die de roep van deze tijd verstaan. Misschien gaat het u als mij: U voelt het bloed sneller door de aderen vloeien bij het lezen van dit ur gentie-programma. Zoek de bouw doos van uw zoon op, schroef de meccano-stukken in elkaar, teken Romeinse plannen in uw schets boek.. Er is zovéél te doen! SPAARNEBABBELAAR vinden in het Gemeente Archief De plannen voor een blijvend repre sentatief kantoor voor Haarlems Bloei hangen samen met de reorganisatie van de Grote Markt en in het bijzon der met het wel of niet handhaven van de Vishal. Er leeft een plan om de Grote Markt na verbouwing van het vroegere kantoor van de Handels- Aduertentt* LANGT VFFRSTRAAT 10 - TFL tekaas (1904—1907), D. F. W. Pichot (1907—1918), L. J. Boogmans (1918— 1931), P. Roovers (19311944) en G. A. Jongejan, onder wiens pastoraat thans het gouden jubileum wordt gevierd. De eerste twee pastoors hebben een stevige grondslag gelegd voor de vor ming van een echte en bloeiende pa rochie, aan pastoor Boogmans was het gegeven het kerkje van weleer om te bouwen tot het stoere kerkgebouw van thans. Hij zelf schreef daarover des tijds: „In den architect J. Stuijt vond mgr. Callier den man, die 'n parochie kerk uitdacht zoals er nog geen be stond. Hij loste voor het eerst het pro bleem op voor weinig geld. een ruimte te scheppen, waar alle gelovigen vrij uitzicht hebben op het altaar en aan de H. Geheimen kunnen deelnemen." Pastoor Boogmans slaagde erin zijn parochie een frame kerk te bezorgen, waarvan het nieuwe altaar op 23 Maart 1926 door mgr. Callier werd geconsa creerd. En sedertdien heeft de parochie van „Sint Jan" zich ontwikkeld tot een gro- te-stadsparochie, zo zelfs dat het niet mogelijk is alle facetten in kort bestek te belichten. Het parochieel onderwijs voor jongens en meisjes nam een ho ge vlucht, de geestelenke corporaties beleefden een grote bloei en de jeugd vond haar ontspanning in clubs en ver enigingen. De bezettingsjaren 19401945 legden vrijwel alle buitenkerkelijke acti viteit lam en na de oorlog moest on der het pastoraat van pastoor Jonge jan alles weer opnieuw opgebouwd worden. Maar daarin is de parochie geslaagd en een van de bewijzen, waar toe „Sint Jan" in staat is. werd on langs nog geleverd, toen een ruim en fraai parochiehuis kon worden geopend. Zoals bij iedere activiteit, kon dat slechts gebeuren dank zij de dubbeltjes en kwartjes, maar dat tekent de sfeer in de Sint Jansparochie des te beter. Over het geestelijk leven in die vijf tig jaar is hier niet veel geschreven; dat is vrijwel onmogelijk, omdat zulks op de eerste plaats een intieme en persoonlijke aangelegenheid is, welke niet in letters of cijfers is uit te druk ken. Maar waar de uiterlijke activiteit het spiegelbeeld mag zijn van dat gees telijk leven, mag de jubilerende paro chie terugzien op een vruchtbare hal ve eeuw, waarin pastoors, kapelaans en parochianen hun deel hebben bijgedra gen. Daarom zal dit feest met luister wor den gevierd, te beginnen op Zondag 25 April. Dan draagt pastoor G. A. Jon gejan 's morgens om half tien met assistentie van zijn kapelaans een plechtige hoogmis op. 's Avonds om ze ven uur die dag celebreert oud-kape laan J. M. Vermeulen, thans pastoor te Assendelft, een plechtig lof, geassis teerd door de oud-kapelaans, pastoor J. G. A. Mets uit Arnhem en em.- pastoor J. C. C. Groot uit Wassenaar. De feestpredicatie wordt gehouden door pastoor Mets. In de week van 25 April tot 2 Mei zullen er H.H. Missen werden opgedragen tot specia le intenties en Zondag 2 Mei draagt Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, 's morgens om half tien een pontifi cale hoogmis op. In het middaguur wordt dan op het speelplein van de Broedersseholen aan het Nagtzaamplein een receptie gehouden, waarbij alle parochianen aanwezig kunnen zijn. Het feest wordt 's avonds besloten met een plechtig lof. Ad yertevTif- Ook dit jaar weer zal uit Haarlem en omgeving de grote processie naar Keve laer uittrekken. In een uitvoerige repor tage mochten wij vorig jaar op de his torie van deze Haarlemse pelgrimstocht wijzen en de verwachting neerschrijven, dat ook de jongeren de traditie van ja ren her zouden voortzetten. Wie een- maa' naar het Duitse genade-oord heeft gepelgrimeerd, zal dat zeker niet voor de laatste maal hebben gedaan en zo wil men verwachten, dat ook ditmaal de deelname groot zal zijn. De bedevaart wordt gemaakt van 30 Augustus tot en met 1 September 1954 onder de geestelijke leiding van mgr. Constant Kramer. Minderbroeder-Fran ciscaan. De pelgrims kunnen zich opgeven bij de Broedermeester Vissers, Verwulft 3, Haarlem. Het huis van dokter P. A. M. Krijger en zijn echtgenote, dokter A. Krijger Yntema op de Militairenweg, krijgt de laatste tijd veel bezoek van grote ver huiswagens, zoals de onwonenden wel zal zijn opgevallen. De reden hiervan zal menigeen verbazen: de arts heeft sinds ongeveer een jaar plannen om te gaan emigreren en thans is de tijd voor verwezenlijking van zijn ongetwijfeld opzienbarend besluit aangebroken. Op 1 Mei stapt hij met vrouw en kinderen aan boord van de Oceaanstomer, die hem naar het land van de dollar zal voeren. Het einddoel van de reis is Den ver, de hoofdstad van Colorado (V.S.). in een streek, waar een voorbeeldig klimaat heerst, zoals dokter Krijger ons verzekerde. Hij en zijn echtgenote zul len woTden opgenomen in de medische staf van een groot ziekenhuis daar tei ede, De beweegredenen, die tot het besluit hebben gevoerd, zijn vooral ge legen in de, naar de arts meent, onze kere toekomst, die Nederland hun ne gen kinderen biedt. „Nederland is over bevolkt: er is in Amerika meer kans op ontplooiing. Het plan is dus geheel ge rezen omwille van de kinderen, want over de eigen praktijk in Overveen zijn dokter Krijger en zijn echtgenote best te spreken. Zij zijn echter van oordeel, dat het onverantwoord zou zijn de kin deren een kans, die binnen het bereik der mogelijkheden ligt, te onthouden. En zo trekken zij op 1 Mei de deur in Nederland voorgoed achter zich toe en zetten hun doktersloopbaan in de nieuwe wereld voort. Dokter Krijger is eerst als arts verbonden geweest aan de Militaire Geneeskundige Dienst te Bre da. In 1946 werd hij naar Haarlem overgeplaatst en daar benoemd tot chef M.G.D. van dit garnizoen. Een jaar la ter begon hij een eigen praktijk in Bloemendaal, aanvankelijk in de Krul- lenlaan en drie jaar geleden vestigde hij zich in zijn huidige woning te Overveen. De vertrekkende arts wordt opgevolgd door dokter Heeringa uit Slikkerveer, die reeds zijn intrek heeft genomen op de Militairenweg 18. AavertentU Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdilkstraat bij de Zillweg Haarlem - Tel. (K25M) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3