leeft in hartelijke verhouding met het Deense volk AARDE niet BOL of PLAT maar HOL Weinig bewijzenmaar ook geen tegenargumenten Denemarken en zijn Koningshuis EEN GELUKKIG GEZINSLEVEN Resolutie inzake kard Stepinac Theorie van ing. E. Jansen (en anderen): Thérèse Neumann Russen in Genève Japan stelt aankoop van Comets uit KONING FREDERIK IS ZEEMAN EN EEN BEKWAAM DIRIGENT. KONINGIN INGRID IS EEN UITSTEKENDE „HUIS VROUW". ZIJ HOUDT VAN BLOEMEN EN VAN ANDEREN GOED DOEN. ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 7 Van 26 tot 28 April zullen koning Frederik en koningin ingrid van Denemarken een bezoek brengen aan ons land. Zij zijn het voorbeeld van een saamhorig gezin van een democratisch vorstenpaar. „We zijn een heel gewoon gezin en we leven als alle andere mensen", heeft de Deense koning eens gezegd, en dat is typerend voor het gelukkige Deense koninklijke gezin, dat wars is van alle formali teiten en plichtplegingen, en dat zich volstrekt ongedwongen beweegt tussen de bevolking, in een hartelijke verhouding zoals misschien al leen in het democratische Scandinavië bestaat. „Goede morgen, Christiaan". zeiden de Ko- penhagers tegen de vorige Deense ko ning, die tot zijn 70e jaar iedere ochtend een rijtoer door de stad maakte. Het Deense koningshuis heeft iets van het onze, een ondernemende sportieve koning, met plezierige hobbies, een koningin die de eenvoud zelve is en met ongedwongen harte lijkheid goed doet aan wie ze goed kan doen, en drie prinsesjes, die op een Kopenhaagse meisjesschool, de „Zahle-school", gewoon tussen haar vriendinnetjes in de klas zitten. Twee jaar na het einde van de oorlog volgde Frederik zijn vader als koning op en werd Ingrid, die een Zweedse prinses is, koningin van Denemarken. Aangezien er geen mannelijke troonopvolger is, iets wat in Denemarken sinds 985 niet is voorgekomen, is het oudste prinsesje, Margre- the, die morgen 14 jaar wordt, als kroonprinses een zeer bijzondere persoonlijkheid. Maar voorlopig is ze alleen nog maar een intelligent, blij schoolkind, net als haar zusjes de tienjarige Benedikte en de zevenjarige Anne-Marie. Het seizoen dat de Kopenhagers de konink lijke familie in hun midden hebben, de koning in een van zijn wagens door de stad zien rijden, de koningin tegenkomen als ze haar boodschappen doet, en de prinsesjes naar school zien gaan, is bijna afgelopen, want het mooie slot Amalienborg, in het hart van het mooie Kopenhagen, wordt door hen alleen des winters bewoond. Binnenkort betrekt het gezin weer een van de buiten-residenties in Noord- Zeeland „Fredensborg", en daarna in Zuid-lut- land „Graasten" en af en toe trekken ze zich he lemaal terug in de koninklijke hoeve „Trend", die geheel in de bossen ligt en waar ze het echte „hut"-leven leiden, buiten in de natuur, zoals de Scandinaviër, die een geboren natuur mens is, dat het liefste doet. Koningin Ingrid kookt er zelf, geholpen door haar oudste doch tertjes, en de koning poetst de schoenen en neemt de telefoon aan, en helpt soms bij de afwas. Die chalet, waar het gezin ook alle feest dagen doorbrengt, was het huwelijkscadeau van het Deense volk aan koning Frederik en koningin Ingrid. Weer bloedingen op Goede Vrijdag Met Amerikaanse navigators „Financiële moeilijkheden' Het Deense Koninklijke Gezin TV" oning Frederik IX van Denemarken, die regeert over het oudste IC koninkrijk van Europa, volgde zijn vader Christiaan X in 1947 op, J- die gehuwd was met koningin Alexandrine, dochter van de groot hertog van Mecklenburg-Schwerin. Hij heeft één broer Knud. In 1935 huwde hij Ingrid Bernadotte, dochter van de toenmalige Zweedse kroon prins, die nu sinds 1950 koning Gustaf Adolf VI van Zweden is. Zij heeft nog twee broers, Sigvard, die zilversmid en binnenhuisarchitect is in Kopenhagen, en Bertil. Haar derde broer, Gustaf Adolf, kwam in 1947 bij Kastrup met een vliegtuigongeluk van een K.L.M.-toestel om het leven. Uit het huwelijk van koning Frederik en koningin Ingrid zijn drie dochters geboren, prinses Margrethe, geb. 1940, prinses Benedikte, geb. 1944 en prinses Anne-Marie, geb. 1946. Denemarken is een constitutionele monarchie. De regering is thans in handen van de sociaal-democraten. Het heeft ruim 4 millioen inwo ners met een bevolkingsdichtheid van 100 per vierkante kilometer. Het is iets groter dan Nederland, maar het grootste eiland ter wereld, Groenland, maakt deel uit van Denemarken. Het is nog eens 40 maal de oppervlakte van het moederland. Denemarken is vlak, met veel wei- en bouwland ongeveer zoals Nederland en door de lange kustlijn is er veel visserij. Van de bevolking is 87 pet. Luthers, nog geen procent katholiek en er zijn maar twee op de duizend Joden. tweede moeder, kroonprinses Louise van Zweden, is een Engelse. Van de Bernadottes heeft ze haar artistieke begaafdheid. Het is bekend dat koningin Ingrid zeer veel smaak heeft, niet alleen om zich te kleden maar ook voor de inrichting van haar home. Ze kiest haar japonnen en hoe den zelf uit, maar laat de Koning eerst altijd keuren voordat ze beslist. Ze kleedt zich graag makkelijk en niet al te conventioneel maar ze heeft prach tige juwelen. En bij alle gelegenheden draagt ze het diamanten anker dat ze eens van koning Frederik ten geschenke kreeg. Daarmee is ze deze zomer al zeer in de mode want dat is immers een van de nieuwtjes van Dior. Ze moet het dan boven op haar mouw vast zetten. Ais een echt kind van haar land houdt koningin Ingrid veel van bloemen. Over al in het paleis staan volop bloemen en groene planten. En bij officiële par tijen en diners houdt zij persoonlijk toe zicht op het schikken van de bloemen. Toen zij in 1952 Groenland bezocht met de Koning en de drie prinsessen heeft zij een hele verzameling bloeiende plan ten uit het noordpoolgebied meege bracht en laten overplanten in de ko ninklijke tuinen te Fredensborg waar ze nu gedijen. Koning Frederik met zijn drie dochters, de prinsessen Margre the, Benedikte en Anne-Marie. De foto werd vorig jaar zomer ge maakt in Frederiksborg, nadat de koning de wet had getekend, waarbij hij de oudste, Margrethe, die de armen om hem heen slaat, tot troonopvolgster maakt. Zij wordt morgen 14 jaar. een weggaf. Geen wonder dat „Sessan" (afkorting van het Zweedse „prinses" dat „prinsessan" is) zoals ze heette, het geliefde prinsesje was. Zij was het enige meisje tussen haar drie broers Gustaf Adolf, Sigvard en Bertil. Het verhaal gaat, dat toen prins Bertil geboren werd en de andere kin deren het prinsje voor het eerst moch ten zien, de oudste prins Gustaf Adolf tegen zijn broertje Sigvard zei: „Als jij nu voortaan Bertil onder je hoede neemt, zal ik voor Ingrid opkomen". Maar veel zorg heeft ze haar ridder lijke broers nooit gegeven, integendeel, zij was het die ze bemoederde en die altijd hun vertrouwde is gebleven. En nu heeft ze zelf geen zoons maar drie dochters waarvan ze de oudste moet opvoeden tot troonopvolgster. Waarschijnlijk gaat prinses Margrethe die morgen haar veertiende verjaardag viert, naar een Engelse school, koningin Ingrid hecht veel waarde aan het En gelse opvoedingssysteem en bovendien moet de kroonprinses haar talen goed leren. Hoewel zij het Engels reeds beheerst vanaf haar wtaalfde jaar, en ook het Zweeds. Dat hebben de prin sesjes natuurlijk van hun moeder ge leerd die hun voor het inslapen altijd verhaaltjes in het Zweeds vertelde en Zweedse liedjes voor hen zong. Lange jaren hebben zij een Engelse gouvernan te gehad, de dochter van een admiraal. De Franse „bonne" der Prinsesjes kwam uit een oud-adellijke Franse fa milie. De oudste prinses houdt veel van schilderen, dat is haar Bernadotteaan- leg, en van haar vader heeft ze haar grote belangstelling voor muziek. Van haar vader hebben de prinsesjes ook de voorliefde geërfd voor watersport, maar ze zjjn ook dol op skiën (waarvoor ze des winters naar het buurland Noorwe gen gaan) en op paardrijden. Koningin Ingrid wier liefde voor de sport vooral naar tennissen uitgaat, houdt meer van chaufferen dan van paardrijden. Maar Koningin Ingrid bezoekt een kindertehuis. Midden in de zomer worden twee we ken doorgebracht op het Konings-schip de „Dannebrog" (dat is de naam van de Deense vlag) waarmee het land be reisd wordt. En daar Denemarken, dat uit vele eilanden bestaat, niet beter te bereiken is dan per boot, hebben niet alleen de Koning maar ook de Koningin en de drie prinsessen heel wat van het land gezien en kent de gehele Deense bevolking, tot in de kleinste plaatsjes het koninklijke gezin waaraan het zo verknocht is. Koning Frederik die ad miraal is van de Deense vloot, en een zeeman in hart en nieren, staat zeer vaak zelf op de brug. Koning Frederik is als het ware op gegroeid met de Deense vloot; hij heeft een graad behaald aan de universiteit, maar het academisch leven boeide hem niet. De slaapkamer van de koning in het kasteel Amalienborg heeft uitzicht op de haven van Kopenhagen en de pas- keer in Denemarken ook bijzonder boei end met de voortdurende afwisseling van land en water en de majestueuze spoorbruggen die de lappen land over de brede zee-armen aan elkaar verbin den. De koning chauffeert ook graag als hij in een van zijn zeven wagens hoofdzakelijk grote Amerikaanse li mousines en cabriolets rijdt, en hij is een goed monteur die kleine storingen zelf verhelpt. Van vliegen houdt de ko ning niet, lange reizen maakt hij liever per trein. Naast deze uitgesproken technische en sportieve ambities heeft koning Fre derik een zeer grote liefde voor muziek, die hü waarschijnlijk geërfd heeft van zijn moeder, koningin Alexandrine. De muzieklerares, mejuffrouw Lizzie Hoh- lenberg, die hem in de beginselen van de muziek heeft ingewijd zit altijd naast hem in de loge als hij een concert bij woont. In zijn jeugd was de Koning een groot vereerder van Wagner, maar de laatste tien jaar gaat zijn belangstel ling meer uit naar Beethoven. Zelf is koning Frederik een uitstekend pianist en hij is een gerenommeerd orkestdiri gent. Verschillende Deense orkesten heeft hij gedirigeerd op vele besloten concerten voor de koninklijke familie en vrienden van de musici. Herhaalde malen heeft hij het Amster damse Concertgebouworkest gehoord en tot de tweede wereldoorlog was hij zeer bevriend met Willem Mengelberg. Het is niet uitgesloten dat koning Frederik gedurende zijn bezoek aan ons land zal trachten de gelegenheid te vinden om het Concertgebouworkest te dirige ren. HU werd tot dirigent opgeleid door de Deen Hoeberg. Als de koning een concert bUwoont, meestal in gezelschap van koningin Ingrid, heeft hU de parti tuur bU zich welke hU volgt met een zaklantaarn. In het Deens koninklijk gezin heerst grote bedrijvigheid die zowel van de koningin als van de koning uitgaat. Beiden zijn matineus, zowel koningin Ingrid die als een toegewijde huis vrouw 's ochtends vroeg het ontbijt con- en eenvoud die geheel past bij hun democratische opvatting van het koning schap. Op het slot Christiansborg, de tweede koninklijke residentie in Kopen hagen, gelegen aan het water houdt het koninklijke echtpaar des winters ve le ontvangsten, waar niet alleen offi ciële personen worden uitgenodigd, maar iedereen die hoe dan ook een rol speelt in het culturele, het intellectuele en het commerciële leven van het land. Dat is een van de vele veranderingen die koning Frederik en koningin Ingrid hebben ingevoerd. Niet meer de stijve recepties van vroeger, maar geanimeer de partijen waar elke rang en stand wordt uitgenodigd, waar men begint met een muziekuitvoering, waarna eer. staand souper volgt. Een van de vele kleine revolutietjes die dit democrati sche koningspaar heeft ingevoerd is ook het afschaffen geweest van de politie wacht op Amalienborg waar het konink lijke gezin des winters woont. Die poli tiewacht was door wijlen koning Chris tiaan aangesteld niet omdat hij bang was voor een aanslag, iets dat in Dene marken volstrekt ondenkbaar is, maar de politiemannen moesten zijne majes teit beschermen tegen al te opdringe rige bewonderaars en bewonderaar sters. Maar koning Frederik en koning in Ingrid wensen geen politiebescher ming. De koning rijdt uit wanneer hij wil en zoals hij wil en meestal zit hij zelf aan het stuur. De koningin dito. Geen wonder dat het goedmoedige Deen se volk zijn begrijpend, goed harmonië rend, gelukkig koningspaar op handen draagt. Efi dat de drie prinsesjes ten volle in die hartelijke aanhankelijkheid delen. A. Bgl Kerstmis reist ze ieder jaar rond in een deel van Noord-Sleeswijk waar de bevolking arm is en waar ze zelf kleren uitdeelt. Dit jaar nam ze het oudste prinsesje mee. Ook de padvinderij heeft nog steeds haar warme belangstelling sinds ze in haar jonge jaren zelf een enthousiast padvindster was en genoot van het va- cantiekamp, waar ze gerenommeerd was omdat ze toen al zo goed kookte. Ze was indertijd een der beste leerlingen van de Stockholmse huis houdschool. Thans is koningin Ingrid ere-leidster van de Deense padvmdsters en ieder jaar bezoekt ze het zomerkamp waar ze persoonlijk de prijzen uitdeelt die gewonnen zijn bij de verschillende wedstrijden waarvoor ze soms zelf de Als klein meisje schreef het Zweedse prinsesje Ingrid sprookjes. Ze was dol op sprookjes en ze genoot intens van de sprookjes-spelen die haar moeder in het paleis in Stockholm liet opvoeren. Maar als ze een verhaaltje schreef was het meestal om iemand die ziek was, of die ze meende dat verdriet had, ermee op te vrolijken. Zoals ze de eerste hand werkjes die ze leerde maken, altijd met- ze rüdt 's zomers dikwüls met de drie prinsesjes mee. De koning die er niet van houdt, volgt ze soms op de fiets! Dat typeert het actieve, saamhorige, persoonlUke gelukkige gezinsleven van het Deense koninklUke gezin. Vanzelfsprekend hebben Je Koning en de Koningin velerlei representatieve plichten te vervullen. Maar zij doen dat met de hun aangeboren natuurlijkheid De Amerikaanse democratische sena tor Paul Douglas heeft op het bureau van de Amerikaanse Senaat een resolu tie gedeponeerd, waarin president Ei senhower wordt uitgenodigd met de Joegoslavische regering te onderhande len over vrijlating van Kardinaal Stepi nac en diens overkomst naar de Ver enigde Staten of elders voor geneeskun dige behandeling. De kardinaal woont zoals bekend in z'n geboortedorp in Joe goslavië. Hij staat echter onder toezicht, sedert zijn ontslag uit de gevangenis waar hij vijf van de zestien jaar heeft uitgezeten, waartoe hij door een Joego slavische rechtbank was veroordeeld. (AFP> Bij Thérèse Neumann te Konners- reuth, die sedert 1926 op Goede Vrijdag stigmata van Christus vertoont, heeft zich ook afgelopen Vrijdag bloedingen sterker dan vorige jaren voorge daan. De zieke zat rechtop in haar bed, geheel in extase. Zij bloedde uit handen en voeten, uit de borst, de ogen en op de plaatsen, waar Christus door gese ling en doornenkroning verwond werd. Wederom waren er vele bezoekers in het huis aanwezig. De gezondheidstoe stand van de gestigmatiseerde wordt thans weer „normaal" genoemd, nadat dezer dagen gemeld was dat Thérèse in levensgevaar verkeerde. In Genève zijn uit Oost-Berlijn de eerste twee Russische vliegtuigen gear riveerd met stafleden van de Russische delegatie voor de internationale confe rentie over Korea en Indo-China. Aan boord er van bevonden zich ook Ame rikaanse navigators, die de vlucht mee maakten om te voorkomen dat er inci denten zouden ontstaan, doordat de Sovjet-toestellen boven de Amerikaanse zone van hun voorgeschreven route zouden afwijken. Met de eerstvolgende vluchten zal dit waarschijnlijk eveneens nog het geval zijn, maar men verwacht dat wanneer de bestuurders van de Russische toestellen hun route volko men onder de knie hebben, deze maat regel weer ongedaan zal worden ge maakt. De Japanse luchtvaartmaatschappij heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat zij de Britse „De Havilland"-fabriek heeft verzocht de levering van twee straal- verkeersvliegtuigen van het type Cornet twee jaar uit te stellen wegens finan ciële moeilijkheden. Het besluit zou volgens een woordvoerder van de maat schappij genomen zijn voor de onlangs ontstane situatie na het nieuwe onge luk met de „Cornets". De „Cornets" zou den aanvankelijk in Maart 1955 geleverd worden. Koningin Ingrid met haar jongste dochters. sagiers op de binnenlandse lijnen zien de Koning dikwijls voor het venster staan. Hij kent alle kapiteins van de Deense koopvaardijvloot en de kapiteins kennen de koning die hen dikwijls bij kun uitvaart naar het buitenland „goede reis" wenst met morseseinen die de Vorst eigenhandig geeft met 'n seinlamp ^elke op de vensterbank van zijn slaap kamerraam is bevestigd. Koning Fre derik heeft ook grote belangstelling voor locomotieven en als de Deense staats- sPoorwegen een nieuwe locomotief krij- ?®n> maakt hij graag een proefrit mee. ■^en zegt dat de koning alle dienstre gelingen uit zijn hoofd kent en nooit een Spoorboekje nodig heeft! Nu is het ver- troleert dat de gasten wordt geserveerd, als koning Frederik die des zomers 's ochtends om half zeven op de roei club van de Deense studenten verschijnt aan de haven van Kopenhagen, om met drie vrienden te oefenen. Hij draagt dan alleen shorts zodat iedereen de kunstige tatoueringen kan zien op zijn borst en armen die hij in zijn jonge jaren eens in Engeland heeft laten maken. Koningin Ingrid is niet alleen huis houdelijk en huiselijk en met haar blijde natuur het stralend middelpunt van het gezinsleven, ze is ook zeer sociaal voelend en de vele activitei ten op dat gebied waar zij als kroon prinses een begin mee maakte, heeft zij, nu ze koningin is, uitgebreid. Van de vele verenigingen en instellingen is ze met alleen in naóm de Be schermvrouwe, want als koningin In- grd iets op zich neemt doet ze het a fond en ze doet de dingen liever zelf dan ze aan een ander over te la ten. „De grootste vreugde in het le ven ligt in het blij maken van andere mensen", heeft ze eens gezegd, en ze maakt dat voortdurend waar. Tegen plannen heeft helpen maken. Sinds haar huwelijk in 1947 is deze Zweedse prinses geheel en al Deens ge worden. Ze houdt van het vlakke land met zijn mooie beuken en zijn rijkdom aan kust, ze houdt van de Denen en heeft hun heel eigen humor leren ap preciëren, en ze spreekt perfect Deens. Iets dat voor een Zweedse zeer bijzon der is. De drie Scandinaafse talen lijken namelijk op elkaar en een Deen, een Noor en een Zweed kunnen elkaar ver staan, maar ze slagen er zelden in, de afzonderlijke talen accentloos te spre ken. Koningin Ingrid heeft echter be halve haar intelligentie veel doorzet tingsvermogen en bovendien een gave voor talen. Toen ze trouwde heeft ze zich voorgenomen feilloos Deens te le ren spreken en dat is haar gelukt ook. Ze spreekt ook uitstekend Engels, wat overigens geen wonder is want haar (Van onze Brabantse correspondent) Ing. E. G. Jansen, Bennekelstraat 66, te Eindhoven, gelooft evenmin in de theorie, dat de aarde een bol is, als de heer Klaas Dijkstra uit Hilver sum, wiens ideeen u op 27 Maart in ons blad hebt kunnen lezen. De heer Jansen gelooft echter ook niet, dat ze plat is, zoals de heer Dijkstra meent. Hij is een aanhanger van de „holle wereld-theorie", die in Duitsland tussen 1920 en 1925 reeds veel opgang maakte. Ing. Jansen is niet van zijn idee bezeten, hij heeft zelfs jaren lang helemaal niet meer aan deze theorie gedacht, omdat andere zaken zijn volledige aandacht opeisten. Toen hij echter een paar maanden geleden eens een lezing bijwoonde over „ruimte vaart", drong zich de gedachte aan de „holle wereld-theorie" als vanzelf weer in zijn brein naar voren. Er ontwikkelde zich een levendig debat en het slot was zelfs, dat ing. Jansen de uitnodiging, om een inleiding over deze theorie te houden, aanvaardde. Zo zat hij er dus, ongewild, opeens weer midden in en het artikel over de heer Dijkstra prikkelde opnieuw zijn nu weer gewekte belangstelling. Dat de heer Dijkstra op de gedachte kwam, dat de aarde geen bol kan zijn, omdat hij van Stavoren uit Enkhuizen kon zien liggen, is een beetje vreemd. De horizon immers zit niet vast aan de theorie van een bolle wereld, men krijgt ook een horizon als de aarde vlak of hol is. Het zien van Enk huizen op die afstand moet veroorzaakt zijn door een luchtspiegeling. „Bij een bolle wereld," zegt de heer Jansen, „zouden er echter aanzienlijk meer spiegels nodig zijn voor de overbrenging van het beeld, dan bij een holle." De Duitsers hebben in de laatste oorlog veel gebruik gemaakt van de „holle wereld-theorie", die dus uitgaat van de stelling, dat het aardoppervlak de vorm heeft van een schaal, zo ver zekert de heer Jansen ons. Bij de be rekeningen voor het afschieten van de V2's bleek men b.v. een vrij aanzien lijke afwijking te krijgen, als men de bolle wereld-theorie als basis voor de berekening nam, terwijl de becijferin gen veel beter bleken te kloppen, als men uitging van de „holle wereld". Deze theorie neemt bovendien aan, dat de aarde niet draait maar stilstaat. In het midden bevindt zich de z.g. fixter- kogel, die ook alle vaste sterren enz. be vat. Deze fixterkogel draait en daarom heen bewegen zich zon en maan en doen dag, nacht en de seizoenen ont staan. Natuurlijk is de „holle wereld theorie" ook maar een hypothese, maar wel een zeer bruikbare hypothese, die soms op eenvoudige wijze een verkla ring geeft voor wat bij de „bolle wereld theorie" vrij ingewikkeld is. Ir. Jansen denkt daarbij b.v. aan radar en radiogolven. Om de werking daar van te verklaren, accepteert men de Heavisidelijn, een ondoordringbare laag, die de aarde omgeeft en die de radio golven zou terugkaatsen. Bij een holle wereld heeft men deze lijn helemaal niet nodig, want voortplanting langs de holle wand is volkomen aanvaardbaar. „Trouwens", zo vraagt de heer Jansen zich af, „als wij de Heavisidelijn accep teren, hoe verklaren wij dan de radio echo's naar de maan? Konden deze gol ven dan wel, zowel op de heen- als op de terugweg, door dat ondoordringbare gé- bied heen? En als ik nu weer dezer da gen in de krant lees over die onver wachte uitwerking van de H-bom, dan pleit dat weer voor de holle wereld theorie. Bij een bolle wereld immers zal het radio-actieve stof zich voor een groot deel verspreiden in het heelal, maar bij een holle aarde zal de uitwer king juist op die aarde veel groter zijn". „Zijn er tegen deze theorie ook argu menten aan te voeren? Zijn er geen feiten, die er mee in tegenspraak zijn geconstateerd?" hebben wij de heer Jan sen gevraagd. „Het is mogelijk dat er iets tegen in te brengen is, maar bij mijn weten heeft nog niemand het gedaan", luidt het antwoord. „Positieve bewijzen voor de theorie zijn er echter ook niet veel. Eens heeft men in een mijn in Florida, 1300 meter diep, twee schietloden neer gelaten, De onderlinge afstand bleek beneden achttien centimeter groter to zijn dan boven. Dit pleit dus voor de holle wereld-theorie, want bij een bol mag men een omgekeerd resultaat ver wachten". Als de heer Jansen eenmaal aan het praten is over de „holle wereld-theorie", blijkt hij er toch echt wel weer plezier in te hebben. Het blijft voor hem echter een hobby en niet meer dan dat. „Mijn zaak is voor mij belangrijker dan die theorie", zegt hij, „want ik heb een vrouw en zeven kinderen en die moe ten eten of de aarde nu hol of bol is".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7