Katholiek Nederland en de komende verkiezingen Maatschappij-opbouw conform de christelijke beginselen Paasbulten verrijzen in de Friese Zuid-Oosthoek Bezwaren van A.R. en K.V.P. Iedere dag begint met een grote zonsopgang HET RISICO VAN EEN OPERATIE AKKERTJES' 25 April Wereldvrijgesellendag Wolk Krachtmeting Paus Pius XII na zijn ziekte Tweede Paasdag: de vlam er in Het uittreden uit het Rijksverband en de bevoegdheden van de P.G. MODERNE DICHTERS EN PASEN Vogels en vissen Verre visserij beëindigd De toekomst van Anneke Beekman Pater Andreas O.F.M.G. zeventig jaar ONTWERP-RUKSSTATUUT WEST LITERAIRE KRONIEK Bijna 12 pet. van de N'ed. bevolking boven de 30 jaar ongehuwd ZATERDAG 17 APRIL 1954 PAGINA 9 Als blinde veel werk ver richt voor de kinderen „Is die operatie gevaarlijk, dokter?" Een vrijwel altijd met 'n geruststelling te beantwoorden vraag helpen directI Joodse voogdijvereniging wenst psychiatrisch onderzoek Indonesische defensie 22.1 pet. van totale begroting I r is ook bij de katholieke kiezer een ongekende belangstelling Jr voor de komende Statenverkiezingen. Men begrijpt, dat deze verkie zingen behalve voor de samenstelling van de Provinciale en Gedepu teerde Staten en straks voor die van de Serste Kamer van bijzonder gewicht zijn als landelijke krachtmeting vooral tussen K. V. P. en P. v. d. A. Het katholieke verlies van 2 van de 32 Kamerzetels in 1952 en het reeds in 1953 duidelijk gebleken herstel van de K. V. P. zijn oorzaak van deze voor de verkiezingen der Staten ietwat ongewone belangstelling. Het heeft dunkt tnij zijn nut de bijzondere interesse van het kaholieke kamp nader te analyseren. De verkiezingsuitslag van 1952 heeft zowel de kiezers, die de grote .ca- tholieke Partij in dat jaar trcuv gebleven zijn als die katho leken, die dat niet deden, wakker geschud. Men ging zich nader bezinnen op de beteke nis van de terugval. In en om de Partij werd duidelijker dan voorheen begrepen, dat een nieuw élan geen overbodige luxe zou zijn, terwijl daarnaast naar buiten trad de behoefte aan een ernstige bezinning zowzl inzake het gevoerde beleid als omtrent de gerechtvaardigdheid van de hier en daar in eigen gelederen geuite critiek. van 1952 erkennen, dat men voor het eindsaido veel waardering kan heb ben. Ik heb er - al staan wij aan de voor avond -'an nieuwe verkiezingen - geen behoefte aan om wat er mee door kon Voortreffelijk te noemen en nog minder om tekorten als vergissingen aan te merken. Liever dan de gemeenplaats ,,waar mensen werken worden fouten gemaakt" is mij een andere, dat wij ook van onze fouten kunnen leren. Wie echter op eerlijke wijze de rekening af sluit na bijna tien jaren politieke ar beid moet erkennen, dat de K.V.P. in de zo ontzaglijk moeilijke na-oorlogse jaren een gewichtige bijdrage heeft ge leverd tot een economisch herstel en tot het leggen van een sociaal funda ment, waarom wij Nederlanders thans door menig ander door de oorlog ge troffen land benijd worden. Ik heb hier dus geenszins alleen de economische toestand op het oog. De christelijk-sociale visie - zo krachtig herhaaldelijk door de K.V.P. verdedigd - heeft kans gezien hei land in arbeids- vrede aan zijn herstel te doen werken en de staatssocialistische strevingen in de kiem te smoren. Er is in onze Volks vertegen woe „iging door de K.V.P.- fractie telkens weer met kracht gepleit Voor een maatschappij-opbouw conform christelijke beginselen en ondanks druk van socialistische en liberale zijde naar andere richtingen zijn reeds enige fun damenten tot stand gebracht door de ODbomv die de katholieken volgens Pauselijke richtlijnen de juiste oorde len. Onze strijd voor de rechten van het gezin heeft goede resultaten opge leverd en zelfs bij sommige tegenstan ders - zij het pas langs de weg van het „frapper toujours" - enige weer klank gevonden. Ons aanhoudend ver maan om tot een ander huurbeleid 1e kompn heeft gehoor gevonden en de K.V.P. is erin geslaagd de ergste nood Onder de in de knel geraakte midden groepen gelenigd te krijgen. En - toen het kon - is krachtdadig gestreden voor de vermindering van de belastingdruk, niet in het minst om voor het bedrijfs leven - en dus voor ons land - gezon der economische voc. waarden te schep pen. Voor veel van wat na 1352 werd binnengehaald werd reeds voordien Ue aanloop genomen. Die aanloop nebben sommige katholieken destijds met gezien, maar nu de sprong naar de resultaten gemaakt is, wordt ook door hen begrepen, dat zo'n aanloop vaak nodig was. De politiek is nu eenmaal geen zaak van vandaag vra gen en morgen krijgen. De bezinning op de /raag, of de critiek in eigen kring - achteraf be- s luwri en met de resultaten van vandaag in handen - gerechtvaardigd was, doet gelukkig de meeste critici Reeds 'in 1953 is gebleken, dat Ka tholiek Neder' nd er niet over denkt het staatkundige bolwerk, dat onze gro te katholieke Partij vormt, ten pleziere van partijen n geheel ander beginsel, te laten afbreken. Dj katholieken we ten te goed, wat katholiek samengaan reeds tot stand bracht en beseffen nu duidelijker dan ooit, dat zij in waar- achtig-christelijke eendracht en verbon den door katholiek saamhorigheidsge voel de K.V.P. in staat behoren te stel len haar opdracht te vervullen. Nu dui delijker dan ooit! Zo -el liberalen als socialisten hebben ons, meer nog in hun partij-optreden en in hun practisch- politieke ageren dan in hun programs, gedemonstreerd, hoezeer hun strevin gen strijdig zijn met onze beginselen en idealen. Voor wat d^ liberalen betrelt is de katholiek nog eens afdoende gewaar schuwd door de verklaringen van de liberale partij-leider Prof. Oud tijdens het onlangs te Arnhem gehouden V.V.D. Congres. Ik wil het graag duidelijk vastleggen: het katholieke volksdeel wenst een christeiijk-vooruitstrevend beleid en gevoelt er niets voor de klok terug te zetten. W kunnen voorts de liberale leid slechts dankbaar zijn voor zijn bekendmaking, dat hij aan de zijde van de socialisten staat, waar het betreft de verdediging van wat hij noemt ,,de geestelijke vrijheid". Hier door wordt onderstreept, wat de katho lieken bij hun strijd tegen de humanis tische beinvloeding van liberale zijde te waci ten staat. De heer Oud weet meer dan voldoende van de historie om aan te voelen, dat de katholieken de geestelijke vrijheid - die zij in dit land voor zichzelf hebben moeten veroveren - zeer na aan het hart ligt. Maar de katholieken zullen het opnemen van een Godserktnning in de Grondwet des Lands nimmer kunn n verstaan als een ongeoorloofde inbreuk op de geestelijke vrijheid. De socialisten hebben zich hier in Ne derland een partij-huis gebouwd, dat kamers bevat met elk een andere fun- eering. Enkele kamers heten werkge meenschappen, een zeer belangrijk ver trek heeft nog geen officiële benaming, maar heet S.D.A.P. en esn even be langrijk aangrenzend appartement neet „onkerkelijkheid". Deze verkiezings- weken hebben nog eens bijzonder dui delijk doen zien, dat de socialisten in dit huis vooral de katholiek gaarni wil len binnenhalen. Maar men ziet over het hoofd, dat de hiertoe bewerkte ka tholiek zich de vraag stelt, cf hij zich in die andere woning zal thuisgevoelen. Hij vraagt zich af, of de geestelijke goederen, waarvoor hij gestreden heeft, daar venig zijn - veilig voor hem en voor zijn kinderen. Of hij daar werkzaam zal kunnen zijn aan de opbouw van een christe lijke maatschappij. Hoe het moet, als zijn visie botst met die der andere groepen. Welke gi ze' het dan voor het zeggen hebben? En de ka tholiek ziet om zich heen en het t -r- loop van de Belgische verkiezingen zal hem een teken aan de wand zijn. Het ïs hem niet ontgaan, dat' de Par tij van de Arbeid blijkens talrijke ui tingen in de Belgische Socialistische Partij een zuster ziet, die zij aan haar hart drukt, ondanks het feit, dat de B.S.P. een felle anti-katholieke actie voerde. Het heeft de katholiek wei een en ander gezegd, dat er. in het kamp der Nederlandse socialisten vreugde is over het binnenhalen van vele communisten in de gelederen der Belgische socialisten en het zegt hem wat minder, dat deze commu nisten dan .bekeerd" heten. Kortom: de katholiek zal tonen te begrijpen, dat verhuizen naar het so cialisme afglijden- betekent en ontker stening meebrengt, zo niet voor hem- MR. H. W. VAN DOORN (Van onze correspondent) In vele dorpen, vooral in het Zuid oosten van Friesland is de jeugd en hier en daar waarlijk niet alleen de jeugd, al weken druk bezig voor een bijzonder doel. Er wordt gesleept met takken en palen, met kartonnen dozen en oude kranten en al hebben wij het lied „Heb je ook oude manden, die we met Pasen verbranden" niet gehoord, ook oude manden zijn gewild evenals alle dat maar enigszins branden wil, want de Paasbult moet zo groot en zo hoog mo gelijk worden. Het is merkwaardig, dat vooral in de Zuidoosthoek van Friesland de aloude paasvuren in ere zijn gebleven. Ieder jaar weer ziet men op de avond van de tweede Paasdag overal een rode gloed aan de horizon en dit jaar is er een plaats, waar men zich bijzonder weert, omdat men er een bijzonder Paasvuur wil hebben, namelijk in Jubbega, waar aan de Belgische Wijk al sinds weken een enorme Paasbult groeit. Rond dat Paasvuur zijn enkele feeste lijke gebeurtenissen georganiseerd, zulks op initiatief van het bestuur van het Buurthuis te Jubbega. Het vuur zal worden ontstoken met een van de fak kels, die door estafettelopers zullen worden aangevoerd. Er wordt een wa genspel „De koninklijke Vlo" opgevoerd en er zal een muziekcorps „Excelsior" meewerken. Doch ook in andere plaatsen is men Blind en docd keerde in 1914 pater Andreas Kiviets O.F.M. Cap. uit de mis sie van Borneo terug. Naar menselijke berekeningen zou zijn priesterleven hij was toen eerst zes jaar gewijd Weinig vruchtbaar zijn voor Gods Kerk. hlaar menselijke berekeningen faien zo Vaak. Ook in het geval van pater An dreas. Zijn doofheid genas en, al oleef hij blind, al zijn geestkracht keerde ''-rug. Vier jaar na zijn repatriëring richtte hij de St. Fidelis-missiebond op in 1919 begon zijn arbeid voor zi.in ■atholieke lotgenoten, de blinden. Nadat Pater Andreas in 1923 de eerste retraite «preekt had, speciaal voor blinden, ®bde hij zijn taak duidelijker dan hu L werhen aan de lotsverbetering der jenden, geestelijk, maar ook stoffelijk. v"Un Pleitbezorger is hij sindsdien on- h/m°eid gebleven en onzegbaar veel °ben de Nederlandse katholieke blin- aan deze pionier te danken. Sr, is fee -hufdigingscomité gevormd, dat 'de Wn-j ng- die 29 APril zeventig jaar rdt, gaat huldigen. druk bezig. Wellicht zullen ondanks de „brandwacht" die men hier en daar bij de brandstapels zal opstellen, toch nog enkele Paasbulten in vlammen op gaan voor de laatste Paasossen die in de afgelopen dagen door diverse Friese dorpen zijn gevoerd goed en wel het le ven hebben gelaten, want er zijn altijd lieden die voor zich de eer opeisen de Paasbult van hun dorp te hebben ont stoken. Doch de meeste vuren zullen op de avond van Tweede Paasdag op laaien. En, terwijl de vlammen knetterend omhoog schieten, zal er gedanst en ge zongen worden, omdat het Pasen is en omdat er van zo'n Paasvuur een bui tengewone bekoring uitgaat, en nergens anders om. Want, de oude betekenis die het Paasvuur in vroeger eeuwen had en de oorsprong ervan als oude heidense vruchtbaarheidsvuren, is nage noeg vergeten. zelf dan toch voor velen, die zijn „voor beeld" volgen. Hij zal het onhoudbare en onlogische zien van de idee van de doorbraak, de doorbraak naarde neutraliteit, die hij als katholiek niet wenst voor te staan. Hij beseft, dat voor hem de vraag, hoe de Staat moet worden geleid en de samenleving moet worden ingericht, alles te maken heeft met zijn levensbeschouwing en dus nim mer' in christelijk-sociale zin beant woord zal worden, waar geheel onder scheiden en deels tegengestelde le vensbeschouwingen dat antwoord teza men zouden moeten opstellen. De K.V.P. ziet met vertrouwen de Statenverkiezingen tegemoet. Wat ons als katholieken dierbaar is en samen bindt, is niet omver te stoten door de kostbare pamflettenlawine, waarmee juist de katholieke kiezers in deze da gen - met name uit socialistische iioek - bestookt worden. Het katholieke volksdeel wenst zijn invloed niet te vergooien, maar te ver groten - omwille van ons vaderland en van ons volk - en het zal daarom de woorden van zijn Kardinaal indachtig zijn en evenzeer de leuze van zijn ka tholieke voormannen, dat wij zijn: sa men sterk! VAN DOORN Algemeen Voorzitter der Katholieke Maandag j.l. is de eerste officiële foto van Zijne Heiligheid Paus Pius XI1 na zijn ziekte gemaakt in de tuinen van het Vaticaan. Een redacteur van het A.N.P. heeft in Nederlandse politieke kringen, die zijn betrokken bij het tot stand komen van het Rijksstatuut, waarin de staatkundige verhouding van de Rijksdelen Nederland Ned. Antillen en Suriname wordt ge regeld, de vraag gesteld, wat er de oor zaak van is, dat de Nederlandse delegatie in de Ronde-Tafel-Conferentie nog steeds niet tot een beslissing is kunnen komen over het ontwerp voor dat statuut, zoals de „kleine commissie" uit de R.T.C. het in Januari en Februari te Willemstad en Paramaribo heeft vastgesteld. De meer derheid der voltallige Surinaamse en An- tillaanse delegaties heeft zich reeds kort nadat de „kleine commissie" met haar arbeid was gereed gekomen, in principe met het ontwerp accoord verklaard. De bezwaren In de Nederlandse delegatie blijken te worden geopperd door de A.R. en K.V.P.-leden daarin. De A.R. zijn niet tevreden met het compromis, dat is be reikt ten aanzien van de mogelijkheid van uittreden van een der Rijksdelen uit het Rijksverband. Van K.V.P.-zijde is in 1952 in het Nederlandse parlement bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, dat een der Rijks delen het Rijksverband vrijelijk zou kun nen opzeggen. Het compromis bestaat hierin, dat in de preambule van het Statuut het recht tot i uittreden niet mét zovele woorden zal worden vastgelegd, doch dat dit uittreden T T et feit, dat kunstenaars over het algemeen gemakkelijker worden ge- f—t inspireerd door het feest van Christus' geboorte dan door het feest van JL JL zijn Opstanding, kan wellicht verklaard worden uit de intimiteit, welke het Kerstfeest ademt en waarvan bij het Paasfeest geen sprake is. Huiselijkheid, lieflijkheid, de geest van heilige armoede en naastenliefde, vertedering om die innigste aller verhoudingen: een moeder, die haar kindje voedt, de schilderach tigheid van herders in het veld en wijzen uit het Oosten, de mystieke flonke ring van een ster in de winternacht, al deze „dichterlijke elementen ont beert het Paasfeest. Aan het geheim van dit feest is niets dat klem en sfeervol is, niets dat zich als het ware in handen laat nemen en dot onze zinnen streelt Alles aan het Paasfeest is groot en overweldigend. Gingen toy in de Ke"tnacht op naar het Licht, dat zo innemend in zyn pasgeborenhetd utt de kribbe straalde, nu op de Paasmorgen slaat datzelfde Licht de soldaten bj 9 1 ter aarde. Het lokt ons niet, het verblindt ons. Deze hergeboorte van het Lich is majesteitelijk op een wijze, waarvan wij ons haast geen plastische voorstel ling kunnen maken. Toch meen ik te kunnen opmerken, dat vooral de laatste tijd de dichters oog hebben gekregen voor de plastiek van het Paasfeest, en wel, omdat zij in de Opstanding des Heren een verwer kelijking zien van hun verwachting dat er eens, liefst spoedig, want de tijd dringt, een nieuwe mensheid op zal staan, die weer, zonder angst en beven, glorieus en helder weet te leven in het licht der dagen. Het is opvallend zo intens als de dichters bezig zijn licht te scheppen in de duisternis waarin zij werken. Soms slaan zij het licht heel primitief als vuur uit stenen, evenals zij, naar het voorbeeld van Mozes, water uit de rots slaan. Ook openen zij temidden van woestijnen oases; surrealistische café terrasjes in de voorjaarszon, en daar zitten zij met grote zonnebrillen op en zien de wereld groen: een grazige weide onder een hemel vol straal jagers. Zo zijn de moderne dichters. Bijna triviaal, bijna getikt, bijna helderziende en verward door het wonder dat iedere dag weer begint met een grote zonsop gang: elke dag Paasdag. Er zijn gelukkig nog gedichten van hedendaagse jongeren, die, zonder dat het typische Paasgedichten zijn, iets uitgesproken „Paselijks" hebben: iets van actuele Paaszaterdagmorgen, een vigilie tussen Gods dood en Gods over winning op de dood in. Ik heb dit dezer dagen weer als heel zinrijk gevoeld •tijdens het lezen van een tweetal nieuwe bundels in de Windroosreeks Van Jan Boelens verscheen de eerste ling „Unvollendet". Daarin staat het volgende lied: HERGEBOORTE. Wij gaan leven wij gaan opschrikken uit de slaap van angstig zijn en beslotenheid wij ontwaken uit de lijdenslitanieën van vogels en fabrieken en mensen het wordt tijd dat wij met atoomkracht versregels in de wereld slingeren (Van onze medische medewerker) Elke arts ontmoet in zijn practijk bijna dagelijks patiënten, die hij een kleinere of grotere operatie moet aanraden. En steeds ook weer keert de vraag terug „Is dat gevaar lijk, dokter?" Laat ik beginnen met te zeggen, dat het geenszins mijn bedoeling is, in enkele meer of minder fraai gekozen woorden dit risico zo maar weg te redeneren. Een operatie blijft altijd een operatie en eigenlijk bestaan er geen kleine operaties. En toch kan ik U vol komen gerust stellen, omdat de ont wikkeling gedurende de afgelopen jaren wel het een en ander tot de veiligheid van de operatie heeft bij gedragen. De sfeer van zenuwachtige heldhaftigheid in de operatiekamer heeft plaats gemaakt voor een doof niets gestoorde concentratie, mogelijk gemaakt door de nieuwe narcose- techniek en shock-bestrijding, terwijl gebruik van chemotherapeutica en antibiotica niet weinig tot het succes der moderne chirurgie hebben bijge dragen. Er is wel het een en ander veran derd sinds de eerste aethernarcose in Engeland, op 30 September 1846 bij het pijnloos trekken van een kies. Er heeft zich een heel nieuw specialisme ont wikkeld, dat zich uitsluitend bezig houdt met de verdoving van de patiënt. Was tot voor kort de narcose een vrij gevaarlijke behandeling, in de handen van een goede „anaesthesist" is de pa tiënt volkomen veilig. De patiënt slaapt meestal zo licht, dat hij meestal al ontwaakt als hij naar de zaal terug gereden wordt en het vervelende bra ken na de operatie komt bijna niet meer voor. Ook de leeftijd van de pa tiënt vormt tegenwoordig nauwelijks een beletsel voor een volledige narcose en dus voor een operatie. De leek heeft over het algemeen het idee, dat er bij een operatie veel bloed vloeit. Dat is echter niet zo, omdat de chirurg weet waar hij snijden kan en waar niet. Dat de patiënt niettemin toch vaak in shock dreigt te geraken is te wijten aan een nerveuze reactie van het lichaam op de handelingen aan de inwendige organen bij een operatie. Deze ner veuze shock is te vergelijken met flauwvallen bij b.v. bloed zien. Door transfusie van bloed of zoutsolutie kan men de inhoud van de bloedvaten nor maal houden en daardoor shock voor komen. Daarmede is paal en perk ge steld aan een complicatie, die vroeger tot de gevaarlijkste en meest gevrees de behoorde. Ook de gevaren die de patiënt na de operatie nog bedreigen zijn zeer sterk verminderd en ten dele zelfs niet meer aanwezig. Moderne antithrombosemid- delen hebben het aantal thromboses en embolieën sterk verminderd en wat de infecties betreft, daarvoor zijn wij eigenlijk helemaal niet meer bang. Sulfapraeparaten en antibiotica heb ben het ongelofelijke waar gemaakt, dat wondinfecties bij onze huidige operaties bijna niet meer voorkomen. Dit betoog ontleent zijn waarde aan het feit, dat al de zo juist genoemde verworvenheden van de mode.ne chi rurgie reeds tot de routinebehandeling van alle klinieken behoren, waardoor men dus geheel in het algemeen kan zeggen, dat het risico, dat natuurlijk toch altiji' aan een operatie verbonden blijft, wel aanzienlijk verminderd is. Dat er bovendien operaties zijn èn operaties zal ik hier niet aan behoeven toe te voegen. VAN S. wij laten alles achter wij luisteren naar de banvloek van de bomen en Plato's dialogen wij luisteren naar de Heilige Hiëronymus, wanneer wij vernemen van Jean Paul Sartre doen wij de handen voor ons geschonden aangezicht brengen wij ons hart binnen de keerkringen van de wereld en schrijven een nieuwe Genesis wij maken onbeschreven bladen vol van hunkering en liefde, het hopen zal dieper worden en wijd het levend gebaar van menselijke allure, de woorden zijn vrachtboten in onbekende zeeën zonder vuur torenlicht en Zuiderkruissymbool de horizon dun en vaag als een vrouwenglimlach gelanceerd naar mensen na diepe nachten die platinahard en zwart zijn de krekels doen als het laden van geweren, veiligheidsvoorschriften zijn achterovergedrukt de wind is vol van vergeten liedjes en mijn vrouw een stille vijver bij avondgeur en sterrenschijn en de boomblaren zijn opengeslagen brevieren en de zon een blinkend oog in de nanacht boven complexen van glas en chroom de kruiden zijn ongeneselijk voor de mensen en poëzie geschreven op perkament papier flaneert langs dichtgeworpen deuren van menselijkheid, dit is een omme keer in mensengeslachten enkel God weet hoe vruchtbaar de tijd is momenten bloeien aan takken van dagen en uren, vruchten die wrang zijn worden duurzaam in weckflessen van voorspoed en herinnering kunstenaars vinden schelpen vol met vernuft en toevallig heid en de wil, resonnansmuziek van nood zakelijkheid en bevrijding en kracht vult de leegte waarin de dagen een poging doen om dood te lopen en alom zeggen de mensen wij worden herboren in de grote schoot van menselijke kracht en ontbinding. Nee, dit is geen gewoon Paasge- dicht, het is ook allesbehalve als zodanig bedoeld. Maar af en toe breekt er toch een juichend weten van het wonder: „Dood, waar is uw over winning?" in door, maar de Paaszater dag van deze tijd wil maar geen Zondag worden Bij Guillaume van der Graft, in zijn nieuwe bundel „Vogels en vissen", eveneens in de Windroos verschenen, trof mij bijzonder het volgende gedicht: VRAGENDERWIJS. Ik vroeg het aan de vogels de vogels waren niet thuis Ik vroeg het aan de bomen hooghartige bomen De dichter Guillaume v. '6. Graft (pseudoniem voor ds W. Barnard). ik vroeg het aan het water waarom zeggen ze niets het water gaf geen antwoord als zelfs het water geen antwoord geeft hoewel het zoveel tongen heeft wat is er dan wat is er dan er is alleen een visserman die draagt het water onder zijn voeten die draagt een boom op zijn rug die draagt op zijn hoofd een vogel. En daar is het dan. Het antwoord „vragenderwijs" aan de reiziger, op de lange weg door de tijd van Goede Vrijdag naar Paaszondag. Wonderlijke werkelijkheid van de Christus, als Visserman, die over het water loopt, en een kruisboom over de aarde heeft ge dragen en boven wiens hoofd de vogel van de Geest Gods zweeft. Niettemin geen gedicht voor een bloemlezing uit de Paaslyriek! En toch: hier en elders in de hedendaagse poëzie is meer idee van een nieuwe mens en een nieuwe mensheid navoelbaar dan men, op bepaalde verschijnselen af' gaand, zou vermoeden. Ergens vallen Genesis en Pasen samen. Iedere dag be gint met het wonder van de zonsop gang. NICO VERHOEVEN De Windroos. Uitg. Mij. Holland. Amsterdam. Advertentie De begin van dit jaar opgerichte Ne derlandse Vrijgezellenbond, die thans definitieve afdelingen in Amsterdam en Den Haag heeft, zal Zondag 25 April de „Wereld vrijgezellendag" gaan vieren. De Nederlandse Bond zal de eerste „Wereldvrijgezellendag" een officieel itntje geven door een demonstratieve feestelijke vergadering in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, waar de leden, die introducé's mogen meenemen, een programma van dans, zang en cabaret zal worden voorge zet. Een ander nieuwtje van de bond is, dat men uit practische overwegingen voorlopig de aanvankelijk vastgestelde minimumleeftijdsgrens van 30 jaar voor de leden heeft laten vervallen. Thans mag iedere ongehuwde vrouw of man, die tenminste 25 jaar oud is, zich als lid melden. Van de vrouwen boven 30 jaar is in ons land 6.7 procent en van de mannen boven de 30 jaar 5.5 procent ongehuwd. In totaal is dus bijna 12 procent van de Nederlandse bevolking van boven de 30 jaar ongehuwd. ,op niet te moeilijke wijze zal kunnen geschieden". De bezwaren van de A.R.-zijde nu keren zich niet tegen deze „gemakkelijker" ge worden wijze van uittreden uit het Rijks verband, doch tegen de gemakkelijker be handeling van deze zaak. Men zegt: net Statuut staat zelfs boven de Grondwet. Als nu in het Rijksstatuut op een gemakkelijker wijze dan in de Grondwet zelf, verande ringen kunnen worden aangebracht (im mers, voor wijziging van de Grondwet is een tweederde meerderheid vereist), dan zou dus van Nederlandse zijde, via het Rijksstatuut, de Nederlandse grondwet ^p losse schroeven komen te staan. Het bezwaar van de K.V.P.-leden m de Ne derlandse delegatie betreft de bevoegd heden van de procureur-generaal in de Ned. Antillen. Het Statuut beoogt, in de positie van de P.G. in de Rijksdelen ge lijkheid te brengen. Thans wordt voor Su riname de P.G. benoemd door de Kroon en is hij hoofd van de justitiële po litie; in de Ned. Antillen wordt hij be noemd door de Landsregering van de Ned. Antillen. Hij is daar het hoofd zowel van de justitiële als de administratieve politie. Als nu, volgens de regeling van het ont- werp-statuut, de gelijke gang van zaken bij de benoeming een feit wordt, zou in de Ned. Antillen de P.G. het bevel over de administratieve politie kwijtraken en in K.V.P.-kringen vreest men. dat dan de P.G. in de Ned. Antillen niet in staat zal zijn, de toestand op justitieel gebied volkomen te beheersen, met name geen eventuele corruptieve toestanden in het politiecorps zou kunnen tegengaan. Hierdoor zou de rechtszekerheid in gevaar kunnen komen. De moeilijkheid is nu in concreto, dat het bezwaar van K.V.P-zijde tot bepaalde hoogte wordt gedeeld door de A.R. In dien in het parlement zich ook nog an deren op dit standpunt zouden stellen (bijv. de groepen Weiter en Zandt), dan wordt in het Nederlandse parlement een aanvaarding met een tweederde meerder heid van het statuut onmogelijk. Het gaat er dus thans om, voor de po sitie van de P.G. in de Overzeese Rijks delen een behoorlijk nauwkeurige formu lering te vinden, waarmede zowel de te genstanders van het Statuut op dit punt m Nederland, als in de Antillaanse en Suri naamse delegaties accoord kunnen gaan. Dit wordt er echter niet eenvoudiger «ip gemaakt door interne politieke tegenstel lingen in de Ned. Antillen. Mocht het niet gelukken, in deze tot een bevredigende oplossing te komen, dan zou aldus meent men in Nederlandse politieke kringen de kans bestaan, dat het moeizame over leg wederom op niets zou uitlopen en <iat men voor de zoveelste maal opnieuw «.ou kunnen beginnen met de besprekingen over het Rijksstatuut. Mijn vriend Jaap ik tnoem hem altijd Japie is kort geleden in de echt verbonden met „zijn eigen Tootje". Sindsdien loopt hij rond met het verbeten ge zicht van iemand, die zijn ione geluk nóch oo noch kwijt kan. Laatst nu werd Japie in mijn nabijzijn op- gebeid. Hij begon prompt te stralen, toen de bel overging en met zachte tederheid nam hij de hoorn van het toestel. „Tootje." dacht ik, terwijl een lentelijk gevoel mij doorstroomde. Eigenlijk had ik weg moeten wezen op dat moment. Maar soms ben ik bar indiscreet van meelevendheid. Ik bleef dus zitten en boog mij geïnteres seerd over een bundeltje onbeschre ven copy-papier. Japie nam met zijn prille bas vol nauwelijks verholen opgetogenheid het woord. Ik genóót, mag ik wel zeg gen. Maar gaandeweg werden zijn antwoorden steeds korter; en er gleed een wolk over zijn overigens zo zon nig gezicht. „Wat zeg je nou?" hoorde ik hem uitroepen, en „Ja maar kindje, ik kan toch zo maar niet wéglopen". Kortom, er ontvouwde zich voor mijn ogen een pril huwelijksdrama. Toen hoorde ik Japie met doortastende stem zeggen: „Nou goed dan, ik kóm." En hij smeet de hoorn op de haak met de vastberadenheid van iemand, die heel het wereldgebeuren even gaat rege len. Vervolgens trok hij zijn jas aan. „Moeilijkheden thuis?" vroeg ik, terloops een onbestemd woord neer schrijvend. „Och, moeilijkheden," zei hij ner veus. „Is Tootje bang alleen?" informeer de ik schertsenderwijs. Japie keek mij een ogenblik strak in de ogen. Maar toen kwam het hoge woord er uit. „Ze kan de not met augurken met open krijgen," zei hij. Voor de komende Vrijgezellendag is een affiche ontworpen, die binnenkort verspreid zal worden. Gehoopt wordt, dat de bond tevens binnen afzienbare tijd een eigen maandelijks orgaan zal kunnen uitgeven, dat waarschijnlijk ge titeld zal zijn: „De Vrijgezel". De op 14 April van een reis naar IJsland teruggekeerde stoomtrawler Abraham VL 77 zal vandaag een ge wone Noordzeereis aanvangen; de thans nog bij IJsland vissende stoomtrawler Tzonne IJM 1 zal waarschijnlijk na te rugkeer eveneens voorlopig niet opnieuw naar deze visgronden gaan.-Het ligt na melijk in de bedoeling de uitvoering van het onlangs gepubliceerde overheidsplan tot bevordering van de verre visserij enige tijd op te schorten. Over de toekomst van Anneke Beek man schrijft het Nieuw Israëlietisch Weekblad van deze week: „Ter vermij ding van ieder misverstand achten wij het nodig er op te wijzen, dat voor zo ver onze inlichtingen gaan en deze komen van betrouwbare zijde Le-Ezrath Ha-Jeled niet van plan is af stand te doen van de voogdij en dit onder de tegenwoordige omstandighe den ook niet doen kan. Mocht Anneke Beekman gevonden worden, dan zal een neutrale psychiater aangezocht worden het kind te onderzoeken. In het belang van het kind zal tot de te verstrekken opdracht mede behoren dat de psychia ter onderzoekt hoe het meisje op de hoogte gebracht kan worden van haar afkomst en tevens zal hem worden ge vraagd na te gaan op welke wijze zij in Joods milieu zou kunnen terugkeren. Als verantwoordelijke voogdijvereni ging zal uiteraard voor Le-Ezrath Ha- Jeled het rapport van de psychiater van groot gewicht zijn. Indien als overgangsmaatregel plaat sing in een of ander gezin, katholiek of een ander, zou worden aangeraden, zou dit niet op bezwaren bij Le-Ezrath Ha-Jeled stuiten. Een uiteindelijke be slissing kan echter pas na observatie genomen worden. En hiervoor is het noodzakelijk dat het meisje eerst terug gevonden wordt. Daarom is iedere spe culatie op dit ogenblik prematuur", zo besluit het artikel. De Indonesische minister van Defensie, Sumatri, heeft medegedeeld, dat de post van Defensie dit jaar 22.1 pet. van de totale begroting van Indonesië omvat. Vo rig jaar was voor de defensie 33 pet. van de gehele begroting uitgetrokken voor De fensie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9