ONGEKEND GROTE INVASIE Naar de stembus VAN TOERISTEN Actieve V.V.V.s en talrijke particulieren helpen vele duizenden aan logies Auto's vier rijen dik voor de slagbomen bij grenspost Mevr. Petrov, al op weg naar Moskou, vraagt asyl Poging tot ontvoering van Russische diplomaten vrouw uit Australië op hel nippertje verijdeld Vier personen gedood bij autobotsing Pasen 1954 lokt tienduizenden naar Nederland Sovjets vertelden haar dat haar man dood was Tot hoofd en hart De Paasdrukte in Amsterdam Het weer Auto 's in vlammen DINSDAG 20 APRIL 1954 e 78ste JAARGANG No. 25968 K.V.P.-voorzitter van avond voor K.R.O. Staatsloterij Fafcon Tweedjassen f 59.50 ■iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimum In een drietal artikelen hebben wij vorige week de betekenis, de taak en invloed van de Provinciale Staten uiteengezet met 't oog op de Verkiezingen, die morgen gehouden zullen worden. De verkiezingseam- Pagne is opvallend kalm verlopen, hetgeen zeker mede te wijten is aan het feit, dat het kiezersvolk in het jongste verleden vrijwel jaarlijks haar de stembus werd geroepen. Ge lukkig komt er na deze verkiezingen twee jaar rust. Het lijkt ons zeer be vorderlijk voor het te boven komen Van een voor het politieke leven niet bevorderlijke, thans constateerbare, moeheid. Opvallend was, dat de meeste par tijen in haar campagne het landelijke aspect van de verkiezingen van mor gen benadrukten. Men beschouwt ze blijkbaar graag en onzes inziens terecht als een barometer van de Partijverhoudingen op dit moment. Zo zal men eruit af kunnen lezen, of het herstel van de KVP, dat bij de raadsverkiezingen van vorig jaar onmiskenbaar te bespeuren viel, zich heeft voortgezet. De P.v.d.A. zal van haar kant be nieuwd zijn naar een aanwijzing om trent het werkelijkheidsgehalte van de wensdroom van de doorbraak. Men schijnt van die zijde de mening toegedaan, dat de doorbraak vordert naarmate men er met groter opti misme over praat. Het lijkt ons echter verstandiger om te letten op de feiten, bijvoorbeeld op de ver kiezingsuitslag van vorig jaar. Met steeds weer dezelfde argumen ten wordt, ook door onze geloofsge noten onder de socialisten, verkon digd, dat een confessionele partij in de huidige omstandigheden een on ding is en dat in een samenstel van ..echte politieke partijen" het heil van onze democratie gelegen is. De op- Vallend agressieve toon, die hierbij Wordt aangeslagen jegens de KVP, geeft voet aan de verwachting, dat het gesprek over de eenheid bij voor baat tot mislukking zal zijn gedoemd. Het is eenvoudigweg verbazingwek kend, hoe 'n aantal bijkomstige argumenten voor de doorbraak hard- hekkig blijven worden aangevoerd als doorslaggevende redenen om het ei gen huis langzaam af te breken. Men beseft blijkbaar niet, dat een eigen huis, mits het geen gesloten doch een open huis is, heilzamer is voor het algemene belang dan het inwonen in een huis, waarvan de fundamenten uiteraard wankel zijn, omdat zij zijn opgebouwd uit bestand delen, die principieël met elkaar strij dig zijn. En dat is dan nog de gun stigste voorstelling van zaken. Want in feite is in de socialistische partij geen ondergrond zo sterk als de on godsdienstige. Men vergete twee een voudige waarheden niet, namelijk dat veel invloedrijke aanhangers der ou de marxistische SDAP onderdak ge vonden hebben in de P.v.d.A. en dat het toevloeien van grote aantallen communisten aan de P.v.d.A., zoals de na-oorlogse verkiezingen geregeld te zien gegeven hebben, waarlijk geen kwalitatieve verbetering van deze partij belooft. Maar wat veel belangrijker is en ieder verstandig mens dient aan te spreken, is, dat er met het oog op de eigenlijke taak van een po litieke partij, het dienen van het a 1- gemeen belang, geen be ter partijtype denkbaar is dan juist het confessionele. Een confessionele partij groepering drijft immers uiter aard niet in de richting van eenzijdige belangenbehartiging ten gunste van een bepaalde groep of klasse. Zij is in haar wezen een dwarsdoorsnede Van het Nederlandse volk. Zij loopt daardoor het minst gevaar, de be langen van een bepaalde groep over het hoofd te zien. Zij houdt m.a.w. de levende belofte in, harmonisch en rechtvaardig aller belangen te behartigen volgens de christelijke maatschappijleer en onder het enige voor gelovigen te accepteren per spectief: het eeuwigheidsperspectief. Wie dit inziet laat zich niet meer van de wijs brengen door de bedrieg lijke onzinnigheid als zou alles ,,re- actionnair" en „conservatief" zijn Wat niet socialistisch is. Waar haalt men eigenlijk het recht vandaan om een katholieke partij,die zich naar de eigen katholieke maat schappijleer richt, met valse kwalifi caties in een ongunstig daglicht te stellen? Een symptoom, dat verma kelijk zou zijn als het niet droevig Ware, is, dat men in de socialistische partijpers zijn best heeft gedaan, de algemene ouderdomsverzekering als een socialistische uitvinding voor te stellen. Men had waarschijnlijk te gunstige resultaten ondervonden van het koppelen van de ouderdoms-nood- voorziening aan de naam van dr. Hrees. In dezelfde orde ligt het als Ge heer Vermeer toch maar goed be- hadrukt, dat 3 katholieke hooglera ren principiële bezwaren hadden te gen het SER-rapport over de ouder domsverzekering. En daar voor de verkiezingen niets te dol is hebben de socialisten zich pok gehaast zichzelf °P de borst te slaan als dé grote Paladijnen voor de middengroepen da indertijd al hun gal te hebben ge spuwd over de KVP-rapporten betref- Iende de middengroepen. Er is reden te verwachten, dat de katholieke kiezer voldoende nuchter h verstandig is om leuze en waan an werkelijkheid te onderscheiden. an kan de morgen aan het licht ko- Jdende stand van de politieke baro- Jj^ter met vertrouwen tegemoet wor- yer» gezien. (Van onze correspondenten) Pasen 1954 heeft de grootste toeristeninvasie gebracht in de geschiedenis van het Nederlands vreemdelingenverkeer. Niettemin hoefden er geen bui tenlanders in politiebureaux of in hun auto's te overnachten, zoals gedurende de Paasdagen van 1952. Ettelijke duizenden, die geen hotel besproken had den, konden door de V.V.V.'s der grote steden aan logies in pensions en bij particulieren geholpen worden. Dat is grotendeels te danken aan de Logies- informatiedienst, tot welks instelling de minder prettige ervaringen van twee jaar geleden hebben geleid. Het aantal overnachtingen door vreemde lingen tijdens het Paasweekeinde beliep in Amsterdam in totaal bijna 13.000, in Den Haag 15.000. Amsterdam en Rotterdam hebben Zaterdagavond, Den Haag, Haarlem en Aalsmeer Zondagavond een oproep per radio gedaan om in het tekort aan logeerruimte te voorzien. Met goed gevolg, want een half uur na die oproepen was het aanbod al iets groter dan de vraag. Alle gasten zijn dus geholpen, al moesten automobilisten wel eens buiten de grote steden worden „uitbesteed". Van Den Haag uit werden zij b.v. naar Noordwijk gestuurd, van Amsterdam uit naar de kop van Noord-Holland. De Duitsers waren deze keer in de meerderheid. Belgen en Fransen kwamen resp. op de tweede en de derde plaats. Niet overal zijn de toeristen even net jes behandeld. Zo zijn onbevoegden er gisteren van door gegaan met twee Ne derlandse auto's, die op de Badhuiskade in Scheveningen geparkeerd stonden. Later zijn de wagens elders in Scheve ningen teruggevonden. Van twee Bel gische, een Duitse en een derde Neder landse wagen, die eveneens op de Bad huiskade stonden, waren deurknoppen beschadigd en ruiten ingeslagen. Eén van de Belgen miste zijn fototoestel. Twee Scheveningse vissers, die van deze wandaden verdacht worden, zijn aangehouden. Op het kantoor van de V.V.V. te Arn hem stond Zondagmiddag tussen tal van anderen een Amerikaan, die enkele in lichtingen verlangde. Nauwelijks was hij de deur uit of een der bedienende meis jes zag een prachtig Leica-fototoestel voor zich op de balie staan. In de ver onderstelling dat de Amerikaan het toe stel bij vergissing had laten staan liep zij hem vlug hterna en overhandigde hem het toestel. Met een verraste Ame rikaanse smile accepteerde hij het toe stel en dankte het meisje voor zoveel service en attmtie. Enkele minuten la ter meldde zich een Duits architect. Hij kwam zijn fototoestel terughalen dat hij tien minuten geleden bij vergissing had laten staan Haarlem Reeds Zaterdagmiddag tegen twee uur werd in het verkeershuis van Haarlems Bloei op het Stationsplein de alarmtoestand afgekondigd. De hotels in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort waren al in de morgen geheel vol en de lijst met pensions bood spoedig daarna geen mogelijkhe den meer, Met zes tot acht man werd in het verkeershuis gewerkt volgens het beproefde systeem der Flora-dagen. De lijst met ruim duizend gecontro leerde adressen van burgers, die een kamer voor enkele gasten wilden af staan werd Zaterdag systematisch afge werkt en degenen, die geholpen werden betaalden de verschuldigde kamerhuur tegen afgifte van een bon, welke zij aan hun gastvrouw moesten overhan digen. In de avond luwde de stroom van vreemdelingen nauwelijks 'n uurtje, maar van 11 tot na middernacht bleef het druk. De adressen waren per tele foon bereikbaar en zodoende konden de gastheren gewaarschuwd worden. Het ontbijt was soms 'n handicap en menigmaal werd gevraagd hoe dat sa mengesteld moest worden voor een Fransman of een Amerikaan. Toen de deuren van het verkeershuis op Eerste Paasdag om twee uur weer open gin gen bleek, dat onmiddellijk weer op volle, toeren gewerkt moest worden. Enkele uren later was het aantal aan vragen zó groot, dat menig toerist een uurtje verspeelde om aan bod te ko men. Tegen acht uur in de avond begon het te spannen. De mogelijkheden, zo ruim gesteld, dreigden uitgeput te ra ken en steeds meer vreemdelingen kwamen zich melden. Per radio is toen omgeroepen, dat particulieren in Haar lem en omstreken de helpende hand verder moesten toesteken. Deze oproep heeft de toch al op hoogspanning wer kende staf personeel en deskundige vrijwilligers van Haarlems Bloei bijna van de kaart gewerkt. Honderden gaven telefonisch kamers op, honderden ijlden naar het Stationsplein om slaapplaatsen aan te bieden, met het gevolg, dat de vreemdeling, waar het om ging, bijna verloren geraakte. Niemand heeft in Haarlem echter de nacht in zijn auto of op het politie bureau moeten doorbrengen. De gasten, die Zaterdag een adres bij particulieren kregen toegewezen, bleven voor het grootste deel méér nachten, waaruit tevredenheid blijkt. Tweede Paasdag ging de curve om laag. Hoewel het nog druk was kon ordelijk gewerkt worden. Zaterdag bloemencorso wordt de volgende in vasie verwacht en dan tot slot nog op de le Mei. Bollenstreek, domein van de buitenlanders Het heeft niet weinig gescheeld of in de Bollenstreek was het Paasweekend dit jaar evenzeer in het water gevallen als vorig jaar. Toen viel de regen bij stromen neer en de Bollenstreek bood een triest aanzicht van druipnatte auto's, spiegelgladde wegen en opvallend wei nig fietsers. Dit jaar scheen het al even triest te worden, toen op Eerste Paas dag des middags de regen begon te stromen. Maar de regenbuien maakten het toch niet al te bont en het resultaat is tenslotte geweest, dat de mensen van de Bollenstreek over de gehele lijn niet zo te klagen hebben gehad als in 1953. Zaterdagmiddag, toen de zon een en al vriendelijkheid was, begon er teke ning te komen in de drukte en toen reeds bleek, dat er van over de grenzen grote belangstelling te verwachten zou zijn. Echter, de dag daarop begon het feest pas goed en met tienduizenden stroomden de vreemdelingen de Bollen streek binnen om te genieten van de bloemenpracht, v or zover daarvan iets te bewonderen viel. Want het is de laatste dagen niet bepaald meegelopen, doordat het echte voorjaar nog al eens verstek liet gaan. Het beeld in de Bollenstreek was als van ouds: kinderen met bosjes bloemen of feestelijke slingers, die echter in de regen veilig weggestopt waren in plastic capes; auto's trokken, in enorme files langs de wegen, maar de Rijkspolitie bleek zich weer uitstekend voorbereid te hebben op haar taak, die elk jaar zwaar der wordt. De mannen van de politie wisten van wanten, zij leidden de wa gens langs veilige banen en zo kon wor den voorkomen, dat er onontwarbare verkeersknopen ontstonden. Toen wij in de streek op doortocht waren, konden wij weer eens consta teren, dat de fietsende Nederlanders over het algemeen voorzichtige men sen zijn. Zij waren tenminste bij het onzekere weer bij de haard gebleven, daar de temperatuur slechts 2 gr. ho- per was dan met de zachte Kerstdagen. Opvallend was het ook, dat de brom fietsers, die nog wel eens een stormpje willen trotseren, in veilige haven ble ven. En daarom kan men gerust zeg gen, dat met dit Paas-weekend de Bollenstreek het domein van de bui tenlanders was. Met name waren het vooral de West-Duitsers en de in West- Duitsland gelegerde militairen van de geallieerde bezettende macht, die de rit naar het Westen hadden onder nomen. Personen-auto's slingerden zich langs de wegen, maar de grote tochten wer den toch per bus gemaakt. Van de vier autobussen, die men in de streek zag, kwamen er zeker drie uit het buiten land. Het beeld van dit bollen-weekend zou niet volledig geweest zijn als ook niet de Belgen acte de présence gegeven hadden. Daarbij bleven ook de Fransen, Engelsen en Amerikanen een enkele wagen uit Scandinavië werd ook geno teerd niet achter. Begrijpelijk dat men Zondagavond in de Bollenstreek met groot gebrek aan overnachtings ruimten had te kampen en het bleek wel spoedig, dat ook de grote centra in de omgeving de mensen voor de nacht niet konden opvangen. Particulieren werden dus ook in de Bollenstreek inge schakeld. (Vervolg op pagina 4) De Heilige Vader, staande op het door glas beschermde balcon van de Basiliek van St. Pieter, geeft de zegen ct Orbi". „Vrbi Gisteravond, vijftien minuten voor haar vliegtuig haar naar Rusland terug zou brengen, heeft de 35-jarige mevrouw Evdokia Petrov de Australische autoriteiten te Darwin om politiek asyl verzocht. Zij werd gescheiden van haar Russische begeleiders en is teruggebracht naar Sydney, waar ook haar echtgenoot vertoeft, de voormalige derde secretaris van de Russische ambas sade, die verleden week politiek asyl heeft gevraagd en gekregen. De Australische premier, Menzies, heeft vanmorgen medegedeeld, dat mevrouw Petrov in een gesprek met een vertegenwoordiger van de federale regering op het vliegveld Darwin had verklaard in de veronderstelling te leven, dat haar man dood was. Men heeft haar toen duidelijk gemaakt^ dat haar Russische begeleiders haar niet om die reden naar Rusland wilden terugbrengen, maar omdat haar echtgenoot politiek asyl had gevraagd. Ten bewijze hebben de Australische autoriteiten daarop een telefoongesprek tussen haar en haar man georganiseerd en na dit dramatische onderhoud verklaarde mevrouw Petrov in Australië te willen blijven. Een aantal gewapende Russen, die haar vergezelden hadden zich verzet tegen het onderhoud met de Austra lische autoriteiten. Eén van de Russen versperde hen in 't vliegtuig de weg bij Zo druk was het ondanks het gure weer bij de ingang van de „Keukenhof". een poging hen te intimideren, maar leden van de Australische veiligheids dienst schoven hem opzij. Deze gebeur tenissen op het vliegveld Darwin vloei den voort uit het stormachtige vertrek van het Russische gezelschap van het vliegveld van Sydney, waar talrijke immigranten, onder wie vele Wit-Rus- sen, d*: poging om mevrouw Petrov te ontvoeren trachtten te verhinderen. Gisteren in de loop van de dag werd bekend gemaakt, dat mevrouw .Petrov in gezelschap van twee Russen en een Russische vrouw de sovjet-ambassade in Canberra had verlaten. De twee mannen, waarschijnlijk de beide Rus sische koeriers die verleden week plot seling in Australië zijn aangekomen, brachten haar via allerlei omwegen naar het vliegveld van Sydney. Daar was inmiddels een woedende menigte samengestroomd die luidkeels betoogde tegen het klaarblijkelijk ge dwongen vertrek van de jonge vrouw. Er bevonden zich verschillende wit-rus- sen onder het publiek. De vrouw liep tussen de beide koeriers in en schreide. Langzaam drong de menigte op. Een van de koeriers liep een pak slaag op, terwijl de ander mevrouw Petrov snel mee het vliegtuig in sleepte. De wit- russen verklaarden later, dat zij haar hoorden schreien: Ik wil niet weg, redt mij, redt mij. Hoewel de Australische autoriteiten haar alle kans hadden geboden om asyl te vragen, maakte zij geen ge bruik van die gelegenheid. Een parle mentslid noteerde intussen de ver klaringen van een aantal wit-russen en stelde zich onmiddellijk in verbin ding met premier Ménzies. Hij ver zocht hem alles in het werk te wil len stellen, opdat mevrouw Petrov tij dens de laatste landing in Australië, in Darwin, asyl zou kunnen vragen. De premier verklaarde, dat er offi cieel geen enkele aanwijzing was, dat mevrouw Petrov tegen haar zin Als het lichaam in actie is, dan volgt de geest vanzelf. werd meegenomen. De autoriteiten in Darwin werden echter gewaarschuwd, alsook de rege ringen van de andere landen, waar zij zou passeren. Een aanbod van de Australische regering om een afscheids- ontmoeting te arrangeren tussen de heer en mevrouw Petrov, werd door de Russen van de hand gewezen. In Darwin kwam de vertegenwoor diger van de federale regering R. Leydin aan boord van het BOAC-toe- stel. Er ontstond enig rumoer in het toestel en één van de Russische be geleiders moest opzij worden geduwd. Leydin sprak ongeveer drie kwartier met mevrouw Petrov. Daarna kreeg zij de gelegenheid om telefonisch met haar echtgenoot te spreken. Na een nieuw gesprek met Leydin vroeg zij eindelijk om asyl. De politie fouilleerde de beide koeriers en vond twee pistolen, die zij in een holster onder hun oksel verborgen hadden. Mevrouw Petrov werd onmiddellijk uit het vliegtuig geleid en naar Sydney gebracht. Het BOAC-toestel vertrok daarop naar Djacarta. De Sovjet-ambassadeur in Canberra, Nikolai Generaalov heeft op zijn ver zoek een onderhoud gehad met de plaatsvervangende Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, sir Philip McBide, teneinde te protesteren tegen „inmenging bij de terugkeer van Sov- jes-diplomaten". Na het onderhoud dat tien minuten duurde keek hij ver toornd. Het officiële cijfer van het totaal aan tal overnachtingen in de hoofdstad is 12.723. Dit is ruim vijfduizend meer dan het vorige jaar. Daarnaast moeten naar schatting nog wel een kleine tweedui zend toeristen particulier onderdak hebben gevonden. Hier volgt, voor Am sterdam, een vergelijking tussen de ge tallen voor 1953 en 1954: 1953 1954 Officiële overnachtingen van Donderdag op Goede Vrij dag 1300 2193 Van Vrijdag op Zaterdag 1910 3760 Van Zaterdag op Zondag 2400 3800 Van Zondag op Maandag 2050 2970 7660 12723 Vanavond spreekt mr. H. W. v. Doorn, voorzitter van de KVP, voor de KRO over „Onze taak van morgen". In de eerste klasse van de 523e Staats loterij is de prijs van 25000 gevallen op lot 17741. Advertentie (tot Dinsdagavond) Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.32-19.46. Maan 23.52-6.26. Op de Rijksweg Den Haag Amster dam nabij Oegstgeest zijn vannacht om streeks half drie twee auto's met el kaar m botsing gekomen, tengevolge waarvan vier personen het leven lie ten. In de richting Den Haag reed een grote vrachtauto met aanhangwagen, toen ter hoogte van het Marine electro- nisch bedrijf nabij Oegstgeest een per sonenauto uit tegenovergestelde rich ting naderde. Door tot nu toe onbeken de oorzaak is de personenauto in bot sing gekomen met de vrachtwagen en onder de voorzijde van deze wagen ge schoven. Onmiddellijk na de botsing vloog de personenauto in brand. De vlammen deelden zich spoedig daarna ook aan de cabine van de vrachtwagen mede. Zo wel de cabine van deze wagen als de personenauto zijn totaal uitgebrand. De bestuurder van de vrachtwagen alsme de zijn mede-inzittende wisten zich tij dig in veiligheid te stellen. Het gelukte hun een der inzittenden van de perso nenauto uit het brandende wrak te ha len, doch verderé hulpverlening werd hun door de laaiende vlammen onmoge lijk gemaakt. Drie van de vier inzittenden van de personenauto waren op slag dood. De vierde is ernstig gewond naar het Aca demische Ziekenhuis in Leiden over gebracht, doch in de loop van de och tend aldaar overleden. De slachtoffers zijn de 26-jarige L. Blith, zijn echtgenote, de eveneens 26- jarige mevrouw M. M. Blith-Funcke, alsmede de dames L. Kalkman en W. C. M. Ziggelaar, 40 jaar, allen uit Amster dam. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1