H. YADER houdt vurig pleidooi voor uitbanning der ABC-oorlogveering Aantal pelgrims in Rome groter dan tijdens de hoogtepunten van het Jaar CENTRAAL PENSIOEN Kobaltsmokkel ontdekt aan de Italiaanse grens D.D.D. NASSER neemt in Egypte de macht weer in handen m Dank II, zegt zusje Lenstra Zestigjarige Nederlander in Rome tot priester gewijd WEER IETS NIEUWS! Gasontploffing in Maastricht Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in Handel met landen achter het IJzeren Gordijn Guareschi verkiest de gevangenis Vijf Japanse vissers ongeneeslijk ziek Verklaring is van Nixon afkomstig Van Acker kabinets formateur in België Turkse oppositie over Lieftinck Naguib blijft president Pamfletten in Elten tegen de annexatie G. J. A. Bakker uit Nijmegen Grote ravage in flatwoning Nieuw lid Raad van Beheer Philips DINSDAG 20 APRIL 1954 PAGINA 3 Urbi et Orbi Na radio-actieve-besmetting: Opschudding irt de V.S. „7roepen der V.S. naar Indo-China Roemeens ex-minister geëxecuteerd Horst Wessel-lied klinkt in Arnhem Beveiligde overweg Motorrijder door trein gegrepen en gedood IP - Duizenden Ibis-surprises voor deelnemers aan het Ibis Opinie Onderzoek zijn reeds uitgereikt! In Heerenveen behoorde de kleine Metteke Lenstra tot de gelukkigen - talrijke Marietjes, Jantjes, Annies of Keesjes in UW woonplaats ontvingen j.l. Zaterdag eveneens hun surprise. Het Ibis Opinie Onderzoek gaat door! Zend nog vandaag Uw bon in. Elke TIENDE inzender ontvangt deze GRATIS SURPRISE voor de kin deren! Doe mee - een gelukkig kindergezicht kost U niets! F" IBIS OPINIE ONDERZOEK Bij Uw eerlijke mening wüt U zeker wel kennis maken met het rokertjedat het proeven overwaard is. Vraag naar DOBBELMANN LEKKER MAN! Nu zeep met seringengeur l In Oost-Zwitserland Haags student door sneeuwstorm overvallen Na vier dagen verblijf in berghut gevonden Door motor gegrepen en gedood Op Koninginnedag: Ioch televisieuitzending uit Soestdijk Matroos over boord geslagen? Scheveningse vissersboot opgebracht Door de Venezolaanse kustwacht Zeven zwaar gew7onden bij autobotsing (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenochtend. Op de ochtend van eerste Paasdag heeft de H. Vader vanuit zijn studeer kamer in het Vaticaanse paleis een allocutie gehouden tot de honderdduizen den Romeinen en talloze pelgrims, die het Sint Pietersplein vulden. Tevoren had de vice-gerent van Rome, aartsbisschop Luigi Traglia, een H. Mis ge celebreerd aan een altaar, dat op het brede bordes voor de Vaticaanse basi liek was opgericht. De Misgezangen werden afwisselend door het volk en de Schola van het Pauselijk seminarium te Rome gezongen. In het begin van de Goede Week had het zich laten aanzien, dat de natuur zelf (je symbolische achtergrond zou vormen voor de herdenking van de Wedergeboorte van het menselijk geslacht. Sedert Goede Vrijdag blies een ijskoude bergwind, de Tramontana, echter de straten van Rome leeg. De stedelingen haalden ijlings hun winterkleren weer uit de kast en de vreem delingen rilden in hun te optimistische zomertenue. Niemand had zich even- Wel laten weerhouden om deze Zondagochtend naar het Sint Pietersplein tc gaan. Advertentie „E.R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „Sf. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.). Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 - Tel. 773459 'f-Gravenhage «*ssr~ De aantallen pelgrims die deze Pa sen in Rome waren, zijn fantastisch. Er is geen bed, geen kamer meer vrij. Geschat wordt dat het aantal der in Rome vertoevende vreemdelingen veel en veel groter is dan gedurende de hoogtepunten van het H. Jaar. Even voor twaalf uur is de H. Mis beëindigd. De menigte staat schouder aan schouder tot aan het einde van de Via della Conciliazione, tot aan de oevers van de Tiber. De honderddui zenden zingen: Christus vincit, Chris tus regnat, Christus imperat. Om pre cies twaalf uur kondigen de luidspre kers die als reusachtige trompetten in de gevel van de Sint Pieter zijn aan gebracht, de rede van de H. Vader aan. 's Pausen stem klinkt luid, hel der over het plein, maar af en toe kan men merken dat de betrekkelijk lange rede veel van zijn krachten had gevergd. Naar verluidt zou de toe spraak in de loop van de Goede Week bij gedeelten op de geluidsband zijn vastgelegd. De H. Vader begon zyn toespraak met alle gelovigen dank te brengen voor hun gebed tijdens zijn ziekte. Ver volgens waarschuwde hjj voor het ge bruik van de afschuwelijke vernieti- gingsmiddelen die de wapenindustrie heeft uitgedacht om ieder leven uit te roeien. In het bijzonder we<!s de 1. Vader op de verschrikkelijke invloeden die de explosies van zulke wapens kunnen hebben op de kinderen der getroffenen. „Van onze kant," zo vervolgde de Paus, „zullen wij onvermoeid streven om door middel van internationale overeenkomsten indachtig het Prin cipe van een gerechtvaardigde zelf verdediging te komen tot uitbanning van atoom-, biologische en chemische oorlogvoering. Vervolgens stelde de H. Vader de vraag hoe lang de mensen hun oog merken van haat en dood zullen blij ven stellen tegenover de leer van Lief de van Christus en Zijn belofte van Leven. Wanneer zullen de geleerden eindelijk de enorme krachten die wor den vrijgemaakt, aanwenden voor vreedzame doeleinden? Tegenover de angst van de wereld, stelde de Paus de glimlach van Jezus' Moeder, speci aal voor hen die leven in\ de duister nis van het leed. Tot slot van zijn Paastoespraak riep de H. Vader op tot gebed en geloof. De rede van de Paus werd tegelij kertijd uitgezonden door radio Vatica- na, de Italiaanse radio en die van ver schillende andere landen, waaronder Nederland. Na de rede zong de Schola de Acclamationes, maar het gezang ging verloren in het geroezemoes van de menigte, dat volgde op het aan dachtig luisteren naar de woorden van de Paus. Het was precies kwart over twaalf toen de deuren werden geopend die toe gang geven tot de buitenloggia van de Sint Pieter. De loggia zelf was met veel kunst- en vliegwerk aan weerszij den met glas afgeschermd tegen de wind. Een spanning grijpt de wachten den aan. De spanning is groter dan bij andere, soortgelijke gebeurtenissen. Het De Italiaanse politie heeft Zondag na bij de Zwitserse grens een vrachtauto aangehouden, die negen ton kobalt- en nikkelpoeder vervoerde. Deze goederen zouden via Zwitserland en Oostenrijk naar landen achter het ijzeren gordijn worden vervoerd. De politie heeft de twee chauffeurs van de vrachtauto en een Milanese fabrikant gearresteerd. De vrachtauto werd door een mo biele politiepatrouille aangehouden. In de laadbak bevonden zich stenen, maar daaronder lagen de in 110 kistjes ver pakte strategische materialen. De chauf feurs namen de benen, maar konden onmiddellijk weer worden gegrepen. Een Milanees fabrikant die achter de vrachtwagen aan reedt, werd eveneens gearresteerd. De weg van Italië, via Zwitserland en Oostenrijk is een be kende smokkelweg naar de landen ach ter het ijzeren gordijn. De politie ver moedt dat ook de Britse diplomaten vrouw Mclean verleden jaar via deze weg verdwenen is. Meestal wordt per trein gesmokkeld, maar de controle is op de treinvracht de laatste tijd erg streng geworden. De Italiaanse politie is van mening, dat zij hier weer de hand heeft gelegd De schrijver van „Don Camillo", Gio vanni Guareschi, heeft gisteravond ver kozen naar de gevangenis te gaan en Raakte bekend dat hij niet van plan *s in hoger beroep te gaan tegen het jonnis van 12 maanden, wegens laster *an de vroegere premier Alcide de Gas- Peri. s Pe actie van Guareschi wordt be schouwd als een protest tegen de be- andeling van de zaak die verleden eek werd beëindigd. Het Hof besloot doi over te gaan tot een onderzoek j^Pr deskundigen van de beroemde van de Gasperi waarin deze in ïocvU de geallieerden zou hebben ver bot Rome te bombarderen. (U.P.). op een uitgebreid smokkelcomplot. Er wordt nog gezocht naar een inwoner van Luzern, Enzio Balerna, die al eens eerder is gesnapt bij een poging tot ko baltsmokkel. Ook wordt nog gezocht naar een blonde vrouw. Kobalt is een zwaar mineraal, dat de eigenschap be zit radio-activiteit lang vast te houden. Onlangs werd uit de VS gemeld, dat een H-bom met kobaltomhulsel in staat is om alle leven op aarde te doden. (U.P.). Advertentie Krabben en peuteren maakt Hlllfl- de kwaal steeds erger. De 74*1 helder vloeibare D.D.D. UllSidG dringt diep in de poriën door, J zuivert, ont de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ontsmet en geneest tapijt met 's pausen wapen wordt door de Sampietrini uitgerold over de bal konrand van de loggia. Het is kwart over twaalf. De Paus treedt naar bui ten. De H. Vader, voor het eerst se dert zijn ziekte weer ten voeten uit zichtbaar temidden van zijn getrou wen. Drie dienstdoende Kamerheren vergezellen de H. Vader. De jubel van de menigte breekt los. De zui lengaanderijen van Bramante kunnen het geluid niet meer omvatten. Het zoekt een uitweg, slaat terug tegen de majestueuze gevel van de paro chiekerk der Christenheid, het slaat terug over de roependen, zoals een geweldige golf kuift en over u heen slaat. De H. Vader draagt de witte bont cape en daar overheen de stola. Er klinkt muziek. Het gejuich valt stil. Dan klinkt over het plein de aanhef van de pauselijke zegen „Urbi et Orbi", voor stad en wereld. De Paus zingt met duidelijke stem, maar af en toe zakt zijn stem weg en merkt men, dat het zingen van deze cere moniële gebeden, dat toch altijd vier minuten duurt, de H. Vader moeite kost. Nauwelijks is de Paaszegen gegeven, of de duizenden komen in beweging. Een machtig geluid stijgt op. Met hoe den, zakdoeken en wat al niet wordt Een bekende Japanse bloedspecialist, de. Hiaso Morita, heeft verklaard, dat minstens vijf van de 23 vissers, die radio-actieve besmetting hadden opge lopen na de H-bom-explosie bij Bikini op 1 Maart, lijden aan een ongeneeslijke ziekte van het beenmerg. De bloedpro- ducerende substantie is aangetast, waar door de aanmaak van witte bloed lichaampjes steeds geringer wordt en uiteindelijk geheel ophoudt, hetgeen de dood ten gevolge heeft. Vele slachtoffers van de atoombomaanvallen op Hiroshi ma en Nagasaki hebben eveneens op deze wijze de dood gevonden. De verklaring, die een „hoge Ameri kaanse regeringsjunctioharis"die niet met name genoemd wilde worden, Za terdag heeft afgelegd met betrekking tot Indo-China en die zoveel opzien heeft gebaard in de V.S., bliikt afkom stig te zijn van de vice-president van de V.S., Richard Nixon. De niet met name genoemde functionaris had. zoals ge meld, verklaard, dat volgens zijn mening Amerikaanse troepen naar Indo-China gezonden zouden worden, indien de Franse strijdkrachten zouden worden te ruggetrokken. Aanvankelijk was alleen aan een aantal journalisten bekend, dat de verklaring afkomstig was van Nix on, maar dit geheim bleef niet lang be waard. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft nu naar aanleiding van een en an der verklaard dat de verklaring, die door Nixon in een vertrouwelijke me dedeling aan .journalisten werd' afge legd, volledig in overeenstemming is met de Amerikaanse regerjngspolitiek, zoals dïe o.m. op 29 Maart j.l. door mi nister Foster Dulles is weergegeven Koning Boudewijn van België heeft vandaag de socialist Achille Van Acker verzocht een nieuwe regering te vor men. Van Acker, die 56 jaar oud is, heeft de opdracht onmiddellijk aan vaard. De oppositie-partijen in het Turkse parlement hebben de regering verzocht om opheldering over de vraag, waarom zij het terugroepen heeft geëist van oud minister prof. Lieftinck als gedelegeerde van de Wereldbank. De oppositie is van mening, dat indien de Wereldbank een andere vertegenwoordiger stuurt, deze tot eenzelfde conclusie zal komen als prof. Lieftinck, aangezien de economi sche politiek van de regering volgens haar onjuist is. (U.P.) In Egypte heeft vice-premier Nasser het heft weer in handen genomen. Tij dens een vergadering van de Revolu- tionnaire Raad op Zaterdag hebben vier burgerministers die achter Naguib ston den, hun ontslag ingediend. Zij zijn ver vangen door aanhangers van Nasser. Twee leden van de militaire Junta werden in het kabinet opgenomen. Nas ser heeft zichzelf tot premier laten be noemen en werd gekozen tot voorzitter van de Revolutionnaire Raad. Zondag ochtend benoemde het kabinet hem tot militair gouverneur, waardoor hij alle bijzondere volmachten kreeg die voort- vioeien uit de staat van beleg. Moham med Naguib, die Zaterdag voor het eerst sedert zijn ziekte weer deelnam aan het politieke leven, blijft de decora tieve functie van President van de re- publick bekleden. Een en ander kan worden beschouwd als een logisch gevolg van de crisis die verleden maand heerste en waarbij Nasser als winnaar uit het strijdperk te voorschijn trad. Het lange uitblijven van deze beslissingen is waarschijnlijk veroorzaakt door de ziekte van Naguib. J Nasser, thans weer premier en onbe- I twist de machtigste man in het land, heeft verklaard dat zijn kabinet de j binnen- en buitenlandse politiek van zijn voorganger zal voortzetten. Het zal de beginselen van de revolutie verder I in practijk brengen. (Reuter-UPl. gezwaaid en heel het reusachtige plein schijnt te oewegen. Naar alle zijden, de handen breeduit opgeheven, dankt en dankt de H. Vader. Nadat hij zeven minuten lang op de buitenloggia heeft vertoefd, treedt hij terug in de Zaal der Zegeningen, die boven de voorhal van de Sint Pieter is gelegen. De klokken van de Sint Pieter beieren hun Paasvreugde uit, terwijl de radio-com mentatoren van Radio-Vaticana door de oceanen van geluid in hun microfoon spreken en terstond beginnen met het weergeven van 's Pausen toespraak in de verschillende landstalen. Het studeerkamer-raam Maar de schare rond de Obelisk weet van geen wijken. De hoofden heb ben zich gewend naar de bovenverdie ping van het Apostolisch paleis. Kort na half één gaan de ramen van 's Pau sen studeervertrek open en weer ver schijnt de H. Vader, groetend, zegenend naar alle kanten. De menigte zwaait en juicht geestdriftig. Eindelijk ver spreidt zij zich en aan de snelheid waarmee het plein leegstroomt be speurt men weer de geweldige uitge strektheid van plein en toegangswegen. Radio Boekarest heeft gemeld, dat de voormalige Roemeense minister van Justitie, Lucretziu Patraseanu, ter dood is veroordeeld en terecht is gesteld, we gens samenzwering tegen de staat in dienst van Amerika. Samen met hem werd nog iemand ter dood veroonleeld. Negen personen liejen gevangenisstraf fen op. Patrascanu was minister van Justitie van 1945 tot 1947, toen hij wegen; „bourgeois nationalisme" werd wegge zuiverd. Hij werkte nauw samen met Anna Pauker. Het proces werd in het geheim gevoerd van 6 tot 14 April. (Reuter UP) In Elten zijn tijdens de Paasdagen in groten getale pamfletten verspreid waarin stemming werd gemaakt tegen de annexatie van het gebied door Ne derland en tegen de dictatuur van het Nederlands bewind. Op het Drostambt wist men hierover niet meer te vertel len dan dat de pamfletten inderdaad waren verspreid. Aanvankelijk waren de Eltenaren in de veronderstelling dat de pamfletten waren afgeworpen door vliegtuigen. Het moet echter waar schijnlijk worden geacht dat touristen deze pamfletten in hun bagage mee over de grens hebben genomen. Aangezien gedurende de Paasdagen ruim honderdduizend touristen de grenspost Elten zijn gepasseerd was vi sitatie door de douane natuurlijk vol strekt onmogelijk. Overigens hebben de Eltenaren niet gereageerd op de op ruiende pamfletten. In Arnhem hebben enkele troepjes luidruchtige jonge Duit sers, die per fiets over de grens waren gekomen, het Horst Wessel-lied gezon gen terwijl ze door de binnenstad fiets ten. Zaterdagmiddag tegen half één is op een met knipperlichten beveiligde on bewaakte overweg tussen Velp en Arn hem een motorrijder aangereden door een diesel-electrische sneltrein die uit de richting Zutphen kwam. De motor rijder de heer J. K. uit Oosterbeek werd zwaar gewond, hij is tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleden. Het ongeluk is gebeurd doordat de heer K onmiddellijk achter een uit de rich ting Arnhem komende trein de overweg overstak, ondanks het feit dat de knip- perlichtinstallatie rood licht bleef tonen door de nadering van de trein uit Zutphen. Advertentie IWjj vragen U vriendelijk onderstaande vragen duidelijk I to „„lion Ann welk merk shac/sivaret/sieaar/tabak DE MOEITE WAARD in te vullen. Aan welk merk shag/sigaret/sigaar/tabak geeft U de voorkeur: Hebt U a'. eens kennis gemaakt met IBIS EXPORT IOOo/q Engelse shag ja/neen*) DOUBLET half-zware shag ja/neen») KING WILLIAM Virginia sigaretten ja/neen») Op aanbeveling van wie: kennissen of vrienden/Uw winkelier advertenties Doorhalen wat NIET wordt bedoeld. Naam: Plaats Straat:No.: UW NAAM EN ADRES Deze coupon kan als brief of op een kaart geplakt (dus met 10 ets of met 7 ets postzegel) worden verzonden naar: Ibis Opinie Onderzoek - Louis Dobbelmann - Waddinxveen. IBIS EXPORT 100% Engelse shag Milde, zongerijpte Virginia op zijn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange 85 cent DOUBLET half-zware shag Een donkere, mildè mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes pter doosje van twintig kost 75 cent Een ijzige Noordenwind uit de ber gen maakte Rome op Paas-Zaterdag- morgen kouder dan het gewoonlijk met Kerstmis is. Maar reeds weerklonk het Alleluja in enige kerken van de Eeu wige Stad, waar grote groepen theolo ganten priester werden gewijd. Een van de grootste groepen bevond zich in de basiliek van de Twaalf Apostelen waar de vice-gerens van Rome, mgr. Traglia, de wijdingen toediende. Onder de wij delingen bevond zich de ruim 60-jarige heer G. J. A. Bakker uit Nijmegen. Op een van de eerste banken hadden een vijftigtal leden van zijn familie plaats genomen, broers, zusters, kinderen, ne ven en nichten. Een van zijn kinderen was door ziekte verhinderd bij de plech tigheid aanwezig te zijn. Allen volgden de ceremoniën, aan de hand van een Nederlandse vertaling van de gebeden en handelingen, ingetogen en devoot. Advertentie Weer komt Castella met iets nieuws voor de Nederlandse vrouwen en meis jes. Iets ueuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar gar derobe, voor haar huishouden.... of voor de verzorging van haar uiterlijk. Ze vindt het altijd prettig iets nieuws te proberen. Daaraan hebben de Castella-fabrieken natuurlijk gedacht, toen zij na het enorme succes van de Bloemenzeep besloten deze nieuwe Seringenzeep te brengen. Welk een keus in Castella zeep heeft de vrouw nu tot haar be schikking! Welke mogelijkheden voor de verzorging van haar huid! De klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjongende oliën (2 stuks 50 ct.). Castella Spécial (32 ct.) met het won derbaarlijk schuim. En nu in aansluiting op de Bloemenzeep met de rozengeur (20 ct.) Castella Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is het te verwonderen, dat de Neder landse vrouw al enthousiast wordt bij het horen van de naam Castella! (Van onze Limb, redactie) De bewoners van Wijk-Maaetricht wer den Zondagavond kwart over tien plotse ling opgeschrikt door een geweldige slag. De buren van één der flatbewoonsters aan het Koningsplein mevr. de weduwe M. K. bespeurden een hevige trilling van de ka merwanden. Toen zij zich naar de apparte menten van de 52-jarige weduwe K. bega ven, zagen zij daar niet alleen een grote ravage, maar tevens werden zij een ster ke gaslucht gewaar. Door een scheur in de slang van het gascomfoor, dat in de keuken van mevr. K. stond, stroomde het gas vrijelijk de keuken binnen. Dit gas is geruime tijd kunnen ontsnappen en heeft niet alleen de woning van de weduwe gevuld, maar is ook doorgedrongen tot de keuken van haar bovenbewoners. Toen deze bewoners hun gascomfoor wilden aansteken, schrokken zij van een grote steekvlam, die zich snel een weg zocht naar de benedenwoning. De steekvlam bracht de daar samengeperste hoeveelheid gas tot ontploffing. Deze ex plosie was zó hevig, dat niet aleen de wan den van de keuken van mevr. K., maar ook van de aangrenzende slaapkamer, van de badcel en de zitkamer werden ingedrukt, terwijl het meubilair van deze flatwoning totaal werd vernield. In 33 flatwoningen sprongen op hetzelfde ogenblik ale ruiten. Gelukkig was de bewoonster van de flat woning afwezig, zodat geen personen bij deze explosie zijn gewond. De politie en de brandweer van Maastricht waren spoedig ter plaatse en begonnen on middellijk met het herstel van de aange richte schade. Hoewel deze nog niet is te schatten, beloopt deze zeker ettelijke dui zenden guldens. Mevr. K., die de meeste schade heeft opgelopen en bij haar thuiskomst niet meer dan een onbewoonbare woning vond, had haar gehele meubilair verzekerd. Het is evenwel nog onzeker of de verzekering de schade zal dekken, daar naar het ge beurde nog een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Vele leden van de Nederlandse kolonie, vooral priesters met aan het hoofd de rector van het Nederlands college in Rome, mgr. Jos. Damen, waren getuige van deze bijzondere wijding. De 110 wijdelingen in de Basiliek der Twaalf Apostelen waren afkomstig van enige nationale Colleges en van de Pro paganda Fide. De grootste groep van theo loganten ontving echter Zaterdagavond, tijdens de Paaswake, in de St. Jan van Lateranen de priesterwijding uit han den van kardinaal Micara, vicaris van Rome. Niet minder dan 700 wijdelingen werden toen tot priester gewijd. Paas-Zondag was de intieme, kleine kerk van St. Andreas te Rome geheel gevuld met Nederlanders, toen neomist G. J. A. Bakker S.J. des morgens om negen uur zijn eerste H. Mis opdroeg, geassisteerd door pater P. van Gestel, assistent-generaal van de Sociëteit van Jezus en door twee van zijn zonen, bei den scholastieken van dezelfde Socië teit. Een zeer ontroerend moment was het, toen de grijze neomist aan zijn fa milieleden de H. Communie uitreikte. Na de H. Mis zongen allen spontaan het „Aan U, O Koning der Eeuwen". Tijdens een receptie hebben familie leden de neomist een miskelk aange boden, waarin de trouwringen van ^em en zijn overleden echtgenote zijn ver werkt. Mgr. J. Olav Smit heeft de kelk gewijd. De 24-jarige Haagse student E. L., die sedert Donderdag in de omgeving van Lenzerheide in Oost-Zwitserland werd vermist, is teruggevonden. Hij was tij dens een wandeling in de bergen door een sneeuwstorm overvallen en had be schutting gezocht in een hut, waar hij zich met stro tegen de koude had be schermd. L.. die met zijn moeder en zijn zuster de vacantie doorbrengt in een chalet te Valbella bij Lenzerheide, was Donder dagmiddag alleen uitgegaan. Hij klom naar de bergkam van de 2508 meter hoge Piz Danis. Onderweg werd hij door een sneeuwstorm overvallen en zocht een toevlucht in een berghut Daarbin nen vond hij wel brandhout, maar geen lucifers. Alleen door hooi ïn zijn kleren te stoppen kon hij rich nog een beetje tegen de kou beschermen. Niettemin waren zijn oren. zijn vingers en een wenkbrauw Vrijdagmorgen bevroren. Gelukkig bleken er toch lucifers te rijn, zodat hij een vuurtje kon aansteken. Een klein beetje stroop, dat hij in een oud blikje vond en gesmolten sneeuw waren gedurende de vier dagen van zijn verblijf in de hut zijn enig voedsel. Vrij dag kon hij nog even naar buiten gaan om uit te kijken naar eventuele red ders, maar Zaterdag en Zondag maakte de felle storm dat onmogelijk. Gisteren werd hij eindelijk door een reddings ploeg van veertig man gevonden. (Van onze correspondent) Nabij de 54ste laan te Bareveld (gem. Wildervank) is Zaterdagmiddag mevr. Sijpkes, afkomstig uit Wildervank, door een motor gegrepen. Zij werd op slag gedood. In afwijking van hetgeen is bericht omtrent de uitzending van de Neder landse Televisiestichting op 30 April kan thans worden medegedeeld, dat dank zij de medewerking van de PTT op Konin ginnedag toch een rechtstreekse repor tage zal worden gegeven van de feeste lijkheden in de tuin van het Paleis Soestdijk ter gelegenheid van de ver jaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana. De uitzending zal begmnen om 10.20 uur en duren tot ca. 12.00 uur. Het te Rotterdam binnengekomen kustvaartuig „Carpo" van de N.V. Hudig en Veder uit Rotterdam heeft de ver missing gerapporteerd van de achttien jarige matroos A. J. Zuur. Het schip was op weg van Dublin naar Rotterdam. Donderdag was de matroos, die aan de Parallelweg in Den Haag woonde, aan boord bezig één der sloepen schoon te maken. Vermoedelijk is hij toen over boord geslagen. Men heeft de zee nog afgezocht, maar de man niet meer ge vonden. De „Marsbango", één der Schevening se vissersvaartuigen, die indertijd naar de Nederlandse Antillen zijn vertrok ken, om daar de visserij uit te oefenen, is verleden week Woensdagochtend door de Venezolaanse kustwacht opgebracht naar de Venezolaanse haven Lavela Het schip is in beslag genomen; de beman ning wordt gevangen gehouden. Van Nederlandse diplomatieke zijde zijn aan de Venezolaanse autoriteiten inlichtin gen gevraagd. Als opvolger van de heer J. C. de Vries, die in December 1951 bij een auto-ongeluk met zijn echtgenote om het leven kwam, is de benoeming te verwachten van de heer W. A. de Jonge als lid van de Raad van Bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven. De heer De Jonge trad 23 Januari 1928 bij de N.V. Philips in dienst als assistent op de boekhouding. In Januari 1947 werd hij algemeen procuratiehouder, in 1950 als secretaris der N.V. toegevoegd aan de heer De Vries en in 1952 direc teur voor financiële zaken. Gistermorgen omstreeks half twaalf zijn op de Oirschotseweg onder de gemeente Best twee personenauto's, met elkaar in botsing gekomen. Alle zeven inzittenden rijn zwaar gewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Eén der auto's werd bestuurd door de heer S. uit Brunssum. Verder zaten in deze wagen mevrouw S uit Brunssum, haar zuster en diens verloof de. De bestuurder van de andere wagen was de heer S. uit Haan in Duitsland, die een dame en een heer als passagier had.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3