Nederland overstroomd door honderdduizenden toeristen u Studiefonds van twee eeuwen Betere voorzieningen voor studenten bepleit Tussen neus en lippen f SCHEEPVAAET BERICHTEN J K ru is woord raadse l Men moet financieel onbezwaard de studie kunnen aanvangen Sneeuw in Limburg De Paasdrukte in Amsterdam r 523ste STAATSLOTERIJ I)lie-Permant(ntf5.- Fundatie uit 1754 Nederlandse Studenten Raad bijeen Paasviering van het Koninklijk gezin Pasen iets warmer dan Kerstmis J H. DE GRAAFT DINSDAG 20 APRIL 1954 PAGINA 4 Avifauna Den Haag Utrecht Arnhem Wisselkantoren gesloten Is dat een Aspirin i+t Auds! MARKTBERICHTEN le Klas Delana hóórt bij de jeugd! Omdat Delana altijd weer nieuwe vlotte modellen maakt. In kleuren, die kinderen graag dragen. Ook uw kinderen! Fleurig en fris zien ze er uit in Delana. Laat Uw dochter zélf zo'n moderne, elegante rok ei /onder machine f 7.50 Maison LIANA BLOEMENCORSO OP 24 APRIL HEILIGE BLOEDPROCESSIE (Vervolg van pag. 1 Bij alle drukte, die er dus onder de loodgrijze Hollandse hemel toch nog te beleven viel. was het uiteraard de Keu kenhof. die bij iedere bezoeker van de streek in het brandpunt van de belang stelling stond. Het had daar natuurlijk nog drukker kunnen zijn, maar over het algemeen aldus onze informaties mag er geen reden tot ontevredenheid zijn. De Bollentijd is nog lang niet voorbij, alle hoop is thans gevestigd op het ko mende weekeind, wanneer op Zaterdag 24 April de Melodie in Bloemen gespeeld wordt, met name, wanneer het enorme corso door de streek trekt. Dan worden er honderdduizenden bezoekers ver wacht en de voorbereidingen zijn reeds getroffen om her en der de bloem- mozaïeken te leggen. Ongetwijfeld zal dan ook Noordwijk, de parel aan de Noordzee, meer profiteren dan dat het dit afgelopen weekend heeft gedaan. Bekkenslag in Zandvoort In Zandvoort heeft de aloude omroe per in zijn invalidenwagentje Zaterdag avond den volke bekend gemaakt, dat er gebrek was aan logiesruimte. Hij sloeg op zijn bekkens en zijn oproep had succes, want iedere vreemdeling kon in de badplaats bij burgers onder gebracht worden. De winkeliers maak ten goede zaken, maar de verkopers van koffie en thee zullen het betreurd hebben, dat zij geen grotere voorraad hadden ingeslagen, want reeds Zater dagavond waren zij uitverkocht. De po litie van Zandvoort heeft een bord moeten verwijderen, waarop stond: Nach Deutschland am Meer. Onbeken den hadden dit aan de grens der ge meente geplaatst. Ondanks het aanhoudend koude voor jaarsweer heeft het internationaal vo gelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn, sedert zijn heropening op Zaterdag 10 April, ruim 20.000 belangstellenden getrokken. Hierbij zijn niet medegere- kend de ruim 5000 abonnementshouders. Van deze 20.000 bezoekers kwamen er ongeveer twee derde gedurende het weekeinde en de beide Paasdagen. Het merendeel hunner waren Duitsers, Bel gen en Zweden, Engelsen en Amerika nen. Er heerste in het park beide Paas dagen een levendige drukte. Jammer was het dat het koude weer belemme rend werkte op de volkomen ontplooi ing van de flora. Gedurende de gehele Zaterdag, doch vooral in de middag- en avonduren heeft het V.V.V.-inlichtingenbureau aan de Parkstraat te Den Haag onder hoog spanning gewerkt. Alleen Zaterdag al heeft het bureau ongeveer 500 personen in Den Haag weten onder te brengen. Het waren vooral vele Duitsers en in iets mindere mate Fransen en Belgen, die zich om onderdak of inlichtingen tot het bureau wendden. Hoewel verscheidene eigenaars van particuliere pensions zich telefonisch tot het bureau hebben gewend onder opga ve van het aantal bedden, dat beschik baar was, is een koerier Zaterdagavond langs de particuliere pensions, die niet over een telefoon beschikken, gereden om onderkomens voor de nacht te zoe ken. De adressen, die in de loop van de Zaterdag beschikbaar kwamen, wer den snel uitgegeven. Rotterdam Ook Rotterdam ondervond een hausse in het vreemdelingenbezoek. Reeds op Gcede Vrijdag was te merken, hoe groot de trek naar het Westen van ons land was. In de restaurants hoorde men alle talen spreken, zelfs Japans. Fransen, Engelsen en Amerikanen hadden reeds tijden te voren hotels besproken maar Duitsers en vooral Belgen waagden het er veelal op zonder bespreken naar Ne derland te komen. In Utrecht was de V.V.V. met man en macht aan het werk om de vreemde lingen onderdak te verlenen. Alles wat vreemdelingen kon bergen werd inge schakeld. De V.V.V. heeft vrijwel de ge- gehele provincie Utrecht ingeschakeld en haar bemoeiingen strekten zich uit tot zelfs in Schoonhoven en Tiel. Limburg Neringdoend Zuid-Limburg is niet ontevreden over de inzet van het tou- ristenseizcen 1954. De drukte gedurende de afgelopen Paasdagen kon concurre ren met een topdag uit het hoogseizoen. Tal van dorpen en steden zagen groen en geelwit van guirlandes en vlaggen waarmee ze zich hadden getooid ter ere van meer dan dertig jonge priester, die overal verspreid in Limburg, van Me- chelen tot Maastrich en van Berg en Terblijt tot Sevenum toe hun eerste plechtige Heilige Missen opdroegen. Geboeid door deze feesttooi zijn vele vreemdelingen even blijven toekijken hoe de Limburgers hun neomisten eer den. De ongewisse regen- en sneeuwvla gen, vooral *op Tweede Paasdag, waren oorzaak dat de stromen toeristen in totaal rond 160.000 niet uitzwermden over heel Zuid-Limburg, maar samen vloeiden in vertierbiedende centra als Maastricht, Valkenbutg en Vaals. Het leek of Maastricht en Vaals de grens- sluizen helemaal hadden opengegooid. De eerste plaats speciaal voor de Bel gen en de laatste meer in het bijzonder voor de Duitsers. Het grenskantoor Vaals alleen al noteerde van Vrijdag morgen tot Maandagavond ruim 80.000 Duitsers, die Nederland een gratis au toshow van 25.(100 auto's hebben be zorgd. Het aantal Belgen lag ongeveer gelijk. Evenredig met zijn grootste bedden capaciteit van Limburg werd Valken burg het drukst door logé's bevolkt, die dit jaar voor het eerst regen en koude ten spijt even kabelden naar de Wil- helminatoren via de Paaszaterdag offi cieel geopende kabelbaan. In Maastricht, Heerlen, Valkenburg, Gulpen en omgeving is het gistermid dag om 12.20 gaan sneeuwen. He sneeuwbuien waren zo zwaar, dat de sneeuw bleef liggen. Op het vliegveld Zuid-Limburg moest met het oog op de ongunstige weersomstandigheden de sportvliegerij worden stopgezet. Het inlichtingenbureau van V.V.V. te Arnhem is druk in de weer geweest om een schier eindeloze stroom van toeris ten verblijfadressen te verstrekken. Nog nimmer heeft het vreemdelingenver keer voor en tijdens de Paasdagen zulk een enorme omvang aangenomen; zo verzekerde ons de directeur van de pro vinciale Gelderse V.V.V. de heer J. Vet te Arnhem. De Duitsers waren het sterkst vertegenwoordigd. Hun aantal bedroeg meer dan vijftig procent van het totale aantal binnen- en buitenland se toeristen. Opmerkelijk groot was ook het aantal Fransen. De Arnhemse hotels waren van 60 90 procent door buitenlanders bezet, onder wie ook tal van Amerikanen en Scandinaviërs. De toevloed was zo groot dat V.V.V.-Arn- hem de hotelzoekenden moest doorstu ren naar Apeldoorn, Eist, Wageningen, Dieren, Hoog- en Laag Keppel en Zeve naar. De restaurants en café's zijn van Vrijdag af stampvol geweest. Als gevolg van het slechte' weer hadden de bui tenrestaurants, die uiteraard afhankelijk zijn van het terrasbezoek, hoegenaamd niets te doen. Slechts Maandagmiddag na vier uur, toen de zon wat constant bleef schijnen, zag men de terrassen be zet. Het slechte weer was ook dat het openluchtmuseum oorzaak ditmaal slechts 1200 bezoekers trok tegen tien keer zoveel in 1953. Het Kröller MUller Museum in het Nationale Park de Hoge Veluwe boekte echter ruim drieduizend bezoekers, dat is tweemaal zoveel als vorig jaar Pasen. In Nijmegen was het niet anders. De ambtenaren van de grenspost Wyler hebben het hun hele leven nog nooit zo meegemaakt. Maan dag stonden de auto's en toerwagens de hele dag vier rijen dik in onafzienbare en onafgebroken rijen voor de slagbo men. Een grote handicap bleek met Pa sen te zijn, dat geen enkele bank open was. Reischeques en vreemde munten wérden korte tijd door portiers van enkele hotels aangenomen, maar de mogelijkheid om te wisselen was hoogst onvoldoende. Op het verkeers- huis is men tenslotte gezwicht voor het accepteren van vreemd geld, maar de vlotte afwerking der aanvragen werd er door gestoord. Advertentie Natuurlijk niet, dat ziet U zo! Op dezelfde wijze kunt U zien wat wel en wat geen ASPIRIN-tabletje is. Op ieder Aspirin-tablet staat 't Bayer- kruis. Dit geeft U de waarborg, dat U het beproefde middel heeft tegen Hoofdpijn Griep Rheumatische pijnen Verkoudheid (Van onze Utrechtse correspondent) Het systeem van hulverlening door middel van studiebeurz en aan onver mogende, met talent begaafde jonge lieden, bij voortgezette studie, is niet nieuw. Een der eersten die zulk een beurs gesticht heeft waarschijnlijk de al lereerste in Nederland was een Stichtse edelvrouw Maria Duyst van Voorhout, douarière baronesse van Reede, Vrijvrouwe van Renswoude, die te Utrecht omstreeks het midden van de 18e eeuw leefde. Zij was een vroom mens, die de wetenschap liefhad en in stilte veel studeerde. Toen zij op 26 April 1754 op 92- jarige leeftijd overleed, liet zij een kapitaal van ongeveer anderhalf mil- lioen gulden na, dat volgens testa mentaire beschikking verdeeld moest worden over drie in het leven te roepen fundaties, respectievelijk ge vestigd te Utrecht, Delft en 's-Gra- venhage. De inkomsten van deze ka pitalen zouden moeten worden aan gewend om begaafde, doch onbemid delde jongens van protestants-chris- telijken huize zodanig te doen oplei den dat hun uitstekende gaven aan de samenleving ten goede zouden komen. Gedurende twee eeuwen heeft de fundatie der vrijvrouwe van Renswou de in Utrecht, Delft en 's-Gravenhage haar taak vervuld. Eigenlijk meer dan haar taak. want in tegenstelling met de studiebeurzen uit later tijd staakt de fundatie haar financiële hulp niet onmiddellijk bij het voltooien van de studie, maar helpt zij de begiftigden nog enige jaren nadien tot zij maat schappelijk behoorlijk in het zadel zijn gekomen. Tal van intellectuele krachten en nuttige maatschappelijke werkers heeft de fundatie in de loop der jaren aan de maatschappij geschonken. Daar wa ren o.a. ingenieurs van reputatie als In het conferentieoord „Woudschoten" bij Zeist heeft de Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.) zijn tweede Paascongres gehou den. Aanwezig waren delegaties van de in de raad vertegenwoordigde universiteiten en hogescholen en landelijke organisaties. De heer J. L. Wansink hield de ope ningsrede. x De raad heeft zich op dit tweede Paas congres bezig gehouden met de vraag hoe de universiteit in haar taak van weten schappelijk onderzoek en opleiding voor talrijke maatschappelijke functies op de juiste wijze kan vèrvullen, om vervolgens te bepalen welke maatregelen voor de uni versitaire gemeenschap als geheel en voor elk harer individuele leden daartoe nodig zullen zijn. Wat betreft de eerste vraag (de studie- Onder water De zwemmer Ken Ait- ken uit Busselton in West-Australië heeft een nummertje koelbloedig heid weggegeven, dat het vermelden waard is. Hij was met een onderwater geweer zwemmend op jacht naar vissen, toen een reuzeninktvis hem aanviel. Met één slinger- arm ontrukte het monster hem het geweer en met een andere trok het hem mee naar zijn hol, zeven meter onder de zeespiegel. Aitken had behalve een geweer ook nog een mes en daarmee wist hij ten slotte de grijparm, die hem omstrengelde door te snijden. Met deze griezelige trophee nog om het lichaam kwam hij naar adem snakkend bo ven. Toen hij een beetje v 'iJF blij mee was, maar door de georganiseerde opposi tie van de met andere wa- uitgeblazen had, dook hij gens rijdende taxi- weer naar het hol van het chauffeurs, ondier om eventjes zijn hier een 4 onderwatergeweer te gaan halen. Vergif In West-Duitsland over weegt men de tnuoering van een wet ter beperking van de verkoop van een vergif, dat dient om on kruid te verdelgen en in de winkels vrij verkocht wordt. Het is n.l. geble ken, dat zelfmoordenaars en moordenaars zich in steeds toenemende mate van dit vergif bedienen. Weggepest De kleinste taxi, die in Parijs op de boulevards klanten vervoerde, is -uit het stadsbeeld eenvoudig Het betreft P.K.-Renault, die door de Parijse garage houder en taxi-onderne mer Victor Robert in be drijf werd gesteld. Robert vertelde: „Ik was toch zo verschrikkelijk trots op m'n nieuwe wagentje. Ik den per dag, omdat zij zo goed voor hun mannen zorgen. Deze vrouwen zijn n.l. als hulpverpleegsters aangesteld in het stedelijk ziekenhuis voor besmette lijke ziekten, waar hun mannen, die kinderver lamming hebben, worden behandeld. Maandenlang zaten zij de hele dag aan het ziekbed van hun echt genoten, tot een van hen had het rood en blauw, de °P het idee kwam zich kleuren van Parijs, laten nis hulpverpleegster aan schilderen. Het glipte te bieden. De andere da- overal doorheen en de mes volgden haar voor klanten waren er dol op. Het gebruikte de helft minder benzine dan m'n andere wagens. Maar als ik het been stijf had ge houden en de taxi-chauf feurs niet hun zin had gegeven, zou ik geruï neerd zijn geworden. Vrouwen De stad Stockholm be weggepest. Niet door het taalt aan vijf jonge ge- beeld. Zij doen nu volle dig dienst en concentre ren zich op de verzorging van hun man. „Zij doen prachtig werk en helpen ons ook het ernstig gebrek aan verpleegsters op te vangen'', verklaarde de directeur van het zieken huis. „Bovendien vermeer deren zij met die 19 gul den per dag de gezinsin komsten aanzienlijk en dat werkt psychologisch gun- pubiiek, dat er maar al te trouwde vrouwen 19 gul- stig ook op hun mannen." problemen) is de raad tot de conclusie ge komen, dat de voortdurende verzwaring der studieprogramma's en de roep der maat schappij om jonge en voor de practijk be rekende krachten voor bepaalde facultei ten op den duur een scheiding tussen een wetenschappelijke en een op de practijk ge richte opleiding wenselijk zullen maken. Hierbij kwam tot uiting, dat de studie in haar eerste stadia een algemeen en we tenschappelijk karakter zal moeten dra gen om een te sterk specialisme te voor komen. Ten aanzien van de omstandigheden waarin de student de studie moet volbren gen werd met klem de aandacht geves tigd op de noodzaak van bepaalde voorzie ningen, zoals studentenhuisvesting, univer sitaire gezondheidszorg, sport, de funtcie van een universitair adviesbureau voor so ciale moeilijkheden zoals in verscheidene steden reeds bestaat etc. Deze voorzienin gen moeten de student ontlasten van ma teriële en sociale zorgen, die een wezen lijke belemmerng voor de studie vormen. Evenzeer dienen allen die daarvoor de geschiktheid hebben, in staat te zijn fi nancieel onbezwaard de studie aan te van gen. Dit zelfde beginsel van de vrije en onbelemmerde toelating tot het hoger on derwijs impliceert tevens, zoals het congres met de meeste nadruk vaststelde, de ver werping van de „numerus clausus". De beoordeling van de geschiktheid voor een universitaire studie leidt tot een be schouwing van het vraagstuk der selectie in het algemeen: het congres was van mening dat een psychologische beoorde ling van de aankomende student naar zijn wetenschappelijke en persoonlijke vermo gens moeten worden aanbevolen om tot een verbetering der studieresultaten te ge raken. Zulk een advies mag echter nim mer een bindend karakter krijgen. Over al deze onderwerpen zijn prae-ad- viezen uitgebracht, die in een aantal sec ties besproken zijn. een Calland, de chemicus Heringa, de schilders Craccoo, Johan Vermeer en Jan Maurer, voorts werktuigkundigen, militaire apothekers en artsen, bestuurs ambtenaren voor onze Overzeese Ge biedsdelen enz. Op 26 April a.s. hoopt de Fundatie van Renswoude haar 200-jarig bestaan te herdenken met een feestvergadering, voor de bestuurders van de drie afde lingen in het Stadskinderhuis te Utrecht, waar als feestredenaar op treedt mr. R. v. Woelderen, een der oudste regenten van het Utrechts col lege. Daarna bestaat voor belangstel lenden gelegenheid tussen 5 en 6 uur terzelfder plaatse de jubilerende col leges te complimenteren. Het Koninklijk gezin heert de Paas- Maandag in Obergurgl doorgebracht. Het heeft die dag een protestantse kerk dienst bijgewoond, waarin prof. R. Re- deke uit Kiel voorging. Des avonds was het Koninklijk gezin aanwezig bij een concert, waarbij ook Nederlandse, Britse, Duitse, Zweedse en Oostenrijkse studen ten, die in Obergurgl zijn voor een in ternationale Paasbij eenkomst, tegen woordig waren. Eerste Paasdag was het twee en Tweede Paasdag drie graden warmer dan op de Kerstdagen van verleden jaar. In Zuid-Limburg kreeg de natuur gis termiddag nog een winterse aanblik toen daar een zware sneeuwbui viel. Op beide dagen is er enige neerslag gevallen bij een krachtige en gure Noordenwind. Het waren de koudste Paasdagen die wij de laatste jaren heb ben meegemaakt. Het weer is nu min der guur. als gevolg van een hogedruk- gebied boven Scandinavië. Over Polen en Duitsland trekt een storing met dichte regen, die later ook ons land kan bereiken. In het temperatuursver- loop zal een kleine stijgende tendenz voorkomen, zodat het zeer koude en gure weer voorbij is. Maar ook al zal de temperatuur enkele graden stijgen dan blijft zij voor de tweede helft van April toch nog beneden normaal. Het officiële cijfer van het totaal aan tal overnachtingen in de hoofdstad is 12.723. Dit is ruim vijfduizend meer dan het vorige jaar. Daarnaast moeten naar schatting nog wel een kleine tweedui zend toeristen particulier onderdak hebben gevonden. Hier volgt, voor Am sterdam, een vergelijking tussen de ge tallen voor 1953 en 1954: 1953 1954 Officiële overnachtingen van Donderdag op Goede Vrij dag 1300 2193 Van Vrijdaa op Zaterdag 1910 3700 Van Zaterdag op Zondag 2400 3800 Van Zondag op Maandag 2050 2970 7660 12723 PURMEREND, 20 April. Eieren 8000 kip peneieren f 10.50—11.50 per 100 stuks, 4000 eendeneieren f 8.— per 100 stuks. 500 Kie vitseieren 2025 ct. per stuk. Veemarkt: Runderen, totaal 957 stuks, 170 vette koeien f 2.303.per kg., handel stil, 501 gelde koeien f 570750 per stuk, kalm, 250 melk koeien f 600975 per stuk, stug, 18 stie ren f 5801450 per stuk, goed, 18 graskal veren f 250350 per stuk, stug, 12 vette kalveren f 160210 per stuk, stug, 1280 nuchtere kalv. v. d. sl. f 3090 per stuk, stugger, idem fokkerij f 50105 per stuk., kalm, 112 vette varkens v. d. sl. f 1.82 1.94 per kg., vlug, vette zeugen f 1.701.80 per kg. goed, 443 biggen 42—84 en 95—110 per st., kalm, 20 fokzeugen f 285410 per st., kalm, 451 schapen (vette) f 80110 p. stuk, stug, idem (fokkerij) f 120—165 per stuk, stug, overhouders f 65—105 per st., stug, 66 bokken en geiten f 1048 p. st., stug, 23 paarden f 620925 per st., stil. To taal aantal 3264 dieren. Pluimveemarkt: 2400 oude kippen en hanen (witte en ro de) f 1.80—2.— p. kg., 150 oude kippen en hanen (blauw) f 2.002.10 per kg., 600 jon ge hanen (witte en rode) f2.002.40 p. kg., 500 konijnen f 1.007.25 per stuk. ALBIREO p. 19 Kp. Verd. eil. n. Recife. ALTAIR 20 te Pavanagua. ALDURA p. 20 Vitoria n. Rio Jan. ARIADNE p. 20 Kp. St. Vine. n. Tanger. ARKELDIJK 19 van Havana n. Havre. BLIJDENDIJK p. 20 Boston n. Antw. DONGEDIJK 19 te San Erancisco. HILVERSUM p. 20 Pt. Sudan n. Suez. MAASLAND p. 20 Ouess. n. A'dam. MANOERAN p. 20 Aden n. Suez. MEERKERK 20 te Durban. MODJOKERTO p. 20 Finist. n. R'dam. NOORDAM 19 te New York. ORANJE p. 20 Pt. Sudan. ORANJESTAD p. 29 Oporto n. Madeira. PRINS ALEXANDER 20 te Hamburg. SC HIE 20 te Frt. de France. SIBAJAK p. 20 Vliss. n. R'dam. SOMMELSDIJK p. 20 Colombo n. Belawan. STAD LEIDEN p. 20 Finist. n. Bagnoli. TROMPENBERG 19 te Houston. WESTERDAM 19 te Rotterdam. AAGTEKERK p. 20 Daedalus n. Suez. ALDABI p. 20 Oporto n. Rio Jan. ALMKERK p. 20 Guardaf. n. Cochin. AMSTELKROON 19 te Casablanca. BALI 19 te Pt. Said. BOSCHFONTEIN 19 te Marseille. FRIESLAND KRL. p. 19 Sabang n. Aden. GOUWE p. 20 Madeira n. R'dam. HOOGKERK 19 te Hamburg ILOS 19 te Gotenburg. KARIMUN 20 te Napels. KERTOSONO 20 te Calcutta. K1ELDRECHT p. 20 Kreta n. Pt. Said. LEUVEKERK 20 te Karachi. LOPPERSUM 19 te A'dam. MARPESSA 19 te Singapore. NIEUW HOLLAND 20 te Sydney. NIGERSTROOM p. 20 Kp. Blanco n. Dakar. ROEPAT p. 20 Aden n. Priok. ROTTI p. 20 Guardaf. n. Djibouti. RIJNDAM 19 te Southampton. TABINTA p. 20 Algiers n. Alex. ZONNEWIJK 20 te Tocopilla. ALCHIBA p. 20 St. Pauls R. n. St. Vinct. ALDERAMXN p. 20 Pt. Sudan n. Prt. Said. ALGENIB 19 te Rio de Janeiro. ALHENA 20 te Antwerpen. AT PHACCA p. 20 Paran. n. Santos. A*XOR p. 20 Vliss. n. A'dam. AMSTELPARK 19 te Belawan. ARGOS 20 te Rotterdam. ARIADNE p. 20 Finist. n. Tanger. ARTEMIS 29 te Beyrouth. ARUNDO 19 te Savana. AXELDIJK 20 te Philadelphia. BARITO 19 te Steenkool. BINTANG 19 te Santos. BLOEMFONTEIN 19 te Prt. Elisab. BONAIRE 19 te Madeira. CELEBES 19 te Penang. EOS p. 20 Kp. Gata n. Genua. GOOILAND 19 te Recife. GROOTE KERK p. 20 Minikoy n. Penang. HATHOR 19 te Hamburg. HECUBA 19 te Paramaribo. HERMES 19 te Antwerpen. ITTERSUM 20 te Bremen. KOTA BAROE 19 te Abadan. KOTA INTEN 19 te Balikpapan. LAURENSKERK 19 te Aleppey. LEERSUM p. 20 Key West n. Fern. LEKKERKERK p. 19 Makalla n. Bombay. LOOSDRECHT 19 te Hamburg. LUNA p. 20 Kp. St. Vine. n. Leixoes. LUTTERKERK p. 20 Finist. n. Livorno. MAASHAVEN p. 20 Oporto n. Las Palm. MARKEN p. 20 Vliss. n. R'dam. ORANJE p. 20 Perim n. Suez. ORION 19 te Napels. PHRONTIS p. 20 Finist. n. A'dam. PRINS FRED. HENDRIK p. 20 Fraserv. n. Montreal. ROEPAT p. 20 Pt. Sudan n. Priok. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 13.30 dansmuz., 14.00 lichte muz., 20.00 ork.conc.. 21.15 WOENSDAG zingsuitsl. en gram. HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.30 muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.30 caus., 8.35 gram.. 9.00 zieken, 9.30 vrouw. 9.40 18.30 pianospel, gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 gram., 12.00 ork.conc. bas-bariton en piano, 12.33 lichte muz.. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Met 12.00 dansmuz., 12.45 ork.conc., 15.00 Pit op pad, 13.20 marinierskapel, 14.00 cone., 15.45 lichte' muz., 16.30 ork.conc. gram., 15.00 kamermuz., 15.35 gram., 15.40 en soliste, 17.30 gevar. muz., 18.00 ork.- vocaal ens., 16.00 jeugd, 17.20 gram.. 17.30 muz., 22.35 gevar. muz., 23.20 lichte muz. orgel, 18.00 caus.. 18.05 gram., 18.30 RVU. 19.00 nieuws, 19.10 boek, 19.25 gram.. 19.30 NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radio- 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.10 omr.ork., krant, 20.20 verkiezingsuitsl., 21.00 klank- koor en sol.. 14.15 operettemuz., 16.00 beeld, 21.20 Metropole-ork., 21.45 ver- dansmuz., 17.45 gevar. muz., 19.45 amus.- kiezingsuitsl., 22.15 lichte muz., 22.35 muz., 22.10 omr.ork. en sol., 0.30 gevar. gram., 22.45 prot. pr„ 23.00 nieuws, 23.13 muz. gram. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 19.00 klass. muz., 22.15 pianorecital, 22.45 zangrecital. BRRUSSEL, 324 m.: 11.45 ork.conc., 13.30 instr. trio, 15.00 gevar. muz., 16.00 HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram.. 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvr., 11.00 RVU. 11.30 gram., 12.33 platteland. 12.38 Hammondorgel, 12.45 gitaar-ensem- ble, 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstellings- ork.conc., 21.00 ork.conc. agenda, 13.18 Promenade-ork„ 13.45 caus.. 484 m.: 16.05 lichte muz., 17.30 zang 14.00 kinderen, 14.15 jeugd, 14.50 gram., en piano, 20.00 groot symph.ork., 21.45 15.20 jeugd, 16.00 zieken. 16.30 Utrechts Stedelijk Ork„ koor en sol., 17.23 dans muz., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.20 het Joodse Paasfeest, 18.40 gevar. muz.. 19.00 kinderen, 19.05 verkiezings uitsl.. 19.10 orgel, 19.25 verkiezingsuitsl. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 verkiezingsuitsl. en gram., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 verkie- Aziatische muz., 22.15 lichte muz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 224 en 75 m.: 22.00 Nieuws. Vrijbuiters Radiodagboek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. Gez. progr.: 22.00-24.00 Verkiezingsuit slagen. FRINS WILL. v. ORANJE p. 20 Fraserv. naar Antw. RONDO p. 20 Tampa n. Baltim. SAPAROEA 19 te Colombo. SCHERPENDRECHT 19 te Curasao. SLAMAT p. 20 Massawah n. Djeddah. SOESTDIJK p. 20 Kp. Sable n. Boston. SUMATRA p. 20 Mobile n. Galveston. TRITON 19 te Curasao. UTREQHT 19 te Djibouti. WIELDRECHT p. 20 Kreta n. Prt. Said. WILLEM RUYS p. 20 Malta n. Prt. Said. IJSSEL 19 te Palermo. ZEELAND KRL. 19 te Jacksonville. ZUIDERKRUIS 19 te Halifax. TANKSCHEPEN CALTEX UTRECHT p. 19 Ouess. n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 19 Vliss. n. Sidon. CALTEX PERNIS 18 te Rotterdam. CALTEX DELFT p. 19 Algiers n. Sidon. ESSO AMSTERDAM p. 19 Finist. n. R'd. ESSO DEN HAAG 18 te Pt. Said. ESSO ROTTERDAM 18 te Aruba. ETREMA 19 te Spezia. ELMINA 18 te Lagos MARISA p. 19 Daedalus n, Suez. MYONIA p. 19 Manilla n. Singap. ONDINA p. 19 Akyal n. Calcutta. RITA 19 te Bangkok. WIELDRECHT 18 te Napels. Horizontaal: 1. deel van gebit, vismaag, term bij kaartspelen 2. rustend geeste lijke, Engels bier 3. Romeinse leger afdeling, rivier in Gelderland 4. lidmaatschap eershalve, vroe gere naam van IJselmeer 5. langzaam ver voermiddel, bar, rap 6. armholte, zang- noot, tegen 7. bevochtigd, jong schaap, adellij ke titel op Java, samengestelde klinker 8. reigerachtige vo gel, beroemd toonkunstenaar 9. vertelling, in dien 10. hijsinstallatie, thans, kraai- achtige vogel 11. zich voeden, aan couponblad ge voegd bewijs, nationaliteitste ken Zweedse vliegtuigen Verticaal: 1. vrouwelijk be roep 1 2. 3 4 5 6 7 8 9 10 1t 2 3 4 5 6 7 a 9 10 11 2. werelddeel, winst 3. North East (afk.), met levendig vernuft, lid woord (Fr.) 4. gekeperd linnen weefsel, mo ment, teken 5. Spaans woord voor rivier, be lijder van Mo- spoed, doorschij- hammedaanse nend weefsel, ik godsdienst (Lat.) 6. deel van bijbel, tot de adel be horend persoon, achter 7. ruimte onder in 10- graanzuiger, visschuit, fiets- lokspij s raam, vrijgevig 11. zangwijs, vette 8. stoomschip, vloeistof 9. verbindingsstuk, geen scherts, voorzetsel VEEMARKT UTRECHT 17 April. Aan voer '3902 stuks. Prijzen: melk- en kalf- koeien eerste kwal. f 1050, derde kwal. f 775, kalfvaarzen eerste kwal. f 900, dercfe kwal. f 650, vette koeien eerste kwal. per kg. slachtgew. f 2.90, derde f 2.35, vare koeien eerste kwal. f 835.derde kwal. f 500, stie ren eerste kwal. f 625, derde kw. f 420, vet te kalveren eerste kwal. per kg. slachtgew. f 2.30, derde f 1.70, graskalveren f 380 eer ste kwal., derde kwal. f 290, nuchtere kal veren eerste kwal. f 40. derde f 32.—, scha pen eerste kwal. f 135, derde kwal. f 85, lammeren eerste kwal. f 130, derde kwal. f 80, varkens boven 100 kg. eerste kwal. f 370. derde kwal. f 290, eerste kwal. per kg. slachtgew. f 1.72, derde kwal. f 1.60, varkens beneden 100 kg. f 110 eerste kwal. derde kwal. f 80, biggen eerste kwal. f 65, derde kwal. f 46. HOGE PRIJZEN 35.000 17741 5000 18323 3000 10498 1500 2508 18725 1000 8591 11762 16623 17839 20225 ƒ400 1142 1783 1972 4808 6073 6208 6611 7025 9291 10162 10719 12510 15565 16803 18434 ƒ200 1324 1680 2538 2704 3078 3407 3524 3850 4185 4399 4938 5467 bO'll 6352 6605 6655 6960 6997 7284 7498 7530 7792 7826 7905 7951 8011 8413 8422 8450 8729 8862 8918 8936 9497 10153 10225 10626 10864 10908 10950 11373 11873 12102 12255 12645 13065 13740 13808 13883 13943 14072 15658 15678 15931 15982 16199 16260 16262 16264 16486 16543 16748 16861 17088 17616 18464 18557 19524 10738 19853 20106 20414 21459 21749 21966 PRIJZEN VAN ƒ20— 1003 006 013 035 050 061 063 065 095 106 375 174 178 236 261 276 319 363 394 409 414 418 439 451 469 471 487 488 503 519 528 538 543 544 554 572 579 615 628 630 639 663 679 702 703 705 706 734 767 773 795 804 834 836 848 874 880 898 901 920 926 935 954 963 966 968 977 993 2040 052 065 072 080 086 139 140 160 174 191 194 197 200 204 227 235 239 255 258 273 299 313 320 372 387 399 462 472 474 486 505 511 702 719 731 748 760 787 789 790 807 820 878 898 900 925 929 971 996 3009 027 073 164 172 177 243 244 293 361 366 369 373 397 425 435 441 472 480 481 482 500 539 547 563 575 588 622 637 678 696 697 729 738 769 785 787 788 818 829 858 876 915 935 943 974 982 4026 039 110 122 144 158 165 170 243 261 271 284 303 359 381 392 446 459 483 537 544 578 585 587 589 642 674 701 715 727 743 773 792 795 806 894 947 955 956 5016 029 030 124 239 241 251 265 280 307 324 366 425 429 449 490 496 511 512 521 585 595 649 653 683 688 697 711 712 715 716 729 730 781 789 794 844 876 881 896 920 957 961 966 6004 010 030 034 106 175 179 188 189 232 301 315 345 408 444 499 501 525 537 539 549 604 628 656 658 695 701 704 725 751 752 757 811 837 838 868 879 905 921 7015 098 151 158 232 240 241 269 285 294 297 339 383 406 438 439 452 460 464 469 493 543 548 591 592 610 670 768 761 803 862 868 900 909 915 950 963 980 995 8055 064 067 105 147 172 184 185 222 228 238 246 327 340 363 371 403 470 472 511 544 560 623 624 755 815 817 831 853 892 914 927 928 948 975 9013 016 027 036 046 077 114 135 144 202 273 322 368 370 418 461 479 488 516 604 607 650 659 714 715 749 770 774 792 813 837 904 920 921 950 955 957 963 10031 082 083 101 119 127 132 135 143 191 237 245 250 278 290 291 331 341 373 389 390 397 420 460 472 505 536 541 545 556 557 572 581 607 618 636 670 679 682 705 752 771 785 791 823 873 878 892 894 895 906 911 925 929 937 955 11017 045 112 142 183 228 243 301 314 359 402 417 423 442 449 461 465 466 470 476 516 566 596 617 618 626 667 698 705 709 734 742 744 746 760 770 785 804 838 885 945 960 964 970 976 12002 004 052 058 061 077 112 119 159 163 188 191 211 245 246 297 312 329 331 341 350 372 450 455 457 477 482 508 515 561 567 578 633 638 662 698 715 901 902 911 946 954 993 13019 048 082 087 112 114 115 120 128 140 150 160 208 225 266 287 369 375 387 396 450 451 493 507 648 654 668 679 790 801 836 869 886 891 893 958 977 14017 022 048 053 071 078 081 091 104 109 184 197 203 205 247 337 340 373 403 433 465 538 576 602 610 612 634 658 672 703 704 715 760 836 850 917 929 15014 024 035 036 087 135 173 201 240 241 267 273 324 365 385 410 437 447 461 494 505 523 546 550 561 612 618 648 659 697 699 701 711 715 717 721 723 731 749 788 798 806 821 822 858 883 901 924 939 946 960 996 16015 080 087 137 140 202 207 213 261 267 273 283 287 297 305 347 401 435 450 470 537 576 603 634 648 676 691 692 704 755 764 766 833 857 869 871 884 999 17015 037 060 080 142 194 237 241 261 266 275 316 323 347 349 375 430 450 456 476 497 516 593 616 628 633 663 680 716 726 742 765 788 797 810 813 886 962 972 984 18» >49 «MM! WH -137 ave ase- 27« 297 309 312 324 362 364 429 442 445 467 472 479 569 583 587 590 716 731 741 768 834 858 897 943 19000 19058 073 144 159 184 185 189 236 247 259 266 300 337 387 392 458 487 493 501 612 615 638 655 672 681 689 694 723 739 754 799 824 832 839 870 931 950 958 20020 049 057 086 128 136 204 216 250 258 279 286 299 306 331 342 347 348 366 418 481 483 503 544 607 647 648 674 721 733 734 762 798 912 964 982 21005 013 034 052 060 086 087 129 139 152 156 178 182 203 224 229 313 333 385 387 418 420 423 439 445 466 522 569 612 637 660 670 690 710 746 774 781 798 80S 858 889 897 902 945 976 984 meisjesblouss oplopend tot 15 jaar 9.75 NieuwI Moderne rok, van wollen jerse/ met opgestikte zak, in de kleur van de rolf of van de blouse. Leeftijd 8 jaar 13.75 Oplopend tot 15 jaar 19.75 De echte wollen Delana-kleding herkent C direct aan het ingenaaide etiket en het gratis stopwolkaartje. Vraag Uw winkelier, of Delana Dedemsvaart, de gratis KLEURENFOLDER 1954: „Voor jaarsbloemen in de wei" wet alle madelief en prijzen. 9 uur gehaald6 uur weer thuis UW MATRASSEN BIJVULLEN (JAVAKAPOK) overtrokken vóór de schoonmaak in orde. Maakloon: 1-pers. ƒ12.50; 2-pers. ƒ15.- Belt U even 1-1-4-8-5. Prijsopgaaf aan huis. HAARLEMS MATRASSENHUIS Gr. Houtstraat 103 - TeL 11485 - Haarlem ALTEN ASTRAA® 1* (bil Stuyvesantplelni Halte Ltln TELEFOON Z3427 (De Boet Asseler) 130 en 2 uur met bezoek aan Bloemenvelden. Vertrek 2 en 3 MEI naar BRUGGE: REISBUREAU BOUCKAERT - Rozenstraat 9 - Tel. 19992

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4