Directeur-generaal van Unesco in Nederland Grootscheeps wegenplan in Noord-Brabant Amsterdam en Rotterdam vroegen informaties PANG Bloemenkweker voor het hof NEDERLANDSE DAGEN" in Toulouse en Bordeaux Brand in Britse kraaminrichting '0E WITTE RAAF Vooral voor de industrialisatie Voor 1960 of 1964 |Bevan verdeelt de Labour-gelederen Claire Booth Luce blijft ambassadrice tapeua#. KRUISWOORDRAADSEL MOORD in Parijs t§ tstsc cCe /7/lo-or3rrtsCvri' WOENSDAG 21 APRIL 1954 PAGINA 5 Dertien babies omge komen chocolaadjes: licht in gewicht McCarthy contra het leger Morgen behandeling voor subcommissie Directoraat Verkeer Lagere spaarsaldi in Maart Rechter te Amsterdam NED. VISSERSBOND Jaarvergadering gehouden te Utrecht Olympische Spelen in ons land? Kind onder Dieseltrein gedood Daily Mirror: „Een catastrofale splitsing" Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Behandeling van belasting fraude-affaire Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag ?5 door GEORGES SIMENON Twee (ge)zusters 50 jaar geprofest Het oliegeschil PerzischBritse onder handelingen begonnen Eis tot schadevergoeding van 500 millioen dollar Dr. Luther Evans, directeur-generaal Jan de Unesco, is op het ogenblik in Nederland. Vandaag opent hij in het vredespaleis in Den Haag de internatio nale conferentie, waarop de verschillen de regeringen zullen trachten tot over eenstemming te komen over een inter nationale conventie ten aanzien van de bescherming van kunstschatten in oor logstijd. Het gaat daarbij niet zozeer om het opstellen van regels, die men de staten bindend zou willen opleggen, zette dr. Evans gistermiddag op een perscon ferentie in het I.C.C. te Amsterdam uiteen, want men zou toch nauwelijks over' sanctiemiddelen beschikken om die regels ook werkelijk bindend te maken. Zelfs in de oorlog evenwel pleegt men zich aan bepaalde regels te houden en de Haagse conferentie beoogt nu na te gaan wat er in de opvattingen der diverse landen ten aanzien van de bescherming van kunstschatten gemeenschappelijk is; regels derhalve, waaraan men zich vrijwillig wil binden, omdat men die logisch en gerechtvaardigd acht. Er werd toen gevraagd, wie nu moest bepalen wat men precies onder kunst schatten dient te verstaan. Ook dat zal de algemene conventie moeten bepalen, meende dr. Evans. Als bijvoorbeeld een land alle kerken als monumenten van cultuur beschouwd wil zien, zou men daarop moeten antwoorden, dat er uit dat oogpunt wel iets opgeruimd zou kunnen worden. In zekere zin is zulk een opmerking karakteristiek voor dr. Evans - voor zover men daarover mag oordelen na hem een uur aanhoord te hebben. Hij is, evenals zijn voorganger bij de Unesco, dr. James Torres Bodet, Mexicaan van geboorte, maar wellicht meer Ameri kaan, door zijn opleiding en door zijn, wetenschappelijke carrière, die zich ge heel in de VS hebben afgespeeld. Ame rikaan dan in de zin van behept met een bijna explosieve nuchterheid, die hem een snel antwoord in de mond geeft, voordat de vragensteller is uitge sproken. Van fraaie frasen lijkt hij af kerig, alhoewel men daaruit niet zou mogen concluderen, dat hij geen oog heeft voor tradities, al waardeert hij die volgens een Amerikaans realisme, dat wil dus zeggen met verwerping van wat het als nutteloze franje beschouwt. Dat werkt niet alleen soms humoristisch, maar omdat hij snel en scherp denkt dikwijls ook verfrissend. Als hem bij- Voorbeeld de vraag gesteld wordt, of de Dinsdag is de dertiende van de vijftien babies gestorven, die een moedige ver pleegster op Eerste Paasdag uit een bran dende kraaminrichting in Reading, Enge land, gered heeft. Een ploeg doktoren en verpleegsters heeft de gehele nacht ge werkt om het leven te redden van de overlevenden, die nu in couveuses liggen. De toestand van de babies wordt cri- tiek genoemd en er schijnt groot gevaar Voor longontsteking te bestaan. Op verzoek van de plaatselijke politie gijn vandaag detectives van Scotland Yard In Reading gearriveerd om een onderzoek In te stellen naar de oorzaak van de brand in de „Dellwood" kraaminrichting. De toestar.a van de verpleegster, de 47- larige Freda Holland, die als eerste de brand ontdekte en zonder acht te slaan op de vlammen het huis in en uit rende om de pasgeboren babies te redden, wordt bevredigend genoemd. Zij heeft bij het reddingswerk ernstige brandwonden opge- lopen en nadat zij in het ziekenhuis was opgenomen, moest er in allerijl een huid- transplantatie worden toegepast. Verschei dene van de kleine slachtoffers hadden nog nimmer in hun moeders armen ge legen. Advertentie UNESCO in een geval als dat van prof. Oppenheimer niet zou kunnen interve niëren ten bate van de vrijheid van de wetenschapsbeoefening, antwoordt hij: „Ik weet niet wat u bedoelt, het gaat in dit geval om politieke overtuigingen; het gaat hir alleen om de loyaliteit ten op zichte van, het eigen land". Uiteraard werd hem ook gevraagd naar de berichten, die de laatste maanden circuleren, als zou Rusland de wens te kunnen gegeven hebben lid te worden van de UNESCO. In Novem ber van het vorig jaar, zeide hij, heeft Rusland van een verlangen in die rich ting doen blijken. Daarop is te ken nen gegeven, dat ieder lid van de Ver enigde Naties lid kan worden van de UNESCO, als het de voorwaarden, die daarvoor bestaan, aanvaardt, en als het de constitutie ondertekent. Onmiddellijk nadat dr. Evans in het ICC was binnengekomen, hebben twee leerlingen van het Kennemer Lyceum in Overveen hem ƒ2200 overhandigd, door de leerlingen van dat lyceum bij eengebracht voor een Grieks lyceum, de Varvakion-school in Athene. Zij heb ben daarvoor UNESCO-geschenkenbons gekregen, die naar Athene zullen wor den gezonden. Morgen zal een speciale subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat een begin maken met de behandeling van het geschil tussen senator McCarthy en het Amerikaanse leger. McCarthy zal geen lid zijn van de subcommissie, maar hij heeft wel zoals elke getuige het recht om vragen te stellen. Gisteren heeft McCarthy een rapport overhandigd aan de commissie, waarin hij zich verdedigt tegen de beschul digingen van het leger en waarin hij de onder-minister van Defensie, Hensel, be schuldigt de boze genius te zijn die ach ter het befaamde legerrapport staat, waar in McCarthy aan de kaak wordt gesteld. Hensel heeft inmiddels de beschuldigingen van de hand gewezen. (UP—AFP) Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur-generaal van het Verkeer mr. G. H. Dijkmans van Gunst. Tot directeur van het Verkeer is met ingang van de zelfde datum benoemd mr. C. Vinkesteyn. Mr. Dijkmans van Gunst is in 1891 te Steenwijk geboren. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Mr. Vin kesteyn is in 1911 in Utrecht geboren. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau. 37. Een moment staart de Noorman naar de boot, die daar zo verlokkend op het verre strand ligtdan wendt hij zich tot een der krijgers en beveelt: „Ga terug naar de troep en zeg de mannen, dat zij langzaam volgen. Laten zij extra voorzichtig zijn. Ik ga dit onderzoeken." Reeds willen de krijgers het bevel uitvoeren, als Eric verder gaat: „Z.org, dat er tien extra verspieders worden uitgezonden. V/aar boten zijn, zijn mensen; we dienen dus op onze hoede te zijn. Let op de verspieders, zodat we contact hebben, als er iets fout gaat." Eric laat zijn blik over de rotsige kust dwalen en vervolgt dan tegen de nog wachtende krijger: „Ik ga bij die boot weer naar boven en wacht daar op jullie. Spreek er voorlopig met niemand over. Ik wil eerst meer weten. Instemmend knikkend gaat de man heen en onmiddellijk begeeft Eric zich met zijn drie getrouwen langs de kortste weg naar de verrassende ontdekking. Hoewel Eric beseft, dat het zien van een schip alleen geen redding inhoudt, kan hij een gevoel van blijdschap nauv)elijks onderdrukken. De teleurstelling, die hij voelt, wanneer zij naderbij komen, is daarom dubbel groot. Een zielig, zwaar gehavend wrak slaat al zijn verwachtingen de bodem in. Een kreet ontsnapt aan zijn lippen, als hij nader snelt. „Mijn eigen schip, het schip, waarmee de Witte Raven ontkwamenl" Zwijgend komen de anderen dichterbij en zien ontgoocheld naar de grondig verwoeste boot. „We moeten naar sporen zoeken," zegt de Noorman na een ogenblik. „Ik ivil weten wat hier gebeurd is." Met grote passen loopt hij langs de vernielde Drakar en plotseling valt zijn oog op de afgebroken boeg in het zand. „Het meest duidelijke symbool van onze 'ellendige toestand," denkt Eric grimmig. De krijger naast hem staart verbeten naar het konirJclijke embleem. „Dit is het werk van de Witte Raven," klinkt dan de stem van de Noorman. „Ongetwijfeld zijn ze hier aan land gegaan en hebben de boot daarna onklaar gemaakt. Tenzij Ragnar de Rode er deel aan heeft. Maar loie het ook geweest zijn, ze hebben hun werk grondig vemcht." Dan wendt hij zich tot de krijgers: „We zullen naar boven gaan en de omtrek afzoeken. Het heeft geen zin hier 'langer te blijven." Met deze woorden draait hij zich om en ziet recht in het gezicht van een spiedende vreemdeling. Als de man zich ontdekt weet, springt hij pijlsnel van achter de rots te voor schijn en in een onderdeel van een seconde grijpt de Noorman zijn zwaard. Luia gekletter van wapev.s klinkt op, wanneer uit de duisternis een aantal mannen te voorschijn komt en met luide kreten tot de aanval overgaat Twee leerlingen van het Kennemer Lyceum overhandigen dr. Luther Evans een bedrag van 2200.dat het lyceum voor een Griekse school heef ingezameld De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse Spaarbankbond, hebben in Maart een overschot behaald van f 19.778.856 tegen f25.167.631 in Februari. Bij de niet aange sloten algemene spaarbanken werd f 85.'276 gespaard en bij de b ankspaarbanken f 184.778. Het totaal der besparingen heeft derhalve bedragen f 20.048.910 (vorige maand f 26.397.789 De rijkspostspaarbank heeft, zoals gemeld, in Maart een overschot behaald van f78 millioen. In totaal is dus gespaard bijna f 28 millioen, vergeleken met ruim f 40 min. in Februari. Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Amsterdam is door dit college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waar op in alphabetische volgorde zijn ge plaatst: mr. M. E. J. J. Burlage, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Am sterdam, mr. W. A. de Koe, advocaat en procureur te Amsterdam cn rechter- plaatsvervanger in de rechtbank aldaar en mr. C. J. A. Matthes. substituut-grif fier bij de rechtbank. Mr. M. F. Breen, rechter-plaatsver- vanger in de rechtbank te Zwolle is door het lot afgevallen tegen een der drie vorenvermelde sollicitanten. (Van onze correspondent) De „Provinciale raad voor de wel vaart" in Noord-Brabant heeft vorig jaar een commissie ingesteld om een plan te ontwerpen ter verbetering van de verkeersmogelijkheden in dit gewest. De commissie, die thans met haar studie is gereed gekomen, gaat uit van de gedachte, dat dit gewest met (jn groeiende industrialisatie aan betere verbindingen, zowel naar Noord als naar Zuid en Oost, dringend behoefte heeft. In brede trekken komen de plannen op het volgende neer. In het Westen loopt een weg niet ver van de Schelde-oevers via Bergen op Zoom en Putte naar Antwerpen. Deze weg zal doorgetrokken moeten worden over de aan te leggen dam in het Vol- kerak en over de Zuid-Hollandse eilan den naar Rotterdam. De reeds bestaande verbinding MoerdijkBreda krijgt een grote weg, westelijk van Strijbeek de grens overschrijdend, om via de hui dige verbindingsweg naar Wernhout naar de Scheldestad te voeren. Een soortgelijke parallel-verbinding wordt ook gevonden in een nieuw ge projecteerde baan TilburgBreda ten Zuiden van het vliegveld Gilze-Rijen. Om het beeld in Midden- en West- Brabant te vervolledigen, zij dan nog gewezen op de nieuw geprojecteerde Weg Moerdijk—Roosendaal en de ont worpen weg door de Langstraat. Ten einde de verbinding met het Noorden tot stand te brengen is allereerst nodig de aanleg van een brug over de Mer- Wede bij Gorinchem, waarvan de minis ter van Verkeer en Waterstaat reeds de Urgentie heeft erkend. Met een ruimere Ontsluiting van bepaalde gebieden in Sit gewest, in het bijzonder van de •Langstraat, het land van Heusden en Altena en het gebied ten Noorden van "e lijn 's-BoschGeertruidenberg toch, *taat of valt de toekomstige industria lisatie. Bij de plannen meer Oostwaarts is ^®ds voorrang verleend aan het tracé TilburgMoergestelOirschotEind hoven, dat reeds voor een deel is gereed «komen en regelmatig verder wordt U%eVoerd. Daarnaast valt verder op de nieuwe varalleiweg jjen B0SChEindhoven. En *0 i« er nog het knooppunt Helmond Eindhoven, waarvan via Eersel, Reusel en Bladel een geheel nieuwe weg door de Kempen naar Antwerpen is gepro jecteerd. Hierbij is voorts gedacht aan een voortzetting langs Eindhoven via Asten naar Venlo en het Ruhrgebied, met een aftakking naar Maastricht en Luik. De uitwerking van dit grootscheepse project zal naar het oordeel van de commissie enkele tientallen jaren duren en vele honderden millioenen kosten. De voorzitter van de Ned. Vissers bond, de heer R. Brand van Urk, heeft in de jaarvergadering te Utrecht in zijn openingswoord eraan herinnerd, dat op 4 Mei de bond twintig jaar bestaat. Hij wees er daarbij op, dat mensen, die met de visserij niets uitstaande hebben, de visserij organisatie grote steun hebben verleend. Daartoe behoort ook de nu aftredende secretaris, de heer Joh. W. Stevenson, van Den Helder. Deze nam eertijds als onderwijzer het initiatief tot oprichting van de bond met het oog op de toen heersende crisis. Hij werd de eerste voorzitter. Spr. wees erop, dat de betekenis van de bond ligt in het gewicht van de kustvisserij na de oorlog. In 1932 maak te in IJmuiden de grote visserij 64 pro cent van het totaal uit en de kustvisserij 16 procent. In 1952 waren deze percen tages 42 en 57 procent. Na de ontwikkeling van de kustvis serij is de vloot toegenomen. Loopt het echter in de toekomst met de afzet spaak, dan gaat het ook mis met die ge hele visserij. In zijn financieel verslag wees de pen ningmeester er op, dat terwijl er ver leden jaar een batig saldo was van een f 4000.men nu ongeveer gelijk ge speeld heeft door een gift van f3000. voor de stormrampslachtoffers. Het ver mogen van de bond bedraagt thans on geveer f 30.000. De aftredende bestuursleden werden herkozen, o.w. de voorzitter. Tot nieuwe secretaris werd gekozen de heer Haags- ma, op Urk. Ongeveer een jaar geleden hebben in Amsterdam besprekingen plaats ge vonden tussen de burgemeester van de hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly en een de legatie van het Nederlandsch Olympisch Comité met de bedoeling informaties te verkrijgen over de mogelijkheid, dat Amsterdam zich candidaat laat stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1960 of 1964. Het initiatief voor het inwinnen van deze inlichtingen is van de zijde van Amsterdam uitge gaan. De informaties hadden in hoofd zaak betrekking op de voor de Olym pische Spelen benodigde sportaccommo daties, terwijl het onderbrengen van de deelnemers, de officials en de pers van zelfsprekend ook een punt van bespre king uitmaakte. Dezer dagen is op initiatief van Rot terdam aan vertegenwoordigers van deze stad overeenkomstige informaties verstrekt, welke betrekking hadden op de eventuele mogelijkheid, dat Rotter dam zich voor 1960 of 1964 candidaat zou stellen voor de organisatie van de zomerspelen. Naar wij vernemen droegen zo wel de besprekingen met Amster dam als met Rotterdam een zéér voorlopig karakter; van een candi- daatstelling voor de organisatie van de Spelen door een van beide ste den is op het ogenblik geen sprake. Bij navraag bij het Nederlandsch Olympisch Comité bevestigde men ons, Het vijfjarige zoontje van het gezin De Wit uit Harlingen is gistermorgen on geveer één kilometer buiten Harlingen nabij de ouderlijke woning onder de Dieseltrein gekomen, die kort tevoren uit Harlingen was vertrokken. De treinbestuurder remde nog, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het kind werd op slag gedood. dat inderdaad met vertegenwoordigers van Amsterdam en Rotterdam op initiatief van beide steden informatieve besprekingen zijn gevoerd. Zowel aan Amsterdam als aan Rotterdam is mede gedeeld, dat de stad in eerste instantie zelf dient te beslissen zich candidaat te stellen voor de organisatie van de Spelen en dat vervolgens nog drie in stanties over eventuele plannen dienen te worden ingelicht en daaraan hun goedkeuring moeten hechten, n.l. de twee leden, die in ons land als ver tegenwoordigers van het Internationaal Olympisch Comité worden beschouwd, te weten kol. b.d. P. W. Scharroo en brig.-generaal C. F. Pahud de Mor- tanges, voorts het Internationale Olym pische Comité, alsmede het Neder landsch Olympisch Comité. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Het nieuwe gerucht rond Bevan is nau welijks een week oud, doch reeds is men in het Labourkamp bezig partij te kiezen voor de komende strijd. De met de Labour- partij geassocieerde Coöperatieve Bewe ging was de eerste groep die haar positie bepaalde en wel ten gunste van het Be- van-standpunt aangaande Westduitse her bewapening. Eergisteren plaatste zich de bond van tekenaars in de scheepsbouw- en machineindustrie, 50.000 man sterk, achter Bevans critiek zowel op Duitse herbewa pening als op het Eden-Dulles plan voor een zusterorganisatie van NATO voor Zuid- Oost-Azië. Gisteren werd bijna eenstemmig (848 tegen 2) een motie, waarin Westduit se herbewapening wordt verworpen, aan genomen door het congres van de vakbond van winkelbedienden en werkers in aanver wante bedrijven, op vijf na de grootste vak bond van Engeland. En vandaag heeft het linkse dagblad de Daily Mirror, het dagblad met de grootste oplage ter wereld, stelling genomen, en wel tegen Bevan. Het blad heeft zich een week lang moeten bedenken, na in de afgelopen weken duidelijk sympathie te hebben ge toond voor Bevan, die o.m. een reeks ar tikelen bijdroeg voor de Mirror. Hedenmorgen publiceert dit blad met grote opmaak een hoofdartikel waarin de redactie decreteert dat Bevan niet ge schikt is om belast te worden met het leiderschap van de Labourpartij. Het blad meent dat zijn optreden van de vorige week moet leiden tot de conclusie dat de partij geen groter blunder kan maken dan hem tot leider te kiezen. Het blad constateert dat een ander links dagblad en een links Zondagsblad hebben verklaard dat er geen splitsing is in de Labourgelederen, doch geeft als de redac tionele mening dat er wel een splitsing is. en wel een catastrophale. De Amerikaanse ambassadrice in Rome, mevrouw Claire Booth Luce heeft bij gelegenheid van de eerste ver jaardag van haar ambtsaanvaarding verklaard, dat zij op haar post zal blij ven „tot president Eisenhower mij terug roept". Hiermee maakte zij officieel een einde aan de geruchten, dat zij van plan zou zijn, om onder dwang van be paalde Italiaanse politici af te treden. Advertentie Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" De tweede dag in het omvangrijke proces tegen een 55-jarige Aalsineerse bloemenkweker, die zoals wjj reeds vo rige week berichtten, terecht staat we gens belastingontduiking, verduistering en valsheid in geschrifte, werd geheel in beslag genomen door de verhoren van een kleine twintig getuigen. In hoofdzaak ging het gisteren over een groot aantal kwitanties, afkomstig uit de boekhouding van verdachte, waaruit zou blijken, dat aan de onder tekenaars honderden guldens zouden zijn uitbetaald voor geleverde bagger, slootvuil etc. Deels ontkenden de ge tuigen hun handtekening, deels ver klaarden zij de kwitanties in blanco on dertekend te hebben. De als deskundige gehoorde schriftkundige W. F. Hesse- link gaf echter als zijn mening dat som mige der geloochende handtekeningen inderdaad echt zouden zijn. Uit de verhoren bleek verder nog, dat verdachte enige vorderingen zou hebben op een broer en een zwager van resp. f 4500 en f 5000. Beide had hij niet aan de belasting opgegeven. Zijn eigen lezing luidde echter, dat hij dit geld uit welwillendheid voor hen in be waring had genomen, omdat ze dit als zwart verdiend geld niet konden ver antwoorden. „Dan zou Uw goedigheid beantwoord zijn door de zwartste on dank van uw broer en zwager, als zij het nu voor de justitie heel anders voor stellen", zo merkte de president op. Volgende week volgen in deze uitvoeri ge procedure het requisitoir en de plei dooien. T I j 1 sm r 1 5 O u /t /r f mmio V tl xj ïgjj kv IT xi Horizontaal: 1. vlug, 3. wondje, 5 m- secteneter, 7. gevangenis, 9. vaartuig, 12. deel van een deur, 15. de somma van. 16. reptiel, 17. onder andere. 18. klei. 20 windrichting. 22. bid (Lat.). 24. plaats in Duitsland, 25. behoeftige, 26. Chin. munt. Verticaal: 1. deel van het kippen hok. 2. zwarte substantie, 4. gevangenis, 6. ik (Lat.), 8. voorzetsel. 9 speelgoed, 10. groet, 11. toiletartikel. 12. voor. 13. noodsein, 14. te allen tijde. 19. boom, 21. boom, 22 gewicht. 23. voorzetsel. Horizontaal: 1. tand rob slem, 2. eme ritus ale, 3. legioen IJsel. 4. erelid Fle- vo. 5. fiets erg rad. 6. oksel la anti, 7. nat lam mas oe. 8. ibis maestro. 9. sa ge ingeval. 10 talie nu gaai. 11 eten ta lon SE. Verticaal: 1. telefoniste, 2. Amerika baat, 3. N.E. geestig le, 4. dril tel sein, 5. rio Islamiet, 6. o.t edelman na. 7. bun frame gul. 8. s.s. ijl gaas ego. 9. las ernst van, 10. elevator aas, 11. me lodie olie. In de Franse steden Toulouse en Bordeaux zijn onlangs „Nederlandse dagen" gehouden, met het doel meer belangstelling te wekken voor Ne derlandse cultuuruitingen. Het initia tief hiertoe is genomen door onze ambassade te Parijs; de culturele at taché van die ambassade, de heer Robert de Roos, heeft de manifesta ties georganiseerd. Aan de Nederlandse dagen in Bor deaux werd deelgenomen door vier Ne derlandse hoogleraren, n.l. de professo ren Feenstra (Romeins recht) en Gail- lard (medicijnen) uit Leiden en Raven (embryologie) en Vollgraf (archeologie) uit Utrecht. Zowel de colleges als de openbare voordrachten, door deze hoog leraren onder auspiciën van de univer siteit vsn Bordeaux gegeven, trokken volle zalen. Het succes van prof. Gail- lard was zelfs zo groot, dat een Franse hoogleraar in de medicijnen, die de dank van de universiteit uitsprak, daar bij zeide, dat de medische faculteit van Bordeaux na de uiteenzettingen van de Nederlandse hoogleraar haar gehele be nadering van de medische geschiedenis der laatste 50 jaar diende te herzien. In de gemeente-bibliotheek van Bor deaux had tegelijkertijd een tentoon stelling plaats van in Nederland ge drukte en uitgegeven Franse, Engelse en Duitse boeken, ontleend aan de eni ge tijd geleden in Parijs gehouden Be- nelux-tentoonstelling op dit gebied. Een inzending van prof. Feenstra, bestaan de uit oude uitgaven op rechtskundig gebied, was hieraan toegevoegd. Dezelfde tentoonstelling (maar zonder prof. Feenstra's inzending) werd ver leden week in de gemeente-bibliotheek van Toulouse gehouden tijdens de Ne derlandse dagen in die stad en zij trok Vert J. F. KLIPHUIS EERSTE HOOFDSTUK „Pardon, mevrouw Na minutenlang geduldig getracht te hebben de woordenvloed van zijn be zoekster te doorbreken, slaagde Maigret daar eindelijk in. „U zegt, dat Uw dochter bezig is U langzaam te vergiftigen...." „Inderdaad „Maar zo juist beweerde U even stel lig, dat Uw schoonzoon telkens probeert het kamermeisje op de gang tegen te komen, om vergif te kunnen gieten in één van die kruidenaftreksels, welke U regelmatig gebruikt „Ook dat is waar...." „Hm. En tochhij raadpleegde (of deed alsof) de aantekeningen, die hij gemaakt- had in de loop van het onderhoud, dat nu al meer dan een uur duurde. „En toch heeft U me eerst verteld, dat Uw dochter en haar man elkaar haten...." „Dat is volkomen juist, meneer de commissaris." „En ze zouden toch overeengekomen zijn U uit de weg te ruimen?" „Absoluut niet! Nee, neeZe doen elk voor zich pogingen om me te ver giftigen, begrijpt U?" „En Uw nichtje Rita?" „Die probeert het ook helemaal alleen." v Het was Februari en zacht, zonnig weer, maar af en toe dreef een dikke wolk een stortbui aan, die de atmosfeer vochtig hield. Na de komst van zijn bezoekster had Maigret al drie maal zijn kachel opge stookt, de laatste kachel in het grote gebouw aan de Quai des Orfèvres, die hij met veel moeite had weten te behouden, toen de centrale verwarming haar intrede had gedaan. De vrouw daar voor hem moest wel baden in haar zweet, onder haar bont jas, de zwartzijden japon en de talloze juwelen, die ze, net als een zigeunerin, overal droeg: in haar oren, aan haar hals, om haar polsen en op haar boe zem. Ze leek dan ook veel meer op een zigeunerin dan op een voorname dame, ook al door de zware, uitdagende make-up, die nu begon door te lopen. „We kunnen dus zeggen, dat drie nersonen een poging willen doen om U te vergiftigen." „Ze willen het niet alleen, ze zijn er al mee begonnen." „En U beweert, dat ze van eikaars pogingep niet op de hoogte zijn?" „Dat is geen losse bewering, dat weet ik zeker." Ze had hetzelfde Roemeense accent als een beroemde boulevard-actrice en dezelfde onverwachte bewegingen, die hem telkens deden opschrikken. „En ik ben heus niet gek.... Leest U dit maar eensU kent professor Touchard toch wel1" Bij gewichtige zaken werd professor Touchard altijd als deskundige opge- geroepen. Ze had dus aan alles gedacht en zelfs de beroemdste psychiater ge- Het gebouw van de „Police Judi- ciaire", de Parijsse Recherche. raadpleegd om een attest in handen te hebben, waarin zij geestelijk volkomen normaal werd verklaard. Er zat niets anders op, hij moest wel geduldig luisteren en om haar tevre den te stellen af en toe iets krabbelen op zijn blocnote. Zij had haar bezoek laten aankondigen door een minister, die persoonlijk Maigret's bureau had opgebeld. Haar man, die enkele wekeD geleden gestorven was, was staatsraad geweest. Ze woonde in de rue du Pres- bourg, in een van die geweldige, na tuurstenen gebouwen, waarvan één gevel uitziet op de Place de l'Etoile. „Nu wat mijn schoonzoon betreft. Ik heb de kwestie ernstig bestudeerd. Al maanden lang houd ik hem in het oog „Hij was dus al begonnen toen uw man nog leefde?" Ze gaf Maigret een plattegrond van de eerste verdieping van haar huis, die ze zelf met zorg getekend had. „Mijn eigen slaapkamer is gemerkt Adie van mijn dochter en haar man B. Eindelijk ging de telefoon, zodat Maigret een ogenblik afleiding kreeg. „HalloMet wie?" Volgens afspraak gaf de telefonist alleen dringende gesprekken door. „Pardon, commissaris. Een man, die zijn naam niet wil zeggen, heeft me ge smeekt u aan de telefoon te halen Hij zweert, dat het een kwestie van leven of dood is „En hij wil me persoonlijk spreken?" „Ja.... Zal ik hem u doorgeven?" Maigret hoorde een angstige stem, die stamelde: „HalloBent u het?" „Ja, met commissaris Maigret...." „Neem U me niet kwalijkMijn naam zegt U niets. U kent me niet, maar U heeft mijn vrouw, Nine, ge kend.... Hallo.... Ik moet u alles heel snel vertellen, want hij kan er elk ogenblik aan koenen Maigret's eerste gedachte was: „Goede hemel.... Nog een gek Dit is zeker hun dag Want hij had opgemerkt dat gekken, als door een bepaalde maanstand be- invloed, altijd de een na de ander ver schenen. Hij nam zich voor straks eens op de kalender te kijken. „Ik wilde eerst naar u toe komen.... Ik ben over de Quai des Orfèvres ge lopen, maar durfde niet naar binnen te gaan, want hij zat me vlak op de hie len.... Hij zou waarschijnlijk onmid dellijk geschoten hebben „Over wie hebt u het?" „Een ogenblikik ben vlak bij u. Zoeven kon ik van hier uw raam nog zienIk ben op de Quai des Grands AugustinsKent u een cafétje, dat „Aux Caves du Beaujolais" heet?Daar bij ik zo juist de telefooncel binnengegaanHallo Luistert u?" Het wa3 elf uur tien 's morgens en automatisch noteerde Maigret de tijd op zijn blocnote en daarna de naam van het café. „Ik heb alle mogelijkheden onder ogen gezien.Eerst heb ik me tot een politieagent op de Place du Chatelet gewend „Hoe laat was dat?" „Een half uur geledenEen van de mannen volgde meHet was die kleine donkere.... Want ze zijn met meer en ze lossen elkaar afIk weet niet of ik hen allemaal ken. Ik weet, dat die donkere er één van is...." Stilzwijgen. „Halloriep Maigret. De stilte hield even aan, daarna klonk de stem weer. (Wordt vervolgd) meer publiek dan er ooit tevoren voor een tentoonstelling in deze bibliotheek was gekomen. Het radio-station van Toulouse zond een programma uit van Nederlandse orkestmuziek, bestaande uit Van An- rooy's Piet Hein-rhapsodie en de balla de voor orkest van Badings, beide in opname van de Nederlandse Wereld omroep, zowel als een programma van Hollandse folkloristische opnamen. Er werd een concert van Nederland se kamermuziek gegeven, waarbij wer ken van Badings, Orlando, di Lassus en Sweelinck door het Franse kwartet Ko- petzki en door het kamerkoor van Jeanne d'Albret werden uitgevoerd. Op een filmavond werden documentaire films van Haanstra, Brusse en Van der Horst, en de watersnoodfilm van Poly goon vertoond. De Nederlandse dagen in Toulouse eindigden met een druk bezochte receptie, waarop door de eco nomische afdeling van onze ambassade een buffet van uitsluitend Nederlandse producten was aangericht, dat bijzon der in de smgak viel. Advertentie hol pen prompt l (Van onze correspondent) In de parochiekerk van de H.H. Pe trus en Paulus te Ulft zal Zondag een plechtige H. Mis uit dankbaarheid wor den opgedragen ter gelegenheid van het gouden professiefeest van de zusters Apollina (Maria v. d. Pavert) en Ivo (Johanna v. d- Pavert), beiden deel uit makend van de congregatie van de Goddelijke Voorzienigheid. De (ge)zusters werden in Varsselder geboren. Zuster Apollina, die 74 jaar is, verblijft in het klooster der congrega tie te Amsterdam, waar zij de zorg heeft over het bakken van hosties. Haar zuster is 70 jaar, en verblijft in het klooster te Scheveningen, waar zij in dt keuken de scepter zwaait. De Perzische regering en vertegenwoor digers van de Anglo-Iranian zijn gisteren begonnen over de schadevergoeding van de regering aan de maatschappij voor de ge nationaliseerde eigendommen van de An glo-Iranian in Perzië. Volgens een commu niqué van de Britse ambassade zijn de be sprekingen zeer vriendschappelijk verlopen. De AIOC zou een bedrag van 500 mil lioen dollar als schadevergoeding eisen. De Perzische regering zou daarentegen een els van dezelfde grootte hebben Ingesteld we gens gedorven royalties. (ReuterAFPUP) Een 38-jarige hofmeestersbediende van het Liberiaanse tankschip „Saxon Hill", dat bij de Ned Dok- en Scheeps- bouwmij. te Amsterdam ligt, is Zater dagmiddag een bad gaan nemen in het IJ Hij was een goed zwemmer, maar werd door de koude bevangen en ver dronk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5