DE GASPERI opent internationale parlementaire conferentie Coudenhove-Kalergi vraagt vijfmogendheden- conferentie met communistisch China Geen eenstemmig oordeel over de melksanering Tegoed van banken gedaald met f 80 millioen Wees zninig Ciïlïh doe veel met dVI/fr week M Él i K HET VOOR DE HUISVROUW Wilson kiest partij tegen McCarthy- Japanse minister neemt ontslag VROOM DREESJtlA EEN GROTE REEP 10 de tijd DONDERDAG 22 APRIL 1954 PAGINA 11 „Frankrijk moet een nieuwe formule geven aan het leven" Melkhandelarenorganisaties In verband met scheeps- bouwschandaal Boedapest heeft Paus kroning grootscheeps gevierd Dinsdag weer spoorweg staking in Frankrijk 28 April algemene staking Prijsvraag Zilveren Anjer Prins Bernhard Fonds MEI-LEZINGEN OVER CRIMINOLOGIE Surinaams gitaartrio in Nederland aangekomen Mr. H. A. Helb 50 jaar doctor Weekstaat Nederlandsche Bank Nederl. Bank gaf schat kistpapier af Uitgebreid Technische School te Nijmegen De kinderen zeggen het moeder al na. Want zij kregen in de eerste plaats de extraatjes die van de sodacentjes werden gekocht. Soda is onmisbaar in ieder huis. Voor het in de week zetten van de was: soda. Voor de vaat: soda. Voor het grove werk: soda. Een echte Hollandse schoonmaak zou in deze dure tijd onbetaalbaar zijn, als soda de huisvrouw niet uit de brand hielp. Neem gerust de proef. Wees royaal met soda en kijk hoeveel U dat scheelt. Want.... soda kost U centen, spaart U guldens. KLEVERPARKWEG 2wHT IAARLEM NV< y>< sm VROOM DREESMANN SPECIALE AANBIEDING BROKX Hogerwoerdstr. 58 Lincol drogisten WRUFWAS Fa. C. Booy Zoon Ons succes "SERVICE" HELPT DIRECT! Grote Houtstraat 94 Bi] aankoop van 2 pakjes Super, Fijnste of Tafelmargarine VOOR CENT li L SUPER T 4 MARGARINE Super margarine 250 gr. pak 50 ct. Fijnste margarine 250 gr. pak 46 ct. Extra margarine 250 gr. pak 44 ct. Tafelmargarine ongezouten 250 gr. pak 46 ct. MET 10«Vo KORTING Gisteren is in het gebouw van de Franse Senaat het Palais de Luxembourg, de eerste zitting gehouden van de Europese Interparlementaire Conferentie. De bijeenkomst wordt voorgezeten door de Italiaanse oud-premier, de chris ten-democraat Alcide de Gasperi, die in zijn openingsrede Frankrijk heeft opgewekt het E.D.G.-verdrag te bekrachtigen en de leiding te nemen van de Europese eenheidsbeweging. Ook de secretaris-generaal van de Conferentie, graaf Coudenhove-Kalergi, richtte het woord tot de 300 Europese parlements leden en drong aan op een Europees initiatief tot het bijeenroepen van een vijfmogendhedenconferentie, waaraan ook communistisch China zou moeten deelnemen. Oud-premier de Gasperi deelde mee, dat de Conferentie zich niet zou bezig houden met de behandeling van het Europese Legerverdrag. In het huidige stadium, aldus de Italiaanse ex-premiei, is dit een aangelegenheid die een alge meen debat te buiten zou gaan en di« overgelaten dient te worden aan de na tionale parlementen. Hij verklaar,ie overigens met nadruk, dat het een zeer belangrijke aangelegenheid was. In zijn openingsrede beperkte hij zich tot een opwekking aan het adres van de Franse parlementariërs om het EDG-verdrag te bekrachtigen. Ook gaf de Gasperi te kennen, dat Europa thans met betrekking lot Frankrijk met „angst in het hart" de moeilijkheden van dit land volgt, maar „met hoop" het streven gade slaat naar een betere toekomst. Het hoort heden ten dage. aldus de Gas peri, tot de taak van Frankrijk om gestalte te geven aan de nieuwe for mules van leven in het algemeen. Tenslotte vestigde hij er de aandacht op, dat de organisatie van de we reldvrede, het wettige doel van Euro pa". niet uitsluitend het werk kan zijn van de arbeidersklasse, maar van „alle sociale categorieën". Graaf Coudenhove-Kalergi had de (Van onze Utrechtse correspondent) Een uitgesproten pro of contra de viel/csanermg heeft de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van de nelkhandelarenorganisatie aangesloten bij de Centrale Besturenbond van zui velhandelorganisaties in Nederland niet. gebracht. Dat viel ondanks het drukke bezoek van de heinde en verre samen gestroomde melkhandelaren aan de Domstad en de uitvoerige discussies ook niet te verwachten, gelet op de meningsverschillen over het sanerings probleem in de betrokken kringen zelf. Alg men nagaat dat er van de 800 ge meenten in ons land waar men een vielkdistributie kent slechts 200 of 25 procent de sanering heeft ingevoerd, dan blijkt daar wel uit dat men het in eigen boezem ten aanzien van de melk sanering niet eens is. Dit laatste wordt nog meer geaccentueerd door het feit dat tenminste twee soorten van sanering bestaan, een zogenaamde vrije sanere- rina en een met sancties, ieder weer met plaatselijke variërende nuanceringen. Wel was men het eens over het feit dat wanneer de regering represaille maatregelen mocht treffen tegen de Tie Amerikaanse minister van Defen sie, Charles Wilson, heeft het gisteren opgenomen voor zijn onderminister Hensel in diens conflict met senator McCarthy. Wilson verklaarde het niet eens te zijn met de senator dat Hensel „schuldig is aan wanbeheer en wets overtreding". Op de vraag of Hensel het befaamde legerrapport tegen Mc Carthy had opgesteld, antwoordde de minister „natuurlijk niet". McCarthy had dit Dinsdag beweerd. De Japanse minister van Justitie, Takeru Inukai, heeft gisteren zijn ont slag ingediend, nadat er tumult was ontstaan rondom zijn weigering om de Procureur-Generaal toestemming te ge ven twee vooraanstaande parlementsle den te arresteren die betrokken zouden zijn bfl een scheepsbouwschandaal. Pre mier Yoshida zal over de ontslagaan vrage beslissen, nadat vandaag of mor gen het parlement zich zal hebben uitgesproken over een tegen de minis ter ingediende motie van wantrouwen. Minister Inukai had geweigerd de Procureur-Generaal toestemming te ge ven om de secretaris-generaal van de liberale partij, Sato, en de vroegere minister van Financiën, Ikeda, te ar resteren. Beide politici zijn lid van het parlement en vooraanstaande leden van het z.g. schaduwkabinet van premier Yoshida. Zij zouden grote sommen gelds hebben aangenomen van bepaal de scheepsbouwers, in ruil voor rege ringsopdrachten en -leningen. De minister had zijn weigering ge motiveerd met de mededeling, dat bei de politici op dit ogenblik een belang rijke taak hebben bij de behandeling van de wetsontwerpen op de Japanse herbewapening en op het militaire ver drag tussen Japan en de V.S., in het parlement. (U.P.) Naar het KNP verneemt heeft men in Boedapest de verjaardag van de Pauskroning op 12 Maart j.l. met bij zondere luister gevierd. In de oude basiliek van St. Petrus van Alcantara heeft Z. H. Exc. Mgr. Julius Czapik, dé aartsbisschop van Eger 's avonds om half zeven een pontificale H. Mis gecelebreerd. De kathedraal was tot in de uiterste hoeken gevuld en zelfs op het kerkplein verdrongen zich de gelo vigen. -Mgr. Geza Nagy hield tijdens deze Mis een feestpredicatie, die hij be- Eon met de woorden: „Wat betekent Voor ons, katholieken, de Paus? De 5«Us is onze zeer geliefde vader, on- opperherder, bekleed met het hoog ste leergezag." De predikant maakte «een gewag van de recente ziekte van H. Vader. melkhandel op grond van het feit dat de sanering op sommige plaatsen in ons land schadelijke gevolgen voor de consu menten zou hebben veroorzaakt, deze niet van algemene aard zouden mogen zijn, zodat ook niet bij de sanering be, trokken bedrijven daardoor zouden worden gedupeerd. Deze uitspraak werd vastgelegd in een resolutie welke na af loop van de redevoeringen en gedach- tenwisseling door de vergadering werd aangenomen. Eveneens was er eens gezindheid in opvatting ten aanzien van de door minister Zijlstra aangekon digde tegenmaatregelen zelf, die on deugdelijk en schadelijk voor het con sumentenbelang en nadelig voor de melkhandel werden geacht. Tot die maatregelen behoren o.a. de verkoop van melk in flessen In de kruidenierswinkels, het vrijgeven van de melkhandel aan veehouders, het in trekken van de zogenaamde bezorgers vergunningen enz. In een breed opgezet betoog heeft de voórzitter van de melk- handelarenorganisatie de heer D. van Kampen uit Veenendaal die bezwaren van de vakgenoten tegen de aangekon digde maatregelen, uiteengezet en be toogd dat daardoor de vooruitgang in de melkvoorzienin^ van ons land, met grote zorg verkregen, minstens 25 jaar zal achteruitgezet worden. Naar de inleider nog mededeelde is er door vier grote bonden van melkhandelaren In Nederland een commissie gevormd, die een tegenoffensief op touw heeft ge zet en die bereids contact met de volks vertegenwoordiging en de midden standsorganisaties heeft opgenomen. De heer v. Kampen verklaarde zich ook tegen het denkbeeld van invoering van twee melksoorten, de ene met een vetgehalte van 2'A, de andere 314 pro cent, omdat een dergelijke maatregel aanleiding zou kunnen geven tot onre gelmatigheden, tenzij een speciaal con troleapparaat werd geschapen, dat ook weer geld kost. Volgens de inleider be staat bij het Nederlandse publiek een uitgesproken voorkeur voor het thuis bezorgen van melk: 95 procent van het totaal afgeleverde kwantum wordt aan huis bezorgd en slechts 5 procent door het publiek afgehaald. Recente gegevens uit het buitenland wijzen in eenzelfde richting, hoewel men daar wel eens ge probeerd heeft door bepaalde maat regelen het afhalen van melk in de win kels te stimuleren. Na enige tijd her nam de voorkeur voor thuisbezorging echter haar rechten. Volgende week Dinsdag zullen de Franse spoorwegen naar alle waar schijnlijkheid weer eens voor 24 uur stilliggen. De communistische en chris telijke vakbonden hebben hun leden op geroepen op die dag het werk neer te leggen. 80 pet. van het spoorweg personeel is bij de beide bonden aan gesloten. Op 28 April wordt waarschijn lijk in het gehele land een algemene staking gehouden ter ondersteuning van de eis om de minimumlonen van 23.000 tot 25.166 francs per maand te verhogen. (Reuter) Het bestuur van het Prins Bernhard- Fonds heeft besloten een aantal Neder landse kunstenaars uit te nodigen hun medewerking te verlenen om eén aes- theti'sch yerzoigd embleem voor de on derscheiding van de Zilveren Anjer te verkrijgen. Zoals bekend, worden jaarlijks om streeks de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard. regent van het Prins Bernhard-Fonds, door de Prins persoon lijk enkele onderscheidingen uitgereikt aan personen, dit zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt buiten hun normale werkzaamheden voor de Ne derlandse cultuur. Deze onderscheiding kreeg de naam van de Zilveren Anjer van het Prins Bernhard-Fonds. Voor het nieuw te ontwerpen Zilve ren Anjer-embleem zijn uitgenodigd de kunstenaars J Gunterswijk, beeldhou wer en penningskunstenaar. Den Haag; mevrouw E. SwartHudig. beeldhouw ster. Amsterdam; H. Laupman. industri eel ontwerper, Baam; Pam G. Rueter. graficus, Amsterdam; C. Visser, beeld houwer, Amsterdam. De beoordeling zal geschieden door een jury, bestaande uit: jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur Stedelijk Mu seum, Amsterdam; J Bruyn, kunst schilder te Wassenaar, beiden bestuurs leden van het Prins Bernhard-Fonds en D. Elffers, Amsterdam. parlementsleden eerder opgeroepen een vijfmogendhedenconferentie met rood China bijeen te roepen. Deze conferen tie zou de koude oorlog moeten uitban nen door allerlei politieke en economi sche vraagstukken in Europa en Azië te bespreken. Ook de atoomkwestie, de ontwapening, de tegenstelling tussen Oost en West en de reorganisatie van de Organisatie der Verenigde Naties dienden aan de orde te komen Coudenhove-Kalergi betoogde tenslot te, dat Europa geroepen is een verzoe ning tussen Frankrijk en Duitsland bin nen een verenigd Europa, en een ver zoening tussen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie binnen het bestel van een vreedzame wereld tot stand te brengen. De Belgische senator de la Valleé bracht tenslotte hulde aan de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault, en aan de verde digers van Dien Bien Phoe, „waar thans ons aller vrede wordt verdedigd" (UP). In de zg. Mei-reeks van het Crimi nologisch Instituut te Utrecht zal dit jaar het verband worden behandeld tussen de wetenschappelijke crimino logie en de praktische hulpverlening aan personen, die door het begaan van strafbare feiten in moeilijkheden zijn geraakt. In de eerste en laatste voor dracht worden de algemene aspecten van deze problematiek behandeld, ter wijl de tweede en de derde lezing ge wijd zullen zijn aan illustratie hiervan, aan de hand van twee bijzondere groe pen van delinquenten. De reeks, gewijd aan Wetenschap en Hulpverlening, wordt geopend op Vrij dag 7 Mei met een voordracht van prof. dr. G. Th. Kempe over het on derwerp: Naar een practisch gerichte Criminologie. Op Vrijdag 14 Mei be handelt dr. J, P. de Smet, geneesheer directeur van de R. K. Psychiatrische Inrichting St. Willibrord te Heiloo, het vraagstuk: Criminaliteit van en nazorg voor zedendelinquenten. Dr. mr. F M. Havermans, geneesheer-directeur van de R.K. Psychiatrische Inrichting St. Servatius te Venray, spreekt op Vrijdag 21 Mei over: Criminaliteit van en nazorg voor drankzuchtigen, terwijl op Vrijdag 28 Mei de reeks besloten wordt door dr. A. Sunier, hoofd der afdeling geestelijke hygiëne bij de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst te Amsterdam, die spreekt over: De we tenschappelijke basis van de hulpver lening. Het Surinaamse guitaartrio Los Pan- chitos, bestaande uit R. Rodrigues, R. Gardeslen en G. de Miranda, is in land aangekomen en van plan na zijn op treden in Nederland een tournée door West-Europa te maken. Het trio, dat in 1948 werd opgericht, is o.m. opgetre den voor de leden van de kleine R.T.C. in Paramaribo. Het voert Latijns-Ame rikaanse en specifiek Surinaamse mu ziek uit. Vandaag is het vijftig jaar ge leden, dat mr. H. A. Helb, oud raadsheer bij de Hoge Raad der Neder landen, wonende te 's Gravenhage, aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschap. De voordrachten vinden plaats in de grote Collegezaal van het Botanisch Laboratorium, Lange Nieuwstraat 106 te Utrecht. Toegangskaarten voor de gehele reeks worden op schriftelijk of telefonisch verzoek gaarne verstrekt door het Criminologisch Instituut, Trans 12, Utrecht, tel. 10761. De agent van het ministerie van fi nanciën te Amsterdam heeft Dinsdag morgen de afgifte van schatkistpapier, die zoals bekend Donderdag j.l. was her vat, gestaakt. In plaats daarvan geeft de Het bestuur van de R. K. Uitgebreid Technische School te Nijmegen zal op 1 September met het onderwijs aanvan gen. De nieuwe school bij het Goffert- park moet nog worden gebouwd. Onderhandelingen zijn gaande met het gemeentebestuur om tijdelijk de be schikking te krijgen over een industrie hal. Tot directeur van de UTS is be noemd de heer De Bruin, directeur van de Hendrick de Keyzerschool te Amsterdam. Nederlandsche B&nk papier af en wel drie-maandspromessen tegen 3/8 pro cent en 1 jaars papier tegen 5/8 procent. Op de verkorte balans van de Neder landsche Bank, die in verband met de Pasen is opgemaakt per Dinsdag 20 April, is de post schatkistpapier, door de Bank overgenomen van de Staat (overeenkomst 26 Februari 1947) dan ook verminderd met 500.000 tot 516.100.000. Deze post was sinds 4 Jan. J.l. onveranderd gebleven. Men neemt aan, dat er Donderdag j.l. vrij veel langlopend papier (2 en 5 jaar) van de agent is overgenomen. Het tegoed van het Rijk is met ruim 82 millioen gestegen tot 861 min. Het tegoed van de banken daarentegen vertoonde een daling van 80 min. tot 244 min. De netto deviezenreserve is ditmaal met circa 12 min, vermeerderd tot 1487 min. De goudvoorraad bleef weer onveranderd, zodat beide posten tezamen thans belopen 4.410.7 min. De overige mutaties op de verkorte balans zijn van ondergeschikt belang. De bankbiljetten- circulatie vermeerderde met 5 min tot 3.260 min en de voorschotten in re kening courant met bijna 3 min tot 31.9 min. Op de geldmarkt is nog steeds geen verandering ingetreden, dag geld blijft een hal^ procent. „Al die gordijnen, mevrouw?" „Ja dienstmeisje. Dat moet. Mammie doei hei ook. Dan zijn ze. veel gauwer schoon endan spaart ze cent/es". Centjes sparen.... mei soda? Daar snap ik niks van", „Ach suffie vraag het dan zelf aan je moeder. Je houdt toch zeker geld over omdat soda zo reuze goedkoop isl" t SW' PRUIMEN op sap 720 gram 45 ANANAS en op sap per blik OU HOLL. SPEKSNIJBONEN L.blik GESTOOMD GEHAKT 250 gram BONBONS 200 gram v.a. 1.p. w. Khaki H. pant, (lang) 16.50. D.onderj. met strook en kant v.a. 4.65. D.blouse v.a. 4.75. D.rokjeg v.a. 9.95. D.- en Kindersokjes; verder nog vele artikelen, de moeite waard om eens te komen kijken. TEL. 25368 Vraagt nu (Jw leverancier In kleuren wit, geel, bruin en rood. 30 ct. p. pot v. 50 gr. Zie beschrijving op pot. Barrevoetestraat 17. tel. 11489 per 100 gram Saksische leverw28 ct. Schouderham 45 ct. Cervelaatworst 45 ct. Vers gekookte kluiven 10 ct. Dik niervet, p. 500 gr. 75 ct. t/o Haart. Dagblad Telefoon 17077 Vvi'ffe a/oor KINDERHAND- SCHOENEN 1.25 COMMUNIE KRANSJES. zeer vele modellen 2.90-1.95 COMMUNIE KERKBOEKJES reeds vanaf 65 ROZEN KRANSEN, reeds vanaf KINDER ROZENKRANS. aipacca 2.90-2.50 Wit plastic TASJES mooie uitvoeringen 2.75-1.95 Zeer mooie COMMUNIEJURK. Batist met broderie, com pleet met Ottoman moiré onderjurk en tasje, leef tijd 6-7 jaar 39.75 (kt. stijging per maat) Bijp. tulen sluiertje 2.90 Zijden TULE voor communie sluier en garn. p. m. 4.90 COMMUNIEJURK. (kort model), kwaliteit ..Albalan" met Va lenciennes-kant aan kraagje en manchetjes leeftijd 6-7 jaar 14.75 (kl stijging per maat) Dit model ook in lang verkrijgbaar. JONGENS ZCULOTTE -PAKJES met ceintuur vanuit de taille, zeer mooie stof in diverse dessins leeftijd 7 jaar 29.75 (kl. stijging per maat) Buiten dit pakje nog di verse andere modellen en uitvoeringen voorradig. Uni ZELPBINDERS U5 COMMUNIE SCHOENTJES in wit of zwarte lak. lederen zolen. maat 21-27 5.95 maat 28-31 9.95 COMMUNIE GESCHENKEN beeldjes, lepeltjes, wij- waterbakjes. schilderij-, tjes. kruisen, enz., enz. JONGENSBLOUSE in diverse kleuren-onze bekende merk „Trina- tex'', leeft. 7 5.90 (kL stijging p. maat KINDERKOUSJES wit. links - links, leeftijd 7 jaar L30 ook in kleinere en grotere malen 5 Deze aanbieding ii geldig t/m 27 April 1954 m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11