Katholiek kleuteronderwijs luidt de alarmklok Dringend beroep gedaan St. Bonaventura hervindt innerlijke rust Tabak Niemeyers Persstemmen over de verkiezingen Dit jaar veel verbeteringen aan de Rijkswegen Aanvaring Nieuwe Waterweg eist twee slachtoffers DEEZ' MAATSTOK LEERT TE ALLEN TIJD iQ5A BEWOGEN JAARVERGADERING IN HAARLEM Toestand onhoudbaar en critiek geworden Regering blijft in gebreke 1050 19 52 Prof. H. Ruygers over coëducatie EXTRA BLANKE BAAI RommeVoor vandaag voldaan Atoomontploffing in Rusland op 12 Maart? Dulles in Parijs Unicum voor weg Den twee rijbanèn met drie rijstroken ÏÏe«R DONDERDAG 22 APRIL 1954 PAGINA 3 Slechte kleuterscholen, volle gevangenissen Bijzonder H. O. vraagt betere subsidieregeling Onbewaakte overweg eist weer een dode Dr. Albering: Goed voorposten gevecht Verkiezingsuitslagen op de televisie In België ROMME(KV:P) BURGERfcv.uA) ROMMEfc.V.Pj B0RGEK(R*dA.) ROMME(K.V.P) BUQ6£R(Pv.d, Hoe klein ge waart, hoe groot ge zijt K.V.P. wint nek-aan-nekrace P. v. d. A. dicht op de hielen Doorbraak niet ongedaan In Keulen: Katholiek congres voor maatschappelijk werk „NATO: realiteit van ge meenschappelijke verdediging" Raad voor de scheepvaart: 0 op mgr. Huibers De algemene jaarvergadering van de katholieke kleuteronderwijzeressen het bisdom Haarlem officieel: de R.K. Diocesane Bond van onder wijzeressen bij het voorbereidend onderwijs „St. Theresia van Avila" hegon gisteren in het Haarlemse Concertgebouw wel bijzonder onschuldig, oen Roodkapje en Klein Duimpje met enkele andere Haarlemse kleuters voor een pleizierig welkom zorgden, maar tijdens diezelfde vergadering ^erden er woorden gesproken, die allesbehalve des kleuters waren en die de ministeriële instanties er nog eens van moesten overtuigen, dat er van een ware noodtoestand bij het kleuteronderwijs gesproken moet worden. De Presidente, mej. H. S. Rogier, uit Rotterdam, sprak met woorden, die al heel moeilijk verkeerd konden worden uitgelegd. „Ik kan feitelijk geen woorden vinden," zo verklaarde zij, wijzend op de lage salarissen in de dorpen en Weine steden, „om aan mijn ergernis lucht te geven. Die salarissen kan men «oogstens een fooi noemen. Soms heeft één leerkracht de zorg voor zestig °f meer kleuters, en dat alleen al is een schande en een aanklacht tegen de fegering van Nederland. Op die manier krijgen de kleuters niet, wat zij hodig hebben en de onderwijzeres wordt niets anders dan een politie-agente, die waakt tegen lichamelijke gevaren." Mej. Rogier stelde natuurlijk ook de Wettelijke regeling op het kleuteronder wijs aan de orde, of beter: aan de kaak. Daaromtrent zeide zij: „Ik kan u alleen Haar narigheid vertellen. Reeds ïn 1949 kwam het voorontwerp van deze wet Kereed en nu, na vijf jaar, is men nog geen stap verder gekomen. Belangheb benden werd in Januari van dit jaar beloofd dat zij binnen enkele weken het ontwerp ter beoordeling zouden krijgen toegestuurd, maar daarvan is hog niets terecht gekomen. Afwachten is nu het parool, maar ik vrees met Een der afgevaardigden op de gisteren te Haarlem gehouden vergadering van katholieke kleu teronderwijzeressen, een religieuze, maakte de opmerking, dat als de minister van Financiën de centen op zak wil houden en niet wil be steden aan het kleuteronderwijs, dat hij dat geld later toch beschik baar moet stellen voor gevangenis sen en psychiatrische inrichtingen. De huidige toestanden in het kleu teronderwijs en vooral in het bij zonder kleuteronderwijs zullen daar tenslotte toe leiden, omdat deze ook voor de kleuter psychisch niet ver antwoord zijn. Vier aangewezen instellingen voor bij zonder hoger onderwijs, t.w. de vrije universiteit te Amsterdam, de katholie ke universiteit te Nijmegen, de econo mische hogeschool te Rotterdam en de economische hogeschool te Tilburg heb ben zich gezamenlijk tot de minister van onderwijs gewend met het verzoek eni ge verbetering aan te brengen in de subsidieregeling. Zij zijn op het ogenblik niet in staat het hoofd te bieden aan de financiële moeilijkheden die ontstaan zijn tenge volge van de prijsstijgingen, de loons verhogingen, de verzwaring van de so rtie lasten en de uitzonderlijke hoge Uucht die de Nederlandse universiteiten en hogescholen sinds 1948 hebben ge- bomen, omstandigheden die niet te voor- Zien waren bij de tot stand koming Van de subsidiewet. De onbewaakte overweg nabij de Voor- y. mens te Gouda heeft binnen een week twee slachtoffers geëist. Goede Vrijdag _eer> dertien-jarig meisje door een trein gedood. Gistermiddag omstreeks half zes is de 35-jarige heer K. uit Gouda door een passerende trein overreden De heer K. die een bromfiets bereed, droeg een bos takken over de schouders, waar door hij waarschijnlijk de trein niet heeft zien naderen. Het slachtoffer was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het van Itersonziekenhuis te Gouda Overgebracht. De bromfiets werd totaal Vernield. (Va"n onze Haagse redactie) Dr. Albering, secretaris van de K.V.P., tvas met de uitslag zeer verheugd. „Wij hebben een goed voorpostengevecht ge leverd. Deze Statenverkiezingen moet men niet anders zien. Het zal erop aan komen in 1956 een overwinning te be halen. De mogelijkheid daartoe is thans geschapen. De situatie van de K.V.P. is gelijk gebleven ten opzichte van 1950 en dit betekent ten opzichte van 1952 een aanzienlijke verbetering." Zeer te spreken was de secretaris van de K.V.P. over de resultaten in de Noor delijke provinciën, vooral in Overijsel, waar in 1950 de veertiende zetel slechts met de grootste moeite kon worden be haald. De provincies Zeeland en Gro ningen hebben zich kranig gehouden, evenals Gelderland. Over Noord-Holland kon hij gezien de moeilijke situatie in Amsterdam slechts tevreden zijn. In Zuid-Holland heeft de naam Weiter als lijsttrekker de K.V.P. enig verlies be zorgd. „Zeeland heeft mij verheugd", al dus de heer Albering, „in verband met de moeilijkheden die daar waren ont staan door het opstellen van een aparte arbeiderslijst. Limburg is mij meege vallen. De heer Vermeer is er vierkant naast, wanneer hij zoals vanavond door de radio beweert, dat de doorbraak ge vorderd is. Iedereen zal wel inzien dat dat dit wat de K.V.P. betreft volkomen met de feiten in strijd is." (Van onze verslaggever) Een senator en een journalist hebben de uitslagen van de verkiezingen voor de televisie van commentaar voorzien. De eerste was de Amsterdamse profes sor Diepenhorst, de andere de Haagse Parlementaire redacteur dr. E. van Raalte. De combinatie van deze spre kers leidde tot een cocktail van cijfer- analyses en de staatkundige uitleg daar aan. Zij deden dit met behulp van een thermometer op de achtergrond van het beeldscherm, die een grafisch beeld gaf van het verloop van de binnenkomende Segevens. Deze thermometer heeft de p®k aan nek-race tussen K.V.P. en 'Wd.A. zeer levendig en spannend ge- °lgd. Men zag het kwik, dat de ko- Ohimen van deze beide grootste par- j-len aangaf, om beurten stijgen en da- «h, totdat na de bekendmaking van de atste resultaten een definitieve door lag volgde. grote vreze dat er van die wettelijke regeling vooralsnog niets terecht zal komen. Het is daarom treurig, dat in een land, waar zoveel geschreven en gesproken wordt over de kleuters, de regering met voldoende contanten wil beschikbaar stellen voor de bouw van kleuterscholen en niet genoeg subsidie wil geven om bevoegde leerkrachten aan te trekken. Vele leerkrachten bij het kleuteronderwijs verkeren in de bit terste nood door de te lage salarissen." Mej. Rogier merkte naar aanleiding daarvan op dat het wellicht beter zou zijn contact op te nemen met de ge meentebesturen, omdat daar vaak meer te bereiken is dan bij de regering. De organisaties hebben 2.1 het mogelijke gedaan, bij de minister heeft men geen blad voor de mond genomen, en helaas zal afwachten nu de boodschap zijn. Meer in details sprekend over de voorgestelde wettelijke regeling was het haar een grote ergernis, dat deze zelfs geen waarborg geeft van gelijk stelling van het bijzonder en openbaar kleuteronderwijs- Men krijgt dan na melijk de situatie, dat in een gemeente, waar 1 openbare school is en 10 bijzon dere, die ene openbare school evenveel subsidie krijgt als de bijzondere kleu terscholen samen. De agenda kon ter vergadering snel worden afgewerkt. De presidente be sprak enkele interne aangelegenheden en wees' op de komende godsdienstcur sussen, die voor kleuteronaerwijzeressen in het bisdom zullen worden gegeven. Mej. A. Righart van Gelder, de secre taresse, kon mededelen dat het aantal leden van 983 in 1953 toegenomen was tot 1.067 in 1954. De penningmeesteresse, mej. W. Muller, moest mededelen dat het kassaldo teruggelopen was van f 1.820.43 tot f 303.17, een teruggang dus van f 1.500. Daarom werd met algemene stemmen aangenomen dat de afdracht van de afdelingen aan het hoofdbestuur met f 1 per lid en per jaar verhoogd zal worden. Met het ondersteuningsfonds gaat het crescendo; dit heeft namelijk f 3.500 in kas. Nadat pastoor C. M. Mol uit Diemen, de geestelijk adviseur, een geestelijk woord had gesproken, werd ook besloten om met de St. Augustinus- vereniging een bedevaart te maken naar Heiloo. In het bestuur kwam geen ver andering en het volgend jaar zal de algemene vergadering in Leiden worden gehouden. Daarna begonnen de studiedagen en het was mej. B. van Hassel, inspectrice der kleuterscholen in België, die een causerie hield over de toestand van het kleuteronderwijs in België. Uiteraard kwam er grote deining in de zaal, toen zij mededeelde dat in de vijf grootste steden Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi (in Nederlands geld uitgedrukt) minimaal aan de kleu teronderwijzeres een salaris wordt uit betaald van f290 per maand en maxi maal na een diensttijd van 26 jaar f 470. Deze salarissen liggen in dorpen en kleine steden iets lager. Daarbij moet men natuurlijk bedenken dat de levens standaard in Nederland lager ligt dan in België. De zaal raakte toch wel in een zekere opwinding, toen mej. Van Hassel mededeelde dat genoemde sala rissen netto zijn; de belasting enz. is er dan reeds van afgetrokken. De religieu zen'ontvangen echter een half salaris. De diocesane voorzitter van St. Augustinus, de heer J. A. A. Poncin, bepleitte daarna de noodzaa"k van een hechte organisatie voor kleuteronder- wijzeressen, en hij bespaarde hen zijn critiek niet. Slechts intense samenwer king zou het mogelijk maken dat er geestelijk en materieel iets bereikt wordt. Aan het slot van de middagvergade ring kwam de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, op bezoek, en in haar welkomstwoord greep mej. Ro gier de gelegenheid aan. om voor de bisschop de noodtoestand van het kleuteronderwijs te schilderen. Zij verzocht de bisschop de kerkbesturen een regeling te willen voorleggen, waarin tenminste een minimum-salaris wordt vastgesteld, zodat het niet meer zal voorkomen zoals nu nog ge beurt dat een bevoegde leerkracht slechts f 30 of f 40 per maand ont vangt. Zij deed tevens een dringend beroep op de bisschop mee te werken tot het wegnemen van de rechteloos heid, waardoor het thans maar al te vaak gebeurt, dat een kleuteronderwij zeres zonder enige aanleiding wordt ontslagen. Speciaal voor de religieuzen vroeg zij twee of drie dagen vrij. Mgr. Huibers sprak in waarderende bewoordingen over hetgeen door de kleuteronderwijzeressen, zowel reli gieuzen als leken, voor het onderwijs wordt gedaan. „Maar weinig mensen begrijpen", zo zeide hij, „welk een bij zondere aanleg en inspanning gevraagd worden van de kleuteronderwijzeres. Wie dat minacht, moet zelf maar eens een half uurtje voor een kleuterklas gaan staan; vermoedelijk wordt het direct een chaos. Met zorg en droefheid tegelijk constateer ik, dat de bezoldi ging zo klein en de rechteloosheid zo groot is. Er moeten natuurlijk meer subsidies komen en gelukkig krijgen vele gemeenten een degelijker inzicht" De bisschop zegde toe de schoolbe sturen op een en ander attent te zul len maken, maar hij wees er op, dat deze besturen helaas over beperkte middelen beschikken. Middels contrac ten zal een eind moeten komen aan de rechteloosheid en daarom zou hij graag van het hoofdbestuur voorstel len of adviezen ontvangen, die tot een reële oplossing zullen leiden. Toen mgr. Huibers mededeelde, dat de x-eligieuzen acht dagen vrijaf kre gen, vielen deze zusters volkomen uit de plooi, maar hij gaf de zusters toch de raad deze bisschoppelijke medede ling terdege door te geven aan de Eerwaarde Moeders, zodat er op die acht dagen niet beknibbeld wordt. In het avonduur bracht Joop Biek- man een bijzonder Mariaprogram en dat betekende het eind van deze eer ste congresdag, welke mede door de zorg van de Haarlemse afdeling bij zonder geslaagd mag heten. Drs. König voorzitter van de Katho iieke Lerarenvereniging „St. Bonaven tura" zei gisteren in de algemene le denvergadering van genoemde vereni ging op Bouvigne, dat de innerlijke be roering, die er geweest is, thans weer is weggeëbt en dat de eenheid in de ver eniging is hersteld. Ten aanzien van het salarisoverleg toonde spr. zich niet zo tevreden als uit de onlangs gedane publicaties daarover verwacht had kun nen worden. Deze salarisregeling noem de spr. een door de regering eenzijdig opgelegde regeling, waaraan een lang durig en moeizaam overleg is voorafge gaan en waarbij aan bepaalde redelijke Advertentie Gedep Rotter^ Hieronder volgen enkele persstem men over de uitslag van de verkiezin gen. Met de totaal-uitslag voor ogen, ben ik, aldus schrijft prof. Romme in De Volkskrant, voor vandaag en lan delijk bezien voldaan. Voldaan om de te ruggang van de communisten; om de te ruggang van de feitelijke doorbraak, vóór dat hij ooit goed op gang is gekomen; om de opgang naar het volledige herstel van de katholieke politieke eenheid; om het feit, dat ik voor de goede politieke gang van zaken in het vaderland van het grootste belang acht, het feit dat de ka tholieken weer duidelijk de grootste po litieke macht vormen. Voldaan voor vandaag en landelijk be zien. Want in de goede uitslag van het geheel zijn er hier en daar deuken. En verder is de stembus van gisteren een aanzet voor wat in de komende twee ja ren moet worden bewerkt: een katholie ke politieke eenheid in 1956, die zich uit in het grootste aantal zetels in het Ne derlandse Parlement. Het in politiek opzicht meest belang rijke resultaat is dat de KVP de nek- aan-nekrace met de PvdA wederom heeft gewonnen, aldusDeTelegraaf. De positie van de grootste partij, die verloren ging bij de Tweede-Kamer verkiezingen van 1952. werd weer her overd evenals eigenlijk reeds bij de Gemeenteraadsverkiezingen in 1953 was geschied. De politieke gevolgen van deze overwinning zijn niet zo belang rijk als wanneer Tweede-Kamerverkie zingen zouden hebben plaats gevonden, al kan de KVP kracht putten uit het feit, dat zij ook de grootste partij zou zijn gebleven, indien het stemmenver lies, dat de KNP in vergelijking met 1952 heeft geleden, haar niet ten goede zou zijn gekomen. Een opmerkelijk resultaat is onge twijfeld de verdere achteruitgang van de A.R. Partij. Het Parool schrijft cru het vol gende- Er zal vandaag ongetwijfeld vreugde heersen in de kringen van de KVP, die in tegenstelling tot de uitslag bij de Ka merverkiezingen van 1952 nu het groot ste aantal stemmen op zich wist te ver enigen. Zij verdrong daarmee de Partij van de Arbeid van de eerste plaats, maar desondanks heeft ook deze laatste in menig opzicht reden over deze staten verkiezingen tevreden te zijn. Al komt dit resultaat na het aanvan kelijke herstel der katholieken bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar en na de^ sterke en niet altijd even aantrekkelijke propaganda voor de po litieke eenheid van alle katholieken niet geheel onverwacht, de leiding der KVP zal er zich terecht over verheugen Als er iets is dat haar dwars zit dan zal dat misschien het feit zijn dat de KVP haar percentage van 1950 ondanks de winst nèt nog niet bereikte (31.6 toen tegen 31.5 nu). En misschien ook de omstandigheid, dat de PvdA haar toch nog zo dicht op de hielen zit? Met 181 zetels in de elf Provinciale Staten tegenover de 156 vier jaar geleden behaald blijven de so cialisten immers vlak in de huurt van de KVP, die er nu weliswaar 186 heeft, maar daarmee haar vorig aantal van 189 .,og niet terug heeft. mij ven m Nederland twee grote partijen, die el kaar wemig toegeven. De doorbraak is niet ongedaan ge maakt. Dat is het voornaamste resul taat van de verkiezingen van gisteren, aldus Het V r ij e Volk. De K.V.P. heeft gewonnen, maar voornamelijk van Weiter. Waar de P.v. d.A. beneden het peil van 1952 daalde behield zij toch bijna over de hele lijn een winst in vergelijking met de Sta tenverkiezingen van 1950. De doorbraak is niet uitgewist; zij is ook na deze verkiezingen levende werkelijkheid gebleven, ook in het zuiden. Hier heeft de P.v.d.A. vaste voet. Zij heeft haar positie geconsolideerd en is er niet meer onder te krijgen. eisen niet is voldaan. De omschrijving van wat een volledige betrekking is, houdt mogelijkheden in, maar zij is een wissel op de toekomst. De leraren blij ven bereid het onderwijs op gang te blijven houden, aldus spr., maar zij verwachten dan ook van de regering een loyale houding. Met een soort van Platonische liefdesverklaring ziin de le raren niet gebaat. Prof. dr. H. Ruygers sprak vervol gens over „De cultuurp:#berteit van de middelbare schooljeugd". Bij primitie ve volken is de puberteit een uitwendig gebeuren, dat zich op korte termijn en door toedoen van anderen voltrekt. Bij cultuurvolken is het een innerlijk pro ces van langere duur, waarbij de per soon actief betrokken is. Spr. betoogde dan dat de puberteit, die de Westerse jeugd doormaakt, een cultuurpuberteit is, een proces, dat bij de middelbare scholier een betere kans heeft om zich gunstig en geleidelijk te voltrekken dan bij het fabriekskind. Het vraagstuk van de coëducatie staat thans weer volop in de belang stelling. Het coëducatieve moment is in de fase van de puberteit onmis baar, aldus spr., die zich de vraag stelde of daarom coëducatie op de middelbare school gewenst is. Is coë ducatie in het gezin niet voldoende? Spr. vroeg zich af of het probleem zelf door het pro en contra niet min of meer vervalst is- Spr. herinnerde er aan, dat de op voeding maar al te vaak doordrenkt is met een sexualiteitsangst. Sommi gen zien dan de coëducatie als 'n mid del tegen preutsheid. De gevaarlijke kanten van de coëducatie doen zich vaak voor, omdat de gezinsopvoeding te kort is geschoten. Het zijn de sexueel paedagogische opvattingen die verbetering behoeven. Zoeken naar nieuwe vormen is on misbaar. Bij de vraag of in een be paalde plaats coëducatie wenselijk is, is het enig juiste criterium een open en eerlijke verkenning van de plaatse lijke en regionale mogelijkheden en moeilijkheden, waarbij de christelijke prudentie zeker ook dient mee te spre ken. Tot slot wees spr. er op, dat de op voeding gericht dient te zijn op het be reiken van een alzijdige volwassenheid, die noodzakelijk is voor een volwassen christelijke activiteit. Tijdens de levendige discussie bleek wel, dat ook op deze vergadering de opvattingen over de wenselijkheid van een coëducatie nog zeer uiteenliepen. Aan het einde van de bijeenkomst sprak de voormalige voorzitter, dr. M. de Haas, die tot lid van verdienste be noemd is, een hartelijk dankwoord. De letterkundige Frans Mijnssen heeft aan de gemeente Haarlem gelegateerd twee schilderijen van Jacobus van Looy, cl. „het interieur van een café" en „de studie van een boer". De gemeente heeft deze kunstwerken in langdurig bruikleen aan de stichting „Het huis van Looy" afgestaan. Duizend gedelegeerden, die 32 naties vertegenwoordigen en afkomstig zijn uit vijf werelddelen zijn op het ogenblik in Keulen bijeen voor het congres van de Union Catholique Internationale de Services Socials, die onder voorzitter schap staat van Frau Dr Helene We ber, lid van de West-Duitse Bondsdag. Nederland is vertegenwoordigd door de dames Eggels en Nuyens, directrices van maatschappelijke scholen te Am sterdam en Enschede, alsmede door Mr L. Spaan, vice-voorzitter van de Katholieke Vereniging van Maatschap pelijke Werkers Dr Ariëns. De De offici ële opening werd bijgewoond door kar dinaal Frings, aartsbisschop van Keu len. De voorzitster van de U.C.I.S.S., Mej. Marie Baers uit Brussel, wees in haar openingswoord op de universaliteit van het geloof, die de Christenen in de ge hele wereld verbindt in gemeenschap pelijke arbeid e* hulpverlening. Het congres te Keulen is het grootste sinds de Katholieke Internationale Unie voor Maatschappelijk Werk in 1925 werd op gericht, en sluit aan op de congressen, die te Nijmegen in 1948 en te Rome in 1950 werden gehouden. Het congres te Keulen heeft tot hoofdthema „De bijdrage van het maatschappelijke werk voor de onbelemmerde uitbloei van de menselijke persoon." (KNP) Het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft gemeld, dat volgens een aantal Japanse geleerden de Russen op 12 Maart weer een kernsplitsings-wapen tot ontploffing hebbe.. gebracht. Er worden geen nadere mededelingen ver strekt over de aard van de explosie en. evenmin over de plaats waar deze zou hebben plaats gevonden (UP) Gisteren is minister Dulles in Parijs aangekomen, waar hij morgen de NATO- raadsvergadering zal bijwonen. Dulles verklaarde bij zijn aankomst, dat het goed is dat de NATO-ministers bijeen komen om gezamenlijk te herdenken dat de NATO vijf jaar geleden werd opge richt en dat in die tijd de symbolische daad van het zich samenvoegen is uit gegroeid tot een realiteit van daadwer kelijke gemeenschappelijke defensie. De NATO-raad zal een nota goedkeu ren. waarin Ruslands verzoek om toe- tieding tot de NATO wordt afgewezen. De kleinere NATO-landen verwachten van minister Dulles een uiteenzetting over de geallieerde politiek te Genève. (Reuter - UP). Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft een overzicht doen ver schijnen van de stand van het Rijkswe genplan op 1 Januari met een opsom ming van de plannen, die in de nabije of verre toekomst liggen. Rijksweg no. 1 (AmsterdamHoeve laken). Tussen Muiden en Naarden zal dit jaar een gedeeltelijke verbreding en een gedeeltelijke aanleg van een nieuw wegvak ter hand worden geno men. Door verdubbeling van de weg bij Laren zal het beruchte kruispunt wor den verbeterd. Rijksweg no. 2 (AmsterdamUtrecht). Deze geheel nieuwe tweebanige weg met een totale lengte van 32 km. is in middels opengesteld. Rijksweg no. 3 (AmsterdamRotter dam via Bodegraven). Hoewel het ge deelte van Amsterdam tot Bodegraven geprojecteerd is, kan voorlopig van aan leg daarvan nog geen sprake zijn. Van het gedeelte RotterdamGouda is één rijbaan gereed. De tweede rijbaan is in uitvoering en kan over ongeveer twee jaar geheel gereed zijn. In de toekomst De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring van het 347 brt. metende m.s. „Leuvehaven" door het Japanse m.s. „Kamogawa Maru" op 21 Fe bruari tijdens een zware mist in de Nieuwe Waterweg, ongeveer vier km. boven Hoek van Holland. De „Leuvehaven", die van wege de dikke mist voor anker lag, is direct na de aanvaring gezonken. Van de acht leden der bemanning, die allen zwem mende het leven probeerden te redden, zijn de kok B. Smit uit Rotterdam en de matroos N. Niën uit Roermond om het le ven gekomen. De Raad heeft als getuigen gehoord de kapitein en de loods van de „Leuvehaven", resp. de heren M. K. uit Scheveningen en G. E. M. uit Rotterdam, alsmede de loods van het 7200 brt. metende Japanse schip. G. A. K. uit Rotterdam. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer J. Metz, vond het besluit van kapitein K. voor anker te gaan, juist. Vermoedelijk heeft de „Leuvehaven" wat dichter bij het midden van het vaarwater gelegen, dan men aanvankelijk dacht, zo ze1 de inspecteur. Vor 2 Ja^annei was het verantwoord te vertrekken. In de mist echter heeft men besloten door te met gebruik van het r?'' **tel. Dit nu acht de inspecteur onjuist „vanwege het te grote vertrouwen, dat rr.en in radar stelt". Men acht radar betrouwbaar, dat m:n onder vrijwel ah" -beden 'enkt veilig te kunnen varen, een algemeen verspreide mening, aldus de inspecteur. Het risico met radar blijft evenwel meestal groot. De in specteur was dan ook van oordeel, dat deze ongelukkige aanvaring moet worden gewe ten aan „de vergissing van het te veel ver trouwen op de radar", waardoor te veel risico is genomen. De Raad zal doen. zal deze weg worden voortgezet langs de Noordzijde van de bebouwing van Rotterdam. Rijksweg no. 4 (Amsterdam—Den Haag). Thans is men bezig met het aan leggen van twee gescheiden rijbanen met parallelwegen tussen Den Deyl en Haagsche Schouw. Dit werk zal dit jaar gereed komen. Rijksweg no. 4a (YpenburgBurger veen, aansluitende op Rijksweg no. 4). De weg, die zal bestaan uit twee ge scheiden rijbanen, zal hopelijk in 1957 of 1958 gereed zijn. Bij Ypenburg komt een groot kruispunt in twee verdiepin gen. De plannen hiervoor zijn vrijwel gereed. Binnen afzienbare tijd zal met de uitvoering worden begonnen. Rijksweg no. 8 (HaarlemSassen- heim). Reeds enige tijd is men bezig met profielsverbeteringen, waardoor de weg drie rijstroken krijgt Het zal ech ter nog enige jaren duren alvorens het werk gereed is. Rijksweg no. 9 (HaarlemDen Oever Leeuwarden. In verband met de aanleg van de tunnel bij Velsen, die vermoe delijk in 1957 gereed zal zijn, zal een geheel nieuwe weg worden aangelegd van de tunnel ten Oosten langs Bever wijk via Uitgeest naar Alkmaar. Het gedeelte tot Uitgeest zal gelijk met de tunnel gereed zijn. In uitvoering is de omlegging om Harlingen, hetgeen in ver band met de vele kunstwerken een zeer uitvoerig werk is. Rijksweg no. 13 (Den HaagRotter dam). In de toekomst zullen hier twee gescheiden rijbanen met drie rijstroken elk komen. Dit wordt voor ons land een unicum. Als eerste begin tot de verbe tering is een begin gemaakt met de verlegging van de wegsloten. Rijksweg no. 63 (BredaTilburg Eindhoven). In overweging is het ma ken van drie rijstroken op deze weg tus sen Breda en Tilburg. De Zuidelijke rondweg om Tilburg heeft thans nog één rijbaan. Plannen voor het aanleggen van de tweede rijbaan zijn in voorbe reiding. Dit jaar komt in uitvoering het gedeelte MoergestelEindhoven, waar van voorlopig, evenals het gedeelte TilburgMoergestel, één rijbaan wordt aangelegd. De aanleg zal enige jaren duren. Rijksweg no. 64 ('s-Hertogenbosch— Eindhoven). Voor een omlegging om Vught wordt een plan ontworpen. Tus- I sen Best en Eindhoven is men bezig n. I sen Best en Linanoven is men Dezig later schriftelijk uitspraak met het aanleggen van vrijliggende rij- I wielpaden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3