Kruiswoordraadsel Achtste Heren modebeurs de Amsterdamse R.A.I. Bescherming van cultuur Indon. regering weigert visa aan Israëlische delegatie Nalatenschap van Henri Jonas wordt 1 Juni geveild Beroving KLM-toestel voorkomen RUSLAND verlaagt defensie budget aanzienlijk fjedAvd Ramp met de „Argus" voor Raad voor de Scheepvaart Dr. Silgradt door Oost-Duitse politie gearresteerd in Minister Cals opent conferentie Russen aanwezig Rusland bij de Unesco Plan van jeugdige Oostenrijkers Uitgaven voor economie komend jaar zeventien procent hoger Moskou roept twee Russen terug d*d in Heeft kapitein zich in afstand vergist Functionaris van de „Liga voor de Rechten van de Mens MOORD in Parijs DONDERDAG 22 APRIL 1954 PAGINA 7 Van 26 tot en met 29 April a.s. Nationale jeugdlucht- vaartdag Aziatische soc. conferentie te Bandoeng gaat niet door cte ')/l<ror>rrtsGun' Getracht zijn vrouw te vergiftigen Weer tien jaar geëist Constitutie ondertekend De affaire-Petrov Oplossing van Woensdag t 2.95 Alom verkrijgbaar Bemanning en loods om het leven gekomen: Zilveren priesterfeest pater Vissers C.S.Sp. door GEORGES SIMENON (Van onze verslaggever) In het RAI-gebouw in Amsterdam zal van 26 tot en met 29 April de Achtste -Nederlandse Herenmodebeurs worden gehouden. Zestig Nederlandse fabrikan ten van herenmode-artikelen en heren- confectie zuilen op deze beurs die, hoewei publiek van harte welkom is, uiteindelijk voor de vaklieden is opge zet hun producten tonen. Tijdens de ze beurs zullen verschillende shows van herenmode worden gegeven. Deze shows zullen in het teken staan „Voor senior ®n junior", hetgeen betekent dat zowel kleding voor grootvader en vader, als voor de zoon getoond zal worden. Het Wordt dus ook een heertjesmodebeurs. Het vorige jaar bleek dat er in het buitenland met name in België grote be langstelling voor deze beurs bestaat. Dit jaar heeft men dan ook een inten sieve propaganda in België, Zwitserland de Scandinavische landen gemaakt. Men verwacht uit deze landen een groot aantal bezoekers. Het belang van de Nederlandse he renmode voor het buitenland wordt steeds groter. In 1953 werd voor niet minder dan 15.5 millioen gulden aan he- renbovenkleding geëxporteerd. Ruim 12 millioen ging daarvan naar België. In datzelfde jaar werd aan onderkleding voor 6.75 millioen geëxporteerd en aan kousen en sokken voor bijna 15 mil lioen. Voor 3.5 millioen aan overhem den ging de grenzen over. Alles bijeen voerde ons land voor meer dan 50 mil lioen gulden aan herenmode en heren- confectie uit. De herenmode kenmerkt zich door een zeer geleidelijke en langzame ont wikkeling. Zij is niet aan grote schok ken onderhevig. In de laatste vijf ja ren zijn echter een aantal veranderin gen tot stand gekomen, die thans als volledig ingeburgerd mogen worden ge noemd. De zgn. „Sportcombinatie" heeft ook voor oudere heren het veld gewonnen. Oriënteerde men zich aan vankelijk op Amerika, thans is Italië het land der hope. Daarin moet men echter niet gaan overdrijven. Er is geen tendenz naar decadentie, die zich voor al in de dessins en modellen van over hemden en overjassen demonstreert. Dat lijkt ons zogezegd gewoon flauwe kul. Een man heeft een pak aan, dat goed gesneden en goed geweven moet zijn. Hij hoeft zich niet in vrouwelijke extravaganties te steken. Op de shows tijdens de beurs worden echter goede en fraaie costuums getoond en een aan tal bijzonder practische regenjassen. De meest interessante daarvan is de zgn. „Top-to-toe-protection", een regenjas waarin men schuilgaat als in een huis. Aan weerszijden zitten namelijk in de voorpanden broekspijpen verborgen die heel gemakkelijk tevoorschijn worden gehaald en vooral voor fietsers van on schatbare waarde zijn. Ook voor dames wordt deze jas geleverd. De patenten hierop trekken zelfs de aandacht in Ongeveer 1500 jeugdige luchtvaarten thousiasten, leerlingen van de hoogste klassen van middelbare scholen uit alle delen van het land, hebben een ware invasie op Schiphol veroorzaakt, waar de Kon. Ned. Vereniging voor lucht vaart, in samenwerking met de dienst luchthaven Schiphol en de K.L.M., we derom een nationale jeugdluchtvaart- dag had georganiseerd. De jongelui werden rondgeleid over het platvorm, bezichtigden het technisch arsenaal. En kele gelukkigen, door loting aangewe zen, mochten zelfs het heilige der hei ligen, de verkeerstoren, bezoeken. De lunch werd gebruikt in een toepasselij ke omgeving, een der grote hangars. De jongelui werden welkom geheten door de directeur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert. Zij luister den verder oa. naar causerieën van een der directieleden van de Rijkslucht vaartschool, en naar de invlieger van Fokker Gerben Sondermann. Voorts werden modelvliegtuigen, bestuurd aan een lijn, „voorgevlogen" en werd het Amerika. Dit i? een van de vele novi- i straallesvliegtuig van Fokker, de S 14, teiten die de beurs zal laten zien. aan de jongelui getoond. Gistermorgen heeft de minister van O. K. en W., dr. J. M. J. Cals, de grote Unesco-conferentie betreffende de be scherming van cultuurbezit in geval van een gewapend conflict officieel geopend. Aan deze conferentie nemen niet min der dan 36 landen deel. Een grote verrassing was, dat een om vangrijke Russische delegatie Dinsdag avond in Den Haag is aangekomen. De ze delegatie is driedelig, namelyk een van de Unie van Sovjet-republieken, onder leiding van de heer V. S. Ke- menov, vertegenwoordiger van het mi nisterie voor cultuur van de unie van sovjet-republieken, voorts een delegatie van de Unie van socialistische republie- De secretaris-generaal van het bu reau van „De Aziatische socialistische conferentie" heeft medegedeeld, dat de- Ze conferentie, welke eind April in Bandoeng zou worden gehouden, geen doorgang kan vinden, daar de Indone sische regering geweigerd heeft enkele gedelegeerden in Indonesië toe te laten. Deze mededeling beheerste Woensdag de politieke gemeenschap in Djakarta. De conferentie zou o.a. worden bijge woond door vertegenwoordigers van so- partijen in., .de. Aziatische landen en door vertegenwoordigers van de socialistische internationale en leden Van de coördinatiecommissie van het anti-koloniale bureau, onder wie de heer R. Barkatt van Israël. Van rege ringszijde werd medegedeeld, dat de re gering geweigerd heeft visa te verle nen aan de Israëlische delegatie. Die weigering is gebaseerd op de overwe ging, dat men de goede betrekkingen met de Arabische landen wenst te hand haven. r regering vreest, dat de aanwezig heid van een Israëlische delegatie in Indonesië de gevoelens van de Arabi sche landen kan verstoren. De voormalige vice-premier Prawoto (Masjumi) heeft tegenover Aneta gezegd verbaasd te zijn over deze weigering. Zijn verbazing is te groter, omdat aan buitenlandse communisten de gelegen heid werd gegeven Indonesië te bezoe ken en zelfs redevoeringen te houden op openbare bijeenkomsten, waarbij politieke kwesties worden behandeld. Hij voegde hieraan toe, dat als bijvoor beeld Nederlanders zich enigszins met de politiek bemoeien, iedereen zich daarover druk maakt." Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft officieel medege deeld, dat de regering nimmer de Aziatische socialistisch conferentie iets in de weg heeft gelegd. Toegegeven wordt, dat er aanvragen voor visa voor twee gedelegeerden uit Israël geweigerd zijn om ongewenste reacties van de zijde van Indonesische Islamieten te voorkomen „Bekrompen regering" Het blad „Pedoman" schrijft te vre zen dat deze weigering een goede re clame zal zijn voor de oprechtheid van de regering terzake van haar verkla ringen betreffende de Aziatische samen werking. Het gevolg is, dat de confe rentie thans in Rangoon zal worden ge houden. „Indien wij in aanmerking ne men, dat vertegenwoordigers van bij voorbeeld de Wereldvrouwenbeweging en de Wereldfederatie van vakvereni gingen en andere communistische orga nisaties herhaaldelijk conferenties bij wonen, die in het geheel niets uitstaan de hebben met de Aziatisch samenwer king en in het geheel geen Aziatisch ka rakter dragen, zonder dat zij daarbij moeilijkheden ondervinden, is de hou ding van de huidige regering ten aan zien van de deelnemers aan de Aziati sche conferentie wel zeer merkwaar dig", aldus „Pedoman." Het blad besluit: „Inderdaad, van een bekrompen regering, die persbrei- del toepast, kan men moeilijk e. groots gebaar verwachten." De Partai Socialis Indonesia heeft een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat de houding van de regering heel wat vriendelijker is ten aanzien van totalitaire staten, zoals communistische staten. De wereld zal geenszins vergeten, dat afgevaardigden van de Kominform reeds vele malen Indonesië hebben bezocht. „Zelfs heeft een afgevaardigde van de Australische communistische partij enige malen in agitatie-bijeenkomsten van de Partai Kommunis Indonesia het woord ge voerd, zonder dat daarbij van de zijde van Ie regering iets in de weg werd gelegd. Op het ogenblik bevindt zich in Indonesië een Oost-Duitse delegatie, welk land nog geen officiële verhouding met Indonesië heeft. De indruk zal wor den gewekt, dat het houden van de socialistische conferentie in Indonesië onmogelijk is, omdat de regering meer overhelt naar influisteringen van de Kominform", aldus de verklaring van de P.S.I. ken in de Oekraïne onder leiding van de heer J. T. Sirtchenko, en van de unie van socialistische sovjet-republie ken van Bielo-Rusland onder leiding van de heer P. W. Lutorowitch. In to taal zijn thans 36 landen vertegenwoor digd. Tijdens de openingsvergadering, die toegesproken werd door de directeur- generaal van de Unesco, M. H. Evans, is de voorzitter van de Nederlandse de legatie, dr. C. W. Schürmann van het ministerie van buitenlandse zaken, tot voorzitter van de conferentie gekozen. Deze verkiezing geschiedde bij accla matie na een voorstel van de leider van de Franse delegatie. Met deze verkie zing heeft men kennelijk een speciale waardering uitgesproken voor de vele voorbereidende werkzaafnheaen die de Nederlandse delegatie verricht heeft. De conferentie zal een ontwerpcon- ventie bestuderen ter vervanging van de verouderde Haagse overeenkomst van 1907. Het ontwerp is opgesteld door de Italiaanse regering, de International Council of Museums en de afdeling mo numentenzorg en monumenten van de Unesco, waarvan mr. J. K. v. Haagen het hoofd is. Wanneer de regeringen dc conventie ondertekenen verplichten zij zich tot het beschermen van gebou wen en zaken van culturele betekenis. Zaken van extra grote culturele waar de zullen worden ingeschreven in een internationaal register. „Men zal een soort Rode Kruis voor culturele waarden in het leven moe ten roepen. Een charter dat door alle landen en volkeren gerespecteerd moet worden", zo zei minister Cals in zijn openingswoord nadat hij de aanwezigen begroet had. Na zijn be noeming tot voorzitter van de ver gadering zei mr. Schürmann dat er wel bijzonder veel moed voor nodig is om onder de dreiging van de A- en de H-bom te spreken over be scherming van culturele zaken, maar toch moet men die moed opbrengen in de hoop dat men de gestelde re gelen zal respecteren, maar met een nog grotere hoop, dat de regelen over bodig zijn omdat men de oorlog ver mijdt. Mr. Evans dankte de Nederlandse re gering en Den Haag voor hun gastvrij heid. Hij herinnerde aan de groei der nieuwe ontwerp-conventie en inspireer de de delegaties om deze moeilijke con ferentie, die ongeveer drie weken zal duren, tot een goed einde te brengen. Daarvoor had ook mr. Schokking, bur gemeester van Den Haag, zijn gasten verwelkomd. 38. In een oogwenk ziet de Noorman aan de kleding van de aanvallers, dat het Schotten zijn. „Witte Raven?" flitst het door zijn brein. Schaart u dicht aaneen!" schreeuwt hij zijn krijgers toe. Als gold het bevel de vijand, zo hebben in minder dan geen tijd de Schotten het viertal ingesloten. Met de snelheid van een kat springt de Noorman op zij, om een felle aanval te ontwijken en flitsend schiet zijn zwaard naar voren. De eerste vijand stort kreunend neer. Medogenloos dringen de Schotten om het kleine aantal mannen en bedreigen hen van alle kanten met het scherpe staal. Wanhopig ziet de Noorman twee van zijn krijgers dodelijk ineenstorten en met alle kracht die in hem is, strijdt hij voort. Enkele vijanden zijn gewapend met speren, doch Eric's felle zwaardhouwen vellen ze neer. Met snelle sprongen weet de Noorman juist op tijd een vlijmend zwaard te ontwijken. „Zoek dekking tegen de rotswand!" schreeuwt hij zijn overgebleven krijgers toe en doet gelijktijdig een nieuwe uitval. Bliksemsnelle bewegingen van zijn zwaard maken twee tegenstanders onschadelijk. Met een onverhoedse beweging tracht een baardige, roodharige Schot het zwaai d van de Noorman te ontwijken; deze beweging wordt hem noodlottig. Het boegbeeld in het zand doet de man struikelen Sneller nog kletsen de zwaar den op elkaar en Eric ziet zijn laatste krijger dodelijk getroffen achterover slaan. Met hernieuwde verbetenheid vecht hij alleen verder en denkt met bitterheid aan de vreemde speling van het lotErgens in het Hoogland lopen zijn vijftig krijgers, zonder te kunnen vermoeden, welke machteloze strijd hier gestreden wordt. Een strijd van vier man tegen een. Er komt een mateloze moeheid over hem, wanneer hij met de handpalm het klamme zweet van zijn voorhoofd wist, zonder een seconde de vijand uit het oog te verliezen. Dan, met een katachtige sprong, weet hij een hoog rotsblok te bereiken en tracht zo de vijand van zich af te houden Doch slechts een ogenblik is hij de toestand meester; weldra springen de Schotten naast hem en dan beseft Eric dat zijn einde nabij is, dat hij, volkomen verlaten van zijn man nen, gedoemd is te sterven De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging van het vonnis n eerste aanleg, t.w. tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis, geëist tegen de 55-jarige Rotterdamse ontsmetter A. F. W. Ver dachte was ten laste gelegd dat hij het vorige „aar na rijp beraad en kalh over leg gepoogd had zijn echtgenote van het leven te beroven door rattengif in haar soep te doen. Verdachte had dit git meegenomen van de gemeentelijk, ontsmettingsdienst waar hij werkzaam was. Hij had tot twee maal toe een hoeveelheid in het eten van de vrouw gedaan. W., die het zeer slecht met zijn echtgenote kon vin den, zei veel spijt van zijn daad te heb ben. Uitspraak 5 Mei. De Sovjet-Unie heeft zich Woensdag aangesloten by de Unesco de opvoedkun dige wetenschappelijke en culturele or ganisatie van de Verenigde Naties. Jacob Malik, de Sovjet-Russische am bassadeur in Londen, aldus het hoofd kwartier van de Unesco, heeft de docu menten die de aansluiting vastleggen, in Londen ondertekend op het Britse min terie van Buitenlandse Zaken waar de Unesco-documenten berusten Het aantal landen dat bij de Unesco is aangesloten bedraagt thans 70. (U.P en Reuter). Op Dinsdag 1 Juni a.s. zal makelaar P. Hommes uit Maastricht ten overstaan van notaris R. Groutars in de redoute- zalen van de Maastrichtse stadsschouw burg een zeer bijzondere kunstveiling houden. Het betreft hier de nalaten schap van mevr. de weduwe E. Jonas- Servais, de echtgenote van de bekende kunstschilder wijlen Henri Jonas. Deze nalatenschap omvat o.m. nog tal van schilderijen en tekeningen van de grote Maastrichtse schilder. Zo bevinden zich in zijn atelier aan de Looiersstraat te Maastricht zes gro te schilderijen, t.w. een pottret van de schilder samen met zijn vrouw, een groot wanddoek voorstellend het lijden van Christus en de verrijzenis, een por tret van Paus Pius XII, en drie doeken die voorstellen Salomé, Bethsabé en de H. Drievuldigheid. Eveneens zullen nog vijf andere wer ken van Henri Jonas geveild worden, welke tot voor kort in kunsthandel Biest te Eindhoven verbleven en thans bij de heer E. Meijs te Valkenburg zijn ondergebracht. Het zijn drie doeken voorstellend Maria Magdalena onder het kruis, scheepslossers en een naakt figuur; voorts een houtskooltekening De Zaaier en een crucifix-aquarel. Te vens behoren nog een massa tekennigen, glas-in-lood ontwerpen en enkele nog niet afgewerkte schilderijen tot de na latenschap alsmede een Luikse klok, een Lodewijk XV kastje, een clave- cimbel en een collectie Indische kunst voorwerpen. Een serie schetstekenin- gen zal vernietigd worden om het aan tal Jonasvervalsingen, die reeds bij het leven van Henri Jonas in omloop wer den gebracht, niet nog groter te ma ken. Drie jonge Oostenrijkers hebben een Plan gehad zich aan boord van een ALM-toestel te begeven om, wanneer l*et toestel zich in de lucht zou bevin- de passagiers te beroven en hen °nder bedreiging met een pistool te dwingen uit het vliegtuig te springen, heeft de politie in de provincie Karin- vandaag bekend gemaakt. De 21- ®r'ge Alfred Pichler, die gearresteerd Wegens dief,tal van een motorfiets. ®rtelde aan de politie, dat zijn 18-jarige °er Ewald en een kellnerin, Elvira gebeten, zijn helpers bij de uitvoering van dit plan hadden moeten zijn. Pichler zeide, dat zij plaatsbewijzen hadden willen kopen voor het geld, dat zij van vervalste cheques dachten te in nen. Voor dit geld hadden zij ook pisto len willen kopen. Wanneer het toestel eenmaal goed en wel van het vliegveld Klagenfurt zou zijn opgestegen, zou een van hen de piloot bevolen hebben zijn koers te wijzigen en naar Afrika te vliegen. De anderen hadden intussen de passagiers van hun kostbaarheden en geld moeten ontdoen. Pichler vertelde, dat zij een vroegere piloot van de „Luftwaffe" hadden willen huren om de stuurknuppel over te ne men, wanneer de KLM-piloot zou wei geren aan het hem gegeven bevel te voldoen. De Nederlandse piloot zou dan doodgeschoten worden. Hij verklaarde, dat hij en zijn broer „een nieuw leven" in Afrika hadden willen beginnen. (UP). Heel deze nalatenschap zal door ma kelaar Hommes twee dagen vóór de veiling, op 30 en 31 Mei a.s., smaakvol worden geëxposeerd in de Redoutezaien terwijl hij tevens een geïllustreerde ca talogus van de te veilen werken zal uit geven. Het proces dat door mevr. Jonas op het eind van haar leven rond vijftig schilderijen, welke haar man in het zwakzinnigeninstituut te Venray had vervaardigd, tegen de Broeders van Liefde is begonnen zal door haar erf genamen worden voortgezet. Als erfge namen heeft wijlen mevr. Jonas in haar testament aangewezen de jongste broer van haar overleden man, de 60-jarige Jean Jonas uit Maastricht, en haar zus ter mevr. Emilie DemeurontServais uit Bressoux. De Opperste Sovjet, die sinds Dins dag in Moskou in vergadering bijeen is, heeft gisteren premier Malenkov herkozen tot leider van de regering. Later werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting, die werd ingediend door de minister van Finan ciën, Arseni G. Zjverev. Uit de begro ting blijken 'n belangrijke verlaging van het defensiebudget en een aanzienlijke verhoging van de post „Nationale Eco- Terwijl politieke waarnemers het geenszins voor onmogelijk houden dat nog meer Russische diplomaten, die op enigerlei wijze bij de kwestie-Petrov be trokken zijn geweest, zullen trachten asyl te vragen, wordt uit kringen van de Australische regering vernomen, dat Moskou een aantal Russische functiona rissen uit Camberra heeft teruggeroepen. Platkais, een attaché van de Russische ambassade in Australië heeft onverwacht opdracht gekregen zijn koffers te pakken evenals Antonov, de correspondent van het officiële Russische nieuwsagentschap Tass. In het verleden is van niet-Rus sische zijde herhaalde malen betoogd, dat de correspondenten van Tass niet zozeer in het buitenland worden gesta- tionneerd om journalistieke dan wel om spionnagewerkzaamheden te verrichten. De Australische premier Robert G. Menzies, heeft in een radiorede de Rus sische nota bestempeld als een onwaar heid, waarvan men verwacht had dat de Russen er hun gezicht mee zouden trachten te redden. Hij wees er op dat de nota geheel in overeenstemming is rnet de wijze, waarop de Russische re gering indertijd gereageerd heeft op de zaak-Goezenko. Goezenko heeft inder tijd in Canada politiek asyl gevraagd en daarbij de Russische atoomspionnage in dat land aan het licht eebrcht. Bioscoopbezoekers in Melbourne heb ben tijdens de eerste vertoning van filmjournaals over het vertrek van me vrouw Petrov uit Sydney uitdrukking gegeven over de ruwe wijze waarop de twee Russische koeriers de vrouw heb ben gedwongen het vliegtuig binnen te gaan, dat haar via Europa naar Rusland zou brengen (Reuter-A.P.). uomie", waarvan een derde bestemd is voor de landbouw. Het defensiebudget kon, aldus Zjve rev, belangrijk worden verlaagd, om dat de huidige post voldoende is voor de modernisering van de uitrusting van het Rode Leger, terwijl de regering van mening is, dat de vreedzame politiek van de Sovjet Unie vraagt dat de in ternationale samenwerking wordt ver stevigd door bevordering van de eco nomische betrekkingen met andere lan den Onder de niet nader verantwoorde post „uitgaven" zijn waarschijnlijk ook de uitgaven voor de veiligheidsdiensten begrepen. Deze post is groot 94.100 millioen roebel (ongeveer 2355 millioen dollar). Onder de veiligheidsdiensten ressorteren ook de atoomprogramma's. De totale begroting beloopt 571,8 mil liard. roebel (142.950 millioen dollar). De uitgaven voor de Nationale Econo mie worden met 17 pet. verhoogd. De begroting van dit jaar is de grootste die ooit aan de Opperste Sovjet is voorgelegd. Ongeveer 25 milliard dol lar wordt uitgegeven aan defensie. (U.P.) Horizontaal: 1. bakruimte. 4. onze ker 8. puntig voor werp. 9. houd op! 10. poste restante (afk.). 11. wijn. 12 laagte. 13 steeg. 14 plein in Amster dam. 15. palmriet. 17. roofdier. 19 bouwmateriaal. 20 schaakterm 21. lid woord (Fr.). 22 omheinde grond bi: burs. 23. overtrek /an beddegoed. 24 litToen van verba zing. 25 editie (af kort.). 26 model 27. behoeftige 26 oorvijg 29 muziek tempel. 30. ge van gr nis. 31. vlaktemas' 52. bokking. Verticaal: 1. mees ter. 2 afgelegen. 3 verbindingswoord. 4. gooi. 5 zangstem 5. achter. 7. plaats in N.-Holland. 9. smaad. 11. vlak. 12 halsdoek. 13. vlak- zom. 14. snoes. 16. alaats. 17. beroep. 18. palen inslaan. 20. scherp gepunt voorwerp 21. in span. 23. stop. 24. Scan® na v geld. 26. kenteken. 27. bloed vat 28. afgemat. 29. bid (lat.). 30. wind richting 31. uit roep. Horizontaal: 1. rap. 3 snee. 5. egel. I. nok. 9 bark. 12. oost 15. ad. 16. ad der. 17 o.a. 18 leem. 20 oost. 22 -ira 24 Aken. 25. arme 26. sen. Verticaal: 1. ren. 2. pek. 4. nor. 6. ego. 8. onder 9. Pal 10. ade 11. ram. 12. pro 13. SOS 14 tat. 19 eik. >1 olm 22 ons 23. Advertentie pei He» De Raad voor de scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de ramp met We havent leep boot „Argus" die 5 Januari even voor middernacht op de Nieuwe Maas door het Duitse vrachtschip „Damaskus" is overvaren en onmiddellijk omgeslagen. De bemanning van vijf personen en een havenloods zijn bjj deze ramp om bet leven gekomen. De Raad is van oordeel, dat het niet is komen vast te staan door welke oor zaak de „Argus" voor de boeg van het Duitse schip is gekomen ter'hoogte van de Heyplaat in de Nieuwe Maas. De ..Argus" heeft evenals de „Damaskus" geheel normaal gevaren. Zjj moest naar de Parkhaven en wilde daarom de Zuid zijde van het vaarwater opzoeken Blijkbaar heeft de kapitein van de sleep boot zich vergist in de snelheid van de Damaskus" of in de afstand en heeft hij even te vroeg stuurboordroer gege ven, aldus de raad. De „Argus" is op zeer ongelukkige wijze door de Duitser geraakt en daardoor gekenterd Ofschoon van alle kanten zeer spoedig hulp kwam opdagen, hebben toch alle zes opvaren den het leven verloren. Door de hevige kou hebben zelfs degenen, die zich van het schip konden verwijderen geen kan® op redding gehad. Uit een later inge steld onderzoek is gebleken, dat de „Ar gus" geen gebreken had. De Raad spreekt zijn deelneming uit jegens de nabestaanden van de zo ongelukkig om- -pkemen opvarenden. Ook de inspecteur voor de scheep vaart de heer J Metz was van mening, dat de zeer bekwame kapitein van de Argus' 'in het donker de afstand tot de „Damaskus" niet juist moet hebben geschat en dat de sleepboot door deze kleine fout voor de steven van de „Da maskus" is terecht gekomen. Zondag herdenkt Pater Stephanus Vis sers, van de Congregatie van de H Geest, in het Missie-Seminarie te Gemert de dag waarop hij vijf en twintig jaar geleden uit de handen van mgr. Heijlen, bisschop van Namen de H. Priesterwijding ontving. Vert. J. F. KLIPHUIS 2 „Neem me niet kwalijk. Ik hoorde iemand het café binnengaan en ik meende, dat hij het was.... Ik heb de deur van de telefooncel op een kier ge opend am te kijken, maar het was een loopjongenHallo „Wat heeft u tegen die agent ge zegd?" „Dat ik sinds gisteravond gevolgd word.... Neen, eigenlijk al sinds gis termiddag Dat de kerels loeren op een gelegenheid om me van kant te makenIk heb hem verzocht de vent,die me volgde, te arresteren „En de agent weigerde?" „Hij vroeg me hem de man aan te wijzen en toen ik dat wilde doen, kon ik hem niet meer ontdekken.Toen geloofde hij me niet meer. Ik heb van de gelegenheid gebruik gemaakt om me in de métro te verbergen. Ik ben inge stapt, maar er weer uitgesprongen toen de trein begon te rijdenIk ben door alle gangen gelopenVoor de Bazar de l'Hotel de Ville heb ik het station verlaten en ik ben allerlei winkels in- en uitgegaan. Hij moest snel gelopen, misschien wel gerend hebben, want zijn ademhaling ging nog fluitend en stotend. „Ik zou graag willen, dat u zo gauw mogelijk een inspecteur in burger naar me toestuurdeNaar de „Caves du Beaujoiais".Hij moet me niet aansprekenHy moet net doen alsof er niets aan de hand is.Dan zal lk weggaanDe ander zal me dan bijna zeker proberen te volgenHij hoeft hem dan alleen maar te arresteren en dan zal ik by u komen en u alles uit leggen „Hallo!" „Ik zeg dat ik...." Stilte. Verwarde geluiden. „Hallo, hallo....!" Niemand meer aan het andere eind van de lyn. „Zoals ik al zei," hernam onverstoor baar de oude dame, die bang was ver giftigd te worden, toen ze zag, dat Maigret de hoorn op de haak legde „Een ogenblik, alstublieft". Hij opende de deur van het vertrek er naast, waarin de inspecteurs zaten. „Janvier.Pak eens gauw je hoed en ren naar de Quai des Grand Augus- tins hier tegenover. Er is daasr een cafétje, dat „Aux caves du Beaujoiais" heet. Vraag of de man, die zoëven ge telefoneerd heeft, er nog is.... Hij ging weer telefoneren. „Mag ik de „Caves du Beaujoiais"?" Terwijl hij wachtte, keek hy door het raam en hij kon, op het punt waar aan de overkant van de Seine de kade van de Grands Augustins liep, in de rich ting van de Pant Saint Michel, nog juist het smalle geveltje zien van het buurtcafétje, waar hij af en toe wel eens was binnengegaan om aan het buffet een glas wijn te drinken. Hij herinnerde zich, dat je er één trede moest afdalen om in een gelagkamer te komen waar het altijd een beetje kil was, en dat de eigenaar het zwarte voorschoot droeg dat het kenmerk is van de „caviste". Doordat er voor het café een vracht auto stond geparkeerd, kon hy de deur niet zien. Op het trottoir liepen mensen. „Ziet u, meneer de commissaris „Een ogenblik, alstublieft, mevrouw.' Hij ging omzichtig zijn pijp stoppen terwijl hij nog steeds naar buiten keek Dat oude mens met haar vergiftigings historie zou hem natuuriyk de hele morgen van zijn werk houden en mis schien nag langer. Ze had allerlei pa pieren meegebracht plattegronden, ver klaringen, analyses van voedsel, da' ze door haar apotheker had laten on derzoeken „Ik heb hem nooit vertrouwd, be grijpt u?" Ze verspreidde een zwaar, misselijk makend parfum dat het hele bureau doordrong, zodat er van de lekkere geur van zijn pyp niets meer te ruiken was. „Hallo! Heb je dat nummer nou nog steeds niet?" „Ik doe mijn best, commissaris. Ik probeer het voortdurendHet schijnt in gesprek te zijn. Als ze tenminste niet vergeten hebben de hoorn weer op het toestel te leggen...." Janvier, zondei jas, liep een beetje slungelachtig ovex de brug en ging even later het café binnen. De vrachtauto reed eindelyk verder, maar het was onmogelyk iets van het donkere café interieur te zien. Weer gingen enkele minuten voorbij. Toen ging de tele foon. „Alstublieft, commissaris. Hier komt het gevraagde nummer". „Hallo! Met wie? Ben jij dat, Jan vier. Lag de hoorn niet op het toe stel? En?" „Er was hier inderdaad een man netje, dat opgebeld heeft." „Heb je hem gezien?" „Nee. Hy was al weg voor ik hier aankwam. Ze vertellen me hier, dat hy voortdurend door het raampje van de cel heeft gekeken en telkens de deur op een kier opende „En toen?" „Er kwam een klant binnen, die even in de richting van de cel keek en toen aan het buffet een borrel bestelde. Zo dra de ander hem zag, heeft hij het ge sprek afgebroken. „En ze zijn allebei vertrokken?" „Ja. De een vlak na de ander." „Probeer van de eigenaar een zo nauwkeurig mogelijk signalement van je beide mannen te krijgen. Hallo! Als je daar toch bent, ga dan even door naar de Place du Chatelet. Informeer bij de verschillende agen ten, die daar dienst hebben. Probeer te weten te komen of een van hen, onge veer drie kwartier geleden, is aange sproken door datzelfde mannetje, dat gevraagd moet hebben zijn achtervol ger te arresteren Toen hij klaar was keek de oude vrouw hem tevreden aan en zei prij zend, alsof ze hem een goede aanteke ning gaf: „Zo heb ik me een politieonderzoek nu altijd voorgesteld. U laat er geen gras over groeien. En u denkt aan alles" Hij ging zuchtend weer zitten. Bijna had hy het raam opengedaan, want hij begon het verschrikkelyk benauwd te krijgen in het veel te hete bureau, maar hij wilde de kans, dat de prote- gée van de minister haar bezoek zou verkorten, niet verwaarlozen. AubainVasconselos. Zo heette ze. (Wordt vervolgd) 7? Het Oost-Duitse persbureau ADN heeft gisteren bekend gemaakt, dat in Februari van dit jaar dr. Wolfgang Silgradt is gearresteerd in de Oostelij ke zone van Berlijn. Dr. Sigradt was een vooraanstaande functionaris van de West-Berlynse ..Liga voor de Rechten van de Mens". Enige dagen geleden heeft de West-Berlijnse politie bekend gemaakt, dat dr. Silgradt op 19 Febru ari „onder geheimzinnige omstandighe den" was verdwenen. De politie-autonteiten in West-Berlijn zyn van mening, dat dr. Silgradt door de communisten naar de Oostelijke zone van de stad is gelokt en daar door de veiligheidspolitie is opgevangen. Het Oost-Duitse persbureau ontkent dat hij ontvoerd zou zijn. Over de toekomst van de anti-com munistische leider, liet de mededeling van het Oost-Duitse persbureau weinig twyfel. Dr. Silgradt zou reeds hebben bekend dat de „Liga voor de Rechten van de Mens" door de Ameri kaanse geheime dienst wordt betaald en beheerst. Persoonlijk zou hij voor de Amerikaanse inlichtingendiensten heb ben gewerkt. Hy zal terecht staan we gens „vijandige activiteit tegen de Duitse democratische republiek". (ReuterUP) De hoogwaardigste pater Francis Grif fin, algemeen overste van de Congrega tie der Paters van de H. Geest, wordt deze week in ons land verwacht. De Generaal zal, naast enige officiële be zoeken, zich achtereenvolgens ophou den in de Spiritijnse kloosters en mis sie-seminaria te Halfweg. Rhenen, Ge mert, Gennep, Berg en Dal, Weert en Baarle-Nassau-Grens. Ook staat op het program een bezoek aan het Noviciaat der Missiezusters van de H. Geest te Keldonk-Erp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7