Sensationele onthullingen over rode praktijken Vergifcapsules en speciale revolvers als wapen Licht op enige mysteries Romantiek in oude Sint Baaf Waakzaamheid i 1 gebod en Correspondent levert critiek op de verdediging van Dien Bien Phoe Van Acker vormt liberaal- socialistisch kabinet Definitief program pas bij indiening van nieuwe begroting dit najaar Westelijke Grote Drie confereren in Parijs ORR Dienstplicht voor immigranten K.A.-leider ont slagen in Italië Tito bereid tot de EDG toe te treden Onenigheid onder militaire leiders? Na crisis van 10 dagen in België Tot hoofd en hart Djilas treedt uit Joegoslavische CP Antwoord op Sovjet-voorstel tot toe treding tot de NATO behandeld Het weer RUSSISCHE KAPITEIN EN TWEE HANDLANGERS LOPEN OVER Voortaan in Australië Eisenhower tot de geallieerde pers Wederzijds begrip gevraagd Vaticaan bezorgd voor linkse stromingen VIETMINH HEEFT GEEN RADAR NODIG Geen lange toekomst voor de coalitie? Deense fotograaf landt op Schiphol Interpellatie in de Duitse Bondsdag VRIJDAG 23 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25971 Met eigen vliegtuig: Reportage bezoek van het Kon. Paar Ongeluk op de Wied-brug r: cüi. Tweedjassen f 59.501 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Zij, die de verwachting: uitspraken, dat het voorbeeld vari de derde secretaris van de Russische ambassade in Canberra, Petrov, die politiek asyl vroeg: bij de Australische regering, gevolgd zou worden door andere Sovjet functionarissen, hebben gelijk gekregen. Een kapitein van de Russische geheime dienst, de M.V.D., en zijn twee Oost-Duitse handlangers hebben het communisme de rug toegekeerd. Zij hebben politiek asyl gevraagd en gekregen bij het Amerikaanse Hoge Commissariaat voor West-Duitsland in Bonn. De M.V.D.-kapitein, een blonde, nerveuze man van 31 jaar, heeft op een persconferentie verteld, hoe zijn medewerkers en hij naar West-Duits- land zijn gestuurd om een Russische emigrant in Frankfurt te vermoorden en hoe zij zich aan die opdracht hebben onttrokken. Het drietal heeft de Amerikaanse en Britse autoriteiten zeer belangrijke gegevens kunnen ver strekken over de tegenwoordige organisatie van de M.V.D., speciaal voor wat Europa betreft, over de moord op Leo Trotzky in Mexico in 1940 en over de ontvoering door de Russen in Juli 1952 van dr. Walter Linse, een vooraanstaand bestrijder van het communisme in West-Berlijn. Als hoofd van de Russische geheime dienst noemden zij Alexander Panjoesjkin, oud ambassadeur in Washington en Peking. Aan het hoofd van de kleine mis sie stond de Rus Nikolai E. Khokhlof Hii had opdracht met de beide Oost- Duitsers Georgi S. Okolovitsj te ver moorden. Okolovitsj bekleedt een functie bii de NTS, een anti-commu nistische organisatie van Wit-Russi- sche emigranten in West-Duitsland. De namen van zijn twee Duitse assis tenten ziin Hans Kukovitsch en Kurt Weber. Het plan voor de moord op deze Russische emigrant droeg de code-naam „Operatie-Rijn". De jonge Rus, die lid van de com munistische partij is. zeide. dat hij in October 1953 opdracht van zijn supe rieur kolonel Stoedniko kreeg om Okolovitsj te vermoorden. Khokhlof vertelde, dat de „Operatie- Rijn" buitengewoon voorzichtig was voorbereid Ziin twee Duitse assisten ten werden m Oost-Duitsland „gere- cruteerd" Hii beschreef hen als „com munisten van de oude stempel". Zij werden naar Moskou gestuurd, waar zij een speciale opleiding voor hun taak kregen. In de Russische hoofdstad leef den zij in een gebouw van één verdie ping hoog. dat omgeven werd door een Vios hek. Zii kregen onderricht in JUdo, autorijden en pistoolschieten. La ter kregen zii een kaart van Frankfort, Waarop allerlei punten gedetailleerd stonden aangegeven, terwijl zii tevens een foto ter hand gesteld kregen van een man met een bril op. Okolovitsj, die volgens hun instructeurs „een Rus" was, „die gevaarlijk was voor de Sov jet-Unie en Oost-Duitsland". Op 19 December van het vorige jaar Vloog het drietal van Moskou naar Ber lijn. De Amerikanen hebben het verhaal van de drie geheime agenten zorgvuldig gecontroleerd en zijn wat de juistheid ervan betreft „volledig tevredenge steld". Op de persconferentie werden tevens „vergift-capsules" en „speciale pistolen" getoond, die de drie mannen bij het uitvoeren van hun opdracht had den moeten gebruiken. „Deze zijn door zeer deskundige lieden gemaakt", zo deelde men van Amerikaanse zijde me de. Nadat zij in Berlijn waren aangeko men, moesten de drie agenten naar We nen doorreizen. Op 15 Januari arriveer de Khokhlof in Wenen en zei, dat de opdracht voorlopig niet door kon gaan, daar Moskou niet wilde, dat de moord aanslag zou geschieden tijdens de con ferentie van de Grote Vier in Berlijn. Op 13 Februari bevonden zij zich in Ziirich, waar de twee Duitsers van Khokhlof opdracht kregen zich naar Frankfort te begeven. Terwijl het net rond het toekomstige slachtoffer steeds nauwer werd- aange- haald, veranderde Khokhlof echter van gedachten. Op 18 Februari was de Rus in Frankfort. Hij begaf zich naar de woning van Okolovitsj en vertelde hem het gehele plan voor de moord. Twee dagen later lichtte hij de Amerikanen in. Zijn besluit om de opdracht van zijn superieuren niet uit te voeren zou ka pitein Khokhlov hebben genomen op aanraden van zijn echtgenote. (UP- Reuter). Nieuwe Australische jongemensen immigrantenzullen voortaan dienst plichtig zijn. zo heeft de federale minis ter voor Arbeidstaken en Nationale Dienstplicht. Harold Holt. medegedeeld. De eersten zullen 18 Mei ingeschreven worden. President Eisenhower heeft in een rede tot Amerikaanse krantenuitgevers verklaard, dat een toenemend begrip tussen Amerika en zijn bondgenoten een belangrijke stimulans is voor „een coöperatieve vrede m tegenstelling tot een door Rusland gedecreteerde vrede". Het is nodig, aldus Eisenhower, dat de kranten meer schrijven over de gewone man, over zijn sociaal, cultureel en reli gieus leven. De eenzijdige berichtgeving over Amerika is er, aldus de president, de oorzaak van, dat de bondgenoten een volkomen scheefgetrokken beeld van de Amerikaan heeft. (Reuter). De Osservatore Romano heeft het ontslag van dr. Marius Rossi, algemeen voorzitter van de jeugdafdeling van de Katholieke Actie in Italië bekend ge maakt. Dit ontslag had dr. Rossi reeds in Januari gevraagd na zijn veel bespro ken publicatie van 10 Januari in het ge ïllustreerde blad „Europeo". Daarin be handelde dr. Rossi de sterk naar links georiënteerde politiek in de. Italiaanse Kath. Actie. Het ontslag van dr. Rossi is door de linkse pers in Italië dezer dagen sterk uitgebuit. Men verwijt aan de ene zijde aan de K.A. at zij aan politiek doet, van de andere kant grijpt zij de door Rossi gelanceerde ideeën aan als een toena dering van de Italiaanse katholieken tot de socialistische ideeën. De Osser vatore Romano van gisteren publiceerde een artikel, waarin het officiële orgaan absoluut ontkent, dat de wisseling van voorzitter een koersverandering zou be tekenen van de Kath. Actie op politiek terrein, daar de K.A. niet aan politiek doet. Het blad verklaart daarentegen, dat de Kerkelijke overheid sedert lange tijd bezorgd was over de gevaarlijke tendenz in de Kath. Actie met betrekking tot de leer van het Geloof, welke vooral de laatste maanden bij de jeugd van de K.A. bleek te bestaan, alsmede over verhoudingen, niet verenigbaar met de natuur en de traditie van deze vereni ging. (KNP). President l'ito van Zuid-Slavië Heeft gis teren op een massale bijeenkomst te Bel grado verklaard, dat Zuid-Slavië bereid zal zijn deel te nemen aan een Europes- De fensie-Gemeenschap op bredere basis. Een dergelijke gemeenschap dient echter niet uitsluitend een militair karakter te dragen er. zij moet een hechte realistische basis hebben, aldus Tito. (Reuter—AFP) De doua: 3 te Montevideo heeft als contrabande een scheepslading ivoor en porcelein in beslag genomen, waarvan de waarde wordt geschat op 50.000 pesos. Zij was uit Canton aangevoerd door het Nederlandse schip „Tegelberg" van de Koninklijke Java-ChinaJapanlijn. Nu vreemdelingen en landgenoten het bloemenschoon van Haarlems omgeving komen bewonderen, vragen de historische gebouwen van de Spaarnestad bovendien de aandacht. Schijnwerpers accentueren bij avond de schoonheid van de oude geveltjes en in het middelpunt van de stad schittert de oude St. Bavo met de van binnenuit verlichte ramen, hetgeen een ongekend schouw spel oplevert. Eveneens is het interieur van het Frans Halsmuseum verlicht en is op Vrijdag- en Zaterdagavond de stemmingsvolle Ridderzaal te bewonderen. Op een persconferentie heeft kapitein Khokov, die met nog twee leden van de Russische geheime dienst asyl heeft gevraagd, de portretten van zijn vrouw en zoontje, 21 maanden oud, laten zien. Zij wonen in Moskou. De correspondent in Hanoi van de Parijse „Monde", Charles Favrel, heeft zich in een opzienbarend artikel critisch uitgelaten over de manier, waarop er over de verdediging van Dien Bien Phoe wordt gesproken en geschreven. Favrel beweert, dat de Franse militaire leiders in Ïndo-China al geruime tijd van mening verschillen over de tactiek, die in de belegerde vesting wordt toegepast. Hij spreekt tegen, dat de communistische artillerie de beschikking zou hebben over radar en laat de beschuldiging horen, dat de Fransen te weinig zorg besteden aan het versluieren en coderen van hun tactische mededelingen. Favrel meent verder, dat de Franse luchtmacht tot dusver meer vliegtuigen heeft verloren, dan zij zelf bereid is toe te geven, en ook waarschuwt hij tegen on-economisch gebruik van reserve-troepen. Op de eerste dag van de slag om Dien Bien Phoe, aldus Favrel, dus op 13 Maart, stuurde generaal De Castries (toen nog kolonel) zijn chef-staf, kolo nel Keller, met het eerste het beste vliegtuig terug naar Hanoi. Binnen 24 uur slaagde de communistische artille rie er in het belangrijke vliegveld van Dien Bien Phoe onbruikbaar te maken. Kapitein Klwkov. hans Koruwicz en Kurt Weber, de leden van de Russische geheim politie in Oost-Duitsland, de MVD, die politiekasyl vroegen in West- Duitsland, toonden tijdens een perscon ferentie de wapens, die zij bij zich droe- 9en en waarmee zij het Russische lid van het Uitvoerend Comité van de NTS, een anti-Russische organisatie te Frankfürt, moesten liquideren. In plaats tjan deze opdracht uit te voeren meld- Ben zij zich bij de West-Duitse autori teiten. Zij lieten een „lederen sigaret tenkoker" zien, die ook opengeklapt slechts op een sigarettenkoker lijkt. 6 waarheid is echter anders: drukt men °P een knopje, aangebracht aan de Ikant van het doosje, dan gaat het ap- e raat af. De projectielen zijn zeer klein ir,ns erP en bevatten een mengsel, dat. I"5eer het in contact komt met een der! .onmiddellijk fataal is. Ook had- o/f„ ZV k°9els bij zich, die het slacht- tcaor - Bwélmen. De sigarettenkokers, den de Beheime agenten zich had- moeten bedienen voor het liquideren van Okelovitsch. België heeft weer een regering. Gisteravond heeft de socialistische kabinets- j-j 11' formateur, Achille van Acker, de Koning meegedeeld, dat hij er in is ge- pfgt JTteUWC KaOinCt slaagd een socialistisch-liberale coalitie-regering van zestien leden te vormen. Het nieuwe kabinet telt negen socialisten en zeven liberalen. Van Acker wordt premier en Paul Henri Spaak komt aan Buitenlandse Zaken. Van ochtend om elf uur is het nieuwe kabinet voorgesteld aan de Koning en heeft het de traditionele eed van trouw afgelegd. Op deze manier is het mogelijk, dat Spaak morgen reeds zijn land vertegenwoordigt tijdens de NATO-raadsvergadering te Parijs. De nieuwe regering zal zich volgende week Dinsdag aan de Kamer van Afge vaardigden voorstellen. Premier Van Acker zal dan een regeringsverklaring afleggen. Men verwacht algemeen dat het program van het nieuwe kabinet weinig zal afwijken van dat van de afgetreden katholieke regering. Wel zal zo spoedig mogelijk de diensttijd van 21 maanden op 18 maanden worden terug gebracht. Kort voor haar aftreden had de vorige regering overigens ook al be kend gemaakt, dat zij de diensttijd met drie maanden zou verminderen. De nieuwe ministers zullen beginnen I Bij gewichtigdoenerij moet het I lichaam vaak de gebreken van de geest verbergen. met op hun respectieve ministeries de inventaris te gaan opmaken. Er zal zo weinig mogelijk worden veranderd aan de door de katholieken opgestelde lopende begroting. Pas voor 1955 zal het nieuwe kabinet een eigen begroting in dienen. Deze wordt dit najaar door de Kamer behandeld. Bij die gelegenheid zal men dan ook pas een feitelijk rege ringsprogram op lange termijn tegemoet kunnen zien. Formateur Van Acker heeft gisteren tot driemaal toe koning Boudewijn bezocht om rapport uit te brengen over zijn formatie-pogingen. Aanvan kelijk bleek hij ernstige moeilijk heden te hebben bij het toewijzen van de portefeuilles van Economische Zaken en voor Volksgezondheid. Later op de avond, nadat het socialis tische partijcongres inmiddels de vor ming van een coalitieregering met de liberalen met grote meerderheid van stemmen had goedgekeurd, maakte Van Acker bekend dat zijn pogingen tot resultaat hadden geleid. Zes van de nieuwe ministers hebben nog nooit eerder in een regering zitting gehad. De liberalen leggen beslag op de portefeuilles van Nationale Verdedi- Het nieuwe Belgische kabinet is als volgt samengesteld: Eerste minister: Achille van Acker (Soc.); Buitenl. Zaken: Paul- Henri Spaak (Soc.); Buitenl Han del: Victor Larock (Soc.); Justitie: Albert Lilar (Lib.); Financiën: Hen ri Liebaert (Lib.); Bfnnenl. Zaken: Pierre Vermeylen (Soc.); Econ. Zaken: Jean Rey (Lib.); Onderwijs; Leo Collard (Soc); Landsverdedi ging: Antoine Spmooy (Soc.); Op Werken en Wederopbouw: Adolphe van Glabbeke (Lib.); Arbeid: Léon- Eli Troclet (Soc.); Landbouw: René Lefebvre (Lib.): Verkeer: Edouard Anseele (Soc.); Middenstandszaken: Oscar Bossaert (Lïb.); Koloniën: Auguste Buisseeret (Lib.); Volks gezondheid: Edmond Le Burtón (Soc.). ging, Buitenlandse Handel, Binnenland se Zaken, Verbindingen, Volksgezond heid, Arbeid en Onderwijs. De coalitie kan rekenen op 111 van de 212 zetels in de Kamer van Afgevaardigden en 92 van de 175 in de Senaat. In katholieke kringen is men echter van mening dat het nieuwe kabinet geen lang leven be schoren is. Er zou een te grote tegen stelling bestaan tussen de beide rege ringspartners. Men neemt hier dan ook aan, dat er binnen afzienbare tijd een socialistisch-katholieke of een nog gro tere coalitie zal moeten worden ge vormd. (UP—Reuter—ANP—BELGA). Omdat de defensie geen kans zag dat te verhinderen, zou de Franse artillerie commandant zich van het leven hebben beroofd. Favrel schat, dat zeker een derde van alle voorraden, die voor het gar nizoen worden uitgeworpen, in com munistische handen valt. Hij heeft onlangs een vlucht naar Dien Bien Phoe meegemaakt en daarbij heeft hij vastgesteld, dat de instructies, die per radio uit de vesting aan de pilo ten worden gegeven, niet in code zijn gecteld. De Vietminh, zo drukt Fa vrel het uit, heeft geen radar op zijn afweergeschut nodig, omdat de Fran sen zo beleefd zijn openlijk mede te delen, waar de „droppings" zullen plaats hebben. Het Franse opperbevel, zo gaat zijn artikel in „Le Monde' verder, geeft het verlies toe van 23 vliegtuigen Maar dat moeten er al met al zeker 55 zijn. Favrel wijst ook de verhalen over het enthousiaste moreel van de para chutisten van de hand. Hij vertelt, dat de parachutisten, die de opdracht krijgen boven de vesting af te springen, stil en bleek de instruc ties bekijken en vooral ook de kaarten van Dien Bien Phoe: een warnet van prikkeldraadversperringen, vijandelijke loopgraven en mijnenvelden. De verdediging van Dien Bien Phoe kost generaal René Cogny, die verant woordelijk is voor Noordeliik Indo-Chi- na. elke dag nieuwe reserve-troepen, met het gevolg, dat de strategische driehoek Hanoi-Haifong Namdinh prac- t'.Foh onverdedigd is. Een functionaris van het Franse mi nisterie van defensie heeft het artikel van Favrel „onverantwoordelijk" ge noemd. Het heeft in Frankrijk groot opzien gebaard, zo meldt United Press. Men vraagt zich af, hoe Favrel zijn ar tikel door de Franse censuur heeft kun nen krijgen. Men meent, dat hii het aan iemand heeft meegegeven, die het land ver liet. Het ministerie van defensie deelde mee, dat de artillerie-commandant van Dien Bien Phoe geen zelfmoord beeft gepleegd, maar gedood werd. toen zijn commando-post door een vijandelijke granaat werd getroffen. Generaal De Castries heeft gerea geerd op Amerikaanse berichten, vol gens welke hij gedreigd zou hebben ontheffing te vragen van zijn comman do over Dien Bien Phoe, als hij niet onmiddellijk tot generaal bevorderd werd. De generaal zei liever te zien, dat zijn promotie ongedaan gemaakt zou worden dan dat er enige twijfel zou blijven bestaan over de omstan digheden, waaronder zij werd bekend gemaakt. De regering van India heeft laten weten, dat Amerikaanse vliegtuigen, die voorraden en versterkingen naar Indo- China vervoeren niet over het grond gebied van India mogen vliegen. Het Amerikaanse Congres heeft reeds uiting gegeven aan zijn teleurstelling over dit besluit. T- j-oezeer de regelmatige afbrokke- /-ƒ ling van de C.P.N. ook aan ■*- alle anti-communisten voldoe ning moge schenken, van een radi cale afbraak van deze aan Moskou onderhorige partij in ons land is helaas nog geen sprake. Het aantal op de C.P.N.-vertegenwoordigers uit gebrachte stemmen zakte van 7.7% in 1948 tot 5.3 in 1954. De com munisten nemen nu dus altijd nog een positie in als de N.S.B. vlak voor de oorlog. Wat uit zulk een positie, vooral in de grote steden, onder een gewelddadige verandering van de omstandigheden van buiten af kan groeien hebben de bezettings jaren bewezen. Er is dus naar onze mening geenszins reden om in zelf genoegzaamheid en zelfverzekerdheid het communisme in ons land als een ongevaarlijke „quantiné négligeable" te beschouwen en te veronachtza men. Evenals de N.S.B. heeft de C.P.N. naast de officiële partijgeno ten een zwerm van min of meer herkenbare en ook geheel onherken bare sympathisanten in kringen, waarvan men dit soms het minst zou veronderstellen. Men kan dit veilig aannemen zonder in histerisch Mac- Carthy-isme te vervallen. Bovendien mag men zich in gemoede afvragen of de communistische kiezers, die dit keer naar het belendende huts van de P.v.d.A. zijn overgestapt, ook werkelijk van de dwalingen huns weegs zijn teruggekeerd en oprecht politiek asyl hebben gezocht. Er zul len er zeker bij zijn, wie de Mos- kouse cellenbouwtactiek nog in het bloed zit, en de leiding van de P.v.du4. zal verstandig en wijs han delen, wanneer zij deze „nieuwe aanwinst' geducht in de gaten en onder de duim houdt. Milovan Djilas, oud-lid van het Polit bureau van de Joegoslavische commu nistische partij, heeft voor hel lid maatschap van de partij bedankt. Hij schreef een kort briefje, waarin hij meedeelde zeer vermoeid te zijn en te geloven, dat hij zijn plichten als par tijlid niet langer kan nakomen. Hij zou zich voortaan uitsluitend willen wij den aan het vertalen van Rnssische publicaties voor een der grote Joego slavische uitgeverijen. Djilas is in Januari van dit jaar uit het centrale comité van de communisti sche partij gezet omdat hij in enkele artikelen had aangedrongen op wijzi gingen in de organisatie van partij en staat. Ook had hij critiek geoefend op de echtgenoten van hooggeplaatste par tij- en regeringsfunctionarissen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren in Parijs twee uur ach ter gesloten deuren geconfereerd. Naar men meent te weten hebben zy o.m. hun fiat gehecht aan het Westelijk ont- werp-antwoord op het Russische voor stel tot toetreding tot de NATO. De per manente vertegenwoordigers van de NATO in Parijs hebben zich later even eens met dit ontwerp verenigd. Volgens de secretaris-generaal van de organisa tie, Lord Ismay, bestond er wel enig verschil van inzicht over de bewoordin gen, maar niet over de kwestie, waar het eigenlijk om gaat. Vandaag komen de veertien ministers van Buitenlandse Zaken der NATO-landen officieel bijeen als de „NATO-Raad" en Maandag be gint de conferentie van Genève. Politie ke waarnemers zijn van mening, dat de ministers Dulles, Eden en Bidault heb ben besloten een nota aan Moskou te zenden, waarin zij er de nadruk op leg gen, dat rood China door hen niet be schouwd kan worden als een der orga niserende mogendheden. Verder zouden de ministers van gedachten hebben ge wisseld over de volgorde van de te be spreken onderwerpen en Dulles zou ge poogd hebben een limiet te stellen voor de maximale duur van de conferentie. Het Europees bureau van de Verenig de Naties in Genève zit intussen voor aanzienlijke moeilijkheden. Aangezien de Sovjet-Unie en de Westelijke Grote Drie ernstig van mening verschillen o- ver de positie, die aan communistische China moet worden toegekend, zal de conferentie het Maandag zonder cen traal secretariaat moeten stellen. De mogendheden, die binnen het kader der Verenigde Naties hebben deelgenomen aan de strijd op Korea, zullen in tech nische en organisatorische zin waar schijnlijk samenwerken. Zij zouden dan een eigen gemeenschappelijke pers dienst en documentatiedienst krijgen en ook een gemeenschappelijk secretariaat met een gemeenschappelijke conferentie begroting. De Verenigde Staten zouden de direc teur-generaal van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken, Adnan Kural, hebben voorgesteld als hoofd van dit ge meenschappelijk secretariaat. Op Schiphol arriveerde gistermiddag de speciale fotograaf van het Deens weekblad „Billed Bladet". de heer Lund Hansen, voor een reportage over het bezoek van het Deense Koninklijke Paar. Lund Hansen is de enige Deense fotograaf, die een privé vliegtuig bezit, een Piper Cub, waarmee hij vrijwel ge heel Europa heeft doorkruist. In 1937 haalde hij zijn brevet als sportvlieger. Ettelijke duizenden vlieguren heeft hij reeds op zijn naam staan. Lund Hansen was indertijd ook één van de eerste bui tenlandse fotografen, die met zijn vlieg tuig boven het rampgebied was om voor zijn blad foto's te maken. Vlak na de laatste wereldoorlog, op weg van Parijs naar Kopenhagen, moest hij even buiten Eindhoven een noodlanding maken. Hij beschadigde hierbij de pro peller van zijn vliegtuig. Aangezien de valutamoeilijkheden onoverkomelijk wa ren: uit België moest een Amerikaanse propeller komen, terwijl de man slechts Deens en Frans geld op zak had, en één van de directeuren van Philips zo vrien delijk was hem te helpen, bracht een truck zijn beschadigde Piper Cub en hemzelf over de grens. Het ongeval op de verkeersbrug over de Wied in Duitsland, dat zes doden kostte en waarbij de Nederlandse chauf feur D- de B. betrokken was, heeft tot een interpellatie van de Liberale partij in de Duitse Bondsdag aanleiding gege ven. Daar de Nederlandse verzekerings maatschappij, die voor de schade zou moeten opkomen, in staat van faillisse ment verkeert, heeft de liberale fractie de regering gevraagd wat zij denkt te doen om de Duitse bevolking tegen bui tenlandse voertuigen dezelfde bescher ming te bieden als tegen Duitse. De re gering heeft op de schriftelijke interpel latie nog niet geantwoord. Advertentie (tot Zaterdagavond) In de nacht vooral in het Westen van het land vorming van mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag droog en zonnig weer. Weinig wind. Na koude nacht mor gen ongeveer dezelfde temperaturen nis: vnndasii' Zon: 5.26-19.51. Maan: 1.28-9.07.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1